Here Are The 2020 Nominations of the Hollywood Critics Association!


The Hollywood Critics Association has announced their nominees for the best of 2020!  The winners will be announced on March 5th, 2021 in a virtual ceremony.

As for the nominees, themselves, it’s pretty much more of the same.  Judas and the Black Messiah — which really wasn’t a huge factor during the December and January portion of awards season — seems to be coming on strong in the 2nd half.  In this case, it took the Best Picture spot that probably would have otherwise gone to First Cow.

Here are the nominees:

Best Picture
Da 5 Bloods
Judas and The Black Messiah
Minari
Nomadland
One Night in Miami
Promising Young Woman
Soul
Sound of Metal
The Father
The Trial of the Chicago 7

Best Actor
Anthony Hopkins – The Father
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Kingsley Ben-Adir – One Night in Miami
Riz Ahmed – Sound of Metal

Best Actress
Carey Mulligan – Promising Young Woman
Elisabeth Moss – The Invisible Man
Frances McDormand – Nomadland
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Zendaya – Malcolm & Marie

Best Supporting Actor
Bo Burnham – Promising Young Woman
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Daniel Kaluuya – Judas and The Black Messiah
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal

Best Supporting Actress
Amanda Seyfried – Mank
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Glenn Close – Hillbilly Elegy
Olivia Colman – The Father
Yuh-Jung Youn – Minari

Best Animated or VFX Performance
Ben Schwartz – Sonic the Hedgehog
Cathy Ang – Over the Moon
Honor Kneafsey – Wolfwalkers
Jamie Foxx – Soul
Tina Fey – Soul

Best Male Director
Darius Marder – Sound of Metal
David Fincher – Mank
Lee Isaac Chung – Minari
Shaka King – Judas and The Black Messiah
Spike Lee – Da 5 Bloods

Best Female Director
Chloé Zhao – Nomadland
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Regina King – One Night in Miami
Sofia Coppola – On the Rocks

Best Original Screenplay
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Abraham Marder & Darius Marder – Sound of Metal
Andy Siara – Palm Springs
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Lee Isaac Chung – Minari

Best Adapted Screenplay
Chloé Zhao – Nomadland
Florian Zeller – The Father
Jonathan Raymond & Kelly Reichardt – First Cow
Kemp Powers – One Night in Miami
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom

Best Cast Ensemble
Da 5 Bloods
Ma Rainey’s Black Bottom
One Night in Miami
Promising Young Woman
The Prom
The Trial of the Chicago 7

Best First Feature
Channing Godfrey Peoples – Miss Juneteenth
Darius Marder – Sound of Metal
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Radha Blank – The 40-Year-Old Version
Regina King – One Night in Miami

Best Animated Film
Onward
Over The Moon
Soul
The Croods: A New Age
Wolfwalkers

Best International Film
Another Round
Bacurau
I’m No Longer Here
La Llorona
Two of Us

Best Documentary
All In: The Fight for Democracy
Boys State
Class Action Park
Dick Johnson is Dead
Time

Best Action
Bad Boys for Life
Birds of Prey
Extraction
Tenet
The Old Guard

Best Blockbuster
Birds of Prey
Sonic the Hedgehog
Tenet
The Old Guard
Wonder Woman 1984

Best Comedy/Musical
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
On the Rocks
Palm Springs
The Personal History of David Copperfield
The Prom

Best Horror
Freaky
His House
Host
Relic
The Invisible Man

Best Indie Film
Black Bear
First Cow
Minari
Miss Juneteenth
Palm Springs

Best Short Film
Burrow
Canvas
Cops And Robbers
If Anything Happens, I Love You
The Heart Still Hums

Best Cinematography
Mank
News of The World
Nomadland
Tenet
The Midnight Sky

Best Stunts
Birds of Prey
Extraction
Tenet
The Old Guard
Wonder Woman 1984

Best Score
Mank
Minari
News of The World
Soul
The Midnight Sky

Best Original Song
Husavik (My Hometown) – Eurovision Song Contest
Rocket to the Moon – Over the Moon
Speak Now – One Night in Miami
Turntables – All In: The Fight for Democracy
Wear Your Crown – The Prom

Best Hair & Makeup
Birds of Prey
Hillbilly Elegy
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
Promising Young Woman

Best Costume Design
Birds of Prey
Emma
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
The Personal History of David Copperfield

Best Production Design
Emma
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
The Personal History of David Copperfield
The Prom

Best Film Editing
Nomadland
Promising Young Woman
The Father
The Invisible Man
The Trial of the Chicago 7

Best Visual Effects
Birds of Prey
Sonic the Hedgehog
Tenet
The Invisible Man
The Midnight Sky

The Denver Film Critics Society Honors The Trial of The Chicago 7


Somehow, I guess I missed the Denver Film Critics Society announcing their nominations.  Oh well, no worries!  We’ve got both their nominations and their winners listed below!  (The winners are in bold.)

The Denver Film Critics Society decided to buck the trend a little bit by giving their best picture award to Aaron Sorkin’s The Trial of the Chicago 7 as opposed to Nomadland.  However, they still gave their best director award to Chloe Zhao.  For some reason, I wouldn’t be surprised to see the same thing happen at the Oscars.  In fact, if The Trial of The Chicago 7 does somehow win best picture, I’m hoping that Zhao or someone other than Sorkin win Best Director.  There’s only so many Aaron Sorkin speeches that one can take during the course of one night.

Among the other winners in Denver: Carey Mulligan won Best Actress of Promising Young Woman, Chadwick Boseman took Best Actor for Ma Rainey’s Black Bottom, Ellen Burstyn won Best Supporting Actress for Pieces of a Woman while Sacha Baron Cohen won Best Supporting Actor for The Trial of the Chicago 7.

Here’s the full list:

Best Picture
“Minari”
“Nomadland”
“The Trial of the Chicago 7”
“First Cow”
“Soul”

Best Director
Chloe Zhao – “Nomadland”
David Fincher – “Mank”
Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7”
Pete Docter – “Soul”
Lee Isaac Chung – “Minari”

Best Actress
Frances McDormand – “Nomadland”
Viola Davis – “Ma Rainey’s Black Bottom”
Carey Mulligan – “Promising Young Woman”
Elisabeth Moss – “The Invisible Man”
Vanessa Kirby – “Pieces of a Woman”

Best Actor
Chadwick Boseman – “Ma Rainey’s Black Bottom”
Gary Oldman – “Mank”
Delroy Lindo – “Da 5 Bloods”
Riz Ahmed – “Sound of Metal”
Steven Yuen – “Minari”

Best Supporting Actress
Olivia Colman – “The Father”
Amanda Seyfried – “Mank”
Ellen Burstyn – “Pieces of a Woman”
Youn Yuh-jung – “Minari”
Maria Bakalova – “Borat Subsequent Moviefilm”

Best Supporting Actor
Bill Murray – “On the Rocks”
Chadwick Boseman – “Da 5 Bloods”
Bo Burnham – “Promising Young Woman”
David Strathairn – “Nomadland”
Sacha Baron Cohen – “The Trial of the Chicago 7”

Best Sci-Fi/Horror
“The Vast of Night”
“Possessor”
“The Invisible Man”
“Tenet”
“Freaky”

Best Animated Feature
“Wolfwalkers”
Soul”
“The Wolf House”
“Onward”
“Over the Moon”

Best Comedy
“The Personal History of David Copperfield”
“The Climb”
“Palm Springs”
“Birds of Prey”
“The Forty-Year-Old Version”

Best Visual Effects
“Tenet”
“The Midnight Sky”
“The Invisible Man”
“Greyhound”
“Birds of Prey”

Best Original Screenplay
Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7”
Radha Blank – “The Forty-Year-Old Version”
Pete Docter, Mike Jones & Kemp Powers – “Soul”
Lee Isaac Chung – “Minari”
Emerald Fennell – “Promising Young Woman”

Best Adapted Screenplay
Jonathan Raymond & Kelly Reichardt – “First Cow”
Chloe Zhao – “Nomadland”
Ruben Santiago-Hudson – “Ma Rainey’s Black Bottom”
Kemp Powers – “One Night in Miami”
Charlie Kaufman – “I’m Thinking of Ending Things”

Best Documentary
“Boys State”
“All In: The Fight for Democracy”
“The Social Dilemma”
“The Truffle Hunters”
“Dick Johnson Is Dead”

Best Original Song
“Poverty Porn” – “The Forty-Year-Old Version”
“Speak Now” – “One Night in Miami”
“Wear Your Crown” – “The Prom”
“Rocket to the Moon” – “Over the Moon”
“Hear My Voice” – “The Trial of the Chicago 7”

Best Original Score
Trent Reznor and Atticus Ross – “Soul”
Alexander Desplat – “The Midnight Sky”
Terence Blanchard – “One Night in Miami”
Ludwig Goransson – “Tenet”
Trent Reznor and Atticus Ross – “Mank”

Best Non-English Language Feature
“The Life Ahead”
“Martin Eden”
“Another Round”
“Minari”
“I’m No Longer Here”

The St. Louis Film Critics Association Rewards Downhill


The St. Louis Film Critics Association announced the winners of their 2020 awards earlier today!  Downhill picked up its first trophy of the awards seasons as the SLFCA named it The Worst Picture of the Year.  How will this effect Downhill‘s Oscar chances?  We’ll have to wait and see.

Here are the winners:

BEST FILM
First Cow (RUNNER UP TIE)
I’m Thinking of Ending Things
Nomadland (WINNER)
Promising Young Woman (RUNNER UP TIE)
The Trial of the Chicago 7

BEST DIRECTOR
Emerald Fennell – Promising Young Woman (RUNNER UP)
Lee Isaac Chung – Minari
Spike Lee – Da 5 Bloods
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Chloe Zhao – Nomadland (WINNER)

BEST ACTRESS
Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Frances McDormand – Nomadland (RUNNER UP)
Carey Mulligan – Promising Young Woman (WINNER)

BEST SUPPORTING ACTRESS
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm (RUNNER UP)
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Olivia Colman – The Father
Amanda Seyfried – Mank
Yuh-jung Youn – Minari (WINNER)

BEST ACTOR
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom (WINNER)
Delroy Lindo – Da 5 Bloods (RUNNER UP)
Anthony Hopkins – The Father
Gary Oldman – Mank

BEST SUPPORTING ACTOR
Bo Burnham – Promising Young Woman
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7 (RUNNER UP)
Bill Murray – On The Rocks
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal (WINNER)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman (WINNER)
Jack Fincher – Mank
Andy Siara – Palm Springs
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7 (RUNNER UP)

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Charlie Kaufman – I’m Thinking of Ending Things (WINNER)
Kemp Powers – One Night in Miami (RUNNER UP)
Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Chloe Zhao – Nomadland

BEST CINEMATOGRAPHY
Benjamin Kracunc – Promising Young Woman
Erik Messerschmidt – Mank (RUNNER UP)
Joshua James Richards – Nomadland (WINNER)
Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods
Dariusz Wolski – News of the World

BEST EDITING
Jonah Moran – Hamilton
Robert Frasen – I’m Thinking of Ending Things (RUNNER UP)
Kirk Baxter – Mank
Chloe Zhao – Nomadland (WINNER)
​Alan Baumgarten – The Trial of the Chicago 7

BEST PRODUCTION DESIGN
Kave Quinn – Emma. (RUNNER UP)
Mark Ricker – Ma Rainey’s Black Bottom
Donald Graham Burt – Mank (WINNER)
Cristina Casali – The Personal History of David Copperfield
Michael Perry – Promising Young Woman

BEST SCORE
Ludovico Einaudi – “Nomadland” (RUNNER UP)
Ludwig Goransson – “Tenet”
James Newton Howard – “News of the World”
Trent Reznor, Atticus Ross & Jon Baptiste – “Soul” (WINNER)
Trent Reznor & Atticus Ross – “Mank”

BEST SOUNDTRACK
Birds of Prey
Da 5 Bloods
Hamilton (RUNNER UP)
Lovers Rock
Promising Young Woman (WINNER)

BEST VISUAL EFFECTS
Birds of Prey
The Invisible Man (RUNNER UP)
Mank
The Midnight Sky
Tenet (WINNER)

BEST ANIMATED FILM
Onward
Over The Moon
Soul (WINNER)
The Wolf House
Wolfwalkers (RUNNER UP)

BEST HORROR FILM
Alone
The Invisible Man (WINNER)
La Llorona
Possessor: Uncut
​The Vast of Night

BEST COMEDY FILM
Borat Subsequent Moviefilm (WINNER)
Emma.
The King of Staten Island
On The Rocks
Palm Springs (RUNNER UP)

BEST ACTION FILM
Birds of Prey (RUNNER UP)
The Gentlemen
Greyhound
The Old Guard
Tenet (WINNER)

BEST DOCUMENTARY
City Hall
Collective (WINNER)
Dick Johnson Is Dead
My Octopus Teacher
The Social Dilemma

BEST FOREIGN FILM
Another Round (WINNER)
Bacurau
Beanpole (RUNNER UP)
Collective
Vitalina Varela

WORST FILM
Artemis Fowl
The Doorman
Downhill (WINNER)
Hillbilly Elegy
Wonder Woman 1984

BEST SCENE
HR scene in The Assistant
Rudy Guiliani in Borat Subsequent Moviefilm (RUNNER UP)
Dinner with parents in I’m Thinking of Ending Things
Sisters dine in The Invisible Man (WINNER)
Questionnaire in Never Rarely Sometimes Always

Nomadland Wins In North Dakota


The North Dakota Film Society announced its picks for the best of 2020 earlier today.  All of the usual suspects won.  Nomadland took best picture.  Chloe Zhao took best director.  Frances McDormand picked up yet another best actress awards.  Don’t get me wrong, that’s not a complaint.  It’s just that, by this point, I’m so used to Nomadland, Zhao, and McDormand winning that I’m struggling to find a new way to announce their victories.

Nomadland is definitely the Oscar front runner right now.  To be honest, though, it’s sometimes better to be the underdog.  A lot of front runners have fallen to the side — The Social Network, La La Land, A Star is Born, Joker, 1917.  In other words — nothing has been determined yet and there’s still a whole month to go before we even know what’s been nominated for the Oscars.  In other words, don’t give up on Money Plane just yet!

Here are the winners from North Dakota:

Best Picture
FIRST COW (RUNNER UP)
I’M THINKING OF ENDING THINGS (RUNNER UP)
NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS
NOMADLAND (WINNER)
PROMISING YOUNG WOMAN

Best Director
Emerald Fennell – PROMISING YOUNG WOMAN
David Fincher – MANK (RUNNER UP)
Charlie Kaufman – I’M THINKING OF ENDING THINGS
Kelly Reichardt – FIRST COW
Chloé Zhao – NOMADLAND (WINNER)

Best Actress
Viola Davis – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
Sophia Loren – THE LIFE AHEAD
Frances McDormand – NOMADLAND (WINNER)
Carey Mulligan – PROMISING YOUNG WOMAN (RUNNER UP)
Kate Winslet – AMMONITE

Best Actor
Riz Ahmed – SOUND OF METAL (WINNER)
Chadwick Boseman – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
Delroy Lindo – DA 5 BLOODS (RUNNER UP)
Gary Oldman – MANK
Steven Yeun – MINARI

Best Supporting Actress
Maria Bakalova – BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM (WINNER)
Ellen Burstyn – PIECES OF A WOMAN (RUNNER UP TIE)
Saoirse Ronan – AMMONITE
Amanda Seyfried – MANK (RUNNER UP TIE)
Yuh-Jung Youn – MINARI (RUNNER UP TIE)

Best Supporting Actor
Bo Burnham – PROMISING YOUNG WOMAN
Sacha Baron Cohen – THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (WINNER)
Orion Lee – FIRST COW (RUNNER UP)
Paul Raci – SOUND OF METAL
David Strathairn – NOMADLAND

Best Screenplay
I’M THINKING OF ENDING THINGS (RUNNER UP)
MANK
NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS
PROMISING YOUNG WOMAN (WINNER)
SOUND OF METAL

Best Production Design
EMMA.
I’M THINKING OF ENDING THINGS
MANK (WINNER)
NEWS OF THE WORLD
THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD (RUNNER UP)

Best Cinematography
EMMA.
FIRST COW
MANK (RUNNER UP)
NOMADLAND (WINNER)
TENET

Best Film Editing
I’M THINKING OF ENDING THINGS
MANK
NOMADLAND (WINNER)
PROMISING YOUNG WOMAN
TENET (RUNNER UP)

Best Original Score
AMMONITE
THE INVISIBLE MAN
MANK (WINNER)
SOUL (RUNNER UP)
TENET

Best Original Song
BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM – ”Wuhan Flu” (WINNER)
MISS AMERICANA – ”Only the Young”
ON THE ROCKS – ”Identical”
ONE NIGHT IN MIAMI – ”Speak Now”
OVER THE MOON – ”Rocket to the Moon” (RUNNER UP)

Best International Feature
AND THEN WE DANCED (WINNER)
ANOTHER ROUND
BEANPOLE (RUNNER UP TIE)
COLLECTIVE (RUNNER UP TIE)
THE TWENTIETH CENTURY

Best Documentary Feature
ALL IN: THE FIGHT FOR DEMOCRACY (WINNER)
BOYS STATE
COLLECTIVE
DICK JOHNSON IS DEAD (RUNNER UP)
TIME
THE TRUFFLE HUNTERS

Best Animated Feature
THE CROODS: A NEW AGE
ONWARD
OVER THE MOON
SOUL (WINNER)
WOLFWALKERS (RUNNER UP)

Here are the 2020 Nominations of the St. Louis Film Critics Association


The St. Louis Film Critics Association yesterday announced their nominees for the best of 2020.  The winners will be announced this Sunday, the 17th.

The great thing about St. Louis is that they give out a lot of awards.  They honor the Best Horror Film and the Best Comedy and all the rest.  As a result, their awards are always marginally more interesting than what you get from some of the other regional groups.

Here are the nominations!

BEST FILM
First Cow
I’m Thinking of Ending Things
Nomadland
Promising Young Woman
The Trial of the Chicago 7

BEST DIRECTOR
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Lee Isaac Chung – Minari
Spike Lee – Da 5 Bloods
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Chloe Zhao – Nomadland

BEST ACTRESS
Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

BEST SUPPORTING ACTRESS
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Olivia Colman – The Father
Amanda Seyfried – Mank
Yuh-jung Youn – Minari

BEST ACTOR
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Anthony Hopkins – The Father
Gary Oldman – Mank

BEST SUPPORTING ACTOR
Bo Burnham – Promising Young Woman
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Bill Murray – On The Rocks
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Jack Fincher – Mank
Andy Siara – Palm Springs
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Charlie Kaufman – I’m Thinking of Ending Things
Kemp Powers – One Night in Miami
Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Chloe Zhao – Nomadland

BEST CINEMATOGRAPHY
Benjamin Kracunc – Promising Young Woman
Erik Messerschmidt – Mank
Joshua James Richards – Nomadland
Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods
Dariusz Wolski – News of the World

BEST EDITING
Jonah Moran – Hamilton
Robert Frasen – I’m Thinking of Ending Things
Kirk Baxter – Mank
Chloe Zhao – Nomadland
​Alan Baumgarten – The Trial of the Chicago 7

BEST PRODUCTION DESIGN
Kave Quinn – Emma.
Mark Ricker – Ma Rainey’s Black Bottom
Donald Graham Burt – Mank
Cristina Casali – The Personal History of David Copperfield
Michael Perry – Promising Young Woman

BEST SCORE
Ludovico Einaudi – “Nomadland”
Ludwig Goransson – “Tenet”
James Newton Howard – “News of the World”
Trent Reznor, Atticus Ross & Jon Baptiste – “Soul”
Trent Reznor & Atticus Ross – “Mank”

BEST SOUNDTRACK
Birds of Prey
Da 5 Bloods
Hamilton
Lovers Rock
Promising Young Woman

BEST VISUAL EFFECTS
Birds of Prey
The Invisible Man
Mank
The Midnight Sky
Tenet

BEST ANIMATED FILM
Onward
Over The Moon
Soul
The Wolf House
Wolfwalkers

BEST HORROR FILM
Alone
The Invisible Man
La Llorona
Possessor: Uncut
​The Vast of Night

BEST COMEDY FILM
Borat Subsequent Moviefilm
Emma.
The King of Staten Island
On The Rocks
Palm Springs

BEST ACTION FILM
Birds of Prey
The Gentlemen
Greyhound
The Old Guard
Tenet

BEST DOCUMENTARY
City Hall
Collective
Dick Johnson Is Dead
My Octopus Teacher
The Social Dilemma

BEST FOREIGN FILM
Another Round
Bacurau
Beanpole
Collective
Vitalina Varela

​WORST FILM
Artemis Fowl
The Doorman
Downhill
Hillbilly Elegy
Wonder Woman 1984

BEST SCENE
HR scene in The Assistant
Rudy Guiliani in Borat Subsequent Moviefilm
Dinner with parents in I’m Thinking of Ending Things
Sisters dine in The Invisible Man
Questionnaire in Never Rarely Sometimes Always

Here Are The 2020 Nominations of the North Dakota Film Society!


The North Dakota Film Society has announced their nominations for the best of 2020!  They’ll announce their winners a week from now, on January 15th.

I have to say that I kind of love the fact that we have so many different regional critics groups.  I mean, yes — it can be difficult to keep up with all of them once award seasons kicks into full gear.  (It’s been a little bit easier this year, with so many groups deciding to hold off on announcing their picks so that they can suck up to the Academy.)  But, seriously, why shouldn’t the film critics of North Dakota make their voice heard?  Why should we act like only New York, Los Angles, and the National Board of Review matter?  Personally, I like seeing how different regional groups react to different films.  For instance, the North Dakota Critics showed some love to Ammonite, a film that’s kind of fallen off the radar as far as the Oscar race is concerned.  They also gave a best picture nomination to I’m Thinking of Ending Things, a fascinating film that might be too strange for the Academy but which still deserves some recognition.  Regional groups are important because they remind us that Nomadland and Minari weren’t the only good films released in 2020.

My point is that — despite what Film Twitter might tell you — it’s good to have a lot of voices and opinions out there.  Anything that challenge group think is a good thing, I believe.

Here are the nominations from North Dakota:

Best Picture
FIRST COW
I’M THINKING OF ENDING THINGS
NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS
NOMADLAND
PROMISING YOUNG WOMAN

Best Director
Emerald Fennell – PROMISING YOUNG WOMAN
David Fincher – MANK
Charlie Kaufman – I’M THINKING OF ENDING THINGS
Kelly Reichardt – FIRST COW
Chloé Zhao – NOMADLAND

Best Actress
Viola Davis – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
Sophia Loren – THE LIFE AHEAD
Frances McDormand – NOMADLAND
Carey Mulligan – PROMISING YOUNG WOMAN
Kate Winslet – AMMONITE

Best Actor
Riz Ahmed – SOUND OF METAL
Chadwick Boseman – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
Delroy Lindo – DA 5 BLOODS
Gary Oldman – MANK
Steven Yeun – MINARI

Best Supporting Actress
Maria Bakalova – BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM
Ellen Burstyn – PIECES OF A WOMAN
Saoirse Ronan – AMMONITE
Amanda Seyfried – MANK
Yuh-Jung Youn – MINARI

Best Supporting Actor
Bo Burnham – PROMISING YOUNG WOMAN
Sacha Baron Cohen – THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
Orion Lee – FIRST COW
Paul Raci – SOUND OF METAL
David Strathairn – NOMADLAND

Best Screenplay
I’M THINKING OF ENDING THINGS
MANK
NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS
PROMISING YOUNG WOMAN
SOUND OF METAL

Best Production Design
EMMA.
I’M THINKING OF ENDING THINGS
MANK
NEWS OF THE WORLD
THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD

Best Cinematography
EMMA.
FIRST COW
MANK
NOMADLAND
TENET

Best Film Editing
I’M THINKING OF ENDING THINGS
MANK
NOMADLAND
PROMISING YOUNG WOMAN
TENET

Best Original Score
AMMONITE
THE INVISIBLE MAN
MANK
SOUL
TENET

Best Original Song
BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM – ”Wuhan Flu”
MISS AMERICANA – ”Only the Young”
ON THE ROCKS – ”Identical”
ONE NIGHT IN MIAMI – ”Speak Now”
OVER THE MOON – ”Rocket to the Moon”

Best International Feature
AND THEN WE DANCED
ANOTHER ROUND
BEANPOLE
COLLECTIVE
THE TWENTIETH CENTURY

Best Documentary Feature
ALL IN: THE FIGHT FOR DEMOCRACY
BOYS STATE
COLLECTIVE
DICK JOHNSON IS DEAD
TIME
THE TRUFFLE HUNTERS

Best Animated Feature
THE CROODS: A NEW AGE
ONWARD
OVER THE MOON
SOUL
WOLFWALKERS

Here Are The Chicago Indie Critics Nominations


The Chicago Indie Critics (call them the CIC, if you really want to impress people with your precursor knowledge) released their nomination for the best of 2020 yesterday.  The winners will be announced on January 2nd, 2021 which …. OH MY GOD, THAT’S JUST A FEW DAYS AWAY!

One thing I like about the CIC nominations is that they have two best picture categories — one for low-budget indie films and one for big-budget studio productions.

Here are their nominations:

BEST INDEPENDENT FILM (budgets under $20 million)
THE FATHER
FIRST COW
NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS
NOMADLAND
PROMISING YOUNG WOMAN

BEST STUDIO FILM (budgets over $20 million)
DA 5 BLOODS
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
MANK
SOUL
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
ANOTHER ROUND
BACURAU
BEANPOLE
HIS HOUSE
THE LIFE AHEAD

BEST DOCUMENTARY
BOYS STATE
DICK JOHNSON IS DEAD
RISING PHOENIX
THE SOCIAL DILEMMA
TIME

BEST ANIMATED FILM
ONWARD
OVER THE MOON
SOUL
THE WILLOUGHBYS
WOLFWALKERS

BEST DIRECTOR
Emerald Fennell – PROMISING YOUNG WOMAN
Spike Lee – DA 5 BLOODS
George C. Wolfe – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
Florian Zeller – THE FATHER
Chloe Zhao – NOMADLAND

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
MANK – Jack Fincher
NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS – Eliza Hittman
PALM SPRINGS – Andy Siara
PROMISING YOUNG WOMAN – Emerald Fennell
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 – Aaron Sorkin

BEST ADAPTED SCREENPLAY
THE FATHER – Florian Zeller
FIRST COW – Kelly Reichardt and Jonathan Raymond
I’M THINKING OF ENDING THINGS – Charlie Kaufman
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM – Ruben Santiago-Hudson
NOMADLAND – Chloe Zhao

BEST ACTOR
Riz Ahmed – SOUND OF METAL
Chadwick Boseman – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
Anthony Hopkins – THE FATHER
Delroy Lindo – DA 5 BLOODS
Steven Yeun – MINARI

BEST ACTRESS
Nicole Beharie – MISS JUNETEENTH
Viola Davis – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
Sidney Flanigan – NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS
Frances McDormand – NOMADLAND
Carey Mulligan – PROMISING YOUNG WOMAN

BEST SUPPORTING ACTOR
Chadwick Boseman – DA 5 BLOODS
Bo Burnham – PROMISING YOUNG WOMAN
Sacha Baron Cohen – THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
Frank Langella – THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
Yayha Abdul-Mateen II – THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
Bill Murray – ON THE ROCKS

BEST SUPPORTING ACTRESS
Maria Bakalova – BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM
Olivia Colman – THE FATHER
Talia Ryder – NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS
Amanda Seyfried – MANK
Youn Yuh-jung – MINARI

BEST ENSEMBLE CAST
DA 5 BLOODS
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
MINARI
ONE NIGHT IN MIAMI
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7

BEST CINEMATOGRAPHY
DA 5 BLOODS
EMMA
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
MANK
NOMADLAND
TENET

BEST PRODUCTION DESIGN
EMMA
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
MANK
TENET

BEST COSTUME DESIGN
EMMA
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
MANK
SYLVIE’S LOVE

BEST MAKEUP
BIRDS OF PREY
EMMA
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
POSSESSOR

BEST EDITING
THE FATHER
NOMADLAND
TENET
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
WANDER DARKLY

BEST MUSICAL SCORE
MANK
THE MIDNIGHT SKY
MINARI
SOUL
TENET

BEST ORIGINAL SONG
“Husavik” – EUROVISION SONG CONTEST: THE STORY OF FIRE SAGA
“Loyal Brave True” – MULAN
“Speak Now” – ONE NIGHT IN MIAMI
“This Day” – JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
“Wuhan Flu” – BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM

BEST VISUAL EFFECTS
THE INVISIBLE MAN
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
THE MIDNIGHT SKY
TENET
WONDER WOMAN 1984

SPECIAL AWARDS

TRAILBLAZER AWARD
Honors the work of an artist who truly pushes the boundaries of the medium in terms of form and content
Radha Blank
Chadwick Boseman
Emerald Fennell
Steve McQueen
Chloe Zhao

IMPACT AWARD
Given to a person whose work has had a positive impact on society
Chadwick Boseman
Garrett Bradley
Scott H. Dehn
Ryan Oestreich
Chloe Zhao

Here Are The Nominees of the 2020 Indiana Film Journalists Assosciation!


Bad Education

The Indiana Film Journalists Association (IJA) has announced their nominees for the best of 2020!  They’ll be announcing the winners on December 21st!

What I like about these nominations is that there’s a lot of them.  2020 may have been a difficult year for many but there were a lot of good films released and it does seem kind of silly (as it does every year) to limit things to some sort of arbitrary number.  Why only nominate 10 films when you could nominate 20 or 30?  Many of the nominees below will appear on my own personal best lists in January.

The other thing that I like about these nominees is that the include films like Bad Education and Mangrove.  There’s some debate as to whether or not these films should be considered Oscar eligible.  I feel that they should be so it’s nice to see that the folks in Indiana agree with me!

Here are the nominees:

BEST FILM
Da 5 Bloods
Another Round
The Assistant
Athlete A
Bad Education
Crip Camp: A Disability Revolution
Dick Johnson is Dead
Emma.
The Father
First Cow
I’m Thinking of Ending Things
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
The Nest
Never Rarely Sometimes Always
Nomadland
One Night in Miami
Palm Springs
The Personal History of David Copperfield
Possessor
Promising Young Woman
Small Axe: Mangrove
Song Without a Name
Soul
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7
The Twentieth Century
The Vast of Night

BEST ANIMATED FEATURE
Onward
Soul
Wolfwalkers

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
76 Days
Another Round
Bacurau
Beanpole
La Dosis
Song Without a Name

BEST DOCUMENTARY
76 Days
All In: The Fight for Democracy
Athlete A
Boys State
Crip Camp: A Disability Revolution
Desert One
Dick Johnson is Dead
Disclosure
John Lewis: Good Trouble
The Last Out
Miss Americana
MLK/FBI
Time
Totally Under Control
Welcome to Chechnya

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Lee Isaac Chung – Minari
Brandon Cronenberg – Possessor
Pete Docter, Mike Jones and Kemp Powers – Soul
Sean Durkin – The Nest
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Kitty Green – The Assistant
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always
Tobias Lindholm and Thomas Vinterberg – Another Round
James Montague and Craig W. Sanger – The Vast of Night
Matthew Rankin – The Twentieth Century
Andy Siara – Palm Springs
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Alice Wu – The Half of It

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Christopher Hampton and Florian Zeller – The Father
Armando Iannucci and Simon Blackwell – The Personal History of David Copperfield
Charlie Kaufman – I’m Thinking of Ending Things
Mike Makowsky – Bad Education
Kemp Powers – One Night in Miami
Jonathan Raymond and Kelly Reichardt – First Cow
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom
Chloé Zhao – Nomadland

BEST DIRECTOR
Lee Isaac Chung – Minari
Brandon Cronenberg – Possessor
Pete Docter – Soul
Sean Durkin – The Nest
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Kitty Green – The Assistant
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always
Kirsten Johnson – Dick Johnson is Dead
Charlie Kaufman – I’m Thinking of Ending Things
Regina King – One Night in Miami
Spike Lee – Da 5 Bloods
Melina Léon – Song Without a Name
Steve McQueen – Small Axe: Mangrove
Matthew Rankin – The Twentieth Century
Kelly Reichardt – First Cow
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
George C. Wolfe – Ma Rainey’s Black Bottom
Alice Wu – The Half of It
Chloé Zhao – Nomadland

BEST ACTRESS
Haley Bennett – Swallow
Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things
Carrie Coon – The Nest
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Sidney Flanigin – Never Rarely Sometimes Always
Julia Garner – The Assistant
Han Ye-ri – Minari
Leah Lewis – The Half of It
Rachel McAdams – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
Frances McDormand – Nomadland
Pamela Mendoza – Song Without a Name
Cristin Milioti – Palm Springs
Elisabeth Moss – The Invisible Man
Carey Mulligan – Promising Young Woman
Aubrey Plaza – Black Bear
Margot Robbie – BIrds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
Anya Taylor-Joy – Emma.

BEST SUPPORTING ACTRESS
Jane Adams – She Dies Tomorrow
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Toni Collette – I’m Thinking of Ending Things
Olivia Colman – The Father
Olivia Cooke – Sound of Metal
Allison Janney – Bad Education
Margo Martindale – Blow the Man Down
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always
Youn Yuh-jung – Minari

BEST ACTOR
Christopher Abbott – Possessor
Ben Affleck – The Way Back
Riz Ahmed – Sound of Metal
Kingsley Ben-Adir – One Night in Miami
Paul Bettany – Uncle Frank
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Eli Goree – One Night in Miami
Anthony Hopkins – The Father
Hugh Jackman – Bad Education
Jude Law – The Nest
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Mads Mikkelsen – Another Round
Jesse Plemons – I’m Thinking of Ending Things
Eddie Redmayne – The Trial of the Chicago 7
Steven Yeun – Minari

BEST SUPPORTING ACTOR
Chadwick Boseman, Da 5 Bloods
Bo Burnham – Promising Young Woman
Bill Burr – The King of Staten Island
Peter Capaldi – The Personal History of David Copperfield
Colman Domingo – Ma Rainey’s Black Bottom
Aldis Hodge – One Night in Miami
Caleb Landry Jones – The Outpost
Alan Kim – Minari
Frank Langella – The Trial of the Chicago 7
Orion Lee – First Cow
Ewan McGregor – BIrds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
Bill Murray – On the Rocks
Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal
J.K. Simmons – Palm Springs
Dan Stevens – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
David Strathairn – Nomadland
David Thewlis – I’m Thinking of Ending Things

BEST VOCAL / MOTION CAPTURE PERFORMANCE
Sean Bean – Wolfwalkers
Tina Fey – Soul
Jamie Foxx – Soul
Oliver Platt – I’m Thinking of Ending Things
Donald Ray Pollock – The Devil All the Time
Ben Schwartz – Sonic the Hedgehog

BEST ENSEMBLE ACTING
Da 5 Bloods
Another Round
The Devil All the Time
I’m Thinking of Ending Things
The King of Staten Island
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
One Night in Miami
The Personal History of David Copperfield
She Dies Tomorrow
The Trial of the Chicago 7
Uncle Frank

BEST MUSICAL SCORE
Erick Alexander and Jared Bulmer – The Vast of Night
Terence Blanchard – One Night in Miami
Ludovico Einaudi – Nomadland
Ludwig Göransson – Tenet
Emile Mosseri – Minari
Richard Reed Parry – The Nest
Trent Reznor and Atticus Ross – Soul
William Tyler – First Cow
Jay Wadley – I’m Thinking of Ending Things
Isobel Waller-Bridge and David Schweitzer – Emma.
Benjamin Wallfisch – The Invisible Man
Jim Williams – Possessor

BREAKOUT OF THE YEAR
Maria Bakalova (actress) – Borat Subsequent Moviefilm
Max Barbakow (director) – Palm Springs
Emerald Fennell (writer / director) – Promising Young Woman
Sidney Flanigin (actress) – Never Rarely Sometimes Always
Alan Kim (actor) – Minari
Orion Lee (actor) – First Cow
Leah Lewis (actress) – The Half of It
Darius Marder (writer / director) – Sound of Metal
Andrew Patterson (director) – The Vast of Night
Tayarisha Poe (writer / director) – Selah and the Spades
Kemp Powers – co-writer / co-director for Soul and writer for One Night in Miami
Matthew Rankin (writer / director) – The Twentieth Century
Andy Siara (writer) – Palm Springs
Autumn de Wilde (director) – Emma.

HOOSIER AWARD
Athlete A
Eliza Hittman, writer / director of Never Rarely Sometimes Always and graduate of Indiana University

ORIGINAL VISION AWARD
After Midnight
Assassin 33 A.D.
Dick Johnson is Dead
I’m Thinking of Ending Things
Possessor
Promising Young Woman
She Dies Tomorrow
The Twentieth Century
The Vast of Night
Vivarium

Mangrove

What If Lisa Picked The Oscar Nominees: 2018 Edition


With the Oscar nominations due to be announced tomorrow, now is the time that the Shattered Lens indulges in a little something called, “What if Lisa had all the power.” Listed below are my personal Oscar nominations. Please note that these are not the films that I necessarily think will be nominated. The fact of the matter is that the many of them will not. Instead, these are the films that would be nominated if I was solely responsible for deciding the nominees this year. Winners are starred and listed in bold.

(You’ll also note that I’ve added four categories, all of which I believe the Academy should adopt — Best Voice-Over Performance, Best Casting, Best Stunt Work, and Best Overall Use Of Music In A Film.)

(Click on the links to see my nominations for 2017201620152014201320122011, and 2010!)

Best Picture

Avengers: Infinity War

The Ballad of Buster Scruggs

Blindspotting

*Eighth Grade

The Favourite

Leave No Trace

The Other Side of the Wind

Roma

A Simple Favor

Support the Girls

 

Best Director

*Bo Burnham for Eighth Grade

The Coen Brothers for The Ballad of Buster Scruggs

Alfonso Cuaron for Roma

Debra Granik for Leave No Trace

Yorgos Lanthimos for The Favourite

Orson Welles for The Other Side of the Wind

 

Best Actor

John Cho in Searching

Jason Clarke in Chappaquiddick

Bradley Cooper in A Star is Born

Daveed Diggs in Blindspotting

*Ethan Hawke in First Reformed

Joaquin Phoenix in You Were Never Really Here

 

Best Actress

Yalitza Aparicio in Roma

Elsie Fisher in Eighth Grade

Lady Gaga in A Star is Born

*Regina Hall in Support the Girls

Anna Kendrick in A Simple Favor

Thomason McKenzie in Leave No Trace

 

Best Supporting Actor

Peter Bogdonavich in The Other Side of the Wind

*Ben Foster in Leave No Trace

Michael B. Jordan in Black Panther

Josh Hamilton in Eighth Grade

Tim Blake Nelson in The Ballad of Buster Scruggs

Michael Palin in The Death of Stalin

 

Best Supporting Actress

Emily Blunt in A Quiet Place

*Olivia Colman in The Favourite

Zoe Kazan in The Ballad of Buster Scruggs

Blake Lively in A Simple Favor

Emma Stone in The Favourite

Rachel Weisz in The Favourite

 

Best Voice Over or Motion-Capture Performance

*Josh Brolin in Avengers: Infinity War

Jake Johnson in Spider-Man: Into the Spider-Verse

Holly Hunter in The Incredibles 2

Shamiek Moore in Spider-Man: Into the Spider-Verse

John C. Reilly in Ralph Breaks The Internet

Ben Whishaw in Paddington 2

 

Best Original Screenplay

Blindspotting

The Death of Stalin

*Eighth Grade

The Favourite

Game Night

Support the Girls

 

Best Adapted Screenplay

Avengers: Infinity War

The Ballad of Buster Scruggs

If Beale Street Could Talk

Leave No Trace

*A Simple Favor

A Star is Born

 

Best Animated Feature

Early Man

Have A Nice Day

The Incredibles 2

Isle of Dogs

Ralph Breaks the Internet

*Spider-Man: Into the Spider-Verse

 

Best Documentary Feature

Avicii: True Stories

Recovery Boys

Shirkers

They’ll Love Me When I’m Dead

*Three Identical Strangers

Won’t You Be My Neighbor?

 

Best Foreign Language Film

Battle

Gun City

Happy as Lazzaro

Have A Nice Day

The Most Assassinated Woman In The World

*Roma

 

Best Casting

Blindspotting

Eighth Grade

Mandy

Mid90s

Roma

*Support the Girls

 

Best Cinematography

Aquaman

Avengers: Infinity Wars

The Ballad of Buster Scruggs

Black Panther

*Mandy

Roma

Best Costume Design

The Ballad of Buster Scruggs

*Black Panther

The Favourite

Lizzie

Mary, Queen of Scots

A Simple Favor

 

Best Film Editing

Avengers: Infinity Wars

Eighth Grade

Mission Impossible: Fallout

*The Other Side of the Wind

Roma

Searching

Best Makeup and Hair Styling

*The Favourite

Lizzie

Mandy

Mary, Queen of Scots

A Simple Favor

Support the Girls

Best Original Score

Avengers: Infinity War

The Ballad of Buster Scruggs

The Death of Stalin

If Beale Street Could Talk

*Mandy

The Other Side of the Wind

Best Original Song

*“When a Cowboy Trades His Spurs For Wings” from The Ballad of Buster Scruggs

“All the Stars” from Black Panther

“Limitless” from Second Act

“I’ll Never Love Again” from A Star is Born

“Is that Alright” from A Star is Born

“Shallow” from A Star is Born

 

Best Overall Use of Music

Bohemian Rhapsody

Eighth Grade

Mamma Mia: Here We Go Again

Mid90s

*A Star is Born

Three Identical Strangers

 

Best Production Design

Avengers: Infinity War

Black Panther

The Commuter

*The Favourite

Mary, Queen of Scots

A Quiet Place

Best Sound Editing

Annihilation

*Avengers: Infinity War

Mission Impossible: Fallout

The Other Side of the Wind

Roma

12 Strong

Best Sound Mixing

Annihilation

Avengers: Infinity War

Mission Impossible: Fallout

The Other Side of the Wind

Roma

*A Star is Born

Best Stuntwork

Avengers: Infinity War

Beirut

Black Panther

*Mission Impossible: Fallout

12 Strong

Upgrade

Best Visual Effects

Annihilation

Ant-Man and the Wasp

Aquaman

*Avengers: Infinity War

Black Panther

First Man

Films Listed By Number of Nominations:

11 Nominations – Avengers: Infinity War

9 Nominations – The Ballad of Buster Scruggs, The Favourite, Roma

8 Nominations – Eighth Grade, A Star is Born

7 Nominations – Black Panther, The Other Side of the Wind

6 Nominations – A Simple Favor

5 Nominations – Leave No Trace, Support the Girls

4 Nominations – Blindspotting, Mandy, Mission Impossible: Fallout

3 Nominations – Annihilation, The Death of Stalin, Mary Queen of Scots, Spider-Man: Into the Spider-Verse

2 Nominations – Aquaman, Have A Nice Day, If Beale Street Could Talk, The Incredibles 2, Lizzie, Mid90s, A Quiet Place, Ralph Breaks the Internet, Searching, Three Identical Strangers, 12 Strong

1 Nomination – Ant-Man and the Wasp, Avicii: True Stories, Battle, Beirut, Bohemian Rhapsody, Chappaquiddick, The Commuter, Early Man, First Man, First Reformed, Game Night, Gun City, Happy as Lazzaro, Isle of Dogs, Mamma Mia 2: Here We Go Again, The Most Assassinated Woman In The World, Paddington 2, Recovery Boys, Second Act, Shirkers, They’ll Love Me When I’m Dead, Upgrade, Won’t You Be My Neighbor?, You Were Never Really Here

Films Listed By Number of Oscars Won:

3 Oscars – Eighth Grade, The Favourite

2 Oscars – Mandy, A Star is Born, Support the Girls

1 Oscar – The Ballad of Buster Scruggs, Black Panther, First Reformed, Leave No Trace, Mission Impossible: Fallout, The Other Side of the Wind, Roma, Spider-Man: Into the Spider-Verse, Three Identical Strangers

As for the real nominations, they’ll be announced on Tuesday morning!

Here are the DGA Nominations!


The Director’s Guild announced their nominations for 2018 earlier today.

Typically, getting a DGA nomination tends to translate into a film also getting a Best Picture nomination from the Academy.  There’s been some exceptions, of course.  David Fincher somehow received a DGA nom for his work on The Girl With The Dragon Tattoo, but the Academy was not quite as enamored.  Personally, I’m hoping that, this year, Adam McKay will get the David Fincher treatment.  McKay may have picked up a DGA nom for Vice but that doesn’t mean that the film’s actually any good.  In fact, I’d say that Vice is one of smuggest, most self-congratulatory films that I’ve ever seen but I’ll save all that for my review.

Anyway, here are the DGA nominations!  For Best Director of a Feature Film:

Bradley Cooper, A Star is Born

Alfonso Cuaron, Roma

Peter Farrelly, Green Book

Spike Lee, BlackKklansman

Adam McKay, Vice

Can you believe that, until today, Spike Lee has never received a nomination for the DGA?  Interestingly, BlackKklansman is one of his weaker films but it’s also definitely more of a mainstream crowd pleaser than some of his previous work, which I imagine is why he received a nomination for it and not Da Sweet Blood of Jesus.

This is also the first nomination for both Cooper and Peter Farrelly.  With Cooper, that makes sense because this is the first film that he’s ever directed.  But how did the Guild fail to nominate Peter Farrelly for that movie where Matt Damon and Greg Kinnear are conjoined twins?

This was Cuaron’s second nomination.  It was also McKay’s second nomination, despite the fact Adam McKay hasn’t made a good film since The Other Guys.

Here are the nominations for Best First Time Director:

Bo Burhnam, Eighth Grade

Bradley Cooper, A Star is Born

Carlos Lopez Estrada, Blindspotting

Matthew Heineman, A Private War

Boots Riley, Sorry to Bother You

For everyone who is hoping to see Black Panther become the first comic book movie to receive a best picture nomination, it’s hard not to be disappointed by the snubbing of Ryan Coogler.  A DGA nomination would have really Black Panther with the members of the Academy who might still be hesitant about the idea of honoring a Marvel film.

Personally, I would have replaced Adam McKay with Ryan Coogler.  For that matter, I would have replaced Adam McKay with just about anyone else who had a film released last year.  Lynne Ramsay.  Debra Granik.  Yorgos Lanthimos.  The Russo Brothers.  Peyton Reed.  Who directed The Equalizer 2?  I’m not sure but I’d nominate him before I nominated Adam McKay.  Hell, I’d even build a time machine and bring Ed Wood and Phil Tucker into the present and have them collaborate on a movie about a haunted laundromat before I gave that fifth slot to Adam McKay.

Anyway, should I try to make a prediction?  Okay: Alfonso Cuaron wins Best Director for Roma while Bradley Cooper is named Best First-Time Director for A Star is Born.