Spider-Man: Into The Spider-Verse Swings Into The Hearts of the Utah Film Critics!


On Sunday, the Utah Film Critics reminded me why I love awards season.

After a few weeks of the same three or four films winning award after award, the Utah Film Critics decided to go against the conventional wisdom and, as best picture of 2018, they selected the animated film, Spider-Man: Into the Spider-Verse!

Obviously, the Utah Film Critics aren’t as influential as the National Board of Review or the Golden Globes or even the Critics Choice Awards.  If I had to choose between the two, I’d say that Black Panther has a far better chance of becoming the first comic book movie to be nominated for best picture.  Still, it’s always fun to play what if.

(Also, Utah deserves credit for giving acting awards to both Elsie Fisher and Hugh Grant.)

Anyway, here are all the winners out of Utah!

Best Picture: Spider-Man: Into the Spider-Verse (RU: Roma)

Best Animated Feature: Spider-Man: Into the Spider-Verse (RU: none)

Best Documentary Feature: Won’t You Be My Neighbor? (RU: Minding the Gap)

Best Non-English Language Feature: Roma (RU: Burning)

Best Director: Alfonso Cuarón, Roma (RU: Ryan Coogler, Black Panther)

Best Actor: Ethan Hawke, First Reformed (RU: Christian Bale, Vice)

Best Actress: Elsie Fisher, Eighth Grade (RU: Lady Gaga, A Star Is Born)

Best Supporting Actor (tie): Hugh Grant, Paddington 2 and Russell Hornsby, The Hate U Give

Best Supporting Actress: Olivia Colman, The Favourite (RU: Elizabeth Debicki, Widows)

Best Original Screenplay: Bo Burnham, Eighth Grade (RU: Deborah Davis and Tony McNamara, The Favourite)

Best Adapted Screenplay: Phil Lord & Rodney Rothman, Spider-Man: Into the Spider-Verse (RU: Audrey Wells, The Hate U Give)

Best Cinematography: Alfonso Cuarón, Roma (RU: Rob Hardy, Annihilation)

Best Original Score: Geoff Barrow & Ben Salisbury, Annihilation (RU: Nicholas Britell, If Beale Street Could Talk)

The Utah Film Critics Tell A Ghost Story


The Utah Film Critics Association picked one of my favorite films of the year for best picture!  Good for them!

Check out the winners below:

Best Picture
A Ghost Story
runner-up: Dunkirk

Best Director
Christopher Nolan, Dunkirk
runner-up: David Lowery, A Ghost Story

Best Actor, Female
Sally Hawkins, The Shape of Water
runner-up: Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Actor, Male
Andy Serkis, War for the Planet of the Apes
runner-up: James Franco, The Disaster Artist

Best Supporting Actor, Female
Tatiana Maslany, Stronger
runner-up: Allison Janney, I, Tonya

Best Supporting Actor, Male
Willem Dafoe, The Florida Project
runner-up: Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay
Hampton Fancher and Michael Green, Blade Runner 2049
runner-up: Scott Neustadter & Michael H. Weber, The Disaster Artist

Best Original Screenplay
Jordan Peele, Get Out
runners-up: Greta Gerwig, Lady Bird and Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (tie)

Best Cinematography
Roger Deakins, Blade Runner 2049
runner-up: Hoyte van Hoytema, Dunkirk

Best Score
Alexandre Desplat, The Shape of Water
runner-up: Hans Zimmer & Benjamin Wallfisch, Blade Runner 2049

Best Documentary Feature
Jane
runner-up: Chasing Coral

Best Animated Feature
Coco
runner-up: The LEGO Batman Movie

Best Non-English Language Film
Thelma
runners-up: Raw and A Fantastic Woman (tie)

The Utah Film Critics Association Celebrates La La Land


la-la-land

The Utah Film Critics announced their picks for the best of 2016!

• Best Picture: “La La Land”; runner-up: “Moonlight.”

• Directing: Barry Jenkins, “Moonlight”; runner-up, Damien Chazelle, “La La Land”

• Lead Actor, Male: Casey Affleck, “Manchester by the Sea”; runner-up: Joel Edgerton, “Loving”

• Lead Actor, Female: Emma Stone, “La La Land”; runner-up: Ruth Negga, “Loving”

• Supporting Actor, Female: Viola Davis, “Fences”; runners-up: (tie) Naomie Harris, “Moonlight,” Michelle Williams, “Manchester by the Sea”

• Supporting Actor, Male: (tie) Mahershala Ali, “Moonlight,” John Goodman, “10 Cloverfield Lane”

• Original Screenplay: Taylor Sheridan, “Hell or High Water”; runner-up: Kenneth Lonergan, “Manchester by the Sea”

• Adapted Screenplay: Barry Jenkins and Tarell Alvin McCraney, “Moonlight”; runner-up: Eric Heisserer, “Arrival”

• Cinematography: Linus Sandgren, “La La Land”; runner-up: Bradford Young, “Arrival”

• Original Score: Justin Hurwitz, “La La Land”; runner-up: Johann Johannsson, “Arrival”

• Documentary Feature: “Cameraperson”; runner-up: “Weiner”

• Animated Feature: “Kubo and the Two Strings”; runners-up: (tie) “Moana” and “Zootopia”

• Non-English Language Film: “The Handmaiden” (South Korea); runners-up: (tie) “Elle” (France) and “Toni Erdmann” (Germany)

The Utah Film Critics Are Mad About Max!!


MadMaxFuryRoad

The Utah Film Critics announced their picks for the best of 2015 and they’re mad about Max!

BEST PICTURE
Winner: Mad Max: Fury Road
(runner-up: The Martian)

BEST DIRECTING
Winner: George Miller – Mad Max: Fury Road
(runner-up: Ridley Scott – The Martian)

BEST ACTOR
Winner: Leonardo DiCaprio – The Revenant
(runner-up: Matt Damon – The Martian)

BEST ACTRESS
Winner: Brie Larson – Room
(runner-up: Saoirse Ronan – Brooklyn)

BEST SUPPORTING ACTOR
Winner: Sylvester Stallone – Creed
(runner-up: Oscar Isaac – Ex Machina)

BEST SUPPORTING ACTRESS
Winner: Rose Byrne – Spy
(runner-up: Alicia Vikander – Ex Machina)

ORIGINAL SCREENPLAY
Winner: Inside Out
(runner-up: Spotlight)

ADAPTED SCREENPLAY
Winner: The Martian
(runner-up: Brooklyn)

CINEMATOGRAPHY
Winner: Mad Max: Fury Road
(runner-up: The Revenant)

BEST DOCUMENTARY
Winner: The Hunting Ground
(runner-up: Amy)

NON-ENGLISH FEATURE
Winner: Timbuktu
(runner-up: Son of Saul)

BEST ANIMATED FEATURE
Winner: Inside Out
(runner-up: Shaun the Sheep)

Birdman Soars Over Utah


michael-keaton-birdman

Somehow, I missed this one in my previous awards roundup.  Way back on December 18th, the Utah Film Critics announced their picks for the best of 2014.  Here’s what won!

Best Picture
“Birdman”
(Runner-up: “The Imitation Game”)

Best Director
Alejandro González Iñárritu, “Birdman”
(Runner-up: Jonathan Glazer, “Under the Skin”)

Best Actor
Michael Keaton, “Birdman”
(Runner-up: TIE – Benedict Cumberbatch, “The Imitation Game” and Ralph Fiennes, “The Grand Budapest Hotel”

Best Actress
Rosamund Pike, “Gone Girl”
(Runner-up: Marion Cotillard, “Two Days, One Night”)

Best Supporting Actor
J.K. Simmons, “Whiplash”
(Runner-up: Edward Norton, “Birdman”)

Best Supporting Actress
Jessica Chastain, “A Most Violent Year”
(Runner-up: Tilda Swinton, “Snowpiercer”)

Best Adapted Screenplay
(TIE) “Inherent Vice” and “Snowpiercer”

Best Original Screenplay
“Birdman”
(Runner-up: “Nightcrawler”)

Best Cinematography
“Nightcrawler”
(Runner-up: “Under the Skin”)

Best Animated Feature
“The LEGO Movie”
(Runner-up: “The Boxtrolls”)

Best Non-English Feature
“We Are the Best!”
(Runner-up: “Two Days, One Night”)

Best Documentary Feature
“CITIZENFOUR”
(Runner-up: “The Overnighters”)