The North Texas Film Critics Association Honor Nomadland!


While the National Board of Review was announcing that they had selected Da 5 Bloods as the best film of 2020, the North Texas Film Critics Association was busy honoring Nomandland instead.

Here are the winners from North Texas:

(Winners are in bold)

BEST PICTURE
Nomadland
Mank
The Trial of the Chicago 7
Promising Young Woman

BEST ACTOR
Steven Yeun – Minari
Riz Ahmed – Sound of Metal
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom

BEST ACTRESS
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman

BEST DIRECTOR
Isaac Chung – Minari
Chloé Zhao – Nomadland
Emerald Fennell – Promising Young Woman
David Fincher – Mank

BEST SUPPORTING ACTOR
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Bill Murray – On the Rocks
JK Simmons – Palm Springs

BEST SUPPORTING ACTRESS
Youn Yuh-jung – Minari
Maria Bakalova – Borat Subsequent Film
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman

BEST CINEMATOGRAPHY
Hoyte Van Hoytema – Tenet
Joshua James Richard – Nomadland
Eric Messerschmidt – Mank

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
The Life Ahead
Minari
The Mole Agent

BEST DOCUMENTARY
Time
All In: The Fight for Democracy
Crip Camp: A Disability Revolution

BEST ANIMATED FILM
Soul
Wolfwalkers
Over the Moon

BEST NEWCOMER
Maria Bakalova – Borat Subsequent Film
Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things
Linda May – Nomadland

GARY MURRAY AWARD (Best Ensemble)
The Trial of the Chicago 7
Da 5 Bloods
The Glorias

Here Are The Nominations of the North Texas Film Critics Association


The North Texas Film Critics Association announced their nominations for the best of 2020 yesterday.

Their nominations have some interesting quirks.  Even though they mostly nominated the usual suspects, they did also find time to nominate J.K. Simmons for Palm Springs.  They also showed Mank a bit more love than it’s been getting from the other critics groups.  North Texas is a far more weed-friendly than a lot of people realize and these nominations have a nice, mellow, let’s do whatever we want vibe to them.

The winners will be announced on November 26th!

BEST PICTURE
Nomadland
Mank
The Trial of the Chicago 7
Promising Young Woman

BEST ACTOR
Steven Yeun – Minari
Riz Ahmed – Sound of Metal
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom

BEST ACTRESS
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman

BEST DIRECTOR
Lee Isaac Chung – Minari
Chloé Zhao – Nomadland
Emerald Fennell – Promising Young Woman
David Fincher – Mank

BEST SUPPORTING ACTOR
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Bill Murray – On the Rocks
JK Simmons – Palm Springs

BEST SUPPORTING ACTRESS
Youn Yuh-jung – Minari
Maria Bakalova – Borat Subsequent Film
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman

BEST CINEMATOGRAPHY
Hoyte Van Hoytema – Tenet
Joshua James Richards – Nomadland
Erik Messerschmidt – Mank

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
The Life Ahead (Italy)
Minari (Korea)
The Mole Agent (Chile)

BEST DOCUMENTARY
Time
All In: The Fight for Democracy
Crip Camp: A Disability Revolution

BEST ANIMATED FILM
Soul
Wolfwalkers
Over the Moon

BEST NEWCOMER
Maria Bakalova – Borat Subsequent Film
Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things
Linda May – Nomadland

GARY MURRAY AWARD (Best Ensemble)
The Trial of the Chicago 7
Da 5 Bloods
The Glorias

The Kansas City Film Critics Honor Both Nomadland and Promising Young Woman


Award season continues!

Yesterday, the Kansas City Film Critics announced their picks for the best of 2020.  Over the course of the awards season so far, Nomadland has dominated, with the occasional victory for a film like Promising Young Woman or Minari.  The Kansas City Film Critics ended up giving their best picture award to two films — Nomadland and Promising Young Woman.

In the history of the Oscars, there’s never been a tie for best picture.  Actually, considering that they now do ranked-choice voting for Best Picture, I don’t suppose there ever will be.  Still, wouldn’t it be nice if that happened occasionally?  Like both Moonlight and La La Land could have gone home with a Best Picture Oscar.  EVERYONE’S A WINNER!  Of course, it’ll never happen.  Someone will have to go home the loser.  Oh well.

Anyway, here’s the winners from Kansas City!  I assume this is the Kansas City that’s in Missouri as opposed to the Kansas City in Kansas.  Speaking of strange city names, did you know that there’s a Little New York, Texas?  It’s true!

Best Picture
Winners: Nomadland & Promising Young Woman (TIE)

Best Director
Winner: Chloe Zhao – Nomadland
Runner-Up: Aaron Sorkin – The Trial Of The Chicago 7

Best Actor
Winner: Riz Ahmed – Sound of Metal
Runner-Up: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom

Best Actress
Winner: Carey Mulligan – Promising Young Woman
Runner-Up: Frances McDormand – Nomadland

Best Supporting Actor
Winner: Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami
Runner-Up: Paul Raci – Sound of Metal

Best Supporting Actress
Winner: Youn Yuh-Jung – Minari
Runner-Up: Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm

Best Original Screenplay
Winner: Promising Young Woman
Runner-Up: The Trial Of The Chicago 7

Best Adapted Screenplay
Winner: Nomadland
Runner-Up: I’m Thinking Of Ending Things

Best Cinematography
Winner: The Vast Of Night
Runner-Up: Mank

Best Animated Film
Winner: Wolfwalkers
Runner-Up: Soul

Best Foreign Language Film
Winner: Another Round
Runners-Up: 76, Bacurau & The Life Ahead

Best Documentary
Winner: The Dissident
Runner-Up: Crip Camp

Vince Koehler Award For Best SciFi/Horror/Fantasy
Winner: The Invisible Man
Runner-Up: The Vast Of Night

Tom Poe Award For Best LBGTQ Film
Winner: Kajillionaire
Runner-Up: The Prom

Little New York, Texas

The Houston Film Critics Society Honors Nomadland


The Houston Skyline

Earlier today, the Houston Film Critics Society announced their picks for the best of 2020.  While the Houston critics did give best picture and best director to Nomadland, they bucked the current awards season trend a bit by also honoring Carey Mulligan over Frances McDormand and Leslie Odom Jr. over Paul Raci, Sacha Baron Cohen, and Chadwick Boseman.

Here’s what won in Houston.  Winners are in bold:

Best Picture
Da 5 Bloods
The Father
Minari
Never Rarely Sometimes Always
Nomadland
One Night in Miami
Promising Young Woman
Soul
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Director
Lee Isaac Chung – Minari
Chloé Zhao – Nomadland
Regina King – One Night in Miami
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Darius Marder – Sound of Metal
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7

Best Performance by an Actor in a Leading Role
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

Best Performance by an Actress in a Leading Role
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Bill Murray – On the Rocks
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal

Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Olivia Colman – The Father
Amanda Seyfried – Mank
Youn Yuh‑jung – Minari

Best Screenplay
Minari
Nomadland
One Night in Miami
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Animated Feature
The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers

Best Cinematography
Mank
Minari
News of the World
Nomadland
Tenet

Best Documentary Feature
Boys State
Collective
Dick Johnson is Dead
My Octopus Teacher
Time

Best Foreign Language Feature
Another Round
Bacurau
Beanpole
La Llorona
A Sun

Best Original Score
Mank
The Midnight Sky
News of the World
Soul
Tenet

Best Original Song
“Turntables” from All In: The Fight for Democracy
“Lo Si” from The Life Ahead
“Speak Now” from One Night in Miami
“Rocket to the Moon” from Over the Moon
“Wear Your Crown” from The Prom

Best Visual Effects
Tenet
The Invisible Man
The Midnight Sky

Best Stunt Coordination Team
Birds of Prey
Mulan
The Old Guard
Tenet
Wonder Woman 1984

Outstanding Cinematic Achievement
Criterion Channel as Best Movie Streaming Platform
Minari for the performance by Alan S. Kim
Small Axe for Steve McQueen’s vision for film anthology
Sound of Metal for immersive sound design
The Trial of the Chicago 7 for ensemble cast

Best Movie Poster Art
Da 5 Bloods

The Denver Film Critics Society Honors The Trial of The Chicago 7


Somehow, I guess I missed the Denver Film Critics Society announcing their nominations.  Oh well, no worries!  We’ve got both their nominations and their winners listed below!  (The winners are in bold.)

The Denver Film Critics Society decided to buck the trend a little bit by giving their best picture award to Aaron Sorkin’s The Trial of the Chicago 7 as opposed to Nomadland.  However, they still gave their best director award to Chloe Zhao.  For some reason, I wouldn’t be surprised to see the same thing happen at the Oscars.  In fact, if The Trial of The Chicago 7 does somehow win best picture, I’m hoping that Zhao or someone other than Sorkin win Best Director.  There’s only so many Aaron Sorkin speeches that one can take during the course of one night.

Among the other winners in Denver: Carey Mulligan won Best Actress of Promising Young Woman, Chadwick Boseman took Best Actor for Ma Rainey’s Black Bottom, Ellen Burstyn won Best Supporting Actress for Pieces of a Woman while Sacha Baron Cohen won Best Supporting Actor for The Trial of the Chicago 7.

Here’s the full list:

Best Picture
“Minari”
“Nomadland”
“The Trial of the Chicago 7”
“First Cow”
“Soul”

Best Director
Chloe Zhao – “Nomadland”
David Fincher – “Mank”
Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7”
Pete Docter – “Soul”
Lee Isaac Chung – “Minari”

Best Actress
Frances McDormand – “Nomadland”
Viola Davis – “Ma Rainey’s Black Bottom”
Carey Mulligan – “Promising Young Woman”
Elisabeth Moss – “The Invisible Man”
Vanessa Kirby – “Pieces of a Woman”

Best Actor
Chadwick Boseman – “Ma Rainey’s Black Bottom”
Gary Oldman – “Mank”
Delroy Lindo – “Da 5 Bloods”
Riz Ahmed – “Sound of Metal”
Steven Yuen – “Minari”

Best Supporting Actress
Olivia Colman – “The Father”
Amanda Seyfried – “Mank”
Ellen Burstyn – “Pieces of a Woman”
Youn Yuh-jung – “Minari”
Maria Bakalova – “Borat Subsequent Moviefilm”

Best Supporting Actor
Bill Murray – “On the Rocks”
Chadwick Boseman – “Da 5 Bloods”
Bo Burnham – “Promising Young Woman”
David Strathairn – “Nomadland”
Sacha Baron Cohen – “The Trial of the Chicago 7”

Best Sci-Fi/Horror
“The Vast of Night”
“Possessor”
“The Invisible Man”
“Tenet”
“Freaky”

Best Animated Feature
“Wolfwalkers”
Soul”
“The Wolf House”
“Onward”
“Over the Moon”

Best Comedy
“The Personal History of David Copperfield”
“The Climb”
“Palm Springs”
“Birds of Prey”
“The Forty-Year-Old Version”

Best Visual Effects
“Tenet”
“The Midnight Sky”
“The Invisible Man”
“Greyhound”
“Birds of Prey”

Best Original Screenplay
Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7”
Radha Blank – “The Forty-Year-Old Version”
Pete Docter, Mike Jones & Kemp Powers – “Soul”
Lee Isaac Chung – “Minari”
Emerald Fennell – “Promising Young Woman”

Best Adapted Screenplay
Jonathan Raymond & Kelly Reichardt – “First Cow”
Chloe Zhao – “Nomadland”
Ruben Santiago-Hudson – “Ma Rainey’s Black Bottom”
Kemp Powers – “One Night in Miami”
Charlie Kaufman – “I’m Thinking of Ending Things”

Best Documentary
“Boys State”
“All In: The Fight for Democracy”
“The Social Dilemma”
“The Truffle Hunters”
“Dick Johnson Is Dead”

Best Original Song
“Poverty Porn” – “The Forty-Year-Old Version”
“Speak Now” – “One Night in Miami”
“Wear Your Crown” – “The Prom”
“Rocket to the Moon” – “Over the Moon”
“Hear My Voice” – “The Trial of the Chicago 7”

Best Original Score
Trent Reznor and Atticus Ross – “Soul”
Alexander Desplat – “The Midnight Sky”
Terence Blanchard – “One Night in Miami”
Ludwig Goransson – “Tenet”
Trent Reznor and Atticus Ross – “Mank”

Best Non-English Language Feature
“The Life Ahead”
“Martin Eden”
“Another Round”
“Minari”
“I’m No Longer Here”

Here Are The 2020 Nominations of Hollywood Music In Media Awards!


For those of you who are still struggling to make your predictions as to which which films will be in the hunt for the Best Score and Best Song Oscars, the Hollywood Music In Media Awards are here to help out!  They released their nominations yesterday.  Below, you’ll find the nominees for the best in film.  If you want to see their TV and video game nominations, click here!

The main thing I like about the nominations below is that there’s a lot of them.  I support anything that adds a little more chaos and variety to awards season.  Keep everyone guessing!

Here are the film nominations:

ORIGINAL SCORE – FEATURE FILM
DA 5 BLOODS (Netflix) – Terence Blanchard
THE LIFE AHEAD (LA VITA DAVANTI A SE) (Netflix) – Gabriel Yared
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (Netflix) – Branford Marsalis
MANK (Netflix) – Trent Reznor, Atticus Ross
THE MIDNIGHT SKY (Netflix) – Alexandre Desplat
NEWS OF THE WORLD (Universal Pictures / Netflix) – James Newton Howard
PIECES OF A WOMAN (Netflix) – Howard Shore
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (Netflix) – Daniel Pemberton

ORIGINAL SCORE – INDEPENDENT FILM
THE 24TH (Vertical Entertainment) – Alex Heffes
AMMONITE (Neon) – Dustin O’Halloran, Volker Bertelmann
THE GLORIAS (LD Entertainment / Roadside Attractions) – Elliot Goldenthal
MINARI (A24) – Emile Mosseri
SHIRLEY (Neon) – Tamar-kali
WILD MOUNTAIN THYME (Bleecker Street Media) – Amelia Warner

ORIGINAL SCORE – ANIMATED FILM
THE CROODS: A NEW AGE (Universal Pictures) – Mark Mothersbaugh
ONWARD (Walt Disney Studios) – Mychael Danna, Jeff Danna
SHAUN THE SHEEP: FARMAGEDDON (Netflix) – Tom Howe
SOUL (Walt Disney Studios) – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste
WOLFWALKERS (Apple TV+) – Bruno Coulais

ORIGINAL SCORE – SCI-FI/FANTASY
THE NEW MUTANTS (Walt Disney Studios Motion Pictures / Disney+) – Mark Snow
THE OLD GUARD (Netflix) – Volker Bertelmann, Dustin O’Halloran
PALM SPRINGS (Neon) – Matthew Compton
TENET (Warner Bros. / HBO Max) – Ludwig Görannson
WONDER WOMAN 1984 (Warner Bros. / HBO Max) – Hans Zimmer

ORIGINAL SCORE – HORROR FILM
ANTEBELLUM (Lionsgate Films) – Nate Wonder, Roman GianArthur
THE DARK AND THE WICKED (RLJE Films / Shudder) – Tom Schraeder
THE EMPTY MAN (Walt Disney Studios) – Christopher Young, Lustmord
THE INVISIBLE MAN (Universal Pictures) – Benjamin Wallfisch
SWALLOW (IFC Films) – Nathan Halpern

ORIGINAL SCORE – DOCUMENTARY
ATHLETE A (Netflix) – Jeff Beal
CRIP CAMP (Netflix) – Bear McCreary
DAVID ATTENBOROUGH: A LIFE ON OUR PLANET (Netflix) – Steven Price
JOHN LEWIS: GOOD TROUBLE (Magnolia Pictures / Participant) – Tamar-kali
RISING PHOENIX (Netflix) – Daniel Pemberton

ORIGINAL SONG – FEATURE FILM
“Fight for You” from JUDAS AND THE BLACK MESSIAH – Written by H.E.R., Dernst Emile II, Tiara Thomas. Performed by H.E.R. (Warner Bros. / HBO Max)
“Hear My Voice” from THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 – Written by Daniel Pemberton, Celeste. Performed by Celeste (Netflix)
“Húsavík (Hometown)” from EUROVISION SONG CONTEST: THE STORY OF FIRE SAGA – Written by Savan Kotecha, Rickard Göransson, Fat Max Gsus. Performed by Will Ferrell, Rachel McAdams, Molly Sandén (Netflix)
“The Plan” from TENET – Written by Jacques Webster II, Ebony Naomi Oshunrinde, Ludwig Göransson. Performed by Travis Scott (Warner Bros. Home Entertainment / HBO Max)
“Poverty Porn” from THE FORTY-YEAR-OLD VERSION – Written by Radha Blank, Khrysis. Performed by RadhaMUSPrime (Netflix)
“Seen (lo Sì)” from THE LIFE AHEAD (LA VITA DAVANTI A SE) – Written by Diane Warren, Laura Pausini, Niccolò Agliardi. Performed by Laura Pausini (Netflix)
“Speak Now” from ONE NIGHT IN MIAMI – Written by Leslie Odom Jr., Sam Ashworth. Performed by Leslie Odom Jr. (Amazon Studios)
“Tigress & Tweed” from THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY – Written by Raphael Saadiq, Andra Day. Performed by Andra Day (Hulu)

ORIGINAL SONG – INDEPENDENT FILM
“Everybody Cries” from THE OUTPOST – Written by Rod Lurie, Larry Groupé, Rita Wilson. Performed by Rita Wilson (Screen Media Films)
“I’ll Be Singing” from WILD MOUNTAIN THYME – Written by Amelia Warner, John Patrick Shanley. Performed by Sinéad O’Connor (Bleecker Street Media)
“Rain Song” from MINARI – Written by Emile Mosseri, Stefanie Hong. Performed by Yeri Han (A24)
“Staring At A Mountain” from NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS – Written by Sharon Van Etten. Performed by Sharon Van Etten (Focus Features / HBO Max)

ORIGINAL SONG – ANIMATED FILM
“Carried Me With You” from ONWARD – Written by Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth. Performed by Brandi Carlile (Walt Disney Studios Motion Pictures / Disney+)
“Feel the Thunder” from THE CROODS: A NEW AGE – Written by Alana Haim, Danielle Haim, Este Haim and Ariel Rechtshaid. Performed by HAIM (Universal Pictures)
“Free” from THE ONE AND ONLY IVAN – Written by Diane Warren. Performed by Charlie Puth (Walt Disney Studios Motion Pictures / Disney+)
“Just Sing” from TROLLS WORLD TOUR – Written by Max Martin, Justin Timberlake, Ludwig Göransson, Sarah Aarons (Universal Studios)
“Rocket to the Moon” from OVER THE MOON – Written by Christopher Curtis, Marjorie Duffield, Helen Park. Performed by Cathy Ang (Netflix)
“Stand for Hope – When I Stand with You” from TWO BY TWO: OVERBOARD! – Written by Eímear Noone. Performed by Sibéal (Entertainment One)

ORIGINAL SONG – DOCUMENTARY
“The Future” from THE WAY I SEE IT – Written by Aloe Blacc. Performed by Aloe Blacc (Focus Features)
“How Can I Tell You?” From NASRIN – Written by Lynn Ahrens, Stephen Flaherty. Performed by Angelique Kidjo (Virgil Films & Entertainment)
“Never Break” from GIVING VOICE – Written by John Legend, Nasri Atweh, Benjamin Hudson McIldowie, Greg Wells, John Stephens. Performed by John Legend (Netflix)
“Only The Young” from MISS AMERICANA – Written by Taylor Swift, Joel Little. Performed by Taylor Swift (Netflix)
“See What You’ve Done” from BELLY OF THE BEAST – Written by Mary J. Blige, Nova Wav, DJ Camper. Performed by Mary J. Blige (PBS)
“Turntables” from ALL IN: THE FIGHT FOR DEMOCRACY – Written by Janelle Monáe. Performed by Janelle Monáe (Amazon)

ORIGINAL SCORE – INDEPENDENT FILM (FOREIGN LANGUAGE)
ALL AGAINST ALL (Fivia) – Kristian Sensini
BLACK BEACH (eOne Films Spain) – Arturo Cardelus
BLIZZARD OF SOULS (DVĒSEĻU PUTENIS) (Access – A / Pandastorm) – Lolita Ritmanis
SUMMER KNIGHT (China Film Administration) – Min He
ZERØ (Nemesis Media) – Ricardo Curto

OUTSTANDING MUSIC SUPERVISION – FILM
Angela Leus – TROLLS WORLD TOUR (Universal Studios)
Bonnie Greenberg – THE LIFE AHEAD (LA VITA DAVANTI A SE) (Netflix)
Guy C. Routte – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION (Netflix)
Linda Cohen – THE HIGH NOTE (Focus Features)
Lynn Fainchtein – THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY (Hulu)
Sue Jacobs – PROMISING YOUNG WOMAN (Focus Features)
Tom MacDougall – SOUL (Walt Disney Studios)

SOUNDTRACK ALBUM
ASSASSIN’S CREED VALHALLA (Lakeshore Records)
BILL & TED: FACE THE MUSIC (Lakeshore Records)
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY (Atlantic Records)
ONWARD (Walt Disney Records)
PROMISING YOUNG WOMAN (Capitol Records)
SOUL (Walt Disney Records)
THE EDDY (Sony Classical)

Nomadland Wins In North Dakota


The North Dakota Film Society announced its picks for the best of 2020 earlier today.  All of the usual suspects won.  Nomadland took best picture.  Chloe Zhao took best director.  Frances McDormand picked up yet another best actress awards.  Don’t get me wrong, that’s not a complaint.  It’s just that, by this point, I’m so used to Nomadland, Zhao, and McDormand winning that I’m struggling to find a new way to announce their victories.

Nomadland is definitely the Oscar front runner right now.  To be honest, though, it’s sometimes better to be the underdog.  A lot of front runners have fallen to the side — The Social Network, La La Land, A Star is Born, Joker, 1917.  In other words — nothing has been determined yet and there’s still a whole month to go before we even know what’s been nominated for the Oscars.  In other words, don’t give up on Money Plane just yet!

Here are the winners from North Dakota:

Best Picture
FIRST COW (RUNNER UP)
I’M THINKING OF ENDING THINGS (RUNNER UP)
NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS
NOMADLAND (WINNER)
PROMISING YOUNG WOMAN

Best Director
Emerald Fennell – PROMISING YOUNG WOMAN
David Fincher – MANK (RUNNER UP)
Charlie Kaufman – I’M THINKING OF ENDING THINGS
Kelly Reichardt – FIRST COW
Chloé Zhao – NOMADLAND (WINNER)

Best Actress
Viola Davis – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
Sophia Loren – THE LIFE AHEAD
Frances McDormand – NOMADLAND (WINNER)
Carey Mulligan – PROMISING YOUNG WOMAN (RUNNER UP)
Kate Winslet – AMMONITE

Best Actor
Riz Ahmed – SOUND OF METAL (WINNER)
Chadwick Boseman – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
Delroy Lindo – DA 5 BLOODS (RUNNER UP)
Gary Oldman – MANK
Steven Yeun – MINARI

Best Supporting Actress
Maria Bakalova – BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM (WINNER)
Ellen Burstyn – PIECES OF A WOMAN (RUNNER UP TIE)
Saoirse Ronan – AMMONITE
Amanda Seyfried – MANK (RUNNER UP TIE)
Yuh-Jung Youn – MINARI (RUNNER UP TIE)

Best Supporting Actor
Bo Burnham – PROMISING YOUNG WOMAN
Sacha Baron Cohen – THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (WINNER)
Orion Lee – FIRST COW (RUNNER UP)
Paul Raci – SOUND OF METAL
David Strathairn – NOMADLAND

Best Screenplay
I’M THINKING OF ENDING THINGS (RUNNER UP)
MANK
NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS
PROMISING YOUNG WOMAN (WINNER)
SOUND OF METAL

Best Production Design
EMMA.
I’M THINKING OF ENDING THINGS
MANK (WINNER)
NEWS OF THE WORLD
THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD (RUNNER UP)

Best Cinematography
EMMA.
FIRST COW
MANK (RUNNER UP)
NOMADLAND (WINNER)
TENET

Best Film Editing
I’M THINKING OF ENDING THINGS
MANK
NOMADLAND (WINNER)
PROMISING YOUNG WOMAN
TENET (RUNNER UP)

Best Original Score
AMMONITE
THE INVISIBLE MAN
MANK (WINNER)
SOUL (RUNNER UP)
TENET

Best Original Song
BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM – ”Wuhan Flu” (WINNER)
MISS AMERICANA – ”Only the Young”
ON THE ROCKS – ”Identical”
ONE NIGHT IN MIAMI – ”Speak Now”
OVER THE MOON – ”Rocket to the Moon” (RUNNER UP)

Best International Feature
AND THEN WE DANCED (WINNER)
ANOTHER ROUND
BEANPOLE (RUNNER UP TIE)
COLLECTIVE (RUNNER UP TIE)
THE TWENTIETH CENTURY

Best Documentary Feature
ALL IN: THE FIGHT FOR DEMOCRACY (WINNER)
BOYS STATE
COLLECTIVE
DICK JOHNSON IS DEAD (RUNNER UP)
TIME
THE TRUFFLE HUNTERS

Best Animated Feature
THE CROODS: A NEW AGE
ONWARD
OVER THE MOON
SOUL (WINNER)
WOLFWALKERS (RUNNER UP)

Here Are The 2020 Nominations of The Houston Film Critics Society!


The Houston Skyline

The Houston Film Critics Society announced their nominations for the best of 2020 on Tuesday.  They’ll announce the winners on January 18th and, hopefully, they’ll remember that Texas always goes its own way and they’ll make some unexpected picks.

(Personally, I’m interested to see how Minari does, as it was filmed in the Texas/Oklahoma/Arkansas region and I do think there’s something to be said for local critics doing their bit to support local filmmaking.  I will also be interested to see who wins the award for Best Texas Independent Film.  I’m hoping it’ll be another victory for The Vast of Night.  We’ll find out on the 18th!)

Here are the nominees:

Best Picture

Da 5 Bloods
The Father
Minari
Never Rarely Sometimes Always
Nomadland
One Night in Miami
Promising Young Woman
Soul
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Director
Lee Isaac Chung – Minari
Chloé Zhao – Nomadland
Regina King – One Night in Miami
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Darius Marder – Sound of Metal
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7

Best Performance by an Actor in a Leading Role
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

Best Performance by an Actress in a Leading Role
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Bill Murray – On the Rocks
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal

Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Olivia Colman – The Father
Amanda Seyfried – Mank
Youn Yuh‑jung – Minari

Best Screenplay
Minari
Nomadland
One Night in Miami
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Animated Feature
The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers

Best Cinematography
Mank
Minari
News of the World
Nomadland
Tenet

Best Documentary Feature
Boys State
Collective
Dick Johnson is Dead
My Octopus Teacher
Time

Best Foreign Language Feature
Another Round
Bacurau
Beanpole
La Llorona
A Sun

Best Original Score
Mank
The Midnight Sky
News of the World
Soul
Tenet

Best Original Song
“Turntables” from All In: The Fight for Democracy
“Lo Si” from The Life Ahead
“Speak Now” from One Night in Miami
“Rocket to the Moon” from Over the Moon
“Wear Your Crown” from The Prom

Best Visual Effects
Tenet
The Invisible Man
The Midnight Sky

Best Stunt Coordination Team
Birds of Prey
Mulan
The Old Guard
Tenet
Wonder Woman 1984

Texas Independent Film Award
Boys State
Miss Juneteenth
Ready or Not
The Vast of Night
Yellow Rose

Outstanding Cinematic Achievement
Criterion Channel as Best Movie Streaming Platform
Minari for the performance by Alan S. Kim
Small Axe for Steve McQueen’s vision for film anthology
Sound of Metal for immersive sound design
The Trial of the Chicago 7 for ensemble cast

The Hawaii Film Critics Society Honors The Trial of the Chicago 7 and Spike Lee!


The Hawaii Film Critics Society announced their picks for the best of 2020 yesterday and they did not pick Nomadland.  Instead, they named The Trial of the Chicago 7 as the best picture of the year and they named Spike Lee as a best director for Da 5 Bloods.  (It’s interesting that, after years of struggling to get awards recognition, Lee is feeling getting recognized for films that are nowhere close to being as effective or as revolutionary as his best work.)  Nomadland, however, did not go home empty-handed.  Frances McDormand won Best Actress and Chloe Zhao did pick up an award for her screenplay.  (Zhao won adapted screenplay.  Sorkin won original screenplay.  I dread that the same thing is going to happen on Oscar night and we’re going to have to sit through an Aaron Sorkin filibuster about protest, politics, and why women need to learn more about sports.)

(“Let me fix you,” Aaron Sorkin says as he pulls out a DVD boxset of Sports Night.)

The best thing about the Hawaii Film Critics Society is that they also gave out awards for Best Comic Book movie so congratulations, Bloodshot!  (To be honest, Bloodshot probably deserved the award because it’s not like there’s a lot of competition this year and, seriously, have you tried to sit through Birds of Prey more than once?)  Possessor won the award for Best Overlooked Film of the year.  (I agree, by the way.)  And, of course, Wonder Woman 1984 won worst film of the year, despite all of those early reviews that declared it to be “the film that we need right now.”  Then again, with the way things are going, maybe we deserve a bad movie?  Who knows?

All I do know is that I wish I lived in Hawaii and now learning that they have their own Film Critics Society, I’m probably even more likely to look into moving.  Seriously, Hawaii is beautiful and the film critics are apparently quirky.

Here are the winners!

BEST PICTURE
The Trial of the Chicago 7

BEST DIRECTOR
Spike Lee – Da 5 Bloods

BEST ACTOR
Delroy Lindo – Da 5 Bloods

BEST ACTRESS
Frances McDormand – Nomadland

BEST SUPPORTING ACTOR
Paul Raci – Sound of Metal

BEST SUPPORTING ACTRESS
Olivia Cooke – Sound of Metal

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Chloe Zhao – Nomadland

BEST ART DIRECTION
Chris Craine and Dan Webster – Mank

BEST COSTUME DESIGN
Ann Roth – Ma Rainey’s Black Bottom

BEST CINEMATOGRAPHY
Hoyte Van Hoytema – Tenet

BEST EDITING
Alan Baumgarten – The Trial of the Chicago 7

BEST ANIMATED FILM
Lupin III: The First

BEST DOCUMENTARY
Beastie Boys Story

BEST MAKE-UP
Mank

BEST SOUND
Sound of Metal

BEST ORIGINAL SCORE
Trent Reznor and Atticus Ross – Mank

BEST SONG
“Speak Now” – One Night in Miami…

BEST VISUAL EFFECTS
Tenet

BEST STUNT WORK
Tenet

BEST NEW FILMMAKER
Regina King – One Night in Miami…

BEST FIRST FILM
Florian Zeller – The Father

BEST OVERLOOKED FILM
Possessor – Brandon Cronenberg

BEST VOCAL/MOTION CAPTURE PERFORMANCE
Jamie Foxx – Soul

BEST HORROR FILM
Relic – Natalie Erika James

BEST COMIC BOOK MOVIE
Bloodshot – Dave Wilson

BEST SCI-FI FILM
Tenet – Christopher Nolan

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
The Life Ahead – Edoardo Ponti (Italy)

BEST HAWAIIAN FILM
Waikiki – Christopher Kahunahana (Oahu)

WORST FILM OF 2020
Wonder Woman 1984

The San Diego Film Critics Society Honors Promising Young Woman


The Nashville critics were not the only ones to honor Promising Young Woman and Carey Mulligan yesterday!  The San Diego critics did so as well.

Here are all of the winners from San Diego:

​Best Picture
BLACK BEAR
FIRST COW
NOMADLAND
ONE NIGHT IN MIAMI
SOUND OF METAL (RUNNER UP)
PROMISING YOUNG WOMAN (WINNER)

Best Director
Darius Marder – SOUND OF METAL
Kelly Reichardt – FIRST COW
Aaron Sorkin – THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (RUNNER UP)
Florian Zeller – THE FATHER
Chloe Zhao – NOMADLAND (WINNER)

Best Actor
Riz Ahmed – SOUND OF METAL (WINNER)
Chadwick Boseman – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
Brian Dennehy – DRIVEWAYS
Anthony Hopkins – THE FATHER (RUNNER UP)
Steven Yeun – MINARI

Best Actress
Viola Davis – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
Vanessa Kirby – PIECES OF A WOMAN
Frances McDormand – NOMADLAND (RUNNER UP)
Carey Mulligan – PROMISING YOUNG WOMAN (WINNER)
Aubrey Plaza – BLACK BEAR

Best Supporting Actor
Sacha Baron Cohen – THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
Frank Langella – THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
Peter Macdissi – UNCLE FRANK (RUNNER UP)
Bill Murray – ON THE ROCKS
Paul Raci – SOUND OF METAL (WINNER)

Best Supporting Actress
Maria Bakalova – BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM
Ellen Burstyn – PIECES OF A WOMAN
Olivia Cooke – SOUND OF METAL
Amanda Seyfried – MANK (RUNNER UP)
Yuh-jung Youn – MINARI (WINNER)

Best Comedic Performance
Maria Bakalova – BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM (RUNNER UP)
Sacha Baron Cohen – BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM
Radha Blank – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION (WINNER)
Bill Murray – ON THE ROCKS (RUNNER UP)
Andy Samberg – PALM SPRINGS

Best Original Screenplay
Lee Isaac Chung – MINARI (WINNER)
Sofia Coppola – ON THE ROCKS
Emerald Fennell – PROMISING YOUNG WOMAN (RUNNER UP)
Darius Marder, Abraham Marder & Derek Cianfrance – SOUND OF METAL (RUNNER UP)
Aaron Sorkin – THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (RUNNER UP)

Best Adapted Screenplay
Christopher Hampton & Florian Zeller – THE FATHER (WINNER)
Charlie Kaufman – I’M THINKING OF ENDING THINGS (RUNNER UP)
Kelly Reichardt & Jonathan Raymond – FIRST COW
Ruben Santiago-Hudson – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
Chloé Zhao – NOMADLAND

Best Documentary
ATHLETE A
MY OCTOPUS TEACHER
REWIND
THE SOCIAL DILEMMA (RUNNER UP)
TIME (WINNER)

Best Animated Film
ONWARD
OVER THE MOON (RUNNER UP)
SOUL
TROLLS: WORLD TOUR
WOLFWALKERS (WINNER)

Best International Film
ANOTHER ROUND
THE LIFE AHEAD (WINNER)
MARTIN EDEN
THE PLATFORM (RUNNER UP)
SPUTNIK

Best Editing
Alan Baumgarten – THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (RUNNER UP)
Andy Canny – THE INVISIBLE MAN (WINNER)
Andrew Dickler & Matthew Friedman – PALM SPRINGS
Jennifer Lame – TENET
Matthew L. Weiss – BLACK BEAR

Best Cinematography
Christopher Blauvelt – FIRST COW
Erik Messerschmidt – MANK (RUNNER UP)
Joshua James Richards – NOMADLAND (WINNER)
Hoyte Van Hoytema – TENET
Dariusz Wolski – NEWS OF THE WORLD

Best Production Design
Donald Graham Burt – MANK (WINNER)
Nathan Crowley – TENET
Molly Hughes – I’M THINKING OF ENDING THINGS (RUNNER UP)
Kave Quinn – EMMA.
Shane Valentino – THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (RUNNER UP)

Best Visual Effects
BIRDS OF PREY
GREYHOUND
THE INVISIBLE MAN (RUNNER UP)
THE MIDNIGHT SKY
SPUTNIK
TENET (WINNER)

Best Costumes
Erin Benach – BIRDS OF PREY (RUNNER UP)
Alexandra Byrne – EMMA. (WINNER)
April Napier – FIRST COW
Ann Roth – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
Trish Summerville – MANK

Best Use of Music
DA 5 BLOODS
DAVID BYRNE’S AMERICAN UTOPIA (RUNNER UP)
HAMILTON (WINNER)
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (RUNNER UP)
SOUND OF METAL

Best Ensemble
DA 5 BLOODS
ONE NIGHT IN MIAMI (WINNER)
PALM SPRINGS
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (RUNNER UP)
UNCLE FRANK

Breakthrough Artist
Riz Ahmed – SOUND OF METAL (RUNNER UP)
Maria Bakalova – BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM
Radha Blank – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION (WINNER)
Sidney Flanigan – NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS
Vanessa Kirby – PIECES OF A WOMAN