The Writers Guild Honors Promising Young Woman And, For Some Unfathomable Reason, Borat


The Writers Guild of America has announced their picks for the best written films and TV shows of 2020.  Below are the three film awards.  I’m happy to see Promising Young Woman won for Best Original Screenplay.  As for Borat winning for Best Adapted Screenplay …. yeah, okay.  The WGA can honor whoever they want but just don’t pretend like Borat won for any reason other than the whole Rudy Guiliani thing.  (Does it really take a lot of effort and skill to make Rudy Guiliani look foolish?)  That Borat beat both One Night In Miami and Ma Rainey’s Black Bottom is embarrassing.

Anyway, here’s the winners:

ORIGINAL SCREENPLAY
Judas and the Black Messiah – Screenplay by Will Berson & Shaka King, Story by Will Berson & Shaka King and Kenny Lucas & Keith Lucas (Warner Bros.)
Palm Springs – Screenplay by Andy Siara, Story by Andy Siara & Max Barbakow (Hulu)
Promising Young Woman – Written by Emerald Fennell (Focus Features)
Sound of Metal – Screenplay by Darius Marder & Abraham Marder, Story by Darius Marder & Derek Cianfrance (Amazon Studios)
The Trial of the Chicago 7 – Written by Aaron Sorkin (Netflix)

ADAPTED SCREENPLAY
Borat Subsequent Moviefilm – Screenplay by Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Peter Baynham & Erica Rivinoja & Dan Mazer & Jena Friedman & Lee Kern, Story by Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Nina Pedrad, Based on Characters Created by Sacha Baron Cohen (Amazon Studios)
Ma Rainey’s Black Bottom – Screenplay by Ruben Santiago-Hudson, Based on the Play Written by August Wilson; (Netflix)
News of the World – Screenplay by Paul Greengrass and Luke Davies, Based upon the Novel by Paulette Jiles (Universal Pictures)
One Night in Miami – Screenplay by Kemp Powers, Based on the Stage Play “One Night in Miami” by Kemp Powers (Amazon Studios)
The White Tiger – Screenplay by Ramin Bahrani, Based on the Book “The White Tiger” by Aravind Adiga (Netflix)

DOCUMENTARY SCREENPLAY
All In: The Fight for Democracy – Written by Jack Youngelson (Amazon Studios)
The Dissident – Written by Mark Monroe and Bryan Fogel (Briarcliff Entertainment)
Herb Alpert Is… – Written by John Scheinfeld (Abramorama)
Red Penguins – Written by Gabe Polsky (Universal Pictures)
Totally Under Control – Written by Alex Gibney (Neon)

Here Are The Producers Guild Nominations!


The Producers Guild announced their nominees for the best of 2020 earlier today.  A lot of people are expression shock that Borat picked up a nomination but it’s something that I’ve been predicting for a while now.  The film industry is largely made up of Democrats and Sacha Baron Cohen has managed to convince a lot of otherwise intelligent people that his film was somehow essential to defeating Donald Trump.

(Seriously — do you know of any Trump supporters who changed their mind as a result of Borat or who even watched the movie?)

Borat was nominated.  Da 5 Bloods and News of the World, two films that many are expecting to be Oscar nominated, were not.  Does this mean that Borat is going to pick up an Oscar nomination?  Perhaps.  Then again, let’s not forget how excited people briefly were when Deadpool was nominated by the PGA a few years ago.  And, before that, Nightcrawler.

In other words, we’ll see.  (Personally, I think that Borat will be nominated.  If they were willing to go for VIce, it’s hard to imagine the Academy not going for Borat.)  The Oscar noms will be announced next week.  Until then, here are the PGA Nominations!

The Award for Outstanding Producer of a Feature Theatrical Motion Picture
Borat Subsequent Moviefilm
Judas and the Black Messiah
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
Minari
Nomadland
One Night in Miami
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures
The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers
 
The Award for Outstanding Producer of Documentary Motion Pictures
The PGA previously announced the nominations in this category on February 2nd, 2020.
 
David Attenborough: A Life on Our Planet
Dick Johnson Is Dead
My Octopus Teacher
Softie
A Thousand Cuts
Time
The Truffle Hunters

Lisa Marie’s Final 2020-2021 Oscar Predictions


The 2020 Oscar nominations are finally going to be announced on March 15th and then the Oscars themselves are going to be awarded at the end of April.  To be honest, we should call these the 2020-2021 Oscars because I refuse to think of Nomadland, Minari, or The Father as being 2020 films.  Because of the extended eligibility window, they’re all Oscar-eligible but still….

That means that it’s time for me to make my final Oscar predictions for this latest awards cycle.  Last night, The Golden Globes cleared up a few races and suggested that a few others are still in a state of flux.  Of the three big surprise winners from last night (Andra Day, Jodie Foster, and Rosamund Pike) Day seems to be the most likely to benefit from her victory.  I also think that Foster might benefit as well, just because she’s Jodie Foster and she doesn’t appear in a lot of films nowadays.  I’m also willing to say that, based on his getting a GG nom and a SAG nom, I think Jared Leto has a better chance than some might realize of picking up another Oscar nomination.

What about Glenn Close?  On the one hand, Close has never won an Oscar and she gives a very awards baity performance in Hillbilly Elegy.  On the other hand, Hillbilly Elegy was critically-blasted and both the film and Close’s performance were included on the Razzie longlist, which was released earlier today.  (The Razzies suck but that’s a topic for another post.)  I would feel better about Close’s chances if she had won a Golden Globe last night but I’m still inclined to include her in my predictions.

(To be honest, up until Close lost, I still thought there was a chance that Hillbilly Elegy could pick up an Extremely Loud and Incredibly Close-style best picture nomination, the type of nomination that comes as a result of voters watching a critically lambasted film for one performance and saying, “Well, that wasn’t as bad as everyone says!”)

Finally, I’m going to continue to predict a surprise Best Picture nomination for Borat Subsequent Moviefilm, just because it’ll be another chance for the same voters who nominated Vice to express their feelings about Donald Trump and Rudy Guiliani.

If you want to see how my thinking has evolved over this long awards season, check out my predictions for January (2020)February (2020), March (2020AprilMayJuneJulyAugustSeptemberOctoberNovember, December, and January (2021)!

Here are my final predictions:

Best Picture

Borat Subsequent Moviefilm

Ma Rainey’s Black Bottom

Mank

Minari

News of the World

Nomadland

One Night In Miami

Promising Young Woman

The Trial of the Chicago 7

(I’m predicting 9 best picture nominees. I’m looking forward to the Academy going back to having a set number of best picture nominees.  It breaks my heart not to include First Cow and Sound of Metal among my predicted nominees.)

Best Director

Lee Isaac Chung for Minari

Emerald Fennell for Promising Young Woman

Regina King for One Night in Miami

Aaron Sorkin for Mank

Chloe Zhao for Nomadland

Best Actor

Riz Ahmed in Sound of Metal

Chadwick Boseman in Ma Rainey’s Black Bottom

Anthony Hopkins in The Father

Gary Oldman in Mank

Steven Yeun in Minari

Best Actress

Viola Davis in Ma Rainey’s Black Bottom

Andra Day in The United States vs. Billie Holliday

Vanessa Kirby in Pieces of a Woman

Frances McDormand in Nomadland

Carey Mulligan in Promising Young Woman

Best Supporting Actor

Sacha Baron Cohen in The Trial of the Chicago 7

Chadwick Boseman in Da 5 Bloods

Daniel Kaluuya in Judas and the Black Messiah

Jared Leto in The Little Things

Leslie Odom Jr. in One Night In Miami

Best Supporting Actress

Maria Bakalova in Borat Subsequent Moviefilm

Glenn Close in Hillbilly Elegy

Jodie Foster in The Mauritanian

Amanda Seyfried in Mank

Youn Yuh-jung in Minari

We’ll find out how right or wrong I am on March 15th!

Here Are The Golden Globe Winners!


Supporting Actor, Motion Picture — Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah

Supporting Actor, Television — John Boyega, Small Axe

Actress, TV Music or Comedy — Catherine O’Hara, Schitt’s Creek

Motion Picture, Animated — Soul

Actor, TV Limited Series or Movie — Mark Ruffalo, I Know This Much Is True

Screenplay, Motion Picture — Aaron Sorkin, The Trial of the Chicago 7

Actress, TV Series, Drama — Emma Corrin, The Crown

Original Song, Motion Picture — lo Si, The Life Ahead

Original Score, Motion Picture — Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste, Soul

Actor, TV Series, Musical or Comedy — Jason Sudeikis, Ted Lasso

TV Series, Musical or Comedy — Schitt’s Creek

Actress. Musical or Comedy Film — Rosamund Pike, I Care A Lot

Actor, TV Series, Drama — Josh O’Connor, The Crown

Foreign Language Film — Minari

TV Series, Drama — The Crown

Supporting Actress, Film — Jodie Foster, The Mauritanian

Supporting Actress, TV Drama — Gillian Anderson, The Crown

Actress, TV Limited Series or Made-For-Television Film — Anya Taylor-Joy, The Queen’s Gambit

Limited Series or TV Movie — The Queen’s Gambit

Actor, Motion Picture Drama — Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom

Director, Motion Picture — Chloe Zhao, Nomadland

Motion Picture Comedy — Borat Subsequent Moviefilm

Actor, Motion Picture Comedy — Sacha Baron Cohen, Borat Subsequent Moviefilm

Actress, Motion Picture Drama — Andra Day, The United States vs. Billie Holliday

Motion Picture Drama — Nomadland

Here Are The 2020 Nominees of the Vancouver Film Critics Circle!


The never-ending awards season continues with the Vancouver Film Critics announcing their nominees for the best of 2020!  Apparently, up in Vancouver, they really, really like Mank.  I guess it’s because of the whole drunk socialist thing, I don’t know.

The Vancouver nominations are kind of strange because, in most of the categories, there’s only three nominees.  I mean, that just seems kind of pointless to me.  When other groups are nominating a 100 movies for best picture before selecting Nomadland, why would you only nominate three?  It’s especially strange when you consider that the eligibility period has been extended to such an extent that it seems to be practically begging everyone to give into excess.  The three nominee thing is odd and it’s going to leave me thinking for the next few hours or so.  Of course, as well all know, Vancouver is never less than intriguing.

Anyway, the winners will be announced on February 22nd!  Here are the nominees:

Best Picture
Mank
Nomadland
Promising Young Woman

Best Director
Thomas Vinterberg – Another Round
David Fincher – Mank
Chloe Zhao – Nomadland

Best Screenplay
Jack Fincher – Mank
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7

Best Actor
Anthony Hopkins – The Father
Gary Oldman – Mank
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Riz Ahmed – Sound of Metal

Best Actress
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7

Best Supporting Actress
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Amanda Seyfried – Mank
Yuh-jung Youn – Minari

Best Documentary
Athlete A
Collective
Totally Under Control

Best Foreign Language Film
Another Round
Dear Comrades
Minari

Nomadland Wins At The Satellite Awards


Here’s what won at the Satellite Awards on the 15th.  I apologize for being a bit late in posting this but the weather conspired to keep me from watching the Satellite Awards.

Actually, did anyone watch the Satellite Awards?  Does anyone even know who is even giving these things out?

Well, regardless, here’s what won in the film categories:

SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD RECIPIENTS

Mary Pickford Award: Tilda Swinton
Tesla Award: Dick Pope
Auteur Award: Emerald Fennell – Promising Young Woman
Best First Feature: Channing Godfrey Peoples – Miss Juneteenth
Stunt Performance Award: Gaëlle Cohen
Humanitarian Award: Mark Wahlberg
Ensemble Motion Picture: The Trial of the Chicago 7
Ensemble Television: The Good Lord Bird

Actress in a Motion Picture Drama
Carey Mulligan – Promising Young Woman
Frances McDormand – Nomadland
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Kate Winslet – Ammonite
Sophia Loren – The Life Ahead

Actor in a Motion Picture Drama 
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Riz Ahmed – Sound of Metal
Steven Yeun – Minari
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Gary Oldman – Mank

Actress in Motion Picture, Comedy or Musical 
Meryl Streep – The Prom
Rashida Jones – On the Rocks
Margot Robbie – Birds of Prey
Michelle Pfeiffer – French Exit
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Anya Taylor-Joy – Emma

Actor in Motion Picture, Comedy or Musical
Andy Samberg – Palm Springs
Lin-Manuel Miranda – Hamilton
Dev Patel – The Personal History of David Copperfield
Sacha Baron Cohen – Borat Subsequent Moviefilm
Leslie Odom Jr. – Hamilton

Actress in a Supporting Role
Amanda Seyfried – Mank
Olivia Colman – The Father
Yuh-Jung Youn – Minari
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Nicole Kidman – The Prom
Helena Zengel – News of the World

Actor in a Supporting Role
Brian Dennehy – Driveways
David Strathairn – Nomadland
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Kingsley Ben-Adir – One Night in Miami
Bill Murray – On the Rocks

Motion Picture, Drama
Nomadland
The Trial of the Chicago 7
The Father
Promising Young Woman
Minari
Ma Rainey’s Black Bottom
Tenet
Sound of Metal
One Night in Miami
Miss Juneteenth

Motion Picture, Comedy or Musical 
On the Rocks
Hamilton
Borat Subsequent Moviefilm
Palm Springs
The Personal History of David Copperfield
The Forty-Year-Old Version

Motion Picture, International
Another Round
Tove
A Sun
Two of Us
Jallikattu
I’m No Longer Here
Atlantis
My Little Sister
La Llorona

Motion Picture, Animated or Mixed Media
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers
Demon Slayer-Kimetsu No Yaiba-The Movie: Mugen Train
Accidental Luxuriance of the Translucent Watery Rebus
No. 7 Cherry Lane

Motion Picture, Documentary
Collective
Crip Camp
MLK / FBI
The Dissident
A Most Beautiful Thing
The Truffle Hunters
Acasa, My Home
Coup 53
Gunda
Circus of Books

Director
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Chloé Zhao – Nomadland
David Fincher – Mank
Darius Marder – Sound of Metal
Lee Isaac Chung – Minari
Florian Zeller – The Father

Screenplay, Original
Lee Isaac Chung – Minari
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Jack Fincher – Mank
Pete Docter, Mike Jones & Kemp Powers – Soul
Andy Siara – Palm Springs
Emerald Fennell – Promising Young Woman

Screenplay, Adapted
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Christopher Hampton & Florian Zeller – The Father
Jessica Bruder & Chloe Zhao – Nomadland
Kemp Powers – One Night in Miami
Edoardo Ponti – The Life Ahead
Luke Davies & Paul Greengrass – News of the World

Original Score
Ludwig Goransson – Tenet
Trent Reznor & Atticus Ross – Mank
Alexandre Desplat – The Midnight Sky
James Newton Howard – News of the World
Emile Mosseri – Minari
Terence Blanchard – One Night in Miami

Original Song
“Io Si” – The Life Ahead
“Hear My Voice” – The Trial of the Chicago 7
“Rocket to the Moon” – Over the Moon
“Speak Now” – One Night in Miami
“Everybody Cries” – The Outpost
“The Other Side” – Trolls World Tour

Cinematography
The Midnight Sky
Nomadland
Mank 
News of the World
One Night in Miami
Tenet

Film Editing
Nomadland
The Father
The Trial of the Chicago 7
Mank
One Night in Miami
Minari

Sound (Editing and Mixing)
Sound of Metal
Tenet
Mank
The Prom
The Midnight Sky
Nomadland

Visual Effects
The Midnight Sky
Mank
Tenet    
Birds of Prey
Greyhound
Mulan

Art Direction and Production Design
The Personal History of David Copperfield
One Night in Miami
Mank
The Midnight Sky
The Prom
Mulan

Costume Design
Mulan
Emma
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
The Personal History of David Copperfield
One Night in Miami

The Utah Film Critics Association Honors Minari


Yesterday, the Utah Film Critics Association announced their picks for the best of 2020.  They selected Minari for Best Picture with Soul as their runner-up.  That kind of sets them apart from the other critics groups, which have for the most part been selecting Nomadland.  That said, Frances McDormand still picked up the award for best actress.

Here are the winners from Utah:

Best Picture
Winner: Minari
Runner Up: Soul

Best Director
Winner: Regina King – One Night In Miami
Runner Up: Lee Isaac Chung – Minari

Best Actor
Winner: Riz Ahmed – Sound Of Metal
Runner Up: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom & Steven Yeun – Minari (TIE)

Best Actress
Winner: Frances McDormand – Nomadland
Runner Up: Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Winner: Leslie Odom Jr. – One Night In Miami
Runner Up: Daniel Kaluuya – Judas And The Black Messiah

Best Supporting Actress
Winner: Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Runner Up: Youn Yuh-jung – Minari

Best Original Screenplay
Winner: The Trial Of The Chicago 7
Runner Up: Promising Young Woman

Best Adapted Screenplay
Winner: I’m Thinking Of Ending Things
Runner Up: One Night In Miami

Best Cinematography
Winner: Nomadland
Runner Up: I’m Thinking Of Ending Things

Best Original Score
Winner: Soul
Runner Up: Tenet

Best Film Editing
Winner: The Trial Of The Chicago 7
Runners Up: Sound Of Metal & Tenet (TIE)

Best Documentary Feature
Winner: Dick Johnson Is Dead
Runner Up: Time

Best Animated Feature
Winner: Wolfwalkers
Runner Up: Soul

Non-English Language Feature
Winner: Another Round
Runner Up: Bacurau

Vice Martin Award for performance in SciFi/Fantasy
Winner: Elizabeth Moss – The Invisible Man
Runner Up: Cristin Milioti – Palm Springs

The Washington D.C. Film Critics Honor Wonder Woman 1984!


 

Well, the Washington D.C. Area Film Critics did pick Wonder Woman 1984 as being the best 2020 cinematic depiction of life in Washington D.C.

However, Nomadland won best picture.  Chloe Zhao picked up best director.  Frances McDormand won best actress.  In fact, to be honest, it was pretty much the same films and people who have been winning the majority of the prizes since award season began.  That’s not a complaint, mind you.  It’s just that, when the same film keeps winning over and over again, it makes you appreciate things like Wonder Woman 1984 picking up an award for being the best cinematic depiction of life in Washington D.C.

Here are the winners from our nation’s capital:

Best Film
First Cow
Minari
Nomadland
One Night in Miami…
Promising Young Woman

Best Director
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Regina King – One Night in Miami…
Kelly Reichardt – First Cow
Chloé Zhao – Nomadland

Best Actor
Riz Ahmed – Sound Of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

Best Actress
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Vanessa Kirby – Pieces Of A Woman
Frances McDormand – Nomadland
Elisabeth Moss – The Invisible Man
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Sacha Baron Cohen – The Trial Of The Chicago 7
Daniel Kaluuya – Judas And The Black Messiah
Bill Murray – On The Rocks
Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami…
Paul Raci – Sound Of Metal

Best Supporting Actress
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Olivia Colman – The Father
Dominique Fishback – Judas And The Black Messiah
Amanda Seyfried – Mank
Yuh-Jung Youn – Minari

Best Acting Ensemble
Da 5 Bloods
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
One Night in Miami…
The Trial Of The Chicago 7

Best Youth Performance
Millie Bobby Brown – Enola Holmes
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Alan Kim – Minari
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always
Helena Zengel – News Of The World

Best Voice Performance
Tina Fey – Soul
Jamie Foxx – Soul
Tom Holland – Onward
Honor Kneafsey – Wolfwalkers
Octavia Spencer – Onward

Best Original Screenplay
Lee Isaac Chung – Minari
Andy Siara – Palm Springs
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Darius Marder & Abraham Marder – Sound Of Metal
Aaron Sorkin – The Trial Of The Chicago 7

Best Adapted Screenplay
Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow
Charlie Kaufman – I’m Thinking Of Ending Things
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Chloé Zhao – Nomadland
Kemp Powers – One Night in Miami…

Best Animated Feature
The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers

Best Documentary
Boys State
Collective
Crip Camp: A Disability Revolution
Dick Johnson Is Dead
Time

Best International/Foreign Language Film
Another Round
Bacurau
La Llorona
Night of the Kings
The Mole Agent

Best Production Design
Emma.
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
News Of The World
Tenet

Best Cinematography
Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods
Erik Messerschmidt – Mank
Dariusz Wolski – News Of The World
Joshua James Richards – Nomadland
Hoyte van Hoytema – Tenet

Best Editing
Kirk Baxter – Mank
Chloé Zhao – Nomadland
Mikkel E. G. Nielsen – Sound Of Metal
Jennifer Lame – Tenet
Alan Baumgarten – The Trial Of The Chicago 7

Best Original Score
Trent Reznor & Atticus Ross – Mank
Emile Mosseri – Minari
James Newton Howard – News Of The World
Trent Reznor, Atticus Ross & Jon Batiste – Soul
Ludwig Göransson – Tenet

The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC
Crip Camp: A Disability Revolution
The Fight
Jimmy Carter: Rock & Roll President
John Lewis: Good Trouble
Wonder Woman 1984

The Toronto Film Critics Association Honors Nomadland


They love Nomadland, even in Canada!

The Toronto Film Critics Association announced their picks for the best of 2020 yesterday and Noamdland picked up another best picture prize.  Chloe Zhao and Frances McDormand were also, once again, honored.  Daniel Kaluuya, who has been coming on strong in recent days, picked up Best Supporting Actor for Judas and the Black Messiah, defeating former front runners Paul Raci and Leslie Odom Jr.

Here are the winners from Toronto:

Best Film
Winner: ​​Nomadland
Runners Up: First Cow & Minari

Best Director
Winner: ​Chloe Zhao – Nomadland
Runners Up: Lee Isaac Chung – Minari & Kelly Reichardt – First Cow

Best Screenplay
Winner: ​Minari
Runners Up: Nomadland & Sound of Metal

Best Actress
Winner: ​Frances McDormand – Nomadland
Runners Up: Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom & Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always

Best Actor
Winner: ​Riz Ahmed – Sound of Metal
Runners Up: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom & Mads Mikkelsen – Another Round

Best First Feature
Winner: ​The Forty-Year-Old-Version
Runners Up: The Father & Promising Young Woman

Best Documentary
Winner: ​Collective
Runners Up: Crip Camp, David Byrne’s American Utopia & Time

Best Foreign Language Film
Winner: ​Bacurau
Runners Up: Another Round & Beanpole

Best Animated Feature
Winner: ​Wolfwalkers
Runners Up: Soul & The Willoughbys

Best Supporting Actress
Winner: Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Runners Up: Youn Yuh-jung – Minari & Olivia Colman – The Father

Best Supporting Actor
Winner: Daniel Kaluuya – Judas And The Black Messiah
Runners Up: Paul Raci – Sound of Metal & Leslie Odom Jr. – One Night in Miami

The London Film Critics Circle Honors Nomadland


Even in London, they love Nomadland!

The London Film Critics Circle named their best of the year yesterday.  I imagine that this will have negligible influence on the Oscar race since some of the films honored have yet to be released in the States and some of the biggest Oscar contenders have yet to be released in the UK.  Still, I think it’s always interesting to see what films are being honored outside of the U.S.  Cinema is an international art form.

Here are the nominees and, in bold, the winners from London:

FILM OF THE YEAR
About Endlessness
Collective
I’m Thinking of Ending Things
Lovers Rock
The Mauritanian
Minari
Nomadland
Promising Young Woman
Rocks
Saint Maud

FOREIGN-LANGUAGE FILM OF THE YEAR
About Endlessness
Another Round
Collective
Les Misérables
Minari

DOCUMENTARY OF THE YEAR
Bloody Nose, Empty Pockets
Collective
Dick Johnson Is Dead
Time
The Truffle Hunters

BRITISH/IRISH FILM OF THE YEAR
The Father
Lovers Rock
Mangrove
Rocks
Saint Maud

DIRECTOR OF THE YEAR
David Fincher – Mank
Rose Glass – Saint Maud
Kevin Macdonald – The Mauritanian
Steve McQueen – Small Axe
Chloé Zhao – Nomadland

SCREENWRITER OF THE YEAR
Jack Fincher – Mank
Rose Glass – Saint Maud
Charlie Kaufman – I’m Thinking of Ending Things
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Chloé Zhao – Nomadland

ACTRESS OF THE YEAR
Morfydd Clark – Saint Maud
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

ACTOR OF THE YEAR
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Tahar Rahim – The Mauritanian

SUPPORTING ACTRESS OF THE YEAR
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Essie Davis – Babyteeth
Jennifer Ehle – Saint Maud
Amanda Seyfried – Mank

SUPPORTING ACTOR OF THE YEAR
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Aldis Hodge – Clemency
Ben Mendelsohn – Babyteeth
Shaun Parkes – Mangrove

BRITISH/IRISH ACTRESS OF THE YEAR (for body of work)
Bukky Bakray – Rocks
Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things & Misbehaviour
Morfydd Clark – Eternal Beauty & Saint Maud
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman & The World to Come
Carey Mulligan – The Dig & Promising Young Woman

BRITISH/IRISH ACTOR OF THE YEAR (for body of work)
Riz Ahmed – Mogul Mowgli & Sound of Metal
Sacha Baron Cohen – Borat Subsequent Moviefilm & The Trial of the Chicago 7
John Boyega – Red, White and Blue
Anthony Hopkins – The Father
Cosmo Jarvis – Calm With Horses & Nocturnal

BREAKTHROUGH BRITISH/IRISH FILMMAKER
Henry Blake – County Lines
Fyzal Boulifa – Lynn + Lucy
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Rose Glass – Saint Maud
Remi Weekes – His House

YOUNG BRITISH/IRISH PERFORMER
Kosar Ali – Rocks
Bukky Bakray – Rocks
Millie Bobby Brown – Enola Holmes
Conrad Khan – County Lines
Molly Windsor – Make Up

BRITISH/IRISH SHORT FILM
Filipiñana – Rafael Manuel, director
Hungry Joe – Paul Holbrook, director
Lizard – Akinola Davies Jr, director
The Long Goodbye – Aneil Karia, director
The Shift – Laura Carreira, director

TECHNICAL ACHIEVEMENT
Ammonite – Stéphane Fontaine, cinematography
Birds of Prey – Deborah Lamia Denaver & Adruitha Lee, makeup & hair
Lovers Rock – Mica Levi, music
Mank – Donald Graham Burt, production design
Nomadland – Joshua James Richards, cinematography
Rocks – Lucy Pardee, casting
Soul – Pete Docter, animation
Sound of Metal – Nicolas Becker, sound design
Tenet – Jennifer Lame, film editing
Wolfwalkers – Tomm Moore & Ross Stewart, animation