Here Are The 2018 Houston Film Critics Society Nominations!


Finally, the only state that matters is starting to make it’s voice heard in this year’s Oscar race!

On Sunday, the Houston Film Critics Society announced their nominations for the best of 2018.  Houston really, really liked both The Favourite and If Beale Street Could Talk.  The winners will be announced on January 3rd.

Here are the nominees!

Best Picture
A Star is Born
Black Panther
BlacKkKlansman
Eighth Grade
If Beale Street Could Talk
The Favourite
First Reformed
Green Book
Hereditary
Roma
Vice

Best Director
Bradley Cooper, A Star is Born
Alfonso Cuaron, Roma
Barry Jenkins, If Beale Street Could Talk
Yorgos Lanthimos, The Favourite
Adam McKay, Vice

Best Actor
Christian Bale, Vice
Bradley Cooper, A Star is Born
Ethan Hawke, First Reformed
Rami Malek, Bohemian Rhapsody
Viggo Mortensen, Green Book

Best Actress
Glenn Close, The Wife
Toni Collette, Hereditary
Olivia Colman, The Favourite
Lady Gaga, A Star is Born
Melissa McCarthy, Can You Ever Forgive Me?

Best Supporting Actor
Mahershala Ali, Green Book
Timothee Chalamet, Beautiful Boy
Adam Driver, BlacKkKlansman
Richard E. Grant, Can You Ever Forgive Me?
Michael B. Jordan, Black Panther

Best Supporting Actress
Amy Adams, Vice
Claire Foy, First Man
Regina King, If Beale Street Could Talk
Emma Stone, The Favourite
Rachel Weisz, The Favourite

Best Screenplay
Bo Burnham, Eighth Grade
Deborah Davis & Tony McNamara, The Favourite
Paul Schrader, First Reformed
Barry Jenkins, If Beale Street Could Talk
Adam McKay, Vice

Best Cinematography
Rachel Morrison, Black Panther
Linus Sandgren, First Man
Robbie Ryan, The Favourite
James Laxton, If Beale Street Could Talk
Alfonso Cuaron, Roma

Best Animated Film
Incredibles 2
Isle of Dogs
Mirai
Ralph Breaks the Internet
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Best Original Score
Ludwig Göransson, Black Panther
Justin Hurwitz, First Man
Nicholas Britell, If Beale Street Could Talk
Alexandre Desplat, Isle of Dogs
Thom Yorke, Suspiria

Best Original Song
“All the Stars,” Black Panther
“Ashes,” Deadpool 2
“Hearts Beat Loud,” Hearts Beat Loud
“Revelation,” Boy Erased
“Shallow,” A Star is Born

Best Foreign Language Film
Burning
Border
Cold War
Roma
Shoplifters

Best Documentary Feature
Free Solo
Minding the Gap
RBG
Three Identical Strangers
Won’t You Be My Neighbor?

Texas Independent Film Award
1985
An American in Texas
The Standoff at Sparrow Creek
Support the Girls
Tejano

Visual Effects
Black Panther
First Man
Mission: Impossible – Fallout

Best Poster
BlacKkKlansman (two)
Mandy
Suspiria (two)

Best Worst Film of the Year
The 15:17 to Paris
The Happytime Murders
Life Itself
Peppermint
Venom

Black Panther Is A Favourite With The Los Angeles Online Film Critics Society


The Los Angeles Online Film Critics Society, which is one of the newer critics groups, announced their nominees for the best of 2018 earlier today!  Not only did they really like The Favourite but — as you might expect from a group of online critics — they also embraced Black Panther.  Which is good because, if Black Panther‘s going to make history as the first comic book movie to score a best picture nomination, it’s going to need the critical precursor support that wasn’t given to Deadpool, Wonder Woman, or Logan.

Here are the nominations!

Best Picture

A Star is Born
Eighth Grade
Black Panther
The Favourite
The Hate U Give
BlacKkKlansman
Green Book
Roma
A Quiet Place
Searching

Best Actor

Rami Malek – Bohemian Rhapsody
Bradley Cooper – A Star is Born
Christian Bale – Vice
Ethan Hawke – First Reformed
Viggo Mortensen – Green Book

Best Actress

Toni Collette – Hereditary
Charlize Theron – Tully
Lady Gaga – A Star is Born
Olivia Colman – The Favourite
Nicole Kidman – Destroyer

Best Supporting Actor

Adam Driver – BlacKkKlansman
Mahershala Ali – Green Book
Russell Hornsby – The Hate U Give
Sam Elliott – A Star is Born
Richard E. Grant – Can You Ever Forgive Me?

Best Supporting Actress

Elizabeth Debicki – Widows
Emma Stone – The Favourite
Rachel Weisz – The Favourite
Regina King – If Beale Street Could Talk
Amy Adams – Vice

Best Adapted Screenplay

Bradley Cooper and Eric Roth – A Star is Born
Spike Lee, David Rabinowitz, Kevin Willmott, and Charlie Wachtel – BlacKkKlansman
Barry Jenkins – If Beale Street Could Talk
Audrey Wells – The Hate U Give
Nicole Holofcener and Jeff Whitty – Can You Ever Forgive Me?

Best Original Screenplay

Bryan Woods, Scott Beck, and John Krasinski – A Quiet Place
Bo Burnham – Eighth Grade
Tony McNamara and Deborah Davis – The Favourite
Boots Riley – Sorry to Bother You
Adam McKay – Vice

Best Male Director

Alfonso Cuaron – Roma
Spike Lee – BlacKkKlansman
Yorgos Lanthimos – The Favourite
Bradley Cooper – A Star is Born
Ryan Coogler – Black Panther

Best Female Director

Chloe Zhao – The Rider
Debra Granik – Leave No Trace
Tamara Jenkins – Private Life
Marielle Heller – Can You Ever Forgive Me?
Lynne Ramsay – You Were Never Really Here

Best Animated Film

Incredibles 2
Spider-Man: Into the Spider-Verse
Isle of Dogs
Ralph Breaks the Internet
Mirai

Best Foreign Film

Burning
Cold War
Roma
Shoplifters
Girl

Best Documentary

Free Solo
Minding the Gap
RBG
Three Identical Strangers
Won’t You Be My Neighbor?

Best Visual Effects

Ready Player One
Mission Impossible – Fallout
First Man
Black Panther
Avengers: Infinity War

Best Cinematography

Linus Sandgren – First Man
James Laxton – If Beale Street Could Talk
Alfonso Cuarón – Roma
Robbie Ryan – The Favourite
Rachel Morrison – Black Panther

Best Blockbuster

Avengers: Infinity War
Black Panther
Deadpool 2
Mission: Impossible Fallout
Ready Player One

Best Independent Film

Eighth Grade
First Reformed
Sorry to Bother You
Ben Is Back
If Beale Street Could Talk

Best First Feature

Bo Burnham – Eighth Grade
Bradley Cooper – A Star is Born
Ari Aster – Hereditary
Paul Dano – Wildlife
Aneesh Chaganty – Searching

Best Comedy/Musical

Crazy Rich Asians
Game Night
Mamma Mia! Here We Go Again!
The Favourite
Bohemian Rhapsody

Best Action Film

Mission: Impossible -Fallout
Black Panther
Avengers: Infinity War
Deadpool 2
Widows

Best Sci-Fi/Horror

A Quiet Place
Annihilation
Halloween
Hereditary
Suspiria

Best Performance by an Actor 23 and Under

Alex Wolff – Hereditary
Lucas Hedges – Boy Erased
Lucas Hedges – Ben Is Back
Noah Jupe – A Quiet Place
Timothée Chalamet – Beautiful Boy

Best Performance by an Actress 23 and Under

Amandla Stenberg – The Hate You Give
Elsie Fisher – Eighth Grade
Millicent Simmonds – A Quiet Place
Milly Shapiro – Hereditary
Thomasin McKenzie- Leave No Trace

Best Breakthrough Performance

Elsie Fisher – Eighth Grade
John David Washington – BlacKkKlansman
Lady Gaga – A Star is Born
Yalitza Aparicio – Roma
Amandla Stenberg – The Hate U Give

Best Cast

Black Panther
The Favourite
BlacKkKlansman
Crazy Rich Asians
Widows

Best Stunt Work

Avengers: Infinity War
Mission: Impossible – Fallout
Black Panther
Deadpool 2
Upgrade

Best Score

Justin Hurwitz – First Man
Nicholas Britell – If Beale Street Could Talk
Alexandre Desplat – Isle of Dogs
Ludwig Göransson- Black Panther
Terence Blanchard – BlacKkKlansman

Best Original Song

All the Stars – Black Panther
Shallow – A Star is Born
Hollywood Ending – Anna and The Apocalypse
Revelation – Boy Erased
Hearts Beat Loud – Hearts Beat Loud

Best Editing

Adam Gough and Alfonso Cuarón – Roma
Nicholas D. Johnson and Will Merrick – Searching
Yorgos Mavropsaridis – The Favourite
Barry Alexander Brown – BlacKkKlansman
Hank Corwin – Vice

Best Visual Effects or Animated Performance

Ben Whishaw – Paddington 2
Jason Liles – Rampage
Josh Brolin – Avengers: Infinity War
Phoebe Waller-Bridge – Solo: A Star Wars Story
Tom Hardy – Venom

 

Here Are The 2018 Satellite Nominations!


Awards season has just begun, which means that it’s time for the International Press Academy to announce their nominees for the 23rd Satellite Awards.  If you’ve never heard of the Satellite Awards, they’re like the Golden Globes, just with even less credibility.  For instance, the Satellite people are the one who nominated The Wolf of Wall Street for best picture, despite having not seen the film.

That said, the Satellite nominations are good way to gauge which films are currently getting awards buzz.  Let’s put it like this: getting a Satellite nomination is not going to automatically translate into Oscar recognition.  But it doesn’t hurt.

Below are the film nominations.  (In the interest of space, I’m only posting the film nominations.  If you want to see which tv shows picked up nominations, click here.)

Film

Actress in a Motion Picture, Drama
Major, Independent or International

  • Yalitza Aparicio, “Roma”
  • Glenn Close, “The Wife”
  • Viola Davis, “Widows”
  • Nicole Kidman, “Destroyer”
  • Melissa McCarthy, “Can You Ever Forgive Me?”
  • Rosamund Pike, “Private War”

Actor in a Motion Picture, Drama
Major, Independent or International

  • Willem Dafoe, “At Eternity’s Gate”
  • Ben Foster, “ Leave No Trace”
  • Ryan Gosling, “First Man
  • Ethan Hawke, “First Reformed”
  • Lucas Hedges, “Boy Erased”
  • Robert Redford, “The Old Man & the Gun”

Actress in Motion Picture, Comedy or Musical
Major, Independent or International

  • Emily Blunt, “Mary Poppins Returns”
  • Olivia Colman, “The Favourite”
  • Trine Dyrholm “Nico, 1988″
  • Elsie Fisher, “Eighth Grade”
  • Lady Gaga, “A Star is Born”
  • Constance Wu, “Crazy Rich Asians”

Actor in Motion Picture, Comedy or Musical
Major, Independent or International

  • Bradley Cooper, “A Star is Born”
  • Rami Malek, “Bohemian Rhapsody”
  • Lin-Manuel Miranda, “Mary Poppins Returns”
  • Viggo Mortensen, “Green Book”
  • Nick Robinson, “Love, Simon
  • John David Washington, “BlacKkKlansman”

Actress in a Supporting Role
Major, Independent, Comedy & Musical or International

  • Claire Foy, “First Man
  • Nicole Kidman, “Boy Erased”
  • Regina King, “If Beale Street Could Talk”
  • Margot Robbie, “Mary Queen of Scots”
  • Emma Stone, “The Favourite”
  • Rachel Weisz, “The Favourite”

Actor in a Supporting Role
Major, Independent, Comedy & Musical or International

  • Mahershala Ali, “Green Book”
  • Timothée Chalamet, “Beautiful Boy”
  • Russell Crowe, “Boy Erased”
  • Adam Driver, “BlacKkKlansman”
  • Sam Elliott, “A Star is Born”
  • Richard Grant, “Can You Ever Forgive Me?”

Motion Picture, Drama
Major

  • Black Panther,” Walt Disney
  • First Man,” Universal
  • “Hereditary,” A24
  • “If Beale Street Could Talk,” Annapurna Pictures
  • “Mary Queen of Scots,” Focus Features
  • “Widows,”  Twentieth Century Fox

Motion Picture, Independent

  • “BlacKkKlansman,” Focus Features
  • “Eighth Grade,” A24
  • “First Reformed,” A24
  • “Leave No Trace,” Bleecker Street Media
  • “Private Life,” Netflix
  • “A Private War,” Aviron Pictures

Motion Picture, Comedy or Musical
Major, Independent or International

  • “Crazy Richard Asians,” Warner Bros.
  • “The Favourite,” Fox Searchlight Pictures
  • “Green Book,” Universal Pictures
  • “Mary Poppins Returns,” Walt Disney
  • “Nico, 1988,” Magnolia Pictures
  • “A Star is Born,” Warner Bros.

Motion Picture, International Film

  • “The Cakemaker,” Israel
  • “Cold War,” Poland
  • “The Guilty,” Denmark
  • “I Am Not A Witch,” United Kingdom
  • “Roma,” Mexico
  • “Shoplifters,” Japan

Motion Picture, Animated or Mixed Media

  • “Incredibles 2,” Walt Disney
  • “Isle of Dogs,” Fox Searchlight Pictures
  • “Liz and the Blue Bird,” Eleven Arts
  • “Mirai,” GKIDS Films
  • “Ralph Breaks the Internet,” Walt Disney
  • “Ruben Brandt, Collector,” Sony Pictures Classics

Motion Picture, Documentary

  • “Crime + Punishment,” Hulu
  • “Free Solo,” National Geographic
  • “Minding the Gap,” Hulu
  • “RBG,” Magnolia Pictures
  • “Three Identical Strangers,”  Focus Features
  • “Won’t You Be My Neighbor,” Focus Features

Director

  • Bradley Cooper, “A Star is Born”
  • Alfonso Cuaron, “Roma”
  • Peter Farrelly, “Green Book”
  • Barry Jenkins, “If Beale Street Could Talk”
  • Yorgos Lanthimos, “The Favourite”
  • Spike Lee, “BlacKkKlansman”

Screenplay, Original

  • Bo Burnham, “Eighth Grade”
  • Alfonso Cuaron, “Roma”
  • Deborah Davis & Tony McNamara, “The Favourite”
  • John Krasinski, Scott Beck, Bryan Woods, “A Quiet Place
  • Paul Schrader, “First Reformed”
  • Nick Vallelonga, Brian Hayes Currie & Peter Farrelly, “Green Book”

Screenplay, Adapted

  • Bradley Cooper, Eric Roth, “A Star is Born”
  • Debra Granik, Anne Rosellini, “Leave No Trace”
  • Nicole Holofcener, Jeff Whitty, “Can You Ever Forgive Me?”
  • Barry Jenkins, “If Beale Street Could Talk”
  • Armando Iannucci, David Schneider, Ian Martin, Peter Fellows, “The Death of Stalin”
  • Spike Lee, David Rabinowitz, Kevin Wilmott, Charlie Wachtel, “BlacKkKlansman”

Original Score

  • Thomas Ades, “Colette”
  • Terence Blanchard, “BlacKkKlansman”
  • Nicholas Britell, “If Beale Street Could Talk”
  • Alexandre Desplat, “The Sisters Brothers”
  • Justin Hurwitz, “First Man”
  • Hans Zimmer, “Widows”

Original Song

  • “All The Stars” from “Black Panther”
  • “Can You Imagine That?” from “Mary Poppins Returns”
  • “Requiem for a Private War” from “A Private War”
  • “Revelation” from “Boy Erased”
  • “Shallow” from “A Star is Born”
  • “Strawberries & Cigarettes” from “Love, Simon

Cinematography

  • Alfonso Cuaron, “Roma”
  • James Laxton, “If Beale Street Could Talk”
  • Matthew Libatique, “A Star is Born”
  • Robbie Ryan, “The Favourite”
  • Rachel Morrison, “Black Panther
  • Lukasz Zal, “Cold War”

Visual Effects

  •   “Avengers: Infinity War,” Walt Disney
  •   “Black Panther,” Walt Disney
  •   “Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald,” Warner Bros.
  •   “Jurassic World: Fallen Kingdom,” Universal
  •   “Rampage,” Warner Bros.
  •   “Ready Player One,” Warner Bros.

Film Editing

  • Barry Alexander Brown, “BlacKkKlansman”
  • Jay Cassidy, “A Star is Born”
  • Tom Cross, “First Man
  • Alfonso Cuaron, “Roma”
  • Joi McMillon, Nat Sanders, “If Beale Street Could Talk”
  • Joe Walker, “Widows”

Sound (Editing and Mixing)

  • Black Panther,” Walt Disney
  • First Man,” Universal
  • “Mary Poppins Returns,” Walt Disney
  • A Quiet Place,” Paramount
  • “Roma,”  Netflix
  • “A Star Is Born,” Warner Bros.

Art Direction and Production Design

  • Black Panther,” Walt Disney
  • “Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald,”  Warner Bros.
  • “The Favourite,” Fox Searchlight
  • First Man,” Universal
  • “Mary Poppins Returns,” Walt Disney
  • “Roma,” Magnolia Pictures

Costume Design

  • Colleen Atwood, “Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald”
  • Erin Benach, “A Star is Born”
  • Alexandra Byrne, “Mary Queen of Scots”
  • Ruth E. Carter, “Black Panther
  • Andrea Flesch, “Colette”
  • Sandy Powell, “The Favourite”

 

 

Here Are The Online Film Critics Society Nominations!


The winners will be announced on December 28th.

It’s interesting to note that The Post is almost totally shut out here.  One thing I’ve noticed that critics who work for newspapers love The Post.  They see it as proof of their importance.  Online critics are far less impressed with The Post.  They tend to view it as a lament for a dead medium, a somewhat stodgy celebration of the past.  Whenever I finally get a chance to see The Post, I’ll let you know who’s right.

Best Picture
Call Me By Your Name
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
A Ghost Story
Lady Bird
mother!
Phantom Thread
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Director
Paul Thomas Anderson – Phantom Thread
Greta Gerwig – Lady Bird
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out
Guillermo del Toro – The Shape of Water

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name
James Franco – The Disaster Artist
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour
Robert Pattinson – Good Time

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water
Cynthia Nixon – A Quiet Passion
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird

Best Supporting Actor
Armie Hammer – Call Me By Your Name
Richard Jenkins – The Shape of Water
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Patrick Stewart – Logan
Michael Stuhlbarg – Call Me By Your Name

Best Supporting Actress
Mary J. Blige – Mudbound
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Ensemble
Get Out
Mudbound
Lady Bird
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Breakout Star
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name
Tiffany Haddish – Girls Trip
Daniel Kaluuya – Get Out
Dafne Keen – Logan
Brooklynn Prince – The Florida Project

Best Original Screenplay
Jordan Peele – Get Out
Greta Gerwig – Lady Bird
Paul Thomas Anderson – Phantom Thread
Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water
Martin McDonagh – Three Billboards

Best Adapted Screenplay
Sofia Coppola – The Beguiled
James Ivory – Call Me By Your Name
Scott Nestadter and Micheal Weber – The Disaster Artist
James Gray – Lost City of Z
Aaron Sorkin – Molly’s Game

Best Editing
Paul Machliss and Jonathan Amos – Baby Driver
Lee Smith – Dunkirk
Ben Safdie and Ronald Bronstein – Good Time
Tatiana S Riegel – I, Tonya
Sidney Wolinsky – The Shape of Water

Best Cinematography
Roger Deakins – Blade Runner 2049
Hoyte van Hoytema – Dunkirk
Darius Khondji – Lost City of Z
Rachel Morrison – Mudbound
Dan Laustsen – The Shape of Water

Best Animated Feature
Coco
The Breadwinner
In This Corner Of The World
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

Best Foreign Film
BPM (Beats Per Minute)
First They Killed My Father
Nocturama
Raw
The Square
Thelma

Best Documentary
Dawson City: Frozen Time
Ex Libris: The New York Public Library
Faces Places
Jane
The Work

Memorial Award
Jonathan Demme
John Hurt
Bill Paxton
George A. Romero
Harry Dean Stanton

Lifetime Achievement Award
Willem Dafoe
Daniel Day-Lewis
Roger Deakins
Christopher Plummer
Agnes Varda

The Washington D.C. Area Film Critics Get In With Get Out!


Today, the Washington D.C. Area Film Critics announced their picks for the best of 2017!  After picking up awards from many of the other precursors, Get Out has finally been named best picture of the year.  While it’s always debatable how much weight these various groups carry with the Academy, Get Out can use all the help it can get to become one of the few horror films to ever receive a best picture nomination.

​Best Film
Call Me by Your Name
Dunkirk
Get Out – WINNER
Lady Bird
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Christopher Nolan – Dunkirk – WINNER
Jordan Peele – Get Out
Dee Rees – Mudbound

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
James Franco – The Disaster Artist
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour – WINNER

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing Missouri – WINNER
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – The Post

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project
Armie Hammer – Call Me By Your Name
Jason Mitchell – Mudbound
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing Missouri – WINNER
Michael Stuhlbarg – Call Me By Your Name

Best Supporting Actress
Mary J. Blige – Mudbound
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird – WINNER

Best Acting Ensemble
Dunkirk
It
Mudbound
The Post
Three Billboards Outside Ebbing Missouri – WINNER

Best Youth Performance
Dafne Keen – Logan
Sophia Lillis – It
Brooklynn Prince – The Florida Project – WINNER
Millicent Simmonds – Wonderstruck
Jacob Tremblay – Wonder

Best Voice Performance
Will Arnett – The LEGO Batman Movie
Gael García Bernal – Coco
Michael Cera – The LEGO Batman Movie
Bradley Cooper – Guardians of the Galaxy Vol. 2
Anthony Gonzalez – Coco – WINNER

Best Motion Capture Performance
Andy Serkis – War for the Planet of the Apes – WINNER
Dan Stevens – Beauty and the Beast
Steve Zahn – War for the Planet of the Apes
Taika Waititi – Thor: Ragnarok

Best Original Screenplay
Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick
Jordan Peele – Get Out – WINNER
Greta Gerwig – Lady Bird
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing Missouri
Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water

Best Adapted Screenplay
Hampton Fancher & Michael Green, Story by Hampton Fancher – Blade Runner 2049
James Ivory – Call Me by Your Name
Scott Neustadter & Michael H. Weber – The Disaster Artist
Aaron Sorkin – Molly’s Game
Virgil Williams and Dee Rees – Mudbound – WINNER

Best Animated Feature
The Breadwinner
Coco – WINNER
Despicable Me 3
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

Best Documentary
City of Ghosts
Faces Places
An Inconvenient Sequel: Truth to Power
Jane – WINNER
Step

Best Foreign Language Film
BPM (Beats Per Minute) – WINNER
First They Killed My Father
In the Fade
The Square
Thelma

Best Production Design
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049 – WINNER
Dunkirk
The Shape of Water
Wonder Woman

Best Cinematography
Roger A. Deakins – Blade Runner 2049 – WINNER
Sayombhu Mukdeeprom – Call Me by Your Name
Hoyte Van Hoytema – Dunkirk
Rachel Morrison – Mudbound
Dan Laustsen – The Shape of Water

Best Editing
Baby Driver – WINNER
Blade Runner 2049
Dunkirk
Get Out
The Shape of Water

Best Original Score
Blade Runner 2049 – WINNER
Coco
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing Missouri

The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC:
An Inconvenient Sequel: Truth to Power
Last Flag Flying
Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House
Spider-Man: Homecoming
The Post – WINNER

Here Are The Nominations of the Los Angeles Online Film Critics!


On December 4th, because there weren’t already enough critics group to keep track of, the Los Angeles Online Film Critics (founded 2016) announced the nominees for their inagural awards!  The winners will be named on January 3rd, 2018.

Here are the nominees.  There’s a lot of them.

BEST PICTURE 

“The Big Sick”
“Colossal”
“Call Me By Your Name”
“Get Out”
“I, Tonya”
“Lady Bird”
“Molly’s Game”
“The Post”
“The Shape of Water”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST FEMALE DIRECTOR

Dee Rees, “Mudbound
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Kathryn Bigelow, “Detroit”
Patty Jenkins, “Wonder Woman
Sofia Coppola, “The Beguiled”

BEST MALE DIRECTOR

Christopher Nolan, “Dunkirk”
Guillermo del Toro, “The Shape of Water”
Jordan Peele, “Get Out”
Luca Guadagnino, “Call Me By Your Name”
Steven Spielberg, “The Post”

BEST ANIMATED / VISUAL EFFECT PERFORMANCE

Andy Serkis, “War for the Planet of the Apes
Doug Jones, “The Shape of Water”
Dan Stevens, “Beauty and the Beast

BEST EDITING

Baby Driver
“Dunkirk”
“I, Tonya”
“The Post”
“The Shape of Water”

BEST SCORE

Blade Runner 2049
“Dunkirk”
“Phantom Thread”
“The Shape of Water”
War for the Planet of the Apes

BEST STUNT WORK

“Atomic Blonde”
Baby Driver
“Dunkirk”
“John Wick: Chapter 2”
Wonder Woman

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR OR ACTRESS UNDER 23 YEARS OLD

Brooklynn Prince, “The Florida Project”
Dafne Keen, “Logan
Jacob Tremblay, “Wonder”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Timothée Chalamet, “Call Me By Your Name”

BEST SCI-FI/ HORROR

Blade Runner 2049
“Get Out”
It
It Comes at Night
“The Shape of Water”

BEST ACTION/WAR

Baby Driver
“Dunkirk”
Logan
War for the Planet of the Apes
Wonder Woman

BEST COMEDY/MUSICAL

“The Big Sick”
“The Disaster Artist”
“Girls Trip”
“I, Tonya”
“Lady Bird”

BEST FIRST FEATURE

Aaron Sorkin, “Molly’s Game”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Kogonada, “Columbus”
Jeremy Gasper, “Patti Cake$”
Jordan Peele, “Get Out”

BEST INDEPENDENT FILM

“The Big Sick”
“Colossal”
A Ghost Story
“I, Tonya”
“Lady Bird”

BEST BLOCKBUSTER

Beauty and the Beast”
“Dunkirk”
Logan
War for the Planet of the Apes
Wonder Woman”

BEST CINEMATOGRAPHY

Bruno Delbonnel, “Darkest Hour”
Dan Laustsen, “The Shape of Water”
Hoyte van Hoytema, “Dunkirk”
Rachel Morrison, “Mudbound
Roger Deakins, “Blade Runner 2049”

BEST VISUAL EFFECTS

“Blade Runner 2049”
“Dunkirk”
“The Shape of Water”
“War for the Planet of the Apes”
“Wonder Woman”

BEST DOCUMENTARY

“An Inconvenient Sequel”
“Jane”
“Jim & Andy: The Great Beyond”
“Step”
“Whose Streets?”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

“BPM,” France
“First They Killed My Father,” Cambodia
“In the Fade,” Germany
“The Square,” Sweden
“Thelma,” Norway

BEST ANIMATED FILM

“The Breadwinner”
“Coco”
“Captain Underpants: The First Epic Movie”
The LEGO Batman Movie”
“Loving Vincent”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani, “The Big Sick”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Guillermo del Toro & Vanessa Taylor, “The Shape of Water”
Jordan Peele, “Get Out”
Martin McDonagh, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Aaron Sorkin, “Molly’s Game”
Luca Guadagnino, James Ivory, & Walter Fasano, “Call Me by Your Name”
Michael H. Weber & Scott Neustadter, “The Disaster Artist”
Scott Frank, James Mangold, & Michael Green, “Logan
Virgil Williams & Dee Rees, “Mudbound

BEST SUPPORTING ACTRESS

Allison Janney, “I, Tonya”
Holly Hunter, “The Big Sick”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Octavia Spencer, “The Shape of Water”
Tiffany Haddish, “Girls Trip”

BEST SUPPORTING ACTOR

Idris Elba, “Molly’s Game”
Michael Stuhlbarg, “Call Me By Your Name”
Patrick Stewart, “Logan
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Williem Dafoe, “The Florida Project”

BEST ACTRESS

Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Jessica Chastain, “Molly’s Game”
Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”

BEST ACTOR

Daniel Kaluuya, “Get Out”
Gary Oldman, “Darkest Hour”
James Franco, “The Disaster Artist”
Timothée Chalamet, “Call Me By Your Name”
Tom Hanks, “The Post”

Here Are The Nominations For the 23rd Annual Critics Choice Awards!


Awards season is in full swing!  I’m running a little bit behind in updating all of the precursor awards here on the Shattered Lens but hopefully, I’ll have the site up-to-date by the end of today!

For instance, today, the Broadcast Film Critics Association announced their nominations and, just judging from the number of nominations it received, it looks like they really, really liked Guillermo Del Toro’s The Shape of Water!

Here are the film nominees:

BEST PICTURE

“The Big Sick”
“Call Me by Your Name”
“Darkest Hour”
“Dunkirk”
“The Florida Project”
“Get Out”
“Lady Bird”
“The Post”
“The Shape of Water”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST ACTOR

Timothée Chalamet – “Call Me by Your Name”
James Franco – “The Disaster Artist”
Jake Gyllenhaal – “Stronger”
Tom Hanks – “The Post”
Daniel Kaluuya – “Get Out”
Daniel Day-Lewis – “Phantom Thread”
Gary Oldman – “Darkest Hour”

BEST ACTRESS

Jessica Chastain – “Molly’s Game”
Sally Hawkins – “The Shape of Water”
Frances McDormand – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Margot Robbie – “I, Tonya”
Saoirse Ronan – “Lady Bird”
Meryl Streep – “The Post”

BEST SUPPORTING ACTOR

Willem Dafoe – “The Florida Project”
Armie Hammer – “Call Me By Your Name”
Richard Jenkins – “The Shape of Water”
Sam Rockwell – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Patrick Stewart – “Logan
Michael Stuhlbarg – “Call Me by Your Name”

BEST SUPPORTING ACTRESS

Mary J. Blige – “Mudbound
Hong Chau – “Downsizing”
Tiffany Haddish – “Girls Trip”
Holly Hunter – “The Big Sick”
Allison Janney – “I, Tonya”
Laurie Metcalf – “Lady Bird”
Octavia Spencer – “The Shape of Water”

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Mckenna Grace – “Gifted”
Dafne Keen – “Logan”
Brooklynn Prince – “The Florida Project”
Millicent Simmonds – “Wonderstruck”
Jacob Tremblay – “Wonder”

BEST ACTING ENSEMBLE

“Dunkirk”
“Lady Bird”
“Mudbound”
“The Post”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST DIRECTOR

Guillermo del Toro – “The Shape of Water”
Greta Gerwig – “Lady Bird”
Martin McDonagh – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Christopher Nolan – “Dunkirk”
Luca Guadagnino – “Call Me By Your Name”
Jordan Peele – “Get Out”
Steven Spielberg – “The Post”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – “The Shape of Water”
Greta Gerwig – “Lady Bird”
Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – “The Big Sick”
Liz Hannah and Josh Singer – “The Post”
Martin McDonagh – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Jordan Peele – “Get Out”

BEST ADAPTED SCREENPLAY

James Ivory – “Call Me by Your Name”
Scott Neustadter and Michael H. Weber – “The Disaster Artist”
Dee Rees and Virgil Williams – “Mudbound
Aaron Sorkin – “Molly’s Game”
Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – “Wonder”

BEST CINEMATOGRAPHY

Roger Deakins – “Blade Runner 2049”
Hoyte van Hoytema – “Dunkirk”
Dan Laustsen – “The Shape of Water”
Rachel Morrison – “Mudbound
Sayombhu Mukdeeprom – “Call Me By Your Name”

BEST PRODUCTION DESIGN

Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – “The Shape of Water”
Jim Clay, Rebecca Alleway – “Murder on the Orient Express”
Nathan Crowley, Gary Fettis – “Dunkirk”
Dennis Gassner, Alessandra Querzola – “Blade Runner 2049
Sarah Greenwood, Katie Spencer – “Beauty and the Beast
Mark Tildesley, Véronique Melery – “Phantom Thread”

BEST EDITING

Michael Kahn, Sarah Broshar – “The Post”
Paul Machliss, Jonathan Amos – “Baby Driver
Lee Smith – “Dunkirk”
Joe Walker – “Blade Runner 2049”
Sidney Wolinsky – “The Shape of Water”

BEST COSTUME DESIGN

Renée April – “Blade Runner 2049
Mark Bridges – “Phantom Thread”
Jacqueline Durran – “Beauty and the Beast
Lindy Hemming – “Wonder Woman
Luis Sequeira – “The Shape of Water”

BEST HAIR AND MAKEUP

Beauty and the Beast
“Darkest Hour”
“I, Tonya”
“The Shape of Water”
“Wonder”

BEST VISUAL EFFECTS

Blade Runner 2049
“Dunkirk”
“The Shape of Water”
“Thor: Ragnarok”
War for the Planet of the Apes
Wonder Woman

BEST ANIMATED FEATURE

“The Breadwinner”
“Coco”
“Despicable Me 3”
“The LEGO Batman Movie”
“Loving Vincent”

BEST ACTION MOVIE

Baby Driver”
Logan”
“Thor: Ragnarok”
War for the Planet of the Apes”
“Wonder Woman”

BEST COMEDY

“The Big Sick”
“The Disaster Artist”
“Girls Trip”
“I, Tonya”
“Lady Bird”

BEST ACTOR IN A COMEDY

Steve Carell – “Battle of the Sexes”
James Franco – “The Disaster Artist”
Chris Hemsworth – “Thor: Ragnarok”
Kumail Nanjiani – “The Big Sick”
Adam Sandler – “The Meyerowitz Stories (New and Selected)”

BEST ACTRESS IN A COMEDY

Tiffany Haddish – “Girls Trip”
Zoe Kazan – “The Big Sick”
Margot Robbie – “I, Tonya”
Saoirse Ronan – “Lady Bird”
Emma Stone – “Battle of the Sexes”

BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE

Blade Runner 2049
“Get Out”
It
“The Shape of Water”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

“BPM (Beats Per Minute)”
“A Fantastic Woman”
“First They Killed My Father”
“In the Fade”
“The Square”
“Thelma”

BEST SONG

“Evermore” – “Beauty and the Beast
“Mystery of Love” – “Call Me By Your Name”
“Remember Me” – “Coco”
“Stand Up for Something” – “Marshall”
“This Is Me” – “The Greatest Showman”

BEST SCORE

Alexandre Desplat – “The Shape of Water”
Jonny Greenwood – “Phantom Thread”
Dario Marianelli – “Darkest Hour”
Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer – “Blade Runner 2049”
John Williams – “The Post”
Hans Zimmer – “Dunkirk”