The London Film Critics Circle Honors Nomadland


Even in London, they love Nomadland!

The London Film Critics Circle named their best of the year yesterday.  I imagine that this will have negligible influence on the Oscar race since some of the films honored have yet to be released in the States and some of the biggest Oscar contenders have yet to be released in the UK.  Still, I think it’s always interesting to see what films are being honored outside of the U.S.  Cinema is an international art form.

Here are the nominees and, in bold, the winners from London:

FILM OF THE YEAR
About Endlessness
Collective
I’m Thinking of Ending Things
Lovers Rock
The Mauritanian
Minari
Nomadland
Promising Young Woman
Rocks
Saint Maud

FOREIGN-LANGUAGE FILM OF THE YEAR
About Endlessness
Another Round
Collective
Les Misérables
Minari

DOCUMENTARY OF THE YEAR
Bloody Nose, Empty Pockets
Collective
Dick Johnson Is Dead
Time
The Truffle Hunters

BRITISH/IRISH FILM OF THE YEAR
The Father
Lovers Rock
Mangrove
Rocks
Saint Maud

DIRECTOR OF THE YEAR
David Fincher – Mank
Rose Glass – Saint Maud
Kevin Macdonald – The Mauritanian
Steve McQueen – Small Axe
Chloé Zhao – Nomadland

SCREENWRITER OF THE YEAR
Jack Fincher – Mank
Rose Glass – Saint Maud
Charlie Kaufman – I’m Thinking of Ending Things
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Chloé Zhao – Nomadland

ACTRESS OF THE YEAR
Morfydd Clark – Saint Maud
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

ACTOR OF THE YEAR
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Tahar Rahim – The Mauritanian

SUPPORTING ACTRESS OF THE YEAR
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Essie Davis – Babyteeth
Jennifer Ehle – Saint Maud
Amanda Seyfried – Mank

SUPPORTING ACTOR OF THE YEAR
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Aldis Hodge – Clemency
Ben Mendelsohn – Babyteeth
Shaun Parkes – Mangrove

BRITISH/IRISH ACTRESS OF THE YEAR (for body of work)
Bukky Bakray – Rocks
Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things & Misbehaviour
Morfydd Clark – Eternal Beauty & Saint Maud
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman & The World to Come
Carey Mulligan – The Dig & Promising Young Woman

BRITISH/IRISH ACTOR OF THE YEAR (for body of work)
Riz Ahmed – Mogul Mowgli & Sound of Metal
Sacha Baron Cohen – Borat Subsequent Moviefilm & The Trial of the Chicago 7
John Boyega – Red, White and Blue
Anthony Hopkins – The Father
Cosmo Jarvis – Calm With Horses & Nocturnal

BREAKTHROUGH BRITISH/IRISH FILMMAKER
Henry Blake – County Lines
Fyzal Boulifa – Lynn + Lucy
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Rose Glass – Saint Maud
Remi Weekes – His House

YOUNG BRITISH/IRISH PERFORMER
Kosar Ali – Rocks
Bukky Bakray – Rocks
Millie Bobby Brown – Enola Holmes
Conrad Khan – County Lines
Molly Windsor – Make Up

BRITISH/IRISH SHORT FILM
Filipiñana – Rafael Manuel, director
Hungry Joe – Paul Holbrook, director
Lizard – Akinola Davies Jr, director
The Long Goodbye – Aneil Karia, director
The Shift – Laura Carreira, director

TECHNICAL ACHIEVEMENT
Ammonite – Stéphane Fontaine, cinematography
Birds of Prey – Deborah Lamia Denaver & Adruitha Lee, makeup & hair
Lovers Rock – Mica Levi, music
Mank – Donald Graham Burt, production design
Nomadland – Joshua James Richards, cinematography
Rocks – Lucy Pardee, casting
Soul – Pete Docter, animation
Sound of Metal – Nicolas Becker, sound design
Tenet – Jennifer Lame, film editing
Wolfwalkers – Tomm Moore & Ross Stewart, animation

The Online Film Critics Society Honors Nomadland


Nomadland chalked up yet another victory today as it was named Best Picture by the Online Film Critics Society.

Check out all of the OFCS winners below:

Best Picture
1. Nomadland
2. Da 5 Bloods
3. Promising Young Woman
4. Never Rarely Sometimes Always
5. First Cow
6. Minari
7. Sound of Metal
8. I’m Thinking of Ending Things
9. Soul
10. The Trial of the Chicago 7

Best Animated Feature
Onward
Over the Moon
Soul
The Wolf House
Wolfwalkers

Best Director
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always
Spike Lee – Da 5 Bloods
Kelly Reichardt – First Cow
Chloé Zhao – Nomadland

Best Actor
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

Best Actress
Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Bill Murray – On the Rocks
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal

Best Supporting Actress
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Olivia Colman – The Father
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always
Amanda Seyfried – Mank
Youn Yuh-jung – Minari

Best Original Screenplay
Da 5 Bloods – Danny Bilson, Paul Demeo, Kevin Willmott & Spike Lee
Minari – Lee Isaac Chung
Never Rarely Sometimes Always – Eliza Hittman
Promising Young Woman – Emerald Fennell
The Trial of the Chicago 7 – Aaron Sorkin

Best Adapted Screenplay
First Cow – Jonathan Raymond, Kelly Reichardt
I’m Thinking of Ending Things – Charlie Kaufman
Ma Rainey’s Black Bottom – Ruben Santiago-Hudson
Nomadland – Chloé Zhao
One Night in Miami – Kemp Powers

Best Editing
Da 5 Bloods – Adam Gough
Mank – Kirk Baxter
Nomadland – Chloé Zhao
Tenet – Jennifer Lame
The Trial of the Chicago 7 – Alan Baumgarten

Best Cinematography
Da 5 Bloods – Newton Thomas Sigel
First Cow – Christopher Blauvelt
Mank – Erik Messerschmidt
Nomadland – Joshua James Richards
Tenet – Hoyte Van Hoytema

Best Original Score
Da 5 Bloods – Terence Blanchard
Mank – Trent Reznor & Atticus Ross
Minari – Emile Mosseri
Soul – Trent Reznor & Atticus Ross
Tenet – Ludwig Goransson

Best Debut Feature
Radha Blank – The Forty-Year-Old Version
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Regina King – One Night in Miami
Darius Marder – Sound of Metal
Andrew Patterson – The Vast of Night

Best Film Not in the English Language
Another Round (Denmark)
Bacurau (Brazil)
Collective (Romania)
La Llorona (Guatemala)
Minari (United States)

Best Documentary
Boys State
Collective
Dick Johnson Is Dead
The Painter and the Thief
Time

Technical Achievement Awards
Sound of Metal – Sound Design
Emma. – Costume Design
Tenet – Visual Effects
Mank – Production Design
The Invisible Man – Visual Effects

BEST NON-UNITED STATES RELEASE
(This award is for the best films released outside the United States in 2020 that were not released in the United States during the eligibility period.)
A Beast in Love (Japan)
The Disciple (India)
Ghosts (Turkey)
Mogul Mowgli (United Kingdom)
New Order (Mexico)
Notturno (Italy)
Rocks (United Kingdom)
Saint Maud (United Kingdom)
Summer of 85 (France)
Undine (Germany)

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARDS
Rob Bottin (Makeup Artist)
David Byrne (Composer)
Jane Fonda (Actor)
Jean-Luc Godard (Director)
Frederick Wiseman (Documentarian)

SPECIAL ACHIEVEMENT AWARDS
“Small Axe” — Director Steve McQueen created a series of films for the small screen that rivals the best of the theatrical features of the year, that can be seen individually and yet work together to explore a cultural experience largely unseen on big screens, television, or streaming to date.
Distributor Kino Lorber for being the first company to offer virtual film distribution as a way to help independent theaters during the pandemic through the Kino Marquee.
Kudos to the independent theater entities that participated in presenting “Virtual Cinema” when forced to close due to the pandemic. Films that otherwise may not have been seen were made available through online platforms, with ticket prices shared by the distributor with the theater.

The Sunset Film Circle Honors Promising Young Woman


So, as we all know, December is typically the start of Awards Season but this year, things are up in the air.  With the Academy extending the eligibility window (don’t even get me started on how annoyed I am about that), a lot of critics groups have also pushed back their selection date.  For instance, the National Board of Review will not be announcing their picks until January.  The Golden Globe nominations will not be announced until February.  Things are going to be a bit messed up.

At the same time, some critics groups are still going to be announcing their picks for the best of the year in December, which is the way it should be.  (When it comes time for me to make my annual “best of” list, I will only be considering films that were actually released in 2020.)  With that in mind, the Sunset Film Circle is a new group that, earlier today, announced their picks for the best of 2020!

And here they are (winners in bold):

BEST FILM

Promising Young Woman 

(Runner-up: Mank)

 

TOP FILMS

The Father

The King of Staten Island

Ma Rainey’s Black Bottom

Mank

Minari

Nine Days

Nomadland

Promising Young Woman

Saint Maud

Sound of Metal

 

BEST DIRECTOR

Lee Isaac Chung – Minari

David Fincher – Mank

Darius Marder – Sound of Metal

Florian Zeller – The Father

Chloe Zhao – Nomadland (Runner-up)

 

BEST ACTOR

Ben Affleck – The Way Back

Riz Ahmed – Sound of Metal

Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom

Winston Duke – Nine Days

Anthony Hopkins – The Father (runner-up)

 

BEST ACTRESS

Morfydd Clark – Saint Maud

Glenn Close – Hillbilly Elegy (runner up)

Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom

Vanessa Kirby – Pieces of a Woman

Carey Mulligan – Promising Young Woman

 

BEST SUPPORTING ACTOR

Bill Burr – The King of Staten Island (runner up)

Bill Murray – On The Rocks

Leslie Odom Jr. – One Night in Miami

Paul Raci – Sound of Metal

Stanley Tucci – Supernova

 

BEST SUPPORTING ACTRESS

Amy Adams – Hillbilly Elegy (runner-up)

Zazie Beetz – Nine Days

Olivia Colman – The Father

Amanda Seyfried – Mank

Youn Yuh-jung – Minari 

 

BEST ENSEMBLE

Hillbilly Elegy (runner-up)

The King of Staten Island

Ma Rainey’s Black Bottom

Minari

The Prom

 

BEST SCREENPLAY

The Father – Christopher Hampton & Florian Zeller

Minari – Lee Isaac Chung

Nine Days – Edson Oda

Promising Young Woman – Emerald Fennell (runner-up)

Sound of Metal – Derek Cianfrance & Darius Marder

 

BEST CINEMATOGRAPHY

Gretel & Hansel – Galo Olivares

Mank – Erik Messerschmidt

Nomadland – Joshua James Richards (runner up)

Sound of Metal – Daniël Bouquet

Tenet – Hoyte Van Hoytema

 

BEST SCORE

First Cow – William Tyler

Gretel & Hansel – Robin Coudert

Minari – Emile Mosseri (runner-up)

Soul – Trent Reznor & Atticus Ross

Tenet – Ludwig Göransson

 

BEST BREAKTHROUGH

Kiera Allen – Run (runner-up)

Nicole Beharie – Miss Juneteenth

Joe Kerry – Spree

Orion Lee – First Cow

Jo Ellen Pellman – The Prom

 

SCENE STEALER

Michael Keaton – The Trial of the Chicago 7

Yahya Abdul-Mateen II – The Trial of the Chicago 7 (runner-up)

Gabourey Sidibe – Antebellum

Toby Wallace – Babyteeth

Wil Wheaton – Rent-A-Pal

 

DIRECTORS TO WATCH

Radha Blank – The 40-Year-Old Version

Emerald Fennell – Promising Young Woman

Rose Glass – Saint Maud (runner-up)

Edson Oda – Nine Days

Jon Stevenson – Rent-A-Pal