The Los Angeles Online Film Critics Society Honors The Shape of Water and Hugh Jackman!


The Los Angeles Online Film Critics Society has named their picks for the best of 2017!

Best Picture
“The Shape of Water”

Best Actress
Sally Hawkins – “The Shape of Water”

Best Actor
Gary Oldman – “Darkest Hour”

Best Supporting Actress
Allison Janney – I, Tonya

Best Supporting Actor – TIE
Patrick Stewart – “Logan ”
Michael Stuhlbarg – “Call Me by Your Name”

Best Adapted Screenplay
Aaron Sorkin – “Molly’s Game”

Best Original Screenplay
Jordan Peele – “Get Out”

Best Male Director
Guillermo del Toro – “The Shape of Water”

Best Female Director
Greta Gerwig – “Lady Bird”

Best Animated Film
“Coco”

Best Foreign Film
“The Square”

Best Documentary – TIE
“Jane”
“Jim & Andy: The Great Beyond”

Best Visual Effects
“War for The Planet of the Apes”

Best Cinematography
Roger Deakins, “Blade Runner 2049”

Best Blockbuster
“Wonder Woman”

Best Independent Film
“Lady Bird”

Best First Feature
Jordan Peele, “Get Out”

Best Comedy or Musical
“The Big Sick ”

Best Action/War
“Baby Driver”

Best Sci-Fi/Horror
“Get Out ”

Best Actor or Actress 23 and Under
Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Best Stunt Work
“Baby Driver”

Best Score
Alexandre Desplat, “The Shape of Water”

Best Editing
Paul Machliss and Jonathan Amos, “Baby Driver”

Best Visual Effect Performance
Andy Serkis, “War for the Planet of the Apes”

Special Awards 

Trailblazer Award: Jessica Chastain

LAOFCS Achievement Award: Hugh Jackman

The St. Louis Film Critics Association Names The Shape Of Water As The Best of 2017!


On Sunday, the St. Louis Film Critics Association announced their picks for the best of 2017!

You can check out their nominees here and their winners below!

Best Film: The Shape of Water
Runner-up: The Post

Best Director: Guillermo del Toro – The Shape of Water
Runner-u: Denis Villeneuve – Blade Runner 2049

Best Actor: Gary Oldman – Darkest Hour
Runner-up: James Franco – The Disaster Artist

Best Actress: Frances McDormand – Three Billboard Outside Ebbing, Missouri
Runner-up: Sally Hawkins – The Shape of Water

Best Supporting Actor: Richard Jenkins – The Shape of Water
Runner-up: Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress: Laurie Metcalf – Lady Bird
Runner-up: Holly Hunter – The Big Sick

Best Original Screenplay: The Shape of Water – Guillermo del Toro & Vanessa Taylor
Runner-up: Lady Bird — Greta Gerwig

Best Adapted Screenplay: The Disaster Artist – Scott Neustadter & Michael H. Weber (Screenplay); Greg Sestero and Tom Bissell (Book)
Runners-up: Call Me By Your Name – James Ivory (Screenplay); Andre Aciman (Book) and Molly’s Game – Aaron Sorkin (Screenplay); Molly Bloom (Book) – tie

Best Editing: Baby Driver – Jonathan Amos and Paul Machliss
Runners-up: Dunkirk – Lee Smith and Sidney Wolinsky – The Shape of Water (tie)

Best Cinematography: Blade Runner 2049 – Roger Deakins
Runner-up: Hoyte Van Hoytema – Dunkirk

Best Production Design: The Shape of Water – Paul D. Austerberry
Runner-up: Blade Runner 2049 – Dennis Gassner

Best Visual Effects: Blade Runner 2049
Runner-up: The Shape of Water

Best Score: Phantom Thread – Jonny Greenwood
Runner-up: Dunkirk – Hans Zimmer

Best Soundtrack: Baby Driver
Runner-up: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animated Feature: Coco
Runner-up: Loving Vincent

Best Documentary Feature: Jane
Runner-up: Last Men in Aleppo

Best Foreign Language Feature: Land of Mine
Runner-up: First They Killed My Father

Best Scene: The Disaster Artist – Sixty-seven takes of “I did not hit her”.
Runners-up: Baby Driver – Baby gets coffee/opening credits and Lady Bird – The coach directing The Tempest using chalk talk (tie)

Here Are The Online Film Critics Society Nominations!


The winners will be announced on December 28th.

It’s interesting to note that The Post is almost totally shut out here.  One thing I’ve noticed that critics who work for newspapers love The Post.  They see it as proof of their importance.  Online critics are far less impressed with The Post.  They tend to view it as a lament for a dead medium, a somewhat stodgy celebration of the past.  Whenever I finally get a chance to see The Post, I’ll let you know who’s right.

Best Picture
Call Me By Your Name
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
A Ghost Story
Lady Bird
mother!
Phantom Thread
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Director
Paul Thomas Anderson – Phantom Thread
Greta Gerwig – Lady Bird
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out
Guillermo del Toro – The Shape of Water

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name
James Franco – The Disaster Artist
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour
Robert Pattinson – Good Time

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water
Cynthia Nixon – A Quiet Passion
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird

Best Supporting Actor
Armie Hammer – Call Me By Your Name
Richard Jenkins – The Shape of Water
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Patrick Stewart – Logan
Michael Stuhlbarg – Call Me By Your Name

Best Supporting Actress
Mary J. Blige – Mudbound
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Ensemble
Get Out
Mudbound
Lady Bird
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Breakout Star
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name
Tiffany Haddish – Girls Trip
Daniel Kaluuya – Get Out
Dafne Keen – Logan
Brooklynn Prince – The Florida Project

Best Original Screenplay
Jordan Peele – Get Out
Greta Gerwig – Lady Bird
Paul Thomas Anderson – Phantom Thread
Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water
Martin McDonagh – Three Billboards

Best Adapted Screenplay
Sofia Coppola – The Beguiled
James Ivory – Call Me By Your Name
Scott Nestadter and Micheal Weber – The Disaster Artist
James Gray – Lost City of Z
Aaron Sorkin – Molly’s Game

Best Editing
Paul Machliss and Jonathan Amos – Baby Driver
Lee Smith – Dunkirk
Ben Safdie and Ronald Bronstein – Good Time
Tatiana S Riegel – I, Tonya
Sidney Wolinsky – The Shape of Water

Best Cinematography
Roger Deakins – Blade Runner 2049
Hoyte van Hoytema – Dunkirk
Darius Khondji – Lost City of Z
Rachel Morrison – Mudbound
Dan Laustsen – The Shape of Water

Best Animated Feature
Coco
The Breadwinner
In This Corner Of The World
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

Best Foreign Film
BPM (Beats Per Minute)
First They Killed My Father
Nocturama
Raw
The Square
Thelma

Best Documentary
Dawson City: Frozen Time
Ex Libris: The New York Public Library
Faces Places
Jane
The Work

Memorial Award
Jonathan Demme
John Hurt
Bill Paxton
George A. Romero
Harry Dean Stanton

Lifetime Achievement Award
Willem Dafoe
Daniel Day-Lewis
Roger Deakins
Christopher Plummer
Agnes Varda

Rising From the Flame, The Phoenix Critics Circle Reveals Their Nominations For The Best of 2017!


 

Yesterday, the Phoenix Critics Circle revealed their nominations for the best films and performances of 2017!

Best Picture

  • “Dunkirk”
  • “The Florida Project”
  • “Lady Bird”
  • “The Shape of Water”
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Best Comedy Film

  • “The Big Sick”
  • “The Disaster Artist”
  • “I, Tonya”
  • “Lady Bird”
  • “Logan Lucky”

Best Science Fiction Film

Best Horror Film

Best Mystery or Thriller Film

  • “The Beguiled”
  • “Get Out”
  • “The Killing of a Sacred Deer”
  • “mother!”
  • “Murder on the Orient Express”
  • “The Post”
  • “Split”
  • “Wind River”

Best Animated Film

Best Foreign Language Film

  • “BPM (Beats per Minute)”
  • “In the Fade”
  • Raw”
  • “The Square”
  • “Thelma”

Best Documentary

  • “City of Ghosts”
  • “Jane”
  • “Step”
  • “Whose Streets”

Best Actor

  • Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”
  • Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
  • James Franco, “The Disaster Artist”
  • Daniel Kaluuya, “Get Out”
  • Gary Oldman, “Darkest Hour”
  • Harry Dean Stanton, “Lucky”

Best Actress

  • Jessica Chastain, “Molly’s Game”
  • Sally Hawkins, “The Shape of Water”
  • Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Margot Robbie, “I, Tonya”
  • Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Best Supporting Actor

  • Willem Dafoe, “The Florida Project”
  • Armie Hammer, “Call Me By Your Name”
  • Richard Jenkins, “The Shape of Water”
  • Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Michael Stuhlbarg, “Call Me by Your Name”

Best Supporting Actress

  • Mary J. Blige, “Mudbound”
  • Holly Hunter, “The Big Sick”
  • Allison Janney, “I Tonya”
  • Laurie Metcalf, “Lady Bird”
  • Octavia Spencer, “The Shape of Water”

Best Director

Best Screenplay

  • Greta Gerwig, “Lady Bird”
  • Liz Hannah and Josh Singer, “The Post”
  • Martin McDonagh, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Jordan Peele, “Get Out”
  • Aaron Sorkin, “Molly’s Game”

Best Score

  • Alexandre Desplat, “The Shape of Water”
  • Jonny Greenwood, “Phantom Thread”
  • Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer, “Blade Runner 2049”
  • Hans Zimmer, “Dunkirk”

 

Belatedly, Here Are The Nominations of the North Texas Film Critics!


Two days ago, the North Texas Film Critics Association announced their nominations for the best of 2017!

On twitter, there’s been a lot of speculation as to why the NTFCA totally snubbed Call Me By Your Name in their nominations.  Hilariously, some people — all from out-of-state, of course — are assuming that the NTFCA must be made up of evangelical, right-wingers because it’s a Texas organization.  Seriously, those people have no idea how left-wing most members of the Texas media are.  Texas may be a Republican state but most of our native film critics are somewhere to the left of Bernie Sanders.

Anyway, here are the nominees:

BEST PICTURE
“Baby Driver”
“The Big Sick”
“Dunkirk”
“Get Out”
“The Florida Project”
“Lady Bird”
“Logan”
“The Post”
“The Shape of Water”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST ACTOR
James Franco, “The Disaster Artist”
Jake Gyllenhaal, “Stronger”
Tom Hanks, “The Post”
Hugh Jackman, “Logan”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
James McAvoy, “Split”
Kumail Nanijiani, “The Big Sick”
Gary Oldman, “Darkest Hour”
Robert Pattinson, “Good Time”
Jeremy Renner, “Wind River”
Andy Serkis, “War for the Planet of the Apes”

BEST ACTRESS
Jessica Chastain, “Molly’s Game”
Judi Dench, “Victoria & Abdul”
Gal Gadot, “Wonder Woman”
Jennifer Lawrence, “mother!”
Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Brooklynn Prince, “The Florida Project”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Emma Stone, “Battle of the Sexes”
Meryl Streep, “The Post”

BEST SUPPORTING ACTRESS
Mary J. Blige, “Mudbound”
Holly Hunter, “The Big Sick”
Allison Janney, “I, Tonya”
Nicole Kidman, “The Killing of a Sacred Deer”
Tatiana Maslany, “Stronger”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Octavia Spencer, “The Shape of Water”
Tilda Swinton, “Okja”
Kristin Scott Thomas, “Darkest Hour”
Bria Vinaite, “The Florida Project”
Allison Williams, “Get Out”

BEST SUPPORTING ACTOR
Steve Carell, “Battle of the Sexes”
Daniel Craig, “Logan Lucky”
Bryan Cranston, “Last Flag Flying”
Willem Dafoe, “The Florida Project”
Idris Elba, “Molly’s Game”
Will Poulter, “Detroit”
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Ray Romano, “The Big Sick”
Mark Rylance, “Dunkirk”
Patrick Stewart, “Logan”

BEST DIRECTOR
Sean Baker, “The Florida Project”
Guillermo del Toro, “The Shape of Water”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Patty Jenkins, “Wonder Woman”
Christopher Nolan, “Dunkirk”
Jordan Peele, “Get Out”
Steven Spielberg, “The Post”
Aaron Sorkin, “Molly’s Game”
Denis Villeneuve, “Blade Runner 2049”
Joe Wright, “Darkest Hour”

BEST CINEMATOGRAPHY
Thimios Bakatakis, “The Killing of a Sacred Deer”
Roger Deakins, “Blade Runner 2049”
Hoyte Van Hoytema, “Dunkirk”
Matthew Jensen, “Wonder Woman”
Dan Laustsen, “The Shape of Water”
Janusz Kaminski, “The Post”
Michael Seresin, “War for the Planet of the Apes”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
“First They Killed My Father”
“In the Fade”
“Menashe”
“Raw”
“The Square”

BEST DOCUMENTARY
“Abacus: Small Enough to Jail”
“Chasing Coral”
“City of Ghosts”
“Cries from Syria”
“An Inconvenient Sequel: Truth to Power”
“Jane”
“Step”

BEST ANIMATED FEATURE
“The Breadwinner”
“Cars 3”
“Coco”
“Despicable Me 3:
“The LEGO Batman Movie”
“Loving Vincent”

Here Are The 2017 Nominations of the San Francisco Film Critics Circle!


Yesterday, the San Francisco Film Critics Circle announced their nominees for the best of 2017!  The winner will be announces tomorrow!

Like almost all of the precursors so far, San Francisco seems to really like The Shape of Water.

Best Picture
CALL ME BY YOUR NAME
THE FLORIDA PROJECT
GET OUT
THE SHAPE OF WATER
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI

Best Director
Sean Baker  – THE FLORIDA PROJECT
Guillermo del Toro  – THE SHAPE OF WATER
Greta Gerwig  – LADY BIRD
Christopher Nolan  – DUNKIRK
Jordan Peele – GET OUT

Best Actor
Timothee Chalamet – CALL ME BY YOUR NAME
James Franco  – THE DISASTER ARTIST
Daniel Kaluuya  – GET OUT
Gary Oldman – DARKEST HOUR
Andy Serkis  – WAR FOR THE PLANET OF THE APES

Best Actress
Annette Bening – FILM STARS DON’T DIE IN LIVERPOOL
Sally Hawkins – THE SHAPE OF WATER
Frances McDormand  – THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
Margot Robbie – I, TONYA
Saoirse Ronan – LADY BIRD

Best Supporting Actor 
Willem Dafoe  – THE FLORIDA PROJECT
Armie Hammer – CALL ME BY YOUR NAME
Richard Jenkins – THE SHAPE OF WATER
Sam Rockwell  – THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
Michael Stuhlbarg  – CALL ME BY YOUR NAME

Best Supporting Actress
Holly Hunter – THE BIG SICK
Allison Janney – I, TONYA
Melissa Leo – NOVITIATE
Lesley Manville – PHANTOM THREAD
Laurie Metcalf – LADY BIRD

Best Foreign Language Film
BPM
A FANTASTIC WOMAN
FRANTZ
IN THE FADE
THE SQUARE

Best Animated Feature
THE BREADWINNER
COCO
THE LEGO BATMAN MOVIE
LOVING VINCENT
YOUR NAME

Best Documentary
BRIMSTONE & GLORY
CITY OF GHOSTS
DAWSON CITY: FROZEN TIME
FACES PLACES
JANE

Best Cinematography
BLADE RUNNER 2049 – Roger Deakins
DUNKIRK – Hoyte van Hoytema
THE FLORIDA PROJECT – Alexis Zabe
THE SHAPE OF WATER – Dan Laustsen
WONDER WHEEL – Vittorio Storaro

Best Production Design
BLADE RUNNER 2049  – Dennis Gassner
DUNKIRK  – Nathan Crowley
PHANTOM THREAD  – Mark Tildesley
THE SHAPE OF WATER  – Paul D. Austerberry
WONDERSTRUCK – Mark Friedberg

Best Editing
BABY DRIVER – Paul Machliss and Jonathan Amos
BLADE RUNNER 2049 – Joe Walker
DUNKIRK – Lee Smith
THE POST – Michael Kahn
THE SHAPE OF WATER – Sidney Wolinsky

Best Screenplay (original)
THE BIG SICK – Kumail Nanjiani and Emily V. Gordon
GET OUT – Jordan Peele
LADY BIRD  – Greta Gerwig
THE SHAPE OF WATER  – Guillermo Del Toro and Vanessa Taylor
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI  – Martin McDonagh

Best Screenplay (adapted)
THE DISASTER ARTIST  – Scott Neustadter and Michael H. Weber
CALL ME BY YOUR NAME  – James Ivory
MOLLY’S GAME – Aaron Sorkin
MUDBOUND  – Dee Rees and Virgil Williams
WONDERSTRUCK  – Brian Selznick

Best Original Score
BLADE RUNNER 2049  – Hans Zimmer and Benjamin Wallfisch
DUNKIRK  – Hans Zimmer
PHANTOM THREAD  – Jonny Greenwood
THE SHAPE OF WATER  – Alexandre Desplat
WAR FOR THE PLANET OF THE APES – Michael Giacchino

Special Citation (for that underappreciated indie gem)
BRIMSTONE & GLORY
COLUMBUS
THE OTHER KIDS

The Washington D.C. Area Film Critics Get In With Get Out!


Today, the Washington D.C. Area Film Critics announced their picks for the best of 2017!  After picking up awards from many of the other precursors, Get Out has finally been named best picture of the year.  While it’s always debatable how much weight these various groups carry with the Academy, Get Out can use all the help it can get to become one of the few horror films to ever receive a best picture nomination.

​Best Film
Call Me by Your Name
Dunkirk
Get Out – WINNER
Lady Bird
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Christopher Nolan – Dunkirk – WINNER
Jordan Peele – Get Out
Dee Rees – Mudbound

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
James Franco – The Disaster Artist
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour – WINNER

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing Missouri – WINNER
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – The Post

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project
Armie Hammer – Call Me By Your Name
Jason Mitchell – Mudbound
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing Missouri – WINNER
Michael Stuhlbarg – Call Me By Your Name

Best Supporting Actress
Mary J. Blige – Mudbound
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird – WINNER

Best Acting Ensemble
Dunkirk
It
Mudbound
The Post
Three Billboards Outside Ebbing Missouri – WINNER

Best Youth Performance
Dafne Keen – Logan
Sophia Lillis – It
Brooklynn Prince – The Florida Project – WINNER
Millicent Simmonds – Wonderstruck
Jacob Tremblay – Wonder

Best Voice Performance
Will Arnett – The LEGO Batman Movie
Gael García Bernal – Coco
Michael Cera – The LEGO Batman Movie
Bradley Cooper – Guardians of the Galaxy Vol. 2
Anthony Gonzalez – Coco – WINNER

Best Motion Capture Performance
Andy Serkis – War for the Planet of the Apes – WINNER
Dan Stevens – Beauty and the Beast
Steve Zahn – War for the Planet of the Apes
Taika Waititi – Thor: Ragnarok

Best Original Screenplay
Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick
Jordan Peele – Get Out – WINNER
Greta Gerwig – Lady Bird
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing Missouri
Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water

Best Adapted Screenplay
Hampton Fancher & Michael Green, Story by Hampton Fancher – Blade Runner 2049
James Ivory – Call Me by Your Name
Scott Neustadter & Michael H. Weber – The Disaster Artist
Aaron Sorkin – Molly’s Game
Virgil Williams and Dee Rees – Mudbound – WINNER

Best Animated Feature
The Breadwinner
Coco – WINNER
Despicable Me 3
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

Best Documentary
City of Ghosts
Faces Places
An Inconvenient Sequel: Truth to Power
Jane – WINNER
Step

Best Foreign Language Film
BPM (Beats Per Minute) – WINNER
First They Killed My Father
In the Fade
The Square
Thelma

Best Production Design
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049 – WINNER
Dunkirk
The Shape of Water
Wonder Woman

Best Cinematography
Roger A. Deakins – Blade Runner 2049 – WINNER
Sayombhu Mukdeeprom – Call Me by Your Name
Hoyte Van Hoytema – Dunkirk
Rachel Morrison – Mudbound
Dan Laustsen – The Shape of Water

Best Editing
Baby Driver – WINNER
Blade Runner 2049
Dunkirk
Get Out
The Shape of Water

Best Original Score
Blade Runner 2049 – WINNER
Coco
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing Missouri

The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC:
An Inconvenient Sequel: Truth to Power
Last Flag Flying
Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House
Spider-Man: Homecoming
The Post – WINNER