Lisa Marie’s Final 2020-2021 Oscar Predictions


The 2020 Oscar nominations are finally going to be announced on March 15th and then the Oscars themselves are going to be awarded at the end of April.  To be honest, we should call these the 2020-2021 Oscars because I refuse to think of Nomadland, Minari, or The Father as being 2020 films.  Because of the extended eligibility window, they’re all Oscar-eligible but still….

That means that it’s time for me to make my final Oscar predictions for this latest awards cycle.  Last night, The Golden Globes cleared up a few races and suggested that a few others are still in a state of flux.  Of the three big surprise winners from last night (Andra Day, Jodie Foster, and Rosamund Pike) Day seems to be the most likely to benefit from her victory.  I also think that Foster might benefit as well, just because she’s Jodie Foster and she doesn’t appear in a lot of films nowadays.  I’m also willing to say that, based on his getting a GG nom and a SAG nom, I think Jared Leto has a better chance than some might realize of picking up another Oscar nomination.

What about Glenn Close?  On the one hand, Close has never won an Oscar and she gives a very awards baity performance in Hillbilly Elegy.  On the other hand, Hillbilly Elegy was critically-blasted and both the film and Close’s performance were included on the Razzie longlist, which was released earlier today.  (The Razzies suck but that’s a topic for another post.)  I would feel better about Close’s chances if she had won a Golden Globe last night but I’m still inclined to include her in my predictions.

(To be honest, up until Close lost, I still thought there was a chance that Hillbilly Elegy could pick up an Extremely Loud and Incredibly Close-style best picture nomination, the type of nomination that comes as a result of voters watching a critically lambasted film for one performance and saying, “Well, that wasn’t as bad as everyone says!”)

Finally, I’m going to continue to predict a surprise Best Picture nomination for Borat Subsequent Moviefilm, just because it’ll be another chance for the same voters who nominated Vice to express their feelings about Donald Trump and Rudy Guiliani.

If you want to see how my thinking has evolved over this long awards season, check out my predictions for January (2020)February (2020), March (2020AprilMayJuneJulyAugustSeptemberOctoberNovember, December, and January (2021)!

Here are my final predictions:

Best Picture

Borat Subsequent Moviefilm

Ma Rainey’s Black Bottom

Mank

Minari

News of the World

Nomadland

One Night In Miami

Promising Young Woman

The Trial of the Chicago 7

(I’m predicting 9 best picture nominees. I’m looking forward to the Academy going back to having a set number of best picture nominees.  It breaks my heart not to include First Cow and Sound of Metal among my predicted nominees.)

Best Director

Lee Isaac Chung for Minari

Emerald Fennell for Promising Young Woman

Regina King for One Night in Miami

Aaron Sorkin for Mank

Chloe Zhao for Nomadland

Best Actor

Riz Ahmed in Sound of Metal

Chadwick Boseman in Ma Rainey’s Black Bottom

Anthony Hopkins in The Father

Gary Oldman in Mank

Steven Yeun in Minari

Best Actress

Viola Davis in Ma Rainey’s Black Bottom

Andra Day in The United States vs. Billie Holliday

Vanessa Kirby in Pieces of a Woman

Frances McDormand in Nomadland

Carey Mulligan in Promising Young Woman

Best Supporting Actor

Sacha Baron Cohen in The Trial of the Chicago 7

Chadwick Boseman in Da 5 Bloods

Daniel Kaluuya in Judas and the Black Messiah

Jared Leto in The Little Things

Leslie Odom Jr. in One Night In Miami

Best Supporting Actress

Maria Bakalova in Borat Subsequent Moviefilm

Glenn Close in Hillbilly Elegy

Jodie Foster in The Mauritanian

Amanda Seyfried in Mank

Youn Yuh-jung in Minari

We’ll find out how right or wrong I am on March 15th!

Here Are The Golden Globe Winners!


Supporting Actor, Motion Picture — Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah

Supporting Actor, Television — John Boyega, Small Axe

Actress, TV Music or Comedy — Catherine O’Hara, Schitt’s Creek

Motion Picture, Animated — Soul

Actor, TV Limited Series or Movie — Mark Ruffalo, I Know This Much Is True

Screenplay, Motion Picture — Aaron Sorkin, The Trial of the Chicago 7

Actress, TV Series, Drama — Emma Corrin, The Crown

Original Song, Motion Picture — lo Si, The Life Ahead

Original Score, Motion Picture — Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste, Soul

Actor, TV Series, Musical or Comedy — Jason Sudeikis, Ted Lasso

TV Series, Musical or Comedy — Schitt’s Creek

Actress. Musical or Comedy Film — Rosamund Pike, I Care A Lot

Actor, TV Series, Drama — Josh O’Connor, The Crown

Foreign Language Film — Minari

TV Series, Drama — The Crown

Supporting Actress, Film — Jodie Foster, The Mauritanian

Supporting Actress, TV Drama — Gillian Anderson, The Crown

Actress, TV Limited Series or Made-For-Television Film — Anya Taylor-Joy, The Queen’s Gambit

Limited Series or TV Movie — The Queen’s Gambit

Actor, Motion Picture Drama — Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom

Director, Motion Picture — Chloe Zhao, Nomadland

Motion Picture Comedy — Borat Subsequent Moviefilm

Actor, Motion Picture Comedy — Sacha Baron Cohen, Borat Subsequent Moviefilm

Actress, Motion Picture Drama — Andra Day, The United States vs. Billie Holliday

Motion Picture Drama — Nomadland

The Nevada Film Critics Society Honors Promising Young Woman


Earlier today, The Nevada Film Critics Society announced their picks for the best of 2020–early 2021 and what’s interesting is that Nomadland didn’t win a thing.  Instead, Promising Young Woman took the awards for Best Film, Best Actress, Best Director, and Best Original Screenplay.

Meanwhile, in the supporting races, Daniel Kaluuya picked up another win for Judas and the Black Messiah while Glenn Close won for Hillbilly Elegy.  Kaluuya has been coming on strong during the latter half of this extended awards season, to the point where he’s now pretty much eclipsed other potential nominees like Paul Raci and Leslie Odom Jr..  Meanwhile, Glenn Close seems more and more likely to pick up her first Oscar with each passing day, regardless of what the overall critical response to Hillbilly Elegy may have been.

Here are the winners from Nevada:

Best Film – Promising Young Woman
Best Actor – Riz Ahmed for Sound of Metal & Anthony Hopkins for The Father (TIE)
Best Actress – Carey Mulligan – Promising Young Woman
Best Supporting Actor – Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah
Best Supporting Actress – Glenn Close – Hillbilly Elegy
Best Director – Emerald Fennell – Promising Young Woman
Best Original Screenplay – Emerald Fennell – Promising Young Woman
Best Adapted Screenplay – Florian Zeller and Christopher Hampton – The Father
Best Documentary – The Dissident
Best Animated Movie – Soul
Best Production Design – Donald Graham Burt – Mank
Best Cinematography – Hoyte van Hoytenna – Tenet
Best Visual Effects – Tenet

Here Are The 2020 Nominees of the Vancouver Film Critics Circle!


The never-ending awards season continues with the Vancouver Film Critics announcing their nominees for the best of 2020!  Apparently, up in Vancouver, they really, really like Mank.  I guess it’s because of the whole drunk socialist thing, I don’t know.

The Vancouver nominations are kind of strange because, in most of the categories, there’s only three nominees.  I mean, that just seems kind of pointless to me.  When other groups are nominating a 100 movies for best picture before selecting Nomadland, why would you only nominate three?  It’s especially strange when you consider that the eligibility period has been extended to such an extent that it seems to be practically begging everyone to give into excess.  The three nominee thing is odd and it’s going to leave me thinking for the next few hours or so.  Of course, as well all know, Vancouver is never less than intriguing.

Anyway, the winners will be announced on February 22nd!  Here are the nominees:

Best Picture
Mank
Nomadland
Promising Young Woman

Best Director
Thomas Vinterberg – Another Round
David Fincher – Mank
Chloe Zhao – Nomadland

Best Screenplay
Jack Fincher – Mank
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7

Best Actor
Anthony Hopkins – The Father
Gary Oldman – Mank
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Riz Ahmed – Sound of Metal

Best Actress
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7

Best Supporting Actress
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Amanda Seyfried – Mank
Yuh-jung Youn – Minari

Best Documentary
Athlete A
Collective
Totally Under Control

Best Foreign Language Film
Another Round
Dear Comrades
Minari

Here Are the 2020 Nominations Of The Black Reel Awards!


The Black Reel Awards announced their nominees for the best of 2020 today.  The winners will be announced on April 11th.  The nominees can be found below:

OUTSTANDING MOTION PICTURE
DA 5 BLOODS
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ONE NIGHT IN MIAMI
SOUL

OUTSTANDING ACTOR
KINGSLEY BEN-ADIR – ONE NIGHT IN MIAMI
CHADWICK BOSEMAN – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
DELROY LINDO – DA 5 BLOODS
ROB MORGAN – BULL
LAKEITH STANFIELD – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH

OUTSTANDING ACTRESS
NICOLE BEHARIE – MISS JUNETEENTH
VIOLA DAVIS – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ANDRA DAY – THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY
TESSA THOMPSON – SYLVIE’S LOVE
ZENDAYA – MALCOLM & MARIE

OUTSTANDING DIRECTOR
RADHA BLANK – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
REGINA KING – ONE NIGHT IN MIAMI
SHAKA KING – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
SPIKE LEE – DA 5 BLOODS
CHANNING GODFREY PEOPLES – MISS JUNETEENTH

OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR
CHADWICK BOSEMAN – DA 5 BLOODS
COLMAN DOMINGO – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ALDIS HODGE – ONE NIGHT IN MIAMI
DANIEL KALUUYA – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
LESLIE ODOM JR. – ONE NIGHT IN MIAMI

OUTSTANDING SUPPORTING ACTRESS
ALEXIS CHIKAEZE – MISS JUNETEENTH
DOMINIQUE FISHBACK – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
KIKI LAYNE – THE OLD GUARD
TRACEE ELLIS ROSS – THE HIGH NOTE
GABOUREY SIDIBE – ANTEBELLUM

OUTSTANDING SCREENPLAY
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION – RADHA BLANK
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH – WILL BERSON & SHAKA KING
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM – RUBEN SANTIAGO-HUDSON
ONE NIGHT IN MIAMI – KEMP POWERS
SOUL – PETE DOCTER, MIKE JONES & KEMP POWERS

OUTSTANDING DOCUMENTARY FEATURE
ALL IN: THE FIGHT FOR DEMOCRACY
JOHN LEWIS: GOOD TROUBLE
MLK/FBI
TIME
THE WAY I SEE IT

OUTSTANDING FOREIGN-LANGUAGE FILM
HIS HOUSE
NIGHT OF THE KINGS
THE LIFE AHEAD

OUTSTANDING ENSEMBLE
DA 5 BLOODS
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
MISS JUNETEENTH
ONE NIGHT IN MIAMI

OUTSTANDING VOICE PERFORMANCE
ANGELA BASSETT – SOUL
JAMIE FOXX – SOUL
MAYA RUDOLPH – THE WILLOUGHBYS
OCTAVIA SPENCER – ONWARD
PHYLICIA RASHAD – SOUL

OUTSTANDING SCORE
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION – GUY C. ROUTTE
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY – JOHN DEBNEY
THE PHOTOGRAPH – ROBERT GLASPER
SOUL – TRENT REZNOR, ATTICUS ROSS & JON BATISTE
SYLVIE’S LOVE – FABRICE LECOMTE

OUTSTANDING ORIGINAL SONG
FIGHT FOR YOU – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MAKE IT WORK – JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
POVERTY PORN – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
SPEAK NOW – ONE NIGHT IN MIAMI
TIGRESS & TWEED – THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY

OUTSTANDING INDEPENDENT FEATURE
AMERICAN SKIN
FAREWELL AMOR
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
MISS JUNETEENTH
SYLVIE’S LOVE

OUTSTANDING SHORT FILM
BROTHER
CANVAS
THE CYPHER
GRAB MY HAND: A LETTER TO MY DAD
THE PANDEMIC CHRONICLES

OUTSTANDING INDEPENDENT DOCUMENTARY
MR. SOUL!
THE SIT-IN: HARRY BELAFONTE HOSTS THE TONIGHT SHOW
WITH DRAWN ARMS

OUTSTANDING EMERGING DIRECTOR
EUGENE ASHE – SYLVIE’S LOVE
RADHA BLANK – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
REGINA KING – ONE NIGHT IN MIAMI
SHAKA KING – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
CHANNING GODFREY PEOPLES – MISS JUNETEENTH

OUTSTANDING BREAKTHROUGH PERFORMANCE, MALE
YAHYA ABDUL-MANTEEN II – THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
KINGSLEY BEN-ADIR – ONE NIGHT IN MIAMI
DUSAN BROWN – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ELI GOREE – ONE NIGHT IN MIAMI
NTARE MWINE – FAREWELL AMOR

OUTSTANDING BREAKTHROUGH PERFORMANCE, FEMALE
RADHA BLANK – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
ALEXIS CHIKAEZE – MISS JUNETEENTH
ANDRA DAY – THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY
DOMINIQUE FISHBACK – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
ZENDAYA – MALCOLM & MARIE

OUTSTANDING FIRST SCREENPLAY
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION – RADHA BLANK
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM – RUBEN SANTIAGO-HUDSON
MISS JUNETEENTH – CHANNING PEOPLES GODFREY
ONE NIGHT IN MIAMI – KEMP POWERS
SYLVIE’S LOVE – EUGENE ASHE

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY
DA 5 BLOODS
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MALCOLM & MARIE
ONE NIGHT IN MIAMI
TENET

OUTSTANDING COSTUME DESIGN
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ONE NIGHT IN MIAMI
SYLVIE’S LOVE
THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY

OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ONE NIGHT IN MIAMI
TENET

The Utah Film Critics Association Honors Minari


Yesterday, the Utah Film Critics Association announced their picks for the best of 2020.  They selected Minari for Best Picture with Soul as their runner-up.  That kind of sets them apart from the other critics groups, which have for the most part been selecting Nomadland.  That said, Frances McDormand still picked up the award for best actress.

Here are the winners from Utah:

Best Picture
Winner: Minari
Runner Up: Soul

Best Director
Winner: Regina King – One Night In Miami
Runner Up: Lee Isaac Chung – Minari

Best Actor
Winner: Riz Ahmed – Sound Of Metal
Runner Up: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom & Steven Yeun – Minari (TIE)

Best Actress
Winner: Frances McDormand – Nomadland
Runner Up: Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Winner: Leslie Odom Jr. – One Night In Miami
Runner Up: Daniel Kaluuya – Judas And The Black Messiah

Best Supporting Actress
Winner: Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Runner Up: Youn Yuh-jung – Minari

Best Original Screenplay
Winner: The Trial Of The Chicago 7
Runner Up: Promising Young Woman

Best Adapted Screenplay
Winner: I’m Thinking Of Ending Things
Runner Up: One Night In Miami

Best Cinematography
Winner: Nomadland
Runner Up: I’m Thinking Of Ending Things

Best Original Score
Winner: Soul
Runner Up: Tenet

Best Film Editing
Winner: The Trial Of The Chicago 7
Runners Up: Sound Of Metal & Tenet (TIE)

Best Documentary Feature
Winner: Dick Johnson Is Dead
Runner Up: Time

Best Animated Feature
Winner: Wolfwalkers
Runner Up: Soul

Non-English Language Feature
Winner: Another Round
Runner Up: Bacurau

Vice Martin Award for performance in SciFi/Fantasy
Winner: Elizabeth Moss – The Invisible Man
Runner Up: Cristin Milioti – Palm Springs

The Dallas-Fort Worth Film Critics Honor Nomadland


The Dallas-Fort Worth Film Critics announced their picks for best of 2020 yesterday.  I’m sad to say that they picked the exact same winners that all the other critics groups are picking.  I mean, seriously, DFW — we’re supposed to be the individualists and the contrarians!  We’re supposed to be the ones who say, “We’re going to honor whoever we want and if you folks up north don’t like it, tough!”  Where’s that independent spirit?

In other words — where’s the love for Money Plane!?  I keep waiting for one of these critics groups to have the courage to honor one of the best films of the year.  They don’t even have to name it best picture.  How about Kelsey Grammer for best supporting actor.  “I am the Rumble!”  Who else could have delivered that line as skillfully?  But, so far, none of the regional groups have had the guts.  As a result, both the Golden Globes and SAG ignored Money Plane.  I’m starting think that the Oscars might do the same thing.  Sometimes, the best films go unhonered and that could happen here.  “We’re going to rob the money plane!”  That’s a line that will never be forgotten.

Oh well.  I am happy that Carey Mulligan won best actress.  I haven’t watched Judas and the Black Messiah yet but Daniel Kaluuya is really coming on strong here in the home stretch so I’m going to guess that he’ll soon be picking up his second Oscar nomination.  Even if Money Plane is being snubbed, it’s still interesting to watch momentum for a performance build in real time.

Here are the winners from my hometown:

Best Picture
Nomadland

Best Actor
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom

Best Actress
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Daniel Kaluuya – Judas And The Black Messiah

Best Supporting Actress
Amanda Seyfried – Mank

Best Director
Chloe Zhao – Nomadland

Best Foreign Language Film
Minari

Best Documentary
Time

Best Animated Film
Soul

Best Screenplay
Emerald Fennell – Promising Young Woman

Best Cinematography
Joshua James Richards – Nomadland

Best Musical Score
Trent Reznor & Atticus Ross – Mank

The Russell Smith Award (Independent Film)
Minari

The Washington D.C. Film Critics Honor Wonder Woman 1984!


 

Well, the Washington D.C. Area Film Critics did pick Wonder Woman 1984 as being the best 2020 cinematic depiction of life in Washington D.C.

However, Nomadland won best picture.  Chloe Zhao picked up best director.  Frances McDormand won best actress.  In fact, to be honest, it was pretty much the same films and people who have been winning the majority of the prizes since award season began.  That’s not a complaint, mind you.  It’s just that, when the same film keeps winning over and over again, it makes you appreciate things like Wonder Woman 1984 picking up an award for being the best cinematic depiction of life in Washington D.C.

Here are the winners from our nation’s capital:

Best Film
First Cow
Minari
Nomadland
One Night in Miami…
Promising Young Woman

Best Director
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Regina King – One Night in Miami…
Kelly Reichardt – First Cow
Chloé Zhao – Nomadland

Best Actor
Riz Ahmed – Sound Of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

Best Actress
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Vanessa Kirby – Pieces Of A Woman
Frances McDormand – Nomadland
Elisabeth Moss – The Invisible Man
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Sacha Baron Cohen – The Trial Of The Chicago 7
Daniel Kaluuya – Judas And The Black Messiah
Bill Murray – On The Rocks
Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami…
Paul Raci – Sound Of Metal

Best Supporting Actress
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Olivia Colman – The Father
Dominique Fishback – Judas And The Black Messiah
Amanda Seyfried – Mank
Yuh-Jung Youn – Minari

Best Acting Ensemble
Da 5 Bloods
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
One Night in Miami…
The Trial Of The Chicago 7

Best Youth Performance
Millie Bobby Brown – Enola Holmes
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Alan Kim – Minari
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always
Helena Zengel – News Of The World

Best Voice Performance
Tina Fey – Soul
Jamie Foxx – Soul
Tom Holland – Onward
Honor Kneafsey – Wolfwalkers
Octavia Spencer – Onward

Best Original Screenplay
Lee Isaac Chung – Minari
Andy Siara – Palm Springs
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Darius Marder & Abraham Marder – Sound Of Metal
Aaron Sorkin – The Trial Of The Chicago 7

Best Adapted Screenplay
Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow
Charlie Kaufman – I’m Thinking Of Ending Things
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Chloé Zhao – Nomadland
Kemp Powers – One Night in Miami…

Best Animated Feature
The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers

Best Documentary
Boys State
Collective
Crip Camp: A Disability Revolution
Dick Johnson Is Dead
Time

Best International/Foreign Language Film
Another Round
Bacurau
La Llorona
Night of the Kings
The Mole Agent

Best Production Design
Emma.
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
News Of The World
Tenet

Best Cinematography
Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods
Erik Messerschmidt – Mank
Dariusz Wolski – News Of The World
Joshua James Richards – Nomadland
Hoyte van Hoytema – Tenet

Best Editing
Kirk Baxter – Mank
Chloé Zhao – Nomadland
Mikkel E. G. Nielsen – Sound Of Metal
Jennifer Lame – Tenet
Alan Baumgarten – The Trial Of The Chicago 7

Best Original Score
Trent Reznor & Atticus Ross – Mank
Emile Mosseri – Minari
James Newton Howard – News Of The World
Trent Reznor, Atticus Ross & Jon Batiste – Soul
Ludwig Göransson – Tenet

The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC
Crip Camp: A Disability Revolution
The Fight
Jimmy Carter: Rock & Roll President
John Lewis: Good Trouble
Wonder Woman 1984

The Toronto Film Critics Association Honors Nomadland


They love Nomadland, even in Canada!

The Toronto Film Critics Association announced their picks for the best of 2020 yesterday and Noamdland picked up another best picture prize.  Chloe Zhao and Frances McDormand were also, once again, honored.  Daniel Kaluuya, who has been coming on strong in recent days, picked up Best Supporting Actor for Judas and the Black Messiah, defeating former front runners Paul Raci and Leslie Odom Jr.

Here are the winners from Toronto:

Best Film
Winner: ​​Nomadland
Runners Up: First Cow & Minari

Best Director
Winner: ​Chloe Zhao – Nomadland
Runners Up: Lee Isaac Chung – Minari & Kelly Reichardt – First Cow

Best Screenplay
Winner: ​Minari
Runners Up: Nomadland & Sound of Metal

Best Actress
Winner: ​Frances McDormand – Nomadland
Runners Up: Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom & Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always

Best Actor
Winner: ​Riz Ahmed – Sound of Metal
Runners Up: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom & Mads Mikkelsen – Another Round

Best First Feature
Winner: ​The Forty-Year-Old-Version
Runners Up: The Father & Promising Young Woman

Best Documentary
Winner: ​Collective
Runners Up: Crip Camp, David Byrne’s American Utopia & Time

Best Foreign Language Film
Winner: ​Bacurau
Runners Up: Another Round & Beanpole

Best Animated Feature
Winner: ​Wolfwalkers
Runners Up: Soul & The Willoughbys

Best Supporting Actress
Winner: Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Runners Up: Youn Yuh-jung – Minari & Olivia Colman – The Father

Best Supporting Actor
Winner: Daniel Kaluuya – Judas And The Black Messiah
Runners Up: Paul Raci – Sound of Metal & Leslie Odom Jr. – One Night in Miami

Here Are The Washington D.C. Area Film Critics Association Nominations!


Yesterday, the Washington D.C. Area Film Critics Association announced their nominees for the best of the year.  After it was snubbed by both the Golden Globes and SAG, it’s nice to see at least one group acknowledging First Cow.  (Actually, a lot of groups have been acknowledging First Cow.  I just worry it’s the type of film that will player better with critics than with Oscar voters.  Which is a shame because it’s a great film!)

The winners will be announced on February 8th …. which is tomorrow!  Here are the nominees:

Best Film
First Cow
Minari
Nomadland
One Night in Miami…
Promising Young Woman

Best Director
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Regina King – One Night in Miami…
Kelly Reichardt – First Cow
Chloé Zhao – Nomadland

Best Actor
Riz Ahmed – Sound Of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

Best Actress
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Vanessa Kirby – Pieces Of A Woman
Frances McDormand – Nomadland
Elisabeth Moss – The Invisible Man
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Sacha Baron Cohen – The Trial Of The Chicago 7
Daniel Kaluuya – Judas And The Black Messiah
Bill Murray – On The Rocks
Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami…
Paul Raci – Sound Of Metal

Best Supporting Actress
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Olivia Colman – The Father
Dominique Fishback – Judas And The Black Messiah
Amanda Seyfried – Mank
Yuh-Jung Youn – Minari

Best Acting Ensemble
Da 5 Bloods
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
One Night in Miami…
The Trial Of The Chicago 7

Best Youth Performance
Millie Bobby Brown – Enola Holmes
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Alan Kim – Minari
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always
Helena Zengel – News Of The World

Best Voice Performance
Tina Fey – Soul
Jamie Foxx – Soul
Tom Holland – Onward
Honor Kneafsey – Wolfwalkers
Octavia Spencer – Onward

Best Original Screenplay
Lee Isaac Chung – Minari
Andy Siara – Palm Springs
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Darius Marder & Abraham Marder – Sound Of Metal
Aaron Sorkin – The Trial Of The Chicago 7

Best Adapted Screenplay
Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow
Charlie Kaufman – I’m Thinking Of Ending Things
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Chloé Zhao – Nomadland
Kemp Powers – One Night in Miami…

Best Animated Feature
The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers

Best Documentary
Boys State
Collective
Crip Camp: A Disability Revolution
Dick Johnson Is Dead
Time

Best International/Foreign Language Film
Another Round
Bacurau
La Llorona
Night of the Kings
The Mole Agent

Best Production Design
Emma.
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
News Of The World
Tenet

Best Cinematography
Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods
Erik Messerschmidt – Mank
Dariusz Wolski – News Of The World
Joshua James Richards – Nomadland
Hoyte van Hoytema – Tenet

Best Editing
Kirk Baxter – Mank
Chloé Zhao – Nomadland
Mikkel E. G. Nielsen – Sound Of Metal
Jennifer Lame – Tenet
Alan Baumgarten – The Trial Of The Chicago 7

Best Original Score
Trent Reznor & Atticus Ross – Mank
Emile Mosseri – Minari
James Newton Howard – News Of The World
Trent Reznor, Atticus Ross & Jon Batiste – Soul
Ludwig Göransson – Tenet

The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC
Crip Camp: A Disability Revolution
The Fight
Jimmy Carter: Rock & Roll President
John Lewis: Good Trouble
Wonder Woman 1984