Here Are The DGA Nominations!


The DGA nominations have been announced!

The Directors Guild of America nominations are about as close to a reliable Oscar precursor as you’re going to get during the awards season so this is very good news for everyone who was nominated.  It’s also good news for those of us who were worried that the Borat momentum couldn’t be stopped.

DGA Nominees

Lee Isaac Chung – “Minari”
Emerald Fennell – “Promising Young Woman”
David Fincher – “Mank”
Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7”
Chloe Zhao – “Nomadland”

DGA Nominees For First-Time Feature:

Radha Blank (“The Forty-Year-Old Version”)

Fernando Frías de la Parra (“I’m No Longer Here”)

Regina King (“One Night in Miami”)

Darius Marder (“Sound of Metal”)

Florian Zeller (“The Father”)

Here Are the 2020 Nominations Of The Black Reel Awards!


The Black Reel Awards announced their nominees for the best of 2020 today.  The winners will be announced on April 11th.  The nominees can be found below:

OUTSTANDING MOTION PICTURE
DA 5 BLOODS
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ONE NIGHT IN MIAMI
SOUL

OUTSTANDING ACTOR
KINGSLEY BEN-ADIR – ONE NIGHT IN MIAMI
CHADWICK BOSEMAN – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
DELROY LINDO – DA 5 BLOODS
ROB MORGAN – BULL
LAKEITH STANFIELD – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH

OUTSTANDING ACTRESS
NICOLE BEHARIE – MISS JUNETEENTH
VIOLA DAVIS – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ANDRA DAY – THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY
TESSA THOMPSON – SYLVIE’S LOVE
ZENDAYA – MALCOLM & MARIE

OUTSTANDING DIRECTOR
RADHA BLANK – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
REGINA KING – ONE NIGHT IN MIAMI
SHAKA KING – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
SPIKE LEE – DA 5 BLOODS
CHANNING GODFREY PEOPLES – MISS JUNETEENTH

OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR
CHADWICK BOSEMAN – DA 5 BLOODS
COLMAN DOMINGO – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ALDIS HODGE – ONE NIGHT IN MIAMI
DANIEL KALUUYA – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
LESLIE ODOM JR. – ONE NIGHT IN MIAMI

OUTSTANDING SUPPORTING ACTRESS
ALEXIS CHIKAEZE – MISS JUNETEENTH
DOMINIQUE FISHBACK – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
KIKI LAYNE – THE OLD GUARD
TRACEE ELLIS ROSS – THE HIGH NOTE
GABOUREY SIDIBE – ANTEBELLUM

OUTSTANDING SCREENPLAY
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION – RADHA BLANK
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH – WILL BERSON & SHAKA KING
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM – RUBEN SANTIAGO-HUDSON
ONE NIGHT IN MIAMI – KEMP POWERS
SOUL – PETE DOCTER, MIKE JONES & KEMP POWERS

OUTSTANDING DOCUMENTARY FEATURE
ALL IN: THE FIGHT FOR DEMOCRACY
JOHN LEWIS: GOOD TROUBLE
MLK/FBI
TIME
THE WAY I SEE IT

OUTSTANDING FOREIGN-LANGUAGE FILM
HIS HOUSE
NIGHT OF THE KINGS
THE LIFE AHEAD

OUTSTANDING ENSEMBLE
DA 5 BLOODS
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
MISS JUNETEENTH
ONE NIGHT IN MIAMI

OUTSTANDING VOICE PERFORMANCE
ANGELA BASSETT – SOUL
JAMIE FOXX – SOUL
MAYA RUDOLPH – THE WILLOUGHBYS
OCTAVIA SPENCER – ONWARD
PHYLICIA RASHAD – SOUL

OUTSTANDING SCORE
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION – GUY C. ROUTTE
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY – JOHN DEBNEY
THE PHOTOGRAPH – ROBERT GLASPER
SOUL – TRENT REZNOR, ATTICUS ROSS & JON BATISTE
SYLVIE’S LOVE – FABRICE LECOMTE

OUTSTANDING ORIGINAL SONG
FIGHT FOR YOU – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MAKE IT WORK – JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
POVERTY PORN – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
SPEAK NOW – ONE NIGHT IN MIAMI
TIGRESS & TWEED – THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY

OUTSTANDING INDEPENDENT FEATURE
AMERICAN SKIN
FAREWELL AMOR
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
MISS JUNETEENTH
SYLVIE’S LOVE

OUTSTANDING SHORT FILM
BROTHER
CANVAS
THE CYPHER
GRAB MY HAND: A LETTER TO MY DAD
THE PANDEMIC CHRONICLES

OUTSTANDING INDEPENDENT DOCUMENTARY
MR. SOUL!
THE SIT-IN: HARRY BELAFONTE HOSTS THE TONIGHT SHOW
WITH DRAWN ARMS

OUTSTANDING EMERGING DIRECTOR
EUGENE ASHE – SYLVIE’S LOVE
RADHA BLANK – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
REGINA KING – ONE NIGHT IN MIAMI
SHAKA KING – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
CHANNING GODFREY PEOPLES – MISS JUNETEENTH

OUTSTANDING BREAKTHROUGH PERFORMANCE, MALE
YAHYA ABDUL-MANTEEN II – THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
KINGSLEY BEN-ADIR – ONE NIGHT IN MIAMI
DUSAN BROWN – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ELI GOREE – ONE NIGHT IN MIAMI
NTARE MWINE – FAREWELL AMOR

OUTSTANDING BREAKTHROUGH PERFORMANCE, FEMALE
RADHA BLANK – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
ALEXIS CHIKAEZE – MISS JUNETEENTH
ANDRA DAY – THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY
DOMINIQUE FISHBACK – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
ZENDAYA – MALCOLM & MARIE

OUTSTANDING FIRST SCREENPLAY
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION – RADHA BLANK
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM – RUBEN SANTIAGO-HUDSON
MISS JUNETEENTH – CHANNING PEOPLES GODFREY
ONE NIGHT IN MIAMI – KEMP POWERS
SYLVIE’S LOVE – EUGENE ASHE

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY
DA 5 BLOODS
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MALCOLM & MARIE
ONE NIGHT IN MIAMI
TENET

OUTSTANDING COSTUME DESIGN
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ONE NIGHT IN MIAMI
SYLVIE’S LOVE
THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY

OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ONE NIGHT IN MIAMI
TENET

Nomadland Wins At The Satellite Awards


Here’s what won at the Satellite Awards on the 15th.  I apologize for being a bit late in posting this but the weather conspired to keep me from watching the Satellite Awards.

Actually, did anyone watch the Satellite Awards?  Does anyone even know who is even giving these things out?

Well, regardless, here’s what won in the film categories:

SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD RECIPIENTS

Mary Pickford Award: Tilda Swinton
Tesla Award: Dick Pope
Auteur Award: Emerald Fennell – Promising Young Woman
Best First Feature: Channing Godfrey Peoples – Miss Juneteenth
Stunt Performance Award: Gaëlle Cohen
Humanitarian Award: Mark Wahlberg
Ensemble Motion Picture: The Trial of the Chicago 7
Ensemble Television: The Good Lord Bird

Actress in a Motion Picture Drama
Carey Mulligan – Promising Young Woman
Frances McDormand – Nomadland
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Kate Winslet – Ammonite
Sophia Loren – The Life Ahead

Actor in a Motion Picture Drama 
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Riz Ahmed – Sound of Metal
Steven Yeun – Minari
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Gary Oldman – Mank

Actress in Motion Picture, Comedy or Musical 
Meryl Streep – The Prom
Rashida Jones – On the Rocks
Margot Robbie – Birds of Prey
Michelle Pfeiffer – French Exit
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Anya Taylor-Joy – Emma

Actor in Motion Picture, Comedy or Musical
Andy Samberg – Palm Springs
Lin-Manuel Miranda – Hamilton
Dev Patel – The Personal History of David Copperfield
Sacha Baron Cohen – Borat Subsequent Moviefilm
Leslie Odom Jr. – Hamilton

Actress in a Supporting Role
Amanda Seyfried – Mank
Olivia Colman – The Father
Yuh-Jung Youn – Minari
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Nicole Kidman – The Prom
Helena Zengel – News of the World

Actor in a Supporting Role
Brian Dennehy – Driveways
David Strathairn – Nomadland
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Kingsley Ben-Adir – One Night in Miami
Bill Murray – On the Rocks

Motion Picture, Drama
Nomadland
The Trial of the Chicago 7
The Father
Promising Young Woman
Minari
Ma Rainey’s Black Bottom
Tenet
Sound of Metal
One Night in Miami
Miss Juneteenth

Motion Picture, Comedy or Musical 
On the Rocks
Hamilton
Borat Subsequent Moviefilm
Palm Springs
The Personal History of David Copperfield
The Forty-Year-Old Version

Motion Picture, International
Another Round
Tove
A Sun
Two of Us
Jallikattu
I’m No Longer Here
Atlantis
My Little Sister
La Llorona

Motion Picture, Animated or Mixed Media
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers
Demon Slayer-Kimetsu No Yaiba-The Movie: Mugen Train
Accidental Luxuriance of the Translucent Watery Rebus
No. 7 Cherry Lane

Motion Picture, Documentary
Collective
Crip Camp
MLK / FBI
The Dissident
A Most Beautiful Thing
The Truffle Hunters
Acasa, My Home
Coup 53
Gunda
Circus of Books

Director
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Chloé Zhao – Nomadland
David Fincher – Mank
Darius Marder – Sound of Metal
Lee Isaac Chung – Minari
Florian Zeller – The Father

Screenplay, Original
Lee Isaac Chung – Minari
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Jack Fincher – Mank
Pete Docter, Mike Jones & Kemp Powers – Soul
Andy Siara – Palm Springs
Emerald Fennell – Promising Young Woman

Screenplay, Adapted
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Christopher Hampton & Florian Zeller – The Father
Jessica Bruder & Chloe Zhao – Nomadland
Kemp Powers – One Night in Miami
Edoardo Ponti – The Life Ahead
Luke Davies & Paul Greengrass – News of the World

Original Score
Ludwig Goransson – Tenet
Trent Reznor & Atticus Ross – Mank
Alexandre Desplat – The Midnight Sky
James Newton Howard – News of the World
Emile Mosseri – Minari
Terence Blanchard – One Night in Miami

Original Song
“Io Si” – The Life Ahead
“Hear My Voice” – The Trial of the Chicago 7
“Rocket to the Moon” – Over the Moon
“Speak Now” – One Night in Miami
“Everybody Cries” – The Outpost
“The Other Side” – Trolls World Tour

Cinematography
The Midnight Sky
Nomadland
Mank 
News of the World
One Night in Miami
Tenet

Film Editing
Nomadland
The Father
The Trial of the Chicago 7
Mank
One Night in Miami
Minari

Sound (Editing and Mixing)
Sound of Metal
Tenet
Mank
The Prom
The Midnight Sky
Nomadland

Visual Effects
The Midnight Sky
Mank
Tenet    
Birds of Prey
Greyhound
Mulan

Art Direction and Production Design
The Personal History of David Copperfield
One Night in Miami
Mank
The Midnight Sky
The Prom
Mulan

Costume Design
Mulan
Emma
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
The Personal History of David Copperfield
One Night in Miami

The Toronto Film Critics Association Honors Nomadland


They love Nomadland, even in Canada!

The Toronto Film Critics Association announced their picks for the best of 2020 yesterday and Noamdland picked up another best picture prize.  Chloe Zhao and Frances McDormand were also, once again, honored.  Daniel Kaluuya, who has been coming on strong in recent days, picked up Best Supporting Actor for Judas and the Black Messiah, defeating former front runners Paul Raci and Leslie Odom Jr.

Here are the winners from Toronto:

Best Film
Winner: ​​Nomadland
Runners Up: First Cow & Minari

Best Director
Winner: ​Chloe Zhao – Nomadland
Runners Up: Lee Isaac Chung – Minari & Kelly Reichardt – First Cow

Best Screenplay
Winner: ​Minari
Runners Up: Nomadland & Sound of Metal

Best Actress
Winner: ​Frances McDormand – Nomadland
Runners Up: Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom & Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always

Best Actor
Winner: ​Riz Ahmed – Sound of Metal
Runners Up: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom & Mads Mikkelsen – Another Round

Best First Feature
Winner: ​The Forty-Year-Old-Version
Runners Up: The Father & Promising Young Woman

Best Documentary
Winner: ​Collective
Runners Up: Crip Camp, David Byrne’s American Utopia & Time

Best Foreign Language Film
Winner: ​Bacurau
Runners Up: Another Round & Beanpole

Best Animated Feature
Winner: ​Wolfwalkers
Runners Up: Soul & The Willoughbys

Best Supporting Actress
Winner: Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Runners Up: Youn Yuh-jung – Minari & Olivia Colman – The Father

Best Supporting Actor
Winner: Daniel Kaluuya – Judas And The Black Messiah
Runners Up: Paul Raci – Sound of Metal & Leslie Odom Jr. – One Night in Miami

Here Are The Nominees For the 2020 NAACP Image Awards!


The NAACP has announced their nominees for the 2020 Image Awards!

And here they are:

Outstanding Motion Picture
Bad Boys For Life
Da 5 Bloods
Jingle Jangle: A Christmas Journey
Ma Rainey’s Black Bottom
One Night In Miami…

Outstanding Directing in a Motion Picture
David E. Talbert – Jingle Jangle: A Christmas Journey
George C. Wolfe – Ma Rainey’s Black Bottom
Gina Prince-Bythewood – The Old Guard
Radha Blank – The Forty-Year-Old Version
Regina King – One Night In Miami…

Outstanding Actor in a Motion Picture
Anthony Mackie – The Banker
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Forest Whitaker – Jingle Jangle: A Christmas Journey
Will Smith – Bad Boys For Life

Outstanding Actress in a Motion Picture
Issa Rae – The Photograph
Janelle Monáe – Antebellum
Madalen Mills – Jingle Jangle: A Christmas Journey
Tracee Ellis Ross – The High Note
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture
Aldis Hodge – One Night In Miami…
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Clarke Peters – Da 5 Bloods
Colman Domingo – Ma Rainey’s Black Bottom
Glynn Turman – Ma Rainey’s Black Bottom

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture
Anika Noni Rose – Jingle Jangle: A Christmas Journey
Gabourey Sidibe – Antebellum
Nia Long – The Banker
Phylicia Rashad – Jingle Jangle: A Christmas Journey
Taylour Paige – Ma Rainey’s Black Bottom

Outstanding Writing in a Motion Picture
David E. Talbert – Jingle Jangle: A Christmas Journey
Kemp Powers – One Night In Miami…
Lee Isaac Chung – Minari
Pete Docter, Kemp Powers & Mike Jones – Soul
Radha Blank – The Forty-Year-Old Version

Outstanding Independent Motion Picture
Emperor
Farewell Amor
Miss Juneteenth
The 24th
The Banker

Outstanding International Motion Picture
Ainu Mosir
His House
Night of the Kings
The Last Tree
The Life Ahead

Outstanding Breakthrough Performance in a Motion Picture
Dayo Okeniyi – Emperor
Dominique Fishback – Project Power
Jahi Di’Allo Winston – Charm City Kings
Jahzir Bruno – The Witches
Madalen Mills – Jingle Jangle: A Christmas Journey

Outstanding Ensemble Cast in a Motion Picture
Da 5 Bloods
Jingle Jangle: A Christmas Journey
Ma Rainey’s Black Bottom
Soul
The Banker

Outstanding Animated Motion Picture
Onward
Over the Moon
Scoob!
Soul
Trolls World Tour

Outstanding Character Voice-Over Performance – Motion Picture
Ahmir-Khalib Thompson aka Questlove – Soul
Angela Bassett – Soul
Chris Rock – The Witches
Jamie Foxx – Soul
Phylicia Rashad – Soul

Outstanding Short Form (Live Action)
Baldwin Beauty
Black Boy Joy
Gets Good Light
Home
Mr. & Mrs. Ellis

Outstanding Short Form (Animated)
Canvas
Cops and Robbers
Loop
The Power of Hope
Windup

Outstanding Breakthrough Creative (Motion Picture)
Loira Limbal – Through the Night
Melissa Haizlip – Mr. Soul!
Nadia Hallgren – Becoming
Radha Blank – The Forty-Year-Old Version
Remi Weekes – His House

Before anyone makes any jokes about that Best Picture nomination for Bad Boys For Life — hey, that was a fun movie.  If the Academy ever had gone through with that plan to start awarding an Oscar for Best Popular Film, I assume that Bad Boys For Life probably would have been contender.  Anyway, the winners of the Image Awards will be announced on March 27th so you’ve all got a lot of times to consider these nominees.

So, get to considering!

Here Are the 2020 Satellite Nominations!


If the Golden Globes are the bastard children of the Oscars than the Satellites are the bastard children of the Golden Globes.  And if there’s anything that will always hold true, it’s that bastard children can eventually be accepted but bastard grandchildren are always going to struggle.  That’s my fancy way of saying that the Satellites have been around for 25 years and still, it doesn’t seem like anyone pays them much attention.  It’s also an excuse to use the word bastard 4 times in one paragraph.

Anyway, the Satellites announced their nominees earlier today.  Their film nominees can be found below!  If you want to see what they nominated in the television categories, check it out for yourself at their site!

SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD RECIPIENTS

Mary Pickford Award: Tilda Swinton
Tesla Award: Dick Pope
Auteur Award: Emerald Fennell – Promising Young Woman
Best First Feature: Channing Godfrey Peoples – Miss Juneteenth
Stunt Performance Award: Gaëlle Cohen
Humanitarian Award: Mark Wahlberg
Ensemble Motion Picture: The Trial of the Chicago 7
Ensemble Television: The Good Lord Bird

NOMINEES FOR MOTION PICTURE

Actress in a Motion Picture Drama
Carey Mulligan – Promising Young Woman
Frances McDormand – Nomadland
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Kate Winslet – Ammonite
Sophia Loren – The Life Ahead

Actor in a Motion Picture Drama
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Riz Ahmed – Sound of Metal
Steven Yeun – Minari
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Gary Oldman – Mank

Actress in Motion Picture, Comedy or Musical
Meryl Streep – The Prom
Rashida Jones – On the Rocks
Margot Robbie – Birds of Prey
Michelle Pfeiffer – French Exit
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Anya Taylor-Joy – Emma

Actor in Motion Picture, Comedy or Musical
Andy Samberg – Palm Springs
Lin-Manuel Miranda – Hamilton
Dev Patel – The Personal History of David Copperfield
Sacha Baron Cohen – Borat Subsequent Moviefilm
Leslie Odom Jr. – Hamilton

Actress in a Supporting Role
Amanda Seyfried – Mank
Olivia Colman – The Father
Yuh-Jung Youn – Minari
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Nicole Kidman – The Prom
Helena Zengel – News of the World

Actor in a Supporting Role
Brian Dennehy – Driveways
David Strathairn – Nomadland
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Kingsley Ben-Adir – One Night in Miami
Bill Murray – On the Rocks

Motion Picture, Drama
Nomadland
The Trial of the Chicago 7
The Father
Promising Young Woman
Minari
Ma Rainey’s Black Bottom
Tenet
Sound of Metal
One Night in Miami
Miss Juneteenth

Motion Picture, Comedy or Musical
On the Rocks
Hamilton
Borat Subsequent Moviefilm
Palm Springs
The Personal History of David Copperfield
The Forty-Year-Old Version

Motion Picture, International
Another Round
Tove
A Sun
Two of Us
Jallikattu
I’m No Longer Here
Atlantis
My Little Sister
La Llorona

Motion Picture, Animated or Mixed Media
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers
Demon Slayer-Kimetsu No Yaiba-The Movie: Mugen Train
Accidental Luxuriance of the Translucent Watery Rebus
No. 7 Cherry Lane

Motion Picture, Documentary
Collective
Crip Camp
MLK / FBI
The Dissident
A Most Beautiful Thing
The Truffle Hunters
Acasa, My Home
Coup 53
Gunda
Circus of Books

Director
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Chloé Zhao – Nomadland
David Fincher – Mank
Darius Marder – Sound of Metal
Lee Isaac Chung – Minari
Florian Zeller – The Father

Screenplay, Original
Lee Isaac Chung – Minari
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Jack Fincher – Mank
Pete Docter, Mike Jones & Kemp Powers – Soul
Andy Siara – Palm Springs
Emerald Fennell – Promising Young Woman

Screenplay, Adapted
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Christopher Hampton & Florian Zeller – The Father
Jessica Bruder & Chloe Zhao – Nomadland
Kemp Powers – One Night in Miami
Edoardo Ponti – The Life Ahead
Luke Davies & Paul Greengrass – News of the World

Original Score
Ludwig Goransson – Tenet
Trent Reznor & Atticus Ross – Mank
Alexandre Desplat – The Midnight Sky
James Newton Howard – News of the World
Emile Mosseri – Minari
Terence Blanchard – One Night in Miami

Original Song
“Io Si” – The Life Ahead
“Hear My Voice” – The Trial of the Chicago 7
“Rocket to the Moon” – Over the Moon
“Speak Now” – One Night in Miami
“Everybody Cries” – The Outpost
“The Other Side” – Trolls World Tour

Cinematography
The Midnight Sky
Nomadland
Mank
News of the World
One Night in Miami
Tenet

Film Editing
Nomadland
The Father
The Trial of the Chicago 7
Mank
One Night in Miami
Minari

Sound (Editing and Mixing)
Sound of Metal
Tenet
Mank
The Prom
The Midnight Sky
Nomadland

Visual Effects
The Midnight Sky
Mank
Tenet
Birds of Prey
Greyhound
Mulan

Art Direction and Production Design
The Personal History of David Copperfield
One Night in Miami
Mank
The Midnight Sky
The Prom
Mulan

Costume Design
Mulan
Emma
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
The Personal History of David Copperfield
One Night in Miami

Here Are The Winners of 2020 Hollywood Music In Medi Awards


The winners are listed in bold!

ORIGINAL SCORE – FEATURE FILM
DA 5 BLOODS (Netflix) – Terence Blanchard
THE LIFE AHEAD (LA VITA DAVANTI A SE) (Netflix) – Gabriel Yared
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (Netflix) – Branford Marsalis
MANK (Netflix) – Trent Reznor, Atticus Ross
THE MIDNIGHT SKY (Netflix) – Alexandre Desplat
NEWS OF THE WORLD (Universal Pictures / Netflix) – James Newton Howard
PIECES OF A WOMAN (Netflix) – Howard Shore
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (Netflix) – Daniel Pemberton

ORIGINAL SCORE – INDEPENDENT FILM
THE 24TH (Vertical Entertainment) – Alex Heffes
AMMONITE (Neon) – Dustin O’Halloran, Volker Bertelmann
THE GLORIAS (LD Entertainment / Roadside Attractions) – Elliot Goldenthal
MINARI (A24) – Emile Mosseri
SHIRLEY (Neon) – Tamar-kali
WILD MOUNTAIN THYME (Bleecker Street Media) – Amelia Warner

ORIGINAL SCORE – ANIMATED FILM
THE CROODS: A NEW AGE (Universal Pictures) – Mark Mothersbaugh
ONWARD (Walt Disney Studios) – Mychael Danna, Jeff Danna
SHAUN THE SHEEP: FARMAGEDDON (Netflix) – Tom Howe
SOUL (Walt Disney Studios) – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste
WOLFWALKERS (Apple TV+) – Bruno Coulais

ORIGINAL SCORE – SCI-FI/FANTASY
THE NEW MUTANTS (Walt Disney Studios Motion Pictures / Disney+) – Mark Snow
THE OLD GUARD (Netflix) – Volker Bertelmann, Dustin O’Halloran
PALM SPRINGS (Neon) – Matthew Compton
TENET (Warner Bros. / HBO Max) – Ludwig Görannson
WONDER WOMAN 1984 (Warner Bros. / HBO Max) – Hans Zimmer

ORIGINAL SCORE – HORROR FILM
ANTEBELLUM (Lionsgate Films) – Nate Wonder, Roman GianArthur
THE DARK AND THE WICKED (RLJE Films / Shudder) – Tom Schraeder
THE EMPTY MAN (Walt Disney Studios) – Christopher Young, Lustmord
THE INVISIBLE MAN (Universal Pictures) – Benjamin Wallfisch
SWALLOW (IFC Films) – Nathan Halpern

ORIGINAL SCORE – DOCUMENTARY
ATHLETE A (Netflix) – Jeff Beal
CRIP CAMP (Netflix) – Bear McCreary
DAVID ATTENBOROUGH: A LIFE ON OUR PLANET (Netflix) – Steven Price
JOHN LEWIS: GOOD TROUBLE (Magnolia Pictures / Participant) – Tamar-kali
RISING PHOENIX (Netflix) – Daniel Pemberton

ORIGINAL SONG – FEATURE FILM
“Fight for You” from JUDAS AND THE BLACK MESSIAH – Written by H.E.R., Dernst Emile II, Tiara Thomas. Performed by H.E.R. (Warner Bros. / HBO Max)
“Hear My Voice” from THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 – Written by Daniel Pemberton, Celeste. Performed by Celeste (Netflix)
“Húsavík (Hometown)” from EUROVISION SONG CONTEST: THE STORY OF FIRE SAGA – Written by Savan Kotecha, Rickard Göransson, Fat Max Gsus. Performed by Will Ferrell, Rachel McAdams, Molly Sandén (Netflix)
“The Plan” from TENET – Written by Jacques Webster II, Ebony Naomi Oshunrinde, Ludwig Göransson. Performed by Travis Scott (Warner Bros. Home Entertainment / HBO Max)
“Poverty Porn” from THE FORTY-YEAR-OLD VERSION – Written by Radha Blank, Khrysis. Performed by RadhaMUSPrime (Netflix)
“Seen (lo Sì)” from THE LIFE AHEAD (LA VITA DAVANTI A SE) – Written by Diane Warren, Laura Pausini, Niccolò Agliardi. Performed by Laura Pausini (Netflix)
“Speak Now” from ONE NIGHT IN MIAMI – Written by Leslie Odom Jr., Sam Ashworth. Performed by Leslie Odom Jr. (Amazon Studios)
“Tigress & Tweed” from THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY – Written by Raphael Saadiq, Andra Day. Performed by Andra Day (Hulu)

ORIGINAL SONG – INDEPENDENT FILM
“Everybody Cries” from THE OUTPOST – Written by Rod Lurie, Larry Groupé, Rita Wilson. Performed by Rita Wilson (Screen Media Films)
“I’ll Be Singing” from WILD MOUNTAIN THYME – Written by Amelia Warner, John Patrick Shanley. Performed by Sinéad O’Connor (Bleecker Street Media)
“Rain Song” from MINARI – Written by Emile Mosseri, Stefanie Hong. Performed by Yeri Han (A24)
“Staring At A Mountain” from NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS – Written by Sharon Van Etten. Performed by Sharon Van Etten (Focus Features / HBO Max)

ORIGINAL SONG – ANIMATED FILM
“Carried Me With You” from ONWARD – Written by Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth. Performed by Brandi Carlile (Walt Disney Studios Motion Pictures / Disney+)
“Feel the Thunder” from THE CROODS: A NEW AGE – Written by Alana Haim, Danielle Haim, Este Haim and Ariel Rechtshaid. Performed by HAIM (Universal Pictures)
“Free” from THE ONE AND ONLY IVAN – Written by Diane Warren. Performed by Charlie Puth (Walt Disney Studios Motion Pictures / Disney+)
“Just Sing” from TROLLS WORLD TOUR – Written by Max Martin, Justin Timberlake, Ludwig Göransson, Sarah Aarons (Universal Studios)
“Rocket to the Moon” from OVER THE MOON – Written by Christopher Curtis, Marjorie Duffield, Helen Park. Performed by Cathy Ang (Netflix)
“Stand for Hope – When I Stand with You” from TWO BY TWO: OVERBOARD! – Written by Eímear Noone. Performed by Sibéal (Entertainment One)

ORIGINAL SONG – DOCUMENTARY
“The Future” from THE WAY I SEE IT – Written by Aloe Blacc. Performed by Aloe Blacc (Focus Features)
“How Can I Tell You?” From NASRIN – Written by Lynn Ahrens, Stephen Flaherty. Performed by Angelique Kidjo (Virgil Films & Entertainment)
“Never Break” from GIVING VOICE – Written by John Legend, Nasri Atweh, Benjamin Hudson McIldowie, Greg Wells, John Stephens. Performed by John Legend (Netflix)
“Only The Young” from MISS AMERICANA – Written by Taylor Swift, Joel Little. Performed by Taylor Swift (Netflix)
“See What You’ve Done” from BELLY OF THE BEAST – Written by Mary J. Blige, Nova Wav, DJ Camper. Performed by Mary J. Blige (PBS)
“Turntables” from ALL IN: THE FIGHT FOR DEMOCRACY – Written by Janelle Monáe. Performed by Janelle Monáe (Amazon)

ORIGINAL SCORE – INDEPENDENT FILM (FOREIGN LANGUAGE)
ALL AGAINST ALL (Fivia) – Kristian Sensini
BLACK BEACH (eOne Films Spain) – Arturo Cardelus
BLIZZARD OF SOULS (DVĒSEĻU PUTENIS) (Access – A / Pandastorm) – Lolita Ritmanis
SUMMER KNIGHT (China Film Administration) – Min He
ZERØ (Nemesis Media) – Ricardo Curto

OUTSTANDING MUSIC SUPERVISION – FILM
Angela Leus – TROLLS WORLD TOUR (Universal Studios)
Bonnie Greenberg – THE LIFE AHEAD (LA VITA DAVANTI A SE) (Netflix)
Guy C. Routte – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION (Netflix)
Linda Cohen – THE HIGH NOTE (Focus Features)
Lynn Fainchtein – THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY (Hulu)
Sue Jacobs – PROMISING YOUNG WOMAN (Focus Features)
Tom MacDougall – SOUL (Walt Disney Studios)

SOUNDTRACK ALBUM
ASSASSIN’S CREED VALHALLA (Lakeshore Records)
BILL & TED: FACE THE MUSIC (Lakeshore Records)
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY (Atlantic Records)
ONWARD (Walt Disney Records)
PROMISING YOUNG WOMAN (Capitol Records)
SOUL (Walt Disney Records)
THE EDDY (Sony Classical)

The National Board of Review Honors Da 5 Bloods


In the past, the National Board of Review were considered to be a big deal because they were the first of the critics groups to announce their yearly awards and winning with the NBR could help to generate momentum for a film going into the awards season.  No one was really sure just who exactly the NBR voters were but they were the first to announce and that was all that mattered.

However, that all changed when the Academy decided to extend the year’s eligibility window and to also hold off on announcing the Oscar nominations into February.  The National Board Of Review followed suit and decided to hold off on handing out their awards until late January, presumably so that they could continue to be seen as Academy influencers.  As a result of bunch of regional critics got the jump on the NBR and now Nomadland and Promising Young Woman have so much momentum that it’s kind of hard to really care that the NBR honored Spike Lee’s Da 5 Bloods instead.

(That said, it is kind of interesting that Nomadland is kind of underrepresented as far as the NBR rewards are concerned.  It won for for Joshua James Richards’s cinematography and it was included as one of the “top films of the year,” but otherwise, it was pretty much ignored in favor of Da 5 Bloods, Promising Young Woman, Minari, and Sound of MetalNomadland didn’t even pick up the award for Best Adapted Screenplay, instead losing out to News of the World, a film that otherwise really hasn’t been a huge factor in 2020’s extended awards season.)

Anyway, for what their worth, here are the winners from the National Board of Review:

Best Film: “Da 5 Bloods”
Best Director: Spike Lee – “Da 5 Bloods”
Best Actor: Riz Ahmed – “Sound of Metal”
Best Actress: Carey Mulligan – “Promising Young Woman”
Best Supporting Actor: Paul Raci – “Sound of Metal”
Best Supporting Actress: Youn Yuh-jung – “Minari”
Best Adapted Screenplay: Paul Greengrass & Luke Davies – “News of the World”
Best Original Screenplay: Lee Isaac Chung – “Minari”
Breakthrough Performance: Sidney Flanigan – “Never Rarely Sometimes Always”
Best Directorial Debut: Channing Godfrey Peoples – “Miss Juneteenth”
Best Animated Feature: “Soul”
Best Foreign Language Film: “La Llorona”
Best Documentary: “Time”
NBR Icon Award: Chadwick Boseman
NBR Freedom of Expression Award: “One Night in Miami”
NBR Spotlight Award: Radha Blank for writing, directing, producing and starring in “The Forty-Year-Old Version”
Best Ensemble: “Da 5 Bloods”
Outstanding Achievement in Cinematography: Joshua James Richards – “Nomadland”

Top Films (in alphabetical order):
First Cow
The Forty-Year-Old Version
Judas and the Black Messiah
The Midnight Sky
Minari
News of the World
Nomadland
Promising Young Woman
Soul
Sound of Metal

Top 5 Foreign Language Films (in alphabetical order):
Apples
Collective
Dear Comrades
The Mole Agent
Night of the Kings

Top 5 Documentaries (in alphabetical order):
All In: The Fight for Democracy
Boys State
Dick Johnson is Dead
Miss Americana
The Truffle Hunters

Top 10 Independent Films (in alphabetical order):
The Climb
Driveways
Farewell Amor
Miss Juneteenth
The Nest
Never Rarely Sometimes Always
The Outpost
Relic
Saint Frances
Wolfwalkers

Here Are The Film Independent Spirit Nominations!


Earlier today, the nominations for the Independent Spirit Awards were announced!  The winners will be announced on April 22nd so that’ll give all of us a lot of time to consider them.

Here are the nominees:

BEST FEATURE
First Cow
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
Never Rarely Sometimes Always
Nomadland

BEST FIRST FEATURE
I Carry You With Me
The Forty-Year-Old Version
Miss Juneteenth
Nine Days
Sound of Metal

JOHN CASSAVETES AWARD – Given to the best feature made for under $500,000
The Killing of Two Lovers
La Leyenda Negra
Lingua Franca
Residue
Saint Frances

BEST DIRECTOR
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always
Kelly Reichardt – First Cow
Chloé Zhao – Nomadland

BEST SCREENPLAY
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always
Mike Makowsky – Bad Education
Alice Wu – The Half of It

BEST FIRST SCREENPLAY
Kitty Green – The Assistant
Noah Hutton – Lapsis
Channing Godfrey Peoples – Miss Juneteenth
Andy Siara – Palm Springs
James Sweeney – Straight Up

BEST CINEMATOGRAPHY
Jay Keitel – She Dies Tomorrow
Shabier Kirchner – Bull
Michael Latham – The Assistant
Hélène Louvart – Never Rarely Sometimes Always
Joshua James Richards – Nomadland

BEST EDITING
Andy Canny – The Invisible Man
Scott Cummings – Never Rarely Sometimes Always
Merawi Gerima – Residue
Enat Sidi – I Carry You With Me
Chloé Zhao – Nomadland

BEST FEMALE LEAD
Nicole Beharie – Miss Juneteenth
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Julia Garner – The Assistant
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

BEST MALE LEAD
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Adarsh Gourav – The White Tiger
Rob Morgan – Bull
Steven Yeun – Minari

BEST SUPPORTING FEMALE
Alexis Chikaeze – Miss Juneteenth
Yeri Han – Minari
Valerie Mahaffey – French Exit
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always
Yuh-jung Youn – Minari

BEST SUPPORTING MALE
Colman Domingo – Ma Rainey’s Black Bottom
Orion Lee – First Cow
Paul Raci – Sound of Metal
Glynn Turman – Ma Rainey’s Black Bottom
Benedict Wong – Nine Days

ROBERT ALTMAN AWARD – Given to one film’s director, casting director and ensemble cast
One Night in Miami…
Director: Regina King
Casting Directors: Kimberly R. Hardin
Ensemble Cast: Kingsley Ben-Adir, Eli Goree, Aldis Hodge, Leslie Odom Jr.

BEST DOCUMENTARY
Collective
Crip Camp
Dick Johnson is Dead
The Mole Agent
Time

BEST INTERNATIONAL FILM (Award given to the director)
Bacurau
The Disciple
Night of the Kings
Preparations to be Together for an Unknown Period of Time
Quo Vadis, Aida?

PRODUCERS AWARD – The Producers Award, now in its 24th year, honors emerging producers who, despite highly limited resources, demonstrate the creativity, tenacity and vision required to produce quality independent films.
Kara Durrett
Lucas Joaquin
Gerry Kim

SOMEONE TO WATCH AWARD – The Someone to Watch Award, now in its 27th year, recognizes a talented filmmaker of singular vision who has not yet received appropriate recognition.
David Midell – Director of The Killing of Kenneth Chamberlain
Ekwa Msangi – Director of Farewell Amor
Annie Silverstein – Director of Bull

TRUER THAN FICTION AWARD – The Truer Than Fiction Award, now in its 26th year, is presented to an emerging director of non-fiction features who has not yet received significant recognition.
Cecilia Aldarondo – Director of Landfall
Elegance Bratton – Director of Pier Kids
Elizabeth Lo – Director of Stray

TV CATEGORIES

BEST NEW NON-SCRIPTED OR DOCUMENTARY SERIES
Atlanta’s Missing and Murdered: The Lost Children
City So Real
Immigration Nation
Love Fraud
We’re Here

BEST NEW SCRIPTED SERIES
I May Destroy You
Little America
Small Axe
A Teacher
Unorthodox

BEST FEMALE PERFORMANCE IN A NEW SCRIPTED SERIES
Elle Fanning – The Great
Shira Haas – Unorthodox
Abby McEnany -Work in Progress
Maitreyi Ramakrishnan – Never Have I Ever
Jordan Kristine Seamón – We Are Who We Are

BEST MALE PERFORMANCE IN A NEW SCRIPTED SERIES
Conphidance – Little America
Adam Ali – Little America
Nicco Annan – P-Valley
Amit Rahav – Unorthodox
Harold Torres – Zero, Zero, Zero

BEST ENSEMBLE CAST IN A NEW SCRIPTED SERIES
I May Destroy You
Ensemble Cast: Michaela Coel, Paapa Essiedu, Wruche Opia,
Stephen Wight

The Online Film Critics Society Honors Nomadland


Nomadland chalked up yet another victory today as it was named Best Picture by the Online Film Critics Society.

Check out all of the OFCS winners below:

Best Picture
1. Nomadland
2. Da 5 Bloods
3. Promising Young Woman
4. Never Rarely Sometimes Always
5. First Cow
6. Minari
7. Sound of Metal
8. I’m Thinking of Ending Things
9. Soul
10. The Trial of the Chicago 7

Best Animated Feature
Onward
Over the Moon
Soul
The Wolf House
Wolfwalkers

Best Director
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always
Spike Lee – Da 5 Bloods
Kelly Reichardt – First Cow
Chloé Zhao – Nomadland

Best Actor
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

Best Actress
Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Bill Murray – On the Rocks
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal

Best Supporting Actress
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Olivia Colman – The Father
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always
Amanda Seyfried – Mank
Youn Yuh-jung – Minari

Best Original Screenplay
Da 5 Bloods – Danny Bilson, Paul Demeo, Kevin Willmott & Spike Lee
Minari – Lee Isaac Chung
Never Rarely Sometimes Always – Eliza Hittman
Promising Young Woman – Emerald Fennell
The Trial of the Chicago 7 – Aaron Sorkin

Best Adapted Screenplay
First Cow – Jonathan Raymond, Kelly Reichardt
I’m Thinking of Ending Things – Charlie Kaufman
Ma Rainey’s Black Bottom – Ruben Santiago-Hudson
Nomadland – Chloé Zhao
One Night in Miami – Kemp Powers

Best Editing
Da 5 Bloods – Adam Gough
Mank – Kirk Baxter
Nomadland – Chloé Zhao
Tenet – Jennifer Lame
The Trial of the Chicago 7 – Alan Baumgarten

Best Cinematography
Da 5 Bloods – Newton Thomas Sigel
First Cow – Christopher Blauvelt
Mank – Erik Messerschmidt
Nomadland – Joshua James Richards
Tenet – Hoyte Van Hoytema

Best Original Score
Da 5 Bloods – Terence Blanchard
Mank – Trent Reznor & Atticus Ross
Minari – Emile Mosseri
Soul – Trent Reznor & Atticus Ross
Tenet – Ludwig Goransson

Best Debut Feature
Radha Blank – The Forty-Year-Old Version
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Regina King – One Night in Miami
Darius Marder – Sound of Metal
Andrew Patterson – The Vast of Night

Best Film Not in the English Language
Another Round (Denmark)
Bacurau (Brazil)
Collective (Romania)
La Llorona (Guatemala)
Minari (United States)

Best Documentary
Boys State
Collective
Dick Johnson Is Dead
The Painter and the Thief
Time

Technical Achievement Awards
Sound of Metal – Sound Design
Emma. – Costume Design
Tenet – Visual Effects
Mank – Production Design
The Invisible Man – Visual Effects

BEST NON-UNITED STATES RELEASE
(This award is for the best films released outside the United States in 2020 that were not released in the United States during the eligibility period.)
A Beast in Love (Japan)
The Disciple (India)
Ghosts (Turkey)
Mogul Mowgli (United Kingdom)
New Order (Mexico)
Notturno (Italy)
Rocks (United Kingdom)
Saint Maud (United Kingdom)
Summer of 85 (France)
Undine (Germany)

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARDS
Rob Bottin (Makeup Artist)
David Byrne (Composer)
Jane Fonda (Actor)
Jean-Luc Godard (Director)
Frederick Wiseman (Documentarian)

SPECIAL ACHIEVEMENT AWARDS
“Small Axe” — Director Steve McQueen created a series of films for the small screen that rivals the best of the theatrical features of the year, that can be seen individually and yet work together to explore a cultural experience largely unseen on big screens, television, or streaming to date.
Distributor Kino Lorber for being the first company to offer virtual film distribution as a way to help independent theaters during the pandemic through the Kino Marquee.
Kudos to the independent theater entities that participated in presenting “Virtual Cinema” when forced to close due to the pandemic. Films that otherwise may not have been seen were made available through online platforms, with ticket prices shared by the distributor with the theater.