The Nevada Film Critics Society Honors Promising Young Woman


Earlier today, The Nevada Film Critics Society announced their picks for the best of 2020–early 2021 and what’s interesting is that Nomadland didn’t win a thing.  Instead, Promising Young Woman took the awards for Best Film, Best Actress, Best Director, and Best Original Screenplay.

Meanwhile, in the supporting races, Daniel Kaluuya picked up another win for Judas and the Black Messiah while Glenn Close won for Hillbilly Elegy.  Kaluuya has been coming on strong during the latter half of this extended awards season, to the point where he’s now pretty much eclipsed other potential nominees like Paul Raci and Leslie Odom Jr..  Meanwhile, Glenn Close seems more and more likely to pick up her first Oscar with each passing day, regardless of what the overall critical response to Hillbilly Elegy may have been.

Here are the winners from Nevada:

Best Film – Promising Young Woman
Best Actor – Riz Ahmed for Sound of Metal & Anthony Hopkins for The Father (TIE)
Best Actress – Carey Mulligan – Promising Young Woman
Best Supporting Actor – Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah
Best Supporting Actress – Glenn Close – Hillbilly Elegy
Best Director – Emerald Fennell – Promising Young Woman
Best Original Screenplay – Emerald Fennell – Promising Young Woman
Best Adapted Screenplay – Florian Zeller and Christopher Hampton – The Father
Best Documentary – The Dissident
Best Animated Movie – Soul
Best Production Design – Donald Graham Burt – Mank
Best Cinematography – Hoyte van Hoytenna – Tenet
Best Visual Effects – Tenet

Here Are the 2020 Nominations Of The Black Reel Awards!


The Black Reel Awards announced their nominees for the best of 2020 today.  The winners will be announced on April 11th.  The nominees can be found below:

OUTSTANDING MOTION PICTURE
DA 5 BLOODS
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ONE NIGHT IN MIAMI
SOUL

OUTSTANDING ACTOR
KINGSLEY BEN-ADIR – ONE NIGHT IN MIAMI
CHADWICK BOSEMAN – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
DELROY LINDO – DA 5 BLOODS
ROB MORGAN – BULL
LAKEITH STANFIELD – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH

OUTSTANDING ACTRESS
NICOLE BEHARIE – MISS JUNETEENTH
VIOLA DAVIS – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ANDRA DAY – THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY
TESSA THOMPSON – SYLVIE’S LOVE
ZENDAYA – MALCOLM & MARIE

OUTSTANDING DIRECTOR
RADHA BLANK – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
REGINA KING – ONE NIGHT IN MIAMI
SHAKA KING – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
SPIKE LEE – DA 5 BLOODS
CHANNING GODFREY PEOPLES – MISS JUNETEENTH

OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR
CHADWICK BOSEMAN – DA 5 BLOODS
COLMAN DOMINGO – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ALDIS HODGE – ONE NIGHT IN MIAMI
DANIEL KALUUYA – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
LESLIE ODOM JR. – ONE NIGHT IN MIAMI

OUTSTANDING SUPPORTING ACTRESS
ALEXIS CHIKAEZE – MISS JUNETEENTH
DOMINIQUE FISHBACK – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
KIKI LAYNE – THE OLD GUARD
TRACEE ELLIS ROSS – THE HIGH NOTE
GABOUREY SIDIBE – ANTEBELLUM

OUTSTANDING SCREENPLAY
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION – RADHA BLANK
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH – WILL BERSON & SHAKA KING
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM – RUBEN SANTIAGO-HUDSON
ONE NIGHT IN MIAMI – KEMP POWERS
SOUL – PETE DOCTER, MIKE JONES & KEMP POWERS

OUTSTANDING DOCUMENTARY FEATURE
ALL IN: THE FIGHT FOR DEMOCRACY
JOHN LEWIS: GOOD TROUBLE
MLK/FBI
TIME
THE WAY I SEE IT

OUTSTANDING FOREIGN-LANGUAGE FILM
HIS HOUSE
NIGHT OF THE KINGS
THE LIFE AHEAD

OUTSTANDING ENSEMBLE
DA 5 BLOODS
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
MISS JUNETEENTH
ONE NIGHT IN MIAMI

OUTSTANDING VOICE PERFORMANCE
ANGELA BASSETT – SOUL
JAMIE FOXX – SOUL
MAYA RUDOLPH – THE WILLOUGHBYS
OCTAVIA SPENCER – ONWARD
PHYLICIA RASHAD – SOUL

OUTSTANDING SCORE
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION – GUY C. ROUTTE
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY – JOHN DEBNEY
THE PHOTOGRAPH – ROBERT GLASPER
SOUL – TRENT REZNOR, ATTICUS ROSS & JON BATISTE
SYLVIE’S LOVE – FABRICE LECOMTE

OUTSTANDING ORIGINAL SONG
FIGHT FOR YOU – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MAKE IT WORK – JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
POVERTY PORN – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
SPEAK NOW – ONE NIGHT IN MIAMI
TIGRESS & TWEED – THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY

OUTSTANDING INDEPENDENT FEATURE
AMERICAN SKIN
FAREWELL AMOR
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
MISS JUNETEENTH
SYLVIE’S LOVE

OUTSTANDING SHORT FILM
BROTHER
CANVAS
THE CYPHER
GRAB MY HAND: A LETTER TO MY DAD
THE PANDEMIC CHRONICLES

OUTSTANDING INDEPENDENT DOCUMENTARY
MR. SOUL!
THE SIT-IN: HARRY BELAFONTE HOSTS THE TONIGHT SHOW
WITH DRAWN ARMS

OUTSTANDING EMERGING DIRECTOR
EUGENE ASHE – SYLVIE’S LOVE
RADHA BLANK – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
REGINA KING – ONE NIGHT IN MIAMI
SHAKA KING – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
CHANNING GODFREY PEOPLES – MISS JUNETEENTH

OUTSTANDING BREAKTHROUGH PERFORMANCE, MALE
YAHYA ABDUL-MANTEEN II – THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
KINGSLEY BEN-ADIR – ONE NIGHT IN MIAMI
DUSAN BROWN – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ELI GOREE – ONE NIGHT IN MIAMI
NTARE MWINE – FAREWELL AMOR

OUTSTANDING BREAKTHROUGH PERFORMANCE, FEMALE
RADHA BLANK – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
ALEXIS CHIKAEZE – MISS JUNETEENTH
ANDRA DAY – THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY
DOMINIQUE FISHBACK – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
ZENDAYA – MALCOLM & MARIE

OUTSTANDING FIRST SCREENPLAY
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION – RADHA BLANK
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM – RUBEN SANTIAGO-HUDSON
MISS JUNETEENTH – CHANNING PEOPLES GODFREY
ONE NIGHT IN MIAMI – KEMP POWERS
SYLVIE’S LOVE – EUGENE ASHE

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY
DA 5 BLOODS
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MALCOLM & MARIE
ONE NIGHT IN MIAMI
TENET

OUTSTANDING COSTUME DESIGN
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ONE NIGHT IN MIAMI
SYLVIE’S LOVE
THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY

OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ONE NIGHT IN MIAMI
TENET

Nomadland Wins At The Satellite Awards


Here’s what won at the Satellite Awards on the 15th.  I apologize for being a bit late in posting this but the weather conspired to keep me from watching the Satellite Awards.

Actually, did anyone watch the Satellite Awards?  Does anyone even know who is even giving these things out?

Well, regardless, here’s what won in the film categories:

SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD RECIPIENTS

Mary Pickford Award: Tilda Swinton
Tesla Award: Dick Pope
Auteur Award: Emerald Fennell – Promising Young Woman
Best First Feature: Channing Godfrey Peoples – Miss Juneteenth
Stunt Performance Award: Gaëlle Cohen
Humanitarian Award: Mark Wahlberg
Ensemble Motion Picture: The Trial of the Chicago 7
Ensemble Television: The Good Lord Bird

Actress in a Motion Picture Drama
Carey Mulligan – Promising Young Woman
Frances McDormand – Nomadland
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Kate Winslet – Ammonite
Sophia Loren – The Life Ahead

Actor in a Motion Picture Drama 
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Riz Ahmed – Sound of Metal
Steven Yeun – Minari
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Gary Oldman – Mank

Actress in Motion Picture, Comedy or Musical 
Meryl Streep – The Prom
Rashida Jones – On the Rocks
Margot Robbie – Birds of Prey
Michelle Pfeiffer – French Exit
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Anya Taylor-Joy – Emma

Actor in Motion Picture, Comedy or Musical
Andy Samberg – Palm Springs
Lin-Manuel Miranda – Hamilton
Dev Patel – The Personal History of David Copperfield
Sacha Baron Cohen – Borat Subsequent Moviefilm
Leslie Odom Jr. – Hamilton

Actress in a Supporting Role
Amanda Seyfried – Mank
Olivia Colman – The Father
Yuh-Jung Youn – Minari
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Nicole Kidman – The Prom
Helena Zengel – News of the World

Actor in a Supporting Role
Brian Dennehy – Driveways
David Strathairn – Nomadland
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Kingsley Ben-Adir – One Night in Miami
Bill Murray – On the Rocks

Motion Picture, Drama
Nomadland
The Trial of the Chicago 7
The Father
Promising Young Woman
Minari
Ma Rainey’s Black Bottom
Tenet
Sound of Metal
One Night in Miami
Miss Juneteenth

Motion Picture, Comedy or Musical 
On the Rocks
Hamilton
Borat Subsequent Moviefilm
Palm Springs
The Personal History of David Copperfield
The Forty-Year-Old Version

Motion Picture, International
Another Round
Tove
A Sun
Two of Us
Jallikattu
I’m No Longer Here
Atlantis
My Little Sister
La Llorona

Motion Picture, Animated or Mixed Media
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers
Demon Slayer-Kimetsu No Yaiba-The Movie: Mugen Train
Accidental Luxuriance of the Translucent Watery Rebus
No. 7 Cherry Lane

Motion Picture, Documentary
Collective
Crip Camp
MLK / FBI
The Dissident
A Most Beautiful Thing
The Truffle Hunters
Acasa, My Home
Coup 53
Gunda
Circus of Books

Director
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Chloé Zhao – Nomadland
David Fincher – Mank
Darius Marder – Sound of Metal
Lee Isaac Chung – Minari
Florian Zeller – The Father

Screenplay, Original
Lee Isaac Chung – Minari
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Jack Fincher – Mank
Pete Docter, Mike Jones & Kemp Powers – Soul
Andy Siara – Palm Springs
Emerald Fennell – Promising Young Woman

Screenplay, Adapted
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Christopher Hampton & Florian Zeller – The Father
Jessica Bruder & Chloe Zhao – Nomadland
Kemp Powers – One Night in Miami
Edoardo Ponti – The Life Ahead
Luke Davies & Paul Greengrass – News of the World

Original Score
Ludwig Goransson – Tenet
Trent Reznor & Atticus Ross – Mank
Alexandre Desplat – The Midnight Sky
James Newton Howard – News of the World
Emile Mosseri – Minari
Terence Blanchard – One Night in Miami

Original Song
“Io Si” – The Life Ahead
“Hear My Voice” – The Trial of the Chicago 7
“Rocket to the Moon” – Over the Moon
“Speak Now” – One Night in Miami
“Everybody Cries” – The Outpost
“The Other Side” – Trolls World Tour

Cinematography
The Midnight Sky
Nomadland
Mank 
News of the World
One Night in Miami
Tenet

Film Editing
Nomadland
The Father
The Trial of the Chicago 7
Mank
One Night in Miami
Minari

Sound (Editing and Mixing)
Sound of Metal
Tenet
Mank
The Prom
The Midnight Sky
Nomadland

Visual Effects
The Midnight Sky
Mank
Tenet    
Birds of Prey
Greyhound
Mulan

Art Direction and Production Design
The Personal History of David Copperfield
One Night in Miami
Mank
The Midnight Sky
The Prom
Mulan

Costume Design
Mulan
Emma
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
The Personal History of David Copperfield
One Night in Miami

The Utah Film Critics Association Honors Minari


Yesterday, the Utah Film Critics Association announced their picks for the best of 2020.  They selected Minari for Best Picture with Soul as their runner-up.  That kind of sets them apart from the other critics groups, which have for the most part been selecting Nomadland.  That said, Frances McDormand still picked up the award for best actress.

Here are the winners from Utah:

Best Picture
Winner: Minari
Runner Up: Soul

Best Director
Winner: Regina King – One Night In Miami
Runner Up: Lee Isaac Chung – Minari

Best Actor
Winner: Riz Ahmed – Sound Of Metal
Runner Up: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom & Steven Yeun – Minari (TIE)

Best Actress
Winner: Frances McDormand – Nomadland
Runner Up: Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Winner: Leslie Odom Jr. – One Night In Miami
Runner Up: Daniel Kaluuya – Judas And The Black Messiah

Best Supporting Actress
Winner: Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Runner Up: Youn Yuh-jung – Minari

Best Original Screenplay
Winner: The Trial Of The Chicago 7
Runner Up: Promising Young Woman

Best Adapted Screenplay
Winner: I’m Thinking Of Ending Things
Runner Up: One Night In Miami

Best Cinematography
Winner: Nomadland
Runner Up: I’m Thinking Of Ending Things

Best Original Score
Winner: Soul
Runner Up: Tenet

Best Film Editing
Winner: The Trial Of The Chicago 7
Runners Up: Sound Of Metal & Tenet (TIE)

Best Documentary Feature
Winner: Dick Johnson Is Dead
Runner Up: Time

Best Animated Feature
Winner: Wolfwalkers
Runner Up: Soul

Non-English Language Feature
Winner: Another Round
Runner Up: Bacurau

Vice Martin Award for performance in SciFi/Fantasy
Winner: Elizabeth Moss – The Invisible Man
Runner Up: Cristin Milioti – Palm Springs

The Washington D.C. Film Critics Honor Wonder Woman 1984!


 

Well, the Washington D.C. Area Film Critics did pick Wonder Woman 1984 as being the best 2020 cinematic depiction of life in Washington D.C.

However, Nomadland won best picture.  Chloe Zhao picked up best director.  Frances McDormand won best actress.  In fact, to be honest, it was pretty much the same films and people who have been winning the majority of the prizes since award season began.  That’s not a complaint, mind you.  It’s just that, when the same film keeps winning over and over again, it makes you appreciate things like Wonder Woman 1984 picking up an award for being the best cinematic depiction of life in Washington D.C.

Here are the winners from our nation’s capital:

Best Film
First Cow
Minari
Nomadland
One Night in Miami…
Promising Young Woman

Best Director
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Regina King – One Night in Miami…
Kelly Reichardt – First Cow
Chloé Zhao – Nomadland

Best Actor
Riz Ahmed – Sound Of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

Best Actress
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Vanessa Kirby – Pieces Of A Woman
Frances McDormand – Nomadland
Elisabeth Moss – The Invisible Man
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Sacha Baron Cohen – The Trial Of The Chicago 7
Daniel Kaluuya – Judas And The Black Messiah
Bill Murray – On The Rocks
Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami…
Paul Raci – Sound Of Metal

Best Supporting Actress
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Olivia Colman – The Father
Dominique Fishback – Judas And The Black Messiah
Amanda Seyfried – Mank
Yuh-Jung Youn – Minari

Best Acting Ensemble
Da 5 Bloods
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
One Night in Miami…
The Trial Of The Chicago 7

Best Youth Performance
Millie Bobby Brown – Enola Holmes
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Alan Kim – Minari
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always
Helena Zengel – News Of The World

Best Voice Performance
Tina Fey – Soul
Jamie Foxx – Soul
Tom Holland – Onward
Honor Kneafsey – Wolfwalkers
Octavia Spencer – Onward

Best Original Screenplay
Lee Isaac Chung – Minari
Andy Siara – Palm Springs
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Darius Marder & Abraham Marder – Sound Of Metal
Aaron Sorkin – The Trial Of The Chicago 7

Best Adapted Screenplay
Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow
Charlie Kaufman – I’m Thinking Of Ending Things
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Chloé Zhao – Nomadland
Kemp Powers – One Night in Miami…

Best Animated Feature
The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers

Best Documentary
Boys State
Collective
Crip Camp: A Disability Revolution
Dick Johnson Is Dead
Time

Best International/Foreign Language Film
Another Round
Bacurau
La Llorona
Night of the Kings
The Mole Agent

Best Production Design
Emma.
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
News Of The World
Tenet

Best Cinematography
Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods
Erik Messerschmidt – Mank
Dariusz Wolski – News Of The World
Joshua James Richards – Nomadland
Hoyte van Hoytema – Tenet

Best Editing
Kirk Baxter – Mank
Chloé Zhao – Nomadland
Mikkel E. G. Nielsen – Sound Of Metal
Jennifer Lame – Tenet
Alan Baumgarten – The Trial Of The Chicago 7

Best Original Score
Trent Reznor & Atticus Ross – Mank
Emile Mosseri – Minari
James Newton Howard – News Of The World
Trent Reznor, Atticus Ross & Jon Batiste – Soul
Ludwig Göransson – Tenet

The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC
Crip Camp: A Disability Revolution
The Fight
Jimmy Carter: Rock & Roll President
John Lewis: Good Trouble
Wonder Woman 1984

The London Film Critics Circle Honors Nomadland


Even in London, they love Nomadland!

The London Film Critics Circle named their best of the year yesterday.  I imagine that this will have negligible influence on the Oscar race since some of the films honored have yet to be released in the States and some of the biggest Oscar contenders have yet to be released in the UK.  Still, I think it’s always interesting to see what films are being honored outside of the U.S.  Cinema is an international art form.

Here are the nominees and, in bold, the winners from London:

FILM OF THE YEAR
About Endlessness
Collective
I’m Thinking of Ending Things
Lovers Rock
The Mauritanian
Minari
Nomadland
Promising Young Woman
Rocks
Saint Maud

FOREIGN-LANGUAGE FILM OF THE YEAR
About Endlessness
Another Round
Collective
Les Misérables
Minari

DOCUMENTARY OF THE YEAR
Bloody Nose, Empty Pockets
Collective
Dick Johnson Is Dead
Time
The Truffle Hunters

BRITISH/IRISH FILM OF THE YEAR
The Father
Lovers Rock
Mangrove
Rocks
Saint Maud

DIRECTOR OF THE YEAR
David Fincher – Mank
Rose Glass – Saint Maud
Kevin Macdonald – The Mauritanian
Steve McQueen – Small Axe
Chloé Zhao – Nomadland

SCREENWRITER OF THE YEAR
Jack Fincher – Mank
Rose Glass – Saint Maud
Charlie Kaufman – I’m Thinking of Ending Things
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Chloé Zhao – Nomadland

ACTRESS OF THE YEAR
Morfydd Clark – Saint Maud
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

ACTOR OF THE YEAR
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Tahar Rahim – The Mauritanian

SUPPORTING ACTRESS OF THE YEAR
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Essie Davis – Babyteeth
Jennifer Ehle – Saint Maud
Amanda Seyfried – Mank

SUPPORTING ACTOR OF THE YEAR
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Aldis Hodge – Clemency
Ben Mendelsohn – Babyteeth
Shaun Parkes – Mangrove

BRITISH/IRISH ACTRESS OF THE YEAR (for body of work)
Bukky Bakray – Rocks
Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things & Misbehaviour
Morfydd Clark – Eternal Beauty & Saint Maud
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman & The World to Come
Carey Mulligan – The Dig & Promising Young Woman

BRITISH/IRISH ACTOR OF THE YEAR (for body of work)
Riz Ahmed – Mogul Mowgli & Sound of Metal
Sacha Baron Cohen – Borat Subsequent Moviefilm & The Trial of the Chicago 7
John Boyega – Red, White and Blue
Anthony Hopkins – The Father
Cosmo Jarvis – Calm With Horses & Nocturnal

BREAKTHROUGH BRITISH/IRISH FILMMAKER
Henry Blake – County Lines
Fyzal Boulifa – Lynn + Lucy
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Rose Glass – Saint Maud
Remi Weekes – His House

YOUNG BRITISH/IRISH PERFORMER
Kosar Ali – Rocks
Bukky Bakray – Rocks
Millie Bobby Brown – Enola Holmes
Conrad Khan – County Lines
Molly Windsor – Make Up

BRITISH/IRISH SHORT FILM
Filipiñana – Rafael Manuel, director
Hungry Joe – Paul Holbrook, director
Lizard – Akinola Davies Jr, director
The Long Goodbye – Aneil Karia, director
The Shift – Laura Carreira, director

TECHNICAL ACHIEVEMENT
Ammonite – Stéphane Fontaine, cinematography
Birds of Prey – Deborah Lamia Denaver & Adruitha Lee, makeup & hair
Lovers Rock – Mica Levi, music
Mank – Donald Graham Burt, production design
Nomadland – Joshua James Richards, cinematography
Rocks – Lucy Pardee, casting
Soul – Pete Docter, animation
Sound of Metal – Nicolas Becker, sound design
Tenet – Jennifer Lame, film editing
Wolfwalkers – Tomm Moore & Ross Stewart, animation

Here Are The Washington D.C. Area Film Critics Association Nominations!


Yesterday, the Washington D.C. Area Film Critics Association announced their nominees for the best of the year.  After it was snubbed by both the Golden Globes and SAG, it’s nice to see at least one group acknowledging First Cow.  (Actually, a lot of groups have been acknowledging First Cow.  I just worry it’s the type of film that will player better with critics than with Oscar voters.  Which is a shame because it’s a great film!)

The winners will be announced on February 8th …. which is tomorrow!  Here are the nominees:

Best Film
First Cow
Minari
Nomadland
One Night in Miami…
Promising Young Woman

Best Director
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Regina King – One Night in Miami…
Kelly Reichardt – First Cow
Chloé Zhao – Nomadland

Best Actor
Riz Ahmed – Sound Of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

Best Actress
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Vanessa Kirby – Pieces Of A Woman
Frances McDormand – Nomadland
Elisabeth Moss – The Invisible Man
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Sacha Baron Cohen – The Trial Of The Chicago 7
Daniel Kaluuya – Judas And The Black Messiah
Bill Murray – On The Rocks
Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami…
Paul Raci – Sound Of Metal

Best Supporting Actress
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Olivia Colman – The Father
Dominique Fishback – Judas And The Black Messiah
Amanda Seyfried – Mank
Yuh-Jung Youn – Minari

Best Acting Ensemble
Da 5 Bloods
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
One Night in Miami…
The Trial Of The Chicago 7

Best Youth Performance
Millie Bobby Brown – Enola Holmes
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Alan Kim – Minari
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always
Helena Zengel – News Of The World

Best Voice Performance
Tina Fey – Soul
Jamie Foxx – Soul
Tom Holland – Onward
Honor Kneafsey – Wolfwalkers
Octavia Spencer – Onward

Best Original Screenplay
Lee Isaac Chung – Minari
Andy Siara – Palm Springs
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Darius Marder & Abraham Marder – Sound Of Metal
Aaron Sorkin – The Trial Of The Chicago 7

Best Adapted Screenplay
Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow
Charlie Kaufman – I’m Thinking Of Ending Things
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Chloé Zhao – Nomadland
Kemp Powers – One Night in Miami…

Best Animated Feature
The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers

Best Documentary
Boys State
Collective
Crip Camp: A Disability Revolution
Dick Johnson Is Dead
Time

Best International/Foreign Language Film
Another Round
Bacurau
La Llorona
Night of the Kings
The Mole Agent

Best Production Design
Emma.
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
News Of The World
Tenet

Best Cinematography
Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods
Erik Messerschmidt – Mank
Dariusz Wolski – News Of The World
Joshua James Richards – Nomadland
Hoyte van Hoytema – Tenet

Best Editing
Kirk Baxter – Mank
Chloé Zhao – Nomadland
Mikkel E. G. Nielsen – Sound Of Metal
Jennifer Lame – Tenet
Alan Baumgarten – The Trial Of The Chicago 7

Best Original Score
Trent Reznor & Atticus Ross – Mank
Emile Mosseri – Minari
James Newton Howard – News Of The World
Trent Reznor, Atticus Ross & Jon Batiste – Soul
Ludwig Göransson – Tenet

The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC
Crip Camp: A Disability Revolution
The Fight
Jimmy Carter: Rock & Roll President
John Lewis: Good Trouble
Wonder Woman 1984

Here Are The 78th Annual Golden Globe Nominations!


I’m totally turned off by the self-importance of the Golden Globes and I resent every time that I have to write about them.

That said, despite the fact that no one is quite sure who actually votes for the damn things and stories of corruption in the Hollywood Foreign Press Association have been rampant for years, the Golden Globes have still emerged as one of the main Oscar precursors.  So, you kind of have to pay attention to them.  Bleh.

There really aren’t any huge shocks in the list of nominees below, with the exception of maybe Jared Leto for Best Supporting Actor and James Corden’s Prom nomination.  I mean, if you’re that determined to nominate someone for The Prom, why would you go for James Corden as opposed to Meryl Streep?  That’s just odd.

Anyway, here are the nominations:

Best Motion Picture, Drama
“The Father”
“Mank”
“Nomadland”
“Promising Young Woman”
“The Trial of the Chicago 7”

Best Motion Picture, Musical or Comedy
“Borat Subsequent Moviefilm”
“Hamilton”
“Music”
“Palm Springs”
“The Prom”

Best Director, Motion Picture
Emerald Fennell, “Promising Young Woman”
David Fincher, “Mank”
Regina King, “One Night In Miami”
Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7”
Chloé Zhao, “Nomadland”

Best Performance by an Actress in a Motion Picture, Drama
Viola Davis, “Ma Rainey’s Black Bottom”
Andra Day, “The United States vs. Billie Holiday”
Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman”
Frances McDormand, “Nomadland”
Carey Mulligan, “Promising Young Woman”

Best Performance by an Actress in a Motion Picture, Musical or Comedy
Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm”
Kate Hudson, “Music”
Michelle Pfeiffer, “French Exit”
Rosamund Pike, “I Care a Lot”
Anya Taylor-Joy, “Emma”

Best Performance by an Actress in a Supporting Role in any Motion Picture
Glenn Close, “Hillbilly Elegy”
Olivia Colman, “The Father”
Jodie Foster, “The Mauritanian”
Amanda Seyfried, “Mank”
Helena Zengel, “News of the World”

Best Performance by an Actor in a Motion Picture, Drama
Riz Ahmed, “Sound of Metal”
Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom”
Anthony Hopkins, “The Father”
Gary Oldman, “Mank”
Tahar Rahim, “The Mauritanian”

Best Performance by an Actor in a Motion Picture, Musical or Comedy
Sacha Baron Cohen, “Borat Subsequent Moviefilm”
James Corden, “The Prom”
Lin-Manuel Miranda, “Hamilton”
Dev Patel, “The Personal History of David Copperfield”
Andy Samberg, “Palm Springs”

Best Performance by an Actor in a Supporting Role in any Motion Picture
Sacha Baron Cohen, “The Trial of the Chicago 7”
Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah”
Jared Leto, “The Little Things”
Billy Murray, “On the Rocks”
Leslie Odom Jr., “One Night In Miami”

Best Screenplay, Motion Picture
Emerald Fennell, “Promising Young Woman”
Jack Fincher, “Mank”
Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7”
Florian Zeller and Christopher Hampton, “The Father”
Chloé Zhao, “Nomadland”

Best Original Score, Motion Picture
Alexandre Desplat, “The Midnight Sky”
Ludwig Göransson, “Tenet”
James Newton Howard, “News of the World”
Trent Reznor and Atticus Ross, “Mank”
Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste, “Soul”

Best Original Song, Motion Picture
“Fight For You,” Judas and the Black Messiah”
“Hear My Voice,” The Trial of the Chicago 7”
“Io Sì (Seen),” The Life Ahead”
“Speak Now,” One Night In Miami”
“Tigress & Tweed,” The United States Vs. Billie Holiday”

Best Motion Picture, Animated
“The Croods: A New Age”
“Onward”
“Over the Moon”
“Soul”
“Wolfwalkers”

Best Motion Picture, Foreign Language
“Another Round”
“La Llorona”
“The Life Ahead”
“Minari”
“Two Of Us”

Best Television Series, Drama
“The Crown”
“Lovecraft Country”
“The Mandalorian”
“Ozark”
“Ratched”

Best Television Series, Musical or Comedy
“Emily in Paris”
“The Flight Attendant”
“The Great”
“Schitt’s Creek”
“Ted Lasso”

Best Limited Series, Anthology Series or a Motion Picture made for Television
“Normal People”
“The Queen’s Gambit”
“Small Axe”
“The Undoing”
“Unorthodox”

Best Performance by an Actress in a Television Series, Drama
Olivia Colman, “The Crown”
Jodie Comer, “Killing Eve”
Emma Corrin, “The Crown”
Laura Linney, “Ozark”
Sarah Paulson, “Ratched”

Best Performance by an Actress in a Television Series, Musical or Comedy
Lily Collins, “Emily In Paris”
Kaley Cuoco, “The Flight Attendant”
Elle Fanning, “The Great”
Jane Levy, “Zoey’s Extraordinary Playlist”
Catherine O’Hara, “Schitt’s Creek”

Best Performance by an Actress in a Limited Series, Anthology Series or a Motion Picture Made for Television
Cate Blanchett, “Mrs. America”
Daisy Edgar Jones, “Normal People”
Shira Haas, “Unorthodox”
Nicole Kidman, “The Undoing”
Anya Taylor-Joy, “The Queen’s Gambit”

Best Performance by an Actress in a Television Supporting Role
Gillian Anderson, “The Crown”
Helena Bonham Carter, “The Crown”
Julia Garner, “Ozark”
Annie Murphy, “Schitt’s Creek”
Cynthia Nixon, “Ratched”

Best Performance by an Actor in a Television Series, Drama
Jason Bateman, “Ozark”
Josh O’Connor, “The Crown”
Bob Odenkirk, “Better Call Saul”
Al Pacino, “Hunters”
Matthew Rhys, “Perry Mason”

Best Performance by an Actor in a Television Series, Musical or Comedy
Don Cheadle, “Black Monday”
Nicholas Hoult, “The Great”
Eugene Levy, “Schitt’s Creek”
Jason Sudeikis, “Ted Lasso”
Ramy Youssef, “Ramy”

Best Performance by an Actor in a Limited Series or a Motion Picture Made for Television
Bryan Cranston, “Your Honor”
Jeff Daniels, “The Comey Rule”
Hugh Grant, “The Undoing”
Ethan Hawke, “The Good Lord Bird”
Mark Ruffalo, “I Know This Much is True”

Best Performance by an Actor in a Television Supporting Role
John Boyega, “Small Axe”
Brendan Gleeson, “The Comey Rule”
Daniel Levy, “Schitt’s Creek”
Jim Parsons, “Hollywood”
Donald Sutherland, “The Undoing”

Here Are The 2020 Nominations of the Hollywood Critics Association!


The Hollywood Critics Association has announced their nominees for the best of 2020!  The winners will be announced on March 5th, 2021 in a virtual ceremony.

As for the nominees, themselves, it’s pretty much more of the same.  Judas and the Black Messiah — which really wasn’t a huge factor during the December and January portion of awards season — seems to be coming on strong in the 2nd half.  In this case, it took the Best Picture spot that probably would have otherwise gone to First Cow.

Here are the nominees:

Best Picture
Da 5 Bloods
Judas and The Black Messiah
Minari
Nomadland
One Night in Miami
Promising Young Woman
Soul
Sound of Metal
The Father
The Trial of the Chicago 7

Best Actor
Anthony Hopkins – The Father
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Kingsley Ben-Adir – One Night in Miami
Riz Ahmed – Sound of Metal

Best Actress
Carey Mulligan – Promising Young Woman
Elisabeth Moss – The Invisible Man
Frances McDormand – Nomadland
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Zendaya – Malcolm & Marie

Best Supporting Actor
Bo Burnham – Promising Young Woman
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Daniel Kaluuya – Judas and The Black Messiah
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal

Best Supporting Actress
Amanda Seyfried – Mank
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Glenn Close – Hillbilly Elegy
Olivia Colman – The Father
Yuh-Jung Youn – Minari

Best Animated or VFX Performance
Ben Schwartz – Sonic the Hedgehog
Cathy Ang – Over the Moon
Honor Kneafsey – Wolfwalkers
Jamie Foxx – Soul
Tina Fey – Soul

Best Male Director
Darius Marder – Sound of Metal
David Fincher – Mank
Lee Isaac Chung – Minari
Shaka King – Judas and The Black Messiah
Spike Lee – Da 5 Bloods

Best Female Director
Chloé Zhao – Nomadland
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Regina King – One Night in Miami
Sofia Coppola – On the Rocks

Best Original Screenplay
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Abraham Marder & Darius Marder – Sound of Metal
Andy Siara – Palm Springs
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Lee Isaac Chung – Minari

Best Adapted Screenplay
Chloé Zhao – Nomadland
Florian Zeller – The Father
Jonathan Raymond & Kelly Reichardt – First Cow
Kemp Powers – One Night in Miami
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom

Best Cast Ensemble
Da 5 Bloods
Ma Rainey’s Black Bottom
One Night in Miami
Promising Young Woman
The Prom
The Trial of the Chicago 7

Best First Feature
Channing Godfrey Peoples – Miss Juneteenth
Darius Marder – Sound of Metal
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Radha Blank – The 40-Year-Old Version
Regina King – One Night in Miami

Best Animated Film
Onward
Over The Moon
Soul
The Croods: A New Age
Wolfwalkers

Best International Film
Another Round
Bacurau
I’m No Longer Here
La Llorona
Two of Us

Best Documentary
All In: The Fight for Democracy
Boys State
Class Action Park
Dick Johnson is Dead
Time

Best Action
Bad Boys for Life
Birds of Prey
Extraction
Tenet
The Old Guard

Best Blockbuster
Birds of Prey
Sonic the Hedgehog
Tenet
The Old Guard
Wonder Woman 1984

Best Comedy/Musical
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
On the Rocks
Palm Springs
The Personal History of David Copperfield
The Prom

Best Horror
Freaky
His House
Host
Relic
The Invisible Man

Best Indie Film
Black Bear
First Cow
Minari
Miss Juneteenth
Palm Springs

Best Short Film
Burrow
Canvas
Cops And Robbers
If Anything Happens, I Love You
The Heart Still Hums

Best Cinematography
Mank
News of The World
Nomadland
Tenet
The Midnight Sky

Best Stunts
Birds of Prey
Extraction
Tenet
The Old Guard
Wonder Woman 1984

Best Score
Mank
Minari
News of The World
Soul
The Midnight Sky

Best Original Song
Husavik (My Hometown) – Eurovision Song Contest
Rocket to the Moon – Over the Moon
Speak Now – One Night in Miami
Turntables – All In: The Fight for Democracy
Wear Your Crown – The Prom

Best Hair & Makeup
Birds of Prey
Hillbilly Elegy
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
Promising Young Woman

Best Costume Design
Birds of Prey
Emma
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
The Personal History of David Copperfield

Best Production Design
Emma
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
The Personal History of David Copperfield
The Prom

Best Film Editing
Nomadland
Promising Young Woman
The Father
The Invisible Man
The Trial of the Chicago 7

Best Visual Effects
Birds of Prey
Sonic the Hedgehog
Tenet
The Invisible Man
The Midnight Sky

Here Are the 2020 Satellite Nominations!


If the Golden Globes are the bastard children of the Oscars than the Satellites are the bastard children of the Golden Globes.  And if there’s anything that will always hold true, it’s that bastard children can eventually be accepted but bastard grandchildren are always going to struggle.  That’s my fancy way of saying that the Satellites have been around for 25 years and still, it doesn’t seem like anyone pays them much attention.  It’s also an excuse to use the word bastard 4 times in one paragraph.

Anyway, the Satellites announced their nominees earlier today.  Their film nominees can be found below!  If you want to see what they nominated in the television categories, check it out for yourself at their site!

SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD RECIPIENTS

Mary Pickford Award: Tilda Swinton
Tesla Award: Dick Pope
Auteur Award: Emerald Fennell – Promising Young Woman
Best First Feature: Channing Godfrey Peoples – Miss Juneteenth
Stunt Performance Award: Gaëlle Cohen
Humanitarian Award: Mark Wahlberg
Ensemble Motion Picture: The Trial of the Chicago 7
Ensemble Television: The Good Lord Bird

NOMINEES FOR MOTION PICTURE

Actress in a Motion Picture Drama
Carey Mulligan – Promising Young Woman
Frances McDormand – Nomadland
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Kate Winslet – Ammonite
Sophia Loren – The Life Ahead

Actor in a Motion Picture Drama
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Riz Ahmed – Sound of Metal
Steven Yeun – Minari
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Gary Oldman – Mank

Actress in Motion Picture, Comedy or Musical
Meryl Streep – The Prom
Rashida Jones – On the Rocks
Margot Robbie – Birds of Prey
Michelle Pfeiffer – French Exit
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Anya Taylor-Joy – Emma

Actor in Motion Picture, Comedy or Musical
Andy Samberg – Palm Springs
Lin-Manuel Miranda – Hamilton
Dev Patel – The Personal History of David Copperfield
Sacha Baron Cohen – Borat Subsequent Moviefilm
Leslie Odom Jr. – Hamilton

Actress in a Supporting Role
Amanda Seyfried – Mank
Olivia Colman – The Father
Yuh-Jung Youn – Minari
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Nicole Kidman – The Prom
Helena Zengel – News of the World

Actor in a Supporting Role
Brian Dennehy – Driveways
David Strathairn – Nomadland
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Kingsley Ben-Adir – One Night in Miami
Bill Murray – On the Rocks

Motion Picture, Drama
Nomadland
The Trial of the Chicago 7
The Father
Promising Young Woman
Minari
Ma Rainey’s Black Bottom
Tenet
Sound of Metal
One Night in Miami
Miss Juneteenth

Motion Picture, Comedy or Musical
On the Rocks
Hamilton
Borat Subsequent Moviefilm
Palm Springs
The Personal History of David Copperfield
The Forty-Year-Old Version

Motion Picture, International
Another Round
Tove
A Sun
Two of Us
Jallikattu
I’m No Longer Here
Atlantis
My Little Sister
La Llorona

Motion Picture, Animated or Mixed Media
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers
Demon Slayer-Kimetsu No Yaiba-The Movie: Mugen Train
Accidental Luxuriance of the Translucent Watery Rebus
No. 7 Cherry Lane

Motion Picture, Documentary
Collective
Crip Camp
MLK / FBI
The Dissident
A Most Beautiful Thing
The Truffle Hunters
Acasa, My Home
Coup 53
Gunda
Circus of Books

Director
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Chloé Zhao – Nomadland
David Fincher – Mank
Darius Marder – Sound of Metal
Lee Isaac Chung – Minari
Florian Zeller – The Father

Screenplay, Original
Lee Isaac Chung – Minari
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Jack Fincher – Mank
Pete Docter, Mike Jones & Kemp Powers – Soul
Andy Siara – Palm Springs
Emerald Fennell – Promising Young Woman

Screenplay, Adapted
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Christopher Hampton & Florian Zeller – The Father
Jessica Bruder & Chloe Zhao – Nomadland
Kemp Powers – One Night in Miami
Edoardo Ponti – The Life Ahead
Luke Davies & Paul Greengrass – News of the World

Original Score
Ludwig Goransson – Tenet
Trent Reznor & Atticus Ross – Mank
Alexandre Desplat – The Midnight Sky
James Newton Howard – News of the World
Emile Mosseri – Minari
Terence Blanchard – One Night in Miami

Original Song
“Io Si” – The Life Ahead
“Hear My Voice” – The Trial of the Chicago 7
“Rocket to the Moon” – Over the Moon
“Speak Now” – One Night in Miami
“Everybody Cries” – The Outpost
“The Other Side” – Trolls World Tour

Cinematography
The Midnight Sky
Nomadland
Mank
News of the World
One Night in Miami
Tenet

Film Editing
Nomadland
The Father
The Trial of the Chicago 7
Mank
One Night in Miami
Minari

Sound (Editing and Mixing)
Sound of Metal
Tenet
Mank
The Prom
The Midnight Sky
Nomadland

Visual Effects
The Midnight Sky
Mank
Tenet
Birds of Prey
Greyhound
Mulan

Art Direction and Production Design
The Personal History of David Copperfield
One Night in Miami
Mank
The Midnight Sky
The Prom
Mulan

Costume Design
Mulan
Emma
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
The Personal History of David Copperfield
One Night in Miami