Black Panther Is A Favourite With The Los Angeles Online Film Critics Society


The Los Angeles Online Film Critics Society, which is one of the newer critics groups, announced their nominees for the best of 2018 earlier today!  Not only did they really like The Favourite but — as you might expect from a group of online critics — they also embraced Black Panther.  Which is good because, if Black Panther‘s going to make history as the first comic book movie to score a best picture nomination, it’s going to need the critical precursor support that wasn’t given to Deadpool, Wonder Woman, or Logan.

Here are the nominations!

Best Picture

A Star is Born
Eighth Grade
Black Panther
The Favourite
The Hate U Give
BlacKkKlansman
Green Book
Roma
A Quiet Place
Searching

Best Actor

Rami Malek – Bohemian Rhapsody
Bradley Cooper – A Star is Born
Christian Bale – Vice
Ethan Hawke – First Reformed
Viggo Mortensen – Green Book

Best Actress

Toni Collette – Hereditary
Charlize Theron – Tully
Lady Gaga – A Star is Born
Olivia Colman – The Favourite
Nicole Kidman – Destroyer

Best Supporting Actor

Adam Driver – BlacKkKlansman
Mahershala Ali – Green Book
Russell Hornsby – The Hate U Give
Sam Elliott – A Star is Born
Richard E. Grant – Can You Ever Forgive Me?

Best Supporting Actress

Elizabeth Debicki – Widows
Emma Stone – The Favourite
Rachel Weisz – The Favourite
Regina King – If Beale Street Could Talk
Amy Adams – Vice

Best Adapted Screenplay

Bradley Cooper and Eric Roth – A Star is Born
Spike Lee, David Rabinowitz, Kevin Willmott, and Charlie Wachtel – BlacKkKlansman
Barry Jenkins – If Beale Street Could Talk
Audrey Wells – The Hate U Give
Nicole Holofcener and Jeff Whitty – Can You Ever Forgive Me?

Best Original Screenplay

Bryan Woods, Scott Beck, and John Krasinski – A Quiet Place
Bo Burnham – Eighth Grade
Tony McNamara and Deborah Davis – The Favourite
Boots Riley – Sorry to Bother You
Adam McKay – Vice

Best Male Director

Alfonso Cuaron – Roma
Spike Lee – BlacKkKlansman
Yorgos Lanthimos – The Favourite
Bradley Cooper – A Star is Born
Ryan Coogler – Black Panther

Best Female Director

Chloe Zhao – The Rider
Debra Granik – Leave No Trace
Tamara Jenkins – Private Life
Marielle Heller – Can You Ever Forgive Me?
Lynne Ramsay – You Were Never Really Here

Best Animated Film

Incredibles 2
Spider-Man: Into the Spider-Verse
Isle of Dogs
Ralph Breaks the Internet
Mirai

Best Foreign Film

Burning
Cold War
Roma
Shoplifters
Girl

Best Documentary

Free Solo
Minding the Gap
RBG
Three Identical Strangers
Won’t You Be My Neighbor?

Best Visual Effects

Ready Player One
Mission Impossible – Fallout
First Man
Black Panther
Avengers: Infinity War

Best Cinematography

Linus Sandgren – First Man
James Laxton – If Beale Street Could Talk
Alfonso Cuarón – Roma
Robbie Ryan – The Favourite
Rachel Morrison – Black Panther

Best Blockbuster

Avengers: Infinity War
Black Panther
Deadpool 2
Mission: Impossible Fallout
Ready Player One

Best Independent Film

Eighth Grade
First Reformed
Sorry to Bother You
Ben Is Back
If Beale Street Could Talk

Best First Feature

Bo Burnham – Eighth Grade
Bradley Cooper – A Star is Born
Ari Aster – Hereditary
Paul Dano – Wildlife
Aneesh Chaganty – Searching

Best Comedy/Musical

Crazy Rich Asians
Game Night
Mamma Mia! Here We Go Again!
The Favourite
Bohemian Rhapsody

Best Action Film

Mission: Impossible -Fallout
Black Panther
Avengers: Infinity War
Deadpool 2
Widows

Best Sci-Fi/Horror

A Quiet Place
Annihilation
Halloween
Hereditary
Suspiria

Best Performance by an Actor 23 and Under

Alex Wolff – Hereditary
Lucas Hedges – Boy Erased
Lucas Hedges – Ben Is Back
Noah Jupe – A Quiet Place
Timothée Chalamet – Beautiful Boy

Best Performance by an Actress 23 and Under

Amandla Stenberg – The Hate You Give
Elsie Fisher – Eighth Grade
Millicent Simmonds – A Quiet Place
Milly Shapiro – Hereditary
Thomasin McKenzie- Leave No Trace

Best Breakthrough Performance

Elsie Fisher – Eighth Grade
John David Washington – BlacKkKlansman
Lady Gaga – A Star is Born
Yalitza Aparicio – Roma
Amandla Stenberg – The Hate U Give

Best Cast

Black Panther
The Favourite
BlacKkKlansman
Crazy Rich Asians
Widows

Best Stunt Work

Avengers: Infinity War
Mission: Impossible – Fallout
Black Panther
Deadpool 2
Upgrade

Best Score

Justin Hurwitz – First Man
Nicholas Britell – If Beale Street Could Talk
Alexandre Desplat – Isle of Dogs
Ludwig Göransson- Black Panther
Terence Blanchard – BlacKkKlansman

Best Original Song

All the Stars – Black Panther
Shallow – A Star is Born
Hollywood Ending – Anna and The Apocalypse
Revelation – Boy Erased
Hearts Beat Loud – Hearts Beat Loud

Best Editing

Adam Gough and Alfonso Cuarón – Roma
Nicholas D. Johnson and Will Merrick – Searching
Yorgos Mavropsaridis – The Favourite
Barry Alexander Brown – BlacKkKlansman
Hank Corwin – Vice

Best Visual Effects or Animated Performance

Ben Whishaw – Paddington 2
Jason Liles – Rampage
Josh Brolin – Avengers: Infinity War
Phoebe Waller-Bridge – Solo: A Star Wars Story
Tom Hardy – Venom

 

The Washington D.C. Film Critics Nominate Coogler, Jordan, and The Favourite


Yesterday, the Washington D.C. Film Critics announced their nominees for the best of 2018.  While the big three contenders — Roma, Star is Born, and Green Book — are all present and accounted for, the D.C. Film Critics did take the time to nominate Ryan Coogler and Michael B. Jordan for their work on Black Panther.  They also nominated The Favourite for Best Picture, which isn’t unexpected but The Favourite, like Black Panther, can use all the support it can get to prevent being overshadowed by the big three contenders.

(Before anyone asks what I’m basing my analysis on, allow me to point out that I’m not the first film blogger to pretend to be an Oscar expert and I’m sure I won’t be the last….)

Best Film:
The Favourite
Green Book
If Beale Street Could Talk
Roma
A Star Is Born

Best Director:
Ryan Coogler (Black Panther)
Bradley Cooper (A Star Is Born)
Alfonso Cuarón (Roma)
Barry Jenkins (If Beale Street Could Talk)
Yorgos Lanthimos (The Favourite)

Best Actor:
Christian Bale (Vice)
Bradley Cooper (A Star Is Born)
Ethan Hawke (First Reformed)
Rami Malek (Bohemian Rhapsody)
Viggo Mortensen (Green Book)

Best Actress:
Glenn Close (The Wife)
Toni Collette (Hereditary)
Olivia Colman (The Favourite)
Lady Gaga (A Star Is Born)
Melissa McCarthy (Can You Ever Forgive Me?)

Best Supporting Actor:
Mahershala Ali (Green Book)
Timothée Chalamet (Beautiful Boy)
Sam Elliott (A Star Is Born)
Richard E. Grant (Can You Ever Forgive Me?)
Michael B. Jordan (Black Panther)

Best Supporting Actress:
Cynthia Erivo (Bad Times at the El Royale)
Nicole Kidman (Boy Erased)
Regina King (If Beale Street Could Talk)
Emma Stone (The Favourite)
Rachel Weisz (The Favourite)

Best Acting Ensemble:
Black Panther
The Favourite
If Beale Street Could Talk
Vice
Widows

Best Youth Performance:
Elsie Fisher (Eighth Grade)
Thomasin Harcourt McKenzie (Leave No Trace)
Milly Shapiro (Hereditary)
Millicent Simmonds (A Quiet Place)
Amandla Stenberg (The Hate U Give)

Best Voice Performance:
Bryan Cranston (Isle of Dogs)
Holly Hunter (Incredibles 2)
Shameik Moore (Spider-Man: Into the Spider-Verse)
Sarah Silverman (Ralph Breaks the Internet)
Ben Whishaw (Paddington 2)

Best Motion Capture Performance:
Josh Brolin (Avengers: Infinity War)
Tye Sheridan (Ready Player One)
Phoebe Waller-Bridge (Solo: A Star Wars Story)

Best Original Screenplay:
Bo Burnham (Eighth Grade)
Deborah Davis and Tony McNamara (The Favourite)
Paul Schrader (First Reformed)
Nick Vallelonga & Brian Currie & Peter Farrelly (Green Book)
Alfonso Cuarón (Roma)

Best Adapted Screenplay:
Charlie Wachtel & David Rabinowitz and Kevin Willmott & Spike Lee (BlacKkKlansman)
Ryan Coogler & Joe Robert Cole (Black Panther)
Nicole Holofcener and Jeff Whitty (Can You Ever Forgive Me?)
Barry Jenkins (If Beale Street Could Talk)
Eric Roth and Bradley Cooper & Will Fetters (A Star Is Born)

Best Animated Feature:
Incredibles 2
Isle of Dogs
Mirai
Ralph Breaks the Internet
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Best Documentary:
Free Solo
RBG
Science Fair
Three Identical Strangers
Won’t You Be My Neighbor?

Best Foreign Language Film:
Burning
Capernaum
Cold War
Roma
Shoplifters

Best Production Design:
Production Designer: Hannah Beachler; Set Decorator: Jay Hart (Black Panther)
Production Designer: Fiona Crombie; Set Decorator: Alice Felton (The Favourite)
Production Designer: Nathan Crowley; Set Decorator: Kathy Lucas (First Man)
Production Designer: John Myhre; Set Decorator: Gordon Sim (Mary Poppins Returns)
Production Designer: Eugenio Caballero; Set Decorator: Bárbara Enríquez (Roma)

Best Cinematography:
Robbie Ryan, BSC (The Favourite)
Linus Sandgren, FSF (First Man)
James Laxton (If Beale Street Could Talk)
Alfonso Cuarón (Roma)
Matthew Libatique, ASC (A Star Is Born)

Best Editing:
Yorgos Mavropsaridis, ACE (The Favourite)
Tom Cross, ACE (First Man)
Alfonso Cuarón, Adam Gough (Roma)
Jay Cassidy, ACE (A Star Is Born)
Joe Walker, ACE (Widows)

Best Original Score:
Ludwig Göransson (Black Panther)
Justin Hurwitz (First Man)
Nicholas Britell (If Beale Street Could Talk)
Thom Yorke (Suspiria)
Hans Zimmer (Widows)

The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC:
The Front Runner
RBG
Vice

Horror Film Review: A Quiet Place (dir by John Krasinski)


As a film viewer, I am sometimes guilty of taking sound for granted.

That was the first thought that I had while watching A Quiet Place, a horror film that came out earlier this year.  The film takes place in the near future, after the Earth has been invaded by aliens who track their prey by sound.  Lee Abbott (John Krasinski, who also directed), his wife Evelyn (Emily Blunt), and their children (including Millicent Simmonds) have learned that the only way to survive is to do everything in silence.  They communicate with sign lanague.  They walk carefully, knowing that even the sound of a footstep could lead to doom.

If ever the old cliché about echoing silence was true, it’s true while watching A Quiet Place.  Because Krasinski starts the film by showing us what happens when one forgets to be silent around the aliens, we know what will happen if Lee or his children make the slightest amount of noise and what’s interesting is that those of us watching find ourselves not making any noise as well.  Krasinski, Blunt, and Simmonds give such effective performances that you’re drawn into their story.  You don’t want them to get killed by the invaders so you make sure to remain quiet yourself.

That doesn’t mean that A Quiet Place is a silent film, of course.  Since Lee spends the majority of the film in the woods with his children, there’s the occasional sounds of nature.  And towards the end of the film, when someone finally speaks, it’s jarring both because we’ve gotten used to the silence and because we know what’s going to happen next.

My second thought while watching A Quiet Place was “Who knew John Krasinski was capable of this?”  I’ve always liked Krasinski as an actor but his previous films as a director leaned a bit towards the pretentious side.  There was nothing about his previous films that suggested Krasinski had it in him to direct one of the most creative and tension-filled horror movies of the year.  Krasinski proves himself to be an unexpected master of suspense.

But it’s more than horror that makes A Quiet Place effective.  A Quiet Place is a film about family.  Despite the circumstances, Lee and Evelyn have managed to create a safe household for their children.  It may be a silent household but it’s also a loving household and, with Evelyn being pregnant, it’s about to get bigger.  Blunt and Krasinski are married in real life and their chemistry is evident every time that they exchange a glance.  The film celebrates not only the love of family but the sacrifices that parents make for their children.  It’s probably the most pro-family of the year.

A Quiet Place is a short and efficient film.  At a time when the average film usually clocks over two hours, A Quiet Place is only 90 minutes long but it achieves so much in those 90 minutes!  A Quiet Place is a powerful movie, one that will make you appreciate both families and the noise that they make.

Here Are The 2017 Nominations of The Florida Film Critics!


Oddly, the Florida Film Critics showed very little love to The Florida Project.  The acclaimed film only received one nomination, for Willem DaFoe.

BEST PICTURE

  • “Call Me By Your Name”
  • “Dunkirk”
  • “Get Out”
  • “Lady Bird”
  • “The Shape Of Water”
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST DIRECTOR

  • Christopher Nolan – “Dunkirk”
  • Greta Gerwig – “Lady Bird”
  • Guillermo del Toro – “The Shape of Water”
  • Jordan Peele – “Get Out”
  • Martin McDonagh – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST ACTOR

  • Daniel Kaluuya – “Get Out”
  • Gary Oldman – “Darkest Hour”
  • James Franco – “The Disaster Artist”
  • Robert Pattinson – “Good Time”
  • Timothée Chalamet – “Call Me By Your Name”

BEST ACTRESS

  • Cynthia Nixon – “A Quiet Passion
  • Frances McDormand – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Margot Robbie – “I, Tonya”
  • Sally Hawkins – “The Shape of Water”
  • Saoirse Ronan – “Lady Bird”

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Armie Hammer – “Call Me By Your Name”
  • Barry Keoghan – “The Killing of A Sacred Deer”
  • Michael Stuhlbarg – “Call Me By Your Name”
  • Sam Rockwell – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Willem Dafoe – “The Florida Project”

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Allison Janney – “I, Tonya”
  • Holly Hunter – “The Big Sick”
  • Hong Chau – “Downsizing”
  • Laurie Metcalf – “Lady Bird”
  • Mary J. Blige – “Mudbound”

BEST ENSEMBLE

  • “Dunkirk”
  • “Get Out”
  • “I, Tonya”
  • “Lady Bird”
  • “The Big Sick”
  • “The Shape Of Water”
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

  • “Get Out”
  • “Lady Bird”
  • “The Big Sick”
  • “The Shape Of Water”
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST ADAPTED SCREENPLAY

  • “Call Me By Your Name”
  • “Marjorie Prime”
  • “Molly’s Game”
  • “The Disaster Artist”
  • “The Lost City of Z”
  • “Wonderstruck”

BEST CINEMATOGRAPHY

  • “Blade Runner 2049”
  • “Dunkirk”
  • “Personal Shopper”
  • “The Post”
  • “The Shape of Water”
  • “Wonderstruck”

BEST VISUAL EFFECTS

BEST ART DIRECTION/PRODUCTION DESIGN

  • Blade Runner 2049”
  • “Dunkirk”
  • “Phantom Thread”
  • “The Shape of Water”
  • “Wonderstruck”

BEST SCORE

  • “Blade Runner 2049”
  • “Dunkirk”
  • “Phantom Thread”
  • “The Shape of Water”
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST DOCUMENTARY

  • “Dawson City: Frozen Time”
  • “Ex Libris: New York Public Library”
  • “Faces Places”
  • “Jane”
  • “Joan Didion: The Center Will Not Hold”
  • “Kedi”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

  • “BPM”
  • “First They Killed My Father”
  • “Loveless”
  • “The Ornithologist”
  • “The Square”

BEST ANIMATED FILM

BEST FIRST FILM

BREAKOUT AWARD

  • Barry Keoghan
  • Greta Gerwig
  • Jordan Peele
  • Millicent Simmonds
  • Timothée Chalamet

Here Are The Nominees From The Women Film Critics Circle!


The Women Film Critics Circle has announced their nominations for the best of 2017!  The winners will be named next week!

BEST MOVIE ABOUT WOMEN

BEST MOVIE BY A WOMAN

  • “Detroit”
  • “First They Killed My Father”
  • “Lady Bird”
  • “Mudbound”

BEST WOMAN STORYTELLER [Screenwriting Award]

  • Greta Gerwig, “Lady Bird”
  • Maggie Greenwald, “Sophie And The Rising Sun”
  • Dee Rees, “Mudbound”
  • Angela Workman, “The Zookeeper’s Wife”

BEST ACTRESS

  • Sally Hawkins, “Maudie”
  • Sally Hawkins, “The Shape Of Water”
  • Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Cynthia Nixon, “A Quiet Passion”

BEST ACTOR

  • Timothée Chalamet, “Call Me By Your Name”
  • Daniel Kaluuya, “Get Out”
  • Gary Oldman, “Darkest Hour”
  • Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq.”

BEST YOUNG ACTRESS (Under 21)

  • Seo-Hyun Ahn, “Okja”
  • Mckenna Grace, “Gifted”
  • Brooklynn Prince, “The Florida Project”
  • Millicent Simmonds, “Wonderstruck”

BEST COMEDIC ACTRESS

  • Tiffany Haddish, “Girls Trip”
  • Allison Janney, “I, Tonya”
  • Margo Robbie, “I, Tonya”
  • Saoirse Ronan, “Lady Bird”

BEST FOREIGN FILM BY OR ABOUT WOMEN

  • “A Fantastic Woman”
  • “First They Killed My Father”
  • “In The Fade”
  • “Thelma”

*ADRIENNE SHELLY AWARD: For a film that most passionately opposes violence against women:

  • “Maudie”
  • “The Light Of The Moon”
  • “The Rape Of Recy Taylor”
  • “Wind River”

*JOSEPHINE BAKER AWARD: For best expressing the woman of color experience in America

  • “Girls Trip”
  • “Mudbound”
  • “Step”
  • “The Rape Of Recy Taylor”

*KAREN MORLEY AWARD: For best exemplifying a woman’s place in history or society, and a courageous search for identity

  • “Battle Of The Sexes”
  • “Bombshell: The Hedy Lamarr Story”
  • Mudbound
  • “The Post”

COURAGE IN ACTING [Taking on unconventional roles that radically redefine the images of women on screen]

  • Sally Hawkins, “Maudie”
  • Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Michelle Rodriguez, “The Assignment”
  • Charlize Theron, “Atomic Blonde”

COURAGE IN FILMMAKING

  • Amma Asante, “A United Kingdom”
  • Kathryn Bigelow, “Detroit”
  • Angelina Jolie, “First The Killed My Father”
  • Dee Rees, “Mudbound

THE INVISIBLE WOMAN AWARD [Supporting performance by a woman whose exceptional impact on the film dramatically, socially or historically, has been ignored]

BEST DOCUMENTARY BY OR ABOUT WOMEN

  • “Bombshell: The Hedy Lamarr Story”
  • “Faces Places”
  • “Jane”
  • “Step”

WOMEN’S WORK: BEST ENSEMBLE

BEST FEMALE ACTION HERO

  • “Atomic Blonde”
  • “In The Fade”
  • “The Shape of Water”
  • Wonder Woman

BEST EQUALITY OF THE SEXES

  • “Atomic Blonde”
  • “Battle Of The Sexes”
  • “Professor Marston And The Wonder Women”
  • Wonder Woman

BEST SCREEN COUPLE

BEST ANIMATED FEMALE(S)

  • “Coco”
  • “Loving Vincent”
  • “The Breadwinner”
  • “Window Horses: The Poetic Persian Epiphany of Rosie Ming”

BEST FAMILY FILM

Here Are The Seattle Film Critics Nominations!


Earlier today, the Seattle Film Critics Society announced their nominations for the best of 2017!  The winners will be announced on December 18th.

The most interesting thing about Seattle’s nominations?  The amount of love that they showed to Blade Runner 2049, an acclaimed film that, with the exception of Roger Deakins’s cinematography, was running the risk of being forgotten during the precursor season.  They also showed some love to Logan and The Disaster Artist, which made me happy.

With a tip of the hat to AwardsWatch, here are their nominations:

BEST PICTURE OF THE YEAR:

Blade Runner 2049 (Warner Bros.)

The Disaster Artist (A24)

Dunkirk (Warner Bros.)

The Florida Project (A24)

Get Out (Universal)

Lady Bird (A24)

Logan (20th Century Fox)

Phantom Thread (Focus Features)

The Post (20th Century Fox)

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Fox Searchlight)

 

BEST DIRECTOR:

Sean Baker – The Florida Project

Greta Gerwig – Lady Bird

Christopher Nolan – Dunkirk

Jordan Peele – Get Out

Denis Villeneuve – Blade Runner 2049

 

BEST ACTOR in a LEADING ROLE:

Daniel Day-Lewis – Phantom Thread

James Franco – The Disaster Artist

Daniel Kaluuya – Get Out

Gary Oldman – Darkest Hour

Robert Pattinson – Good Time

 

BEST ACTRESS in a LEADING ROLE:

Sally Hawkins – The Shape of Water

Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Margot Robbie – I, Tonya

Saoirse Ronan – Lady Bird

Meryl Streep – The Post

 

BEST ACTOR in a SUPPORTING ROLE:

Willem Dafoe – The Florida Project

Barry Keoghan – The Killing of a Sacred Deer

Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Michael Shannon – The Shape of Water

Patrick Stewart – Logan

 

BEST ACTRESS in a SUPPORTING ROLE:

Tiffany Haddish – Girls Trip

Holly Hunter – The Big Sick

Allison Janney – I, Tonya

Lesley Manville – Phantom Thread

Laurie Metcalf – Lady Bird

 

BEST ENSEMBLE CAST:

Call Me by Your Name

Get Out

Lady Bird

The Post

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

BEST SCREENPLAY:

The Big Sick – Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani

The Disaster Artist – Scott Neustadter & Michael H. Weber

Get Out – Jordan Peele

Lady Bird – Greta Gerwig

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Martin McDonagh

 

BEST ANIMATED FEATURE:

The Breadwinner – Nora Twomey, director

Coco – Adrian Molina, Lee Unkrich, directors

The LEGO Batman Movie – Chris McKay, director

Loving Vincent – Dorota Kobiela, Hugh Welchman, directors

Your Name. – Makoto Shinkai, director

 

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM:

Blade of the Immortal – Takashi Miike, director
BPM (Beats Per Minute) – Robin Campillo, director

Frantz – François Ozon, director

Raw – Julia Ducournau, director

Thelma – Joachim Trier, director

 

BEST DOCUMENTARY FEATURE:

City of Ghosts – Matthew Heineman, director

Ex Libris: The New York Public Library – Frederick Wiseman, director

Faces Places – JR, Agnès Varda, co-directors

LA 92 – Daniel Lindsay, T.J. Martin, directors

Step – Amanda Lipitz, director

 

BEST CINEMATOGRAPHY:

Blade Runner 2049 – Roger A. Deakins

Columbus – Elisha Christian

Dunkirk – Hoyte von Hoytema

The Florida Project – Alexis Zabé

The Shape of Water – Dan Laustsen

 

BEST COSTUME DESIGN:

Beauty and the Beast – Jacqueline Durran

Blade Runner 2049 – Rénee April

Darkest Hour – Jacqueline Durran

Phantom Thread – Mark Bridges

The Shape of Water – Luis Sequeira

 

BEST FILM EDITING:

Baby Driver – Paul Machliss, Jonathan Amos

Blade Runner 2049 – Joe Walker

Dunkirk – Lee Smith

Get Out – Gregory Plotkin

Lady Bird – Nick Houy

 

BEST ORIGINAL SCORE:

Blade Runner 2049 – Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer

Dunkirk – Hans Zimmer

Phantom Thread – Jonny Greenwood

War for the Planet of the Apes – Michael Giacchino

Wonderstruck – Carter Burwell

 

BEST PRODUCTION DESIGN:

Blade Runner 2049 – Dennis Gassner (Production Designer); Alessandra Querzola (Set Decorator)

Dunkirk – Nathan Crowley (Production Designer); Gary Fettis (Supervising Set Decorator)

Murder on the Orient Express – Jim Clay (Production Designer); Rebecca Alleway (Set Decorator)

Phantom Thread – Mark Tildesley (Production Designer); Véronique Melery (Set Decorator)

The Shape of Water – Paul Denham Austerberry (Production Designer); Shane Vieau, Jeff Melvin (Set Decorators)

 

BEST VISUAL EFFECTS:

Blade Runner 2049 – John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer
Dunkirk – Andrew Jackson, Andrew Lockley, Scott Fisher, Paul Corbould

The Shape of Water – Dennis Berardi, Luke Groves, Trey Harrell, Kevin Scott

Valerian and the City of a Thousand Planets – Scott Stokdyk, Jérome Lionard

War for the Planet of the Apes – Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist

 

BEST YOUTH PERFORMANCE (18 years of age or younger upon start of filming):

Dafne Keen – Logan
Sophia Lillis It

Brooklynn Prince – The Florida Project

Millicent Simmonds – Wonderstruck

Jacob Tremblay – Wonder

 

VILLAIN OF THE YEAR:

Dennis and various multiple personalities – Split – portrayed by James McAvoy

Martin – The Killing of a Sacred Deer – portrayed by Barry Keoghan

Pennywise – It – portrayed by Bill Skarsgård

Philip Krauss – Detroit – portrayed by Will Poulter

Richard Strickland – The Shape of Water – portrayed by Michael Shannon

The Washington D.C. Area Film Critics Get In With Get Out!


Today, the Washington D.C. Area Film Critics announced their picks for the best of 2017!  After picking up awards from many of the other precursors, Get Out has finally been named best picture of the year.  While it’s always debatable how much weight these various groups carry with the Academy, Get Out can use all the help it can get to become one of the few horror films to ever receive a best picture nomination.

​Best Film
Call Me by Your Name
Dunkirk
Get Out – WINNER
Lady Bird
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Christopher Nolan – Dunkirk – WINNER
Jordan Peele – Get Out
Dee Rees – Mudbound

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
James Franco – The Disaster Artist
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour – WINNER

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing Missouri – WINNER
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – The Post

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project
Armie Hammer – Call Me By Your Name
Jason Mitchell – Mudbound
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing Missouri – WINNER
Michael Stuhlbarg – Call Me By Your Name

Best Supporting Actress
Mary J. Blige – Mudbound
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird – WINNER

Best Acting Ensemble
Dunkirk
It
Mudbound
The Post
Three Billboards Outside Ebbing Missouri – WINNER

Best Youth Performance
Dafne Keen – Logan
Sophia Lillis – It
Brooklynn Prince – The Florida Project – WINNER
Millicent Simmonds – Wonderstruck
Jacob Tremblay – Wonder

Best Voice Performance
Will Arnett – The LEGO Batman Movie
Gael García Bernal – Coco
Michael Cera – The LEGO Batman Movie
Bradley Cooper – Guardians of the Galaxy Vol. 2
Anthony Gonzalez – Coco – WINNER

Best Motion Capture Performance
Andy Serkis – War for the Planet of the Apes – WINNER
Dan Stevens – Beauty and the Beast
Steve Zahn – War for the Planet of the Apes
Taika Waititi – Thor: Ragnarok

Best Original Screenplay
Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick
Jordan Peele – Get Out – WINNER
Greta Gerwig – Lady Bird
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing Missouri
Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water

Best Adapted Screenplay
Hampton Fancher & Michael Green, Story by Hampton Fancher – Blade Runner 2049
James Ivory – Call Me by Your Name
Scott Neustadter & Michael H. Weber – The Disaster Artist
Aaron Sorkin – Molly’s Game
Virgil Williams and Dee Rees – Mudbound – WINNER

Best Animated Feature
The Breadwinner
Coco – WINNER
Despicable Me 3
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

Best Documentary
City of Ghosts
Faces Places
An Inconvenient Sequel: Truth to Power
Jane – WINNER
Step

Best Foreign Language Film
BPM (Beats Per Minute) – WINNER
First They Killed My Father
In the Fade
The Square
Thelma

Best Production Design
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049 – WINNER
Dunkirk
The Shape of Water
Wonder Woman

Best Cinematography
Roger A. Deakins – Blade Runner 2049 – WINNER
Sayombhu Mukdeeprom – Call Me by Your Name
Hoyte Van Hoytema – Dunkirk
Rachel Morrison – Mudbound
Dan Laustsen – The Shape of Water

Best Editing
Baby Driver – WINNER
Blade Runner 2049
Dunkirk
Get Out
The Shape of Water

Best Original Score
Blade Runner 2049 – WINNER
Coco
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing Missouri

The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC:
An Inconvenient Sequel: Truth to Power
Last Flag Flying
Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House
Spider-Man: Homecoming
The Post – WINNER