Nomadland Wins At The Satellite Awards


Here’s what won at the Satellite Awards on the 15th.  I apologize for being a bit late in posting this but the weather conspired to keep me from watching the Satellite Awards.

Actually, did anyone watch the Satellite Awards?  Does anyone even know who is even giving these things out?

Well, regardless, here’s what won in the film categories:

SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD RECIPIENTS

Mary Pickford Award: Tilda Swinton
Tesla Award: Dick Pope
Auteur Award: Emerald Fennell – Promising Young Woman
Best First Feature: Channing Godfrey Peoples – Miss Juneteenth
Stunt Performance Award: Gaëlle Cohen
Humanitarian Award: Mark Wahlberg
Ensemble Motion Picture: The Trial of the Chicago 7
Ensemble Television: The Good Lord Bird

Actress in a Motion Picture Drama
Carey Mulligan – Promising Young Woman
Frances McDormand – Nomadland
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Kate Winslet – Ammonite
Sophia Loren – The Life Ahead

Actor in a Motion Picture Drama 
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Riz Ahmed – Sound of Metal
Steven Yeun – Minari
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Gary Oldman – Mank

Actress in Motion Picture, Comedy or Musical 
Meryl Streep – The Prom
Rashida Jones – On the Rocks
Margot Robbie – Birds of Prey
Michelle Pfeiffer – French Exit
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Anya Taylor-Joy – Emma

Actor in Motion Picture, Comedy or Musical
Andy Samberg – Palm Springs
Lin-Manuel Miranda – Hamilton
Dev Patel – The Personal History of David Copperfield
Sacha Baron Cohen – Borat Subsequent Moviefilm
Leslie Odom Jr. – Hamilton

Actress in a Supporting Role
Amanda Seyfried – Mank
Olivia Colman – The Father
Yuh-Jung Youn – Minari
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Nicole Kidman – The Prom
Helena Zengel – News of the World

Actor in a Supporting Role
Brian Dennehy – Driveways
David Strathairn – Nomadland
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Kingsley Ben-Adir – One Night in Miami
Bill Murray – On the Rocks

Motion Picture, Drama
Nomadland
The Trial of the Chicago 7
The Father
Promising Young Woman
Minari
Ma Rainey’s Black Bottom
Tenet
Sound of Metal
One Night in Miami
Miss Juneteenth

Motion Picture, Comedy or Musical 
On the Rocks
Hamilton
Borat Subsequent Moviefilm
Palm Springs
The Personal History of David Copperfield
The Forty-Year-Old Version

Motion Picture, International
Another Round
Tove
A Sun
Two of Us
Jallikattu
I’m No Longer Here
Atlantis
My Little Sister
La Llorona

Motion Picture, Animated or Mixed Media
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers
Demon Slayer-Kimetsu No Yaiba-The Movie: Mugen Train
Accidental Luxuriance of the Translucent Watery Rebus
No. 7 Cherry Lane

Motion Picture, Documentary
Collective
Crip Camp
MLK / FBI
The Dissident
A Most Beautiful Thing
The Truffle Hunters
Acasa, My Home
Coup 53
Gunda
Circus of Books

Director
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Chloé Zhao – Nomadland
David Fincher – Mank
Darius Marder – Sound of Metal
Lee Isaac Chung – Minari
Florian Zeller – The Father

Screenplay, Original
Lee Isaac Chung – Minari
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Jack Fincher – Mank
Pete Docter, Mike Jones & Kemp Powers – Soul
Andy Siara – Palm Springs
Emerald Fennell – Promising Young Woman

Screenplay, Adapted
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Christopher Hampton & Florian Zeller – The Father
Jessica Bruder & Chloe Zhao – Nomadland
Kemp Powers – One Night in Miami
Edoardo Ponti – The Life Ahead
Luke Davies & Paul Greengrass – News of the World

Original Score
Ludwig Goransson – Tenet
Trent Reznor & Atticus Ross – Mank
Alexandre Desplat – The Midnight Sky
James Newton Howard – News of the World
Emile Mosseri – Minari
Terence Blanchard – One Night in Miami

Original Song
“Io Si” – The Life Ahead
“Hear My Voice” – The Trial of the Chicago 7
“Rocket to the Moon” – Over the Moon
“Speak Now” – One Night in Miami
“Everybody Cries” – The Outpost
“The Other Side” – Trolls World Tour

Cinematography
The Midnight Sky
Nomadland
Mank 
News of the World
One Night in Miami
Tenet

Film Editing
Nomadland
The Father
The Trial of the Chicago 7
Mank
One Night in Miami
Minari

Sound (Editing and Mixing)
Sound of Metal
Tenet
Mank
The Prom
The Midnight Sky
Nomadland

Visual Effects
The Midnight Sky
Mank
Tenet    
Birds of Prey
Greyhound
Mulan

Art Direction and Production Design
The Personal History of David Copperfield
One Night in Miami
Mank
The Midnight Sky
The Prom
Mulan

Costume Design
Mulan
Emma
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
The Personal History of David Copperfield
One Night in Miami

Here Are The 78th Annual Golden Globe Nominations!


I’m totally turned off by the self-importance of the Golden Globes and I resent every time that I have to write about them.

That said, despite the fact that no one is quite sure who actually votes for the damn things and stories of corruption in the Hollywood Foreign Press Association have been rampant for years, the Golden Globes have still emerged as one of the main Oscar precursors.  So, you kind of have to pay attention to them.  Bleh.

There really aren’t any huge shocks in the list of nominees below, with the exception of maybe Jared Leto for Best Supporting Actor and James Corden’s Prom nomination.  I mean, if you’re that determined to nominate someone for The Prom, why would you go for James Corden as opposed to Meryl Streep?  That’s just odd.

Anyway, here are the nominations:

Best Motion Picture, Drama
“The Father”
“Mank”
“Nomadland”
“Promising Young Woman”
“The Trial of the Chicago 7”

Best Motion Picture, Musical or Comedy
“Borat Subsequent Moviefilm”
“Hamilton”
“Music”
“Palm Springs”
“The Prom”

Best Director, Motion Picture
Emerald Fennell, “Promising Young Woman”
David Fincher, “Mank”
Regina King, “One Night In Miami”
Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7”
Chloé Zhao, “Nomadland”

Best Performance by an Actress in a Motion Picture, Drama
Viola Davis, “Ma Rainey’s Black Bottom”
Andra Day, “The United States vs. Billie Holiday”
Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman”
Frances McDormand, “Nomadland”
Carey Mulligan, “Promising Young Woman”

Best Performance by an Actress in a Motion Picture, Musical or Comedy
Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm”
Kate Hudson, “Music”
Michelle Pfeiffer, “French Exit”
Rosamund Pike, “I Care a Lot”
Anya Taylor-Joy, “Emma”

Best Performance by an Actress in a Supporting Role in any Motion Picture
Glenn Close, “Hillbilly Elegy”
Olivia Colman, “The Father”
Jodie Foster, “The Mauritanian”
Amanda Seyfried, “Mank”
Helena Zengel, “News of the World”

Best Performance by an Actor in a Motion Picture, Drama
Riz Ahmed, “Sound of Metal”
Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom”
Anthony Hopkins, “The Father”
Gary Oldman, “Mank”
Tahar Rahim, “The Mauritanian”

Best Performance by an Actor in a Motion Picture, Musical or Comedy
Sacha Baron Cohen, “Borat Subsequent Moviefilm”
James Corden, “The Prom”
Lin-Manuel Miranda, “Hamilton”
Dev Patel, “The Personal History of David Copperfield”
Andy Samberg, “Palm Springs”

Best Performance by an Actor in a Supporting Role in any Motion Picture
Sacha Baron Cohen, “The Trial of the Chicago 7”
Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah”
Jared Leto, “The Little Things”
Billy Murray, “On the Rocks”
Leslie Odom Jr., “One Night In Miami”

Best Screenplay, Motion Picture
Emerald Fennell, “Promising Young Woman”
Jack Fincher, “Mank”
Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7”
Florian Zeller and Christopher Hampton, “The Father”
Chloé Zhao, “Nomadland”

Best Original Score, Motion Picture
Alexandre Desplat, “The Midnight Sky”
Ludwig Göransson, “Tenet”
James Newton Howard, “News of the World”
Trent Reznor and Atticus Ross, “Mank”
Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste, “Soul”

Best Original Song, Motion Picture
“Fight For You,” Judas and the Black Messiah”
“Hear My Voice,” The Trial of the Chicago 7”
“Io Sì (Seen),” The Life Ahead”
“Speak Now,” One Night In Miami”
“Tigress & Tweed,” The United States Vs. Billie Holiday”

Best Motion Picture, Animated
“The Croods: A New Age”
“Onward”
“Over the Moon”
“Soul”
“Wolfwalkers”

Best Motion Picture, Foreign Language
“Another Round”
“La Llorona”
“The Life Ahead”
“Minari”
“Two Of Us”

Best Television Series, Drama
“The Crown”
“Lovecraft Country”
“The Mandalorian”
“Ozark”
“Ratched”

Best Television Series, Musical or Comedy
“Emily in Paris”
“The Flight Attendant”
“The Great”
“Schitt’s Creek”
“Ted Lasso”

Best Limited Series, Anthology Series or a Motion Picture made for Television
“Normal People”
“The Queen’s Gambit”
“Small Axe”
“The Undoing”
“Unorthodox”

Best Performance by an Actress in a Television Series, Drama
Olivia Colman, “The Crown”
Jodie Comer, “Killing Eve”
Emma Corrin, “The Crown”
Laura Linney, “Ozark”
Sarah Paulson, “Ratched”

Best Performance by an Actress in a Television Series, Musical or Comedy
Lily Collins, “Emily In Paris”
Kaley Cuoco, “The Flight Attendant”
Elle Fanning, “The Great”
Jane Levy, “Zoey’s Extraordinary Playlist”
Catherine O’Hara, “Schitt’s Creek”

Best Performance by an Actress in a Limited Series, Anthology Series or a Motion Picture Made for Television
Cate Blanchett, “Mrs. America”
Daisy Edgar Jones, “Normal People”
Shira Haas, “Unorthodox”
Nicole Kidman, “The Undoing”
Anya Taylor-Joy, “The Queen’s Gambit”

Best Performance by an Actress in a Television Supporting Role
Gillian Anderson, “The Crown”
Helena Bonham Carter, “The Crown”
Julia Garner, “Ozark”
Annie Murphy, “Schitt’s Creek”
Cynthia Nixon, “Ratched”

Best Performance by an Actor in a Television Series, Drama
Jason Bateman, “Ozark”
Josh O’Connor, “The Crown”
Bob Odenkirk, “Better Call Saul”
Al Pacino, “Hunters”
Matthew Rhys, “Perry Mason”

Best Performance by an Actor in a Television Series, Musical or Comedy
Don Cheadle, “Black Monday”
Nicholas Hoult, “The Great”
Eugene Levy, “Schitt’s Creek”
Jason Sudeikis, “Ted Lasso”
Ramy Youssef, “Ramy”

Best Performance by an Actor in a Limited Series or a Motion Picture Made for Television
Bryan Cranston, “Your Honor”
Jeff Daniels, “The Comey Rule”
Hugh Grant, “The Undoing”
Ethan Hawke, “The Good Lord Bird”
Mark Ruffalo, “I Know This Much is True”

Best Performance by an Actor in a Television Supporting Role
John Boyega, “Small Axe”
Brendan Gleeson, “The Comey Rule”
Daniel Levy, “Schitt’s Creek”
Jim Parsons, “Hollywood”
Donald Sutherland, “The Undoing”

Here Are the 2020 Satellite Nominations!


If the Golden Globes are the bastard children of the Oscars than the Satellites are the bastard children of the Golden Globes.  And if there’s anything that will always hold true, it’s that bastard children can eventually be accepted but bastard grandchildren are always going to struggle.  That’s my fancy way of saying that the Satellites have been around for 25 years and still, it doesn’t seem like anyone pays them much attention.  It’s also an excuse to use the word bastard 4 times in one paragraph.

Anyway, the Satellites announced their nominees earlier today.  Their film nominees can be found below!  If you want to see what they nominated in the television categories, check it out for yourself at their site!

SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD RECIPIENTS

Mary Pickford Award: Tilda Swinton
Tesla Award: Dick Pope
Auteur Award: Emerald Fennell – Promising Young Woman
Best First Feature: Channing Godfrey Peoples – Miss Juneteenth
Stunt Performance Award: Gaëlle Cohen
Humanitarian Award: Mark Wahlberg
Ensemble Motion Picture: The Trial of the Chicago 7
Ensemble Television: The Good Lord Bird

NOMINEES FOR MOTION PICTURE

Actress in a Motion Picture Drama
Carey Mulligan – Promising Young Woman
Frances McDormand – Nomadland
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Kate Winslet – Ammonite
Sophia Loren – The Life Ahead

Actor in a Motion Picture Drama
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Riz Ahmed – Sound of Metal
Steven Yeun – Minari
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Gary Oldman – Mank

Actress in Motion Picture, Comedy or Musical
Meryl Streep – The Prom
Rashida Jones – On the Rocks
Margot Robbie – Birds of Prey
Michelle Pfeiffer – French Exit
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Anya Taylor-Joy – Emma

Actor in Motion Picture, Comedy or Musical
Andy Samberg – Palm Springs
Lin-Manuel Miranda – Hamilton
Dev Patel – The Personal History of David Copperfield
Sacha Baron Cohen – Borat Subsequent Moviefilm
Leslie Odom Jr. – Hamilton

Actress in a Supporting Role
Amanda Seyfried – Mank
Olivia Colman – The Father
Yuh-Jung Youn – Minari
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Nicole Kidman – The Prom
Helena Zengel – News of the World

Actor in a Supporting Role
Brian Dennehy – Driveways
David Strathairn – Nomadland
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Kingsley Ben-Adir – One Night in Miami
Bill Murray – On the Rocks

Motion Picture, Drama
Nomadland
The Trial of the Chicago 7
The Father
Promising Young Woman
Minari
Ma Rainey’s Black Bottom
Tenet
Sound of Metal
One Night in Miami
Miss Juneteenth

Motion Picture, Comedy or Musical
On the Rocks
Hamilton
Borat Subsequent Moviefilm
Palm Springs
The Personal History of David Copperfield
The Forty-Year-Old Version

Motion Picture, International
Another Round
Tove
A Sun
Two of Us
Jallikattu
I’m No Longer Here
Atlantis
My Little Sister
La Llorona

Motion Picture, Animated or Mixed Media
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers
Demon Slayer-Kimetsu No Yaiba-The Movie: Mugen Train
Accidental Luxuriance of the Translucent Watery Rebus
No. 7 Cherry Lane

Motion Picture, Documentary
Collective
Crip Camp
MLK / FBI
The Dissident
A Most Beautiful Thing
The Truffle Hunters
Acasa, My Home
Coup 53
Gunda
Circus of Books

Director
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Chloé Zhao – Nomadland
David Fincher – Mank
Darius Marder – Sound of Metal
Lee Isaac Chung – Minari
Florian Zeller – The Father

Screenplay, Original
Lee Isaac Chung – Minari
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Jack Fincher – Mank
Pete Docter, Mike Jones & Kemp Powers – Soul
Andy Siara – Palm Springs
Emerald Fennell – Promising Young Woman

Screenplay, Adapted
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Christopher Hampton & Florian Zeller – The Father
Jessica Bruder & Chloe Zhao – Nomadland
Kemp Powers – One Night in Miami
Edoardo Ponti – The Life Ahead
Luke Davies & Paul Greengrass – News of the World

Original Score
Ludwig Goransson – Tenet
Trent Reznor & Atticus Ross – Mank
Alexandre Desplat – The Midnight Sky
James Newton Howard – News of the World
Emile Mosseri – Minari
Terence Blanchard – One Night in Miami

Original Song
“Io Si” – The Life Ahead
“Hear My Voice” – The Trial of the Chicago 7
“Rocket to the Moon” – Over the Moon
“Speak Now” – One Night in Miami
“Everybody Cries” – The Outpost
“The Other Side” – Trolls World Tour

Cinematography
The Midnight Sky
Nomadland
Mank
News of the World
One Night in Miami
Tenet

Film Editing
Nomadland
The Father
The Trial of the Chicago 7
Mank
One Night in Miami
Minari

Sound (Editing and Mixing)
Sound of Metal
Tenet
Mank
The Prom
The Midnight Sky
Nomadland

Visual Effects
The Midnight Sky
Mank
Tenet
Birds of Prey
Greyhound
Mulan

Art Direction and Production Design
The Personal History of David Copperfield
One Night in Miami
Mank
The Midnight Sky
The Prom
Mulan

Costume Design
Mulan
Emma
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
The Personal History of David Copperfield
One Night in Miami

Here Are The Winners of 2020 Hollywood Music In Medi Awards


The winners are listed in bold!

ORIGINAL SCORE – FEATURE FILM
DA 5 BLOODS (Netflix) – Terence Blanchard
THE LIFE AHEAD (LA VITA DAVANTI A SE) (Netflix) – Gabriel Yared
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (Netflix) – Branford Marsalis
MANK (Netflix) – Trent Reznor, Atticus Ross
THE MIDNIGHT SKY (Netflix) – Alexandre Desplat
NEWS OF THE WORLD (Universal Pictures / Netflix) – James Newton Howard
PIECES OF A WOMAN (Netflix) – Howard Shore
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (Netflix) – Daniel Pemberton

ORIGINAL SCORE – INDEPENDENT FILM
THE 24TH (Vertical Entertainment) – Alex Heffes
AMMONITE (Neon) – Dustin O’Halloran, Volker Bertelmann
THE GLORIAS (LD Entertainment / Roadside Attractions) – Elliot Goldenthal
MINARI (A24) – Emile Mosseri
SHIRLEY (Neon) – Tamar-kali
WILD MOUNTAIN THYME (Bleecker Street Media) – Amelia Warner

ORIGINAL SCORE – ANIMATED FILM
THE CROODS: A NEW AGE (Universal Pictures) – Mark Mothersbaugh
ONWARD (Walt Disney Studios) – Mychael Danna, Jeff Danna
SHAUN THE SHEEP: FARMAGEDDON (Netflix) – Tom Howe
SOUL (Walt Disney Studios) – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste
WOLFWALKERS (Apple TV+) – Bruno Coulais

ORIGINAL SCORE – SCI-FI/FANTASY
THE NEW MUTANTS (Walt Disney Studios Motion Pictures / Disney+) – Mark Snow
THE OLD GUARD (Netflix) – Volker Bertelmann, Dustin O’Halloran
PALM SPRINGS (Neon) – Matthew Compton
TENET (Warner Bros. / HBO Max) – Ludwig Görannson
WONDER WOMAN 1984 (Warner Bros. / HBO Max) – Hans Zimmer

ORIGINAL SCORE – HORROR FILM
ANTEBELLUM (Lionsgate Films) – Nate Wonder, Roman GianArthur
THE DARK AND THE WICKED (RLJE Films / Shudder) – Tom Schraeder
THE EMPTY MAN (Walt Disney Studios) – Christopher Young, Lustmord
THE INVISIBLE MAN (Universal Pictures) – Benjamin Wallfisch
SWALLOW (IFC Films) – Nathan Halpern

ORIGINAL SCORE – DOCUMENTARY
ATHLETE A (Netflix) – Jeff Beal
CRIP CAMP (Netflix) – Bear McCreary
DAVID ATTENBOROUGH: A LIFE ON OUR PLANET (Netflix) – Steven Price
JOHN LEWIS: GOOD TROUBLE (Magnolia Pictures / Participant) – Tamar-kali
RISING PHOENIX (Netflix) – Daniel Pemberton

ORIGINAL SONG – FEATURE FILM
“Fight for You” from JUDAS AND THE BLACK MESSIAH – Written by H.E.R., Dernst Emile II, Tiara Thomas. Performed by H.E.R. (Warner Bros. / HBO Max)
“Hear My Voice” from THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 – Written by Daniel Pemberton, Celeste. Performed by Celeste (Netflix)
“Húsavík (Hometown)” from EUROVISION SONG CONTEST: THE STORY OF FIRE SAGA – Written by Savan Kotecha, Rickard Göransson, Fat Max Gsus. Performed by Will Ferrell, Rachel McAdams, Molly Sandén (Netflix)
“The Plan” from TENET – Written by Jacques Webster II, Ebony Naomi Oshunrinde, Ludwig Göransson. Performed by Travis Scott (Warner Bros. Home Entertainment / HBO Max)
“Poverty Porn” from THE FORTY-YEAR-OLD VERSION – Written by Radha Blank, Khrysis. Performed by RadhaMUSPrime (Netflix)
“Seen (lo Sì)” from THE LIFE AHEAD (LA VITA DAVANTI A SE) – Written by Diane Warren, Laura Pausini, Niccolò Agliardi. Performed by Laura Pausini (Netflix)
“Speak Now” from ONE NIGHT IN MIAMI – Written by Leslie Odom Jr., Sam Ashworth. Performed by Leslie Odom Jr. (Amazon Studios)
“Tigress & Tweed” from THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY – Written by Raphael Saadiq, Andra Day. Performed by Andra Day (Hulu)

ORIGINAL SONG – INDEPENDENT FILM
“Everybody Cries” from THE OUTPOST – Written by Rod Lurie, Larry Groupé, Rita Wilson. Performed by Rita Wilson (Screen Media Films)
“I’ll Be Singing” from WILD MOUNTAIN THYME – Written by Amelia Warner, John Patrick Shanley. Performed by Sinéad O’Connor (Bleecker Street Media)
“Rain Song” from MINARI – Written by Emile Mosseri, Stefanie Hong. Performed by Yeri Han (A24)
“Staring At A Mountain” from NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS – Written by Sharon Van Etten. Performed by Sharon Van Etten (Focus Features / HBO Max)

ORIGINAL SONG – ANIMATED FILM
“Carried Me With You” from ONWARD – Written by Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth. Performed by Brandi Carlile (Walt Disney Studios Motion Pictures / Disney+)
“Feel the Thunder” from THE CROODS: A NEW AGE – Written by Alana Haim, Danielle Haim, Este Haim and Ariel Rechtshaid. Performed by HAIM (Universal Pictures)
“Free” from THE ONE AND ONLY IVAN – Written by Diane Warren. Performed by Charlie Puth (Walt Disney Studios Motion Pictures / Disney+)
“Just Sing” from TROLLS WORLD TOUR – Written by Max Martin, Justin Timberlake, Ludwig Göransson, Sarah Aarons (Universal Studios)
“Rocket to the Moon” from OVER THE MOON – Written by Christopher Curtis, Marjorie Duffield, Helen Park. Performed by Cathy Ang (Netflix)
“Stand for Hope – When I Stand with You” from TWO BY TWO: OVERBOARD! – Written by Eímear Noone. Performed by Sibéal (Entertainment One)

ORIGINAL SONG – DOCUMENTARY
“The Future” from THE WAY I SEE IT – Written by Aloe Blacc. Performed by Aloe Blacc (Focus Features)
“How Can I Tell You?” From NASRIN – Written by Lynn Ahrens, Stephen Flaherty. Performed by Angelique Kidjo (Virgil Films & Entertainment)
“Never Break” from GIVING VOICE – Written by John Legend, Nasri Atweh, Benjamin Hudson McIldowie, Greg Wells, John Stephens. Performed by John Legend (Netflix)
“Only The Young” from MISS AMERICANA – Written by Taylor Swift, Joel Little. Performed by Taylor Swift (Netflix)
“See What You’ve Done” from BELLY OF THE BEAST – Written by Mary J. Blige, Nova Wav, DJ Camper. Performed by Mary J. Blige (PBS)
“Turntables” from ALL IN: THE FIGHT FOR DEMOCRACY – Written by Janelle Monáe. Performed by Janelle Monáe (Amazon)

ORIGINAL SCORE – INDEPENDENT FILM (FOREIGN LANGUAGE)
ALL AGAINST ALL (Fivia) – Kristian Sensini
BLACK BEACH (eOne Films Spain) – Arturo Cardelus
BLIZZARD OF SOULS (DVĒSEĻU PUTENIS) (Access – A / Pandastorm) – Lolita Ritmanis
SUMMER KNIGHT (China Film Administration) – Min He
ZERØ (Nemesis Media) – Ricardo Curto

OUTSTANDING MUSIC SUPERVISION – FILM
Angela Leus – TROLLS WORLD TOUR (Universal Studios)
Bonnie Greenberg – THE LIFE AHEAD (LA VITA DAVANTI A SE) (Netflix)
Guy C. Routte – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION (Netflix)
Linda Cohen – THE HIGH NOTE (Focus Features)
Lynn Fainchtein – THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY (Hulu)
Sue Jacobs – PROMISING YOUNG WOMAN (Focus Features)
Tom MacDougall – SOUL (Walt Disney Studios)

SOUNDTRACK ALBUM
ASSASSIN’S CREED VALHALLA (Lakeshore Records)
BILL & TED: FACE THE MUSIC (Lakeshore Records)
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY (Atlantic Records)
ONWARD (Walt Disney Records)
PROMISING YOUNG WOMAN (Capitol Records)
SOUL (Walt Disney Records)
THE EDDY (Sony Classical)

The Denver Film Critics Society Honors The Trial of The Chicago 7


Somehow, I guess I missed the Denver Film Critics Society announcing their nominations.  Oh well, no worries!  We’ve got both their nominations and their winners listed below!  (The winners are in bold.)

The Denver Film Critics Society decided to buck the trend a little bit by giving their best picture award to Aaron Sorkin’s The Trial of the Chicago 7 as opposed to Nomadland.  However, they still gave their best director award to Chloe Zhao.  For some reason, I wouldn’t be surprised to see the same thing happen at the Oscars.  In fact, if The Trial of The Chicago 7 does somehow win best picture, I’m hoping that Zhao or someone other than Sorkin win Best Director.  There’s only so many Aaron Sorkin speeches that one can take during the course of one night.

Among the other winners in Denver: Carey Mulligan won Best Actress of Promising Young Woman, Chadwick Boseman took Best Actor for Ma Rainey’s Black Bottom, Ellen Burstyn won Best Supporting Actress for Pieces of a Woman while Sacha Baron Cohen won Best Supporting Actor for The Trial of the Chicago 7.

Here’s the full list:

Best Picture
“Minari”
“Nomadland”
“The Trial of the Chicago 7”
“First Cow”
“Soul”

Best Director
Chloe Zhao – “Nomadland”
David Fincher – “Mank”
Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7”
Pete Docter – “Soul”
Lee Isaac Chung – “Minari”

Best Actress
Frances McDormand – “Nomadland”
Viola Davis – “Ma Rainey’s Black Bottom”
Carey Mulligan – “Promising Young Woman”
Elisabeth Moss – “The Invisible Man”
Vanessa Kirby – “Pieces of a Woman”

Best Actor
Chadwick Boseman – “Ma Rainey’s Black Bottom”
Gary Oldman – “Mank”
Delroy Lindo – “Da 5 Bloods”
Riz Ahmed – “Sound of Metal”
Steven Yuen – “Minari”

Best Supporting Actress
Olivia Colman – “The Father”
Amanda Seyfried – “Mank”
Ellen Burstyn – “Pieces of a Woman”
Youn Yuh-jung – “Minari”
Maria Bakalova – “Borat Subsequent Moviefilm”

Best Supporting Actor
Bill Murray – “On the Rocks”
Chadwick Boseman – “Da 5 Bloods”
Bo Burnham – “Promising Young Woman”
David Strathairn – “Nomadland”
Sacha Baron Cohen – “The Trial of the Chicago 7”

Best Sci-Fi/Horror
“The Vast of Night”
“Possessor”
“The Invisible Man”
“Tenet”
“Freaky”

Best Animated Feature
“Wolfwalkers”
Soul”
“The Wolf House”
“Onward”
“Over the Moon”

Best Comedy
“The Personal History of David Copperfield”
“The Climb”
“Palm Springs”
“Birds of Prey”
“The Forty-Year-Old Version”

Best Visual Effects
“Tenet”
“The Midnight Sky”
“The Invisible Man”
“Greyhound”
“Birds of Prey”

Best Original Screenplay
Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7”
Radha Blank – “The Forty-Year-Old Version”
Pete Docter, Mike Jones & Kemp Powers – “Soul”
Lee Isaac Chung – “Minari”
Emerald Fennell – “Promising Young Woman”

Best Adapted Screenplay
Jonathan Raymond & Kelly Reichardt – “First Cow”
Chloe Zhao – “Nomadland”
Ruben Santiago-Hudson – “Ma Rainey’s Black Bottom”
Kemp Powers – “One Night in Miami”
Charlie Kaufman – “I’m Thinking of Ending Things”

Best Documentary
“Boys State”
“All In: The Fight for Democracy”
“The Social Dilemma”
“The Truffle Hunters”
“Dick Johnson Is Dead”

Best Original Song
“Poverty Porn” – “The Forty-Year-Old Version”
“Speak Now” – “One Night in Miami”
“Wear Your Crown” – “The Prom”
“Rocket to the Moon” – “Over the Moon”
“Hear My Voice” – “The Trial of the Chicago 7”

Best Original Score
Trent Reznor and Atticus Ross – “Soul”
Alexander Desplat – “The Midnight Sky”
Terence Blanchard – “One Night in Miami”
Ludwig Goransson – “Tenet”
Trent Reznor and Atticus Ross – “Mank”

Best Non-English Language Feature
“The Life Ahead”
“Martin Eden”
“Another Round”
“Minari”
“I’m No Longer Here”

Here Are The 2020 Nominations of Hollywood Music In Media Awards!


For those of you who are still struggling to make your predictions as to which which films will be in the hunt for the Best Score and Best Song Oscars, the Hollywood Music In Media Awards are here to help out!  They released their nominations yesterday.  Below, you’ll find the nominees for the best in film.  If you want to see their TV and video game nominations, click here!

The main thing I like about the nominations below is that there’s a lot of them.  I support anything that adds a little more chaos and variety to awards season.  Keep everyone guessing!

Here are the film nominations:

ORIGINAL SCORE – FEATURE FILM
DA 5 BLOODS (Netflix) – Terence Blanchard
THE LIFE AHEAD (LA VITA DAVANTI A SE) (Netflix) – Gabriel Yared
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (Netflix) – Branford Marsalis
MANK (Netflix) – Trent Reznor, Atticus Ross
THE MIDNIGHT SKY (Netflix) – Alexandre Desplat
NEWS OF THE WORLD (Universal Pictures / Netflix) – James Newton Howard
PIECES OF A WOMAN (Netflix) – Howard Shore
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (Netflix) – Daniel Pemberton

ORIGINAL SCORE – INDEPENDENT FILM
THE 24TH (Vertical Entertainment) – Alex Heffes
AMMONITE (Neon) – Dustin O’Halloran, Volker Bertelmann
THE GLORIAS (LD Entertainment / Roadside Attractions) – Elliot Goldenthal
MINARI (A24) – Emile Mosseri
SHIRLEY (Neon) – Tamar-kali
WILD MOUNTAIN THYME (Bleecker Street Media) – Amelia Warner

ORIGINAL SCORE – ANIMATED FILM
THE CROODS: A NEW AGE (Universal Pictures) – Mark Mothersbaugh
ONWARD (Walt Disney Studios) – Mychael Danna, Jeff Danna
SHAUN THE SHEEP: FARMAGEDDON (Netflix) – Tom Howe
SOUL (Walt Disney Studios) – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste
WOLFWALKERS (Apple TV+) – Bruno Coulais

ORIGINAL SCORE – SCI-FI/FANTASY
THE NEW MUTANTS (Walt Disney Studios Motion Pictures / Disney+) – Mark Snow
THE OLD GUARD (Netflix) – Volker Bertelmann, Dustin O’Halloran
PALM SPRINGS (Neon) – Matthew Compton
TENET (Warner Bros. / HBO Max) – Ludwig Görannson
WONDER WOMAN 1984 (Warner Bros. / HBO Max) – Hans Zimmer

ORIGINAL SCORE – HORROR FILM
ANTEBELLUM (Lionsgate Films) – Nate Wonder, Roman GianArthur
THE DARK AND THE WICKED (RLJE Films / Shudder) – Tom Schraeder
THE EMPTY MAN (Walt Disney Studios) – Christopher Young, Lustmord
THE INVISIBLE MAN (Universal Pictures) – Benjamin Wallfisch
SWALLOW (IFC Films) – Nathan Halpern

ORIGINAL SCORE – DOCUMENTARY
ATHLETE A (Netflix) – Jeff Beal
CRIP CAMP (Netflix) – Bear McCreary
DAVID ATTENBOROUGH: A LIFE ON OUR PLANET (Netflix) – Steven Price
JOHN LEWIS: GOOD TROUBLE (Magnolia Pictures / Participant) – Tamar-kali
RISING PHOENIX (Netflix) – Daniel Pemberton

ORIGINAL SONG – FEATURE FILM
“Fight for You” from JUDAS AND THE BLACK MESSIAH – Written by H.E.R., Dernst Emile II, Tiara Thomas. Performed by H.E.R. (Warner Bros. / HBO Max)
“Hear My Voice” from THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 – Written by Daniel Pemberton, Celeste. Performed by Celeste (Netflix)
“Húsavík (Hometown)” from EUROVISION SONG CONTEST: THE STORY OF FIRE SAGA – Written by Savan Kotecha, Rickard Göransson, Fat Max Gsus. Performed by Will Ferrell, Rachel McAdams, Molly Sandén (Netflix)
“The Plan” from TENET – Written by Jacques Webster II, Ebony Naomi Oshunrinde, Ludwig Göransson. Performed by Travis Scott (Warner Bros. Home Entertainment / HBO Max)
“Poverty Porn” from THE FORTY-YEAR-OLD VERSION – Written by Radha Blank, Khrysis. Performed by RadhaMUSPrime (Netflix)
“Seen (lo Sì)” from THE LIFE AHEAD (LA VITA DAVANTI A SE) – Written by Diane Warren, Laura Pausini, Niccolò Agliardi. Performed by Laura Pausini (Netflix)
“Speak Now” from ONE NIGHT IN MIAMI – Written by Leslie Odom Jr., Sam Ashworth. Performed by Leslie Odom Jr. (Amazon Studios)
“Tigress & Tweed” from THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY – Written by Raphael Saadiq, Andra Day. Performed by Andra Day (Hulu)

ORIGINAL SONG – INDEPENDENT FILM
“Everybody Cries” from THE OUTPOST – Written by Rod Lurie, Larry Groupé, Rita Wilson. Performed by Rita Wilson (Screen Media Films)
“I’ll Be Singing” from WILD MOUNTAIN THYME – Written by Amelia Warner, John Patrick Shanley. Performed by Sinéad O’Connor (Bleecker Street Media)
“Rain Song” from MINARI – Written by Emile Mosseri, Stefanie Hong. Performed by Yeri Han (A24)
“Staring At A Mountain” from NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS – Written by Sharon Van Etten. Performed by Sharon Van Etten (Focus Features / HBO Max)

ORIGINAL SONG – ANIMATED FILM
“Carried Me With You” from ONWARD – Written by Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth. Performed by Brandi Carlile (Walt Disney Studios Motion Pictures / Disney+)
“Feel the Thunder” from THE CROODS: A NEW AGE – Written by Alana Haim, Danielle Haim, Este Haim and Ariel Rechtshaid. Performed by HAIM (Universal Pictures)
“Free” from THE ONE AND ONLY IVAN – Written by Diane Warren. Performed by Charlie Puth (Walt Disney Studios Motion Pictures / Disney+)
“Just Sing” from TROLLS WORLD TOUR – Written by Max Martin, Justin Timberlake, Ludwig Göransson, Sarah Aarons (Universal Studios)
“Rocket to the Moon” from OVER THE MOON – Written by Christopher Curtis, Marjorie Duffield, Helen Park. Performed by Cathy Ang (Netflix)
“Stand for Hope – When I Stand with You” from TWO BY TWO: OVERBOARD! – Written by Eímear Noone. Performed by Sibéal (Entertainment One)

ORIGINAL SONG – DOCUMENTARY
“The Future” from THE WAY I SEE IT – Written by Aloe Blacc. Performed by Aloe Blacc (Focus Features)
“How Can I Tell You?” From NASRIN – Written by Lynn Ahrens, Stephen Flaherty. Performed by Angelique Kidjo (Virgil Films & Entertainment)
“Never Break” from GIVING VOICE – Written by John Legend, Nasri Atweh, Benjamin Hudson McIldowie, Greg Wells, John Stephens. Performed by John Legend (Netflix)
“Only The Young” from MISS AMERICANA – Written by Taylor Swift, Joel Little. Performed by Taylor Swift (Netflix)
“See What You’ve Done” from BELLY OF THE BEAST – Written by Mary J. Blige, Nova Wav, DJ Camper. Performed by Mary J. Blige (PBS)
“Turntables” from ALL IN: THE FIGHT FOR DEMOCRACY – Written by Janelle Monáe. Performed by Janelle Monáe (Amazon)

ORIGINAL SCORE – INDEPENDENT FILM (FOREIGN LANGUAGE)
ALL AGAINST ALL (Fivia) – Kristian Sensini
BLACK BEACH (eOne Films Spain) – Arturo Cardelus
BLIZZARD OF SOULS (DVĒSEĻU PUTENIS) (Access – A / Pandastorm) – Lolita Ritmanis
SUMMER KNIGHT (China Film Administration) – Min He
ZERØ (Nemesis Media) – Ricardo Curto

OUTSTANDING MUSIC SUPERVISION – FILM
Angela Leus – TROLLS WORLD TOUR (Universal Studios)
Bonnie Greenberg – THE LIFE AHEAD (LA VITA DAVANTI A SE) (Netflix)
Guy C. Routte – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION (Netflix)
Linda Cohen – THE HIGH NOTE (Focus Features)
Lynn Fainchtein – THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY (Hulu)
Sue Jacobs – PROMISING YOUNG WOMAN (Focus Features)
Tom MacDougall – SOUL (Walt Disney Studios)

SOUNDTRACK ALBUM
ASSASSIN’S CREED VALHALLA (Lakeshore Records)
BILL & TED: FACE THE MUSIC (Lakeshore Records)
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY (Atlantic Records)
ONWARD (Walt Disney Records)
PROMISING YOUNG WOMAN (Capitol Records)
SOUL (Walt Disney Records)
THE EDDY (Sony Classical)

The Columbus Film Critics Circle Honors Promising Young Woman and Carey Mulligan!


Yesterday, the Columbus Film Critic Circle announced their picks for the best of 2020 and the end result was a victory for Promising Young Woman and Carey Mulligan!

Check out their winners and nominees below:​

Best Film
1. Promising Young Woman
2. Nomadland
3. Sound of Metal
4. Ma Rainey’s Black Bottom
5. Minari
6. Soul
7. Never Rarely Sometimes Always
8. The Trial of the Chicago 7
9. First Cow
10. Mank

Best Director
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman (RUNNER UP)
David Fincher – Mank
Darius Marder – Sound of Metal
Chloé Zhao – Nomadland (WINNER)

Best Actor
Riz Ahmed – Sound of Metal (WINNER)
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom (RUNNER UP)
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Gary Oldman – Mank
Steven Yeun – Minari

Best Actress
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Julia Garner – The Assistant
Frances McDormand – Nomadland (RUNNER UP)
Elisabeth Moss – Shirley
Carey Mulligan – Promising Young Woman (WINNER)

Best Supporting Actor
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods (RUNNER UP TIE)
Bill Murray – On the Rocks
Paul Raci – Sound of Metal (WINNER)
Mark Rylance – The Trial of the Chicago 7 (RUNNER UP TIE)

Best Supporting Actress
Maria Bakalova – Borat Subsequent Movie Film
Olivia Colman – The Father (RUNNER UP)
Olivia Cooke – Sound of Metal
Amanda Seyfried – Mank
Youn Yuh-jung – Minari (WINNER)

Best Ensemble
Da 5 Bloods
Ma Rainey’s Black Bottom (WINNER)
Minari
Promising Young Woman (RUNNER UP)
The Trial of the Chicago 7

Actor of the Year (for an exemplary body of work)
Sacha Baron Cohen (Borat Subsequent Movie Film & The Trial of the Chicago 7)
Chadwick Boseman (Da 5 Bloods & Ma Rainey’s Black Bottom) (WINNER)
Elisabeth Moss (The Invisible Man & Shirley) (RUNNER UP)

Breakthrough Film Artist
Radha Blank – The Forty-Year-Old Version (for producing, directing, screenwriting, and acting) (RUNNER UP)
Emerald Fennell – Promising Young Woman (for producing, directing, and screenwriting) (WINNER)
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always (for acting)
Kitty Green – The Assistant (for producing, directing, screenwriting, and film editing)
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always (for directing and screenwriting)
Alan S. Kim – Minari (for acting)
Darius Marder – Sound of Metal (for directing and screenwriting)

Best Cinematography
Christopher Blauvelt – First Cow
Eric Messerschmidt – Mank (RUNNER UP)
Lachlan Milne – Minari
Joshua James Richards – Nomadland (WINNER)
Hoyte Van Hoytema – Tenet

Best Film Editing
Alan Baumgarten – The Trial of the Chicago 7 (WINNER)
Kirk Baxter – Mank
Robert Frazen – I’m Thinking of Ending Things
Mikkel E.G. Nielsen – Sound of Metal (RUNNER UP)
Kelly Reichardt – First Cow

Best Adapted Screenplay
Sarah Gubbins – Shirley
Charlie Kaufman – I’m Thinking of Ending Things
Kemp Powers – One Night in Miami
Jonathan Raymond & Kelly Reichardt – First Cow
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom (RUNNER UP)
Chloé Zhao – Nomadland (WINNER)

Best Original Screenplay
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman (WINNER)
Darius Marder & Abraham Marder – Sound of Metal
Andy Siara – Palm Springs
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7 (RUNNER UP)

Best Score
Alexandre Desplat – The Midnight Sky
Ludovico Einaudi – Nomadland
Emile Mosseri – Minari
Trent Reznor and Atticus Ross – Mank (RUNNER UP)
Trent Reznor and Atticus Ross – Soul (WINNER)

Best Documentary
Boys State (RUNNER UP)
Collective
Crip Camp
Dick Johnson is Dead (WINNER)
The Painter and the Thief
Time

Best Foreign Language Film
Bacurau
Beanpole
Martin Eden (RUNNER UP)
Minari (WINNER)
The Whistlers

Best Animated Film
The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul (RUNNER UP)
Wolfwalkers (WINNER)

Best Overlooked Film
The Assistant
Bloody Nose, Empty Pockets
Palm Springs (RUNNER UP)
Possessor
The Vast of Night (WINNER)

Here Are The Nominees of the 2020 Columbus Film Critics Association!


The Columbus Film Critics Association has announced their nominees for the best of the year and it’s pretty much all of the usual suspects.  The winners will be announced on January 7th, 2021.  I do like the fact that the CFCA gives out an award for the Overlooked Film of the Year.  Some of my top films of the year — Possessor, The Vast of Night, The Assistant — are nominated in that category.

Here are the nominees!

Best Film
First Cow
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
Minari
Never Rarely Sometimes Always
Nomadland
Promising Young Woman
Soul
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Director
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
David Fincher – Mank
Darius Marder – Sound of Metal
Chloé Zhao – Nomadland

Best Actor
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Gary Oldman – Mank
Steven Yeun – Minari

Best Actress
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Julia Garner – The Assistant
Frances McDormand – Nomadland
Elisabeth Moss – Shirley
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Bill Murray – On the Rocks
Paul Raci – Sound of Metal
Mark Rylance – The Trial of the Chicago 7

Best Supporting Actress
Maria Bakalova – Borat Subsequent Movie Film
Olivia Colman – The Father
Olivia Cooke – Sound of Metal
Amanda Seyfried – Mank
Youn Yuh-jung – Minari

Best Ensemble
Da 5 Bloods
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
Promising Young Woman
The Trial of the Chicago 7

Actor of the Year (for an exemplary body of work)
Sacha Baron Cohen (Borat Subsequent Movie Film & The Trial of the Chicago 7)
Chadwick Boseman (Da 5 Bloods & Ma Rainey’s Black Bottom)
Elisabeth Moss (The Invisible Man & Shirley)

Breakthrough Film Artist
Radha Blank – The Forty-Year-Old Version (for producing, directing, screenwriting, and acting)
Emerald Fennell – Promising Young Woman (for producing, directing, and screenwriting)
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always (for acting)
Kitty Green – The Assistant (for producing, directing, screenwriting, and film editing)
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always (for directing and screenwriting)
Alan S. Kim – Minari (for acting)
Darius Marder – Sound of Metal (for directing and screenwriting)

Best Cinematography
Christopher Blauvelt – First Cow
Erik Messerschmidt – Mank
Lachlan Milne – Minari
Joshua James Richards – Nomadland
Hoyte Van Hoytema – Tenet

Best Film Editing
Alan Baumgarten – The Trial of the Chicago 7
Kirk Baxter – Mank
Robert Frazen – I’m Thinking of Ending Things
Mikkel E.G. Nielsen – Sound of Metal
Kelly Reichardt – First Cow

Best Adapted Screenplay
Sarah Gubbins – Shirley
Charlie Kaufman – I’m Thinking of Ending Things
Kemp Powers – One Night in Miami
Jonathan Raymond & Kelly Reichardt – First Cow
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Chloé Zhao – Nomadland

Best Original Screenplay
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Darius Marder & Abraham Marder – Sound of Metal
Andy Siara – Palm Springs
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7

Best Score
Alexandre Desplat – The Midnight Sky
Ludovico Einaudi – Nomadland
Emile Mosseri – Minari
Trent Reznor and Atticus Ross – Mank
Trent Reznor and Atticus Ross – Soul

Best Documentary
Boys State
Collective
Crip Camp
Dick Johnson is Dead
The Painter and the Thief
Time

Best Foreign Language Film
Bacurau
Beanpole
Martin Eden
Minari
The Whistlers

Best Animated Film
The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers

Best Overlooked Film
The Assistant
Bloody Nose, Empty Pockets
Palm Springs
Possessor
The Vast of Night

Here Are the 2020 Greater Western New York Film Critics Association Nominations!


The Greater Western New York Film Critics Association announced their nominees for the best of 2020 earlier today.  The winners will be announced on December 31st so, again, you’ve got some time to consider these nominees.

The Small Axe films are probably not going to be eligible and I’m Thinking of Ending Things will probably be judged too strange to pick up many nominations but otherwise, I kind of have a feeling that they eventual list of Oscar nominees is going to look a lot like the GWNYFCA list.

Here are the nominees:

Best Picture
Da 5 Bloods
Driveways
The Father
First Cow
I’m Thinking of Ending Things
Mank
Never Rarely Sometimes Always
Nomadland
Small Axe: Lovers Rock
Sound of Metal

Best Film in a Foreign Language
Another Round (Denmark)
Bacurau (Brazil)
Ema (Chile)
Minari (United States)
​Undine (Germany)

Best Animated Film
Onward
Soul
The Wolf House
​Wolfwalkers
World of Tomorrow Episode Three

Best Documentary
Bloody Nose, Empty Pockets
Boys State
Collective
Dick Johnson is Dead
​Time

Best Director
Spike Lee – Da 5 Bloods
Darius Marder – Sound of Metal
Steve McQueen – Small Axe: Lovers Rock
Kelly Reichardt – First Cow
Chloé Zhao – Nomadland

Best Lead Actress
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Lead Actor
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

​Best Supporting Actress
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Olivia Colman – The Father
Amanda Seyfried – Mank
Youn Yuh-jung – Minari

Best Supporting Actor
Sasha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Brian Dennehy – Driveways
Bill Murray – On the Rocks
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami…
Paul Raci – Sound of Metal

Best Adapted Screenplay
Eleanor Catton – Emma.
Christopher Hampton & Florian Zeller – The Father
Jonathan Raymond & Kelly Reichardt – First Cow
Charlie Kaufman – I’m Thinking of Ending Things
Chloé Zhao – Nomadland

Best Original Screenplay
Hannah Bos & Paul Thureen – Driveways
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always
Darius Marder & Abraham Marder – Sound of Metal

Best Cinematography
Christopher Blauvelt – First Cow
Erik Messerschmidt – Mank
Martin Ruhe – The Midnight Sky
Joshua James Richards – Nomadland
Shabier Kirchner – Small Axe: Lovers Rock

Best Editing
Andy Canny – The Invisible Man
Kirk Baxter – Mank
Chloé Zhao – Nomadland
Mikkel E.G. Nielsen – Sound of Metal
Alan Baumgarten – The Trial of the Chicago 7

Best Score
Terence Blanchard – Da 5 Bloods
Trent Reznor & Atticus Ross – Mank
Alexandre Desplat – The Midnight Sky
Emile Mosseri – Minari
Trent Reznor & Atticus Ross – Soul

Breakthrough Director
Max Barbakow – Palm Springs
Radha Blank – The Forty-Year Old Version
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Darius Marder – Sound of Metal
Florian Zeller – The Father

Breakthrough Performance
Kiera Allen – Run
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Paul Raci – Sound of Metal
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always
Isabel Sandoval – Lingua Franca

Here Are The 2020 Florida Film Critics Circle Nominations!


The Florida Film Critics Circle announced their nominees for the best of 2020 earlier today!

All I can say is “Thank you, Florida, for doing the right thing!”  Seriously, the best films of 2020 should be announced in December of 2020 and January of 2021.  This whole extended eligibility window that a lot of groups are doing because of the pandemic is idiotic.

Another thing that I’ve noticed is that the late Brian Dennehy has been getting some critical support for his final performance in Driveways.  (I’ll be seeing Driveways next week.)  It would be interesting if both Denney and Chadwick Boseman landed nominations.  I’m not sure which year holds the record for the most posthumous nominations but, if both Boseman and Denney were nominated for Oscars, it would be the first time that there was more than one posthumous acting nominee.

Here’s the nominees.  The winners will be announced on the 21st!

BEST PICTURE
First Cow
Nomadland
The Trial of the Chicago 7
Minari

BEST ACTOR
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
John Magaro – First Cow
Riz Ahmed – Sound of Metal

BEST ACTRESS
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Carrie Coon – The Nest
Elisabeth Moss – Shirley
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

BEST SUPPORTING ACTOR
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Paul Raci – Sound of Metal
Brian Dennehy – Driveways
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Bill Murray – On the Rocks

BEST SUPPORTING ACTRESS
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Swankie – Nomadland
Yuh-Jung Youn – Minari
Jane Adams – She Dies Tomorrow

BEST ENSEMBLE
Mangrove
The Trial of the Chicago 7
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari

BEST DIRECTOR
Florian Zeller – The Father
Kelly Reichardt – First Cow
Chloé Zhao – Nomadland
Lee Isaac Chung – Minari
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Peter Docter/ Kemp Powers/Mike Jones – Soul
Jack Fincher – Mank
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Lee Isaac Chung – Minari

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Jon Raymond/ Kelly Reichardt – First Cow
Florian Zeller/Christopher Hampton – The Father
Chloé Zhao – Nomadland
Charlie Kaufman – I’m Thinking of Ending Things

BEST CINEMATOGRAPHY
Shabier Kirchner – Lovers Rock
Hoyte van Hoytema – Tenet
Victor Kossakovsky/Egil Håskjold Larsen – Gunda
Erik Messerschmidt – Mank
Joshua James Richards – Nomadland

BEST VISUAL EFFECTS
Andrew Jackson – Tenet
Mark Bakowski – The Midnight Sky
Murray Barber – Possessor

BEST ART DIRECTION/PRODUCTIOIN
Dan Webster – Mank
Kirby Feagan – Shirley
Adam Marshall – Lovers Rock

BEST SCORE
Ludwig Göransson – Tenet
William Tyler – First Cow
Trent Reznor/Atticus Ross/Jon Batiste – Soul
Alexandre Desplat – The Midnight Sky

BEST DOCUMENTARY
Dick Johnson is Dead
Gunda
You Don’t Nomi
Time
David Byrne’s American Utopia

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Los Fuertes
Those Who Remained
Minari
The Painted Bird
Dry Wind

BEST ANIMATED FILM
Wolfwalkers
Soul
Ride Your Wave
The Wolf House
Over the Moon

BEST FIRST FILM
Promising Young Woman
The Forty-Year-Old Version
Relic
The Father
Some Kind of Heaven

BREAKOUT AWARD
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Odessa Young – Shirley
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Marin Ireland – The Dark and the Wicked
Lucas Jaye – Driveways

THE GOLDEN ORANGE AWARD
ENZIAN Theater
Keisha Rae Witherspoon
Amy Seimetz