The Producers Guild Honors Nomadland


The Producers Guild announced its picks for the best of 2020-2021 last night and, not surprisingly, the winner for Best Film was Nomadland.  Nomadland now pretty much how a clear road to winning the Academy Award for Best Picture at the end of April.  I have to admit that I have yet to see it, even though I’ve got Hulu.  I don’t know …. I just can’t work up any enthusiasm for the prospect of sitting through it.

Anyway, here are the PGA’s winners:

The Award for Outstanding Producer of a Feature Theatrical Motion Picture
Borat Subsequent Moviefilm
Judas and the Black Messiah
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
Minari
Nomadland
One Night in Miami
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures
The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers
 
The Award for Outstanding Producer of Documentary Motion Pictures 
David Attenborough: A Life on Our Planet
Dick Johnson Is Dead
My Octopus Teacher
Softie
A Thousand Cuts
Time
The Truffle Hunters

Here Are The DGA Nominations!


The DGA nominations have been announced!

The Directors Guild of America nominations are about as close to a reliable Oscar precursor as you’re going to get during the awards season so this is very good news for everyone who was nominated.  It’s also good news for those of us who were worried that the Borat momentum couldn’t be stopped.

DGA Nominees

Lee Isaac Chung – “Minari”
Emerald Fennell – “Promising Young Woman”
David Fincher – “Mank”
Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7”
Chloe Zhao – “Nomadland”

DGA Nominees For First-Time Feature:

Radha Blank (“The Forty-Year-Old Version”)

Fernando Frías de la Parra (“I’m No Longer Here”)

Regina King (“One Night in Miami”)

Darius Marder (“Sound of Metal”)

Florian Zeller (“The Father”)

Here Are The Producers Guild Nominations!


The Producers Guild announced their nominees for the best of 2020 earlier today.  A lot of people are expression shock that Borat picked up a nomination but it’s something that I’ve been predicting for a while now.  The film industry is largely made up of Democrats and Sacha Baron Cohen has managed to convince a lot of otherwise intelligent people that his film was somehow essential to defeating Donald Trump.

(Seriously — do you know of any Trump supporters who changed their mind as a result of Borat or who even watched the movie?)

Borat was nominated.  Da 5 Bloods and News of the World, two films that many are expecting to be Oscar nominated, were not.  Does this mean that Borat is going to pick up an Oscar nomination?  Perhaps.  Then again, let’s not forget how excited people briefly were when Deadpool was nominated by the PGA a few years ago.  And, before that, Nightcrawler.

In other words, we’ll see.  (Personally, I think that Borat will be nominated.  If they were willing to go for VIce, it’s hard to imagine the Academy not going for Borat.)  The Oscar noms will be announced next week.  Until then, here are the PGA Nominations!

The Award for Outstanding Producer of a Feature Theatrical Motion Picture
Borat Subsequent Moviefilm
Judas and the Black Messiah
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
Minari
Nomadland
One Night in Miami
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures
The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers
 
The Award for Outstanding Producer of Documentary Motion Pictures
The PGA previously announced the nominations in this category on February 2nd, 2020.
 
David Attenborough: A Life on Our Planet
Dick Johnson Is Dead
My Octopus Teacher
Softie
A Thousand Cuts
Time
The Truffle Hunters

Nomadland Wins At The Critics Choice Awards


The Critics Choice Awards, which are voted on by the Broadcast Film Critics Association, were handed out tonight.  I’m not sure how many people actually watched the show, given that it was competing with Oprah interviewing Meghan and Harry.  I watched it while doing some cleaning around the house.  To be honest, I was more into the cleaning than the watching but, from what I did see, it appeared that the “ceremony”  was a bit of step-up for last week’s disastrous Golden Globes.  While there were still a few awkward moments caused by the virtual nature of the ceremony, it didn’t appear to be as a painful as anything happened last weekend.  If nothing else, Taye Diggs was a charming host and Barb and Star were nowhere to be seen.

As for what won, it was pretty much the usual suspects. Nomadland took best picture.  Daniel Kaluuya has pretty much become the new front runner for Best Supporting Actor.  After losing her Globe, Maria Bakalova won a Critics Choice.  Carey Mulligan won best actress for Promising Young Woman.

Here’s a full list of winners.  (You can check out a list of all the nominees be clicking here.)

Best Supporting Actor: Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros)
Best Supporting Actress: Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm” (Amazon Studios)
Best Supporting Actress in a Drama Series: Gillian Anderson, “The Crown” (Netflix)
Best Supporting Actor in a Drama Series: Michael K. Williams, “Lovecraft Country” (HBO)
Best Supporting Actor in a Movie Made for Television or Limited Series: Donald Sutherland, “The Undoing” (HBO)
Best Supporting Actress in a Movie Made for Television or Limited Series: Uzo Aduba, “Mrs. America” (FX)
Best Young Actor or Actress: Alan S. Kim, “Minari” (A24)
Best Actor in a Drama Series: Josh O’Connor, “The Crown” (Netflix)
Best Actress in a Drama Series: Emma Corrin – “The Crown” (Netflix)
Best Actress in a Movie Made for Television or Limited Series: Anya Taylor-Joy – “The Queen’s Gambit” (Netflix)
Best Actor in a Movie Made for Television or Limited Series: John Boyega – “Small Axe” (Amazon Prime Video)
Best Comedy: “Palm Springs” (Hulu/Neon)
Best Comedy Special: “Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill” (Netflix) & “Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia” (Netflix)
Best Acting Ensemble: “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)
Best Supporting Actor in a Comedy Series: Daniel Levy, “Schitt’s Creek” (Pop TV)
Best Supporting Actress in a Comedy Series: Hannah Waddingham – “Ted Lasso” (Apple TV Plus)
Best Actor in a Comedy Series: Jason Sudeikis, “Ted Lasso” (Apple TV Plus)
Best Actress in a Comedy Series: Catherine O’Hara, “Schitt’s Creek” (Pop TV)
Best Comedy Series: “Ted Lasso” (Apple TV Plus)
Best Drama Series: “The Crown” (Netflix)
Best Talk Show: “Late Night with Seth Meyers” (NBC)
Best Limited Series: “The Queen’s Gambit” (Netflix)
#SeeHer Award: Zendaya
Best Movie Made for Television: “Hamilton” (Disney Plus)
Best Short-Form Series: “Better Call Saul: Ethics Training with Kim Wexler” (AMC)
Best Song: “One Night in Miami” (Amazon Studios) – “Speak Now”
Best: Director: Chloé Zhao, “Nomadland” (Searchlight Pictures)
Best Cinematography: “Nomadland” (Searchlight Pictures) – Joshua James Richards
Best Film Editing: “Sound of Metal” (Amazon Studios) – Mikkel E.G. Nielsen & “The Trial of the Chicago 7” (Netflix) – Alan Baumgarten *TIE*
Best Visual Effects: “Tenet” (Warner Bros)
Best Hair and Makeup: “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
Best Costume Design: “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix) – Ann Roth
Best Production Design: “Mank” (Netflix) – Donald Graham Burt (production designer), Jan Pascale (set designer)
Best Actor: Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
Best Original Screenplay: “Promising Young Woman” (Focus Features)
Best Adapted Screenplay: “Nomadland” (Searchlight Pictures)
Best Foreign Language Film: “Minari” (A24)
Best Original Score: “Soul” (Pixar) – Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross
Best Actress: Carey Mulligan, “Promising Young Woman” (Focus Features)
Best Picture: “Nomadland” (Searchlight Pictures)

Lisa Marie’s Final 2020-2021 Oscar Predictions


The 2020 Oscar nominations are finally going to be announced on March 15th and then the Oscars themselves are going to be awarded at the end of April.  To be honest, we should call these the 2020-2021 Oscars because I refuse to think of Nomadland, Minari, or The Father as being 2020 films.  Because of the extended eligibility window, they’re all Oscar-eligible but still….

That means that it’s time for me to make my final Oscar predictions for this latest awards cycle.  Last night, The Golden Globes cleared up a few races and suggested that a few others are still in a state of flux.  Of the three big surprise winners from last night (Andra Day, Jodie Foster, and Rosamund Pike) Day seems to be the most likely to benefit from her victory.  I also think that Foster might benefit as well, just because she’s Jodie Foster and she doesn’t appear in a lot of films nowadays.  I’m also willing to say that, based on his getting a GG nom and a SAG nom, I think Jared Leto has a better chance than some might realize of picking up another Oscar nomination.

What about Glenn Close?  On the one hand, Close has never won an Oscar and she gives a very awards baity performance in Hillbilly Elegy.  On the other hand, Hillbilly Elegy was critically-blasted and both the film and Close’s performance were included on the Razzie longlist, which was released earlier today.  (The Razzies suck but that’s a topic for another post.)  I would feel better about Close’s chances if she had won a Golden Globe last night but I’m still inclined to include her in my predictions.

(To be honest, up until Close lost, I still thought there was a chance that Hillbilly Elegy could pick up an Extremely Loud and Incredibly Close-style best picture nomination, the type of nomination that comes as a result of voters watching a critically lambasted film for one performance and saying, “Well, that wasn’t as bad as everyone says!”)

Finally, I’m going to continue to predict a surprise Best Picture nomination for Borat Subsequent Moviefilm, just because it’ll be another chance for the same voters who nominated Vice to express their feelings about Donald Trump and Rudy Guiliani.

If you want to see how my thinking has evolved over this long awards season, check out my predictions for January (2020)February (2020), March (2020AprilMayJuneJulyAugustSeptemberOctoberNovember, December, and January (2021)!

Here are my final predictions:

Best Picture

Borat Subsequent Moviefilm

Ma Rainey’s Black Bottom

Mank

Minari

News of the World

Nomadland

One Night In Miami

Promising Young Woman

The Trial of the Chicago 7

(I’m predicting 9 best picture nominees. I’m looking forward to the Academy going back to having a set number of best picture nominees.  It breaks my heart not to include First Cow and Sound of Metal among my predicted nominees.)

Best Director

Lee Isaac Chung for Minari

Emerald Fennell for Promising Young Woman

Regina King for One Night in Miami

Aaron Sorkin for Mank

Chloe Zhao for Nomadland

Best Actor

Riz Ahmed in Sound of Metal

Chadwick Boseman in Ma Rainey’s Black Bottom

Anthony Hopkins in The Father

Gary Oldman in Mank

Steven Yeun in Minari

Best Actress

Viola Davis in Ma Rainey’s Black Bottom

Andra Day in The United States vs. Billie Holliday

Vanessa Kirby in Pieces of a Woman

Frances McDormand in Nomadland

Carey Mulligan in Promising Young Woman

Best Supporting Actor

Sacha Baron Cohen in The Trial of the Chicago 7

Chadwick Boseman in Da 5 Bloods

Daniel Kaluuya in Judas and the Black Messiah

Jared Leto in The Little Things

Leslie Odom Jr. in One Night In Miami

Best Supporting Actress

Maria Bakalova in Borat Subsequent Moviefilm

Glenn Close in Hillbilly Elegy

Jodie Foster in The Mauritanian

Amanda Seyfried in Mank

Youn Yuh-jung in Minari

We’ll find out how right or wrong I am on March 15th!

Here Are The Golden Globe Winners!


Supporting Actor, Motion Picture — Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah

Supporting Actor, Television — John Boyega, Small Axe

Actress, TV Music or Comedy — Catherine O’Hara, Schitt’s Creek

Motion Picture, Animated — Soul

Actor, TV Limited Series or Movie — Mark Ruffalo, I Know This Much Is True

Screenplay, Motion Picture — Aaron Sorkin, The Trial of the Chicago 7

Actress, TV Series, Drama — Emma Corrin, The Crown

Original Song, Motion Picture — lo Si, The Life Ahead

Original Score, Motion Picture — Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste, Soul

Actor, TV Series, Musical or Comedy — Jason Sudeikis, Ted Lasso

TV Series, Musical or Comedy — Schitt’s Creek

Actress. Musical or Comedy Film — Rosamund Pike, I Care A Lot

Actor, TV Series, Drama — Josh O’Connor, The Crown

Foreign Language Film — Minari

TV Series, Drama — The Crown

Supporting Actress, Film — Jodie Foster, The Mauritanian

Supporting Actress, TV Drama — Gillian Anderson, The Crown

Actress, TV Limited Series or Made-For-Television Film — Anya Taylor-Joy, The Queen’s Gambit

Limited Series or TV Movie — The Queen’s Gambit

Actor, Motion Picture Drama — Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom

Director, Motion Picture — Chloe Zhao, Nomadland

Motion Picture Comedy — Borat Subsequent Moviefilm

Actor, Motion Picture Comedy — Sacha Baron Cohen, Borat Subsequent Moviefilm

Actress, Motion Picture Drama — Andra Day, The United States vs. Billie Holliday

Motion Picture Drama — Nomadland

The Iowa Film Critics Association Honors Nomadland


Though we may never know who actually won the Iowa Caucus last year, we do know which films won with the Iowa Film Critics Association!  Here are their picks for the best of the year:

BEST FILM: “Nomadland”
Runners up: “Minari” and “Sound of Metal”

BEST DIRECTOR: Chloe Zhao – “Nomadland”
Runners up: Darius Marder – “Sound of Metal” and Florian Zeller – “The Father”

BEST ACTOR: Chadwick Boseman – “Ma Rainey’s Black Bottom”
Runners up: Anthony Hopkins – “The Father” and Riz Ahmed – “Sound of Metal”

BEST ACTRESS: Frances McDormand – “Nomadland”
Runners up: Viola Davis – “Ma Rainey’s Black Bottom” and Carey Mulligan – “Promising Young Woman”

BEST SUPPORTING ACTOR: Paul Raci – “Sound of Metal”
Runners up: Bill Murray – “On the Rocks” and Leslie Odom Jr. – “One Night in Miami”

BEST SUPPORTING ACTRESS: Yuh-jung Youn – “Minari”
Runners up: Olivia Colman – “The Father” and Amanda Seyfried – “Mank”

BEST ANIMATED FILM: “Soul”
Runners up: “Over the Moon” and “Wolfwalkers”

BEST DOCUMENTARY: “Dick Johnson is Dead”
Runners up: “Crip Camp” and “The Dissident”

BEST SCORE: Ludovico Einaudi – “Nomadland”
Runners up: James Newton Howard – “News of the World” and Trent Reznor and Atticus Ross – “Mank”

BEST SONG: “Speak Now” – “One Night in Miami”
Runners up: “Green” – “Sound of Metal” and “Rain Song” – “Minari”

Here Are The 2020 Nominees of the Vancouver Film Critics Circle!


The never-ending awards season continues with the Vancouver Film Critics announcing their nominees for the best of 2020!  Apparently, up in Vancouver, they really, really like Mank.  I guess it’s because of the whole drunk socialist thing, I don’t know.

The Vancouver nominations are kind of strange because, in most of the categories, there’s only three nominees.  I mean, that just seems kind of pointless to me.  When other groups are nominating a 100 movies for best picture before selecting Nomadland, why would you only nominate three?  It’s especially strange when you consider that the eligibility period has been extended to such an extent that it seems to be practically begging everyone to give into excess.  The three nominee thing is odd and it’s going to leave me thinking for the next few hours or so.  Of course, as well all know, Vancouver is never less than intriguing.

Anyway, the winners will be announced on February 22nd!  Here are the nominees:

Best Picture
Mank
Nomadland
Promising Young Woman

Best Director
Thomas Vinterberg – Another Round
David Fincher – Mank
Chloe Zhao – Nomadland

Best Screenplay
Jack Fincher – Mank
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7

Best Actor
Anthony Hopkins – The Father
Gary Oldman – Mank
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Riz Ahmed – Sound of Metal

Best Actress
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7

Best Supporting Actress
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Amanda Seyfried – Mank
Yuh-jung Youn – Minari

Best Documentary
Athlete A
Collective
Totally Under Control

Best Foreign Language Film
Another Round
Dear Comrades
Minari

Nomadland Wins At The Satellite Awards


Here’s what won at the Satellite Awards on the 15th.  I apologize for being a bit late in posting this but the weather conspired to keep me from watching the Satellite Awards.

Actually, did anyone watch the Satellite Awards?  Does anyone even know who is even giving these things out?

Well, regardless, here’s what won in the film categories:

SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD RECIPIENTS

Mary Pickford Award: Tilda Swinton
Tesla Award: Dick Pope
Auteur Award: Emerald Fennell – Promising Young Woman
Best First Feature: Channing Godfrey Peoples – Miss Juneteenth
Stunt Performance Award: Gaëlle Cohen
Humanitarian Award: Mark Wahlberg
Ensemble Motion Picture: The Trial of the Chicago 7
Ensemble Television: The Good Lord Bird

Actress in a Motion Picture Drama
Carey Mulligan – Promising Young Woman
Frances McDormand – Nomadland
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Kate Winslet – Ammonite
Sophia Loren – The Life Ahead

Actor in a Motion Picture Drama 
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Riz Ahmed – Sound of Metal
Steven Yeun – Minari
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Gary Oldman – Mank

Actress in Motion Picture, Comedy or Musical 
Meryl Streep – The Prom
Rashida Jones – On the Rocks
Margot Robbie – Birds of Prey
Michelle Pfeiffer – French Exit
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Anya Taylor-Joy – Emma

Actor in Motion Picture, Comedy or Musical
Andy Samberg – Palm Springs
Lin-Manuel Miranda – Hamilton
Dev Patel – The Personal History of David Copperfield
Sacha Baron Cohen – Borat Subsequent Moviefilm
Leslie Odom Jr. – Hamilton

Actress in a Supporting Role
Amanda Seyfried – Mank
Olivia Colman – The Father
Yuh-Jung Youn – Minari
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Nicole Kidman – The Prom
Helena Zengel – News of the World

Actor in a Supporting Role
Brian Dennehy – Driveways
David Strathairn – Nomadland
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Kingsley Ben-Adir – One Night in Miami
Bill Murray – On the Rocks

Motion Picture, Drama
Nomadland
The Trial of the Chicago 7
The Father
Promising Young Woman
Minari
Ma Rainey’s Black Bottom
Tenet
Sound of Metal
One Night in Miami
Miss Juneteenth

Motion Picture, Comedy or Musical 
On the Rocks
Hamilton
Borat Subsequent Moviefilm
Palm Springs
The Personal History of David Copperfield
The Forty-Year-Old Version

Motion Picture, International
Another Round
Tove
A Sun
Two of Us
Jallikattu
I’m No Longer Here
Atlantis
My Little Sister
La Llorona

Motion Picture, Animated or Mixed Media
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers
Demon Slayer-Kimetsu No Yaiba-The Movie: Mugen Train
Accidental Luxuriance of the Translucent Watery Rebus
No. 7 Cherry Lane

Motion Picture, Documentary
Collective
Crip Camp
MLK / FBI
The Dissident
A Most Beautiful Thing
The Truffle Hunters
Acasa, My Home
Coup 53
Gunda
Circus of Books

Director
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Chloé Zhao – Nomadland
David Fincher – Mank
Darius Marder – Sound of Metal
Lee Isaac Chung – Minari
Florian Zeller – The Father

Screenplay, Original
Lee Isaac Chung – Minari
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Jack Fincher – Mank
Pete Docter, Mike Jones & Kemp Powers – Soul
Andy Siara – Palm Springs
Emerald Fennell – Promising Young Woman

Screenplay, Adapted
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Christopher Hampton & Florian Zeller – The Father
Jessica Bruder & Chloe Zhao – Nomadland
Kemp Powers – One Night in Miami
Edoardo Ponti – The Life Ahead
Luke Davies & Paul Greengrass – News of the World

Original Score
Ludwig Goransson – Tenet
Trent Reznor & Atticus Ross – Mank
Alexandre Desplat – The Midnight Sky
James Newton Howard – News of the World
Emile Mosseri – Minari
Terence Blanchard – One Night in Miami

Original Song
“Io Si” – The Life Ahead
“Hear My Voice” – The Trial of the Chicago 7
“Rocket to the Moon” – Over the Moon
“Speak Now” – One Night in Miami
“Everybody Cries” – The Outpost
“The Other Side” – Trolls World Tour

Cinematography
The Midnight Sky
Nomadland
Mank 
News of the World
One Night in Miami
Tenet

Film Editing
Nomadland
The Father
The Trial of the Chicago 7
Mank
One Night in Miami
Minari

Sound (Editing and Mixing)
Sound of Metal
Tenet
Mank
The Prom
The Midnight Sky
Nomadland

Visual Effects
The Midnight Sky
Mank
Tenet    
Birds of Prey
Greyhound
Mulan

Art Direction and Production Design
The Personal History of David Copperfield
One Night in Miami
Mank
The Midnight Sky
The Prom
Mulan

Costume Design
Mulan
Emma
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
The Personal History of David Copperfield
One Night in Miami

The Utah Film Critics Association Honors Minari


Yesterday, the Utah Film Critics Association announced their picks for the best of 2020.  They selected Minari for Best Picture with Soul as their runner-up.  That kind of sets them apart from the other critics groups, which have for the most part been selecting Nomadland.  That said, Frances McDormand still picked up the award for best actress.

Here are the winners from Utah:

Best Picture
Winner: Minari
Runner Up: Soul

Best Director
Winner: Regina King – One Night In Miami
Runner Up: Lee Isaac Chung – Minari

Best Actor
Winner: Riz Ahmed – Sound Of Metal
Runner Up: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom & Steven Yeun – Minari (TIE)

Best Actress
Winner: Frances McDormand – Nomadland
Runner Up: Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Winner: Leslie Odom Jr. – One Night In Miami
Runner Up: Daniel Kaluuya – Judas And The Black Messiah

Best Supporting Actress
Winner: Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Runner Up: Youn Yuh-jung – Minari

Best Original Screenplay
Winner: The Trial Of The Chicago 7
Runner Up: Promising Young Woman

Best Adapted Screenplay
Winner: I’m Thinking Of Ending Things
Runner Up: One Night In Miami

Best Cinematography
Winner: Nomadland
Runner Up: I’m Thinking Of Ending Things

Best Original Score
Winner: Soul
Runner Up: Tenet

Best Film Editing
Winner: The Trial Of The Chicago 7
Runners Up: Sound Of Metal & Tenet (TIE)

Best Documentary Feature
Winner: Dick Johnson Is Dead
Runner Up: Time

Best Animated Feature
Winner: Wolfwalkers
Runner Up: Soul

Non-English Language Feature
Winner: Another Round
Runner Up: Bacurau

Vice Martin Award for performance in SciFi/Fantasy
Winner: Elizabeth Moss – The Invisible Man
Runner Up: Cristin Milioti – Palm Springs