The Gothams Honor Nomadland


The Gotham Awards were handed out last night, honoring the best in independent film.  In the past, the Gothams have been awarded at the starts of awards season but this year, they’re happening right in the middle.  It’s a weird awards season but apparently, Nomadland either winning or being a serious contender is the one thing that you can depend upon.  Admittedly, it’s debatable how much of influence the Gothams really have on the Oscars.  Many films that Oscar-eligible are not considered to be Gotham-eligible.  For instance, the big-budgeted, studio-backed blockbusters that are often mentioned as possible Oscar nominees are not Gotham eligible.  There’s a kind of nice justice to that, I think.

That said, every victory helps.  Nomadland has kind of been an obvious Oscar contender for several months now but it never hurts to notch another victory on the wall.

Here’s are the nominees and the winners, with the winners in bold:

Best Feature
The Assistant
First Cow
Never Rarely Sometimes Always
Nomadland
Relic

Best Documentary
76 Days
City Hall
Our Time Machine
A Thousand Cuts (TIE)
Time (TIE)

Best International Feature
Bacurau
Beanpole
Cuties (Mignonnes)
Identifying Features
Martin Eden
Wolfwalkers

Bingham Ray Breakthrough Director Award
Radha Blank – The Forty-Year-Old Version
Channing Godfrey Peoples – Miss Juneteenth
Alex Thompson – Saint Frances
Carlo Mirabella-Davis – Swallow
Andrew Patterson – The Vast of Night

Best Screenplay
Bad Education – Mike Makowsky
First Cow – Jon Raymond, Kelly Reichardt
The Forty-Year-Old Version – Radha Blank (TIE)
Fourteen – Dan Sallitt (TIE)
The Vast of Night – James Montague, Craig Sanger

Best Actor
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Jude Law – The Nest
John Magaro – First Cow
Jesse Plemons – I’m Thinking of Ending Things

Best Actress
Nicole Beharie – Miss Juneteenth
Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things
Yuh-Jung Youn – Minari
Carrie Coon – The Nest
Frances McDormand – Nomadland

Breakthrough Actor
Jasmine Batchelor – The Surrogate
Kingsley Ben-Adir – One Night in Miami…
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Orion Lee – First Cow
Kelly O’Sullivan – Saint Frances

Breakthrough Series – Long Format (over 40 minutes)
The Great
Immigration Nation
P-Valley
Unorthodox
Watchmen

Breakthrough Series – Short Format (under 40 minutes)
Betty
Dave
I May Destroy You
Taste the Nation
Work in Progress

Keeping in mind that I haven’t seen all of the nominees yet, I guess my favorite winner is Andrew Patterson as Breakthrough Director for The Vast of Night.  The Vast of Night was one of my favorite films last year and I’m very much looking forward to seeing what Patterson does in the future.

Along with these awards, the Gothams also paid special tribute to: Steve McQueen, Ryan Murphy, actors Viola Davis, Chadwick Boseman and the ensemble cast of The Trial Of The Chicago 7.  A tip of the hat to Next Best Picture for that information.  I did consider watching the Gothams last night but …. well, The Bachelor was on and then after that, I was really tired.  To be honest, I would probably have watched if the awards had been presented by people dressed up like Batman.  Y’know, Gothams.  Gotham City.  All of that.  Anyway….

Congrats to the winners!

The 2020 Chicago Film Critics Association Snubs Capone


Here are the 2020 nominees of the Chicago Film Critics Association!  While they nominated many worthy films and performers, one cannot help but notice that they totally snubbed Capone and Tom Hardy.  That seems a bit ungrateful, considering all that Al Capone did for the city of Chicago.

The winners will be announced on December 21st!

BEST PICTURE
Da 5 Bloods
First Cow
Lovers Rock
Nomadland
Promising Young Woman

BEST DIRECTOR
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Spike Lee – Da 5 Bloods
Steve McQueen – Lovers Rock
Kelly Reichardt – First Cow
Chloé Zhao – Nomadland

BEST ACTOR
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

BEST ACTRESS
Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things
Carrie Coon – The Nest
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

BEST SUPPORTING ACTOR
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Bill Murray – On the Rocks
Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal
David Strathairn – Nomadland

BEST SUPPORTING ACTRESS
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Toni Collette – I’m Thinking of Ending Things
Amanda Seyfried – Mank
Letitia Wright – Mangrove
Yuh-Jung Youn – Minari

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Da 5 Bloods – Danny Bilson, Paul De Meo, Kevin Willmott & Spike Lee
Never Rarely Sometimes Always – Eliza Hittman
Promising Young Woman – Emerald Fennell
Soul – Pete Docter, Mike Jones & Kemp Powers
The Trial of the Chicago 7 – Aaron Sorkin

BEST ADAPTED SCREENPLAY
The Father – Christopher Hampton & Florian Zeller
First Cow – Jonathan Raymond & Kelly Reichardt
I’m Thinking of Ending Things – Charlie Kaufman
Nomadland – Chloé Zhao
One Night in Miami – Kemp Powers

BEST ANIMATED FILM
Onward
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
Soul
The Wolf House
Wolfwalkers

BEST DOCUMENTARY
Collective
David Byrne’s American Utopia
Dick Johnson is Dead
The Social Dilemma
Time

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
(A tie in the nominations process resulted in six nominees in this category)
Another Round
Bacurau
Beanpole
Collective
La Llorona
Vitalina Varela

BEST CINEMATOGRAPHY
First Cow – Christopher Blauvelt
Lovers Rock – Shabier Kirchner
Mank – Erik Messerschmidt
Nomadland – Joshua James Richards
The Vast of Night – Miguel Ioann Littin Menz

BEST ORIGINAL SCORE
Da 5 Bloods – Terence Blanchard
Ma Rainey’s Black Bottom – Branford Marsalis
Mank – Trent Reznor & Atticus Ross
Soul – Trent Reznor & Atticus Ross and Jon Batiste
Tenet – Ludwig Goransson

BEST ART DIRECTION
Birds of Prey
Emma.
First Cow
I’m Thinking of Ending Things
Mank

BEST COSTUME DESIGN
Birds of Prey
Emma.
First Cow
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank

BEST USE OF VISUAL EFFECTS
I’m Thinking of Ending Things
The Invisible Man
The Midnight Sky
Possessor
Tenet

BEST EDITING
I’m Thinking of Ending Things – Robert Frazen
Lovers Rock – Chris Dickens & Steve McQueen
Nomadland – Chloé Zhao
Tenet – Jennifer Lame
The Trial of the Chicago 7 – Alan Baumgarten

MILOS STEHLIK AWARD FOR PROMISING FILMMAKER
Radha Blank – The Forty-Year-Old Version
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Darius Marder – Sound of Metal
Andrew Patterson – The Vast of Night

MOST PROMISING PERFORMER
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Kingsley Ben-Adir – One Night in Miami
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Kelly O’Sullivan – Saint Frances
Helena Zengel – News of the World

Here Are The Nominees of the 2020 Indiana Film Journalists Assosciation!


Bad Education

The Indiana Film Journalists Association (IJA) has announced their nominees for the best of 2020!  They’ll be announcing the winners on December 21st!

What I like about these nominations is that there’s a lot of them.  2020 may have been a difficult year for many but there were a lot of good films released and it does seem kind of silly (as it does every year) to limit things to some sort of arbitrary number.  Why only nominate 10 films when you could nominate 20 or 30?  Many of the nominees below will appear on my own personal best lists in January.

The other thing that I like about these nominees is that the include films like Bad Education and Mangrove.  There’s some debate as to whether or not these films should be considered Oscar eligible.  I feel that they should be so it’s nice to see that the folks in Indiana agree with me!

Here are the nominees:

BEST FILM
Da 5 Bloods
Another Round
The Assistant
Athlete A
Bad Education
Crip Camp: A Disability Revolution
Dick Johnson is Dead
Emma.
The Father
First Cow
I’m Thinking of Ending Things
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
The Nest
Never Rarely Sometimes Always
Nomadland
One Night in Miami
Palm Springs
The Personal History of David Copperfield
Possessor
Promising Young Woman
Small Axe: Mangrove
Song Without a Name
Soul
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7
The Twentieth Century
The Vast of Night

BEST ANIMATED FEATURE
Onward
Soul
Wolfwalkers

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
76 Days
Another Round
Bacurau
Beanpole
La Dosis
Song Without a Name

BEST DOCUMENTARY
76 Days
All In: The Fight for Democracy
Athlete A
Boys State
Crip Camp: A Disability Revolution
Desert One
Dick Johnson is Dead
Disclosure
John Lewis: Good Trouble
The Last Out
Miss Americana
MLK/FBI
Time
Totally Under Control
Welcome to Chechnya

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Lee Isaac Chung – Minari
Brandon Cronenberg – Possessor
Pete Docter, Mike Jones and Kemp Powers – Soul
Sean Durkin – The Nest
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Kitty Green – The Assistant
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always
Tobias Lindholm and Thomas Vinterberg – Another Round
James Montague and Craig W. Sanger – The Vast of Night
Matthew Rankin – The Twentieth Century
Andy Siara – Palm Springs
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Alice Wu – The Half of It

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Christopher Hampton and Florian Zeller – The Father
Armando Iannucci and Simon Blackwell – The Personal History of David Copperfield
Charlie Kaufman – I’m Thinking of Ending Things
Mike Makowsky – Bad Education
Kemp Powers – One Night in Miami
Jonathan Raymond and Kelly Reichardt – First Cow
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Chloé Zhao – Nomadland

BEST DIRECTOR
Lee Isaac Chung – Minari
Brandon Cronenberg – Possessor
Pete Docter – Soul
Sean Durkin – The Nest
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Kitty Green – The Assistant
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always
Kirsten Johnson – Dick Johnson is Dead
Charlie Kaufman – I’m Thinking of Ending Things
Regina King – One Night in Miami
Spike Lee – Da 5 Bloods
Melina Léon – Song Without a Name
Steve McQueen – Small Axe: Mangrove
Matthew Rankin – The Twentieth Century
Kelly Reichardt – First Cow
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
George C. Wolfe – Ma Rainey’s Black Bottom
Alice Wu – The Half of It
Chloé Zhao – Nomadland

BEST ACTRESS
Haley Bennett – Swallow
Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things
Carrie Coon – The Nest
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Sidney Flanigin – Never Rarely Sometimes Always
Julia Garner – The Assistant
Han Ye-ri – Minari
Leah Lewis – The Half of It
Rachel McAdams – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
Frances McDormand – Nomadland
Pamela Mendoza – Song Without a Name
Cristin Milioti – Palm Springs
Elisabeth Moss – The Invisible Man
Carey Mulligan – Promising Young Woman
Aubrey Plaza – Black Bear
Margot Robbie – BIrds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
Anya Taylor-Joy – Emma.

BEST SUPPORTING ACTRESS
Jane Adams – She Dies Tomorrow
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Toni Collette – I’m Thinking of Ending Things
Olivia Colman – The Father
Olivia Cooke – Sound of Metal
Allison Janney – Bad Education
Margo Martindale – Blow the Man Down
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always
Youn Yuh-jung – Minari

BEST ACTOR
Christopher Abbott – Possessor
Ben Affleck – The Way Back
Riz Ahmed – Sound of Metal
Kingsley Ben-Adir – One Night in Miami
Paul Bettany – Uncle Frank
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Eli Goree – One Night in Miami
Anthony Hopkins – The Father
Hugh Jackman – Bad Education
Jude Law – The Nest
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Mads Mikkelsen – Another Round
Jesse Plemons – I’m Thinking of Ending Things
Eddie Redmayne – The Trial of the Chicago 7
Steven Yeun – Minari

BEST SUPPORTING ACTOR
Chadwick Boseman, Da 5 Bloods
Bo Burnham – Promising Young Woman
Bill Burr – The King of Staten Island
Peter Capaldi – The Personal History of David Copperfield
Colman Domingo – Ma Rainey’s Black Bottom
Aldis Hodge – One Night in Miami
Caleb Landry Jones – The Outpost
Alan Kim – Minari
Frank Langella – The Trial of the Chicago 7
Orion Lee – First Cow
Ewan McGregor – BIrds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
Bill Murray – On the Rocks
Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal
J.K. Simmons – Palm Springs
Dan Stevens – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
David Strathairn – Nomadland
David Thewlis – I’m Thinking of Ending Things

BEST VOCAL / MOTION CAPTURE PERFORMANCE
Sean Bean – Wolfwalkers
Tina Fey – Soul
Jamie Foxx – Soul
Oliver Platt – I’m Thinking of Ending Things
Donald Ray Pollock – The Devil All the Time
Ben Schwartz – Sonic the Hedgehog

BEST ENSEMBLE ACTING
Da 5 Bloods
Another Round
The Devil All the Time
I’m Thinking of Ending Things
The King of Staten Island
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
One Night in Miami
The Personal History of David Copperfield
She Dies Tomorrow
The Trial of the Chicago 7
Uncle Frank

BEST MUSICAL SCORE
Erick Alexander and Jared Bulmer – The Vast of Night
Terence Blanchard – One Night in Miami
Ludovico Einaudi – Nomadland
Ludwig Göransson – Tenet
Emile Mosseri – Minari
Richard Reed Parry – The Nest
Trent Reznor and Atticus Ross – Soul
William Tyler – First Cow
Jay Wadley – I’m Thinking of Ending Things
Isobel Waller-Bridge and David Schweitzer – Emma.
Benjamin Wallfisch – The Invisible Man
Jim Williams – Possessor

BREAKOUT OF THE YEAR
Maria Bakalova (actress) – Borat Subsequent Moviefilm
Max Barbakow (director) – Palm Springs
Emerald Fennell (writer / director) – Promising Young Woman
Sidney Flanigin (actress) – Never Rarely Sometimes Always
Alan Kim (actor) – Minari
Orion Lee (actor) – First Cow
Leah Lewis (actress) – The Half of It
Darius Marder (writer / director) – Sound of Metal
Andrew Patterson (director) – The Vast of Night
Tayarisha Poe (writer / director) – Selah and the Spades
Kemp Powers – co-writer / co-director for Soul and writer for One Night in Miami
Matthew Rankin (writer / director) – The Twentieth Century
Andy Siara (writer) – Palm Springs
Autumn de Wilde (director) – Emma.

HOOSIER AWARD
Athlete A
Eliza Hittman, writer / director of Never Rarely Sometimes Always and graduate of Indiana University

ORIGINAL VISION AWARD
After Midnight
Assassin 33 A.D.
Dick Johnson is Dead
I’m Thinking of Ending Things
Possessor
Promising Young Woman
She Dies Tomorrow
The Twentieth Century
The Vast of Night
Vivarium

Mangrove

Belatedly, Here Are The Gotham Award Nominations!


The Gotham nominations were announced on Thursday and I totally missed them!

Seriously, that’s how crazy this year has been.

Anyway, with so much up in the air, it’s probably debatable how much anything can be gleaned about the state of the Oscar race from these nominations.  In fact, even in a normal year, the Gothams aren’t exactly known for being Oscar precursors.  However, they do honor worthy independent films and often, they encourage us to track down films that we may have otherwise missed.

Only film with a budget under $35 million were eligible for a Gotham nomination.  So, don’t look at this list and go, “OH MY GOD, WHERE’S MANK!?  WHERE’S TENENT!?”  They’re not eligible.

Anyway, here are the Gotham nominations:

Best Feature
“The Assistant”
“First Cow”
“Never Rarely Sometimes Always”
“Nomadland”
“Relic”

Best Documentary
“76 Days”
“City Hall”
“Our Time Machine”
“A Thousand Cuts”
“Time”

Best International Feature
“Bacurau”
“Beanpole”
“Cuties (Mignonnes)”
“Identifying Features”
“Martin Eden”
“Wolfwalkers”

Bingham Ray Breakthrough Director Award
Carlo Mirabella-Davis, “Swallow”
Rhada Blank, “The Forty Year Old Version”
Andrew Patterson, “Vast of Night”
Channing Godfrey Peoples, “Miss Juneteenth”
Alex Thompson, “Saint Frances”

Best Screenplay
“Bad Education,” Mike Makowsky
“First Cow,” Jon Raymond and Kelly Reichardt
“The Forty-Year-Old Version,” Radha Blank
“Fourteen,” Dan Sallitt
“The Vast of Night,” James Montague and Craig Sanger

Best Actor
Riz Ahmed, “Sound of Metal”
Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom”
Jude Law, “The Nest”
John Magaro, “First Cow”
Jesse Plemons, “I’m Thinking of Ending Things”

Best Actress
Nicole Beharie, “Miss Juneteenth”
Jessie Buckley, “I’m Thinking of Ending Things”
Yuh-Jung Youn, “Minari”
Carrie Coon, “The Nest”
Frances McDormand, “Nomadland”

Breakthrough Actor
Sidney Flanigan, “Never Rarely Sometimes Always”
Jasmine Batchelor, “The Surrogate”
Kelly O’Sullivan, “Saint Frances”
Orion Lee, “First Cow”
Kingsley Ben-Adir, “One Night in Miami”

Breakthrough Series – Long Form
“The Great”
“Immigration Nation”
“P-Valley”
“Unorthodox”
“Watchmen”

Breakthrough Series – Short Form
“Betty”
“Dave”
“I May Destroy You”
“Taste the Nation”
“Work in Progress”