The Washington D.C. Film Critics Honor Roma!


Along with Detroit and Atlanta, the Washington D.C. Film Critics also announced their picks for the best of 2018 on Monday!  (Keeping up with awards season can be exhausting work!)  They really, really liked Roma!

You can check out their nominees here and the winners below!

Best Film:
Roma

Best Director:
Alfonso Cuarón (Roma)

Best Actor:
Bradley Cooper (A Star Is Born)

Best Actress:
Lady Gaga (A Star Is Born)

Best Supporting Actor:
Mahershala Ali (Green Book)

Best Supporting Actress:
Regina King (If Beale Street Could Talk)

Best Acting Ensemble:
The Favourite

Best Youth Performance:
Elsie Fisher (Eighth Grade)

Best Voice Performance:
Bryan Cranston (Isle of Dogs)

Best Motion Capture Performance:
Josh Brolin (Avengers: Infinity War)

Best Original Screenplay:
Deborah Davis and Tony McNamara (The Favourite)

Best Adapted Screenplay:
Nicole Holofcener and Jeff Whitty (Can You Ever Forgive Me?)

Best Animated Feature:
Isle of Dogs

Best Documentary:
Won’t You Be My Neighbor?

Best Foreign Language Film:
Roma

Best Production Design:
Production Designer: Hannah Beachler; Set Decorator: Jay Hart (Black Panther)

Best Cinematography:
Alfonso Cuarón (Roma)

Best Editing:
Tom Cross, ACE (First Man)

Best Original Score:
Nicholas Britell (If Beale Street Could Talk)

The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC:
Vice

The Washington D.C. Film Critics Nominate Coogler, Jordan, and The Favourite


Yesterday, the Washington D.C. Film Critics announced their nominees for the best of 2018.  While the big three contenders — Roma, Star is Born, and Green Book — are all present and accounted for, the D.C. Film Critics did take the time to nominate Ryan Coogler and Michael B. Jordan for their work on Black Panther.  They also nominated The Favourite for Best Picture, which isn’t unexpected but The Favourite, like Black Panther, can use all the support it can get to prevent being overshadowed by the big three contenders.

(Before anyone asks what I’m basing my analysis on, allow me to point out that I’m not the first film blogger to pretend to be an Oscar expert and I’m sure I won’t be the last….)

Best Film:
The Favourite
Green Book
If Beale Street Could Talk
Roma
A Star Is Born

Best Director:
Ryan Coogler (Black Panther)
Bradley Cooper (A Star Is Born)
Alfonso Cuarón (Roma)
Barry Jenkins (If Beale Street Could Talk)
Yorgos Lanthimos (The Favourite)

Best Actor:
Christian Bale (Vice)
Bradley Cooper (A Star Is Born)
Ethan Hawke (First Reformed)
Rami Malek (Bohemian Rhapsody)
Viggo Mortensen (Green Book)

Best Actress:
Glenn Close (The Wife)
Toni Collette (Hereditary)
Olivia Colman (The Favourite)
Lady Gaga (A Star Is Born)
Melissa McCarthy (Can You Ever Forgive Me?)

Best Supporting Actor:
Mahershala Ali (Green Book)
Timothée Chalamet (Beautiful Boy)
Sam Elliott (A Star Is Born)
Richard E. Grant (Can You Ever Forgive Me?)
Michael B. Jordan (Black Panther)

Best Supporting Actress:
Cynthia Erivo (Bad Times at the El Royale)
Nicole Kidman (Boy Erased)
Regina King (If Beale Street Could Talk)
Emma Stone (The Favourite)
Rachel Weisz (The Favourite)

Best Acting Ensemble:
Black Panther
The Favourite
If Beale Street Could Talk
Vice
Widows

Best Youth Performance:
Elsie Fisher (Eighth Grade)
Thomasin Harcourt McKenzie (Leave No Trace)
Milly Shapiro (Hereditary)
Millicent Simmonds (A Quiet Place)
Amandla Stenberg (The Hate U Give)

Best Voice Performance:
Bryan Cranston (Isle of Dogs)
Holly Hunter (Incredibles 2)
Shameik Moore (Spider-Man: Into the Spider-Verse)
Sarah Silverman (Ralph Breaks the Internet)
Ben Whishaw (Paddington 2)

Best Motion Capture Performance:
Josh Brolin (Avengers: Infinity War)
Tye Sheridan (Ready Player One)
Phoebe Waller-Bridge (Solo: A Star Wars Story)

Best Original Screenplay:
Bo Burnham (Eighth Grade)
Deborah Davis and Tony McNamara (The Favourite)
Paul Schrader (First Reformed)
Nick Vallelonga & Brian Currie & Peter Farrelly (Green Book)
Alfonso Cuarón (Roma)

Best Adapted Screenplay:
Charlie Wachtel & David Rabinowitz and Kevin Willmott & Spike Lee (BlacKkKlansman)
Ryan Coogler & Joe Robert Cole (Black Panther)
Nicole Holofcener and Jeff Whitty (Can You Ever Forgive Me?)
Barry Jenkins (If Beale Street Could Talk)
Eric Roth and Bradley Cooper & Will Fetters (A Star Is Born)

Best Animated Feature:
Incredibles 2
Isle of Dogs
Mirai
Ralph Breaks the Internet
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Best Documentary:
Free Solo
RBG
Science Fair
Three Identical Strangers
Won’t You Be My Neighbor?

Best Foreign Language Film:
Burning
Capernaum
Cold War
Roma
Shoplifters

Best Production Design:
Production Designer: Hannah Beachler; Set Decorator: Jay Hart (Black Panther)
Production Designer: Fiona Crombie; Set Decorator: Alice Felton (The Favourite)
Production Designer: Nathan Crowley; Set Decorator: Kathy Lucas (First Man)
Production Designer: John Myhre; Set Decorator: Gordon Sim (Mary Poppins Returns)
Production Designer: Eugenio Caballero; Set Decorator: Bárbara Enríquez (Roma)

Best Cinematography:
Robbie Ryan, BSC (The Favourite)
Linus Sandgren, FSF (First Man)
James Laxton (If Beale Street Could Talk)
Alfonso Cuarón (Roma)
Matthew Libatique, ASC (A Star Is Born)

Best Editing:
Yorgos Mavropsaridis, ACE (The Favourite)
Tom Cross, ACE (First Man)
Alfonso Cuarón, Adam Gough (Roma)
Jay Cassidy, ACE (A Star Is Born)
Joe Walker, ACE (Widows)

Best Original Score:
Ludwig Göransson (Black Panther)
Justin Hurwitz (First Man)
Nicholas Britell (If Beale Street Could Talk)
Thom Yorke (Suspiria)
Hans Zimmer (Widows)

The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC:
The Front Runner
RBG
Vice

The Washington D.C. Area Film Critics Go Crazy For La La Land!


la-la-land

Oscar season continued today as the Washington D.C. Area Film Critics announced their picks for the best of 2016!  What films and performers were honored in America’s capitol?

Here the complete list!

Best Film

Best Director

Best Actor

Best Actress

  • Amy Adams (Arrival)
  • Annette Bening (20th Century Women)
  • Ruth Negga (Loving)
  • Natalie Portman (Jackie) — Winner
  • Emma Stone (La La Land)

Best Supporting Actor

Best Supporting Actress

  • Viola Davis (Fences) — Winner
  • Greta Gerwig (20th Century Women)
  • Naomie Harris (Moonlight)
  • Molly Shannon (Other People)
  • Michelle Williams (Manchester by the Sea)

Best Acting Ensemble

Best Youth Performance:

  • Lucas Hedges (Manchester by the Sea) — Winner
  • Lewis MacDougall (A Monster Calls)
  • Sunny Pawar (Lion)
  • Hailee Steinfeld (The Edge of Seventeen)
  • Anya Taylor-Joy (The Witch)

Best Voice Performance

  • Jason Bateman (Zootopia)
  • Auli’i Cravalho (Moana)
  • Ellen DeGeneres (Finding Dory)
  • Ginnifer Goodwin (Zootopia)
  • Liam Neeson (A Monster Calls) — Winner

Best Motion Capture Performance

  • Liam Neeson (A Monster Calls)
  • Mark Rylance (The BFG) — Winner

Best Original Screenplay

Best Adapted Screenplay

  • Eric Heisserer, Based on the Story “Story of Your Life” by Ted Chiang (Arrival) — Winner
  • August Wilson, Based on his Play (Fences)
  • Luke Davies, Adapted from the Memoir “A Long Way Home” by Saroo Brierley (Lion)
  • Patrick Ness, Based on his Novel (A Monster Calls)
  • Tom Ford, Based on the Novel “Tony and Susan” by Austin Wright (Nocturnal Animals)

Best Animated Feature

Best Documentary

  • Gleason
  • I Am Not Your Negro
  • O.J.: Made in America
  • 13th — Winner
  • Weiner

Best Foreign Language Film

  • Elle — Winner
  • Julieta
  • The Handmaiden
  • The Salesman
  • Toni Erdmann

Best Production Design

Best Cinematography

Best Editing

Best Original Score

The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC

The Washington Area Film Critics Honor Spotlight!


Spotlight
The Washington D.C. Area Film Critics announced their picks for the best of 2015 today.  In a move that many are predicting may be imitated by the Academy, they named Spotlight best film while giving director to Mad Max Fury Road‘s George Miller.
Best Film:
Spotlight
Best Director:
George Miller (Mad Max: Fury Road)
Best Actor:
Leonardo DiCaprio (The Revenant)
Best Actress:
Saoirse Ronan (Brooklyn)

 

Best Supporting Actor:
Idris Elba (Beasts of No Nation)

Best Supporting Actress:
Alicia Vikander (Ex Machina)

Best Acting Ensemble:
Spotlight

Best Youth Performance:
Jacob Tremblay (Room)

Best Adapted Screenplay:
Emma Donoghue (Room)

Best Original Screenplay:
Pete Docter, Meg LeFauve and Josh Cooley (Original Story by Pete Docter and Ronnie Del Carmen) (Inside Out)

Best Animated Feature:
Inside Out

Best Documentary:
Amy

Best Foreign Language Film:
Son of Saul

Best Production Design:
Production Designer: Colin Gibson, Set Decorator: Lisa Thompson (Mad Max: Fury Road)

Best Cinematography:
Emmanuel Lubezki, ASC, AMC (The Revenant)

Best Editing:
Margaret Sixel (Mad Max: Fury Road)

Best Original Score:
Jóhann Jóhannsson (Sicario)

The Washington D.C. Critics Are Mad About Max!


MadMaxFuryRoad

One good thing about Mad Max: Fury Road doing so well during award seasion is that it gives me an excuse to say that “So-and-so Is Mad About Max!”  Thank you, film critics, for making my job a lot easier.

Anyway, yesterday, the Washington D.C. Area Film Critics announced their nominees for the best of 2015!  And, once again, a lot of love was shown to Fury Road.  However, I am even happier to see that they also gave some attention to one of my favorite films of the year, Ex Machina.

Here are the nominees!

Best Film:
Brooklyn
Mad Max: Fury Road
The Revenant
Sicario
Spotlight

Best Director:
Alex Garland (Ex Machina)
Todd Haynes (Carol)
Alejandro G. Iñárritu (The Revenant)
George Miller (Mad Max: Fury Road)
Ridley Scott (The Martian)

Best Actor:
Matt Damon (The Martian)
Johnny Depp (Black Mass)
Leonardo DiCaprio (The Revenant)
Michael Fassbender (Steve Jobs)
Eddie Redmayne (The Danish Girl)

Best Actress:
Cate Blanchett (Carol)
Brie Larson (Room)
Saoirse Ronan (Brooklyn)
Sarah Silverman (I Smile Back)
Charlize Theron (Mad Max: Fury Road)

Best Supporting Actor:
Paul Dano (Love & Mercy)
Idris Elba (Beasts of No Nation)
Tom Hardy (The Revenant)
Mark Rylance (Bridge of Spies)
Sylvester Stallone (Creed)

Best Supporting Actress:
Jennifer Jason Leigh (The Hateful Eight)
Rooney Mara (Carol)
Alicia Vikander (The Danish Girl)
Alicia Vikander (Ex Machina)
Kate Winslet (Steve Jobs)

Best Acting Ensemble:
The Big Short
The Hateful Eight
Spotlight
Steve Jobs
Straight Outta Compton

Best Youth Performance:
Abraham Attah (Beasts of No Nation)
Raffey Cassidy (Tomorrowland)
Oona Laurence (Southpaw)
Güneş Şensoy (Mustang)
Jacob Tremblay (Room)

Best Adapted Screenplay:
Nick Hornby (Brooklyn)
Phyllis Nagy (Carol)
Drew Goddard (The Martian)
Emma Donoghue (Room)
Aaron Sorkin (Steve Jobs)

Best Original Screenplay:
Matt Charman and Ethan Coen & Joel Coen (Bridge of Spies)
Alex Garland (Ex Machina)
Pete Docter, Meg LeFauve and Josh Cooley (Original Story by Pete Docter and Ronnie Del Carmen) (Inside Out)
Tom McCarthy and Josh Singer (Spotlight)
Amy Schumer (Trainwreck)

 

The Washington D.C. Film Critics Honor Boyhood!


Boyhood

The Washington D.C. Film Critics announced their picks for the best of 2014 today and, much like almost every other critics group in America, they named Boyhood best picture!

You can revisit the Washington D.C. nominations here.  And you can find the winners below!

(h/t to Awards Circuit)

Best Film
“Boyhood”

Best Director
Richard Linklater, “Boyhood”

Best Actor
Michael Keaton, “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)”

Best Actress
Julianne Moore,”Still Alice”

Best Supporting Actor
J.K. Simmons, “Whiplash”

Best Supporting Actress
Patricia Arquette, “Boyhood”

Best Acting Ensemble
“Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)”

Best Youth Performance
Ellar Coltrane, “Boyhood”

Best Adapted Screenplay
“Gone Girl”

Best Original Screenplay
“Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)”

Best Animated Feature
“The LEGO Movie”

Best Documentary
“Life Itself”

Best Foreign Language Film
“Force Majeure”

Best Art Direction
“The Grand Budapest Hotel”

Best Cinematography
“Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)”

Best Editing
“Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)”

Best Original Score
“Under the Skin”

The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC
“Captain America: The Winter Soldier”

Here are The Washington D.C. Film Critics Picks For The Best of 2014!


I like the Washington D.C. Film Critics because they don’t just give out awards.  Instead, they nominate multiple films and leave everyone in suspense until they get around to giving out their awards.  Just like the Oscars!

Anyway, here are their nominees for 2014!

WDC

Best Film:
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Boyhood
Gone Girl
Selma
Whiplash

Best Director:
Damien Chazelle (Whiplash)
Ava DuVernay (Selma)
David Fincher (Gone Girl)
Alejandro G. Iñárritu (Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance))
Richard Linklater (Boyhood)

Best Actor:
Benedict Cumberbatch (The Imitation Game)
Oscar Isaac (A Most Violent Year)
Michael Keaton (Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance))
David Oyelowo (Selma)
Eddie Redmayne (The Theory of Everything)

Best Actress:
Scarlett Johansson (Under the Skin)
Felicity Jones (The Theory of Everything)
Julianne Moore (Still Alice)
Rosamund Pike (Gone Girl)
Reese Witherspoon (Wild)

Best Supporting Actor:
Ethan Hawke (Boyhood)
Edward Norton (Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance))
Mark Ruffalo (Foxcatcher)
Andy Serkis (Dawn of the Planet of the Apes)
J.K. Simmons (Whiplash)

Best Supporting Actress:
Patricia Arquette (Boyhood)
Jessica Chastain (A Most Violent Year)
Laura Dern (Wild)
Emma Stone (Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance))
Tilda Swinton (Snowpiercer)

Best Acting Ensemble:
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
Into the Woods
Selma

Best Youth Performance:
Ellar Coltrane (Boyhood)
Mackenzie Foy (Interstellar)
Jaeden Lieberher (St. Vincent)
Tony Revolori (The Grand Budapest Hotel)
Noah Wiseman (The Babadook)

Best Adapted Screenplay:
Gillian Flynn (Gone Girl)
Graham Moore (The Imitation Game)
Paul Thomas Anderson (Inherent Vice)
Anthony McCarten (The Theory of Everything)
Nick Hornby (Wild)

Best Original Screenplay:
Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr., Armando Bo (Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance))
Richard Linklater (Boyhood)
Wes Anderson (The Grand Budapest Hotel)
Phil Lord & Christopher Miller (The LEGO Movie)
Damien Chazelle (Whiplash)

Best Animated Feature:
Big Hero 6
The Book of Life
The Boxtrolls
How to Train Your Dragon 2
The LEGO Movie

Best Documentary:
Citizenfour
Jodorowsky’s Dune
Last Days in Vietnam
Life Itself
The Overnighters

Best Foreign Language Film:
Force Majeure
Ida
Mommy
Two Days, One Night
Wild Tales

Best Art Direction:
Production Designer: Kevin Thompson, Set Decorator: George DeTitta Jr., SDSA (Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance))
Production Designer: Adam Stockhausen, Set Decorator: Anna Pinnock (The Grand Budapest Hotel)
Production Designer: Nathan Crowley, Set Decorator: Gary Fettis (Interstellar)
Production Designer: Dennis Gassner, Set Decorator: Anna Pinnock (Into the Woods)
Production Designer: Ondrej Nekvasil, Set Decorator: Beatrice Brentnerova (Snowpiercer)

Best Cinematography:
Emmanuel Lubezki, ASC, AMC (Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance))
Robert Yeoman, ASC (The Grand Budapest Hotel)
Hoyte Van Hoytema, FSF, NSC (Interstellar)
Roger Deakins, ASC, BSC (Unbroken)
Daniel Landin, BSC (Under the Skin)

Best Editing:
Douglas Crise, Stephen Mirrione, ACE (Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance))
Sandra Adair, ACE (Boyhood)
Kirk Baxter, ACE (Gone Girl)
Lee Smith, ACE (Interstellar)
Tom Cross (Whiplash)

Best Original Score:
Antonio Sanchez (Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance))
Trent Reznor & Atticus Ross (Gone Girl)
Hans Zimmer (Interstellar)
Jóhann Jóhannsson (The Theory of Everything)
Mica Levi (Under the Skin)

The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC:
Anita
Captain America: The Winter Soldier
Kill the Messenger
Selma
X-Men: Days of Future Past

WDC2