The Hollywood Critics Association Honors Promising Young Woman


The never-ending awards season continued today with the Hollywood Critics Association announcing their picks for the best of 2020!  They went with Promising Young Woman and good for them!

(Seriously, the best of film of 2020 should be a film that was actually released in 2020.)

Here are the winners!

Best Picture
Da 5 Bloods
Judas and The Black Messiah
Minari
Nomadland
One Night in Miami
Promising Young Woman
Soul
Sound of Metal
The Father
The Trial of the Chicago 7

Best Actress
Carey Mulligan – Promising Young Woman
Elisabeth Moss – The Invisible Man
Frances McDormand – Nomadland
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Zendaya – Malcolm & Marie

Best Actor
Anthony Hopkins – The Father
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Delroy Lindo – Da 5 Bloods 
Kingsley Ben-Adir – One Night in Miami
Riz Ahmed – Sound of Metal

Best Supporting Actress
Amanda Seyfried – Mank
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Glenn Close – Hillbilly Elegy
Olivia Colman – The Father
Yuh-Jung Youn – Minari

Best Supporting Actor
Bo Burnham – Promising Young Woman
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Daniel Kaluuya – Judas and The Black Messiah
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal 

Best Female Director
Chloé Zhao – Nomadland
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Regina King – One Night in Miami
Sofia Coppola – On the Rocks

Best Male Director
Darius Marder – Sound of Metal
David Fincher – Mank
Lee Isaac Chung – Minari
Shaka King – Judas and The Black Messiah
Spike Lee – Da 5 Bloods

Best Documentary
All In: The Fight for Democracy (TIE)
Boys State
Class Action Park (TIE)
Dick Johnson is Dead
Time

Best Comedy/Musical
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
On the Rocks
Palm Springs
The Personal History of David Copperfield
The Prom

Best Cast Ensemble
Da 5 Bloods 
Ma Rainey’s Black Bottom
One Night in Miami
Promising Young Woman
The Prom
The Trial of the Chicago 7

Best Adapted Screenplay
Chloé Zhao – Nomadland
Florian Zeller – The Father
Jonathan Raymond & Kelly Reichardt – First Cow
Kemp Powers – One Night in Miami
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom

Best Animated or VFX Performance 
Ben Schwartz – Sonic the Hedgehog
Cathy Ang – Over the Moon
Honor Kneafsey – Wolfwalkers
Jamie Foxx – Soul
Tina Fey – Soul

Best Original Screenplay
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Abraham Marder & Darius Marder – Sound of Metal
Andy Siara – Palm Springs
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Lee Isaac Chung – Minari

Best Visual Effects
Birds of Prey
Sonic the Hedgehog
Tenet
The Invisible Man 
The Midnight Sky

Best Action
Bad Boys for Life
Birds of Prey
Extraction
Tenet
The Old Guard

Best Indie Film 
Black Bear
First Cow
Minari
Miss Juneteenth
Palm Springs

Best Stunts
Birds of Prey
Extraction
Tenet
The Old Guard
Wonder Woman 1984

Best Horror
Freaky
His House
Host
Relic
The Invisible Man 

Best Costume Design
Birds of Prey
Emma
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
The Personal History of David Copperfield

Best International Film
Another Round
Bacurau
I’m No Longer Here
La Llorona
Two of Us

Best Score
Mank
Minari
News of The World
Soul
The Midnight Sky

Best Original Song
Husavik (My Hometown) – Eurovision Song Contest
Rocket to the Moon – Over the Moon
Speak Now – One Night in Miami
Turntables – All In: The Fight for Democracy
Wear Your Crown – The Prom

Best Short Film
Burrow
Canvas
Cops And Robbers
If Anything Happens, I Love You
The Heart Still Hums

Best Film Editing
Nomadland
Promising Young Woman
The Father
The Invisible Man
The Trial of the Chicago 7

Best Production Design
Emma
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
The Personal History of David Copperfield
The Prom

Best Animated Film
Onward
Over The Moon
Soul
The Croods: A New Age
Wolfwalkers

Best Cinematography
Mank
News of The World
Nomadland
Tenet
The Midnight Sky

Best First Feature
Channing Godfrey Peoples – Miss Juneteenth
Darius Marder – Sound of Metal
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Radha Blank – The 40-Year-Old Version
Regina King – One Night in Miami

Best Blockbuster
Birds of Prey
Sonic the Hedgehog
Tenet
The Old Guard
Wonder Woman 1984

Best Hair & Makeup
Birds of Prey
Hillbilly Elegy
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
Promising Young Woman

Here Are The 2020 Nominations of the Hollywood Critics Association!


The Hollywood Critics Association has announced their nominees for the best of 2020!  The winners will be announced on March 5th, 2021 in a virtual ceremony.

As for the nominees, themselves, it’s pretty much more of the same.  Judas and the Black Messiah — which really wasn’t a huge factor during the December and January portion of awards season — seems to be coming on strong in the 2nd half.  In this case, it took the Best Picture spot that probably would have otherwise gone to First Cow.

Here are the nominees:

Best Picture
Da 5 Bloods
Judas and The Black Messiah
Minari
Nomadland
One Night in Miami
Promising Young Woman
Soul
Sound of Metal
The Father
The Trial of the Chicago 7

Best Actor
Anthony Hopkins – The Father
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Kingsley Ben-Adir – One Night in Miami
Riz Ahmed – Sound of Metal

Best Actress
Carey Mulligan – Promising Young Woman
Elisabeth Moss – The Invisible Man
Frances McDormand – Nomadland
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Zendaya – Malcolm & Marie

Best Supporting Actor
Bo Burnham – Promising Young Woman
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Daniel Kaluuya – Judas and The Black Messiah
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal

Best Supporting Actress
Amanda Seyfried – Mank
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Glenn Close – Hillbilly Elegy
Olivia Colman – The Father
Yuh-Jung Youn – Minari

Best Animated or VFX Performance
Ben Schwartz – Sonic the Hedgehog
Cathy Ang – Over the Moon
Honor Kneafsey – Wolfwalkers
Jamie Foxx – Soul
Tina Fey – Soul

Best Male Director
Darius Marder – Sound of Metal
David Fincher – Mank
Lee Isaac Chung – Minari
Shaka King – Judas and The Black Messiah
Spike Lee – Da 5 Bloods

Best Female Director
Chloé Zhao – Nomadland
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Regina King – One Night in Miami
Sofia Coppola – On the Rocks

Best Original Screenplay
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Abraham Marder & Darius Marder – Sound of Metal
Andy Siara – Palm Springs
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Lee Isaac Chung – Minari

Best Adapted Screenplay
Chloé Zhao – Nomadland
Florian Zeller – The Father
Jonathan Raymond & Kelly Reichardt – First Cow
Kemp Powers – One Night in Miami
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom

Best Cast Ensemble
Da 5 Bloods
Ma Rainey’s Black Bottom
One Night in Miami
Promising Young Woman
The Prom
The Trial of the Chicago 7

Best First Feature
Channing Godfrey Peoples – Miss Juneteenth
Darius Marder – Sound of Metal
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Radha Blank – The 40-Year-Old Version
Regina King – One Night in Miami

Best Animated Film
Onward
Over The Moon
Soul
The Croods: A New Age
Wolfwalkers

Best International Film
Another Round
Bacurau
I’m No Longer Here
La Llorona
Two of Us

Best Documentary
All In: The Fight for Democracy
Boys State
Class Action Park
Dick Johnson is Dead
Time

Best Action
Bad Boys for Life
Birds of Prey
Extraction
Tenet
The Old Guard

Best Blockbuster
Birds of Prey
Sonic the Hedgehog
Tenet
The Old Guard
Wonder Woman 1984

Best Comedy/Musical
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
On the Rocks
Palm Springs
The Personal History of David Copperfield
The Prom

Best Horror
Freaky
His House
Host
Relic
The Invisible Man

Best Indie Film
Black Bear
First Cow
Minari
Miss Juneteenth
Palm Springs

Best Short Film
Burrow
Canvas
Cops And Robbers
If Anything Happens, I Love You
The Heart Still Hums

Best Cinematography
Mank
News of The World
Nomadland
Tenet
The Midnight Sky

Best Stunts
Birds of Prey
Extraction
Tenet
The Old Guard
Wonder Woman 1984

Best Score
Mank
Minari
News of The World
Soul
The Midnight Sky

Best Original Song
Husavik (My Hometown) – Eurovision Song Contest
Rocket to the Moon – Over the Moon
Speak Now – One Night in Miami
Turntables – All In: The Fight for Democracy
Wear Your Crown – The Prom

Best Hair & Makeup
Birds of Prey
Hillbilly Elegy
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
Promising Young Woman

Best Costume Design
Birds of Prey
Emma
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
The Personal History of David Copperfield

Best Production Design
Emma
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
The Personal History of David Copperfield
The Prom

Best Film Editing
Nomadland
Promising Young Woman
The Father
The Invisible Man
The Trial of the Chicago 7

Best Visual Effects
Birds of Prey
Sonic the Hedgehog
Tenet
The Invisible Man
The Midnight Sky

The Hollywood Critics Association Honors 1917!


On Thursday night, the Hollywood Critics Association named their picks for both the best of 2019 and the best of the decade!  Following it’s previous Golden Globe win, 1917 notched up another win with the HCA.  After being something of an also-ran during the first half of awards season, 1917 is closing strong and we’ll see if that carries through to the Oscars in February.

Here are the winners:

  • Best Picture – “1917″
  • Best Actor – Joaquin Phoenix, “Joker”
  • Best Actress – Lupita Nyong’o, “Us”
  • Best Supporting Actor – Joe Pesci, “The Irishman”
  • Best Supporting Actress – Jennifer Lopez, “Hustlers”
  • Best Adapted Screenplay – Taika Waititi, “Jojo Rabbit”
  • Best Original Screenplay – Han Jin-won and Bong Joon Ho, “Parasite”
  • Best Male Director – Noah Baumbach, “Marriage Story”
  • Best Female Director – Olivia Wilde, “Booksmart”
  • Best Performance by an Actor 23 and Under – Noah Jupe, “Honey Boy”
  • Best Performance by an Actress 23 and Under – Kaitlyn Dever, “Booksmart”
  • Breakthrough Performance Actor – Kelvin Harrison Jr., “Waves”
  • Breakthrough Performance Actress – Jessie Buckley, “Wild Rose”
  • Best Cast Ensemble – “Knives Out”
  • Best First Feature – “Honey Boy”
  • Best Independent Film (Tie) – “The Farewell” & “Waves”
  • Best Action/War Film – “1917”
  • Best Animated Film – “Toy Story 4”
  • Best Blockbuster – “Avengers: Endgame”
  • Best Comedy/Musical (Tie) – “Rocketman” & “Booksmart”
  • Best Documentary – “Apollo 11”
  • Best Foreign Language Film – “Parasite”
  • Best Horror – “Us”
  • Best Animated or VFX Performance – Rosa Salazar, “Alita: Battle Angel”
  • Best Cinematography – Roger Deakins, “1917”
  • Best Costume Design – Julian Day, “Rocketman”
  • Best Editing – Lee Smith, “1917”
  • Best Hair and Makeup – Kazu Hiro, Anne Morgan, and Vivian Baker, “Bombshell”
  • Best Original Song – “Glasgow,” “Wild Rose”
  • Best Score – Hildur Guðnadóttir, “Joker”
  • Best Stunt Work – “John Wick: Chapter 3 – Parabellum”
  • Best Visual Effects – Dan Deleeuw, Matt Aitken, Russell Earl, and Dan Sudick “Avengers: Endgame”

2020 Hollywood Critics Association Honorary Awards

  • Actor Achievement Award – Anton Yelchin (posthumously)
  • Filmmaker Achievement Award – Bong Joon Ho
  • Artisans Achievement Award – Ruth E. Carter
  • Game Changer Award – Paul Walter Hauser
  • Star on the Rise – Taylor Russell
  • Newcomer – Zack Gottsagen
  • Trailblazer – Olivia Wilde

End of a Decade Awards Recipients

  • Actor of the Decade – Adam Driver
  • Actress of the Decade – Kristen Stewart
  • Director of the Decade – Denis Villeneuve
  • Producer of the Decade – Daniela Taplin Lundberg
  • Next Generation of Hollywood – Kelvin Harrison Jr., Geraldine Viswanathan, Brooklynn Prince, Millicent Simmonds, Mckenna Grace, Jack Dylan Grazer, Thomasin McKenzie, Zoey Deutch, Noah Jupe, Kaitlyn Dever, Lana Condor, and Shahadi Wright Joseph

Here Are The Hollywood Critics Association’s Nominations For The Best of 2019


The Hollywood Critics Association was, up until a few days ago, known as the Los Angeles Online Film Critics Society.  Perhaps realizing that HCA just plans looks better than LAOFCS, they announced yesterday that they were changing their name.

They also announced their nominees for the best of films and performances of 2019!  While the HCA may not be one of the major precursors of awards season, their nominations do give a fairly good picture of which films and performances are currently being touted as possible Oscar nominees.

And here they are:

BEST PICTURE

  • “1917”
  • “Booksmart”
  • “The Farewell”
  • “The Irishman”
  • “Joker”
  • “Jojo Rabbit”
  • “Parasite”
  • “Marriage Story”
  • “Once Upon a Time in Hollywood”
  • “Waves

BEST ACTOR

  • Adam Driver, “Marriage Story”
  • Eddie Murphy, “Dolemite Is My Name”
  • Joaquin Phoenix, “Joker”
  • Leonardo DiCaprio, “Once Upon a Time in Hollywood”
  • “Taron Egerton, “Rocketman”

BEST ACTRESS

  • Awkwafina, “The Farewell”
  • “Charlize Theron, “Bombshell”
  • Lupita Nyong’o, “Us”
  • Renée Zellweger, “Judy”
  • Scarlett Johansson, “Marriage Story”

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Brad Pitt, “Once Upon a Time in Hollywood”
  • Joe Pesci, “The Irishman”
  • Shia LaBeouf, “Honey Boy”
  • Sterling K. Brown, “Waves”
  • Tom Hanks, “A Beautiful Day in the Neighborhood”

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Jennifer Lopez, “Hustlers”
  • Laura Dern, “Marriage Story”
  • Margot Robbie, “Once Upon a Time in Hollywood”
  • Taylor Russell, “Waves”
  • Zhao Shuzhen, “The Farewell”

BEST MALE DIRECTOR

  • Bong Joon-ho, “Parasite”
  • Martin Scorsese, “The Irishman”
  • Noah Baumbach, “Marriage Story”
  • Quentin Tarantino, “Once Upon a Time in Hollywood”
  • Taika Waititi, “Jojo Rabbit”

BEST FEMALE DIRECTOR

  • Alma Har’el, “Honey Boy”
  • Greta Gerwig, “Little Women”
  • Lorene Scafaria, “Hustlers”
  • Lulu Wang, “The Farewell”
  • Olivia Wilde, “Booksmart”

ORIGINAL SCREENPLAY

  • Bong Joon-ho & Han Jin-won, “Parasite”
  • Emily Halpern, Sarah Haskins, Susanna Fogel, & Katie Silberman, “Booksmart”
  • Lulu Wang, “The Farewell”
  • Noah Baumbach, “Marriage Story”
  • Rian Johnson, “Knives Out”

ADAPTED SCREENPLAY

  • Anthony McCarten, “The Two Popes”
  • Lorene Scafaria, “Hustlers”
  • Scott Silver and Todd Phillips, “Joker”
  • Steven Zailian, “The Irishman”
  • Taika Waititi, “Jojo Rabbit”

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR OR ACTRESS 23 AND UNDER

  • Kaitlyn Dever, “Booksmart”
  • Julia Butters, “Once Upon a Time in Hollywood”
  • Noah Jupe, “Honey Boy”
  • Roman Griffin Davis, “Jojo Rabbit”
  • Thomasin McKenzie, “Jojo Rabbit”

BREAKTHROUGH PERFORMANCE

  • Jessie Buckley, “Wild Rose”
  • Kelvin Harrison Jr., “Waves”
  • Paul Walter Hauser, “Richard Jewell”
  • Taylor Russell, “Waves”
  • Zack Gottsagen, “The Peanut Butter Falcon”

BEST CAST

  • “Avengers: Endgame”
  • “The Irishman”
  • “Knives Out”
  • “Once Upon a Time in Hollywood”
  • “Waves”

BEST FIRST FEATURE

  • “Brittany Runs a Marathon”
  • “Booksmart”
  • “Honey Boy”
  • “The Peanut Butter Falcon”
  • “Queen & Slim”

BEST INDEPENDENT FILM

  • “Booksmart”
  • “The Farewell”
  • “Honey Boy”
  • “Luce”
  • “Waves”

BEST ACTION/WAR FILM

  • “1917”
  • “Avengers: Endgame”
  • “Captain Marvel”
  • “Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw”
  • “John Wick: Chapter 3 — Parabellum”

BEST ANIMATED FILM

  • “Abominable”
  • “Frozen II”
  • “How to Train Your Dragon: The Hidden World”
  • “Missing Link”
  • “Toy Story 4”

BEST BLOCKBUSTER

  • “Avengers: Endgame”
  • “Captain Marvel”
  • “Once Upon a Time in Hollywood”
  • “Shazam!”
  • “Spider-Man: Far from Home”

BEST COMEDY/MUSICAL

  • “Booksmart”
  • “Blinded by the Light”
  • Dolemite Is My Name”
  • “Long Shot”
  • “Rocketman”

BEST DOCUMENTARY

  • “American Factory”
  • “Apollo 11”
  • “Hail Satan?”
  • “The Kingmaker”
  • “Love, Antosha”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

  • “The Farewell”
  • “Monos”
  • “Pain & Glory”
  • “Parasite”
  • “Portrait of a Lady on Fire”

BEST HORROR FILM

  • “Crawl”
  • “Doctor Sleep”
  • “Midsommar”
  • “Ready or Not”
  • “Us”

BEST ANIMATED OR VFX PERFORMANCE

  • Josh Brolin, “Avengers: Endgame”
  • Robert De Niro, “The Irishman”
  • Rosa Salazar, “Alita: Battle Angel”
  • Ryan Reynolds, “Detective Pikachu”
  • Tom Hanks, “Toy Story 4”

BEST CINEMATOGRAPHY

  • Drew Daniel, “Waves”
  • Jarin Blaschke, “The Lighthouse”
  • Lawrence Sher, “Joker”
  • Robert Richardson, “Once Upon a Time in Hollywood”
  • Roger Deakins, “1917”

BEST COSTUME DESIGN

  • Arianne Phillips, “Once Upon a Time in Hollywood”
  • Julian Day, “Rocketman”
  • Jacqueline Durran, “Little Women”
  • Ruth E. Carter, “Dolemite Is My Name”
  • Mark Bridges, “Joker”

BEST EDITING

  • Fred Raskin, “Once Upon a Time in Hollywood”
  • Lee Smith, “1917”
  • Michael McCusker, “Ford v Ferrari”
  • Thelma Schoonmaker, ‘The Irishman”
  • Yang Jin-mo, “Parasite”

BEST HAIR AND MAKEUP

  • “Bombshell”
  • “Joker”
  • “Judy”
  • “Rocketman”
  • “The Irishman”

BEST ORIGINAL SONG

  • “Catchy Song” from “The Lego Movie: The Second Part”
  • “Glasgow” from “Wild Rose”
  • “(I’m Gonna) Love Me Again” from “Rocketman”
  • “Into the Unknown” from “Frozen II”
  • “Speechless” from “Aladdin”

BEST SCORE

  • Alexandre Desplat, “Little Women”
  • Hildur Guðnadóttir, “Joker”
  • Michael Abels, “Us”
  • Thomas Newman, “1917”
  • Trent Reznor and Atticus Ross, “Waves”

BEST STUNT WORK

  • “1917”
  • “Avengers: Endgame”
  • “Captain Marvel”
  • “Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw”
  • “John Wick: Chapter 3 — Parabellum”

BEST VISUAL EFFECTS

  • “1917”
  • “Ad Astra”
  • “Avengers: Endgame”
  • “Alita: Battle Angel”
  • “The Irishman”

The winners will announced in December!