And, finally, here are the nominations of the St. Louis Film Critics Association!


As soon as I post this, I will be caught up on sharing all of the precursor awards here on the Shattered Lens (or, at the very least, all of the precursor awards that have been announced so far.  There’s several more to come).  It’s not a minute to soon either!  Tomorrow, the SAG Nominations will be announced.  That’s one of the biggest of the precursors.

Anyway, the St. Louis Film Critics Association announce their nominations yesterday.  The winners will be announced on December 17th.

Here are the nominees!

BEST PICTURE

  • “Get Out”
  • “Lady Bird”
  • “The Shape of Water”
  • “The Post”
  • “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

BEST DIRECTOR

  • Greta Gerwig, “Lady Bird”
  • Jordan Peele, “Get Out”
  • Denis Villeneuve, “Blade Runner 2049”
  • Guillermo del Toro, “The Shape of Water”
  • Steven Spielberg, “The Post”

BEST ACTRESS

  • Kristen Stewart, “Personal Shopper”
  • Saoirse Ronan, “Lady Bird”
  • Sally Hawkins, “The Shape of Water”
  • Meryl Streep, “The Post”
  • Frances McDormand, “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

BEST ACTOR

  • Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
  • Daniel Kaluuya, “Get Out”
  • James Franco, “The Disaster Artist”
  • Tom Hanks,”The Post”
  • Gary Oldman, “Darkest Hour”

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Kristin Scott Thomas, “Darkest Hour”
  • Holly Hunter, “The Big Sick”
  • Laurie Metcalf, “Lady Bird”
  • Hong Chau, “Downsizing”
  • Octavia Spencer, “The Shape of Water”

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Michael Shannon, “The Shape of Water”
  • Sam Rockwell, “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”
  • Richard Jenkins, “The Shape of Water”
  • William Dafoe, “The Florida Project”
  • Woody Harrelson, “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

  • “The Big Sick”
  • “Lady Bird”
  • “Get Out”
  • “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”
  • “The Shape of Water”

BEST ADAPTED SCREENPLAY

BEST CINEMATOGRAPHY

BEST SOUNDTRACK

BEST EDITING

  • “Darkest Hour”
  • “The Post”
  • “Baby Driver”
  • “The Shape of Water”
  • “Dunkirk”

BEST PRODUCTION DESIGN

BEST VISUAL EFFECTS

BEST SCORE

BEST DOCUMENTARY

  • “Jane”
  • “Last Man in Aleppo”
  • “Never Say Goodbye: The Kshe Documentary”
  • “Whose Streets?”
  • “City of Ghosts”

BEST ANIMATED MOVIE

  • “Despicable Me 3”
  • “Loving Vincent”
  • The LEGO Batman Movie”
  • “Coco”
  • “Captain Underpants: The First Epic Movie”

BEST FOREIGN FILM

  • “Frantz”
  • “The Square”
  • “Graduation”
  • “Land of Mine”
  • “First They Killed My Father”

BEST SCENE

  • Harlem Shuffle Opening, “Baby Driver”
  • Elio’s Dad’s Monologue, “Call Me By Your Name”
  • Stairway Fight, “Atomic Blonde”
  • Coach Directing The Tempest, “Lady Bird”
  • ‘Oh, hi, Mark,’ “The Disaster Artist

WORST FILM

Advertisements

Here Are The Nominees From The Women Film Critics Circle!


The Women Film Critics Circle has announced their nominations for the best of 2017!  The winners will be named next week!

BEST MOVIE ABOUT WOMEN

  • “A Quiet Passion”
  • “Lady Bird”
  • “Sophie And The Rising Sun”
  • “The Florida Project”

BEST MOVIE BY A WOMAN

  • “Detroit”
  • “First They Killed My Father”
  • “Lady Bird”
  • “Mudbound”

BEST WOMAN STORYTELLER [Screenwriting Award]

  • Greta Gerwig, “Lady Bird”
  • Maggie Greenwald, “Sophie And The Rising Sun”
  • Dee Rees, “Mudbound”
  • Angela Workman, “The Zookeeper’s Wife”

BEST ACTRESS

  • Sally Hawkins, “Maudie”
  • Sally Hawkins, “The Shape Of Water”
  • Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Cynthia Nixon, “A Quiet Passion”

BEST ACTOR

  • Timothée Chalamet, “Call Me By Your Name”
  • Daniel Kaluuya, “Get Out”
  • Gary Oldman, “Darkest Hour”
  • Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq.”

BEST YOUNG ACTRESS (Under 21)

  • Seo-Hyun Ahn, “Okja”
  • Mckenna Grace, “Gifted”
  • Brooklynn Prince, “The Florida Project”
  • Millicent Simmonds, “Wonderstruck”

BEST COMEDIC ACTRESS

  • Tiffany Haddish, “Girls Trip”
  • Allison Janney, “I, Tonya”
  • Margo Robbie, “I, Tonya”
  • Saoirse Ronan, “Lady Bird”

BEST FOREIGN FILM BY OR ABOUT WOMEN

  • “A Fantastic Woman”
  • “First They Killed My Father”
  • “In The Fade”
  • “Thelma”

*ADRIENNE SHELLY AWARD: For a film that most passionately opposes violence against women:

  • “Maudie”
  • “The Light Of The Moon”
  • “The Rape Of Recy Taylor”
  • “Wind River”

*JOSEPHINE BAKER AWARD: For best expressing the woman of color experience in America

  • “Girls Trip”
  • “Mudbound”
  • “Step”
  • “The Rape Of Recy Taylor”

*KAREN MORLEY AWARD: For best exemplifying a woman’s place in history or society, and a courageous search for identity

  • “Battle Of The Sexes”
  • “Bombshell: The Hedy Lamarr Story”
  • Mudbound
  • “The Post”

COURAGE IN ACTING [Taking on unconventional roles that radically redefine the images of women on screen]

  • Sally Hawkins, “Maudie”
  • Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Michelle Rodriguez, “The Assignment”
  • Charlize Theron, “Atomic Blonde”

COURAGE IN FILMMAKING

  • Amma Asante, “A United Kingdom”
  • Kathryn Bigelow, “Detroit”
  • Angelina Jolie, “First The Killed My Father”
  • Dee Rees, “Mudbound

THE INVISIBLE WOMAN AWARD [Supporting performance by a woman whose exceptional impact on the film dramatically, socially or historically, has been ignored]

  • Jessica Chastain, “The Zookeeper’s Wife”
  • Betty Gabriel, “Get Out”
  • Sally Hawkins, “Maudie”
  • Cynthia Nixon, “A Quiet Passion”

BEST DOCUMENTARY BY OR ABOUT WOMEN

  • “Bombshell: The Hedy Lamarr Story”
  • “Faces Places”
  • “Jane”
  • “Step”

WOMEN’S WORK: BEST ENSEMBLE

  • “A Quiet Passion”
  • “Girls Trip”
  • “Sophie And The Rising Sun”
  • Wonder Woman

BEST FEMALE ACTION HERO

  • “Atomic Blonde”
  • “In The Fade”
  • “The Shape of Water”
  • Wonder Woman

BEST EQUALITY OF THE SEXES

  • “Atomic Blonde”
  • “Battle Of The Sexes”
  • “Professor Marston And The Wonder Women”
  • Wonder Woman

BEST SCREEN COUPLE

  • “Maudie”
  • “Professor Marston And The Wonder Women”
  • “The Big Sick”
  • “The Shape Of Water”

BEST ANIMATED FEMALE(S)

  • “Coco”
  • “Loving Vincent”
  • “The Breadwinner”
  • “Window Horses: The Poetic Persian Epiphany of Rosie Ming”

BEST FAMILY FILM

Here Are The Nominations From The Houston Film Critics!


This year, Houston proved once again that Texas is better than the upper 48.  In the face of adversity, Texans came together and helped each other out and basically but the rest of America to shame.

Then to top it all off, The Houston Film Critics got together and came up with an intriguing list of the films and performances that they consider to be the best of 2017!

Love you, Houston!

Here are their nominations:

Picture:
The Big Sick
Call Me By Your Name
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
Lady Bird
Logan
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Director:
Guillermo del Toro, “The Shape of Water”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Christopher Nolan, “Dunkirk”
Jordan Peele, “Get Out”
Steven Spielberg, “The Post”

Actor:
Timothee Chalamet, “Call Me By Your Name”
James Franco, “The Disaster Artist”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
Robert Pattinson, “Good Time”
Andy Serkis, “War for the Planet of the Apes

Actress:
Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Brooklyn Prince, “The Florida Project”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Supporting Actor:
Willem Defoe, “The Florida Project”
Richard Jenkins, “The Shape of Water”
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Patrick Stewart, “Logan
Michael Stuhlbarg, “Call Me By Your Name”

Supporting Actress:
Holly Hunter, “The Big Sick”
Allison Janney, “I, Tonya”
Dafne Keen, “Logan
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Octavia Spencer, “The Shape of Water”

Screenplay:
“The Big Sick,” Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani
“Get Out,” Jordan Peele
“Lady Bird,” Greta Gerwig
“The Post,” Elizabeth Hanna and Josh Singer
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh

Cinematography:
Blade Runner 2049,” Roger Deakins
“Call Me By Your Name,” Sayombhu Mukdeeprom
“Dunkirk,” Hoyte van Hoytema
“The Shape of Water,” Dan Laustsen
“Wonder Wheel,” Vittoria Storaro

Animated Film:
“The Breadwinner”
“Coco”
“Despicable Me 3”
The Lego Batman Movie
“Loving Vincent”

Original Score:
Blade Runner 2049,” Ben Wallfisch and Hans Zimmer
“Dunkirk,” Hans Zimmer
“The Post,” John Williams
“The Shape of Water,” Alexandre Desplat
War for the Planet of the Apes,” Michael Giacchino

Best Original Song:
“Evermore” (“Beauty and the Beast”)
“I Get Overwhelmed” (“A Ghost Story”)
“Never Forget” (“Murder on the Orient Express”)
“Remember Me” (“Coco”)
“Visions of Gideon” (“Call Me By Your Name”)

Foreign Language Film:
“BPM”
“Blade of the Immortal”
“First They Killed My Father”
“The Square”
“Thelma”

Documentary Feature:
“Faces Places”
“Jane”
“Kedi”
“Step”
“The Work”

Visual Effects:
Blade Runner 2049
“The Shape of Water”
War for the Planet of the Apes

Poster:
Baby Driver
It
“Logan Lucky”
“Mother”
“The Shape of Water”

Texas Independent Film Award:
A Ghost Story
“Mr. Roosevelt”
“Mustang Island”
“The Secret Life of Lance Letscher”
Song to Song

Here Are The Chicago Film Critics Association Nominations!


Okay, only a few more precursors to go and we’ll be caught up.

Yesterday, The Chicago Film Critics Association announced their nominees for the best of 2017!  I’m happy that they did so because it gives me an excuse to use that picture of Al Capone that I use whenever I post anything about the Chicago Film Critics.

Here are their nominees!

Best Picture
“Call Me By Your Name”
“Dunkirk”
“Lady Bird”
“The Shape of Water”
“Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

Best Director
Guillermo Del Toro, “The Shape of Water”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Luca Guadagnino, “Call Me By Your Name”
Christopher Nolan, “Dunkirk”
Jordan Peele, “Get Out”

Best Actress
Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Vicky Krieps, “Phantom Thread”
Frances McDormand, “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Best Actor
Timothee Chalamet, “Call Me By Your Name”
Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
James Franco, “The Disaster Artist”
Gary Oldman, “Darkest Hour”
Harry Dean Stanton, “Lucky”

Best Supporting Actress
Mary J. Blige, “Mudbound”
Holly Hunter, “The Big Sick”
Allison Janney, “I, Tonya”
Lesley Manville, “Phantom Thread”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”

Best Supporting Actor
Willem Dafoe, “The Florida Project”
Armie Hammer, “Call Me By Your Name”
Jason Mitchell, “Mudbound”
Sam Rockwell, “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”
Michael Stuhlbarg, “Call Me By Your Name”

Best Adapted Screenplay
“Blade Runner 2049”
“Call My By Your Name”
“The Disaster Artist”
“Logan”
“Mudbound”

Best Original Screenplay
“The Big Sick”
“Get Out”
“Lady Bird”
“Phantom Thread”
“The Shape of Water”
“Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

Best Animated Film
“The Breadwinner”
“Coco”
“The LEGO Batman Movie”
“Loving Vincent”
“Your Name”

Best Documentary
“Abacus: Small Enough to Jail”
“City of Ghosts”
“Ex Libris: New York Public Library”
“Faces Places”
“Jane”
“Kedi”

“BPM (Beats Per Minute)”
“A Fantastic Woman”
“Loveless”
“Raw”
“The Square”

Best Art Direction
“Beauty and the Beast”
“Blade Runner 2049”
“Dunkirk”
“Phantom Thread”
“The Shape of Water”

Best Editing
“Baby Driver”
“Call Me By Your Name”
“Dunkirk”
“The Florida Project”
“Get Out”

Best Original Score
“Blade Runner 2049”
“Dunkirk”
“Phantom Thread”
“The Shape of Water”
“War For the Planet of the Apes”

Best Cinematography
“Blade Runner 2049”
“Dunkirk”
“The Florida Project”
“Mudbound”
“The Shape of Water”

Breakthrough Performer
Timothee Chalamet, “Call Me By Your Name”
Dafne Keen, “Logan”
Jessie Pinnick, “Princess Cyd”
Brooklynn Prince, “The Florida Project”
Florence Pugh, “Lady Macbeth”
Bria Vinaite, “The Florida Project”

Breakthrough Filmmaker
Kogonada, “Columbus”
Jordan Peele, “Get Out”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
John Carroll Lynch, “Lucky”
Julia Ducournau, “Raw”

Here Are The Seattle Film Critics Nominations!


Earlier today, the Seattle Film Critics Society announced their nominations for the best of 2017!  The winners will be announced on December 18th.

The most interesting thing about Seattle’s nominations?  The amount of love that they showed to Blade Runner 2049, an acclaimed film that, with the exception of Roger Deakins’s cinematography, was running the risk of being forgotten during the precursor season.  They also showed some love to Logan and The Disaster Artist, which made me happy.

With a tip of the hat to AwardsWatch, here are their nominations:

BEST PICTURE OF THE YEAR:

Blade Runner 2049 (Warner Bros.)

The Disaster Artist (A24)

Dunkirk (Warner Bros.)

The Florida Project (A24)

Get Out (Universal)

Lady Bird (A24)

Logan (20th Century Fox)

Phantom Thread (Focus Features)

The Post (20th Century Fox)

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Fox Searchlight)

 

BEST DIRECTOR:

Sean Baker – The Florida Project

Greta Gerwig – Lady Bird

Christopher Nolan – Dunkirk

Jordan Peele – Get Out

Denis Villeneuve – Blade Runner 2049

 

BEST ACTOR in a LEADING ROLE:

Daniel Day-Lewis – Phantom Thread

James Franco – The Disaster Artist

Daniel Kaluuya – Get Out

Gary Oldman – Darkest Hour

Robert Pattinson – Good Time

 

BEST ACTRESS in a LEADING ROLE:

Sally Hawkins – The Shape of Water

Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Margot Robbie – I, Tonya

Saoirse Ronan – Lady Bird

Meryl Streep – The Post

 

BEST ACTOR in a SUPPORTING ROLE:

Willem Dafoe – The Florida Project

Barry Keoghan – The Killing of a Sacred Deer

Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Michael Shannon – The Shape of Water

Patrick Stewart – Logan

 

BEST ACTRESS in a SUPPORTING ROLE:

Tiffany Haddish – Girls Trip

Holly Hunter – The Big Sick

Allison Janney – I, Tonya

Lesley Manville – Phantom Thread

Laurie Metcalf – Lady Bird

 

BEST ENSEMBLE CAST:

Call Me by Your Name

Get Out

Lady Bird

The Post

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

BEST SCREENPLAY:

The Big Sick – Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani

The Disaster Artist – Scott Neustadter & Michael H. Weber

Get Out – Jordan Peele

Lady Bird – Greta Gerwig

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Martin McDonagh

 

BEST ANIMATED FEATURE:

The Breadwinner – Nora Twomey, director

Coco – Adrian Molina, Lee Unkrich, directors

The LEGO Batman Movie – Chris McKay, director

Loving Vincent – Dorota Kobiela, Hugh Welchman, directors

Your Name. – Makoto Shinkai, director

 

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM:

Blade of the Immortal – Takashi Miike, director
BPM (Beats Per Minute) – Robin Campillo, director

Frantz – François Ozon, director

Raw – Julia Ducournau, director

Thelma – Joachim Trier, director

 

BEST DOCUMENTARY FEATURE:

City of Ghosts – Matthew Heineman, director

Ex Libris: The New York Public Library – Frederick Wiseman, director

Faces Places – JR, Agnès Varda, co-directors

LA 92 – Daniel Lindsay, T.J. Martin, directors

Step – Amanda Lipitz, director

 

BEST CINEMATOGRAPHY:

Blade Runner 2049 – Roger A. Deakins

Columbus – Elisha Christian

Dunkirk – Hoyte von Hoytema

The Florida Project – Alexis Zabé

The Shape of Water – Dan Laustsen

 

BEST COSTUME DESIGN:

Beauty and the Beast – Jacqueline Durran

Blade Runner 2049 – Rénee April

Darkest Hour – Jacqueline Durran

Phantom Thread – Mark Bridges

The Shape of Water – Luis Sequeira

 

BEST FILM EDITING:

Baby Driver – Paul Machliss, Jonathan Amos

Blade Runner 2049 – Joe Walker

Dunkirk – Lee Smith

Get Out – Gregory Plotkin

Lady Bird – Nick Houy

 

BEST ORIGINAL SCORE:

Blade Runner 2049 – Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer

Dunkirk – Hans Zimmer

Phantom Thread – Jonny Greenwood

War for the Planet of the Apes – Michael Giacchino

Wonderstruck – Carter Burwell

 

BEST PRODUCTION DESIGN:

Blade Runner 2049 – Dennis Gassner (Production Designer); Alessandra Querzola (Set Decorator)

Dunkirk – Nathan Crowley (Production Designer); Gary Fettis (Supervising Set Decorator)

Murder on the Orient Express – Jim Clay (Production Designer); Rebecca Alleway (Set Decorator)

Phantom Thread – Mark Tildesley (Production Designer); Véronique Melery (Set Decorator)

The Shape of Water – Paul Denham Austerberry (Production Designer); Shane Vieau, Jeff Melvin (Set Decorators)

 

BEST VISUAL EFFECTS:

Blade Runner 2049 – John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer
Dunkirk – Andrew Jackson, Andrew Lockley, Scott Fisher, Paul Corbould

The Shape of Water – Dennis Berardi, Luke Groves, Trey Harrell, Kevin Scott

Valerian and the City of a Thousand Planets – Scott Stokdyk, Jérome Lionard

War for the Planet of the Apes – Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist

 

BEST YOUTH PERFORMANCE (18 years of age or younger upon start of filming):

Dafne Keen – Logan
Sophia Lillis It

Brooklynn Prince – The Florida Project

Millicent Simmonds – Wonderstruck

Jacob Tremblay – Wonder

 

VILLAIN OF THE YEAR:

Dennis and various multiple personalities – Split – portrayed by James McAvoy

Martin – The Killing of a Sacred Deer – portrayed by Barry Keoghan

Pennywise – It – portrayed by Bill Skarsgård

Philip Krauss – Detroit – portrayed by Will Poulter

Richard Strickland – The Shape of Water – portrayed by Michael Shannon

The San Diego Film Critics Society Name Get Out The Best of 2017!


Hi, everyone!

So, I have to admit that I have a love/hate relationship with the awards season.  There are just so many different groups that give out awards in December.  Trying to keep up with them is such a chore.  I’m about to post all of the latest winners and nominees and it’s probably going to take me more than a few hours to do so.

And yet, at the same time, I absolutely love this stuff.  I love the lists.  I love the speculation.  I love that this is the period of time when we can say, “What if Get Out does end up winning best picture?  What if Patrick Stewart picks up a best supporting actor nomination for Logan?”  This is the storm before the calm of the Oscar nominations.  This is the time when it seems like anything’s possible.

Anyway, I guess I better get started because apparently, over the past few days, a hundred different organizations have announced their picks for the best of 2017.

We’ll start with the San Diego Film Critics.  You can see their nominations here and their winners below!

Best Picture — Get Out

Best Director — Greta Gerwig for Lady Bird

Best Actor — James McAvoy in Split

Best Actress — Sally Hawkins in Maudie and The Shape of Water

Best Supporting Actor — Sam Rockwell in Three Billboards Outside Ebbing Missouri

Best Supporting Actress — Laurie Metcalf in Lady Bird and Allison Janney in I, Tonya

Best Comedic Performance — Daniel Craig in Logan Lucky

Best Original Screenplay — Jordan Peele for Get Out

Best Adapted Screenplay — Scott Neustadter and Michael H. Weber for The Disaster Artist

Best Documentary — Jane

Best Animated Feature — My Life As A Zucchini

Best Foreign Language Film — Thelma

Best Editing — Jonathan Amos & Paul Machliss for Baby Driver

Best Cinematography — Hoyte Van Hoytema for Dunkirk

Best Production Design — Paul D. Austerberry for The Shape of Water

Best Visual Effects — War for the Planet of The Apes

Best Costume Design — Jacqueline Durran for Beauty and the Beast and Mark Bridges for Phantom Thread

Best Use of Music — Baby Driver

Breakthrough Artist — Timothee Chalamet

Best Ensemble — Mudbound

 

Here Are The Nominations From The San Diego Film Critics Society!


The San Diego Film Critics Society announced their nominations for the best of 2017 earlier today!  The actual winners will be announce on December 11th.

Check them out below!

(I know this might seem a little dry to some people but I love lists.)

(By the way, in case you’re wondering which sites I usually put the most trust in when it comes to Oscar coverage, here they are: AwardsWatch and AwardsCircuit.  Two of my favorite sites ever, right there.)

Best Picture
CALL ME BY YOUR NAME
DUNKIRK
GET OUT
LADY BIRD
THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI

Best Director
Christopher Nolan, DUNKIRK
Greta Gerwig, LADY BIRD
Guillermo del Toro, THE SHAPE OF WATER
Jordan Peele, GET OUT
Martin McDonagh, THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI

Best Actor
Gary Oldman, DARKEST HOUR
James Franco, THE DISASTER ARTIST
James McAvoy, SPLIT
Robert Pattinson, GOOD TIME
Timothée Chalamet, CALL ME BY YOUR NAME

Best Actress
Frances McDormand, THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI
Margot Robbie, I, TONYA
Sally Hawkins, MAUDIE
Sally Hawkins, THE SHAPE OF WATER
Saoirse Ronan, LADY BIRD

Best Supporting Actor
Ethan Hawke, MAUDIE
Oscar Isaac, SUBURBICON
Sam Rockwell, THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI
Willem Dafoe, THE FLORIDA PROJECT
Woody Harrelson, THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI

Best Supporting Actress
Allison Janney I, TONYA
Bria Vinaite, THE FLORIDA PROJECT
Catherine Keener, GET OUT
Holly Hunter, THE BIG SICK
Laurie Metcalf, LADY BIRD

Best Comedic Performance
Daniel Craig, LOGAN LUCKY
Ezra Miller, JUSTICE LEAGUE
James Franco, THE DISASTER ARTIST
Lil Rel Howery, GET OUT
Ray Romano, THE BIG SICK

Best Original Screenplay
Christopher Nolan, DUNKIRK
Greta Gerwig, LADY BIRD
Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani, THE BIG SICK
Jordan Peele, GET OUT
Martin McDonagh, THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI

Best Adapted Screenplay
James Gray, THE LOST CITY OF Z
James Ivory, CALL ME BY YOUR NAME
Scott Neustadter & Michael H. Weber, THE DISASTER ARTIST
Sofia Coppola, THE BEGUILED
Virgil Williams & Dee Rees, MUDBOUND

Best Documentary
EX LIBRIS: THE NEW YORK PUBLIC LIBRARY
FACES PLACES
JANE
LAST MEN IN ALEPPO
THE WORK

Best Animated Film
COCO
LOVING VINCENT
MY ENTIRE HIGH SCHOOL SINKING INTO THE SEA
MY LIFE AS A ZUCCHINI
THE BOSS BABY

Best Foreign Language Film
BPM (BEATS PER MINUTE)
FACES PLACES
THE OTHER SIDE OF HOPE
THE SQUARE
THELMA

Best Editing
Jonathan Amos & Paul Machliss, BABY DRIVER
Jon Gregory, THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
Lee Smith, DUNKIRK
Sarah Broshar, Michael Kahn, THE POST
Sidney Wolinsky, THE SHAPE OF WATER

Best Cinematography
Ben Richardson, WIND RIVER
Dan Laustsen, THE SHAPE OF WATER
Darius Khondji, THE LOST CITY OF Z
Hoyte Van Hoytema, DUNKIRK
Roger Deakins, BLADE RUNNER 2049

Best Production Design
Anne Ross, THE BEGUILED
Alessandora Querzola and Dennis Gassner, BLADE RUNNER 2049
Nathan Crowley, DUNKIRK
Paul D. Austerberry, THE SHAPE OF WATER
Sarah Greenwood, BEAUTY AND THE BEAST

Best Visual Effects
BEAUTY AND THE BEAST
BLADE RUNNER 2049
DUNKIRK
THE SHAPE OF WATER
WAR FOR THE PLANET OF THE APES

Best Costume Design
Jacqueline Durran, BEAUTY and the BEAST
Jenny Eagan, HOSTILES
Luis Sesqueria, THE SHAPE OF WATER
Mark Bridges, PHANTOM THREAD
Sonia Grande, THE LOST CITY OF Z
Stacey Battat, THE BEGUILED

Best Use of Music
BABY DRIVER
BEAUTY AND THE BEAST
CALL ME BY YOUR NAME
DUNKIRK
THE SHAPE OF WATER

Breakthrough Artist
Barry Keoghan
Brooklyn Prince
Greta Gerwig
Jordan Peele
Sophia Lillis
Timothée Chalamet

Best Ensemble
GET OUT
LADY BIRD
MUDBOUND
THE POST
THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI