The Washington D.C. Film Critics Honor Wonder Woman 1984!


 

Well, the Washington D.C. Area Film Critics did pick Wonder Woman 1984 as being the best 2020 cinematic depiction of life in Washington D.C.

However, Nomadland won best picture.  Chloe Zhao picked up best director.  Frances McDormand won best actress.  In fact, to be honest, it was pretty much the same films and people who have been winning the majority of the prizes since award season began.  That’s not a complaint, mind you.  It’s just that, when the same film keeps winning over and over again, it makes you appreciate things like Wonder Woman 1984 picking up an award for being the best cinematic depiction of life in Washington D.C.

Here are the winners from our nation’s capital:

Best Film
First Cow
Minari
Nomadland
One Night in Miami…
Promising Young Woman

Best Director
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Regina King – One Night in Miami…
Kelly Reichardt – First Cow
Chloé Zhao – Nomadland

Best Actor
Riz Ahmed – Sound Of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

Best Actress
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Vanessa Kirby – Pieces Of A Woman
Frances McDormand – Nomadland
Elisabeth Moss – The Invisible Man
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Sacha Baron Cohen – The Trial Of The Chicago 7
Daniel Kaluuya – Judas And The Black Messiah
Bill Murray – On The Rocks
Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami…
Paul Raci – Sound Of Metal

Best Supporting Actress
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Olivia Colman – The Father
Dominique Fishback – Judas And The Black Messiah
Amanda Seyfried – Mank
Yuh-Jung Youn – Minari

Best Acting Ensemble
Da 5 Bloods
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
One Night in Miami…
The Trial Of The Chicago 7

Best Youth Performance
Millie Bobby Brown – Enola Holmes
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Alan Kim – Minari
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always
Helena Zengel – News Of The World

Best Voice Performance
Tina Fey – Soul
Jamie Foxx – Soul
Tom Holland – Onward
Honor Kneafsey – Wolfwalkers
Octavia Spencer – Onward

Best Original Screenplay
Lee Isaac Chung – Minari
Andy Siara – Palm Springs
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Darius Marder & Abraham Marder – Sound Of Metal
Aaron Sorkin – The Trial Of The Chicago 7

Best Adapted Screenplay
Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow
Charlie Kaufman – I’m Thinking Of Ending Things
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Chloé Zhao – Nomadland
Kemp Powers – One Night in Miami…

Best Animated Feature
The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers

Best Documentary
Boys State
Collective
Crip Camp: A Disability Revolution
Dick Johnson Is Dead
Time

Best International/Foreign Language Film
Another Round
Bacurau
La Llorona
Night of the Kings
The Mole Agent

Best Production Design
Emma.
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
News Of The World
Tenet

Best Cinematography
Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods
Erik Messerschmidt – Mank
Dariusz Wolski – News Of The World
Joshua James Richards – Nomadland
Hoyte van Hoytema – Tenet

Best Editing
Kirk Baxter – Mank
Chloé Zhao – Nomadland
Mikkel E. G. Nielsen – Sound Of Metal
Jennifer Lame – Tenet
Alan Baumgarten – The Trial Of The Chicago 7

Best Original Score
Trent Reznor & Atticus Ross – Mank
Emile Mosseri – Minari
James Newton Howard – News Of The World
Trent Reznor, Atticus Ross & Jon Batiste – Soul
Ludwig Göransson – Tenet

The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC
Crip Camp: A Disability Revolution
The Fight
Jimmy Carter: Rock & Roll President
John Lewis: Good Trouble
Wonder Woman 1984

Here Are The Washington D.C. Area Film Critics Association Nominations!


Yesterday, the Washington D.C. Area Film Critics Association announced their nominees for the best of the year.  After it was snubbed by both the Golden Globes and SAG, it’s nice to see at least one group acknowledging First Cow.  (Actually, a lot of groups have been acknowledging First Cow.  I just worry it’s the type of film that will player better with critics than with Oscar voters.  Which is a shame because it’s a great film!)

The winners will be announced on February 8th …. which is tomorrow!  Here are the nominees:

Best Film
First Cow
Minari
Nomadland
One Night in Miami…
Promising Young Woman

Best Director
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Regina King – One Night in Miami…
Kelly Reichardt – First Cow
Chloé Zhao – Nomadland

Best Actor
Riz Ahmed – Sound Of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

Best Actress
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Vanessa Kirby – Pieces Of A Woman
Frances McDormand – Nomadland
Elisabeth Moss – The Invisible Man
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Sacha Baron Cohen – The Trial Of The Chicago 7
Daniel Kaluuya – Judas And The Black Messiah
Bill Murray – On The Rocks
Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami…
Paul Raci – Sound Of Metal

Best Supporting Actress
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Olivia Colman – The Father
Dominique Fishback – Judas And The Black Messiah
Amanda Seyfried – Mank
Yuh-Jung Youn – Minari

Best Acting Ensemble
Da 5 Bloods
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
One Night in Miami…
The Trial Of The Chicago 7

Best Youth Performance
Millie Bobby Brown – Enola Holmes
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Alan Kim – Minari
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always
Helena Zengel – News Of The World

Best Voice Performance
Tina Fey – Soul
Jamie Foxx – Soul
Tom Holland – Onward
Honor Kneafsey – Wolfwalkers
Octavia Spencer – Onward

Best Original Screenplay
Lee Isaac Chung – Minari
Andy Siara – Palm Springs
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Darius Marder & Abraham Marder – Sound Of Metal
Aaron Sorkin – The Trial Of The Chicago 7

Best Adapted Screenplay
Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow
Charlie Kaufman – I’m Thinking Of Ending Things
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Chloé Zhao – Nomadland
Kemp Powers – One Night in Miami…

Best Animated Feature
The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers

Best Documentary
Boys State
Collective
Crip Camp: A Disability Revolution
Dick Johnson Is Dead
Time

Best International/Foreign Language Film
Another Round
Bacurau
La Llorona
Night of the Kings
The Mole Agent

Best Production Design
Emma.
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
News Of The World
Tenet

Best Cinematography
Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods
Erik Messerschmidt – Mank
Dariusz Wolski – News Of The World
Joshua James Richards – Nomadland
Hoyte van Hoytema – Tenet

Best Editing
Kirk Baxter – Mank
Chloé Zhao – Nomadland
Mikkel E. G. Nielsen – Sound Of Metal
Jennifer Lame – Tenet
Alan Baumgarten – The Trial Of The Chicago 7

Best Original Score
Trent Reznor & Atticus Ross – Mank
Emile Mosseri – Minari
James Newton Howard – News Of The World
Trent Reznor, Atticus Ross & Jon Batiste – Soul
Ludwig Göransson – Tenet

The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC
Crip Camp: A Disability Revolution
The Fight
Jimmy Carter: Rock & Roll President
John Lewis: Good Trouble
Wonder Woman 1984

The Online Film Critics Society Honors Nomadland


Nomadland chalked up yet another victory today as it was named Best Picture by the Online Film Critics Society.

Check out all of the OFCS winners below:

Best Picture
1. Nomadland
2. Da 5 Bloods
3. Promising Young Woman
4. Never Rarely Sometimes Always
5. First Cow
6. Minari
7. Sound of Metal
8. I’m Thinking of Ending Things
9. Soul
10. The Trial of the Chicago 7

Best Animated Feature
Onward
Over the Moon
Soul
The Wolf House
Wolfwalkers

Best Director
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always
Spike Lee – Da 5 Bloods
Kelly Reichardt – First Cow
Chloé Zhao – Nomadland

Best Actor
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

Best Actress
Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Bill Murray – On the Rocks
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal

Best Supporting Actress
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Olivia Colman – The Father
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always
Amanda Seyfried – Mank
Youn Yuh-jung – Minari

Best Original Screenplay
Da 5 Bloods – Danny Bilson, Paul Demeo, Kevin Willmott & Spike Lee
Minari – Lee Isaac Chung
Never Rarely Sometimes Always – Eliza Hittman
Promising Young Woman – Emerald Fennell
The Trial of the Chicago 7 – Aaron Sorkin

Best Adapted Screenplay
First Cow – Jonathan Raymond, Kelly Reichardt
I’m Thinking of Ending Things – Charlie Kaufman
Ma Rainey’s Black Bottom – Ruben Santiago-Hudson
Nomadland – Chloé Zhao
One Night in Miami – Kemp Powers

Best Editing
Da 5 Bloods – Adam Gough
Mank – Kirk Baxter
Nomadland – Chloé Zhao
Tenet – Jennifer Lame
The Trial of the Chicago 7 – Alan Baumgarten

Best Cinematography
Da 5 Bloods – Newton Thomas Sigel
First Cow – Christopher Blauvelt
Mank – Erik Messerschmidt
Nomadland – Joshua James Richards
Tenet – Hoyte Van Hoytema

Best Original Score
Da 5 Bloods – Terence Blanchard
Mank – Trent Reznor & Atticus Ross
Minari – Emile Mosseri
Soul – Trent Reznor & Atticus Ross
Tenet – Ludwig Goransson

Best Debut Feature
Radha Blank – The Forty-Year-Old Version
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Regina King – One Night in Miami
Darius Marder – Sound of Metal
Andrew Patterson – The Vast of Night

Best Film Not in the English Language
Another Round (Denmark)
Bacurau (Brazil)
Collective (Romania)
La Llorona (Guatemala)
Minari (United States)

Best Documentary
Boys State
Collective
Dick Johnson Is Dead
The Painter and the Thief
Time

Technical Achievement Awards
Sound of Metal – Sound Design
Emma. – Costume Design
Tenet – Visual Effects
Mank – Production Design
The Invisible Man – Visual Effects

BEST NON-UNITED STATES RELEASE
(This award is for the best films released outside the United States in 2020 that were not released in the United States during the eligibility period.)
A Beast in Love (Japan)
The Disciple (India)
Ghosts (Turkey)
Mogul Mowgli (United Kingdom)
New Order (Mexico)
Notturno (Italy)
Rocks (United Kingdom)
Saint Maud (United Kingdom)
Summer of 85 (France)
Undine (Germany)

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARDS
Rob Bottin (Makeup Artist)
David Byrne (Composer)
Jane Fonda (Actor)
Jean-Luc Godard (Director)
Frederick Wiseman (Documentarian)

SPECIAL ACHIEVEMENT AWARDS
“Small Axe” — Director Steve McQueen created a series of films for the small screen that rivals the best of the theatrical features of the year, that can be seen individually and yet work together to explore a cultural experience largely unseen on big screens, television, or streaming to date.
Distributor Kino Lorber for being the first company to offer virtual film distribution as a way to help independent theaters during the pandemic through the Kino Marquee.
Kudos to the independent theater entities that participated in presenting “Virtual Cinema” when forced to close due to the pandemic. Films that otherwise may not have been seen were made available through online platforms, with ticket prices shared by the distributor with the theater.

Here Are The Nominations of the Online Film Critics Society!


The Online Film Critics Society announced their nominations for the best of 2020 yesterday!  They pretty much nominated all the usual suspects, along with I’m Thinking of Ending Things.  Personally, I’m glad that they nominated I’m Thinking of Ending Things.  As films go, it’s probably going to be too weird for the Academy so I’m glad to see Charlie Kaufman’s surreal little masterpiece get some respect from the critics groups.

Otherwise, it’s pretty much the same old same old.  There’s Nomadland!  There’s First Cow!  There’s Da 5 Bloods!  There’s …. wait a minute, they didn’t nominate Ma Rainey’s Black Bottom for Best Picture?  Well, that’s a little bit different.  Personally, I’m just hoping that one of these critics groups will have the courage necessary to nominate Money Plane.  Seriously, that was a fun movie and it featured Kelsey Grammer saying things like, “I’m the Rumble!”  That is a moment that future film students will definitely study.

Anyway, the OFCS winners will be announced on January 25th!

(OFCS sounds like the acronym of some sort of secret government agency.  “We’re from the OFCS.  We need you to vacate the office immediately.”)

Best Picture
Da 5 Bloods
First Cow
I’m Thinking of Ending Things
Minari
Never Rarely Sometimes Always
Nomadland
Promising Young Woman
Soul
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Animated Feature
Onward
Over the Moon
Soul
The Wolf House
Wolfwalkers

Best Director
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always
Spike Lee – Da 5 Bloods
Kelly Reichardt – First Cow
Chloé Zhao – Nomadland

Best Actor
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

Best Actress
Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Bill Murray – On the Rocks
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal

Best Supporting Actress
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Olivia Colman – The Father
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always
Amanda Seyfried – Mank
Youn Yuh-jung – Minari

Best Original Screenplay
Da 5 Bloods – Danny Bilson, Paul Demeo, Kevin Willmott & Spike Lee
Minari – Lee Isaac Chung
Never Rarely Sometimes Always – Eliza Hittman
Promising Young Woman – Emerald Fennell
The Trial of the Chicago 7 – Aaron Sorkin

Best Adapted Screenplay
First Cow – Jonathan Raymond, Kelly Reichardt
I’m Thinking of Ending Things – Charlie Kaufman
Ma Rainey’s Black Bottom – Ruben Santiago-Hudson
Nomadland – Chloé Zhao
One Night in Miami – Kemp Powers

Best Editing
Da 5 Bloods – Adam Gough
Mank – Kirk Baxter
Nomadland – Chloé Zhao
Tenet – Jennifer Lame
The Trial of the Chicago 7 – Alan Baumgarten

Best Cinematography
Da 5 Bloods – Newton Thomas Sigel
First Cow – Christopher Blauvelt
Mank – Erik Messerschmidt
Nomadland – Joshua James Richards
Tenet – Hoyte Van Hoytema

Best Original Score
Da 5 Bloods – Terence Blanchard
Mank – Trent Reznor & Atticus Ross
Minari – Emile Mosseri
Soul – Trent Reznor & Atticus Ross
Tenet – Ludwig Goransson

Best Debut Feature
Radha Blank – The Forty-Year-Old Version
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Regina King – One Night in Miami
Darius Marder – Sound of Metal
Andrew Patterson – The Vast of Night

Best Film Not in the English Language
Another Round (Denmark)
Bacurau (Brazil)
Collective (Romania)
La Llorona (Guatemala)
Minari (United States)

Best Documentary
Boys State
Collective
Dick Johnson Is Dead
The Painter and the Thief
Time

The San Francisco Bay Area Film Critics Circle Honors Nomadland


Just three days after announcing their nominations, the San Francisco Bay Area Critics Circle have announced their picks for the best of 2020.  Basically, it all adds up to another victory of Nomadland, Chloe Zhao, and Frances McDormand.  Again, there’s nothing wrong with that so don’t mistake my boredom for criticism.  I haven’t watched Nomadland yet but I like Zhao’s The Rider and McDormand is one of the best actresses around.  It’s just that, from an observer’s point of view, it’s hard not to hope for something unexpected to happen, just to keep things interesting.

Also honored, along with the Nomadland trio, were Chadwick Boseman (Best Actor for Ma Rainey’s Black Bottom), Paul Raci (Best Supporting Actor for Sound of Metal), and Youn Yuh-jung (Best Supporting Actress for Minari).  Best Aniamted film went to Soul and, not surprisingly given how the awards season is shaping up, Trent Renzor and Atticus Ross won Best Original Score for that same film.

Here are all the winners in San Francisco:

Best Picture
“First Cow”
“Minari”
“Never Rarely Sometimes Always”
“Nomadland”
“Promising Young Woman”

Best Director
Chloé Zhao – “Nomadland”
Eliza Hittman – “Never Rarely Sometimes Always”
Emerald Fennell – “Promising Young Woman”
Kelly Reichardt – “First Cow”
Lee Isaac Chung – “Minari”

Best Original Screenplay
Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7”
Eliza Hittman – “Never Rarely Sometimes Always”
Emerald Fennell – “Promising Young Woman”
Jack Fincher – “Mank”
Lee Isaac Chung – “Minari”

Best Adapted Screenplay
Charlie Kaufman – “I’m Thinking of Ending Things”
Chloé Zhao – “Nomadland”
Kelly Reichardt & Jon Raymond – “First Cow”
Kemp Powers – “One Night in Miami”
Ruben Santiago-Hudson – “Ma Rainey’s Black Bottom”

Best Actor
Anthony Hopkins -“The Father”
Chadwick Boseman – “Ma Rainey’s Black Bottom”
Delroy Lindo – “Da 5 Bloods”
Riz Ahmed – “Sound of Metal”
Steven Yeun -“Minari”

Best Actress
Carey Mulligan – “Promising Young Woman”
Elisabeth Moss – “The Invisible Man”
Frances McDormand – “Nomadland”
Sidney Flanigan – “Never Rarely Sometimes Always”
Viola Davis – “Ma Rainey’s Black Bottom”

Best Supporting Actor
Chadwick Boseman – “Da 5 Bloods”
David Strathairn – “Nomadland”
Leslie Odom Jr. – “One Night in Miami”
Paul Raci – “Sound of Metal”
Sacha Baron Cohen – “The Trial of the Chicago 7”

Best Supporting Actress
Amanda Seyfried – “Mank”
Maria Bakalova – “Borat Subsequent Moviefilm”
Olivia Colman – “The Father”
Toni Collette – “I’m Thinking of Ending Things”
Youn Yuh-jung – “Minari”

Best Animated Feature
“Marona’s Fantastic Tale”
“Onward”
“Over the Moon”
“Soul”
“Wolfwalkers”

Best Foreign Language Film
“Another Round”
“Bacurau”
“Collective”
“La Llorona”
“Two of Us”

Best Documentary
“Collective”
“Crip Camp”
“Boys State”
“The Truffle Hunters”
“Time”

Best Cinematography
Christopher Blauvelt – “First Cow”
Erik Messerschmidt – “Mank”
Hoyte Van Hoytema – “Tenet”
Joshua James Richards – “Nomadland”
Newton Thomas Sigel – “Da 5 Bloods”

Best Production Design
“First Cow”
“Ma Rainey’s Black Bottom”
“Mank”
“One Night in Miami”
“Tenet”

Best Film Editing
Alan Baumgarten – “The Trial of the Chicago 7”
Chloé Zhao – “Nomadland”
Jennifer Lame – “Tenet”
Kirk Baxter – “Mank”
Yorgos Lamprinos – “The Father”

Best Original Score
Emile Mosseri – “Minari”
Terence Blanchard – “Da 5 Bloods”
Terence Blanchard – “One Night in Miami”
Trent Reznor, Atticus Ross – “Mank”
Trent Reznor, Atticus Ross – “Soul”

Special Citation for Independent Cinema
“La Llorona” (TIE)
“The Last Tree”
“Sh*thouse” (TIE)

The St. Louis Film Critics Association Rewards Downhill


The St. Louis Film Critics Association announced the winners of their 2020 awards earlier today!  Downhill picked up its first trophy of the awards seasons as the SLFCA named it The Worst Picture of the Year.  How will this effect Downhill‘s Oscar chances?  We’ll have to wait and see.

Here are the winners:

BEST FILM
First Cow (RUNNER UP TIE)
I’m Thinking of Ending Things
Nomadland (WINNER)
Promising Young Woman (RUNNER UP TIE)
The Trial of the Chicago 7

BEST DIRECTOR
Emerald Fennell – Promising Young Woman (RUNNER UP)
Lee Isaac Chung – Minari
Spike Lee – Da 5 Bloods
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Chloe Zhao – Nomadland (WINNER)

BEST ACTRESS
Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Frances McDormand – Nomadland (RUNNER UP)
Carey Mulligan – Promising Young Woman (WINNER)

BEST SUPPORTING ACTRESS
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm (RUNNER UP)
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Olivia Colman – The Father
Amanda Seyfried – Mank
Yuh-jung Youn – Minari (WINNER)

BEST ACTOR
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom (WINNER)
Delroy Lindo – Da 5 Bloods (RUNNER UP)
Anthony Hopkins – The Father
Gary Oldman – Mank

BEST SUPPORTING ACTOR
Bo Burnham – Promising Young Woman
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7 (RUNNER UP)
Bill Murray – On The Rocks
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal (WINNER)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman (WINNER)
Jack Fincher – Mank
Andy Siara – Palm Springs
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7 (RUNNER UP)

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Charlie Kaufman – I’m Thinking of Ending Things (WINNER)
Kemp Powers – One Night in Miami (RUNNER UP)
Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Chloe Zhao – Nomadland

BEST CINEMATOGRAPHY
Benjamin Kracunc – Promising Young Woman
Erik Messerschmidt – Mank (RUNNER UP)
Joshua James Richards – Nomadland (WINNER)
Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods
Dariusz Wolski – News of the World

BEST EDITING
Jonah Moran – Hamilton
Robert Frasen – I’m Thinking of Ending Things (RUNNER UP)
Kirk Baxter – Mank
Chloe Zhao – Nomadland (WINNER)
​Alan Baumgarten – The Trial of the Chicago 7

BEST PRODUCTION DESIGN
Kave Quinn – Emma. (RUNNER UP)
Mark Ricker – Ma Rainey’s Black Bottom
Donald Graham Burt – Mank (WINNER)
Cristina Casali – The Personal History of David Copperfield
Michael Perry – Promising Young Woman

BEST SCORE
Ludovico Einaudi – “Nomadland” (RUNNER UP)
Ludwig Goransson – “Tenet”
James Newton Howard – “News of the World”
Trent Reznor, Atticus Ross & Jon Baptiste – “Soul” (WINNER)
Trent Reznor & Atticus Ross – “Mank”

BEST SOUNDTRACK
Birds of Prey
Da 5 Bloods
Hamilton (RUNNER UP)
Lovers Rock
Promising Young Woman (WINNER)

BEST VISUAL EFFECTS
Birds of Prey
The Invisible Man (RUNNER UP)
Mank
The Midnight Sky
Tenet (WINNER)

BEST ANIMATED FILM
Onward
Over The Moon
Soul (WINNER)
The Wolf House
Wolfwalkers (RUNNER UP)

BEST HORROR FILM
Alone
The Invisible Man (WINNER)
La Llorona
Possessor: Uncut
​The Vast of Night

BEST COMEDY FILM
Borat Subsequent Moviefilm (WINNER)
Emma.
The King of Staten Island
On The Rocks
Palm Springs (RUNNER UP)

BEST ACTION FILM
Birds of Prey (RUNNER UP)
The Gentlemen
Greyhound
The Old Guard
Tenet (WINNER)

BEST DOCUMENTARY
City Hall
Collective (WINNER)
Dick Johnson Is Dead
My Octopus Teacher
The Social Dilemma

BEST FOREIGN FILM
Another Round (WINNER)
Bacurau
Beanpole (RUNNER UP)
Collective
Vitalina Varela

WORST FILM
Artemis Fowl
The Doorman
Downhill (WINNER)
Hillbilly Elegy
Wonder Woman 1984

BEST SCENE
HR scene in The Assistant
Rudy Guiliani in Borat Subsequent Moviefilm (RUNNER UP)
Dinner with parents in I’m Thinking of Ending Things
Sisters dine in The Invisible Man (WINNER)
Questionnaire in Never Rarely Sometimes Always

Here Are The 2020 Nominations of the San Francisco Bay Area Critics Circle!


The San Francisco Bay Area Critics Circle (SFBACC) have announced their nominations for the best of 2020!  It’s pretty much the usual suspects.  Every critics group that does nominations has nominated Nomadland.  It’s pretty much this year’s sure bet.  Usually, when it comes to the regional critics awards, the only real suspense is to whether or not Minari, First Cow, Trial of the Chicago 7 and I’m Thinking of Ending Things are going to pick up best picture nominations as well.  The SFBACC nominated both Minari and First Cow for best picture but not I’m Thinking of Ending Things and Trial of the Chicago 7 (though both did pick up screenplay nominations).

(Realistically, I’m Thinking of Ending Things is probably going to be judged by the Academy to be too strange.  That’s a shame because the Oscars can always use a little bit of strangness.)

The San Francisco winners will be announced on January 18th …. which is only 2 days away!  I guess they really don’t waste any time in the Bay Area.  Here are the nominees:

Best Picture
“First Cow”
“Minari”
“Never Rarely Sometimes Always”
“Nomadland”
“Promising Young Woman”

Best Director
Chloé Zhao – “Nomadland”
Eliza Hittman – “Never Rarely Sometimes Always”
Emerald Fennell – “Promising Young Woman”
Kelly Reichardt – “First Cow”
Lee Isaac Chung – “Minari”

Best Original Screenplay
Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7”
Eliza Hittman – “Never Rarely Sometimes Always”
Emerald Fennell – “Promising Young Woman”
Jack Fincher – “Mank”
Lee Isaac Chung – “Minari”

Best Adapted Screenplay
Charlie Kaufman – “I’m Thinking of Ending Things”
Chloé Zhao – “Nomadland”
Kelly Reichardt & Jon Raymond – “First Cow”
Kemp Powers – “One Night in Miami”
Ruben Santiago-Hudson – “Ma Rainey’s Black Bottom”

Best Actor
Anthony Hopkins -“The Father”
Chadwick Boseman – “Ma Rainey’s Black Bottom”
Delroy Lindo – “Da 5 Bloods”
Riz Ahmed – “Sound of Metal”
Steven Yeun -“Minari”

Best Actress
Carey Mulligan – “Promising Young Woman”
Elisabeth Moss – “The Invisible Man”
Frances McDormand – “Nomadland”
Sidney Flanigan – “Never Rarely Sometimes Always”
Viola Davis – “Ma Rainey’s Black Bottom”

Best Supporting Actor
Chadwick Boseman – “Da 5 Bloods”
David Strathairn – “Nomadland”
Leslie Odom Jr. – “One Night in Miami”
Paul Raci – “Sound of Metal”
Sacha Baron Cohen – “The Trial of the Chicago 7”

Best Supporting Actress
Amanda Seyfried – “Mank”
Maria Bakalova – “Borat Subsequent Moviefilm”
Olivia Colman – “The Father”
Toni Collette – “I’m Thinking of Ending Things”
Youn Yuh-jung – “Minari”

Best Animated Feature
“Marona’s Fantastic Tale”
“Onward”
“Over the Moon”
“Soul”
“Wolfwalkers”

Best Foreign Language Film
“Another Round”
“Bacurau”
“Collective”
“La Llorona”
“Two of Us”

Best Documentary
“Collective”
“Crip Camp”
“Boys State”
“The Truffle Hunters”
“Time”

Best Cinematography
Christopher Blauvelt – “First Cow”
Erik Messerschmidt – “Mank”
Hoyte Van Hoytema – “Tenet”
Joshua James Richards – “Nomadland”
Newton Thomas Sigel – “Da 5 Bloods”

Best Production Design
“First Cow”
“Ma Rainey’s Black Bottom”
“Mank”
“One Night in Miami”
“Tenet”

Best Film Editing
Alan Baumgarten – “The Trial of the Chicago 7”
Chloé Zhao – “Nomadland”
Jennifer Lame – “Tenet”
Kirk Baxter – “Mank”
Yorgos Lamprinos – “The Father”

Best Original Score
Emile Mosseri – “Minari”
Terence Blanchard – “Da 5 Bloods”
Terence Blanchard – “One Night in Miami”
Trent Reznor, Atticus Ross – “Mank”
Trent Reznor, Atticus Ross – “Soul”

Special Citation for Independent Cinema
“La Llorona”
“The Last Tree”
“Sh*thouse”

The Music City Film Critics Honor Promising Young Woman


Awards season continues!

Yesterday, the Music City Film Critics (that’s Nashville) announced their picks for the best of 2020!  They honored Promising Young Woman as Best Picture and Carey Mulligan for Best Actress.  Otherwise, the awards pretty much went to the usual suspects.  Chloe Zhao for Best Director.  Sacha Baron Cohen for Best Supporting Actor and Chadwick Boseman for Best Actor.  (I’m not looking forward to having to sit through any Oscar speeches from Sacha Baron Cohen so let’s hope the Academy is more impressed by either Boseman, Paul Raci, or Bill Murray.)  Aaron Sorkin picked up an award for his screenplay.  Same old, same old.  But at least the great Carey Mulligan got some recognition.

Here are the winners!

BEST FILM
Da 5 Bloods
First Cow
I’m Thinking of Ending Things
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
Nomadland
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Father
The Trial of the Chicago 7

BEST DIRECTOR
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Chloé Zhao – Nomadland
David Fincher – Mank
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Florian Zeller – The Father
Spike Lee – Da 5 Bloods

BEST ACTOR
Anthony Hopkins – The Father
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Gary Oldman – Mank
Riz Ahmed – Sound of Metal

BEST ACTRESS
Carey Mulligan – Promising Young Woman
Elisabeth Moss – The Invisible Man
Frances McDormand – Nomadland
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom

BEST SUPPORTING ACTOR
Bill Burr – The King of Staten Island
Bill Murray – On the Rocks
Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami…
Paul Raci – Sound of Metal
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7

BEST SUPPORTING ACTRESS (TIE)
Amanda Seyfried – Mank
Glenn Close – Hillbilly Elegy
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm (TIE)
Olivia Colman – The Father
Yuh-Jung Youn – Minari (TIE)

BEST ACTING ENSEMBLE
Da 5 Bloods
I’m Thinking of Ending Things
Ma Rainey’s Black Bottom
One Night in Miami…
The Trial of the Chicago 7

BEST ANIMATED FEATURE
Onward (dir. Dan Scanlon)
Over the Moon (dir. Glen Keane)
Scoob! (dir. Tony Cervone)
Soul (dir. Pete Docter)
Wolfwalkers (dir. Tomm Moore & Ross Stewart)

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Another Round (dir. Thomas Vinterberg)
Bacurau (dir. Kleber Mendonça Filho & Juliano Dornelles)
Collective (dir. Alexander Nanau)
I’m No Longer Here (dir. Fernando Frías)
​The Platform (dir. Galder Gaztelu-Urrutia)

BEST DOCUMENTARY
Collective (dir. Alexander Nanau)
Dick Johnson is Dead (dir. Kirsten Johnson)
The Social Dilemma (dir. Jeff Orlowski)
Time (dir. Garrett Bradley)
You Cannot Kill David Arquette (dir. David Darg & Price James)

BEST SCREENPLAY
I’m Thinking of Ending Things (Charlie Kaufman)
Mank (Jack Fincher)
Minari (Lee Isaac Chung)
Promising Young Woman (Emerald Fennell)
The Trial of the Chicago 7 (Aaron Sorkin)

BEST SONG
The Trial of the Chicago 7 – “Hear My Voice”
Eurovision Song Contest – “Husavik (My Hometown)”
Trolls: World Tour – “Just Sing”
Over the Moon – “Rocket to the Moon”
One Night in Miami… – “Speak Now”
Tenet – “The Plan”

BEST SCORE
Minari (Emile Mosseri)
Tenet (Ludwig Göransson)
Da 5 Bloods (Terence Blanchard)
Mank (Trent Reznor & Atticus Ross)
Soul (Trent Reznor & Atticus Ross)

BEST CINEMATOGRAPHY
Da 5 Bloods (Newton Thomas Sigel)
Mank (Erik Messerschmidt)
News of the World (Dariusz Wolski)
Nomadland (Joshua James Richards)
Tenet (Hoyte van Hoytema)

BEST EDITING
Nomadland (Chloé Zhao)
Mank (Kirk Baxter)
Tenet (Jennifer Lame)
The Father (Yorgos Lamprinos)
The Invisible Man (Andy Canny) (TIE)
The Trial of the Chicago 7 (Alan Baumgarten) (TIE)

BEST PRODUCTION DESIGN
Mank (Donald Graham Burt)
Emma. (Kave Quinn)
Ma Rainey’s Black Bottom (Mark Ricker)
Da 5 Bloods (Wynn Thomas)
The Personal History of David Copperfield (Christina Casali)

The Jim Ridley Award
Awarded to Nashville musician William Tyler for his score for First Cow

Here are the 2020 Nominations of the St. Louis Film Critics Association


The St. Louis Film Critics Association yesterday announced their nominees for the best of 2020.  The winners will be announced this Sunday, the 17th.

The great thing about St. Louis is that they give out a lot of awards.  They honor the Best Horror Film and the Best Comedy and all the rest.  As a result, their awards are always marginally more interesting than what you get from some of the other regional groups.

Here are the nominations!

BEST FILM
First Cow
I’m Thinking of Ending Things
Nomadland
Promising Young Woman
The Trial of the Chicago 7

BEST DIRECTOR
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Lee Isaac Chung – Minari
Spike Lee – Da 5 Bloods
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Chloe Zhao – Nomadland

BEST ACTRESS
Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

BEST SUPPORTING ACTRESS
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Olivia Colman – The Father
Amanda Seyfried – Mank
Yuh-jung Youn – Minari

BEST ACTOR
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Anthony Hopkins – The Father
Gary Oldman – Mank

BEST SUPPORTING ACTOR
Bo Burnham – Promising Young Woman
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Bill Murray – On The Rocks
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Jack Fincher – Mank
Andy Siara – Palm Springs
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Charlie Kaufman – I’m Thinking of Ending Things
Kemp Powers – One Night in Miami
Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Chloe Zhao – Nomadland

BEST CINEMATOGRAPHY
Benjamin Kracunc – Promising Young Woman
Erik Messerschmidt – Mank
Joshua James Richards – Nomadland
Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods
Dariusz Wolski – News of the World

BEST EDITING
Jonah Moran – Hamilton
Robert Frasen – I’m Thinking of Ending Things
Kirk Baxter – Mank
Chloe Zhao – Nomadland
​Alan Baumgarten – The Trial of the Chicago 7

BEST PRODUCTION DESIGN
Kave Quinn – Emma.
Mark Ricker – Ma Rainey’s Black Bottom
Donald Graham Burt – Mank
Cristina Casali – The Personal History of David Copperfield
Michael Perry – Promising Young Woman

BEST SCORE
Ludovico Einaudi – “Nomadland”
Ludwig Goransson – “Tenet”
James Newton Howard – “News of the World”
Trent Reznor, Atticus Ross & Jon Baptiste – “Soul”
Trent Reznor & Atticus Ross – “Mank”

BEST SOUNDTRACK
Birds of Prey
Da 5 Bloods
Hamilton
Lovers Rock
Promising Young Woman

BEST VISUAL EFFECTS
Birds of Prey
The Invisible Man
Mank
The Midnight Sky
Tenet

BEST ANIMATED FILM
Onward
Over The Moon
Soul
The Wolf House
Wolfwalkers

BEST HORROR FILM
Alone
The Invisible Man
La Llorona
Possessor: Uncut
​The Vast of Night

BEST COMEDY FILM
Borat Subsequent Moviefilm
Emma.
The King of Staten Island
On The Rocks
Palm Springs

BEST ACTION FILM
Birds of Prey
The Gentlemen
Greyhound
The Old Guard
Tenet

BEST DOCUMENTARY
City Hall
Collective
Dick Johnson Is Dead
My Octopus Teacher
The Social Dilemma

BEST FOREIGN FILM
Another Round
Bacurau
Beanpole
Collective
Vitalina Varela

​WORST FILM
Artemis Fowl
The Doorman
Downhill
Hillbilly Elegy
Wonder Woman 1984

BEST SCENE
HR scene in The Assistant
Rudy Guiliani in Borat Subsequent Moviefilm
Dinner with parents in I’m Thinking of Ending Things
Sisters dine in The Invisible Man
Questionnaire in Never Rarely Sometimes Always

Here Are The 2020 North Carolina Film Critics Nominations!


The regional film critics continue to chime in with their picks for the best of 2020.  Below, you’ll find the nomination of the North Carolina Film Critics.  The winners will be announced on January 3rd, 2021.  That sounds like a long wait but actually, it’s just means that the winners will be announced on Sunday.

Anyway, here’s the nominations.  You’ll notice that there’s no nominations for Small Axe, so I guess that moment has passed now that Amazon has made it clear that they’re still going for Emmys as opposed to Oscars for Steve McQueen’s five films.  That’s kind of a shame since the whole Small Axe thing was at least providing some suspense as far as these awards go.

BEST NARRATIVE FILM
Da 5 Bloods
Minari
Nomadland
Promising Young Woman
The Trial Of The Chicago 7

BEST DOCUMENTARY FILM
All In: The Fight for Democracy
Boys State
David Byrne’s American Utopia
Dick Johnson Is Dead
Time

BEST ANIMATED FILM
The Croods: A New Age
Onward
Over The Moon
Soul
Wolfwalkers

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Another Round
Bacurau
Beanpole
La llorona
Night of Kings

BEST DIRECTOR
Emerald Fennel – Promising Young Woman
David Fincher – Mank
Regina King – One Night In Miami…
Spike Lee – Da 5 Bloods
Chloé Zhao – Nomadland

BEST CINEMATOGRAPHY
Hoyte Van Hoytema – Tenet
Erik Messerschmidt – Mank
Joshua James Richards – Nomadland
Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods
Dariusz Wolski – News of the World

BEST ACTOR
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

BEST ACTRESS
Jessie Buckley – I’m Thinking Of Ending Things
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Frances McDormand – Nomadland
Elisabeth Moss – The Invisible Man
Carey Mulligan – Promising Young Woman

BEST SUPPORTING ACTOR
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Sacha Baron Cohen – The Trial Of The Chicago 7
Bill Murray – On the Rocks
Paul Raci – Sound of Metal
David Strathairn – Nomadland

BEST SUPPORTING ACTRESS
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Toni Colette – I’m Thinking Of Ending Things
Olivia Colman – The Father
Amanda Seyfried – Mank
Youn Yuh-jung – Minari

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Da 5 Bloods – Danny Bilson, Paul De Meo, Kevin Willmott & Spike Lee
Mank – Jack Fincher
Minari – Lee Isaac Chung
Promising Young Woman – Emerald Fennell
The Trial Of The Chicago 7 – Aaron Sorkin

BEST ADAPTED SCREENPLAY
First Cow – Jon Raymond & Kelly Reichardt
I’m Thinking Of Ending Things – Charlie Kaufman
Ma Rainey’s Black Bottom – Ruben Santiago-Hudson
Nomadland – Chloé Zhao
One Night In Miami… – Kemp Powers

BEST SPECIAL EFFECTS
The Invisible Man
The Midnight Sky
Mulan
Tenet
Wonder Woman 1984

BEST MUSIC
Da 5 Bloods
Mank
Minari
Soul
Tenet

KEN HANKE MEMORIAL TAR HEEL AWARD
This award recognizes a film, artists, or performer with a special connection to North Carolina. In 2017, the Tar Heel Award was dedicated to longtime North Carolina film critic Ken Hanke.

The Dancin’ Bulldogs – Film
Will Patton (Minari) – Performer
Gary Wheeler – Producer/Industry Professional

BEST RESTORATION
To honor the special role that streaming has played in 2020 due to the global pandemic, the NCFCA added a category to this year’s awards: Best Restoration. This intends to acknowledge the cultural significance of the film in addition to the quality of the restoration.

Beau Travail (The Criterion Collection)
The Lord of the Rings Trilogy (Warner Bros.)
Mädchen in Uniform (Kino Lorber)
Native Son (Kino Lorber)
Roman Holiday (Paramount Home Entertainment)