The Black Reel Awards Honor Judas and the Black Messiah


The 2020 winners of the Black Reel Awards have been announced, with Judas and the Black Messiah taking the prize for best film.

Here are all the nominees and winners:

OUTSTANDING MOTION PICTURE
DA 5 BLOODS
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ONE NIGHT IN MIAMI
SOUL

OUTSTANDING ACTOR
KINGSLEY BEN-ADIR – ONE NIGHT IN MIAMI
CHADWICK BOSEMAN – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
DELROY LINDO – DA 5 BLOODS
ROB MORGAN – BULL
LAKEITH STANFIELD – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH

OUTSTANDING ACTRESS
NICOLE BEHARIE – MISS JUNETEENTH
VIOLA DAVIS – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ANDRA DAY – THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY
TESSA THOMPSON – SYLVIE’S LOVE
ZENDAYA – MALCOLM & MARIE

OUTSTANDING DIRECTOR
RADHA BLANK – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
REGINA KING – ONE NIGHT IN MIAMI
SHAKA KING – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
SPIKE LEE – DA 5 BLOODS
CHANNING GODFREY PEOPLES – MISS JUNETEENTH

OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR
CHADWICK BOSEMAN – DA 5 BLOODS
COLMAN DOMINGO – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ALDIS HODGE – ONE NIGHT IN MIAMI
DANIEL KALUUYA – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
LESLIE ODOM JR. – ONE NIGHT IN MIAMI

OUTSTANDING SUPPORTING ACTRESS
ALEXIS CHIKAEZE – MISS JUNETEENTH
DOMINIQUE FISHBACK – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
KIKI LAYNE – THE OLD GUARD
TRACEE ELLIS ROSS – THE HIGH NOTE
GABOUREY SIDIBE – ANTEBELLUM

OUTSTANDING SCREENPLAY
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION – RADHA BLANK
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH – WILL BERSON & SHAKA KING
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM – RUBEN SANTIAGO-HUDSON
ONE NIGHT IN MIAMI – KEMP POWERS
SOUL – PETE DOCTER, MIKE JONES & KEMP POWERS

OUTSTANDING DOCUMENTARY FEATURE
ALL IN: THE FIGHT FOR DEMOCRACY
JOHN LEWIS: GOOD TROUBLE
MLK/FBI
TIME
THE WAY I SEE IT

OUTSTANDING FOREIGN-LANGUAGE FILM
HIS HOUSE
NIGHT OF THE KINGS
THE LIFE AHEAD

OUTSTANDING ENSEMBLE
DA 5 BLOODS
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
MISS JUNETEENTH
ONE NIGHT IN MIAMI

OUTSTANDING VOICE PERFORMANCE
ANGELA BASSETT – SOUL
JAMIE FOXX – SOUL
MAYA RUDOLPH – THE WILLOUGHBYS
OCTAVIA SPENCER – ONWARD
PHYLICIA RASHAD – SOUL

OUTSTANDING SCORE
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION – GUY C. ROUTTE
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY – JOHN DEBNEY
THE PHOTOGRAPH – ROBERT GLASPER
SOUL – TRENT REZNOR, ATTICUS ROSS & JON BATISTE
SYLVIE’S LOVE – FABRICE LECOMTE

OUTSTANDING ORIGINAL SONG
FIGHT FOR YOU – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MAKE IT WORK – JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
POVERTY PORN – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
SPEAK NOW – ONE NIGHT IN MIAMI
TIGRESS & TWEED – THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY

OUTSTANDING INDEPENDENT FEATURE
AMERICAN SKIN
FAREWELL AMOR
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
MISS JUNETEENTH
SYLVIE’S LOVE

OUTSTANDING SHORT FILM
BROTHER
CANVAS
THE CYPHER
GRAB MY HAND: A LETTER TO MY DAD
THE PANDEMIC CHRONICLES

OUTSTANDING INDEPENDENT DOCUMENTARY
MR. SOUL!
THE SIT-IN: HARRY BELAFONTE HOSTS THE TONIGHT SHOW
WITH DRAWN ARMS

OUTSTANDING EMERGING DIRECTOR
EUGENE ASHE – SYLVIE’S LOVE
RADHA BLANK – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
REGINA KING – ONE NIGHT IN MIAMI
SHAKA KING – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
CHANNING GODFREY PEOPLES – MISS JUNETEENTH

OUTSTANDING BREAKTHROUGH PERFORMANCE, MALE
YAHYA ABDUL-MANTEEN II – THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
KINGSLEY BEN-ADIR – ONE NIGHT IN MIAMI
DUSAN BROWN – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ELI GOREE – ONE NIGHT IN MIAMI
NTARE MWINE – FAREWELL AMOR

OUTSTANDING BREAKTHROUGH PERFORMANCE, FEMALE
RADHA BLANK – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
ALEXIS CHIKAEZE – MISS JUNETEENTH
ANDRA DAY – THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY
DOMINIQUE FISHBACK – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
ZENDAYA – MALCOLM & MARIE

OUTSTANDING FIRST SCREENPLAY
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION – RADHA BLANK
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM – RUBEN SANTIAGO-HUDSON
MISS JUNETEENTH – CHANNING PEOPLES GODFREY
ONE NIGHT IN MIAMI – KEMP POWERS
SYLVIE’S LOVE – EUGENE ASHE

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY
DA 5 BLOODS
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MALCOLM & MARIE
ONE NIGHT IN MIAMI
TENET

OUTSTANDING COSTUME DESIGN
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ONE NIGHT IN MIAMI
SYLVIE’S LOVE
THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY

OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ONE NIGHT IN MIAMI
TENET

Here Are the 2020 Nominations Of The Black Reel Awards!


The Black Reel Awards announced their nominees for the best of 2020 today.  The winners will be announced on April 11th.  The nominees can be found below:

OUTSTANDING MOTION PICTURE
DA 5 BLOODS
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ONE NIGHT IN MIAMI
SOUL

OUTSTANDING ACTOR
KINGSLEY BEN-ADIR – ONE NIGHT IN MIAMI
CHADWICK BOSEMAN – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
DELROY LINDO – DA 5 BLOODS
ROB MORGAN – BULL
LAKEITH STANFIELD – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH

OUTSTANDING ACTRESS
NICOLE BEHARIE – MISS JUNETEENTH
VIOLA DAVIS – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ANDRA DAY – THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY
TESSA THOMPSON – SYLVIE’S LOVE
ZENDAYA – MALCOLM & MARIE

OUTSTANDING DIRECTOR
RADHA BLANK – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
REGINA KING – ONE NIGHT IN MIAMI
SHAKA KING – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
SPIKE LEE – DA 5 BLOODS
CHANNING GODFREY PEOPLES – MISS JUNETEENTH

OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR
CHADWICK BOSEMAN – DA 5 BLOODS
COLMAN DOMINGO – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ALDIS HODGE – ONE NIGHT IN MIAMI
DANIEL KALUUYA – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
LESLIE ODOM JR. – ONE NIGHT IN MIAMI

OUTSTANDING SUPPORTING ACTRESS
ALEXIS CHIKAEZE – MISS JUNETEENTH
DOMINIQUE FISHBACK – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
KIKI LAYNE – THE OLD GUARD
TRACEE ELLIS ROSS – THE HIGH NOTE
GABOUREY SIDIBE – ANTEBELLUM

OUTSTANDING SCREENPLAY
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION – RADHA BLANK
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH – WILL BERSON & SHAKA KING
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM – RUBEN SANTIAGO-HUDSON
ONE NIGHT IN MIAMI – KEMP POWERS
SOUL – PETE DOCTER, MIKE JONES & KEMP POWERS

OUTSTANDING DOCUMENTARY FEATURE
ALL IN: THE FIGHT FOR DEMOCRACY
JOHN LEWIS: GOOD TROUBLE
MLK/FBI
TIME
THE WAY I SEE IT

OUTSTANDING FOREIGN-LANGUAGE FILM
HIS HOUSE
NIGHT OF THE KINGS
THE LIFE AHEAD

OUTSTANDING ENSEMBLE
DA 5 BLOODS
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
MISS JUNETEENTH
ONE NIGHT IN MIAMI

OUTSTANDING VOICE PERFORMANCE
ANGELA BASSETT – SOUL
JAMIE FOXX – SOUL
MAYA RUDOLPH – THE WILLOUGHBYS
OCTAVIA SPENCER – ONWARD
PHYLICIA RASHAD – SOUL

OUTSTANDING SCORE
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION – GUY C. ROUTTE
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY – JOHN DEBNEY
THE PHOTOGRAPH – ROBERT GLASPER
SOUL – TRENT REZNOR, ATTICUS ROSS & JON BATISTE
SYLVIE’S LOVE – FABRICE LECOMTE

OUTSTANDING ORIGINAL SONG
FIGHT FOR YOU – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MAKE IT WORK – JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
POVERTY PORN – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
SPEAK NOW – ONE NIGHT IN MIAMI
TIGRESS & TWEED – THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY

OUTSTANDING INDEPENDENT FEATURE
AMERICAN SKIN
FAREWELL AMOR
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
MISS JUNETEENTH
SYLVIE’S LOVE

OUTSTANDING SHORT FILM
BROTHER
CANVAS
THE CYPHER
GRAB MY HAND: A LETTER TO MY DAD
THE PANDEMIC CHRONICLES

OUTSTANDING INDEPENDENT DOCUMENTARY
MR. SOUL!
THE SIT-IN: HARRY BELAFONTE HOSTS THE TONIGHT SHOW
WITH DRAWN ARMS

OUTSTANDING EMERGING DIRECTOR
EUGENE ASHE – SYLVIE’S LOVE
RADHA BLANK – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
REGINA KING – ONE NIGHT IN MIAMI
SHAKA KING – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
CHANNING GODFREY PEOPLES – MISS JUNETEENTH

OUTSTANDING BREAKTHROUGH PERFORMANCE, MALE
YAHYA ABDUL-MANTEEN II – THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
KINGSLEY BEN-ADIR – ONE NIGHT IN MIAMI
DUSAN BROWN – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ELI GOREE – ONE NIGHT IN MIAMI
NTARE MWINE – FAREWELL AMOR

OUTSTANDING BREAKTHROUGH PERFORMANCE, FEMALE
RADHA BLANK – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
ALEXIS CHIKAEZE – MISS JUNETEENTH
ANDRA DAY – THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY
DOMINIQUE FISHBACK – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
ZENDAYA – MALCOLM & MARIE

OUTSTANDING FIRST SCREENPLAY
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION – RADHA BLANK
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM – RUBEN SANTIAGO-HUDSON
MISS JUNETEENTH – CHANNING PEOPLES GODFREY
ONE NIGHT IN MIAMI – KEMP POWERS
SYLVIE’S LOVE – EUGENE ASHE

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY
DA 5 BLOODS
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MALCOLM & MARIE
ONE NIGHT IN MIAMI
TENET

OUTSTANDING COSTUME DESIGN
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ONE NIGHT IN MIAMI
SYLVIE’S LOVE
THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY

OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ONE NIGHT IN MIAMI
TENET

The Utah Film Critics Association Honors Minari


Yesterday, the Utah Film Critics Association announced their picks for the best of 2020.  They selected Minari for Best Picture with Soul as their runner-up.  That kind of sets them apart from the other critics groups, which have for the most part been selecting Nomadland.  That said, Frances McDormand still picked up the award for best actress.

Here are the winners from Utah:

Best Picture
Winner: Minari
Runner Up: Soul

Best Director
Winner: Regina King – One Night In Miami
Runner Up: Lee Isaac Chung – Minari

Best Actor
Winner: Riz Ahmed – Sound Of Metal
Runner Up: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom & Steven Yeun – Minari (TIE)

Best Actress
Winner: Frances McDormand – Nomadland
Runner Up: Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Winner: Leslie Odom Jr. – One Night In Miami
Runner Up: Daniel Kaluuya – Judas And The Black Messiah

Best Supporting Actress
Winner: Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Runner Up: Youn Yuh-jung – Minari

Best Original Screenplay
Winner: The Trial Of The Chicago 7
Runner Up: Promising Young Woman

Best Adapted Screenplay
Winner: I’m Thinking Of Ending Things
Runner Up: One Night In Miami

Best Cinematography
Winner: Nomadland
Runner Up: I’m Thinking Of Ending Things

Best Original Score
Winner: Soul
Runner Up: Tenet

Best Film Editing
Winner: The Trial Of The Chicago 7
Runners Up: Sound Of Metal & Tenet (TIE)

Best Documentary Feature
Winner: Dick Johnson Is Dead
Runner Up: Time

Best Animated Feature
Winner: Wolfwalkers
Runner Up: Soul

Non-English Language Feature
Winner: Another Round
Runner Up: Bacurau

Vice Martin Award for performance in SciFi/Fantasy
Winner: Elizabeth Moss – The Invisible Man
Runner Up: Cristin Milioti – Palm Springs

The Dallas-Fort Worth Film Critics Honor Nomadland


The Dallas-Fort Worth Film Critics announced their picks for best of 2020 yesterday.  I’m sad to say that they picked the exact same winners that all the other critics groups are picking.  I mean, seriously, DFW — we’re supposed to be the individualists and the contrarians!  We’re supposed to be the ones who say, “We’re going to honor whoever we want and if you folks up north don’t like it, tough!”  Where’s that independent spirit?

In other words — where’s the love for Money Plane!?  I keep waiting for one of these critics groups to have the courage to honor one of the best films of the year.  They don’t even have to name it best picture.  How about Kelsey Grammer for best supporting actor.  “I am the Rumble!”  Who else could have delivered that line as skillfully?  But, so far, none of the regional groups have had the guts.  As a result, both the Golden Globes and SAG ignored Money Plane.  I’m starting think that the Oscars might do the same thing.  Sometimes, the best films go unhonered and that could happen here.  “We’re going to rob the money plane!”  That’s a line that will never be forgotten.

Oh well.  I am happy that Carey Mulligan won best actress.  I haven’t watched Judas and the Black Messiah yet but Daniel Kaluuya is really coming on strong here in the home stretch so I’m going to guess that he’ll soon be picking up his second Oscar nomination.  Even if Money Plane is being snubbed, it’s still interesting to watch momentum for a performance build in real time.

Here are the winners from my hometown:

Best Picture
Nomadland

Best Actor
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom

Best Actress
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Daniel Kaluuya – Judas And The Black Messiah

Best Supporting Actress
Amanda Seyfried – Mank

Best Director
Chloe Zhao – Nomadland

Best Foreign Language Film
Minari

Best Documentary
Time

Best Animated Film
Soul

Best Screenplay
Emerald Fennell – Promising Young Woman

Best Cinematography
Joshua James Richards – Nomadland

Best Musical Score
Trent Reznor & Atticus Ross – Mank

The Russell Smith Award (Independent Film)
Minari

The Washington D.C. Film Critics Honor Wonder Woman 1984!


 

Well, the Washington D.C. Area Film Critics did pick Wonder Woman 1984 as being the best 2020 cinematic depiction of life in Washington D.C.

However, Nomadland won best picture.  Chloe Zhao picked up best director.  Frances McDormand won best actress.  In fact, to be honest, it was pretty much the same films and people who have been winning the majority of the prizes since award season began.  That’s not a complaint, mind you.  It’s just that, when the same film keeps winning over and over again, it makes you appreciate things like Wonder Woman 1984 picking up an award for being the best cinematic depiction of life in Washington D.C.

Here are the winners from our nation’s capital:

Best Film
First Cow
Minari
Nomadland
One Night in Miami…
Promising Young Woman

Best Director
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Regina King – One Night in Miami…
Kelly Reichardt – First Cow
Chloé Zhao – Nomadland

Best Actor
Riz Ahmed – Sound Of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

Best Actress
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Vanessa Kirby – Pieces Of A Woman
Frances McDormand – Nomadland
Elisabeth Moss – The Invisible Man
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Sacha Baron Cohen – The Trial Of The Chicago 7
Daniel Kaluuya – Judas And The Black Messiah
Bill Murray – On The Rocks
Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami…
Paul Raci – Sound Of Metal

Best Supporting Actress
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Olivia Colman – The Father
Dominique Fishback – Judas And The Black Messiah
Amanda Seyfried – Mank
Yuh-Jung Youn – Minari

Best Acting Ensemble
Da 5 Bloods
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
One Night in Miami…
The Trial Of The Chicago 7

Best Youth Performance
Millie Bobby Brown – Enola Holmes
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Alan Kim – Minari
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always
Helena Zengel – News Of The World

Best Voice Performance
Tina Fey – Soul
Jamie Foxx – Soul
Tom Holland – Onward
Honor Kneafsey – Wolfwalkers
Octavia Spencer – Onward

Best Original Screenplay
Lee Isaac Chung – Minari
Andy Siara – Palm Springs
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Darius Marder & Abraham Marder – Sound Of Metal
Aaron Sorkin – The Trial Of The Chicago 7

Best Adapted Screenplay
Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow
Charlie Kaufman – I’m Thinking Of Ending Things
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Chloé Zhao – Nomadland
Kemp Powers – One Night in Miami…

Best Animated Feature
The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers

Best Documentary
Boys State
Collective
Crip Camp: A Disability Revolution
Dick Johnson Is Dead
Time

Best International/Foreign Language Film
Another Round
Bacurau
La Llorona
Night of the Kings
The Mole Agent

Best Production Design
Emma.
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
News Of The World
Tenet

Best Cinematography
Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods
Erik Messerschmidt – Mank
Dariusz Wolski – News Of The World
Joshua James Richards – Nomadland
Hoyte van Hoytema – Tenet

Best Editing
Kirk Baxter – Mank
Chloé Zhao – Nomadland
Mikkel E. G. Nielsen – Sound Of Metal
Jennifer Lame – Tenet
Alan Baumgarten – The Trial Of The Chicago 7

Best Original Score
Trent Reznor & Atticus Ross – Mank
Emile Mosseri – Minari
James Newton Howard – News Of The World
Trent Reznor, Atticus Ross & Jon Batiste – Soul
Ludwig Göransson – Tenet

The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC
Crip Camp: A Disability Revolution
The Fight
Jimmy Carter: Rock & Roll President
John Lewis: Good Trouble
Wonder Woman 1984

The Toronto Film Critics Association Honors Nomadland


They love Nomadland, even in Canada!

The Toronto Film Critics Association announced their picks for the best of 2020 yesterday and Noamdland picked up another best picture prize.  Chloe Zhao and Frances McDormand were also, once again, honored.  Daniel Kaluuya, who has been coming on strong in recent days, picked up Best Supporting Actor for Judas and the Black Messiah, defeating former front runners Paul Raci and Leslie Odom Jr.

Here are the winners from Toronto:

Best Film
Winner: ​​Nomadland
Runners Up: First Cow & Minari

Best Director
Winner: ​Chloe Zhao – Nomadland
Runners Up: Lee Isaac Chung – Minari & Kelly Reichardt – First Cow

Best Screenplay
Winner: ​Minari
Runners Up: Nomadland & Sound of Metal

Best Actress
Winner: ​Frances McDormand – Nomadland
Runners Up: Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom & Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always

Best Actor
Winner: ​Riz Ahmed – Sound of Metal
Runners Up: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom & Mads Mikkelsen – Another Round

Best First Feature
Winner: ​The Forty-Year-Old-Version
Runners Up: The Father & Promising Young Woman

Best Documentary
Winner: ​Collective
Runners Up: Crip Camp, David Byrne’s American Utopia & Time

Best Foreign Language Film
Winner: ​Bacurau
Runners Up: Another Round & Beanpole

Best Animated Feature
Winner: ​Wolfwalkers
Runners Up: Soul & The Willoughbys

Best Supporting Actress
Winner: Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Runners Up: Youn Yuh-jung – Minari & Olivia Colman – The Father

Best Supporting Actor
Winner: Daniel Kaluuya – Judas And The Black Messiah
Runners Up: Paul Raci – Sound of Metal & Leslie Odom Jr. – One Night in Miami

The London Film Critics Circle Honors Nomadland


Even in London, they love Nomadland!

The London Film Critics Circle named their best of the year yesterday.  I imagine that this will have negligible influence on the Oscar race since some of the films honored have yet to be released in the States and some of the biggest Oscar contenders have yet to be released in the UK.  Still, I think it’s always interesting to see what films are being honored outside of the U.S.  Cinema is an international art form.

Here are the nominees and, in bold, the winners from London:

FILM OF THE YEAR
About Endlessness
Collective
I’m Thinking of Ending Things
Lovers Rock
The Mauritanian
Minari
Nomadland
Promising Young Woman
Rocks
Saint Maud

FOREIGN-LANGUAGE FILM OF THE YEAR
About Endlessness
Another Round
Collective
Les Misérables
Minari

DOCUMENTARY OF THE YEAR
Bloody Nose, Empty Pockets
Collective
Dick Johnson Is Dead
Time
The Truffle Hunters

BRITISH/IRISH FILM OF THE YEAR
The Father
Lovers Rock
Mangrove
Rocks
Saint Maud

DIRECTOR OF THE YEAR
David Fincher – Mank
Rose Glass – Saint Maud
Kevin Macdonald – The Mauritanian
Steve McQueen – Small Axe
Chloé Zhao – Nomadland

SCREENWRITER OF THE YEAR
Jack Fincher – Mank
Rose Glass – Saint Maud
Charlie Kaufman – I’m Thinking of Ending Things
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Chloé Zhao – Nomadland

ACTRESS OF THE YEAR
Morfydd Clark – Saint Maud
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

ACTOR OF THE YEAR
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Tahar Rahim – The Mauritanian

SUPPORTING ACTRESS OF THE YEAR
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Essie Davis – Babyteeth
Jennifer Ehle – Saint Maud
Amanda Seyfried – Mank

SUPPORTING ACTOR OF THE YEAR
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Aldis Hodge – Clemency
Ben Mendelsohn – Babyteeth
Shaun Parkes – Mangrove

BRITISH/IRISH ACTRESS OF THE YEAR (for body of work)
Bukky Bakray – Rocks
Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things & Misbehaviour
Morfydd Clark – Eternal Beauty & Saint Maud
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman & The World to Come
Carey Mulligan – The Dig & Promising Young Woman

BRITISH/IRISH ACTOR OF THE YEAR (for body of work)
Riz Ahmed – Mogul Mowgli & Sound of Metal
Sacha Baron Cohen – Borat Subsequent Moviefilm & The Trial of the Chicago 7
John Boyega – Red, White and Blue
Anthony Hopkins – The Father
Cosmo Jarvis – Calm With Horses & Nocturnal

BREAKTHROUGH BRITISH/IRISH FILMMAKER
Henry Blake – County Lines
Fyzal Boulifa – Lynn + Lucy
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Rose Glass – Saint Maud
Remi Weekes – His House

YOUNG BRITISH/IRISH PERFORMER
Kosar Ali – Rocks
Bukky Bakray – Rocks
Millie Bobby Brown – Enola Holmes
Conrad Khan – County Lines
Molly Windsor – Make Up

BRITISH/IRISH SHORT FILM
Filipiñana – Rafael Manuel, director
Hungry Joe – Paul Holbrook, director
Lizard – Akinola Davies Jr, director
The Long Goodbye – Aneil Karia, director
The Shift – Laura Carreira, director

TECHNICAL ACHIEVEMENT
Ammonite – Stéphane Fontaine, cinematography
Birds of Prey – Deborah Lamia Denaver & Adruitha Lee, makeup & hair
Lovers Rock – Mica Levi, music
Mank – Donald Graham Burt, production design
Nomadland – Joshua James Richards, cinematography
Rocks – Lucy Pardee, casting
Soul – Pete Docter, animation
Sound of Metal – Nicolas Becker, sound design
Tenet – Jennifer Lame, film editing
Wolfwalkers – Tomm Moore & Ross Stewart, animation

Here Are The Washington D.C. Area Film Critics Association Nominations!


Yesterday, the Washington D.C. Area Film Critics Association announced their nominees for the best of the year.  After it was snubbed by both the Golden Globes and SAG, it’s nice to see at least one group acknowledging First Cow.  (Actually, a lot of groups have been acknowledging First Cow.  I just worry it’s the type of film that will player better with critics than with Oscar voters.  Which is a shame because it’s a great film!)

The winners will be announced on February 8th …. which is tomorrow!  Here are the nominees:

Best Film
First Cow
Minari
Nomadland
One Night in Miami…
Promising Young Woman

Best Director
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Regina King – One Night in Miami…
Kelly Reichardt – First Cow
Chloé Zhao – Nomadland

Best Actor
Riz Ahmed – Sound Of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

Best Actress
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Vanessa Kirby – Pieces Of A Woman
Frances McDormand – Nomadland
Elisabeth Moss – The Invisible Man
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Sacha Baron Cohen – The Trial Of The Chicago 7
Daniel Kaluuya – Judas And The Black Messiah
Bill Murray – On The Rocks
Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami…
Paul Raci – Sound Of Metal

Best Supporting Actress
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Olivia Colman – The Father
Dominique Fishback – Judas And The Black Messiah
Amanda Seyfried – Mank
Yuh-Jung Youn – Minari

Best Acting Ensemble
Da 5 Bloods
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
One Night in Miami…
The Trial Of The Chicago 7

Best Youth Performance
Millie Bobby Brown – Enola Holmes
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Alan Kim – Minari
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always
Helena Zengel – News Of The World

Best Voice Performance
Tina Fey – Soul
Jamie Foxx – Soul
Tom Holland – Onward
Honor Kneafsey – Wolfwalkers
Octavia Spencer – Onward

Best Original Screenplay
Lee Isaac Chung – Minari
Andy Siara – Palm Springs
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Darius Marder & Abraham Marder – Sound Of Metal
Aaron Sorkin – The Trial Of The Chicago 7

Best Adapted Screenplay
Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow
Charlie Kaufman – I’m Thinking Of Ending Things
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Chloé Zhao – Nomadland
Kemp Powers – One Night in Miami…

Best Animated Feature
The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers

Best Documentary
Boys State
Collective
Crip Camp: A Disability Revolution
Dick Johnson Is Dead
Time

Best International/Foreign Language Film
Another Round
Bacurau
La Llorona
Night of the Kings
The Mole Agent

Best Production Design
Emma.
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
News Of The World
Tenet

Best Cinematography
Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods
Erik Messerschmidt – Mank
Dariusz Wolski – News Of The World
Joshua James Richards – Nomadland
Hoyte van Hoytema – Tenet

Best Editing
Kirk Baxter – Mank
Chloé Zhao – Nomadland
Mikkel E. G. Nielsen – Sound Of Metal
Jennifer Lame – Tenet
Alan Baumgarten – The Trial Of The Chicago 7

Best Original Score
Trent Reznor & Atticus Ross – Mank
Emile Mosseri – Minari
James Newton Howard – News Of The World
Trent Reznor, Atticus Ross & Jon Batiste – Soul
Ludwig Göransson – Tenet

The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC
Crip Camp: A Disability Revolution
The Fight
Jimmy Carter: Rock & Roll President
John Lewis: Good Trouble
Wonder Woman 1984

Here Are The 2020 Nominations of the Hollywood Critics Association!


The Hollywood Critics Association has announced their nominees for the best of 2020!  The winners will be announced on March 5th, 2021 in a virtual ceremony.

As for the nominees, themselves, it’s pretty much more of the same.  Judas and the Black Messiah — which really wasn’t a huge factor during the December and January portion of awards season — seems to be coming on strong in the 2nd half.  In this case, it took the Best Picture spot that probably would have otherwise gone to First Cow.

Here are the nominees:

Best Picture
Da 5 Bloods
Judas and The Black Messiah
Minari
Nomadland
One Night in Miami
Promising Young Woman
Soul
Sound of Metal
The Father
The Trial of the Chicago 7

Best Actor
Anthony Hopkins – The Father
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Kingsley Ben-Adir – One Night in Miami
Riz Ahmed – Sound of Metal

Best Actress
Carey Mulligan – Promising Young Woman
Elisabeth Moss – The Invisible Man
Frances McDormand – Nomadland
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Zendaya – Malcolm & Marie

Best Supporting Actor
Bo Burnham – Promising Young Woman
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Daniel Kaluuya – Judas and The Black Messiah
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal

Best Supporting Actress
Amanda Seyfried – Mank
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Glenn Close – Hillbilly Elegy
Olivia Colman – The Father
Yuh-Jung Youn – Minari

Best Animated or VFX Performance
Ben Schwartz – Sonic the Hedgehog
Cathy Ang – Over the Moon
Honor Kneafsey – Wolfwalkers
Jamie Foxx – Soul
Tina Fey – Soul

Best Male Director
Darius Marder – Sound of Metal
David Fincher – Mank
Lee Isaac Chung – Minari
Shaka King – Judas and The Black Messiah
Spike Lee – Da 5 Bloods

Best Female Director
Chloé Zhao – Nomadland
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Regina King – One Night in Miami
Sofia Coppola – On the Rocks

Best Original Screenplay
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Abraham Marder & Darius Marder – Sound of Metal
Andy Siara – Palm Springs
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Lee Isaac Chung – Minari

Best Adapted Screenplay
Chloé Zhao – Nomadland
Florian Zeller – The Father
Jonathan Raymond & Kelly Reichardt – First Cow
Kemp Powers – One Night in Miami
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom

Best Cast Ensemble
Da 5 Bloods
Ma Rainey’s Black Bottom
One Night in Miami
Promising Young Woman
The Prom
The Trial of the Chicago 7

Best First Feature
Channing Godfrey Peoples – Miss Juneteenth
Darius Marder – Sound of Metal
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Radha Blank – The 40-Year-Old Version
Regina King – One Night in Miami

Best Animated Film
Onward
Over The Moon
Soul
The Croods: A New Age
Wolfwalkers

Best International Film
Another Round
Bacurau
I’m No Longer Here
La Llorona
Two of Us

Best Documentary
All In: The Fight for Democracy
Boys State
Class Action Park
Dick Johnson is Dead
Time

Best Action
Bad Boys for Life
Birds of Prey
Extraction
Tenet
The Old Guard

Best Blockbuster
Birds of Prey
Sonic the Hedgehog
Tenet
The Old Guard
Wonder Woman 1984

Best Comedy/Musical
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
On the Rocks
Palm Springs
The Personal History of David Copperfield
The Prom

Best Horror
Freaky
His House
Host
Relic
The Invisible Man

Best Indie Film
Black Bear
First Cow
Minari
Miss Juneteenth
Palm Springs

Best Short Film
Burrow
Canvas
Cops And Robbers
If Anything Happens, I Love You
The Heart Still Hums

Best Cinematography
Mank
News of The World
Nomadland
Tenet
The Midnight Sky

Best Stunts
Birds of Prey
Extraction
Tenet
The Old Guard
Wonder Woman 1984

Best Score
Mank
Minari
News of The World
Soul
The Midnight Sky

Best Original Song
Husavik (My Hometown) – Eurovision Song Contest
Rocket to the Moon – Over the Moon
Speak Now – One Night in Miami
Turntables – All In: The Fight for Democracy
Wear Your Crown – The Prom

Best Hair & Makeup
Birds of Prey
Hillbilly Elegy
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
Promising Young Woman

Best Costume Design
Birds of Prey
Emma
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
The Personal History of David Copperfield

Best Production Design
Emma
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
The Personal History of David Copperfield
The Prom

Best Film Editing
Nomadland
Promising Young Woman
The Father
The Invisible Man
The Trial of the Chicago 7

Best Visual Effects
Birds of Prey
Sonic the Hedgehog
Tenet
The Invisible Man
The Midnight Sky

The Atlanta Film Critics Circle Honors Nomadland


The Atlanta Film Critics Circle announced their picks for the best of 2020 earlier today and it was yet another victory for Nomadland.  At this point, Nomadland winning an award from a critics group has become a bit like the sun going up and down during the morning and the evening.  It’s going to happen everyday, or at least it’s going to happen until the sun goes supernova and eliminates all life on this planet.

(Agck!  That’s a scary thought!)

In other news, Atlanta gives us pretty much the usual collection of winners.  Riz Ahmed won best actor for Sound of Metal.  Paul Raci took home another very deserved supporting actor win for the same film.  Carey Mulligan won an also much deserved prize for her work in Promising Young Woman.  Maria Bakalova won another supporting actress prize for the Borat movie, which has emerged as this year’s movie to nominate to own the cons.

(On Earth 2, Hollywood long ago took a random right turn and suddenly, PureFlix films is picking up all sorts of awards.  Oscar-winner Kevin Sorbo?  On Earth 2, that’s such a common event that Kirk Cameron makes a joke about it every time he hosts the Academy Awards.)

I have to admit that I keep hoping that one of these critics groups will just do something totally unexpected and crazy.  I mean, they could have really shaken up the race by giving their best picture prize to Money Plane.  Or maybe Hillbilly Elegy.  With the way that television and movies are becoming one in the same, they really should have considered honoring a Lifetime film.  At this point, I just want to see something really crazy happen, y’know?

Anyway, here are the winners from Atlanta!*

Top 10 Films
1. NOMADLAND
2. PROMISING YOUNG WOMAN
3. SOUND OF METAL
4. THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
5. MINARI
6. ONE NIGHT IN MIAMI
7. FIRST COW
8. THE FATHER
9. MANK
10. DA 5 BLOODS

Honorable Mentions: SOUL, MA RAINEY’S BLACK BOTTOM, PALM SPRINGS & TIME

Best Lead Actor
Winner: Riz Ahmed – SOUND OF METAL
First Runner Up: Chadwick Boseman – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM

Best Lead Actress
Winner: Carey Mulligan – PROMISING YOUNG WOMAN
First Runner Up: Frances McDormand – NOMADLAND

Best Supporting Actor
Winner: Paul Raci – SOUND OF METAL
First Runner Up: Sacha Baron Cohen – THE TRIAL OF THE CHICAGO 7

Best Supporting Actress
Winner: Maria Bakalova – BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM
First Runner Up: Youn Yuh-jung – MINARI

Best Ensemble Cast
Winner: THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
First Runner Up: ONE NIGHT IN MIAMI

Best Director
Winner: Chloé Zhao – NOMADLAND
First Runner Up: Emerald Fennell – PROMISING YOUNG WOMAN

Best Screenplay
Winner: Emerald Fennell – PROMISING YOUNG WOMAN
First Runner Up: Aaron Sorkin – THE TRIAL OF THE CHICAGO 7

Best Documentary
Winner: TIME
First Runner Up: COLLECTIVE

Best Foreign Language Film
Winner: ANOTHER ROUND
First Runner Up: BACURAU

Best Animated Film
Winner: SOUL
First Runner Up: WOLFWALKERS

Best Cinematography
Winner: NOMADLAND
First Runner Up: NEWS OF THE WORLD

Best Original Score
Winner: Trent Reznor & Atticus Ross – SOUL
First Runner Up: Trent Reznor & Atticus Ross – MANK

BREAKTHROUGH PERFORMER
Winner: Kingsley Ben-Adir – ONE NIGHT IN MIAMI
First Runner Up: Maria Bakalova – BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM

BEST FIRST FILM
Winner: Emerald Fennell – PROMISING YOUNG WOMAN
First Runner Up: Regina King – ONE NIGHT IN MIAMI

*But, in a way, aren’t we all winners from Atlanta?