What If Lisa Picked The Oscar Nominees: 2020 Edition


With the Oscar nominations due to be announced tomorrow, now is the time that the Shattered Lens indulges in a little something called, “What if Lisa had all the power.” Listed below are my personal Oscar nominations. Please note that these are not the films that I necessarily think will be nominated. The fact of the matter is that the many of them will not. Instead, these are the films that would be nominated if I was solely responsible for deciding the nominees this year. Winners are listed in bold.

I should also point out that I’ve only nominated films that were actually released in 2020.  Undoubtedly, Nomadland, Minari, Judas and the Black Messiah, and The Father will do very well with the Academy tomorrow but, as far as I’m concerned, they’re 2021 films and not eligible for my nominations.  They will be eligible next year, when I do my 2021 edition of What If Lisa Had All The Power.

It should also go without saying that I’ve nominated films that I’ve actually seen.

You’ll also note that I’ve added four categories, all of which I believe the Academy should adopt — Best Voice-Over Performance, Best Casting, Best Stunt Work, and Best Overall Use Of Music In A Film.

Click on the links to see my nominations for 2019, 20182017201620152014201320122011, and 2010!)

Best Picture

The Assistant
Bad Education
First Cow
The Girl With A Bracelet
i’m thinking of ending things
Lovers Rock
Palm Springs
Promising Young Woman
Soul
The Vast of Night

Best Director

Stéphane Demoustier for The Girl With A Bracelet
Emerald Fennell for Promising Young Woman
Charlie Kaufman for i’m thinking of ending things
Steve McQueen for Lovers Rock
Andrew Patterson for The Vast of Night
Kelly Reichardt for First Cow

Best Actor

Ben Affleck in The Way Back
Riz Ahmed in Sound of Metal
Chadwick Boseman in Ma Rainey’s Black Bottom
John Boyega in Red, White, and Blue
Hugh Jackman in Bad Education
Delroy Lindo in Da 5 Bloods

Best Actress

Alison Brie in Horse Girl
Sidney Flanigan in Never Rarely Sometimes Always
Julia Garner in The Assistant
Melissa Guers in The Girl With A Bracelet
Sophia Loren in The Life Ahead
Carey Mulligan in Promising Young Woman

Best Supporting Actor

Brian Dennehy in Driveways
Aldis Hodge in One Night In Miami
Orion Lee in First Cow
Clarke Peters in Da 5 Blood
Paul Raci in The Sound of Metal
J.K. Simmons in Palm Springs

Best Supporting Actress

Jane Adams in She Dies Tomorrow
Glenn Close in Hillbilly Elegy
Olivia Cooke in Sound of Metal
Allison Janney in Bad Education
Chiara Mastroianni in The Girl With A Bracelet
Talia Ryder in Never Rarely Sometimes Always

Best Voice Over Performance

Jack Cruz in What Did Jack Do?
Bruce Davis in The Vast of Night
Tina Fey in Soul
Jamie Foxx in Soul
Nick Offerman in Frances Ferguson
Chris Pratt in Onward

Best Original Screenplay

The Assistant
Palm Springs
Possessor
Promising Young Woman
Soul
The Vast of Night

Bad Education

Best Adapted Screenplay

Bad Education
Emma
First Cow
The Girl With A Bracelet
i’m thinking of ending things
The Outpost

Best Animated Feature Film

A Shaun The Sheep Movie: Farmageddon
Onward
Red Shoes and the Seven Dwarfs
Soul

Best Documentary Feature Film

Alabama Snake
Athlete A
The Mystery of D.B. Cooper
Natalie Wood: What Remains Behind
The Social Dilemma
Tread

Best International Feature Film

Figurant
The Girl With A Bracelet
Gunpowder Heart
The Hater
The Life Ahead
The Shock of the Future

Best Live Action Short Film

Basic
Figurant
Host
Run/On
Waffle
What Did Jack Do?

Best Documentary Short Film

Betye Saar: Taking Care of Business
John Was Trying To Contact Aliens
Lions in the Corner
Quilt Fever

Best Animated Short Film

Canvas

If Anything Happens I Love You

Best Original Score

Call of the Wild
First Cow
Mangrove
Possessor
She Dies Tomorrow
The Shock of The Future

Best Original Song

“Boss Bitch” from Birds of Prey
“Diamonds” from Birds of Prey
“Everybody Dies” from The Outpost
“Future Shock Work in Progress” from The Shock of the Future
“Gratia Plena” from Fatima
“Husavik” from Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
“Jah Jah Ding Dong” from Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
“Metamorph” from Gunpowder Heart
“The Spirit of Christmas” from The Christmas Chronicles 2
“True Love’s Flame” from What Did Jack Do?

Best Overall Use of Music

Bill & Ted Face The Music
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
Lovers Rock
Proising Young Woman
The Shock of the Future
Soul

Best Sound

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
Lovers Rock
The Outpost
Possessor
The Shock of the Future
Sound of Metal

Best Production Design

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
Emma
First Cow
i’m thinking of ending things
Possessor
The Shock of the Future

Best Casting

The Assistant
First Cow
Lovers Rock
Palm Springs
Promising Young Woman
The Vast of Night

Best Cinematography

First Cow
i’m thinking of ending things
Lovers Rock
Mank
She Dies Tomorrow
The Vast of Night

Best Makeup and Hairstyling

Bill & Ted Face The Music
i’m thinking of ending things
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
Hillbilly Elegy
Ma Rainey’s Black Bottom
Promising Young Woman

Best Costume Design

Emma
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
Fatima
First Cow
Ma Rainey’s Black Bottom
Tesla

Best Film Editing

Extraction
i’m thinking of ending things
The Outpost
Palm Springs
Promising Young Woman
The Way Back

Best Stuntwork

Bad Boys For Life
Birds of Prey
Bloodshot
Extraction
The Hunt
The Outpost

Best Visual Effects

The Christmas Chronicles 2
The Midnight Sky
The Outpost
Possessor
Radioactive
Tesla

Films By Number of Nominations

8 Nominations — First Cow, Promising Young Woman

7 Nominations — Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga, i’m thinking of ending things

6 Nominations — The Girl With A Bracelet, Lovers Rock, The Outpost, Shock of the Future, Soul, The Vast of Night

5 Nominations — Palm Springs, Possessor

4 Nominations — The Assistant, Bad Education, Sound of Metal

3 Nominations — Birds of Prey, Emma, Ma Rainey’s Black Bottom, She Dies Tomorrow, What Did Jack Do?

2 Nominations — Bill & Ted Face the Music, The Christmas Chronicles 2, Da 5 Bloods, Extraction, Fatima, Figurant, Gunpowder Heart, Hillbilly Elegy, The Life Ahead, Never Rarely Sometimes Always, Onward, Tesla, The Way Back

1 Nomination — Alabama Snake, Athlete A, Bad Boys For Life, Basic, Bettye Saar: Taking Care of Business, Bloodshot, Call of the Wild, Canvas, Driveways, Frances Ferguson, The Hater, Horse Girl, Host, The Hunt, If Anything Happens I Love You, John Was Trying To Contact Aliens, Lions in the Corner, Mangrove, Mank, Midnight Sky, The Mystery of D.B. Cooper, Natalie Wood: What Remains Behind, One Night in Miami, Quilt Fever, Radioactive, Red Shoes and the Seven Dwarfs, Red White and Blue, Run/On, A Shaun The Sheep Movie: Farmageddon, The Social Dilemma, Tread, Waffle

Films By Number of Oscars Won

3 Oscars — The Girl With A Bracelet, Promising Young Woman

1 Oscar — The Assistant, Bad Education, Driveways, Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga, Figurant, First Cow, Frances Ferguson, If Anything Happens I Love You, i’m thinking of ending things, John Was Trying To Contact Aliens, Lovers Rock, Ma Rainey’s Black Bottom, The Outpost, Palm Springs, Possessor, Shock of the Future, The Social Dilemma, Soul, Sound of Metal, The Vast of Night, What Did Jack Do?

Tomorrow, the Oscar nominations will be released and we’ll see if how much or, more likely, how little the Academy and I agree upon!

The Washington D.C. Film Critics Honor Wonder Woman 1984!


 

Well, the Washington D.C. Area Film Critics did pick Wonder Woman 1984 as being the best 2020 cinematic depiction of life in Washington D.C.

However, Nomadland won best picture.  Chloe Zhao picked up best director.  Frances McDormand won best actress.  In fact, to be honest, it was pretty much the same films and people who have been winning the majority of the prizes since award season began.  That’s not a complaint, mind you.  It’s just that, when the same film keeps winning over and over again, it makes you appreciate things like Wonder Woman 1984 picking up an award for being the best cinematic depiction of life in Washington D.C.

Here are the winners from our nation’s capital:

Best Film
First Cow
Minari
Nomadland
One Night in Miami…
Promising Young Woman

Best Director
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Regina King – One Night in Miami…
Kelly Reichardt – First Cow
Chloé Zhao – Nomadland

Best Actor
Riz Ahmed – Sound Of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

Best Actress
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Vanessa Kirby – Pieces Of A Woman
Frances McDormand – Nomadland
Elisabeth Moss – The Invisible Man
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Sacha Baron Cohen – The Trial Of The Chicago 7
Daniel Kaluuya – Judas And The Black Messiah
Bill Murray – On The Rocks
Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami…
Paul Raci – Sound Of Metal

Best Supporting Actress
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Olivia Colman – The Father
Dominique Fishback – Judas And The Black Messiah
Amanda Seyfried – Mank
Yuh-Jung Youn – Minari

Best Acting Ensemble
Da 5 Bloods
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
One Night in Miami…
The Trial Of The Chicago 7

Best Youth Performance
Millie Bobby Brown – Enola Holmes
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Alan Kim – Minari
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always
Helena Zengel – News Of The World

Best Voice Performance
Tina Fey – Soul
Jamie Foxx – Soul
Tom Holland – Onward
Honor Kneafsey – Wolfwalkers
Octavia Spencer – Onward

Best Original Screenplay
Lee Isaac Chung – Minari
Andy Siara – Palm Springs
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Darius Marder & Abraham Marder – Sound Of Metal
Aaron Sorkin – The Trial Of The Chicago 7

Best Adapted Screenplay
Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow
Charlie Kaufman – I’m Thinking Of Ending Things
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Chloé Zhao – Nomadland
Kemp Powers – One Night in Miami…

Best Animated Feature
The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers

Best Documentary
Boys State
Collective
Crip Camp: A Disability Revolution
Dick Johnson Is Dead
Time

Best International/Foreign Language Film
Another Round
Bacurau
La Llorona
Night of the Kings
The Mole Agent

Best Production Design
Emma.
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
News Of The World
Tenet

Best Cinematography
Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods
Erik Messerschmidt – Mank
Dariusz Wolski – News Of The World
Joshua James Richards – Nomadland
Hoyte van Hoytema – Tenet

Best Editing
Kirk Baxter – Mank
Chloé Zhao – Nomadland
Mikkel E. G. Nielsen – Sound Of Metal
Jennifer Lame – Tenet
Alan Baumgarten – The Trial Of The Chicago 7

Best Original Score
Trent Reznor & Atticus Ross – Mank
Emile Mosseri – Minari
James Newton Howard – News Of The World
Trent Reznor, Atticus Ross & Jon Batiste – Soul
Ludwig Göransson – Tenet

The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC
Crip Camp: A Disability Revolution
The Fight
Jimmy Carter: Rock & Roll President
John Lewis: Good Trouble
Wonder Woman 1984

The Toronto Film Critics Association Honors Nomadland


They love Nomadland, even in Canada!

The Toronto Film Critics Association announced their picks for the best of 2020 yesterday and Noamdland picked up another best picture prize.  Chloe Zhao and Frances McDormand were also, once again, honored.  Daniel Kaluuya, who has been coming on strong in recent days, picked up Best Supporting Actor for Judas and the Black Messiah, defeating former front runners Paul Raci and Leslie Odom Jr.

Here are the winners from Toronto:

Best Film
Winner: ​​Nomadland
Runners Up: First Cow & Minari

Best Director
Winner: ​Chloe Zhao – Nomadland
Runners Up: Lee Isaac Chung – Minari & Kelly Reichardt – First Cow

Best Screenplay
Winner: ​Minari
Runners Up: Nomadland & Sound of Metal

Best Actress
Winner: ​Frances McDormand – Nomadland
Runners Up: Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom & Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always

Best Actor
Winner: ​Riz Ahmed – Sound of Metal
Runners Up: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom & Mads Mikkelsen – Another Round

Best First Feature
Winner: ​The Forty-Year-Old-Version
Runners Up: The Father & Promising Young Woman

Best Documentary
Winner: ​Collective
Runners Up: Crip Camp, David Byrne’s American Utopia & Time

Best Foreign Language Film
Winner: ​Bacurau
Runners Up: Another Round & Beanpole

Best Animated Feature
Winner: ​Wolfwalkers
Runners Up: Soul & The Willoughbys

Best Supporting Actress
Winner: Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Runners Up: Youn Yuh-jung – Minari & Olivia Colman – The Father

Best Supporting Actor
Winner: Daniel Kaluuya – Judas And The Black Messiah
Runners Up: Paul Raci – Sound of Metal & Leslie Odom Jr. – One Night in Miami

Here Are The Washington D.C. Area Film Critics Association Nominations!


Yesterday, the Washington D.C. Area Film Critics Association announced their nominees for the best of the year.  After it was snubbed by both the Golden Globes and SAG, it’s nice to see at least one group acknowledging First Cow.  (Actually, a lot of groups have been acknowledging First Cow.  I just worry it’s the type of film that will player better with critics than with Oscar voters.  Which is a shame because it’s a great film!)

The winners will be announced on February 8th …. which is tomorrow!  Here are the nominees:

Best Film
First Cow
Minari
Nomadland
One Night in Miami…
Promising Young Woman

Best Director
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Regina King – One Night in Miami…
Kelly Reichardt – First Cow
Chloé Zhao – Nomadland

Best Actor
Riz Ahmed – Sound Of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

Best Actress
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Vanessa Kirby – Pieces Of A Woman
Frances McDormand – Nomadland
Elisabeth Moss – The Invisible Man
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Sacha Baron Cohen – The Trial Of The Chicago 7
Daniel Kaluuya – Judas And The Black Messiah
Bill Murray – On The Rocks
Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami…
Paul Raci – Sound Of Metal

Best Supporting Actress
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Olivia Colman – The Father
Dominique Fishback – Judas And The Black Messiah
Amanda Seyfried – Mank
Yuh-Jung Youn – Minari

Best Acting Ensemble
Da 5 Bloods
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
One Night in Miami…
The Trial Of The Chicago 7

Best Youth Performance
Millie Bobby Brown – Enola Holmes
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Alan Kim – Minari
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always
Helena Zengel – News Of The World

Best Voice Performance
Tina Fey – Soul
Jamie Foxx – Soul
Tom Holland – Onward
Honor Kneafsey – Wolfwalkers
Octavia Spencer – Onward

Best Original Screenplay
Lee Isaac Chung – Minari
Andy Siara – Palm Springs
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Darius Marder & Abraham Marder – Sound Of Metal
Aaron Sorkin – The Trial Of The Chicago 7

Best Adapted Screenplay
Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow
Charlie Kaufman – I’m Thinking Of Ending Things
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Chloé Zhao – Nomadland
Kemp Powers – One Night in Miami…

Best Animated Feature
The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers

Best Documentary
Boys State
Collective
Crip Camp: A Disability Revolution
Dick Johnson Is Dead
Time

Best International/Foreign Language Film
Another Round
Bacurau
La Llorona
Night of the Kings
The Mole Agent

Best Production Design
Emma.
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
News Of The World
Tenet

Best Cinematography
Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods
Erik Messerschmidt – Mank
Dariusz Wolski – News Of The World
Joshua James Richards – Nomadland
Hoyte van Hoytema – Tenet

Best Editing
Kirk Baxter – Mank
Chloé Zhao – Nomadland
Mikkel E. G. Nielsen – Sound Of Metal
Jennifer Lame – Tenet
Alan Baumgarten – The Trial Of The Chicago 7

Best Original Score
Trent Reznor & Atticus Ross – Mank
Emile Mosseri – Minari
James Newton Howard – News Of The World
Trent Reznor, Atticus Ross & Jon Batiste – Soul
Ludwig Göransson – Tenet

The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC
Crip Camp: A Disability Revolution
The Fight
Jimmy Carter: Rock & Roll President
John Lewis: Good Trouble
Wonder Woman 1984

Here Are The 2020 Nominations of the Hollywood Critics Association!


The Hollywood Critics Association has announced their nominees for the best of 2020!  The winners will be announced on March 5th, 2021 in a virtual ceremony.

As for the nominees, themselves, it’s pretty much more of the same.  Judas and the Black Messiah — which really wasn’t a huge factor during the December and January portion of awards season — seems to be coming on strong in the 2nd half.  In this case, it took the Best Picture spot that probably would have otherwise gone to First Cow.

Here are the nominees:

Best Picture
Da 5 Bloods
Judas and The Black Messiah
Minari
Nomadland
One Night in Miami
Promising Young Woman
Soul
Sound of Metal
The Father
The Trial of the Chicago 7

Best Actor
Anthony Hopkins – The Father
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Kingsley Ben-Adir – One Night in Miami
Riz Ahmed – Sound of Metal

Best Actress
Carey Mulligan – Promising Young Woman
Elisabeth Moss – The Invisible Man
Frances McDormand – Nomadland
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Zendaya – Malcolm & Marie

Best Supporting Actor
Bo Burnham – Promising Young Woman
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Daniel Kaluuya – Judas and The Black Messiah
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal

Best Supporting Actress
Amanda Seyfried – Mank
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Glenn Close – Hillbilly Elegy
Olivia Colman – The Father
Yuh-Jung Youn – Minari

Best Animated or VFX Performance
Ben Schwartz – Sonic the Hedgehog
Cathy Ang – Over the Moon
Honor Kneafsey – Wolfwalkers
Jamie Foxx – Soul
Tina Fey – Soul

Best Male Director
Darius Marder – Sound of Metal
David Fincher – Mank
Lee Isaac Chung – Minari
Shaka King – Judas and The Black Messiah
Spike Lee – Da 5 Bloods

Best Female Director
Chloé Zhao – Nomadland
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Regina King – One Night in Miami
Sofia Coppola – On the Rocks

Best Original Screenplay
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Abraham Marder & Darius Marder – Sound of Metal
Andy Siara – Palm Springs
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Lee Isaac Chung – Minari

Best Adapted Screenplay
Chloé Zhao – Nomadland
Florian Zeller – The Father
Jonathan Raymond & Kelly Reichardt – First Cow
Kemp Powers – One Night in Miami
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom

Best Cast Ensemble
Da 5 Bloods
Ma Rainey’s Black Bottom
One Night in Miami
Promising Young Woman
The Prom
The Trial of the Chicago 7

Best First Feature
Channing Godfrey Peoples – Miss Juneteenth
Darius Marder – Sound of Metal
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Radha Blank – The 40-Year-Old Version
Regina King – One Night in Miami

Best Animated Film
Onward
Over The Moon
Soul
The Croods: A New Age
Wolfwalkers

Best International Film
Another Round
Bacurau
I’m No Longer Here
La Llorona
Two of Us

Best Documentary
All In: The Fight for Democracy
Boys State
Class Action Park
Dick Johnson is Dead
Time

Best Action
Bad Boys for Life
Birds of Prey
Extraction
Tenet
The Old Guard

Best Blockbuster
Birds of Prey
Sonic the Hedgehog
Tenet
The Old Guard
Wonder Woman 1984

Best Comedy/Musical
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
On the Rocks
Palm Springs
The Personal History of David Copperfield
The Prom

Best Horror
Freaky
His House
Host
Relic
The Invisible Man

Best Indie Film
Black Bear
First Cow
Minari
Miss Juneteenth
Palm Springs

Best Short Film
Burrow
Canvas
Cops And Robbers
If Anything Happens, I Love You
The Heart Still Hums

Best Cinematography
Mank
News of The World
Nomadland
Tenet
The Midnight Sky

Best Stunts
Birds of Prey
Extraction
Tenet
The Old Guard
Wonder Woman 1984

Best Score
Mank
Minari
News of The World
Soul
The Midnight Sky

Best Original Song
Husavik (My Hometown) – Eurovision Song Contest
Rocket to the Moon – Over the Moon
Speak Now – One Night in Miami
Turntables – All In: The Fight for Democracy
Wear Your Crown – The Prom

Best Hair & Makeup
Birds of Prey
Hillbilly Elegy
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
Promising Young Woman

Best Costume Design
Birds of Prey
Emma
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
The Personal History of David Copperfield

Best Production Design
Emma
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
The Personal History of David Copperfield
The Prom

Best Film Editing
Nomadland
Promising Young Woman
The Father
The Invisible Man
The Trial of the Chicago 7

Best Visual Effects
Birds of Prey
Sonic the Hedgehog
Tenet
The Invisible Man
The Midnight Sky

Lisa Marie’s Oscar Predictions for January of 2021


Normally, this is when I would be talking about the actual Oscar nominations as opposed to the hypothetical ones but, due to the whole COVID thing, the 2020 Oscar nominations (or really, the 2020-2021 Oscar nominations since neither Nomadland nor Minari is really a 2020 film as far as I’m concerned) will not be announced until March.

So, guess what?

It’s that time of the month again!

It’s time for me to present my own personal predictions of what will eventually be nominated.  With some of the critics groups giving out awards over the past two months, the Oscar picture is definitely a bit clearer.  Still, it’s not as clear as it’s going to be by the end of next week.  February is going to see the Golden Globes and the guilds announcing their nominees.  The Globes and the guilds are far more reliable than the critics groups when it comes to serving as Oscar precursors.

Still, I feel somewhat confident about the nominations below.  So, take a look and be sure to check out my previous predictions for January (2020), February, March, April, May, June, July, August, September, October, November, and December!

Best Picture

Borat Subsequent Moviefilm

Da 5 Bloods

First Cow

Ma Rainey’s Black Bottom

Mank

Minari

Nomadland

Promising Young Woman

Sound of Metal

The Trial of the Chicago 7

(I’m going out on a limb with Borat, I know.  My theory is that the same people who nominated Vice for a host of Oscars aren’t going to be able to resist the temptation to give Trump the finger at least one more time.)

Best Director

Lee Isaac Chung for Minari

Spike Lee for Da 5 Bloods

Aaron Sorkin for The Trial of the Chicago 7

Thomas Vinterberg for Another Round

Chloe Zhao for Nomadland

(Again, I know that I’m going out on a limb with Vinterberg but if there’s ever a year that’s going to have a totally surprising and unexpected nomination, it’s going to be this year.  Another Round’s been getting a lot of attention and a lot of acclaim.  Since 2014, despite the expanded best picture lineup, two directors have still managed to get nominated without their film also getting a picture nod.  Bennett Miller was nominated for Foxcatcher.  Paweł Pawlikowski was nominated for Cold War.  I’m going to go ahead and predict that Vinterberg will join them for Another Round.)

Best Actor

Riz Ahmed in Sound of Metal

Chadwick Boseman in Ma Rainey’s Black Bottom

Anthony Hopkins in The Father

Delroy Lindo in Da 5 Bloods

Steven Yeun in Minari

(I’ve pretty much been predicting this line-up for a while now.  I think Minari will be popular enough with the Academy that Steven Yeun will pick up a nomination.)

Best Actress

Viola Davis in Ma Rainey’s Black Bottom

Sidney Flanigan in Never Rarely Sometimes Often

Vanessa Kirby in Pieces of a Woman

Frances McDormand in Nomadland

Carey Mulligan in Promising Young Woman

(Once again, this is a lineup that I’ve been predicting for a while now.  I’m adding Sidney Flanigan to my predictions because of the strength she’s shown with the critics.  I nearly replaced her with Meryl Streep for The Prom but my instincts, for whatever they’re worth, say Flanigan.)

Best Supporting Actor

Chadwick Boseman in Da 5 Bloods

Sacha Baron Cohen in The Trial of the Chicago 7

Bill Murray in On The Rocks

Leslie Odom, Jr. in One Night In Miami

Paul Raci in Sound of Metal

(I do think Chadwick Boseman is going to receive two posthumous acting nominations in the same year.  That’s the way the momentum is going and his passing adds an extra poignancy to his Da 5 Bloods performance that wouldn’t be there otherwise.  If I had to guess, I’d say that this is the Oscar that Boseman is going to win.)

Best Supporting Actress

Maria Bakalova in Borat Subsequent Moviefilm

Ellen Burstyn in Pieces of a Woman

Olivia Colman in The Father

Amanda Seyfried in Mank

Youn Yuh-jung in Minari

(I know some people aren’t sure that the Academy is going to go as crazy for Bakalova as some of the critics have.  But I think the same Academy that nominated Vice is going to be open to considering a performance from the Borat sequel, especially one that embarrassed Rudy Giuliani.)

We’ll see whether or not I’m correct about any of these predictions in March!

Here Are The Winners of 2020 Hollywood Music In Medi Awards


The winners are listed in bold!

ORIGINAL SCORE – FEATURE FILM
DA 5 BLOODS (Netflix) – Terence Blanchard
THE LIFE AHEAD (LA VITA DAVANTI A SE) (Netflix) – Gabriel Yared
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (Netflix) – Branford Marsalis
MANK (Netflix) – Trent Reznor, Atticus Ross
THE MIDNIGHT SKY (Netflix) – Alexandre Desplat
NEWS OF THE WORLD (Universal Pictures / Netflix) – James Newton Howard
PIECES OF A WOMAN (Netflix) – Howard Shore
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (Netflix) – Daniel Pemberton

ORIGINAL SCORE – INDEPENDENT FILM
THE 24TH (Vertical Entertainment) – Alex Heffes
AMMONITE (Neon) – Dustin O’Halloran, Volker Bertelmann
THE GLORIAS (LD Entertainment / Roadside Attractions) – Elliot Goldenthal
MINARI (A24) – Emile Mosseri
SHIRLEY (Neon) – Tamar-kali
WILD MOUNTAIN THYME (Bleecker Street Media) – Amelia Warner

ORIGINAL SCORE – ANIMATED FILM
THE CROODS: A NEW AGE (Universal Pictures) – Mark Mothersbaugh
ONWARD (Walt Disney Studios) – Mychael Danna, Jeff Danna
SHAUN THE SHEEP: FARMAGEDDON (Netflix) – Tom Howe
SOUL (Walt Disney Studios) – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste
WOLFWALKERS (Apple TV+) – Bruno Coulais

ORIGINAL SCORE – SCI-FI/FANTASY
THE NEW MUTANTS (Walt Disney Studios Motion Pictures / Disney+) – Mark Snow
THE OLD GUARD (Netflix) – Volker Bertelmann, Dustin O’Halloran
PALM SPRINGS (Neon) – Matthew Compton
TENET (Warner Bros. / HBO Max) – Ludwig Görannson
WONDER WOMAN 1984 (Warner Bros. / HBO Max) – Hans Zimmer

ORIGINAL SCORE – HORROR FILM
ANTEBELLUM (Lionsgate Films) – Nate Wonder, Roman GianArthur
THE DARK AND THE WICKED (RLJE Films / Shudder) – Tom Schraeder
THE EMPTY MAN (Walt Disney Studios) – Christopher Young, Lustmord
THE INVISIBLE MAN (Universal Pictures) – Benjamin Wallfisch
SWALLOW (IFC Films) – Nathan Halpern

ORIGINAL SCORE – DOCUMENTARY
ATHLETE A (Netflix) – Jeff Beal
CRIP CAMP (Netflix) – Bear McCreary
DAVID ATTENBOROUGH: A LIFE ON OUR PLANET (Netflix) – Steven Price
JOHN LEWIS: GOOD TROUBLE (Magnolia Pictures / Participant) – Tamar-kali
RISING PHOENIX (Netflix) – Daniel Pemberton

ORIGINAL SONG – FEATURE FILM
“Fight for You” from JUDAS AND THE BLACK MESSIAH – Written by H.E.R., Dernst Emile II, Tiara Thomas. Performed by H.E.R. (Warner Bros. / HBO Max)
“Hear My Voice” from THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 – Written by Daniel Pemberton, Celeste. Performed by Celeste (Netflix)
“Húsavík (Hometown)” from EUROVISION SONG CONTEST: THE STORY OF FIRE SAGA – Written by Savan Kotecha, Rickard Göransson, Fat Max Gsus. Performed by Will Ferrell, Rachel McAdams, Molly Sandén (Netflix)
“The Plan” from TENET – Written by Jacques Webster II, Ebony Naomi Oshunrinde, Ludwig Göransson. Performed by Travis Scott (Warner Bros. Home Entertainment / HBO Max)
“Poverty Porn” from THE FORTY-YEAR-OLD VERSION – Written by Radha Blank, Khrysis. Performed by RadhaMUSPrime (Netflix)
“Seen (lo Sì)” from THE LIFE AHEAD (LA VITA DAVANTI A SE) – Written by Diane Warren, Laura Pausini, Niccolò Agliardi. Performed by Laura Pausini (Netflix)
“Speak Now” from ONE NIGHT IN MIAMI – Written by Leslie Odom Jr., Sam Ashworth. Performed by Leslie Odom Jr. (Amazon Studios)
“Tigress & Tweed” from THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY – Written by Raphael Saadiq, Andra Day. Performed by Andra Day (Hulu)

ORIGINAL SONG – INDEPENDENT FILM
“Everybody Cries” from THE OUTPOST – Written by Rod Lurie, Larry Groupé, Rita Wilson. Performed by Rita Wilson (Screen Media Films)
“I’ll Be Singing” from WILD MOUNTAIN THYME – Written by Amelia Warner, John Patrick Shanley. Performed by Sinéad O’Connor (Bleecker Street Media)
“Rain Song” from MINARI – Written by Emile Mosseri, Stefanie Hong. Performed by Yeri Han (A24)
“Staring At A Mountain” from NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS – Written by Sharon Van Etten. Performed by Sharon Van Etten (Focus Features / HBO Max)

ORIGINAL SONG – ANIMATED FILM
“Carried Me With You” from ONWARD – Written by Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth. Performed by Brandi Carlile (Walt Disney Studios Motion Pictures / Disney+)
“Feel the Thunder” from THE CROODS: A NEW AGE – Written by Alana Haim, Danielle Haim, Este Haim and Ariel Rechtshaid. Performed by HAIM (Universal Pictures)
“Free” from THE ONE AND ONLY IVAN – Written by Diane Warren. Performed by Charlie Puth (Walt Disney Studios Motion Pictures / Disney+)
“Just Sing” from TROLLS WORLD TOUR – Written by Max Martin, Justin Timberlake, Ludwig Göransson, Sarah Aarons (Universal Studios)
“Rocket to the Moon” from OVER THE MOON – Written by Christopher Curtis, Marjorie Duffield, Helen Park. Performed by Cathy Ang (Netflix)
“Stand for Hope – When I Stand with You” from TWO BY TWO: OVERBOARD! – Written by Eímear Noone. Performed by Sibéal (Entertainment One)

ORIGINAL SONG – DOCUMENTARY
“The Future” from THE WAY I SEE IT – Written by Aloe Blacc. Performed by Aloe Blacc (Focus Features)
“How Can I Tell You?” From NASRIN – Written by Lynn Ahrens, Stephen Flaherty. Performed by Angelique Kidjo (Virgil Films & Entertainment)
“Never Break” from GIVING VOICE – Written by John Legend, Nasri Atweh, Benjamin Hudson McIldowie, Greg Wells, John Stephens. Performed by John Legend (Netflix)
“Only The Young” from MISS AMERICANA – Written by Taylor Swift, Joel Little. Performed by Taylor Swift (Netflix)
“See What You’ve Done” from BELLY OF THE BEAST – Written by Mary J. Blige, Nova Wav, DJ Camper. Performed by Mary J. Blige (PBS)
“Turntables” from ALL IN: THE FIGHT FOR DEMOCRACY – Written by Janelle Monáe. Performed by Janelle Monáe (Amazon)

ORIGINAL SCORE – INDEPENDENT FILM (FOREIGN LANGUAGE)
ALL AGAINST ALL (Fivia) – Kristian Sensini
BLACK BEACH (eOne Films Spain) – Arturo Cardelus
BLIZZARD OF SOULS (DVĒSEĻU PUTENIS) (Access – A / Pandastorm) – Lolita Ritmanis
SUMMER KNIGHT (China Film Administration) – Min He
ZERØ (Nemesis Media) – Ricardo Curto

OUTSTANDING MUSIC SUPERVISION – FILM
Angela Leus – TROLLS WORLD TOUR (Universal Studios)
Bonnie Greenberg – THE LIFE AHEAD (LA VITA DAVANTI A SE) (Netflix)
Guy C. Routte – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION (Netflix)
Linda Cohen – THE HIGH NOTE (Focus Features)
Lynn Fainchtein – THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY (Hulu)
Sue Jacobs – PROMISING YOUNG WOMAN (Focus Features)
Tom MacDougall – SOUL (Walt Disney Studios)

SOUNDTRACK ALBUM
ASSASSIN’S CREED VALHALLA (Lakeshore Records)
BILL & TED: FACE THE MUSIC (Lakeshore Records)
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY (Atlantic Records)
ONWARD (Walt Disney Records)
PROMISING YOUNG WOMAN (Capitol Records)
SOUL (Walt Disney Records)
THE EDDY (Sony Classical)

The New York Film Critics Online Honors Minari!


Along with all the other groups that announced their picks for the best of 2020 this year, the New York Film Critics Online announced that they had selected Minari as the best film of the year!

Here are the NYFCO winners:

Best Picture: “Minari”
Best Director: Chloé Zhao – “Nomadland”
Best Actor: Riz Ahmed – “Sound of Metal”
Best Actress: Carey Mulligan – “Promising Young Woman”
Best Supporting Actor: Leslie Odom Jr. – “One Night in Miami”
Best Supporting Actress: Ellen Burstyn – “Pieces of a Woman” & Yuh-Jung Youn – “Minari” (TIE)
Best Screenplay: “Promising Young Woman” – Emerald Fennell
Best Animated Feature: “Soul”
Best Cinematography: “Nomadland” – Joshua James Richards
Best Use of Music: “Ma Rainey’s Black Bottom” – Brandon Marsalis
Best Documentary Feature: “The Way I See It”
Best Foreign Language: “Minari”
Best Debut Director: Emerald Fennell – “Promising Young Woman”
Breakthrough Performer: Kingsley Ben-Adir – “One Night in Miami” & Maria Bakalova – “Borat Subsequent Moviefilm” (TIE)
Best Ensemble Cast: “The Trial of the Chicago 7”

Top 10 Films (alphabetical)
“The Assistant”
“First Cow”
“I’m Thinking of Ending Things”
“Minari”
“Never Rarely Sometimes Always”
“Nomadland”
“One Night in Miami”
“Promising Young Woman”
“Tommaso”
“The Trial of the Chicago 7”

The National Board of Review Honors Da 5 Bloods


In the past, the National Board of Review were considered to be a big deal because they were the first of the critics groups to announce their yearly awards and winning with the NBR could help to generate momentum for a film going into the awards season.  No one was really sure just who exactly the NBR voters were but they were the first to announce and that was all that mattered.

However, that all changed when the Academy decided to extend the year’s eligibility window and to also hold off on announcing the Oscar nominations into February.  The National Board Of Review followed suit and decided to hold off on handing out their awards until late January, presumably so that they could continue to be seen as Academy influencers.  As a result of bunch of regional critics got the jump on the NBR and now Nomadland and Promising Young Woman have so much momentum that it’s kind of hard to really care that the NBR honored Spike Lee’s Da 5 Bloods instead.

(That said, it is kind of interesting that Nomadland is kind of underrepresented as far as the NBR rewards are concerned.  It won for for Joshua James Richards’s cinematography and it was included as one of the “top films of the year,” but otherwise, it was pretty much ignored in favor of Da 5 Bloods, Promising Young Woman, Minari, and Sound of MetalNomadland didn’t even pick up the award for Best Adapted Screenplay, instead losing out to News of the World, a film that otherwise really hasn’t been a huge factor in 2020’s extended awards season.)

Anyway, for what their worth, here are the winners from the National Board of Review:

Best Film: “Da 5 Bloods”
Best Director: Spike Lee – “Da 5 Bloods”
Best Actor: Riz Ahmed – “Sound of Metal”
Best Actress: Carey Mulligan – “Promising Young Woman”
Best Supporting Actor: Paul Raci – “Sound of Metal”
Best Supporting Actress: Youn Yuh-jung – “Minari”
Best Adapted Screenplay: Paul Greengrass & Luke Davies – “News of the World”
Best Original Screenplay: Lee Isaac Chung – “Minari”
Breakthrough Performance: Sidney Flanigan – “Never Rarely Sometimes Always”
Best Directorial Debut: Channing Godfrey Peoples – “Miss Juneteenth”
Best Animated Feature: “Soul”
Best Foreign Language Film: “La Llorona”
Best Documentary: “Time”
NBR Icon Award: Chadwick Boseman
NBR Freedom of Expression Award: “One Night in Miami”
NBR Spotlight Award: Radha Blank for writing, directing, producing and starring in “The Forty-Year-Old Version”
Best Ensemble: “Da 5 Bloods”
Outstanding Achievement in Cinematography: Joshua James Richards – “Nomadland”

Top Films (in alphabetical order):
First Cow
The Forty-Year-Old Version
Judas and the Black Messiah
The Midnight Sky
Minari
News of the World
Nomadland
Promising Young Woman
Soul
Sound of Metal

Top 5 Foreign Language Films (in alphabetical order):
Apples
Collective
Dear Comrades
The Mole Agent
Night of the Kings

Top 5 Documentaries (in alphabetical order):
All In: The Fight for Democracy
Boys State
Dick Johnson is Dead
Miss Americana
The Truffle Hunters

Top 10 Independent Films (in alphabetical order):
The Climb
Driveways
Farewell Amor
Miss Juneteenth
The Nest
Never Rarely Sometimes Always
The Outpost
Relic
Saint Frances
Wolfwalkers

Here Are The Film Independent Spirit Nominations!


Earlier today, the nominations for the Independent Spirit Awards were announced!  The winners will be announced on April 22nd so that’ll give all of us a lot of time to consider them.

Here are the nominees:

BEST FEATURE
First Cow
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
Never Rarely Sometimes Always
Nomadland

BEST FIRST FEATURE
I Carry You With Me
The Forty-Year-Old Version
Miss Juneteenth
Nine Days
Sound of Metal

JOHN CASSAVETES AWARD – Given to the best feature made for under $500,000
The Killing of Two Lovers
La Leyenda Negra
Lingua Franca
Residue
Saint Frances

BEST DIRECTOR
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always
Kelly Reichardt – First Cow
Chloé Zhao – Nomadland

BEST SCREENPLAY
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always
Mike Makowsky – Bad Education
Alice Wu – The Half of It

BEST FIRST SCREENPLAY
Kitty Green – The Assistant
Noah Hutton – Lapsis
Channing Godfrey Peoples – Miss Juneteenth
Andy Siara – Palm Springs
James Sweeney – Straight Up

BEST CINEMATOGRAPHY
Jay Keitel – She Dies Tomorrow
Shabier Kirchner – Bull
Michael Latham – The Assistant
Hélène Louvart – Never Rarely Sometimes Always
Joshua James Richards – Nomadland

BEST EDITING
Andy Canny – The Invisible Man
Scott Cummings – Never Rarely Sometimes Always
Merawi Gerima – Residue
Enat Sidi – I Carry You With Me
Chloé Zhao – Nomadland

BEST FEMALE LEAD
Nicole Beharie – Miss Juneteenth
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Julia Garner – The Assistant
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

BEST MALE LEAD
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Adarsh Gourav – The White Tiger
Rob Morgan – Bull
Steven Yeun – Minari

BEST SUPPORTING FEMALE
Alexis Chikaeze – Miss Juneteenth
Yeri Han – Minari
Valerie Mahaffey – French Exit
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always
Yuh-jung Youn – Minari

BEST SUPPORTING MALE
Colman Domingo – Ma Rainey’s Black Bottom
Orion Lee – First Cow
Paul Raci – Sound of Metal
Glynn Turman – Ma Rainey’s Black Bottom
Benedict Wong – Nine Days

ROBERT ALTMAN AWARD – Given to one film’s director, casting director and ensemble cast
One Night in Miami…
Director: Regina King
Casting Directors: Kimberly R. Hardin
Ensemble Cast: Kingsley Ben-Adir, Eli Goree, Aldis Hodge, Leslie Odom Jr.

BEST DOCUMENTARY
Collective
Crip Camp
Dick Johnson is Dead
The Mole Agent
Time

BEST INTERNATIONAL FILM (Award given to the director)
Bacurau
The Disciple
Night of the Kings
Preparations to be Together for an Unknown Period of Time
Quo Vadis, Aida?

PRODUCERS AWARD – The Producers Award, now in its 24th year, honors emerging producers who, despite highly limited resources, demonstrate the creativity, tenacity and vision required to produce quality independent films.
Kara Durrett
Lucas Joaquin
Gerry Kim

SOMEONE TO WATCH AWARD – The Someone to Watch Award, now in its 27th year, recognizes a talented filmmaker of singular vision who has not yet received appropriate recognition.
David Midell – Director of The Killing of Kenneth Chamberlain
Ekwa Msangi – Director of Farewell Amor
Annie Silverstein – Director of Bull

TRUER THAN FICTION AWARD – The Truer Than Fiction Award, now in its 26th year, is presented to an emerging director of non-fiction features who has not yet received significant recognition.
Cecilia Aldarondo – Director of Landfall
Elegance Bratton – Director of Pier Kids
Elizabeth Lo – Director of Stray

TV CATEGORIES

BEST NEW NON-SCRIPTED OR DOCUMENTARY SERIES
Atlanta’s Missing and Murdered: The Lost Children
City So Real
Immigration Nation
Love Fraud
We’re Here

BEST NEW SCRIPTED SERIES
I May Destroy You
Little America
Small Axe
A Teacher
Unorthodox

BEST FEMALE PERFORMANCE IN A NEW SCRIPTED SERIES
Elle Fanning – The Great
Shira Haas – Unorthodox
Abby McEnany -Work in Progress
Maitreyi Ramakrishnan – Never Have I Ever
Jordan Kristine Seamón – We Are Who We Are

BEST MALE PERFORMANCE IN A NEW SCRIPTED SERIES
Conphidance – Little America
Adam Ali – Little America
Nicco Annan – P-Valley
Amit Rahav – Unorthodox
Harold Torres – Zero, Zero, Zero

BEST ENSEMBLE CAST IN A NEW SCRIPTED SERIES
I May Destroy You
Ensemble Cast: Michaela Coel, Paapa Essiedu, Wruche Opia,
Stephen Wight