The Houston Film Critics Society Honors Nomadland


The Houston Skyline

Earlier today, the Houston Film Critics Society announced their picks for the best of 2020.  While the Houston critics did give best picture and best director to Nomadland, they bucked the current awards season trend a bit by also honoring Carey Mulligan over Frances McDormand and Leslie Odom Jr. over Paul Raci, Sacha Baron Cohen, and Chadwick Boseman.

Here’s what won in Houston.  Winners are in bold:

Best Picture
Da 5 Bloods
The Father
Minari
Never Rarely Sometimes Always
Nomadland
One Night in Miami
Promising Young Woman
Soul
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Director
Lee Isaac Chung – Minari
Chloé Zhao – Nomadland
Regina King – One Night in Miami
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Darius Marder – Sound of Metal
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7

Best Performance by an Actor in a Leading Role
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

Best Performance by an Actress in a Leading Role
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Bill Murray – On the Rocks
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal

Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Olivia Colman – The Father
Amanda Seyfried – Mank
Youn Yuh‑jung – Minari

Best Screenplay
Minari
Nomadland
One Night in Miami
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Animated Feature
The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers

Best Cinematography
Mank
Minari
News of the World
Nomadland
Tenet

Best Documentary Feature
Boys State
Collective
Dick Johnson is Dead
My Octopus Teacher
Time

Best Foreign Language Feature
Another Round
Bacurau
Beanpole
La Llorona
A Sun

Best Original Score
Mank
The Midnight Sky
News of the World
Soul
Tenet

Best Original Song
“Turntables” from All In: The Fight for Democracy
“Lo Si” from The Life Ahead
“Speak Now” from One Night in Miami
“Rocket to the Moon” from Over the Moon
“Wear Your Crown” from The Prom

Best Visual Effects
Tenet
The Invisible Man
The Midnight Sky

Best Stunt Coordination Team
Birds of Prey
Mulan
The Old Guard
Tenet
Wonder Woman 1984

Outstanding Cinematic Achievement
Criterion Channel as Best Movie Streaming Platform
Minari for the performance by Alan S. Kim
Small Axe for Steve McQueen’s vision for film anthology
Sound of Metal for immersive sound design
The Trial of the Chicago 7 for ensemble cast

Best Movie Poster Art
Da 5 Bloods

The Denver Film Critics Society Honors The Trial of The Chicago 7


Somehow, I guess I missed the Denver Film Critics Society announcing their nominations.  Oh well, no worries!  We’ve got both their nominations and their winners listed below!  (The winners are in bold.)

The Denver Film Critics Society decided to buck the trend a little bit by giving their best picture award to Aaron Sorkin’s The Trial of the Chicago 7 as opposed to Nomadland.  However, they still gave their best director award to Chloe Zhao.  For some reason, I wouldn’t be surprised to see the same thing happen at the Oscars.  In fact, if The Trial of The Chicago 7 does somehow win best picture, I’m hoping that Zhao or someone other than Sorkin win Best Director.  There’s only so many Aaron Sorkin speeches that one can take during the course of one night.

Among the other winners in Denver: Carey Mulligan won Best Actress of Promising Young Woman, Chadwick Boseman took Best Actor for Ma Rainey’s Black Bottom, Ellen Burstyn won Best Supporting Actress for Pieces of a Woman while Sacha Baron Cohen won Best Supporting Actor for The Trial of the Chicago 7.

Here’s the full list:

Best Picture
“Minari”
“Nomadland”
“The Trial of the Chicago 7”
“First Cow”
“Soul”

Best Director
Chloe Zhao – “Nomadland”
David Fincher – “Mank”
Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7”
Pete Docter – “Soul”
Lee Isaac Chung – “Minari”

Best Actress
Frances McDormand – “Nomadland”
Viola Davis – “Ma Rainey’s Black Bottom”
Carey Mulligan – “Promising Young Woman”
Elisabeth Moss – “The Invisible Man”
Vanessa Kirby – “Pieces of a Woman”

Best Actor
Chadwick Boseman – “Ma Rainey’s Black Bottom”
Gary Oldman – “Mank”
Delroy Lindo – “Da 5 Bloods”
Riz Ahmed – “Sound of Metal”
Steven Yuen – “Minari”

Best Supporting Actress
Olivia Colman – “The Father”
Amanda Seyfried – “Mank”
Ellen Burstyn – “Pieces of a Woman”
Youn Yuh-jung – “Minari”
Maria Bakalova – “Borat Subsequent Moviefilm”

Best Supporting Actor
Bill Murray – “On the Rocks”
Chadwick Boseman – “Da 5 Bloods”
Bo Burnham – “Promising Young Woman”
David Strathairn – “Nomadland”
Sacha Baron Cohen – “The Trial of the Chicago 7”

Best Sci-Fi/Horror
“The Vast of Night”
“Possessor”
“The Invisible Man”
“Tenet”
“Freaky”

Best Animated Feature
“Wolfwalkers”
Soul”
“The Wolf House”
“Onward”
“Over the Moon”

Best Comedy
“The Personal History of David Copperfield”
“The Climb”
“Palm Springs”
“Birds of Prey”
“The Forty-Year-Old Version”

Best Visual Effects
“Tenet”
“The Midnight Sky”
“The Invisible Man”
“Greyhound”
“Birds of Prey”

Best Original Screenplay
Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7”
Radha Blank – “The Forty-Year-Old Version”
Pete Docter, Mike Jones & Kemp Powers – “Soul”
Lee Isaac Chung – “Minari”
Emerald Fennell – “Promising Young Woman”

Best Adapted Screenplay
Jonathan Raymond & Kelly Reichardt – “First Cow”
Chloe Zhao – “Nomadland”
Ruben Santiago-Hudson – “Ma Rainey’s Black Bottom”
Kemp Powers – “One Night in Miami”
Charlie Kaufman – “I’m Thinking of Ending Things”

Best Documentary
“Boys State”
“All In: The Fight for Democracy”
“The Social Dilemma”
“The Truffle Hunters”
“Dick Johnson Is Dead”

Best Original Song
“Poverty Porn” – “The Forty-Year-Old Version”
“Speak Now” – “One Night in Miami”
“Wear Your Crown” – “The Prom”
“Rocket to the Moon” – “Over the Moon”
“Hear My Voice” – “The Trial of the Chicago 7”

Best Original Score
Trent Reznor and Atticus Ross – “Soul”
Alexander Desplat – “The Midnight Sky”
Terence Blanchard – “One Night in Miami”
Ludwig Goransson – “Tenet”
Trent Reznor and Atticus Ross – “Mank”

Best Non-English Language Feature
“The Life Ahead”
“Martin Eden”
“Another Round”
“Minari”
“I’m No Longer Here”

The San Francisco Bay Area Film Critics Circle Honors Nomadland


Just three days after announcing their nominations, the San Francisco Bay Area Critics Circle have announced their picks for the best of 2020.  Basically, it all adds up to another victory of Nomadland, Chloe Zhao, and Frances McDormand.  Again, there’s nothing wrong with that so don’t mistake my boredom for criticism.  I haven’t watched Nomadland yet but I like Zhao’s The Rider and McDormand is one of the best actresses around.  It’s just that, from an observer’s point of view, it’s hard not to hope for something unexpected to happen, just to keep things interesting.

Also honored, along with the Nomadland trio, were Chadwick Boseman (Best Actor for Ma Rainey’s Black Bottom), Paul Raci (Best Supporting Actor for Sound of Metal), and Youn Yuh-jung (Best Supporting Actress for Minari).  Best Aniamted film went to Soul and, not surprisingly given how the awards season is shaping up, Trent Renzor and Atticus Ross won Best Original Score for that same film.

Here are all the winners in San Francisco:

Best Picture
“First Cow”
“Minari”
“Never Rarely Sometimes Always”
“Nomadland”
“Promising Young Woman”

Best Director
Chloé Zhao – “Nomadland”
Eliza Hittman – “Never Rarely Sometimes Always”
Emerald Fennell – “Promising Young Woman”
Kelly Reichardt – “First Cow”
Lee Isaac Chung – “Minari”

Best Original Screenplay
Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7”
Eliza Hittman – “Never Rarely Sometimes Always”
Emerald Fennell – “Promising Young Woman”
Jack Fincher – “Mank”
Lee Isaac Chung – “Minari”

Best Adapted Screenplay
Charlie Kaufman – “I’m Thinking of Ending Things”
Chloé Zhao – “Nomadland”
Kelly Reichardt & Jon Raymond – “First Cow”
Kemp Powers – “One Night in Miami”
Ruben Santiago-Hudson – “Ma Rainey’s Black Bottom”

Best Actor
Anthony Hopkins -“The Father”
Chadwick Boseman – “Ma Rainey’s Black Bottom”
Delroy Lindo – “Da 5 Bloods”
Riz Ahmed – “Sound of Metal”
Steven Yeun -“Minari”

Best Actress
Carey Mulligan – “Promising Young Woman”
Elisabeth Moss – “The Invisible Man”
Frances McDormand – “Nomadland”
Sidney Flanigan – “Never Rarely Sometimes Always”
Viola Davis – “Ma Rainey’s Black Bottom”

Best Supporting Actor
Chadwick Boseman – “Da 5 Bloods”
David Strathairn – “Nomadland”
Leslie Odom Jr. – “One Night in Miami”
Paul Raci – “Sound of Metal”
Sacha Baron Cohen – “The Trial of the Chicago 7”

Best Supporting Actress
Amanda Seyfried – “Mank”
Maria Bakalova – “Borat Subsequent Moviefilm”
Olivia Colman – “The Father”
Toni Collette – “I’m Thinking of Ending Things”
Youn Yuh-jung – “Minari”

Best Animated Feature
“Marona’s Fantastic Tale”
“Onward”
“Over the Moon”
“Soul”
“Wolfwalkers”

Best Foreign Language Film
“Another Round”
“Bacurau”
“Collective”
“La Llorona”
“Two of Us”

Best Documentary
“Collective”
“Crip Camp”
“Boys State”
“The Truffle Hunters”
“Time”

Best Cinematography
Christopher Blauvelt – “First Cow”
Erik Messerschmidt – “Mank”
Hoyte Van Hoytema – “Tenet”
Joshua James Richards – “Nomadland”
Newton Thomas Sigel – “Da 5 Bloods”

Best Production Design
“First Cow”
“Ma Rainey’s Black Bottom”
“Mank”
“One Night in Miami”
“Tenet”

Best Film Editing
Alan Baumgarten – “The Trial of the Chicago 7”
Chloé Zhao – “Nomadland”
Jennifer Lame – “Tenet”
Kirk Baxter – “Mank”
Yorgos Lamprinos – “The Father”

Best Original Score
Emile Mosseri – “Minari”
Terence Blanchard – “Da 5 Bloods”
Terence Blanchard – “One Night in Miami”
Trent Reznor, Atticus Ross – “Mank”
Trent Reznor, Atticus Ross – “Soul”

Special Citation for Independent Cinema
“La Llorona” (TIE)
“The Last Tree”
“Sh*thouse” (TIE)

Here Are The 2020 Nominations of the San Francisco Bay Area Critics Circle!


The San Francisco Bay Area Critics Circle (SFBACC) have announced their nominations for the best of 2020!  It’s pretty much the usual suspects.  Every critics group that does nominations has nominated Nomadland.  It’s pretty much this year’s sure bet.  Usually, when it comes to the regional critics awards, the only real suspense is to whether or not Minari, First Cow, Trial of the Chicago 7 and I’m Thinking of Ending Things are going to pick up best picture nominations as well.  The SFBACC nominated both Minari and First Cow for best picture but not I’m Thinking of Ending Things and Trial of the Chicago 7 (though both did pick up screenplay nominations).

(Realistically, I’m Thinking of Ending Things is probably going to be judged by the Academy to be too strange.  That’s a shame because the Oscars can always use a little bit of strangness.)

The San Francisco winners will be announced on January 18th …. which is only 2 days away!  I guess they really don’t waste any time in the Bay Area.  Here are the nominees:

Best Picture
“First Cow”
“Minari”
“Never Rarely Sometimes Always”
“Nomadland”
“Promising Young Woman”

Best Director
Chloé Zhao – “Nomadland”
Eliza Hittman – “Never Rarely Sometimes Always”
Emerald Fennell – “Promising Young Woman”
Kelly Reichardt – “First Cow”
Lee Isaac Chung – “Minari”

Best Original Screenplay
Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7”
Eliza Hittman – “Never Rarely Sometimes Always”
Emerald Fennell – “Promising Young Woman”
Jack Fincher – “Mank”
Lee Isaac Chung – “Minari”

Best Adapted Screenplay
Charlie Kaufman – “I’m Thinking of Ending Things”
Chloé Zhao – “Nomadland”
Kelly Reichardt & Jon Raymond – “First Cow”
Kemp Powers – “One Night in Miami”
Ruben Santiago-Hudson – “Ma Rainey’s Black Bottom”

Best Actor
Anthony Hopkins -“The Father”
Chadwick Boseman – “Ma Rainey’s Black Bottom”
Delroy Lindo – “Da 5 Bloods”
Riz Ahmed – “Sound of Metal”
Steven Yeun -“Minari”

Best Actress
Carey Mulligan – “Promising Young Woman”
Elisabeth Moss – “The Invisible Man”
Frances McDormand – “Nomadland”
Sidney Flanigan – “Never Rarely Sometimes Always”
Viola Davis – “Ma Rainey’s Black Bottom”

Best Supporting Actor
Chadwick Boseman – “Da 5 Bloods”
David Strathairn – “Nomadland”
Leslie Odom Jr. – “One Night in Miami”
Paul Raci – “Sound of Metal”
Sacha Baron Cohen – “The Trial of the Chicago 7”

Best Supporting Actress
Amanda Seyfried – “Mank”
Maria Bakalova – “Borat Subsequent Moviefilm”
Olivia Colman – “The Father”
Toni Collette – “I’m Thinking of Ending Things”
Youn Yuh-jung – “Minari”

Best Animated Feature
“Marona’s Fantastic Tale”
“Onward”
“Over the Moon”
“Soul”
“Wolfwalkers”

Best Foreign Language Film
“Another Round”
“Bacurau”
“Collective”
“La Llorona”
“Two of Us”

Best Documentary
“Collective”
“Crip Camp”
“Boys State”
“The Truffle Hunters”
“Time”

Best Cinematography
Christopher Blauvelt – “First Cow”
Erik Messerschmidt – “Mank”
Hoyte Van Hoytema – “Tenet”
Joshua James Richards – “Nomadland”
Newton Thomas Sigel – “Da 5 Bloods”

Best Production Design
“First Cow”
“Ma Rainey’s Black Bottom”
“Mank”
“One Night in Miami”
“Tenet”

Best Film Editing
Alan Baumgarten – “The Trial of the Chicago 7”
Chloé Zhao – “Nomadland”
Jennifer Lame – “Tenet”
Kirk Baxter – “Mank”
Yorgos Lamprinos – “The Father”

Best Original Score
Emile Mosseri – “Minari”
Terence Blanchard – “Da 5 Bloods”
Terence Blanchard – “One Night in Miami”
Trent Reznor, Atticus Ross – “Mank”
Trent Reznor, Atticus Ross – “Soul”

Special Citation for Independent Cinema
“La Llorona”
“The Last Tree”
“Sh*thouse”

Here Are The 2020 Nominations of The Houston Film Critics Society!


The Houston Skyline

The Houston Film Critics Society announced their nominations for the best of 2020 on Tuesday.  They’ll announce the winners on January 18th and, hopefully, they’ll remember that Texas always goes its own way and they’ll make some unexpected picks.

(Personally, I’m interested to see how Minari does, as it was filmed in the Texas/Oklahoma/Arkansas region and I do think there’s something to be said for local critics doing their bit to support local filmmaking.  I will also be interested to see who wins the award for Best Texas Independent Film.  I’m hoping it’ll be another victory for The Vast of Night.  We’ll find out on the 18th!)

Here are the nominees:

Best Picture

Da 5 Bloods
The Father
Minari
Never Rarely Sometimes Always
Nomadland
One Night in Miami
Promising Young Woman
Soul
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Director
Lee Isaac Chung – Minari
Chloé Zhao – Nomadland
Regina King – One Night in Miami
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Darius Marder – Sound of Metal
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7

Best Performance by an Actor in a Leading Role
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

Best Performance by an Actress in a Leading Role
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Bill Murray – On the Rocks
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal

Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Olivia Colman – The Father
Amanda Seyfried – Mank
Youn Yuh‑jung – Minari

Best Screenplay
Minari
Nomadland
One Night in Miami
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Animated Feature
The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers

Best Cinematography
Mank
Minari
News of the World
Nomadland
Tenet

Best Documentary Feature
Boys State
Collective
Dick Johnson is Dead
My Octopus Teacher
Time

Best Foreign Language Feature
Another Round
Bacurau
Beanpole
La Llorona
A Sun

Best Original Score
Mank
The Midnight Sky
News of the World
Soul
Tenet

Best Original Song
“Turntables” from All In: The Fight for Democracy
“Lo Si” from The Life Ahead
“Speak Now” from One Night in Miami
“Rocket to the Moon” from Over the Moon
“Wear Your Crown” from The Prom

Best Visual Effects
Tenet
The Invisible Man
The Midnight Sky

Best Stunt Coordination Team
Birds of Prey
Mulan
The Old Guard
Tenet
Wonder Woman 1984

Texas Independent Film Award
Boys State
Miss Juneteenth
Ready or Not
The Vast of Night
Yellow Rose

Outstanding Cinematic Achievement
Criterion Channel as Best Movie Streaming Platform
Minari for the performance by Alan S. Kim
Small Axe for Steve McQueen’s vision for film anthology
Sound of Metal for immersive sound design
The Trial of the Chicago 7 for ensemble cast

The National Society of Film Critics Honors Nomadland


I was kind of hoping that, when they met and voted earlier today, the National Society Of Film Critics would add some new films and performances to the Oscar discussion but instead, they went for the usual suspects.  Nomadland took Best Picture, though First Cow was a close runner-up.  Chloe Zhao, Frances McDormand, and Maria Bakalova won again.  I mean, if we’re going to be honest …. it was all pretty predicable.  Remember how, in past years, it sometimes took nearly an entire day for the NSFC to announce all their winners because the voting was so close?  That didn’t happen this year.  It was all pretty much cut-and-dried.  I followed along on twitter because I’m addicted to this stuff but as soon as they announced Frances McDormand was their pick for Best Actress, I knew how the day was going to go.

(And don’t get me wrong!  Frances McDormand is great!  I haven’t seen Nomadland yet but I greatly admired The Rider, Chloe Zhao’s previous film.  Please do not think that I’m saying that any of these awards are undeserved because I most certainly am not.  Instead, I’m just saying that — from the perspective of a lifelong Oscar watcher — it’s more fun when things aren’t predictable.)

Oh well, it happens.  Sometimes, you have an Oscar race where every precursor is unpredictable and it seem like anyone could win.  And then we have years like this one, where the same film keeps winning over and over again.  Some people would say that we should probably just be happy that people can all agree on something for once.  Hopefully, they won’t say that to me, though.  If we’re all going to agree on something, let’s agree to treat one another with respect and not always jump to the worst conclusion about the other side.  Agreeing on films, though, is nothing to celebrates.  Films are meant to be argued about.

Anyway, here are the winners from the National Society Of Film Critics!

Best Picture
Winner: NOMADLAND (52 points)
Runners-up: FIRST COW (50 points) & NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS (41 points)

Best Director
Winner: Chloé Zhao, NOMADLAND (58 points)
Runners-up: Steve McQueen, SMALL AXE (41 points) & Kelly Reichardt, FIRST COW (30 points)

Best Foreign-Language Film
Winner: COLLECTIVE (38 points)
Runners-up: BACURAU and BEANPOLE (36 points) & VITALINA VARELA (32 points)

Best Actress
Winner: Frances McDormand, NOMADLAND (46 points)
Runners-up: Viola Davis, MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (33 points) & Sidney Flanigan, NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS (29 points)

Best Actor
Winner: Delroy Lindo, DA 5 BLOODS (52 points)
Runners-up: Chadwick Boseman, MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (47 points) & Riz Ahmed, SOUND OF METAL (32 points)

Best Supporting Actress
Winner: Maria Bakalova, BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM (47 points)
Runners-up: Amanda Seyfried, MANK (40 points) & Youn Yuh-jung, MINARI (33 points)

Best Supporting Actor
​Winner: Paul Raci, SOUND OF METAL (53 points)
Runners-up: Glynn Turman, MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (36 points) & Chadwick Boseman, DA 5 BLOODS (35 points)

Best Screenplay
Winner: Eliza Hittman, NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS (38 points)
Runners-up: Jon Raymond and Kelly Reichardt, FIRST COW (35 points) Charlie Kaufman, I’M THINKING OF ENDING THINGS (29 points)

Best Cinematography
Winner: Joshua James Richards, NOMADLAND (47 points)
Runners-up: Shabier Kirchner, LOVERS ROCK (41 points) & Leonardo Simões, VITALINA VARELA (34 points)

The Columbus Film Critics Circle Honors Promising Young Woman and Carey Mulligan!


Yesterday, the Columbus Film Critic Circle announced their picks for the best of 2020 and the end result was a victory for Promising Young Woman and Carey Mulligan!

Check out their winners and nominees below:​

Best Film
1. Promising Young Woman
2. Nomadland
3. Sound of Metal
4. Ma Rainey’s Black Bottom
5. Minari
6. Soul
7. Never Rarely Sometimes Always
8. The Trial of the Chicago 7
9. First Cow
10. Mank

Best Director
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman (RUNNER UP)
David Fincher – Mank
Darius Marder – Sound of Metal
Chloé Zhao – Nomadland (WINNER)

Best Actor
Riz Ahmed – Sound of Metal (WINNER)
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom (RUNNER UP)
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Gary Oldman – Mank
Steven Yeun – Minari

Best Actress
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Julia Garner – The Assistant
Frances McDormand – Nomadland (RUNNER UP)
Elisabeth Moss – Shirley
Carey Mulligan – Promising Young Woman (WINNER)

Best Supporting Actor
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods (RUNNER UP TIE)
Bill Murray – On the Rocks
Paul Raci – Sound of Metal (WINNER)
Mark Rylance – The Trial of the Chicago 7 (RUNNER UP TIE)

Best Supporting Actress
Maria Bakalova – Borat Subsequent Movie Film
Olivia Colman – The Father (RUNNER UP)
Olivia Cooke – Sound of Metal
Amanda Seyfried – Mank
Youn Yuh-jung – Minari (WINNER)

Best Ensemble
Da 5 Bloods
Ma Rainey’s Black Bottom (WINNER)
Minari
Promising Young Woman (RUNNER UP)
The Trial of the Chicago 7

Actor of the Year (for an exemplary body of work)
Sacha Baron Cohen (Borat Subsequent Movie Film & The Trial of the Chicago 7)
Chadwick Boseman (Da 5 Bloods & Ma Rainey’s Black Bottom) (WINNER)
Elisabeth Moss (The Invisible Man & Shirley) (RUNNER UP)

Breakthrough Film Artist
Radha Blank – The Forty-Year-Old Version (for producing, directing, screenwriting, and acting) (RUNNER UP)
Emerald Fennell – Promising Young Woman (for producing, directing, and screenwriting) (WINNER)
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always (for acting)
Kitty Green – The Assistant (for producing, directing, screenwriting, and film editing)
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always (for directing and screenwriting)
Alan S. Kim – Minari (for acting)
Darius Marder – Sound of Metal (for directing and screenwriting)

Best Cinematography
Christopher Blauvelt – First Cow
Eric Messerschmidt – Mank (RUNNER UP)
Lachlan Milne – Minari
Joshua James Richards – Nomadland (WINNER)
Hoyte Van Hoytema – Tenet

Best Film Editing
Alan Baumgarten – The Trial of the Chicago 7 (WINNER)
Kirk Baxter – Mank
Robert Frazen – I’m Thinking of Ending Things
Mikkel E.G. Nielsen – Sound of Metal (RUNNER UP)
Kelly Reichardt – First Cow

Best Adapted Screenplay
Sarah Gubbins – Shirley
Charlie Kaufman – I’m Thinking of Ending Things
Kemp Powers – One Night in Miami
Jonathan Raymond & Kelly Reichardt – First Cow
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom (RUNNER UP)
Chloé Zhao – Nomadland (WINNER)

Best Original Screenplay
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman (WINNER)
Darius Marder & Abraham Marder – Sound of Metal
Andy Siara – Palm Springs
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7 (RUNNER UP)

Best Score
Alexandre Desplat – The Midnight Sky
Ludovico Einaudi – Nomadland
Emile Mosseri – Minari
Trent Reznor and Atticus Ross – Mank (RUNNER UP)
Trent Reznor and Atticus Ross – Soul (WINNER)

Best Documentary
Boys State (RUNNER UP)
Collective
Crip Camp
Dick Johnson is Dead (WINNER)
The Painter and the Thief
Time

Best Foreign Language Film
Bacurau
Beanpole
Martin Eden (RUNNER UP)
Minari (WINNER)
The Whistlers

Best Animated Film
The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul (RUNNER UP)
Wolfwalkers (WINNER)

Best Overlooked Film
The Assistant
Bloody Nose, Empty Pockets
Palm Springs (RUNNER UP)
Possessor
The Vast of Night (WINNER)

The North Carolina Film Critics Honor Minari!


The North Carolina Film Critics Association has announced their picks for the best of 2020 and, in something of a shock for anyone who has following the awards season up to this point, they did not give the best picture award to Nomadland.

Instead, they honored Minari!

And, to be honest, I couldn’t be more thrilled.  Don’t get me wrong.  It’s not that I have anything against Nomadland or that I think Minari is the best picture of the year.  I haven’t seen either film (though I hope to correct that soon) so I really don’t have an opinion on what deserves what.  Instead, I’m just happy that the precursor love is getting spread around a little.  Nomadland winning every single precursor contest was getting boring.

It’s a bit like the 2010 awards season, when The Social Network just kept winning over and over again.  When one of the precursor groups gave their price to The Kids Are All Right instead, I was like, “Finally!  Something different!”  It didn’t matter what I personally didn’t care much for The Kids Are All Right.  What was important was that we had at least gotten some variety.

You can see North Carolina’s nominees by clicking here.  And you can find the winners below!

Best Narrative Film — Minari

Best Documentary Film — Dick Johnson is Dead

Best Animated Film — Soul

Best Foreign Language Film — Another Round

Best Director — Chloe Zhao for Nomadland

Best Cinematography — Joshua James Richards for Nomadland

Best Actor — Delroy Lindo in Da 5 Bloods

Best Actress — Frances McDormand in Nomadland

Best Supporting Actor — Sacha Baron Cohen in The Trial of the Chicago 7

Best Supporting Actress — Youn Yuh-jung in Minari

Best Original Screenplay — Lee Isaac Chung for Minari

Best Adapted Screenplay — Chloe Zhao for Nomadland

Best Special Effects — Tenet

Best Music — Soul

Ken Hanke Memorial Tar Heel Award — Will Patton (actor, Minari)

Best Restoration — The Lord of the Rings Trilogy (Warner Bros.)

Here Are The Nominees of the 2020 Columbus Film Critics Association!


The Columbus Film Critics Association has announced their nominees for the best of the year and it’s pretty much all of the usual suspects.  The winners will be announced on January 7th, 2021.  I do like the fact that the CFCA gives out an award for the Overlooked Film of the Year.  Some of my top films of the year — Possessor, The Vast of Night, The Assistant — are nominated in that category.

Here are the nominees!

Best Film
First Cow
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
Minari
Never Rarely Sometimes Always
Nomadland
Promising Young Woman
Soul
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Director
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
David Fincher – Mank
Darius Marder – Sound of Metal
Chloé Zhao – Nomadland

Best Actor
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Gary Oldman – Mank
Steven Yeun – Minari

Best Actress
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Julia Garner – The Assistant
Frances McDormand – Nomadland
Elisabeth Moss – Shirley
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Bill Murray – On the Rocks
Paul Raci – Sound of Metal
Mark Rylance – The Trial of the Chicago 7

Best Supporting Actress
Maria Bakalova – Borat Subsequent Movie Film
Olivia Colman – The Father
Olivia Cooke – Sound of Metal
Amanda Seyfried – Mank
Youn Yuh-jung – Minari

Best Ensemble
Da 5 Bloods
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
Promising Young Woman
The Trial of the Chicago 7

Actor of the Year (for an exemplary body of work)
Sacha Baron Cohen (Borat Subsequent Movie Film & The Trial of the Chicago 7)
Chadwick Boseman (Da 5 Bloods & Ma Rainey’s Black Bottom)
Elisabeth Moss (The Invisible Man & Shirley)

Breakthrough Film Artist
Radha Blank – The Forty-Year-Old Version (for producing, directing, screenwriting, and acting)
Emerald Fennell – Promising Young Woman (for producing, directing, and screenwriting)
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always (for acting)
Kitty Green – The Assistant (for producing, directing, screenwriting, and film editing)
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always (for directing and screenwriting)
Alan S. Kim – Minari (for acting)
Darius Marder – Sound of Metal (for directing and screenwriting)

Best Cinematography
Christopher Blauvelt – First Cow
Erik Messerschmidt – Mank
Lachlan Milne – Minari
Joshua James Richards – Nomadland
Hoyte Van Hoytema – Tenet

Best Film Editing
Alan Baumgarten – The Trial of the Chicago 7
Kirk Baxter – Mank
Robert Frazen – I’m Thinking of Ending Things
Mikkel E.G. Nielsen – Sound of Metal
Kelly Reichardt – First Cow

Best Adapted Screenplay
Sarah Gubbins – Shirley
Charlie Kaufman – I’m Thinking of Ending Things
Kemp Powers – One Night in Miami
Jonathan Raymond & Kelly Reichardt – First Cow
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Chloé Zhao – Nomadland

Best Original Screenplay
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Darius Marder & Abraham Marder – Sound of Metal
Andy Siara – Palm Springs
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7

Best Score
Alexandre Desplat – The Midnight Sky
Ludovico Einaudi – Nomadland
Emile Mosseri – Minari
Trent Reznor and Atticus Ross – Mank
Trent Reznor and Atticus Ross – Soul

Best Documentary
Boys State
Collective
Crip Camp
Dick Johnson is Dead
The Painter and the Thief
Time

Best Foreign Language Film
Bacurau
Beanpole
Martin Eden
Minari
The Whistlers

Best Animated Film
The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers

Best Overlooked Film
The Assistant
Bloody Nose, Empty Pockets
Palm Springs
Possessor
The Vast of Night

The Greater Western New York Film Critics Association Honors Nomadland!


The Greater Western New York Film Critics Association — seriously, try saying that five times fast — has announced their picks for the best of 2020 and they went with Nomadland.  I know that’s probably a shock as Nomadland hasn’t really been much of a precursor player this awards season.  Anyway, I’ll give you a few minutes to recover from my sarcasm.

Recovered?

Okay, let’s continue.

Anyway, you can see the GWNYFCA nominations here.  And you can see the winners below:

Best Picture: Nomadland

Best Film In A Foreign Language: Minari

Best Animated Film: Wolfwalkers

Best Documentary: Time

Best Director: Chloe Zhao for Nomadland

Best Actress: Frances McDormand in Nomadland

Best Actor: Riz Ahmed in Sound of Metal

Best Supporting Actress: Youn Yuh-jung in Minari

Best Supporting Actor: Paul Raci in Sound of Metal

Best Adapted Screenplay: Chloe Zhao for Nomadland

Best Original Screenplay: Eliza Hittman for Never Rarely Sometimes Always

Best Cinematography: Joshua James Richards for Nomadland

Best Editing: Chloe Zhao for Nomadland

Best Score: Trent Reznor and Atticus Ross for Soul

Breakthrough Director: Darius Marder for Sound of Metal

Breakthrough Performance: Paul Raci in Sound of Metal