My Final 2020 Oscar Predictions


Since today is Oscar Sunday and all, I guess it’s time for me to make my final predictions for what will win tonight! Here we go! No guts, no glory!

Best Picture: Nomadland

Best Director: Chloe Zhao for Nomadland

Best Actor: Chadwick Boseman in Ma Rainey’s Black Bottom

Best Actress: Carey Mulligan in Promising Young Woman

Best Supporting Actor: Daniel Kaluuya in Judas and the Black Messiah

Best Supporting Actress: Youn Yuh-jung in Minari

Best Original Screenplay: Promising Young Woman

Best Adapted Screenplay: Nomadland

Best Animated Film: Soul

Best International Feature Film: Another Round

Best Documentary Feature: Collective

Best Documentary Short: A Concerto is a Conversation

Best Live Action Short Film: Two Distant Strangers

Best Animated Short Film: If Anything Happens I Love You

Best Original Score: Soul

Best Original Song: Husavik from Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Best Sound: Sound of Metal

Best Production Design: Mank

Best Cinematography: Mank

Best Makeup and Hairstyling: Ma Rainey’s Black Bottom

Best Costume Design: Ma Rainey’s Black Bottom

Best Editing: The Trial of the Chicago 7 (bleh)

Best Visual Effects: Tenet

If I score 100% accuracy on my predictions, here’s how the night will end in totals:

3 Oscars — Ma Rainey’s Black Bottom, Nomadland

2 Oscars — Mank, Promising Young Woman, Soul

1 Oscar — Another Round, Collective, A Concerto is A Conversation, Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga, If Anything Happens I Love You, Judas and the Black Messiah, Minari, Sound of Metal, Tenet, The Trial of the Chicago 7, Two Distant Strangers

In another few hours, we shall discover how good I am at guessing.

The Black Reel Awards Honor Judas and the Black Messiah


The 2020 winners of the Black Reel Awards have been announced, with Judas and the Black Messiah taking the prize for best film.

Here are all the nominees and winners:

OUTSTANDING MOTION PICTURE
DA 5 BLOODS
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ONE NIGHT IN MIAMI
SOUL

OUTSTANDING ACTOR
KINGSLEY BEN-ADIR – ONE NIGHT IN MIAMI
CHADWICK BOSEMAN – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
DELROY LINDO – DA 5 BLOODS
ROB MORGAN – BULL
LAKEITH STANFIELD – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH

OUTSTANDING ACTRESS
NICOLE BEHARIE – MISS JUNETEENTH
VIOLA DAVIS – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ANDRA DAY – THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY
TESSA THOMPSON – SYLVIE’S LOVE
ZENDAYA – MALCOLM & MARIE

OUTSTANDING DIRECTOR
RADHA BLANK – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
REGINA KING – ONE NIGHT IN MIAMI
SHAKA KING – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
SPIKE LEE – DA 5 BLOODS
CHANNING GODFREY PEOPLES – MISS JUNETEENTH

OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR
CHADWICK BOSEMAN – DA 5 BLOODS
COLMAN DOMINGO – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ALDIS HODGE – ONE NIGHT IN MIAMI
DANIEL KALUUYA – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
LESLIE ODOM JR. – ONE NIGHT IN MIAMI

OUTSTANDING SUPPORTING ACTRESS
ALEXIS CHIKAEZE – MISS JUNETEENTH
DOMINIQUE FISHBACK – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
KIKI LAYNE – THE OLD GUARD
TRACEE ELLIS ROSS – THE HIGH NOTE
GABOUREY SIDIBE – ANTEBELLUM

OUTSTANDING SCREENPLAY
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION – RADHA BLANK
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH – WILL BERSON & SHAKA KING
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM – RUBEN SANTIAGO-HUDSON
ONE NIGHT IN MIAMI – KEMP POWERS
SOUL – PETE DOCTER, MIKE JONES & KEMP POWERS

OUTSTANDING DOCUMENTARY FEATURE
ALL IN: THE FIGHT FOR DEMOCRACY
JOHN LEWIS: GOOD TROUBLE
MLK/FBI
TIME
THE WAY I SEE IT

OUTSTANDING FOREIGN-LANGUAGE FILM
HIS HOUSE
NIGHT OF THE KINGS
THE LIFE AHEAD

OUTSTANDING ENSEMBLE
DA 5 BLOODS
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
MISS JUNETEENTH
ONE NIGHT IN MIAMI

OUTSTANDING VOICE PERFORMANCE
ANGELA BASSETT – SOUL
JAMIE FOXX – SOUL
MAYA RUDOLPH – THE WILLOUGHBYS
OCTAVIA SPENCER – ONWARD
PHYLICIA RASHAD – SOUL

OUTSTANDING SCORE
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION – GUY C. ROUTTE
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY – JOHN DEBNEY
THE PHOTOGRAPH – ROBERT GLASPER
SOUL – TRENT REZNOR, ATTICUS ROSS & JON BATISTE
SYLVIE’S LOVE – FABRICE LECOMTE

OUTSTANDING ORIGINAL SONG
FIGHT FOR YOU – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MAKE IT WORK – JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
POVERTY PORN – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
SPEAK NOW – ONE NIGHT IN MIAMI
TIGRESS & TWEED – THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY

OUTSTANDING INDEPENDENT FEATURE
AMERICAN SKIN
FAREWELL AMOR
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
MISS JUNETEENTH
SYLVIE’S LOVE

OUTSTANDING SHORT FILM
BROTHER
CANVAS
THE CYPHER
GRAB MY HAND: A LETTER TO MY DAD
THE PANDEMIC CHRONICLES

OUTSTANDING INDEPENDENT DOCUMENTARY
MR. SOUL!
THE SIT-IN: HARRY BELAFONTE HOSTS THE TONIGHT SHOW
WITH DRAWN ARMS

OUTSTANDING EMERGING DIRECTOR
EUGENE ASHE – SYLVIE’S LOVE
RADHA BLANK – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
REGINA KING – ONE NIGHT IN MIAMI
SHAKA KING – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
CHANNING GODFREY PEOPLES – MISS JUNETEENTH

OUTSTANDING BREAKTHROUGH PERFORMANCE, MALE
YAHYA ABDUL-MANTEEN II – THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
KINGSLEY BEN-ADIR – ONE NIGHT IN MIAMI
DUSAN BROWN – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ELI GOREE – ONE NIGHT IN MIAMI
NTARE MWINE – FAREWELL AMOR

OUTSTANDING BREAKTHROUGH PERFORMANCE, FEMALE
RADHA BLANK – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
ALEXIS CHIKAEZE – MISS JUNETEENTH
ANDRA DAY – THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY
DOMINIQUE FISHBACK – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
ZENDAYA – MALCOLM & MARIE

OUTSTANDING FIRST SCREENPLAY
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION – RADHA BLANK
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM – RUBEN SANTIAGO-HUDSON
MISS JUNETEENTH – CHANNING PEOPLES GODFREY
ONE NIGHT IN MIAMI – KEMP POWERS
SYLVIE’S LOVE – EUGENE ASHE

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY
DA 5 BLOODS
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MALCOLM & MARIE
ONE NIGHT IN MIAMI
TENET

OUTSTANDING COSTUME DESIGN
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ONE NIGHT IN MIAMI
SYLVIE’S LOVE
THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY

OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ONE NIGHT IN MIAMI
TENET

What If Lisa Picked The Oscar Nominees: 2020 Edition


With the Oscar nominations due to be announced tomorrow, now is the time that the Shattered Lens indulges in a little something called, “What if Lisa had all the power.” Listed below are my personal Oscar nominations. Please note that these are not the films that I necessarily think will be nominated. The fact of the matter is that the many of them will not. Instead, these are the films that would be nominated if I was solely responsible for deciding the nominees this year. Winners are listed in bold.

I should also point out that I’ve only nominated films that were actually released in 2020.  Undoubtedly, Nomadland, Minari, Judas and the Black Messiah, and The Father will do very well with the Academy tomorrow but, as far as I’m concerned, they’re 2021 films and not eligible for my nominations.  They will be eligible next year, when I do my 2021 edition of What If Lisa Had All The Power.

It should also go without saying that I’ve nominated films that I’ve actually seen.

You’ll also note that I’ve added four categories, all of which I believe the Academy should adopt — Best Voice-Over Performance, Best Casting, Best Stunt Work, and Best Overall Use Of Music In A Film.

Click on the links to see my nominations for 2019, 20182017201620152014201320122011, and 2010!)

Best Picture

The Assistant
Bad Education
First Cow
The Girl With A Bracelet
i’m thinking of ending things
Lovers Rock
Palm Springs
Promising Young Woman
Soul
The Vast of Night

Best Director

Stéphane Demoustier for The Girl With A Bracelet
Emerald Fennell for Promising Young Woman
Charlie Kaufman for i’m thinking of ending things
Steve McQueen for Lovers Rock
Andrew Patterson for The Vast of Night
Kelly Reichardt for First Cow

Best Actor

Ben Affleck in The Way Back
Riz Ahmed in Sound of Metal
Chadwick Boseman in Ma Rainey’s Black Bottom
John Boyega in Red, White, and Blue
Hugh Jackman in Bad Education
Delroy Lindo in Da 5 Bloods

Best Actress

Alison Brie in Horse Girl
Sidney Flanigan in Never Rarely Sometimes Always
Julia Garner in The Assistant
Melissa Guers in The Girl With A Bracelet
Sophia Loren in The Life Ahead
Carey Mulligan in Promising Young Woman

Best Supporting Actor

Brian Dennehy in Driveways
Aldis Hodge in One Night In Miami
Orion Lee in First Cow
Clarke Peters in Da 5 Blood
Paul Raci in The Sound of Metal
J.K. Simmons in Palm Springs

Best Supporting Actress

Jane Adams in She Dies Tomorrow
Glenn Close in Hillbilly Elegy
Olivia Cooke in Sound of Metal
Allison Janney in Bad Education
Chiara Mastroianni in The Girl With A Bracelet
Talia Ryder in Never Rarely Sometimes Always

Best Voice Over Performance

Jack Cruz in What Did Jack Do?
Bruce Davis in The Vast of Night
Tina Fey in Soul
Jamie Foxx in Soul
Nick Offerman in Frances Ferguson
Chris Pratt in Onward

Best Original Screenplay

The Assistant
Palm Springs
Possessor
Promising Young Woman
Soul
The Vast of Night

Bad Education

Best Adapted Screenplay

Bad Education
Emma
First Cow
The Girl With A Bracelet
i’m thinking of ending things
The Outpost

Best Animated Feature Film

A Shaun The Sheep Movie: Farmageddon
Onward
Red Shoes and the Seven Dwarfs
Soul

Best Documentary Feature Film

Alabama Snake
Athlete A
The Mystery of D.B. Cooper
Natalie Wood: What Remains Behind
The Social Dilemma
Tread

Best International Feature Film

Figurant
The Girl With A Bracelet
Gunpowder Heart
The Hater
The Life Ahead
The Shock of the Future

Best Live Action Short Film

Basic
Figurant
Host
Run/On
Waffle
What Did Jack Do?

Best Documentary Short Film

Betye Saar: Taking Care of Business
John Was Trying To Contact Aliens
Lions in the Corner
Quilt Fever

Best Animated Short Film

Canvas

If Anything Happens I Love You

Best Original Score

Call of the Wild
First Cow
Mangrove
Possessor
She Dies Tomorrow
The Shock of The Future

Best Original Song

“Boss Bitch” from Birds of Prey
“Diamonds” from Birds of Prey
“Everybody Dies” from The Outpost
“Future Shock Work in Progress” from The Shock of the Future
“Gratia Plena” from Fatima
“Husavik” from Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
“Jah Jah Ding Dong” from Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
“Metamorph” from Gunpowder Heart
“The Spirit of Christmas” from The Christmas Chronicles 2
“True Love’s Flame” from What Did Jack Do?

Best Overall Use of Music

Bill & Ted Face The Music
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
Lovers Rock
Proising Young Woman
The Shock of the Future
Soul

Best Sound

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
Lovers Rock
The Outpost
Possessor
The Shock of the Future
Sound of Metal

Best Production Design

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
Emma
First Cow
i’m thinking of ending things
Possessor
The Shock of the Future

Best Casting

The Assistant
First Cow
Lovers Rock
Palm Springs
Promising Young Woman
The Vast of Night

Best Cinematography

First Cow
i’m thinking of ending things
Lovers Rock
Mank
She Dies Tomorrow
The Vast of Night

Best Makeup and Hairstyling

Bill & Ted Face The Music
i’m thinking of ending things
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
Hillbilly Elegy
Ma Rainey’s Black Bottom
Promising Young Woman

Best Costume Design

Emma
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
Fatima
First Cow
Ma Rainey’s Black Bottom
Tesla

Best Film Editing

Extraction
i’m thinking of ending things
The Outpost
Palm Springs
Promising Young Woman
The Way Back

Best Stuntwork

Bad Boys For Life
Birds of Prey
Bloodshot
Extraction
The Hunt
The Outpost

Best Visual Effects

The Christmas Chronicles 2
The Midnight Sky
The Outpost
Possessor
Radioactive
Tesla

Films By Number of Nominations

8 Nominations — First Cow, Promising Young Woman

7 Nominations — Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga, i’m thinking of ending things

6 Nominations — The Girl With A Bracelet, Lovers Rock, The Outpost, Shock of the Future, Soul, The Vast of Night

5 Nominations — Palm Springs, Possessor

4 Nominations — The Assistant, Bad Education, Sound of Metal

3 Nominations — Birds of Prey, Emma, Ma Rainey’s Black Bottom, She Dies Tomorrow, What Did Jack Do?

2 Nominations — Bill & Ted Face the Music, The Christmas Chronicles 2, Da 5 Bloods, Extraction, Fatima, Figurant, Gunpowder Heart, Hillbilly Elegy, The Life Ahead, Never Rarely Sometimes Always, Onward, Tesla, The Way Back

1 Nomination — Alabama Snake, Athlete A, Bad Boys For Life, Basic, Bettye Saar: Taking Care of Business, Bloodshot, Call of the Wild, Canvas, Driveways, Frances Ferguson, The Hater, Horse Girl, Host, The Hunt, If Anything Happens I Love You, John Was Trying To Contact Aliens, Lions in the Corner, Mangrove, Mank, Midnight Sky, The Mystery of D.B. Cooper, Natalie Wood: What Remains Behind, One Night in Miami, Quilt Fever, Radioactive, Red Shoes and the Seven Dwarfs, Red White and Blue, Run/On, A Shaun The Sheep Movie: Farmageddon, The Social Dilemma, Tread, Waffle

Films By Number of Oscars Won

3 Oscars — The Girl With A Bracelet, Promising Young Woman

1 Oscar — The Assistant, Bad Education, Driveways, Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga, Figurant, First Cow, Frances Ferguson, If Anything Happens I Love You, i’m thinking of ending things, John Was Trying To Contact Aliens, Lovers Rock, Ma Rainey’s Black Bottom, The Outpost, Palm Springs, Possessor, Shock of the Future, The Social Dilemma, Soul, Sound of Metal, The Vast of Night, What Did Jack Do?

Tomorrow, the Oscar nominations will be released and we’ll see if how much or, more likely, how little the Academy and I agree upon!

Lisa Marie’s Final 2020-2021 Oscar Predictions


The 2020 Oscar nominations are finally going to be announced on March 15th and then the Oscars themselves are going to be awarded at the end of April.  To be honest, we should call these the 2020-2021 Oscars because I refuse to think of Nomadland, Minari, or The Father as being 2020 films.  Because of the extended eligibility window, they’re all Oscar-eligible but still….

That means that it’s time for me to make my final Oscar predictions for this latest awards cycle.  Last night, The Golden Globes cleared up a few races and suggested that a few others are still in a state of flux.  Of the three big surprise winners from last night (Andra Day, Jodie Foster, and Rosamund Pike) Day seems to be the most likely to benefit from her victory.  I also think that Foster might benefit as well, just because she’s Jodie Foster and she doesn’t appear in a lot of films nowadays.  I’m also willing to say that, based on his getting a GG nom and a SAG nom, I think Jared Leto has a better chance than some might realize of picking up another Oscar nomination.

What about Glenn Close?  On the one hand, Close has never won an Oscar and she gives a very awards baity performance in Hillbilly Elegy.  On the other hand, Hillbilly Elegy was critically-blasted and both the film and Close’s performance were included on the Razzie longlist, which was released earlier today.  (The Razzies suck but that’s a topic for another post.)  I would feel better about Close’s chances if she had won a Golden Globe last night but I’m still inclined to include her in my predictions.

(To be honest, up until Close lost, I still thought there was a chance that Hillbilly Elegy could pick up an Extremely Loud and Incredibly Close-style best picture nomination, the type of nomination that comes as a result of voters watching a critically lambasted film for one performance and saying, “Well, that wasn’t as bad as everyone says!”)

Finally, I’m going to continue to predict a surprise Best Picture nomination for Borat Subsequent Moviefilm, just because it’ll be another chance for the same voters who nominated Vice to express their feelings about Donald Trump and Rudy Guiliani.

If you want to see how my thinking has evolved over this long awards season, check out my predictions for January (2020)February (2020), March (2020AprilMayJuneJulyAugustSeptemberOctoberNovember, December, and January (2021)!

Here are my final predictions:

Best Picture

Borat Subsequent Moviefilm

Ma Rainey’s Black Bottom

Mank

Minari

News of the World

Nomadland

One Night In Miami

Promising Young Woman

The Trial of the Chicago 7

(I’m predicting 9 best picture nominees. I’m looking forward to the Academy going back to having a set number of best picture nominees.  It breaks my heart not to include First Cow and Sound of Metal among my predicted nominees.)

Best Director

Lee Isaac Chung for Minari

Emerald Fennell for Promising Young Woman

Regina King for One Night in Miami

Aaron Sorkin for Mank

Chloe Zhao for Nomadland

Best Actor

Riz Ahmed in Sound of Metal

Chadwick Boseman in Ma Rainey’s Black Bottom

Anthony Hopkins in The Father

Gary Oldman in Mank

Steven Yeun in Minari

Best Actress

Viola Davis in Ma Rainey’s Black Bottom

Andra Day in The United States vs. Billie Holliday

Vanessa Kirby in Pieces of a Woman

Frances McDormand in Nomadland

Carey Mulligan in Promising Young Woman

Best Supporting Actor

Sacha Baron Cohen in The Trial of the Chicago 7

Chadwick Boseman in Da 5 Bloods

Daniel Kaluuya in Judas and the Black Messiah

Jared Leto in The Little Things

Leslie Odom Jr. in One Night In Miami

Best Supporting Actress

Maria Bakalova in Borat Subsequent Moviefilm

Glenn Close in Hillbilly Elegy

Jodie Foster in The Mauritanian

Amanda Seyfried in Mank

Youn Yuh-jung in Minari

We’ll find out how right or wrong I am on March 15th!

Here Are The Golden Globe Winners!


Supporting Actor, Motion Picture — Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah

Supporting Actor, Television — John Boyega, Small Axe

Actress, TV Music or Comedy — Catherine O’Hara, Schitt’s Creek

Motion Picture, Animated — Soul

Actor, TV Limited Series or Movie — Mark Ruffalo, I Know This Much Is True

Screenplay, Motion Picture — Aaron Sorkin, The Trial of the Chicago 7

Actress, TV Series, Drama — Emma Corrin, The Crown

Original Song, Motion Picture — lo Si, The Life Ahead

Original Score, Motion Picture — Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste, Soul

Actor, TV Series, Musical or Comedy — Jason Sudeikis, Ted Lasso

TV Series, Musical or Comedy — Schitt’s Creek

Actress. Musical or Comedy Film — Rosamund Pike, I Care A Lot

Actor, TV Series, Drama — Josh O’Connor, The Crown

Foreign Language Film — Minari

TV Series, Drama — The Crown

Supporting Actress, Film — Jodie Foster, The Mauritanian

Supporting Actress, TV Drama — Gillian Anderson, The Crown

Actress, TV Limited Series or Made-For-Television Film — Anya Taylor-Joy, The Queen’s Gambit

Limited Series or TV Movie — The Queen’s Gambit

Actor, Motion Picture Drama — Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom

Director, Motion Picture — Chloe Zhao, Nomadland

Motion Picture Comedy — Borat Subsequent Moviefilm

Actor, Motion Picture Comedy — Sacha Baron Cohen, Borat Subsequent Moviefilm

Actress, Motion Picture Drama — Andra Day, The United States vs. Billie Holliday

Motion Picture Drama — Nomadland

The Iowa Film Critics Association Honors Nomadland


Though we may never know who actually won the Iowa Caucus last year, we do know which films won with the Iowa Film Critics Association!  Here are their picks for the best of the year:

BEST FILM: “Nomadland”
Runners up: “Minari” and “Sound of Metal”

BEST DIRECTOR: Chloe Zhao – “Nomadland”
Runners up: Darius Marder – “Sound of Metal” and Florian Zeller – “The Father”

BEST ACTOR: Chadwick Boseman – “Ma Rainey’s Black Bottom”
Runners up: Anthony Hopkins – “The Father” and Riz Ahmed – “Sound of Metal”

BEST ACTRESS: Frances McDormand – “Nomadland”
Runners up: Viola Davis – “Ma Rainey’s Black Bottom” and Carey Mulligan – “Promising Young Woman”

BEST SUPPORTING ACTOR: Paul Raci – “Sound of Metal”
Runners up: Bill Murray – “On the Rocks” and Leslie Odom Jr. – “One Night in Miami”

BEST SUPPORTING ACTRESS: Yuh-jung Youn – “Minari”
Runners up: Olivia Colman – “The Father” and Amanda Seyfried – “Mank”

BEST ANIMATED FILM: “Soul”
Runners up: “Over the Moon” and “Wolfwalkers”

BEST DOCUMENTARY: “Dick Johnson is Dead”
Runners up: “Crip Camp” and “The Dissident”

BEST SCORE: Ludovico Einaudi – “Nomadland”
Runners up: James Newton Howard – “News of the World” and Trent Reznor and Atticus Ross – “Mank”

BEST SONG: “Speak Now” – “One Night in Miami”
Runners up: “Green” – “Sound of Metal” and “Rain Song” – “Minari”

Here Are The 2020 Nominees of the Vancouver Film Critics Circle!


The never-ending awards season continues with the Vancouver Film Critics announcing their nominees for the best of 2020!  Apparently, up in Vancouver, they really, really like Mank.  I guess it’s because of the whole drunk socialist thing, I don’t know.

The Vancouver nominations are kind of strange because, in most of the categories, there’s only three nominees.  I mean, that just seems kind of pointless to me.  When other groups are nominating a 100 movies for best picture before selecting Nomadland, why would you only nominate three?  It’s especially strange when you consider that the eligibility period has been extended to such an extent that it seems to be practically begging everyone to give into excess.  The three nominee thing is odd and it’s going to leave me thinking for the next few hours or so.  Of course, as well all know, Vancouver is never less than intriguing.

Anyway, the winners will be announced on February 22nd!  Here are the nominees:

Best Picture
Mank
Nomadland
Promising Young Woman

Best Director
Thomas Vinterberg – Another Round
David Fincher – Mank
Chloe Zhao – Nomadland

Best Screenplay
Jack Fincher – Mank
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7

Best Actor
Anthony Hopkins – The Father
Gary Oldman – Mank
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Riz Ahmed – Sound of Metal

Best Actress
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7

Best Supporting Actress
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Amanda Seyfried – Mank
Yuh-jung Youn – Minari

Best Documentary
Athlete A
Collective
Totally Under Control

Best Foreign Language Film
Another Round
Dear Comrades
Minari

Here Are the 2020 Nominations Of The Black Reel Awards!


The Black Reel Awards announced their nominees for the best of 2020 today.  The winners will be announced on April 11th.  The nominees can be found below:

OUTSTANDING MOTION PICTURE
DA 5 BLOODS
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ONE NIGHT IN MIAMI
SOUL

OUTSTANDING ACTOR
KINGSLEY BEN-ADIR – ONE NIGHT IN MIAMI
CHADWICK BOSEMAN – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
DELROY LINDO – DA 5 BLOODS
ROB MORGAN – BULL
LAKEITH STANFIELD – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH

OUTSTANDING ACTRESS
NICOLE BEHARIE – MISS JUNETEENTH
VIOLA DAVIS – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ANDRA DAY – THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY
TESSA THOMPSON – SYLVIE’S LOVE
ZENDAYA – MALCOLM & MARIE

OUTSTANDING DIRECTOR
RADHA BLANK – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
REGINA KING – ONE NIGHT IN MIAMI
SHAKA KING – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
SPIKE LEE – DA 5 BLOODS
CHANNING GODFREY PEOPLES – MISS JUNETEENTH

OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR
CHADWICK BOSEMAN – DA 5 BLOODS
COLMAN DOMINGO – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ALDIS HODGE – ONE NIGHT IN MIAMI
DANIEL KALUUYA – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
LESLIE ODOM JR. – ONE NIGHT IN MIAMI

OUTSTANDING SUPPORTING ACTRESS
ALEXIS CHIKAEZE – MISS JUNETEENTH
DOMINIQUE FISHBACK – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
KIKI LAYNE – THE OLD GUARD
TRACEE ELLIS ROSS – THE HIGH NOTE
GABOUREY SIDIBE – ANTEBELLUM

OUTSTANDING SCREENPLAY
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION – RADHA BLANK
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH – WILL BERSON & SHAKA KING
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM – RUBEN SANTIAGO-HUDSON
ONE NIGHT IN MIAMI – KEMP POWERS
SOUL – PETE DOCTER, MIKE JONES & KEMP POWERS

OUTSTANDING DOCUMENTARY FEATURE
ALL IN: THE FIGHT FOR DEMOCRACY
JOHN LEWIS: GOOD TROUBLE
MLK/FBI
TIME
THE WAY I SEE IT

OUTSTANDING FOREIGN-LANGUAGE FILM
HIS HOUSE
NIGHT OF THE KINGS
THE LIFE AHEAD

OUTSTANDING ENSEMBLE
DA 5 BLOODS
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
MISS JUNETEENTH
ONE NIGHT IN MIAMI

OUTSTANDING VOICE PERFORMANCE
ANGELA BASSETT – SOUL
JAMIE FOXX – SOUL
MAYA RUDOLPH – THE WILLOUGHBYS
OCTAVIA SPENCER – ONWARD
PHYLICIA RASHAD – SOUL

OUTSTANDING SCORE
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION – GUY C. ROUTTE
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY – JOHN DEBNEY
THE PHOTOGRAPH – ROBERT GLASPER
SOUL – TRENT REZNOR, ATTICUS ROSS & JON BATISTE
SYLVIE’S LOVE – FABRICE LECOMTE

OUTSTANDING ORIGINAL SONG
FIGHT FOR YOU – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MAKE IT WORK – JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
POVERTY PORN – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
SPEAK NOW – ONE NIGHT IN MIAMI
TIGRESS & TWEED – THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY

OUTSTANDING INDEPENDENT FEATURE
AMERICAN SKIN
FAREWELL AMOR
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
MISS JUNETEENTH
SYLVIE’S LOVE

OUTSTANDING SHORT FILM
BROTHER
CANVAS
THE CYPHER
GRAB MY HAND: A LETTER TO MY DAD
THE PANDEMIC CHRONICLES

OUTSTANDING INDEPENDENT DOCUMENTARY
MR. SOUL!
THE SIT-IN: HARRY BELAFONTE HOSTS THE TONIGHT SHOW
WITH DRAWN ARMS

OUTSTANDING EMERGING DIRECTOR
EUGENE ASHE – SYLVIE’S LOVE
RADHA BLANK – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
REGINA KING – ONE NIGHT IN MIAMI
SHAKA KING – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
CHANNING GODFREY PEOPLES – MISS JUNETEENTH

OUTSTANDING BREAKTHROUGH PERFORMANCE, MALE
YAHYA ABDUL-MANTEEN II – THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
KINGSLEY BEN-ADIR – ONE NIGHT IN MIAMI
DUSAN BROWN – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ELI GOREE – ONE NIGHT IN MIAMI
NTARE MWINE – FAREWELL AMOR

OUTSTANDING BREAKTHROUGH PERFORMANCE, FEMALE
RADHA BLANK – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
ALEXIS CHIKAEZE – MISS JUNETEENTH
ANDRA DAY – THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY
DOMINIQUE FISHBACK – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
ZENDAYA – MALCOLM & MARIE

OUTSTANDING FIRST SCREENPLAY
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION – RADHA BLANK
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM – RUBEN SANTIAGO-HUDSON
MISS JUNETEENTH – CHANNING PEOPLES GODFREY
ONE NIGHT IN MIAMI – KEMP POWERS
SYLVIE’S LOVE – EUGENE ASHE

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY
DA 5 BLOODS
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MALCOLM & MARIE
ONE NIGHT IN MIAMI
TENET

OUTSTANDING COSTUME DESIGN
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ONE NIGHT IN MIAMI
SYLVIE’S LOVE
THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY

OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ONE NIGHT IN MIAMI
TENET

Nomadland Wins At The Satellite Awards


Here’s what won at the Satellite Awards on the 15th.  I apologize for being a bit late in posting this but the weather conspired to keep me from watching the Satellite Awards.

Actually, did anyone watch the Satellite Awards?  Does anyone even know who is even giving these things out?

Well, regardless, here’s what won in the film categories:

SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD RECIPIENTS

Mary Pickford Award: Tilda Swinton
Tesla Award: Dick Pope
Auteur Award: Emerald Fennell – Promising Young Woman
Best First Feature: Channing Godfrey Peoples – Miss Juneteenth
Stunt Performance Award: Gaëlle Cohen
Humanitarian Award: Mark Wahlberg
Ensemble Motion Picture: The Trial of the Chicago 7
Ensemble Television: The Good Lord Bird

Actress in a Motion Picture Drama
Carey Mulligan – Promising Young Woman
Frances McDormand – Nomadland
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Kate Winslet – Ammonite
Sophia Loren – The Life Ahead

Actor in a Motion Picture Drama 
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Riz Ahmed – Sound of Metal
Steven Yeun – Minari
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Gary Oldman – Mank

Actress in Motion Picture, Comedy or Musical 
Meryl Streep – The Prom
Rashida Jones – On the Rocks
Margot Robbie – Birds of Prey
Michelle Pfeiffer – French Exit
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Anya Taylor-Joy – Emma

Actor in Motion Picture, Comedy or Musical
Andy Samberg – Palm Springs
Lin-Manuel Miranda – Hamilton
Dev Patel – The Personal History of David Copperfield
Sacha Baron Cohen – Borat Subsequent Moviefilm
Leslie Odom Jr. – Hamilton

Actress in a Supporting Role
Amanda Seyfried – Mank
Olivia Colman – The Father
Yuh-Jung Youn – Minari
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Nicole Kidman – The Prom
Helena Zengel – News of the World

Actor in a Supporting Role
Brian Dennehy – Driveways
David Strathairn – Nomadland
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Kingsley Ben-Adir – One Night in Miami
Bill Murray – On the Rocks

Motion Picture, Drama
Nomadland
The Trial of the Chicago 7
The Father
Promising Young Woman
Minari
Ma Rainey’s Black Bottom
Tenet
Sound of Metal
One Night in Miami
Miss Juneteenth

Motion Picture, Comedy or Musical 
On the Rocks
Hamilton
Borat Subsequent Moviefilm
Palm Springs
The Personal History of David Copperfield
The Forty-Year-Old Version

Motion Picture, International
Another Round
Tove
A Sun
Two of Us
Jallikattu
I’m No Longer Here
Atlantis
My Little Sister
La Llorona

Motion Picture, Animated or Mixed Media
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers
Demon Slayer-Kimetsu No Yaiba-The Movie: Mugen Train
Accidental Luxuriance of the Translucent Watery Rebus
No. 7 Cherry Lane

Motion Picture, Documentary
Collective
Crip Camp
MLK / FBI
The Dissident
A Most Beautiful Thing
The Truffle Hunters
Acasa, My Home
Coup 53
Gunda
Circus of Books

Director
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Chloé Zhao – Nomadland
David Fincher – Mank
Darius Marder – Sound of Metal
Lee Isaac Chung – Minari
Florian Zeller – The Father

Screenplay, Original
Lee Isaac Chung – Minari
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Jack Fincher – Mank
Pete Docter, Mike Jones & Kemp Powers – Soul
Andy Siara – Palm Springs
Emerald Fennell – Promising Young Woman

Screenplay, Adapted
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Christopher Hampton & Florian Zeller – The Father
Jessica Bruder & Chloe Zhao – Nomadland
Kemp Powers – One Night in Miami
Edoardo Ponti – The Life Ahead
Luke Davies & Paul Greengrass – News of the World

Original Score
Ludwig Goransson – Tenet
Trent Reznor & Atticus Ross – Mank
Alexandre Desplat – The Midnight Sky
James Newton Howard – News of the World
Emile Mosseri – Minari
Terence Blanchard – One Night in Miami

Original Song
“Io Si” – The Life Ahead
“Hear My Voice” – The Trial of the Chicago 7
“Rocket to the Moon” – Over the Moon
“Speak Now” – One Night in Miami
“Everybody Cries” – The Outpost
“The Other Side” – Trolls World Tour

Cinematography
The Midnight Sky
Nomadland
Mank 
News of the World
One Night in Miami
Tenet

Film Editing
Nomadland
The Father
The Trial of the Chicago 7
Mank
One Night in Miami
Minari

Sound (Editing and Mixing)
Sound of Metal
Tenet
Mank
The Prom
The Midnight Sky
Nomadland

Visual Effects
The Midnight Sky
Mank
Tenet    
Birds of Prey
Greyhound
Mulan

Art Direction and Production Design
The Personal History of David Copperfield
One Night in Miami
Mank
The Midnight Sky
The Prom
Mulan

Costume Design
Mulan
Emma
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
The Personal History of David Copperfield
One Night in Miami

The Utah Film Critics Association Honors Minari


Yesterday, the Utah Film Critics Association announced their picks for the best of 2020.  They selected Minari for Best Picture with Soul as their runner-up.  That kind of sets them apart from the other critics groups, which have for the most part been selecting Nomadland.  That said, Frances McDormand still picked up the award for best actress.

Here are the winners from Utah:

Best Picture
Winner: Minari
Runner Up: Soul

Best Director
Winner: Regina King – One Night In Miami
Runner Up: Lee Isaac Chung – Minari

Best Actor
Winner: Riz Ahmed – Sound Of Metal
Runner Up: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom & Steven Yeun – Minari (TIE)

Best Actress
Winner: Frances McDormand – Nomadland
Runner Up: Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Winner: Leslie Odom Jr. – One Night In Miami
Runner Up: Daniel Kaluuya – Judas And The Black Messiah

Best Supporting Actress
Winner: Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Runner Up: Youn Yuh-jung – Minari

Best Original Screenplay
Winner: The Trial Of The Chicago 7
Runner Up: Promising Young Woman

Best Adapted Screenplay
Winner: I’m Thinking Of Ending Things
Runner Up: One Night In Miami

Best Cinematography
Winner: Nomadland
Runner Up: I’m Thinking Of Ending Things

Best Original Score
Winner: Soul
Runner Up: Tenet

Best Film Editing
Winner: The Trial Of The Chicago 7
Runners Up: Sound Of Metal & Tenet (TIE)

Best Documentary Feature
Winner: Dick Johnson Is Dead
Runner Up: Time

Best Animated Feature
Winner: Wolfwalkers
Runner Up: Soul

Non-English Language Feature
Winner: Another Round
Runner Up: Bacurau

Vice Martin Award for performance in SciFi/Fantasy
Winner: Elizabeth Moss – The Invisible Man
Runner Up: Cristin Milioti – Palm Springs