Here Are The Nominations of the Online Film Critics Society!


The Online Film Critics Society announced their nominations for the best of 2020 yesterday!  They pretty much nominated all the usual suspects, along with I’m Thinking of Ending Things.  Personally, I’m glad that they nominated I’m Thinking of Ending Things.  As films go, it’s probably going to be too weird for the Academy so I’m glad to see Charlie Kaufman’s surreal little masterpiece get some respect from the critics groups.

Otherwise, it’s pretty much the same old same old.  There’s Nomadland!  There’s First Cow!  There’s Da 5 Bloods!  There’s …. wait a minute, they didn’t nominate Ma Rainey’s Black Bottom for Best Picture?  Well, that’s a little bit different.  Personally, I’m just hoping that one of these critics groups will have the courage necessary to nominate Money Plane.  Seriously, that was a fun movie and it featured Kelsey Grammer saying things like, “I’m the Rumble!”  That is a moment that future film students will definitely study.

Anyway, the OFCS winners will be announced on January 25th!

(OFCS sounds like the acronym of some sort of secret government agency.  “We’re from the OFCS.  We need you to vacate the office immediately.”)

Best Picture
Da 5 Bloods
First Cow
I’m Thinking of Ending Things
Minari
Never Rarely Sometimes Always
Nomadland
Promising Young Woman
Soul
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Animated Feature
Onward
Over the Moon
Soul
The Wolf House
Wolfwalkers

Best Director
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always
Spike Lee – Da 5 Bloods
Kelly Reichardt – First Cow
Chloé Zhao – Nomadland

Best Actor
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

Best Actress
Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Bill Murray – On the Rocks
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal

Best Supporting Actress
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Olivia Colman – The Father
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always
Amanda Seyfried – Mank
Youn Yuh-jung – Minari

Best Original Screenplay
Da 5 Bloods – Danny Bilson, Paul Demeo, Kevin Willmott & Spike Lee
Minari – Lee Isaac Chung
Never Rarely Sometimes Always – Eliza Hittman
Promising Young Woman – Emerald Fennell
The Trial of the Chicago 7 – Aaron Sorkin

Best Adapted Screenplay
First Cow – Jonathan Raymond, Kelly Reichardt
I’m Thinking of Ending Things – Charlie Kaufman
Ma Rainey’s Black Bottom – Ruben Santiago-Hudson
Nomadland – Chloé Zhao
One Night in Miami – Kemp Powers

Best Editing
Da 5 Bloods – Adam Gough
Mank – Kirk Baxter
Nomadland – Chloé Zhao
Tenet – Jennifer Lame
The Trial of the Chicago 7 – Alan Baumgarten

Best Cinematography
Da 5 Bloods – Newton Thomas Sigel
First Cow – Christopher Blauvelt
Mank – Erik Messerschmidt
Nomadland – Joshua James Richards
Tenet – Hoyte Van Hoytema

Best Original Score
Da 5 Bloods – Terence Blanchard
Mank – Trent Reznor & Atticus Ross
Minari – Emile Mosseri
Soul – Trent Reznor & Atticus Ross
Tenet – Ludwig Goransson

Best Debut Feature
Radha Blank – The Forty-Year-Old Version
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Regina King – One Night in Miami
Darius Marder – Sound of Metal
Andrew Patterson – The Vast of Night

Best Film Not in the English Language
Another Round (Denmark)
Bacurau (Brazil)
Collective (Romania)
La Llorona (Guatemala)
Minari (United States)

Best Documentary
Boys State
Collective
Dick Johnson Is Dead
The Painter and the Thief
Time

The Houston Film Critics Society Honors Nomadland


The Houston Skyline

Earlier today, the Houston Film Critics Society announced their picks for the best of 2020.  While the Houston critics did give best picture and best director to Nomadland, they bucked the current awards season trend a bit by also honoring Carey Mulligan over Frances McDormand and Leslie Odom Jr. over Paul Raci, Sacha Baron Cohen, and Chadwick Boseman.

Here’s what won in Houston.  Winners are in bold:

Best Picture
Da 5 Bloods
The Father
Minari
Never Rarely Sometimes Always
Nomadland
One Night in Miami
Promising Young Woman
Soul
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Director
Lee Isaac Chung – Minari
Chloé Zhao – Nomadland
Regina King – One Night in Miami
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Darius Marder – Sound of Metal
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7

Best Performance by an Actor in a Leading Role
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

Best Performance by an Actress in a Leading Role
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Bill Murray – On the Rocks
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal

Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Olivia Colman – The Father
Amanda Seyfried – Mank
Youn Yuh‑jung – Minari

Best Screenplay
Minari
Nomadland
One Night in Miami
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Animated Feature
The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers

Best Cinematography
Mank
Minari
News of the World
Nomadland
Tenet

Best Documentary Feature
Boys State
Collective
Dick Johnson is Dead
My Octopus Teacher
Time

Best Foreign Language Feature
Another Round
Bacurau
Beanpole
La Llorona
A Sun

Best Original Score
Mank
The Midnight Sky
News of the World
Soul
Tenet

Best Original Song
“Turntables” from All In: The Fight for Democracy
“Lo Si” from The Life Ahead
“Speak Now” from One Night in Miami
“Rocket to the Moon” from Over the Moon
“Wear Your Crown” from The Prom

Best Visual Effects
Tenet
The Invisible Man
The Midnight Sky

Best Stunt Coordination Team
Birds of Prey
Mulan
The Old Guard
Tenet
Wonder Woman 1984

Outstanding Cinematic Achievement
Criterion Channel as Best Movie Streaming Platform
Minari for the performance by Alan S. Kim
Small Axe for Steve McQueen’s vision for film anthology
Sound of Metal for immersive sound design
The Trial of the Chicago 7 for ensemble cast

Best Movie Poster Art
Da 5 Bloods

The San Francisco Bay Area Film Critics Circle Honors Nomadland


Just three days after announcing their nominations, the San Francisco Bay Area Critics Circle have announced their picks for the best of 2020.  Basically, it all adds up to another victory of Nomadland, Chloe Zhao, and Frances McDormand.  Again, there’s nothing wrong with that so don’t mistake my boredom for criticism.  I haven’t watched Nomadland yet but I like Zhao’s The Rider and McDormand is one of the best actresses around.  It’s just that, from an observer’s point of view, it’s hard not to hope for something unexpected to happen, just to keep things interesting.

Also honored, along with the Nomadland trio, were Chadwick Boseman (Best Actor for Ma Rainey’s Black Bottom), Paul Raci (Best Supporting Actor for Sound of Metal), and Youn Yuh-jung (Best Supporting Actress for Minari).  Best Aniamted film went to Soul and, not surprisingly given how the awards season is shaping up, Trent Renzor and Atticus Ross won Best Original Score for that same film.

Here are all the winners in San Francisco:

Best Picture
“First Cow”
“Minari”
“Never Rarely Sometimes Always”
“Nomadland”
“Promising Young Woman”

Best Director
Chloé Zhao – “Nomadland”
Eliza Hittman – “Never Rarely Sometimes Always”
Emerald Fennell – “Promising Young Woman”
Kelly Reichardt – “First Cow”
Lee Isaac Chung – “Minari”

Best Original Screenplay
Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7”
Eliza Hittman – “Never Rarely Sometimes Always”
Emerald Fennell – “Promising Young Woman”
Jack Fincher – “Mank”
Lee Isaac Chung – “Minari”

Best Adapted Screenplay
Charlie Kaufman – “I’m Thinking of Ending Things”
Chloé Zhao – “Nomadland”
Kelly Reichardt & Jon Raymond – “First Cow”
Kemp Powers – “One Night in Miami”
Ruben Santiago-Hudson – “Ma Rainey’s Black Bottom”

Best Actor
Anthony Hopkins -“The Father”
Chadwick Boseman – “Ma Rainey’s Black Bottom”
Delroy Lindo – “Da 5 Bloods”
Riz Ahmed – “Sound of Metal”
Steven Yeun -“Minari”

Best Actress
Carey Mulligan – “Promising Young Woman”
Elisabeth Moss – “The Invisible Man”
Frances McDormand – “Nomadland”
Sidney Flanigan – “Never Rarely Sometimes Always”
Viola Davis – “Ma Rainey’s Black Bottom”

Best Supporting Actor
Chadwick Boseman – “Da 5 Bloods”
David Strathairn – “Nomadland”
Leslie Odom Jr. – “One Night in Miami”
Paul Raci – “Sound of Metal”
Sacha Baron Cohen – “The Trial of the Chicago 7”

Best Supporting Actress
Amanda Seyfried – “Mank”
Maria Bakalova – “Borat Subsequent Moviefilm”
Olivia Colman – “The Father”
Toni Collette – “I’m Thinking of Ending Things”
Youn Yuh-jung – “Minari”

Best Animated Feature
“Marona’s Fantastic Tale”
“Onward”
“Over the Moon”
“Soul”
“Wolfwalkers”

Best Foreign Language Film
“Another Round”
“Bacurau”
“Collective”
“La Llorona”
“Two of Us”

Best Documentary
“Collective”
“Crip Camp”
“Boys State”
“The Truffle Hunters”
“Time”

Best Cinematography
Christopher Blauvelt – “First Cow”
Erik Messerschmidt – “Mank”
Hoyte Van Hoytema – “Tenet”
Joshua James Richards – “Nomadland”
Newton Thomas Sigel – “Da 5 Bloods”

Best Production Design
“First Cow”
“Ma Rainey’s Black Bottom”
“Mank”
“One Night in Miami”
“Tenet”

Best Film Editing
Alan Baumgarten – “The Trial of the Chicago 7”
Chloé Zhao – “Nomadland”
Jennifer Lame – “Tenet”
Kirk Baxter – “Mank”
Yorgos Lamprinos – “The Father”

Best Original Score
Emile Mosseri – “Minari”
Terence Blanchard – “Da 5 Bloods”
Terence Blanchard – “One Night in Miami”
Trent Reznor, Atticus Ross – “Mank”
Trent Reznor, Atticus Ross – “Soul”

Special Citation for Independent Cinema
“La Llorona” (TIE)
“The Last Tree”
“Sh*thouse” (TIE)

The St. Louis Film Critics Association Rewards Downhill


The St. Louis Film Critics Association announced the winners of their 2020 awards earlier today!  Downhill picked up its first trophy of the awards seasons as the SLFCA named it The Worst Picture of the Year.  How will this effect Downhill‘s Oscar chances?  We’ll have to wait and see.

Here are the winners:

BEST FILM
First Cow (RUNNER UP TIE)
I’m Thinking of Ending Things
Nomadland (WINNER)
Promising Young Woman (RUNNER UP TIE)
The Trial of the Chicago 7

BEST DIRECTOR
Emerald Fennell – Promising Young Woman (RUNNER UP)
Lee Isaac Chung – Minari
Spike Lee – Da 5 Bloods
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Chloe Zhao – Nomadland (WINNER)

BEST ACTRESS
Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Frances McDormand – Nomadland (RUNNER UP)
Carey Mulligan – Promising Young Woman (WINNER)

BEST SUPPORTING ACTRESS
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm (RUNNER UP)
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Olivia Colman – The Father
Amanda Seyfried – Mank
Yuh-jung Youn – Minari (WINNER)

BEST ACTOR
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom (WINNER)
Delroy Lindo – Da 5 Bloods (RUNNER UP)
Anthony Hopkins – The Father
Gary Oldman – Mank

BEST SUPPORTING ACTOR
Bo Burnham – Promising Young Woman
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7 (RUNNER UP)
Bill Murray – On The Rocks
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal (WINNER)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman (WINNER)
Jack Fincher – Mank
Andy Siara – Palm Springs
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7 (RUNNER UP)

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Charlie Kaufman – I’m Thinking of Ending Things (WINNER)
Kemp Powers – One Night in Miami (RUNNER UP)
Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Chloe Zhao – Nomadland

BEST CINEMATOGRAPHY
Benjamin Kracunc – Promising Young Woman
Erik Messerschmidt – Mank (RUNNER UP)
Joshua James Richards – Nomadland (WINNER)
Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods
Dariusz Wolski – News of the World

BEST EDITING
Jonah Moran – Hamilton
Robert Frasen – I’m Thinking of Ending Things (RUNNER UP)
Kirk Baxter – Mank
Chloe Zhao – Nomadland (WINNER)
​Alan Baumgarten – The Trial of the Chicago 7

BEST PRODUCTION DESIGN
Kave Quinn – Emma. (RUNNER UP)
Mark Ricker – Ma Rainey’s Black Bottom
Donald Graham Burt – Mank (WINNER)
Cristina Casali – The Personal History of David Copperfield
Michael Perry – Promising Young Woman

BEST SCORE
Ludovico Einaudi – “Nomadland” (RUNNER UP)
Ludwig Goransson – “Tenet”
James Newton Howard – “News of the World”
Trent Reznor, Atticus Ross & Jon Baptiste – “Soul” (WINNER)
Trent Reznor & Atticus Ross – “Mank”

BEST SOUNDTRACK
Birds of Prey
Da 5 Bloods
Hamilton (RUNNER UP)
Lovers Rock
Promising Young Woman (WINNER)

BEST VISUAL EFFECTS
Birds of Prey
The Invisible Man (RUNNER UP)
Mank
The Midnight Sky
Tenet (WINNER)

BEST ANIMATED FILM
Onward
Over The Moon
Soul (WINNER)
The Wolf House
Wolfwalkers (RUNNER UP)

BEST HORROR FILM
Alone
The Invisible Man (WINNER)
La Llorona
Possessor: Uncut
​The Vast of Night

BEST COMEDY FILM
Borat Subsequent Moviefilm (WINNER)
Emma.
The King of Staten Island
On The Rocks
Palm Springs (RUNNER UP)

BEST ACTION FILM
Birds of Prey (RUNNER UP)
The Gentlemen
Greyhound
The Old Guard
Tenet (WINNER)

BEST DOCUMENTARY
City Hall
Collective (WINNER)
Dick Johnson Is Dead
My Octopus Teacher
The Social Dilemma

BEST FOREIGN FILM
Another Round (WINNER)
Bacurau
Beanpole (RUNNER UP)
Collective
Vitalina Varela

WORST FILM
Artemis Fowl
The Doorman
Downhill (WINNER)
Hillbilly Elegy
Wonder Woman 1984

BEST SCENE
HR scene in The Assistant
Rudy Guiliani in Borat Subsequent Moviefilm (RUNNER UP)
Dinner with parents in I’m Thinking of Ending Things
Sisters dine in The Invisible Man (WINNER)
Questionnaire in Never Rarely Sometimes Always

Here Are The 2020 Nominations of the San Francisco Bay Area Critics Circle!


The San Francisco Bay Area Critics Circle (SFBACC) have announced their nominations for the best of 2020!  It’s pretty much the usual suspects.  Every critics group that does nominations has nominated Nomadland.  It’s pretty much this year’s sure bet.  Usually, when it comes to the regional critics awards, the only real suspense is to whether or not Minari, First Cow, Trial of the Chicago 7 and I’m Thinking of Ending Things are going to pick up best picture nominations as well.  The SFBACC nominated both Minari and First Cow for best picture but not I’m Thinking of Ending Things and Trial of the Chicago 7 (though both did pick up screenplay nominations).

(Realistically, I’m Thinking of Ending Things is probably going to be judged by the Academy to be too strange.  That’s a shame because the Oscars can always use a little bit of strangness.)

The San Francisco winners will be announced on January 18th …. which is only 2 days away!  I guess they really don’t waste any time in the Bay Area.  Here are the nominees:

Best Picture
“First Cow”
“Minari”
“Never Rarely Sometimes Always”
“Nomadland”
“Promising Young Woman”

Best Director
Chloé Zhao – “Nomadland”
Eliza Hittman – “Never Rarely Sometimes Always”
Emerald Fennell – “Promising Young Woman”
Kelly Reichardt – “First Cow”
Lee Isaac Chung – “Minari”

Best Original Screenplay
Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7”
Eliza Hittman – “Never Rarely Sometimes Always”
Emerald Fennell – “Promising Young Woman”
Jack Fincher – “Mank”
Lee Isaac Chung – “Minari”

Best Adapted Screenplay
Charlie Kaufman – “I’m Thinking of Ending Things”
Chloé Zhao – “Nomadland”
Kelly Reichardt & Jon Raymond – “First Cow”
Kemp Powers – “One Night in Miami”
Ruben Santiago-Hudson – “Ma Rainey’s Black Bottom”

Best Actor
Anthony Hopkins -“The Father”
Chadwick Boseman – “Ma Rainey’s Black Bottom”
Delroy Lindo – “Da 5 Bloods”
Riz Ahmed – “Sound of Metal”
Steven Yeun -“Minari”

Best Actress
Carey Mulligan – “Promising Young Woman”
Elisabeth Moss – “The Invisible Man”
Frances McDormand – “Nomadland”
Sidney Flanigan – “Never Rarely Sometimes Always”
Viola Davis – “Ma Rainey’s Black Bottom”

Best Supporting Actor
Chadwick Boseman – “Da 5 Bloods”
David Strathairn – “Nomadland”
Leslie Odom Jr. – “One Night in Miami”
Paul Raci – “Sound of Metal”
Sacha Baron Cohen – “The Trial of the Chicago 7”

Best Supporting Actress
Amanda Seyfried – “Mank”
Maria Bakalova – “Borat Subsequent Moviefilm”
Olivia Colman – “The Father”
Toni Collette – “I’m Thinking of Ending Things”
Youn Yuh-jung – “Minari”

Best Animated Feature
“Marona’s Fantastic Tale”
“Onward”
“Over the Moon”
“Soul”
“Wolfwalkers”

Best Foreign Language Film
“Another Round”
“Bacurau”
“Collective”
“La Llorona”
“Two of Us”

Best Documentary
“Collective”
“Crip Camp”
“Boys State”
“The Truffle Hunters”
“Time”

Best Cinematography
Christopher Blauvelt – “First Cow”
Erik Messerschmidt – “Mank”
Hoyte Van Hoytema – “Tenet”
Joshua James Richards – “Nomadland”
Newton Thomas Sigel – “Da 5 Bloods”

Best Production Design
“First Cow”
“Ma Rainey’s Black Bottom”
“Mank”
“One Night in Miami”
“Tenet”

Best Film Editing
Alan Baumgarten – “The Trial of the Chicago 7”
Chloé Zhao – “Nomadland”
Jennifer Lame – “Tenet”
Kirk Baxter – “Mank”
Yorgos Lamprinos – “The Father”

Best Original Score
Emile Mosseri – “Minari”
Terence Blanchard – “Da 5 Bloods”
Terence Blanchard – “One Night in Miami”
Trent Reznor, Atticus Ross – “Mank”
Trent Reznor, Atticus Ross – “Soul”

Special Citation for Independent Cinema
“La Llorona”
“The Last Tree”
“Sh*thouse”

Here Are The 2020 Nominations of The Houston Film Critics Society!


The Houston Skyline

The Houston Film Critics Society announced their nominations for the best of 2020 on Tuesday.  They’ll announce the winners on January 18th and, hopefully, they’ll remember that Texas always goes its own way and they’ll make some unexpected picks.

(Personally, I’m interested to see how Minari does, as it was filmed in the Texas/Oklahoma/Arkansas region and I do think there’s something to be said for local critics doing their bit to support local filmmaking.  I will also be interested to see who wins the award for Best Texas Independent Film.  I’m hoping it’ll be another victory for The Vast of Night.  We’ll find out on the 18th!)

Here are the nominees:

Best Picture

Da 5 Bloods
The Father
Minari
Never Rarely Sometimes Always
Nomadland
One Night in Miami
Promising Young Woman
Soul
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Director
Lee Isaac Chung – Minari
Chloé Zhao – Nomadland
Regina King – One Night in Miami
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Darius Marder – Sound of Metal
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7

Best Performance by an Actor in a Leading Role
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

Best Performance by an Actress in a Leading Role
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Bill Murray – On the Rocks
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal

Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Olivia Colman – The Father
Amanda Seyfried – Mank
Youn Yuh‑jung – Minari

Best Screenplay
Minari
Nomadland
One Night in Miami
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Animated Feature
The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers

Best Cinematography
Mank
Minari
News of the World
Nomadland
Tenet

Best Documentary Feature
Boys State
Collective
Dick Johnson is Dead
My Octopus Teacher
Time

Best Foreign Language Feature
Another Round
Bacurau
Beanpole
La Llorona
A Sun

Best Original Score
Mank
The Midnight Sky
News of the World
Soul
Tenet

Best Original Song
“Turntables” from All In: The Fight for Democracy
“Lo Si” from The Life Ahead
“Speak Now” from One Night in Miami
“Rocket to the Moon” from Over the Moon
“Wear Your Crown” from The Prom

Best Visual Effects
Tenet
The Invisible Man
The Midnight Sky

Best Stunt Coordination Team
Birds of Prey
Mulan
The Old Guard
Tenet
Wonder Woman 1984

Texas Independent Film Award
Boys State
Miss Juneteenth
Ready or Not
The Vast of Night
Yellow Rose

Outstanding Cinematic Achievement
Criterion Channel as Best Movie Streaming Platform
Minari for the performance by Alan S. Kim
Small Axe for Steve McQueen’s vision for film anthology
Sound of Metal for immersive sound design
The Trial of the Chicago 7 for ensemble cast

The Gothams Honor Nomadland


The Gotham Awards were handed out last night, honoring the best in independent film.  In the past, the Gothams have been awarded at the starts of awards season but this year, they’re happening right in the middle.  It’s a weird awards season but apparently, Nomadland either winning or being a serious contender is the one thing that you can depend upon.  Admittedly, it’s debatable how much of influence the Gothams really have on the Oscars.  Many films that Oscar-eligible are not considered to be Gotham-eligible.  For instance, the big-budgeted, studio-backed blockbusters that are often mentioned as possible Oscar nominees are not Gotham eligible.  There’s a kind of nice justice to that, I think.

That said, every victory helps.  Nomadland has kind of been an obvious Oscar contender for several months now but it never hurts to notch another victory on the wall.

Here’s are the nominees and the winners, with the winners in bold:

Best Feature
The Assistant
First Cow
Never Rarely Sometimes Always
Nomadland
Relic

Best Documentary
76 Days
City Hall
Our Time Machine
A Thousand Cuts (TIE)
Time (TIE)

Best International Feature
Bacurau
Beanpole
Cuties (Mignonnes)
Identifying Features
Martin Eden
Wolfwalkers

Bingham Ray Breakthrough Director Award
Radha Blank – The Forty-Year-Old Version
Channing Godfrey Peoples – Miss Juneteenth
Alex Thompson – Saint Frances
Carlo Mirabella-Davis – Swallow
Andrew Patterson – The Vast of Night

Best Screenplay
Bad Education – Mike Makowsky
First Cow – Jon Raymond, Kelly Reichardt
The Forty-Year-Old Version – Radha Blank (TIE)
Fourteen – Dan Sallitt (TIE)
The Vast of Night – James Montague, Craig Sanger

Best Actor
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Jude Law – The Nest
John Magaro – First Cow
Jesse Plemons – I’m Thinking of Ending Things

Best Actress
Nicole Beharie – Miss Juneteenth
Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things
Yuh-Jung Youn – Minari
Carrie Coon – The Nest
Frances McDormand – Nomadland

Breakthrough Actor
Jasmine Batchelor – The Surrogate
Kingsley Ben-Adir – One Night in Miami…
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Orion Lee – First Cow
Kelly O’Sullivan – Saint Frances

Breakthrough Series – Long Format (over 40 minutes)
The Great
Immigration Nation
P-Valley
Unorthodox
Watchmen

Breakthrough Series – Short Format (under 40 minutes)
Betty
Dave
I May Destroy You
Taste the Nation
Work in Progress

Keeping in mind that I haven’t seen all of the nominees yet, I guess my favorite winner is Andrew Patterson as Breakthrough Director for The Vast of Night.  The Vast of Night was one of my favorite films last year and I’m very much looking forward to seeing what Patterson does in the future.

Along with these awards, the Gothams also paid special tribute to: Steve McQueen, Ryan Murphy, actors Viola Davis, Chadwick Boseman and the ensemble cast of The Trial Of The Chicago 7.  A tip of the hat to Next Best Picture for that information.  I did consider watching the Gothams last night but …. well, The Bachelor was on and then after that, I was really tired.  To be honest, I would probably have watched if the awards had been presented by people dressed up like Batman.  Y’know, Gothams.  Gotham City.  All of that.  Anyway….

Congrats to the winners!

The Music City Film Critics Honor Promising Young Woman


Awards season continues!

Yesterday, the Music City Film Critics (that’s Nashville) announced their picks for the best of 2020!  They honored Promising Young Woman as Best Picture and Carey Mulligan for Best Actress.  Otherwise, the awards pretty much went to the usual suspects.  Chloe Zhao for Best Director.  Sacha Baron Cohen for Best Supporting Actor and Chadwick Boseman for Best Actor.  (I’m not looking forward to having to sit through any Oscar speeches from Sacha Baron Cohen so let’s hope the Academy is more impressed by either Boseman, Paul Raci, or Bill Murray.)  Aaron Sorkin picked up an award for his screenplay.  Same old, same old.  But at least the great Carey Mulligan got some recognition.

Here are the winners!

BEST FILM
Da 5 Bloods
First Cow
I’m Thinking of Ending Things
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
Nomadland
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Father
The Trial of the Chicago 7

BEST DIRECTOR
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Chloé Zhao – Nomadland
David Fincher – Mank
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Florian Zeller – The Father
Spike Lee – Da 5 Bloods

BEST ACTOR
Anthony Hopkins – The Father
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Gary Oldman – Mank
Riz Ahmed – Sound of Metal

BEST ACTRESS
Carey Mulligan – Promising Young Woman
Elisabeth Moss – The Invisible Man
Frances McDormand – Nomadland
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom

BEST SUPPORTING ACTOR
Bill Burr – The King of Staten Island
Bill Murray – On the Rocks
Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami…
Paul Raci – Sound of Metal
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7

BEST SUPPORTING ACTRESS (TIE)
Amanda Seyfried – Mank
Glenn Close – Hillbilly Elegy
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm (TIE)
Olivia Colman – The Father
Yuh-Jung Youn – Minari (TIE)

BEST ACTING ENSEMBLE
Da 5 Bloods
I’m Thinking of Ending Things
Ma Rainey’s Black Bottom
One Night in Miami…
The Trial of the Chicago 7

BEST ANIMATED FEATURE
Onward (dir. Dan Scanlon)
Over the Moon (dir. Glen Keane)
Scoob! (dir. Tony Cervone)
Soul (dir. Pete Docter)
Wolfwalkers (dir. Tomm Moore & Ross Stewart)

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Another Round (dir. Thomas Vinterberg)
Bacurau (dir. Kleber Mendonça Filho & Juliano Dornelles)
Collective (dir. Alexander Nanau)
I’m No Longer Here (dir. Fernando Frías)
​The Platform (dir. Galder Gaztelu-Urrutia)

BEST DOCUMENTARY
Collective (dir. Alexander Nanau)
Dick Johnson is Dead (dir. Kirsten Johnson)
The Social Dilemma (dir. Jeff Orlowski)
Time (dir. Garrett Bradley)
You Cannot Kill David Arquette (dir. David Darg & Price James)

BEST SCREENPLAY
I’m Thinking of Ending Things (Charlie Kaufman)
Mank (Jack Fincher)
Minari (Lee Isaac Chung)
Promising Young Woman (Emerald Fennell)
The Trial of the Chicago 7 (Aaron Sorkin)

BEST SONG
The Trial of the Chicago 7 – “Hear My Voice”
Eurovision Song Contest – “Husavik (My Hometown)”
Trolls: World Tour – “Just Sing”
Over the Moon – “Rocket to the Moon”
One Night in Miami… – “Speak Now”
Tenet – “The Plan”

BEST SCORE
Minari (Emile Mosseri)
Tenet (Ludwig Göransson)
Da 5 Bloods (Terence Blanchard)
Mank (Trent Reznor & Atticus Ross)
Soul (Trent Reznor & Atticus Ross)

BEST CINEMATOGRAPHY
Da 5 Bloods (Newton Thomas Sigel)
Mank (Erik Messerschmidt)
News of the World (Dariusz Wolski)
Nomadland (Joshua James Richards)
Tenet (Hoyte van Hoytema)

BEST EDITING
Nomadland (Chloé Zhao)
Mank (Kirk Baxter)
Tenet (Jennifer Lame)
The Father (Yorgos Lamprinos)
The Invisible Man (Andy Canny) (TIE)
The Trial of the Chicago 7 (Alan Baumgarten) (TIE)

BEST PRODUCTION DESIGN
Mank (Donald Graham Burt)
Emma. (Kave Quinn)
Ma Rainey’s Black Bottom (Mark Ricker)
Da 5 Bloods (Wynn Thomas)
The Personal History of David Copperfield (Christina Casali)

The Jim Ridley Award
Awarded to Nashville musician William Tyler for his score for First Cow

Here are the 2020 Nominations of the St. Louis Film Critics Association


The St. Louis Film Critics Association yesterday announced their nominees for the best of 2020.  The winners will be announced this Sunday, the 17th.

The great thing about St. Louis is that they give out a lot of awards.  They honor the Best Horror Film and the Best Comedy and all the rest.  As a result, their awards are always marginally more interesting than what you get from some of the other regional groups.

Here are the nominations!

BEST FILM
First Cow
I’m Thinking of Ending Things
Nomadland
Promising Young Woman
The Trial of the Chicago 7

BEST DIRECTOR
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Lee Isaac Chung – Minari
Spike Lee – Da 5 Bloods
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Chloe Zhao – Nomadland

BEST ACTRESS
Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

BEST SUPPORTING ACTRESS
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Olivia Colman – The Father
Amanda Seyfried – Mank
Yuh-jung Youn – Minari

BEST ACTOR
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Anthony Hopkins – The Father
Gary Oldman – Mank

BEST SUPPORTING ACTOR
Bo Burnham – Promising Young Woman
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Bill Murray – On The Rocks
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Jack Fincher – Mank
Andy Siara – Palm Springs
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Charlie Kaufman – I’m Thinking of Ending Things
Kemp Powers – One Night in Miami
Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Chloe Zhao – Nomadland

BEST CINEMATOGRAPHY
Benjamin Kracunc – Promising Young Woman
Erik Messerschmidt – Mank
Joshua James Richards – Nomadland
Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods
Dariusz Wolski – News of the World

BEST EDITING
Jonah Moran – Hamilton
Robert Frasen – I’m Thinking of Ending Things
Kirk Baxter – Mank
Chloe Zhao – Nomadland
​Alan Baumgarten – The Trial of the Chicago 7

BEST PRODUCTION DESIGN
Kave Quinn – Emma.
Mark Ricker – Ma Rainey’s Black Bottom
Donald Graham Burt – Mank
Cristina Casali – The Personal History of David Copperfield
Michael Perry – Promising Young Woman

BEST SCORE
Ludovico Einaudi – “Nomadland”
Ludwig Goransson – “Tenet”
James Newton Howard – “News of the World”
Trent Reznor, Atticus Ross & Jon Baptiste – “Soul”
Trent Reznor & Atticus Ross – “Mank”

BEST SOUNDTRACK
Birds of Prey
Da 5 Bloods
Hamilton
Lovers Rock
Promising Young Woman

BEST VISUAL EFFECTS
Birds of Prey
The Invisible Man
Mank
The Midnight Sky
Tenet

BEST ANIMATED FILM
Onward
Over The Moon
Soul
The Wolf House
Wolfwalkers

BEST HORROR FILM
Alone
The Invisible Man
La Llorona
Possessor: Uncut
​The Vast of Night

BEST COMEDY FILM
Borat Subsequent Moviefilm
Emma.
The King of Staten Island
On The Rocks
Palm Springs

BEST ACTION FILM
Birds of Prey
The Gentlemen
Greyhound
The Old Guard
Tenet

BEST DOCUMENTARY
City Hall
Collective
Dick Johnson Is Dead
My Octopus Teacher
The Social Dilemma

BEST FOREIGN FILM
Another Round
Bacurau
Beanpole
Collective
Vitalina Varela

​WORST FILM
Artemis Fowl
The Doorman
Downhill
Hillbilly Elegy
Wonder Woman 1984

BEST SCENE
HR scene in The Assistant
Rudy Guiliani in Borat Subsequent Moviefilm
Dinner with parents in I’m Thinking of Ending Things
Sisters dine in The Invisible Man
Questionnaire in Never Rarely Sometimes Always

The National Society of Film Critics Honors Nomadland


I was kind of hoping that, when they met and voted earlier today, the National Society Of Film Critics would add some new films and performances to the Oscar discussion but instead, they went for the usual suspects.  Nomadland took Best Picture, though First Cow was a close runner-up.  Chloe Zhao, Frances McDormand, and Maria Bakalova won again.  I mean, if we’re going to be honest …. it was all pretty predicable.  Remember how, in past years, it sometimes took nearly an entire day for the NSFC to announce all their winners because the voting was so close?  That didn’t happen this year.  It was all pretty much cut-and-dried.  I followed along on twitter because I’m addicted to this stuff but as soon as they announced Frances McDormand was their pick for Best Actress, I knew how the day was going to go.

(And don’t get me wrong!  Frances McDormand is great!  I haven’t seen Nomadland yet but I greatly admired The Rider, Chloe Zhao’s previous film.  Please do not think that I’m saying that any of these awards are undeserved because I most certainly am not.  Instead, I’m just saying that — from the perspective of a lifelong Oscar watcher — it’s more fun when things aren’t predictable.)

Oh well, it happens.  Sometimes, you have an Oscar race where every precursor is unpredictable and it seem like anyone could win.  And then we have years like this one, where the same film keeps winning over and over again.  Some people would say that we should probably just be happy that people can all agree on something for once.  Hopefully, they won’t say that to me, though.  If we’re all going to agree on something, let’s agree to treat one another with respect and not always jump to the worst conclusion about the other side.  Agreeing on films, though, is nothing to celebrates.  Films are meant to be argued about.

Anyway, here are the winners from the National Society Of Film Critics!

Best Picture
Winner: NOMADLAND (52 points)
Runners-up: FIRST COW (50 points) & NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS (41 points)

Best Director
Winner: Chloé Zhao, NOMADLAND (58 points)
Runners-up: Steve McQueen, SMALL AXE (41 points) & Kelly Reichardt, FIRST COW (30 points)

Best Foreign-Language Film
Winner: COLLECTIVE (38 points)
Runners-up: BACURAU and BEANPOLE (36 points) & VITALINA VARELA (32 points)

Best Actress
Winner: Frances McDormand, NOMADLAND (46 points)
Runners-up: Viola Davis, MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (33 points) & Sidney Flanigan, NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS (29 points)

Best Actor
Winner: Delroy Lindo, DA 5 BLOODS (52 points)
Runners-up: Chadwick Boseman, MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (47 points) & Riz Ahmed, SOUND OF METAL (32 points)

Best Supporting Actress
Winner: Maria Bakalova, BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM (47 points)
Runners-up: Amanda Seyfried, MANK (40 points) & Youn Yuh-jung, MINARI (33 points)

Best Supporting Actor
​Winner: Paul Raci, SOUND OF METAL (53 points)
Runners-up: Glynn Turman, MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (36 points) & Chadwick Boseman, DA 5 BLOODS (35 points)

Best Screenplay
Winner: Eliza Hittman, NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS (38 points)
Runners-up: Jon Raymond and Kelly Reichardt, FIRST COW (35 points) Charlie Kaufman, I’M THINKING OF ENDING THINGS (29 points)

Best Cinematography
Winner: Joshua James Richards, NOMADLAND (47 points)
Runners-up: Shabier Kirchner, LOVERS ROCK (41 points) & Leonardo Simões, VITALINA VARELA (34 points)