The National Board of Review Honors Da 5 Bloods


In the past, the National Board of Review were considered to be a big deal because they were the first of the critics groups to announce their yearly awards and winning with the NBR could help to generate momentum for a film going into the awards season.  No one was really sure just who exactly the NBR voters were but they were the first to announce and that was all that mattered.

However, that all changed when the Academy decided to extend the year’s eligibility window and to also hold off on announcing the Oscar nominations into February.  The National Board Of Review followed suit and decided to hold off on handing out their awards until late January, presumably so that they could continue to be seen as Academy influencers.  As a result of bunch of regional critics got the jump on the NBR and now Nomadland and Promising Young Woman have so much momentum that it’s kind of hard to really care that the NBR honored Spike Lee’s Da 5 Bloods instead.

(That said, it is kind of interesting that Nomadland is kind of underrepresented as far as the NBR rewards are concerned.  It won for for Joshua James Richards’s cinematography and it was included as one of the “top films of the year,” but otherwise, it was pretty much ignored in favor of Da 5 Bloods, Promising Young Woman, Minari, and Sound of MetalNomadland didn’t even pick up the award for Best Adapted Screenplay, instead losing out to News of the World, a film that otherwise really hasn’t been a huge factor in 2020’s extended awards season.)

Anyway, for what their worth, here are the winners from the National Board of Review:

Best Film: “Da 5 Bloods”
Best Director: Spike Lee – “Da 5 Bloods”
Best Actor: Riz Ahmed – “Sound of Metal”
Best Actress: Carey Mulligan – “Promising Young Woman”
Best Supporting Actor: Paul Raci – “Sound of Metal”
Best Supporting Actress: Youn Yuh-jung – “Minari”
Best Adapted Screenplay: Paul Greengrass & Luke Davies – “News of the World”
Best Original Screenplay: Lee Isaac Chung – “Minari”
Breakthrough Performance: Sidney Flanigan – “Never Rarely Sometimes Always”
Best Directorial Debut: Channing Godfrey Peoples – “Miss Juneteenth”
Best Animated Feature: “Soul”
Best Foreign Language Film: “La Llorona”
Best Documentary: “Time”
NBR Icon Award: Chadwick Boseman
NBR Freedom of Expression Award: “One Night in Miami”
NBR Spotlight Award: Radha Blank for writing, directing, producing and starring in “The Forty-Year-Old Version”
Best Ensemble: “Da 5 Bloods”
Outstanding Achievement in Cinematography: Joshua James Richards – “Nomadland”

Top Films (in alphabetical order):
First Cow
The Forty-Year-Old Version
Judas and the Black Messiah
The Midnight Sky
Minari
News of the World
Nomadland
Promising Young Woman
Soul
Sound of Metal

Top 5 Foreign Language Films (in alphabetical order):
Apples
Collective
Dear Comrades
The Mole Agent
Night of the Kings

Top 5 Documentaries (in alphabetical order):
All In: The Fight for Democracy
Boys State
Dick Johnson is Dead
Miss Americana
The Truffle Hunters

Top 10 Independent Films (in alphabetical order):
The Climb
Driveways
Farewell Amor
Miss Juneteenth
The Nest
Never Rarely Sometimes Always
The Outpost
Relic
Saint Frances
Wolfwalkers

Here Are The Film Independent Spirit Nominations!


Earlier today, the nominations for the Independent Spirit Awards were announced!  The winners will be announced on April 22nd so that’ll give all of us a lot of time to consider them.

Here are the nominees:

BEST FEATURE
First Cow
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
Never Rarely Sometimes Always
Nomadland

BEST FIRST FEATURE
I Carry You With Me
The Forty-Year-Old Version
Miss Juneteenth
Nine Days
Sound of Metal

JOHN CASSAVETES AWARD – Given to the best feature made for under $500,000
The Killing of Two Lovers
La Leyenda Negra
Lingua Franca
Residue
Saint Frances

BEST DIRECTOR
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always
Kelly Reichardt – First Cow
Chloé Zhao – Nomadland

BEST SCREENPLAY
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always
Mike Makowsky – Bad Education
Alice Wu – The Half of It

BEST FIRST SCREENPLAY
Kitty Green – The Assistant
Noah Hutton – Lapsis
Channing Godfrey Peoples – Miss Juneteenth
Andy Siara – Palm Springs
James Sweeney – Straight Up

BEST CINEMATOGRAPHY
Jay Keitel – She Dies Tomorrow
Shabier Kirchner – Bull
Michael Latham – The Assistant
Hélène Louvart – Never Rarely Sometimes Always
Joshua James Richards – Nomadland

BEST EDITING
Andy Canny – The Invisible Man
Scott Cummings – Never Rarely Sometimes Always
Merawi Gerima – Residue
Enat Sidi – I Carry You With Me
Chloé Zhao – Nomadland

BEST FEMALE LEAD
Nicole Beharie – Miss Juneteenth
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Julia Garner – The Assistant
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

BEST MALE LEAD
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Adarsh Gourav – The White Tiger
Rob Morgan – Bull
Steven Yeun – Minari

BEST SUPPORTING FEMALE
Alexis Chikaeze – Miss Juneteenth
Yeri Han – Minari
Valerie Mahaffey – French Exit
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always
Yuh-jung Youn – Minari

BEST SUPPORTING MALE
Colman Domingo – Ma Rainey’s Black Bottom
Orion Lee – First Cow
Paul Raci – Sound of Metal
Glynn Turman – Ma Rainey’s Black Bottom
Benedict Wong – Nine Days

ROBERT ALTMAN AWARD – Given to one film’s director, casting director and ensemble cast
One Night in Miami…
Director: Regina King
Casting Directors: Kimberly R. Hardin
Ensemble Cast: Kingsley Ben-Adir, Eli Goree, Aldis Hodge, Leslie Odom Jr.

BEST DOCUMENTARY
Collective
Crip Camp
Dick Johnson is Dead
The Mole Agent
Time

BEST INTERNATIONAL FILM (Award given to the director)
Bacurau
The Disciple
Night of the Kings
Preparations to be Together for an Unknown Period of Time
Quo Vadis, Aida?

PRODUCERS AWARD – The Producers Award, now in its 24th year, honors emerging producers who, despite highly limited resources, demonstrate the creativity, tenacity and vision required to produce quality independent films.
Kara Durrett
Lucas Joaquin
Gerry Kim

SOMEONE TO WATCH AWARD – The Someone to Watch Award, now in its 27th year, recognizes a talented filmmaker of singular vision who has not yet received appropriate recognition.
David Midell – Director of The Killing of Kenneth Chamberlain
Ekwa Msangi – Director of Farewell Amor
Annie Silverstein – Director of Bull

TRUER THAN FICTION AWARD – The Truer Than Fiction Award, now in its 26th year, is presented to an emerging director of non-fiction features who has not yet received significant recognition.
Cecilia Aldarondo – Director of Landfall
Elegance Bratton – Director of Pier Kids
Elizabeth Lo – Director of Stray

TV CATEGORIES

BEST NEW NON-SCRIPTED OR DOCUMENTARY SERIES
Atlanta’s Missing and Murdered: The Lost Children
City So Real
Immigration Nation
Love Fraud
We’re Here

BEST NEW SCRIPTED SERIES
I May Destroy You
Little America
Small Axe
A Teacher
Unorthodox

BEST FEMALE PERFORMANCE IN A NEW SCRIPTED SERIES
Elle Fanning – The Great
Shira Haas – Unorthodox
Abby McEnany -Work in Progress
Maitreyi Ramakrishnan – Never Have I Ever
Jordan Kristine Seamón – We Are Who We Are

BEST MALE PERFORMANCE IN A NEW SCRIPTED SERIES
Conphidance – Little America
Adam Ali – Little America
Nicco Annan – P-Valley
Amit Rahav – Unorthodox
Harold Torres – Zero, Zero, Zero

BEST ENSEMBLE CAST IN A NEW SCRIPTED SERIES
I May Destroy You
Ensemble Cast: Michaela Coel, Paapa Essiedu, Wruche Opia,
Stephen Wight

The 2020 Chicago Film Critics Association Snubs Capone


Here are the 2020 nominees of the Chicago Film Critics Association!  While they nominated many worthy films and performers, one cannot help but notice that they totally snubbed Capone and Tom Hardy.  That seems a bit ungrateful, considering all that Al Capone did for the city of Chicago.

The winners will be announced on December 21st!

BEST PICTURE
Da 5 Bloods
First Cow
Lovers Rock
Nomadland
Promising Young Woman

BEST DIRECTOR
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Spike Lee – Da 5 Bloods
Steve McQueen – Lovers Rock
Kelly Reichardt – First Cow
Chloé Zhao – Nomadland

BEST ACTOR
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

BEST ACTRESS
Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things
Carrie Coon – The Nest
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

BEST SUPPORTING ACTOR
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Bill Murray – On the Rocks
Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal
David Strathairn – Nomadland

BEST SUPPORTING ACTRESS
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Toni Collette – I’m Thinking of Ending Things
Amanda Seyfried – Mank
Letitia Wright – Mangrove
Yuh-Jung Youn – Minari

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Da 5 Bloods – Danny Bilson, Paul De Meo, Kevin Willmott & Spike Lee
Never Rarely Sometimes Always – Eliza Hittman
Promising Young Woman – Emerald Fennell
Soul – Pete Docter, Mike Jones & Kemp Powers
The Trial of the Chicago 7 – Aaron Sorkin

BEST ADAPTED SCREENPLAY
The Father – Christopher Hampton & Florian Zeller
First Cow – Jonathan Raymond & Kelly Reichardt
I’m Thinking of Ending Things – Charlie Kaufman
Nomadland – Chloé Zhao
One Night in Miami – Kemp Powers

BEST ANIMATED FILM
Onward
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
Soul
The Wolf House
Wolfwalkers

BEST DOCUMENTARY
Collective
David Byrne’s American Utopia
Dick Johnson is Dead
The Social Dilemma
Time

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
(A tie in the nominations process resulted in six nominees in this category)
Another Round
Bacurau
Beanpole
Collective
La Llorona
Vitalina Varela

BEST CINEMATOGRAPHY
First Cow – Christopher Blauvelt
Lovers Rock – Shabier Kirchner
Mank – Erik Messerschmidt
Nomadland – Joshua James Richards
The Vast of Night – Miguel Ioann Littin Menz

BEST ORIGINAL SCORE
Da 5 Bloods – Terence Blanchard
Ma Rainey’s Black Bottom – Branford Marsalis
Mank – Trent Reznor & Atticus Ross
Soul – Trent Reznor & Atticus Ross and Jon Batiste
Tenet – Ludwig Goransson

BEST ART DIRECTION
Birds of Prey
Emma.
First Cow
I’m Thinking of Ending Things
Mank

BEST COSTUME DESIGN
Birds of Prey
Emma.
First Cow
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank

BEST USE OF VISUAL EFFECTS
I’m Thinking of Ending Things
The Invisible Man
The Midnight Sky
Possessor
Tenet

BEST EDITING
I’m Thinking of Ending Things – Robert Frazen
Lovers Rock – Chris Dickens & Steve McQueen
Nomadland – Chloé Zhao
Tenet – Jennifer Lame
The Trial of the Chicago 7 – Alan Baumgarten

MILOS STEHLIK AWARD FOR PROMISING FILMMAKER
Radha Blank – The Forty-Year-Old Version
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Darius Marder – Sound of Metal
Andrew Patterson – The Vast of Night

MOST PROMISING PERFORMER
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Kingsley Ben-Adir – One Night in Miami
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Kelly O’Sullivan – Saint Frances
Helena Zengel – News of the World