The AFI Has Announced Their Top Ten Films Of The Year!


The American Film Institute (the AFI) have announced their picks for the top ten American films of 2020.  The AFI is generally seen as being one of the most reliable of the Oscar precursors.  If a movie appears in its top ten list, there’s a good chance that it will also be nominated for Best Picture.  It’s not an exact science, of course.  There will usually be one or two films that manage to land a nomination without getting any recognition from the AFI.  But if a film is a major contneder, it will probably also appear on the AFI list.

(Last year, Parasite was not eligible for the AFI’s top ten because it was a Korean film but it still received a “special award.  This year’s special award goes to Hamilton, which I don’t think is considered to be Oscar eligible.  If the AFI really wanted to make an impact, they could have given the special award to Small Axe and restarted that whole “Is it a movie or a miniseries” debate from December.)

Here are the AFI’s top ten:

Da 5 Bloods
Judas And The Black Messiah
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
Minari
Nomadland
One Night In Miami…
Soul
Sound Of Metal
The Trial Of The Chicago 7

​SPECIAL AWARD: Hamilton

Here Are The Nominations of the North Texas Film Critics Association


The North Texas Film Critics Association announced their nominations for the best of 2020 yesterday.

Their nominations have some interesting quirks.  Even though they mostly nominated the usual suspects, they did also find time to nominate J.K. Simmons for Palm Springs.  They also showed Mank a bit more love than it’s been getting from the other critics groups.  North Texas is a far more weed-friendly than a lot of people realize and these nominations have a nice, mellow, let’s do whatever we want vibe to them.

The winners will be announced on November 26th!

BEST PICTURE
Nomadland
Mank
The Trial of the Chicago 7
Promising Young Woman

BEST ACTOR
Steven Yeun – Minari
Riz Ahmed – Sound of Metal
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom

BEST ACTRESS
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman

BEST DIRECTOR
Lee Isaac Chung – Minari
Chloé Zhao – Nomadland
Emerald Fennell – Promising Young Woman
David Fincher – Mank

BEST SUPPORTING ACTOR
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Bill Murray – On the Rocks
JK Simmons – Palm Springs

BEST SUPPORTING ACTRESS
Youn Yuh-jung – Minari
Maria Bakalova – Borat Subsequent Film
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman

BEST CINEMATOGRAPHY
Hoyte Van Hoytema – Tenet
Joshua James Richards – Nomadland
Erik Messerschmidt – Mank

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
The Life Ahead (Italy)
Minari (Korea)
The Mole Agent (Chile)

BEST DOCUMENTARY
Time
All In: The Fight for Democracy
Crip Camp: A Disability Revolution

BEST ANIMATED FILM
Soul
Wolfwalkers
Over the Moon

BEST NEWCOMER
Maria Bakalova – Borat Subsequent Film
Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things
Linda May – Nomadland

GARY MURRAY AWARD (Best Ensemble)
The Trial of the Chicago 7
Da 5 Bloods
The Glorias

The Black Film Critics Circle Honors Ma Rainey!


The Black Film Critics Circle announced their picks for the best of 2020 on the 21st!  Here are the winners from the BFCC:

TOP 10 FILMS OF THE YEAR
1. Ma Rainey’s Black Bottom
2. Minari
3. Nomadland
4. One Night in Miami
5. Soul
6. Judas and the Black Messiah
7. Da 5 Bloods
8. The Trial of the Chicago 7
9. Sound of Metal
10. The Forty-Year-Old Version (TIE)
10. Sylvie’s Love (TIE)

BEST DIRECTOR
Regina King – One Night in Miami (TIE)
Chloé Zhao – Nomadland (TIE)

BEST LEADING ACTOR
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom

BEST LEADING ACTRESS
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom

BEST SUPPORTING ACTOR
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami

BEST SUPPORTING ACTRESS
Yuh-Jung Youn – Minari

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Lee Isaac Chung – Minari

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom

BEST CINEMATOGRAPHY
Hoyte van Hoytema – Tenet

BEST DOCUMENTARY
Time

BEST ANIMATED FILM
Soul

BEST FOREIGN FILM
Night of the Kings ​

Here Are The Nominations of the Online Film Critics Society!


The Online Film Critics Society announced their nominations for the best of 2020 yesterday!  They pretty much nominated all the usual suspects, along with I’m Thinking of Ending Things.  Personally, I’m glad that they nominated I’m Thinking of Ending Things.  As films go, it’s probably going to be too weird for the Academy so I’m glad to see Charlie Kaufman’s surreal little masterpiece get some respect from the critics groups.

Otherwise, it’s pretty much the same old same old.  There’s Nomadland!  There’s First Cow!  There’s Da 5 Bloods!  There’s …. wait a minute, they didn’t nominate Ma Rainey’s Black Bottom for Best Picture?  Well, that’s a little bit different.  Personally, I’m just hoping that one of these critics groups will have the courage necessary to nominate Money Plane.  Seriously, that was a fun movie and it featured Kelsey Grammer saying things like, “I’m the Rumble!”  That is a moment that future film students will definitely study.

Anyway, the OFCS winners will be announced on January 25th!

(OFCS sounds like the acronym of some sort of secret government agency.  “We’re from the OFCS.  We need you to vacate the office immediately.”)

Best Picture
Da 5 Bloods
First Cow
I’m Thinking of Ending Things
Minari
Never Rarely Sometimes Always
Nomadland
Promising Young Woman
Soul
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Animated Feature
Onward
Over the Moon
Soul
The Wolf House
Wolfwalkers

Best Director
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always
Spike Lee – Da 5 Bloods
Kelly Reichardt – First Cow
Chloé Zhao – Nomadland

Best Actor
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

Best Actress
Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Bill Murray – On the Rocks
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal

Best Supporting Actress
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Olivia Colman – The Father
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always
Amanda Seyfried – Mank
Youn Yuh-jung – Minari

Best Original Screenplay
Da 5 Bloods – Danny Bilson, Paul Demeo, Kevin Willmott & Spike Lee
Minari – Lee Isaac Chung
Never Rarely Sometimes Always – Eliza Hittman
Promising Young Woman – Emerald Fennell
The Trial of the Chicago 7 – Aaron Sorkin

Best Adapted Screenplay
First Cow – Jonathan Raymond, Kelly Reichardt
I’m Thinking of Ending Things – Charlie Kaufman
Ma Rainey’s Black Bottom – Ruben Santiago-Hudson
Nomadland – Chloé Zhao
One Night in Miami – Kemp Powers

Best Editing
Da 5 Bloods – Adam Gough
Mank – Kirk Baxter
Nomadland – Chloé Zhao
Tenet – Jennifer Lame
The Trial of the Chicago 7 – Alan Baumgarten

Best Cinematography
Da 5 Bloods – Newton Thomas Sigel
First Cow – Christopher Blauvelt
Mank – Erik Messerschmidt
Nomadland – Joshua James Richards
Tenet – Hoyte Van Hoytema

Best Original Score
Da 5 Bloods – Terence Blanchard
Mank – Trent Reznor & Atticus Ross
Minari – Emile Mosseri
Soul – Trent Reznor & Atticus Ross
Tenet – Ludwig Goransson

Best Debut Feature
Radha Blank – The Forty-Year-Old Version
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Regina King – One Night in Miami
Darius Marder – Sound of Metal
Andrew Patterson – The Vast of Night

Best Film Not in the English Language
Another Round (Denmark)
Bacurau (Brazil)
Collective (Romania)
La Llorona (Guatemala)
Minari (United States)

Best Documentary
Boys State
Collective
Dick Johnson Is Dead
The Painter and the Thief
Time

The Houston Film Critics Society Honors Nomadland


The Houston Skyline

Earlier today, the Houston Film Critics Society announced their picks for the best of 2020.  While the Houston critics did give best picture and best director to Nomadland, they bucked the current awards season trend a bit by also honoring Carey Mulligan over Frances McDormand and Leslie Odom Jr. over Paul Raci, Sacha Baron Cohen, and Chadwick Boseman.

Here’s what won in Houston.  Winners are in bold:

Best Picture
Da 5 Bloods
The Father
Minari
Never Rarely Sometimes Always
Nomadland
One Night in Miami
Promising Young Woman
Soul
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Director
Lee Isaac Chung – Minari
Chloé Zhao – Nomadland
Regina King – One Night in Miami
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Darius Marder – Sound of Metal
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7

Best Performance by an Actor in a Leading Role
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

Best Performance by an Actress in a Leading Role
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Bill Murray – On the Rocks
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal

Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Olivia Colman – The Father
Amanda Seyfried – Mank
Youn Yuh‑jung – Minari

Best Screenplay
Minari
Nomadland
One Night in Miami
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Animated Feature
The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers

Best Cinematography
Mank
Minari
News of the World
Nomadland
Tenet

Best Documentary Feature
Boys State
Collective
Dick Johnson is Dead
My Octopus Teacher
Time

Best Foreign Language Feature
Another Round
Bacurau
Beanpole
La Llorona
A Sun

Best Original Score
Mank
The Midnight Sky
News of the World
Soul
Tenet

Best Original Song
“Turntables” from All In: The Fight for Democracy
“Lo Si” from The Life Ahead
“Speak Now” from One Night in Miami
“Rocket to the Moon” from Over the Moon
“Wear Your Crown” from The Prom

Best Visual Effects
Tenet
The Invisible Man
The Midnight Sky

Best Stunt Coordination Team
Birds of Prey
Mulan
The Old Guard
Tenet
Wonder Woman 1984

Outstanding Cinematic Achievement
Criterion Channel as Best Movie Streaming Platform
Minari for the performance by Alan S. Kim
Small Axe for Steve McQueen’s vision for film anthology
Sound of Metal for immersive sound design
The Trial of the Chicago 7 for ensemble cast

Best Movie Poster Art
Da 5 Bloods

The Denver Film Critics Society Honors The Trial of The Chicago 7


Somehow, I guess I missed the Denver Film Critics Society announcing their nominations.  Oh well, no worries!  We’ve got both their nominations and their winners listed below!  (The winners are in bold.)

The Denver Film Critics Society decided to buck the trend a little bit by giving their best picture award to Aaron Sorkin’s The Trial of the Chicago 7 as opposed to Nomadland.  However, they still gave their best director award to Chloe Zhao.  For some reason, I wouldn’t be surprised to see the same thing happen at the Oscars.  In fact, if The Trial of The Chicago 7 does somehow win best picture, I’m hoping that Zhao or someone other than Sorkin win Best Director.  There’s only so many Aaron Sorkin speeches that one can take during the course of one night.

Among the other winners in Denver: Carey Mulligan won Best Actress of Promising Young Woman, Chadwick Boseman took Best Actor for Ma Rainey’s Black Bottom, Ellen Burstyn won Best Supporting Actress for Pieces of a Woman while Sacha Baron Cohen won Best Supporting Actor for The Trial of the Chicago 7.

Here’s the full list:

Best Picture
“Minari”
“Nomadland”
“The Trial of the Chicago 7”
“First Cow”
“Soul”

Best Director
Chloe Zhao – “Nomadland”
David Fincher – “Mank”
Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7”
Pete Docter – “Soul”
Lee Isaac Chung – “Minari”

Best Actress
Frances McDormand – “Nomadland”
Viola Davis – “Ma Rainey’s Black Bottom”
Carey Mulligan – “Promising Young Woman”
Elisabeth Moss – “The Invisible Man”
Vanessa Kirby – “Pieces of a Woman”

Best Actor
Chadwick Boseman – “Ma Rainey’s Black Bottom”
Gary Oldman – “Mank”
Delroy Lindo – “Da 5 Bloods”
Riz Ahmed – “Sound of Metal”
Steven Yuen – “Minari”

Best Supporting Actress
Olivia Colman – “The Father”
Amanda Seyfried – “Mank”
Ellen Burstyn – “Pieces of a Woman”
Youn Yuh-jung – “Minari”
Maria Bakalova – “Borat Subsequent Moviefilm”

Best Supporting Actor
Bill Murray – “On the Rocks”
Chadwick Boseman – “Da 5 Bloods”
Bo Burnham – “Promising Young Woman”
David Strathairn – “Nomadland”
Sacha Baron Cohen – “The Trial of the Chicago 7”

Best Sci-Fi/Horror
“The Vast of Night”
“Possessor”
“The Invisible Man”
“Tenet”
“Freaky”

Best Animated Feature
“Wolfwalkers”
Soul”
“The Wolf House”
“Onward”
“Over the Moon”

Best Comedy
“The Personal History of David Copperfield”
“The Climb”
“Palm Springs”
“Birds of Prey”
“The Forty-Year-Old Version”

Best Visual Effects
“Tenet”
“The Midnight Sky”
“The Invisible Man”
“Greyhound”
“Birds of Prey”

Best Original Screenplay
Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7”
Radha Blank – “The Forty-Year-Old Version”
Pete Docter, Mike Jones & Kemp Powers – “Soul”
Lee Isaac Chung – “Minari”
Emerald Fennell – “Promising Young Woman”

Best Adapted Screenplay
Jonathan Raymond & Kelly Reichardt – “First Cow”
Chloe Zhao – “Nomadland”
Ruben Santiago-Hudson – “Ma Rainey’s Black Bottom”
Kemp Powers – “One Night in Miami”
Charlie Kaufman – “I’m Thinking of Ending Things”

Best Documentary
“Boys State”
“All In: The Fight for Democracy”
“The Social Dilemma”
“The Truffle Hunters”
“Dick Johnson Is Dead”

Best Original Song
“Poverty Porn” – “The Forty-Year-Old Version”
“Speak Now” – “One Night in Miami”
“Wear Your Crown” – “The Prom”
“Rocket to the Moon” – “Over the Moon”
“Hear My Voice” – “The Trial of the Chicago 7”

Best Original Score
Trent Reznor and Atticus Ross – “Soul”
Alexander Desplat – “The Midnight Sky”
Terence Blanchard – “One Night in Miami”
Ludwig Goransson – “Tenet”
Trent Reznor and Atticus Ross – “Mank”

Best Non-English Language Feature
“The Life Ahead”
“Martin Eden”
“Another Round”
“Minari”
“I’m No Longer Here”

The San Francisco Bay Area Film Critics Circle Honors Nomadland


Just three days after announcing their nominations, the San Francisco Bay Area Critics Circle have announced their picks for the best of 2020.  Basically, it all adds up to another victory of Nomadland, Chloe Zhao, and Frances McDormand.  Again, there’s nothing wrong with that so don’t mistake my boredom for criticism.  I haven’t watched Nomadland yet but I like Zhao’s The Rider and McDormand is one of the best actresses around.  It’s just that, from an observer’s point of view, it’s hard not to hope for something unexpected to happen, just to keep things interesting.

Also honored, along with the Nomadland trio, were Chadwick Boseman (Best Actor for Ma Rainey’s Black Bottom), Paul Raci (Best Supporting Actor for Sound of Metal), and Youn Yuh-jung (Best Supporting Actress for Minari).  Best Aniamted film went to Soul and, not surprisingly given how the awards season is shaping up, Trent Renzor and Atticus Ross won Best Original Score for that same film.

Here are all the winners in San Francisco:

Best Picture
“First Cow”
“Minari”
“Never Rarely Sometimes Always”
“Nomadland”
“Promising Young Woman”

Best Director
Chloé Zhao – “Nomadland”
Eliza Hittman – “Never Rarely Sometimes Always”
Emerald Fennell – “Promising Young Woman”
Kelly Reichardt – “First Cow”
Lee Isaac Chung – “Minari”

Best Original Screenplay
Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7”
Eliza Hittman – “Never Rarely Sometimes Always”
Emerald Fennell – “Promising Young Woman”
Jack Fincher – “Mank”
Lee Isaac Chung – “Minari”

Best Adapted Screenplay
Charlie Kaufman – “I’m Thinking of Ending Things”
Chloé Zhao – “Nomadland”
Kelly Reichardt & Jon Raymond – “First Cow”
Kemp Powers – “One Night in Miami”
Ruben Santiago-Hudson – “Ma Rainey’s Black Bottom”

Best Actor
Anthony Hopkins -“The Father”
Chadwick Boseman – “Ma Rainey’s Black Bottom”
Delroy Lindo – “Da 5 Bloods”
Riz Ahmed – “Sound of Metal”
Steven Yeun -“Minari”

Best Actress
Carey Mulligan – “Promising Young Woman”
Elisabeth Moss – “The Invisible Man”
Frances McDormand – “Nomadland”
Sidney Flanigan – “Never Rarely Sometimes Always”
Viola Davis – “Ma Rainey’s Black Bottom”

Best Supporting Actor
Chadwick Boseman – “Da 5 Bloods”
David Strathairn – “Nomadland”
Leslie Odom Jr. – “One Night in Miami”
Paul Raci – “Sound of Metal”
Sacha Baron Cohen – “The Trial of the Chicago 7”

Best Supporting Actress
Amanda Seyfried – “Mank”
Maria Bakalova – “Borat Subsequent Moviefilm”
Olivia Colman – “The Father”
Toni Collette – “I’m Thinking of Ending Things”
Youn Yuh-jung – “Minari”

Best Animated Feature
“Marona’s Fantastic Tale”
“Onward”
“Over the Moon”
“Soul”
“Wolfwalkers”

Best Foreign Language Film
“Another Round”
“Bacurau”
“Collective”
“La Llorona”
“Two of Us”

Best Documentary
“Collective”
“Crip Camp”
“Boys State”
“The Truffle Hunters”
“Time”

Best Cinematography
Christopher Blauvelt – “First Cow”
Erik Messerschmidt – “Mank”
Hoyte Van Hoytema – “Tenet”
Joshua James Richards – “Nomadland”
Newton Thomas Sigel – “Da 5 Bloods”

Best Production Design
“First Cow”
“Ma Rainey’s Black Bottom”
“Mank”
“One Night in Miami”
“Tenet”

Best Film Editing
Alan Baumgarten – “The Trial of the Chicago 7”
Chloé Zhao – “Nomadland”
Jennifer Lame – “Tenet”
Kirk Baxter – “Mank”
Yorgos Lamprinos – “The Father”

Best Original Score
Emile Mosseri – “Minari”
Terence Blanchard – “Da 5 Bloods”
Terence Blanchard – “One Night in Miami”
Trent Reznor, Atticus Ross – “Mank”
Trent Reznor, Atticus Ross – “Soul”

Special Citation for Independent Cinema
“La Llorona” (TIE)
“The Last Tree”
“Sh*thouse” (TIE)

Here Are The 2020 Nominations of Hollywood Music In Media Awards!


For those of you who are still struggling to make your predictions as to which which films will be in the hunt for the Best Score and Best Song Oscars, the Hollywood Music In Media Awards are here to help out!  They released their nominations yesterday.  Below, you’ll find the nominees for the best in film.  If you want to see their TV and video game nominations, click here!

The main thing I like about the nominations below is that there’s a lot of them.  I support anything that adds a little more chaos and variety to awards season.  Keep everyone guessing!

Here are the film nominations:

ORIGINAL SCORE – FEATURE FILM
DA 5 BLOODS (Netflix) – Terence Blanchard
THE LIFE AHEAD (LA VITA DAVANTI A SE) (Netflix) – Gabriel Yared
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (Netflix) – Branford Marsalis
MANK (Netflix) – Trent Reznor, Atticus Ross
THE MIDNIGHT SKY (Netflix) – Alexandre Desplat
NEWS OF THE WORLD (Universal Pictures / Netflix) – James Newton Howard
PIECES OF A WOMAN (Netflix) – Howard Shore
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (Netflix) – Daniel Pemberton

ORIGINAL SCORE – INDEPENDENT FILM
THE 24TH (Vertical Entertainment) – Alex Heffes
AMMONITE (Neon) – Dustin O’Halloran, Volker Bertelmann
THE GLORIAS (LD Entertainment / Roadside Attractions) – Elliot Goldenthal
MINARI (A24) – Emile Mosseri
SHIRLEY (Neon) – Tamar-kali
WILD MOUNTAIN THYME (Bleecker Street Media) – Amelia Warner

ORIGINAL SCORE – ANIMATED FILM
THE CROODS: A NEW AGE (Universal Pictures) – Mark Mothersbaugh
ONWARD (Walt Disney Studios) – Mychael Danna, Jeff Danna
SHAUN THE SHEEP: FARMAGEDDON (Netflix) – Tom Howe
SOUL (Walt Disney Studios) – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste
WOLFWALKERS (Apple TV+) – Bruno Coulais

ORIGINAL SCORE – SCI-FI/FANTASY
THE NEW MUTANTS (Walt Disney Studios Motion Pictures / Disney+) – Mark Snow
THE OLD GUARD (Netflix) – Volker Bertelmann, Dustin O’Halloran
PALM SPRINGS (Neon) – Matthew Compton
TENET (Warner Bros. / HBO Max) – Ludwig Görannson
WONDER WOMAN 1984 (Warner Bros. / HBO Max) – Hans Zimmer

ORIGINAL SCORE – HORROR FILM
ANTEBELLUM (Lionsgate Films) – Nate Wonder, Roman GianArthur
THE DARK AND THE WICKED (RLJE Films / Shudder) – Tom Schraeder
THE EMPTY MAN (Walt Disney Studios) – Christopher Young, Lustmord
THE INVISIBLE MAN (Universal Pictures) – Benjamin Wallfisch
SWALLOW (IFC Films) – Nathan Halpern

ORIGINAL SCORE – DOCUMENTARY
ATHLETE A (Netflix) – Jeff Beal
CRIP CAMP (Netflix) – Bear McCreary
DAVID ATTENBOROUGH: A LIFE ON OUR PLANET (Netflix) – Steven Price
JOHN LEWIS: GOOD TROUBLE (Magnolia Pictures / Participant) – Tamar-kali
RISING PHOENIX (Netflix) – Daniel Pemberton

ORIGINAL SONG – FEATURE FILM
“Fight for You” from JUDAS AND THE BLACK MESSIAH – Written by H.E.R., Dernst Emile II, Tiara Thomas. Performed by H.E.R. (Warner Bros. / HBO Max)
“Hear My Voice” from THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 – Written by Daniel Pemberton, Celeste. Performed by Celeste (Netflix)
“Húsavík (Hometown)” from EUROVISION SONG CONTEST: THE STORY OF FIRE SAGA – Written by Savan Kotecha, Rickard Göransson, Fat Max Gsus. Performed by Will Ferrell, Rachel McAdams, Molly Sandén (Netflix)
“The Plan” from TENET – Written by Jacques Webster II, Ebony Naomi Oshunrinde, Ludwig Göransson. Performed by Travis Scott (Warner Bros. Home Entertainment / HBO Max)
“Poverty Porn” from THE FORTY-YEAR-OLD VERSION – Written by Radha Blank, Khrysis. Performed by RadhaMUSPrime (Netflix)
“Seen (lo Sì)” from THE LIFE AHEAD (LA VITA DAVANTI A SE) – Written by Diane Warren, Laura Pausini, Niccolò Agliardi. Performed by Laura Pausini (Netflix)
“Speak Now” from ONE NIGHT IN MIAMI – Written by Leslie Odom Jr., Sam Ashworth. Performed by Leslie Odom Jr. (Amazon Studios)
“Tigress & Tweed” from THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY – Written by Raphael Saadiq, Andra Day. Performed by Andra Day (Hulu)

ORIGINAL SONG – INDEPENDENT FILM
“Everybody Cries” from THE OUTPOST – Written by Rod Lurie, Larry Groupé, Rita Wilson. Performed by Rita Wilson (Screen Media Films)
“I’ll Be Singing” from WILD MOUNTAIN THYME – Written by Amelia Warner, John Patrick Shanley. Performed by Sinéad O’Connor (Bleecker Street Media)
“Rain Song” from MINARI – Written by Emile Mosseri, Stefanie Hong. Performed by Yeri Han (A24)
“Staring At A Mountain” from NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS – Written by Sharon Van Etten. Performed by Sharon Van Etten (Focus Features / HBO Max)

ORIGINAL SONG – ANIMATED FILM
“Carried Me With You” from ONWARD – Written by Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth. Performed by Brandi Carlile (Walt Disney Studios Motion Pictures / Disney+)
“Feel the Thunder” from THE CROODS: A NEW AGE – Written by Alana Haim, Danielle Haim, Este Haim and Ariel Rechtshaid. Performed by HAIM (Universal Pictures)
“Free” from THE ONE AND ONLY IVAN – Written by Diane Warren. Performed by Charlie Puth (Walt Disney Studios Motion Pictures / Disney+)
“Just Sing” from TROLLS WORLD TOUR – Written by Max Martin, Justin Timberlake, Ludwig Göransson, Sarah Aarons (Universal Studios)
“Rocket to the Moon” from OVER THE MOON – Written by Christopher Curtis, Marjorie Duffield, Helen Park. Performed by Cathy Ang (Netflix)
“Stand for Hope – When I Stand with You” from TWO BY TWO: OVERBOARD! – Written by Eímear Noone. Performed by Sibéal (Entertainment One)

ORIGINAL SONG – DOCUMENTARY
“The Future” from THE WAY I SEE IT – Written by Aloe Blacc. Performed by Aloe Blacc (Focus Features)
“How Can I Tell You?” From NASRIN – Written by Lynn Ahrens, Stephen Flaherty. Performed by Angelique Kidjo (Virgil Films & Entertainment)
“Never Break” from GIVING VOICE – Written by John Legend, Nasri Atweh, Benjamin Hudson McIldowie, Greg Wells, John Stephens. Performed by John Legend (Netflix)
“Only The Young” from MISS AMERICANA – Written by Taylor Swift, Joel Little. Performed by Taylor Swift (Netflix)
“See What You’ve Done” from BELLY OF THE BEAST – Written by Mary J. Blige, Nova Wav, DJ Camper. Performed by Mary J. Blige (PBS)
“Turntables” from ALL IN: THE FIGHT FOR DEMOCRACY – Written by Janelle Monáe. Performed by Janelle Monáe (Amazon)

ORIGINAL SCORE – INDEPENDENT FILM (FOREIGN LANGUAGE)
ALL AGAINST ALL (Fivia) – Kristian Sensini
BLACK BEACH (eOne Films Spain) – Arturo Cardelus
BLIZZARD OF SOULS (DVĒSEĻU PUTENIS) (Access – A / Pandastorm) – Lolita Ritmanis
SUMMER KNIGHT (China Film Administration) – Min He
ZERØ (Nemesis Media) – Ricardo Curto

OUTSTANDING MUSIC SUPERVISION – FILM
Angela Leus – TROLLS WORLD TOUR (Universal Studios)
Bonnie Greenberg – THE LIFE AHEAD (LA VITA DAVANTI A SE) (Netflix)
Guy C. Routte – THE FORTY-YEAR-OLD VERSION (Netflix)
Linda Cohen – THE HIGH NOTE (Focus Features)
Lynn Fainchtein – THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY (Hulu)
Sue Jacobs – PROMISING YOUNG WOMAN (Focus Features)
Tom MacDougall – SOUL (Walt Disney Studios)

SOUNDTRACK ALBUM
ASSASSIN’S CREED VALHALLA (Lakeshore Records)
BILL & TED: FACE THE MUSIC (Lakeshore Records)
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY (Atlantic Records)
ONWARD (Walt Disney Records)
PROMISING YOUNG WOMAN (Capitol Records)
SOUL (Walt Disney Records)
THE EDDY (Sony Classical)

The Philadelphia Film Critics Honor Ma Rainey!


Yesterday, the Philadelphia Film Critics Circle announced their picks for the best of 2020 and it was a sunny day for Ma Rainey’s Black Bottom!

(Folks, it was either make a Parking Wars joke or a It’s Always Sunny In Philadelphia joke.  I went with It’s Always Sunny and I stand by my decision.)

For those of us who were getting bored with Nomadland winning everything in sight, it was kind of nice to see Philadelphia go with another film.  In fact, Netflix should be pretty happy with the results from Philadelphia.  Not only was Ma Rainey’s Black Bottom named best picture but Da 5 Bloods was the runner-up.  While Ma Rainey‘s Viola Davis took best actress, Da 5 Blood‘s Delroy Lindo and Chadwick Boseman took Best Actor and Best Supporting Actor, respectively.  Meanwhile, Mank’s Amanda Seyfried won best supporting actress.  That’s not to say that Nomadland was ignored.  Chloe Zhao picked up the award for Best Director, preventing Netflix from sweeping the top awards.

Here are the winners from the Parking Wars city, Philadelphia:

Best Film
Ma Rainey’s Black Bottom
Runner-Up: Da 5 Bloods

​Best Foreign Film
Jumbo
Runner-Up: La Llorona

Best Director
Chloe Zhao – Nomadland
Runner-Up: Kelly Reichardt – First Cow

Best Documentary
Time
Runner-Up: Dick Johnson Is Dead

Best Actress
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Runner-Up: Aubrey Plaza – Black Bear & Carey Mulligan – Promising Young Woman (TIE)

​Best Actor
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Runner-Up: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom

Best Supporting Actress
Amanda Seyfried – Mank
​Runner-Up: Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm

​Best Supporting Actor
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Runner-Up: Leslie Odom Jr. – One Night In Miami

Best Animated Film
Soul
Runner-Up: Wolfwalkers

Best Cinematography
Nomadland
Runner-Up: First Cow

Best Breakthrough Performance
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Runner-Up: Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm

Best Directorial Debut
Regina King – One Night In Miami
Runner-Up: Andrew Patterson – The Vast Of Night

Best Screenplay
First Cow
Runner-Up: Never Rarely Sometimes Always

Best Soundtrack
Soul
Runner-Up: Ma Rainey’s Black Bottom

The St. Louis Film Critics Association Rewards Downhill


The St. Louis Film Critics Association announced the winners of their 2020 awards earlier today!  Downhill picked up its first trophy of the awards seasons as the SLFCA named it The Worst Picture of the Year.  How will this effect Downhill‘s Oscar chances?  We’ll have to wait and see.

Here are the winners:

BEST FILM
First Cow (RUNNER UP TIE)
I’m Thinking of Ending Things
Nomadland (WINNER)
Promising Young Woman (RUNNER UP TIE)
The Trial of the Chicago 7

BEST DIRECTOR
Emerald Fennell – Promising Young Woman (RUNNER UP)
Lee Isaac Chung – Minari
Spike Lee – Da 5 Bloods
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Chloe Zhao – Nomadland (WINNER)

BEST ACTRESS
Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Frances McDormand – Nomadland (RUNNER UP)
Carey Mulligan – Promising Young Woman (WINNER)

BEST SUPPORTING ACTRESS
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm (RUNNER UP)
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Olivia Colman – The Father
Amanda Seyfried – Mank
Yuh-jung Youn – Minari (WINNER)

BEST ACTOR
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom (WINNER)
Delroy Lindo – Da 5 Bloods (RUNNER UP)
Anthony Hopkins – The Father
Gary Oldman – Mank

BEST SUPPORTING ACTOR
Bo Burnham – Promising Young Woman
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7 (RUNNER UP)
Bill Murray – On The Rocks
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal (WINNER)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman (WINNER)
Jack Fincher – Mank
Andy Siara – Palm Springs
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7 (RUNNER UP)

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Charlie Kaufman – I’m Thinking of Ending Things (WINNER)
Kemp Powers – One Night in Miami (RUNNER UP)
Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Chloe Zhao – Nomadland

BEST CINEMATOGRAPHY
Benjamin Kracunc – Promising Young Woman
Erik Messerschmidt – Mank (RUNNER UP)
Joshua James Richards – Nomadland (WINNER)
Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods
Dariusz Wolski – News of the World

BEST EDITING
Jonah Moran – Hamilton
Robert Frasen – I’m Thinking of Ending Things (RUNNER UP)
Kirk Baxter – Mank
Chloe Zhao – Nomadland (WINNER)
​Alan Baumgarten – The Trial of the Chicago 7

BEST PRODUCTION DESIGN
Kave Quinn – Emma. (RUNNER UP)
Mark Ricker – Ma Rainey’s Black Bottom
Donald Graham Burt – Mank (WINNER)
Cristina Casali – The Personal History of David Copperfield
Michael Perry – Promising Young Woman

BEST SCORE
Ludovico Einaudi – “Nomadland” (RUNNER UP)
Ludwig Goransson – “Tenet”
James Newton Howard – “News of the World”
Trent Reznor, Atticus Ross & Jon Baptiste – “Soul” (WINNER)
Trent Reznor & Atticus Ross – “Mank”

BEST SOUNDTRACK
Birds of Prey
Da 5 Bloods
Hamilton (RUNNER UP)
Lovers Rock
Promising Young Woman (WINNER)

BEST VISUAL EFFECTS
Birds of Prey
The Invisible Man (RUNNER UP)
Mank
The Midnight Sky
Tenet (WINNER)

BEST ANIMATED FILM
Onward
Over The Moon
Soul (WINNER)
The Wolf House
Wolfwalkers (RUNNER UP)

BEST HORROR FILM
Alone
The Invisible Man (WINNER)
La Llorona
Possessor: Uncut
​The Vast of Night

BEST COMEDY FILM
Borat Subsequent Moviefilm (WINNER)
Emma.
The King of Staten Island
On The Rocks
Palm Springs (RUNNER UP)

BEST ACTION FILM
Birds of Prey (RUNNER UP)
The Gentlemen
Greyhound
The Old Guard
Tenet (WINNER)

BEST DOCUMENTARY
City Hall
Collective (WINNER)
Dick Johnson Is Dead
My Octopus Teacher
The Social Dilemma

BEST FOREIGN FILM
Another Round (WINNER)
Bacurau
Beanpole (RUNNER UP)
Collective
Vitalina Varela

WORST FILM
Artemis Fowl
The Doorman
Downhill (WINNER)
Hillbilly Elegy
Wonder Woman 1984

BEST SCENE
HR scene in The Assistant
Rudy Guiliani in Borat Subsequent Moviefilm (RUNNER UP)
Dinner with parents in I’m Thinking of Ending Things
Sisters dine in The Invisible Man (WINNER)
Questionnaire in Never Rarely Sometimes Always