Here Are The Nominations From The San Diego Film Critics Society!


The San Diego Film Critics Society announced their nominations for the best of 2017 earlier today!  The actual winners will be announce on December 11th.

Check them out below!

(I know this might seem a little dry to some people but I love lists.)

(By the way, in case you’re wondering which sites I usually put the most trust in when it comes to Oscar coverage, here they are: AwardsWatch and AwardsCircuit.  Two of my favorite sites ever, right there.)

Best Picture
CALL ME BY YOUR NAME
DUNKIRK
GET OUT
LADY BIRD
THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI

Best Director
Christopher Nolan, DUNKIRK
Greta Gerwig, LADY BIRD
Guillermo del Toro, THE SHAPE OF WATER
Jordan Peele, GET OUT
Martin McDonagh, THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI

Best Actor
Gary Oldman, DARKEST HOUR
James Franco, THE DISASTER ARTIST
James McAvoy, SPLIT
Robert Pattinson, GOOD TIME
Timothée Chalamet, CALL ME BY YOUR NAME

Best Actress
Frances McDormand, THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI
Margot Robbie, I, TONYA
Sally Hawkins, MAUDIE
Sally Hawkins, THE SHAPE OF WATER
Saoirse Ronan, LADY BIRD

Best Supporting Actor
Ethan Hawke, MAUDIE
Oscar Isaac, SUBURBICON
Sam Rockwell, THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI
Willem Dafoe, THE FLORIDA PROJECT
Woody Harrelson, THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI

Best Supporting Actress
Allison Janney I, TONYA
Bria Vinaite, THE FLORIDA PROJECT
Catherine Keener, GET OUT
Holly Hunter, THE BIG SICK
Laurie Metcalf, LADY BIRD

Best Comedic Performance
Daniel Craig, LOGAN LUCKY
Ezra Miller, JUSTICE LEAGUE
James Franco, THE DISASTER ARTIST
Lil Rel Howery, GET OUT
Ray Romano, THE BIG SICK

Best Original Screenplay
Christopher Nolan, DUNKIRK
Greta Gerwig, LADY BIRD
Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani, THE BIG SICK
Jordan Peele, GET OUT
Martin McDonagh, THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI

Best Adapted Screenplay
James Gray, THE LOST CITY OF Z
James Ivory, CALL ME BY YOUR NAME
Scott Neustadter & Michael H. Weber, THE DISASTER ARTIST
Sofia Coppola, THE BEGUILED
Virgil Williams & Dee Rees, MUDBOUND

Best Documentary
EX LIBRIS: THE NEW YORK PUBLIC LIBRARY
FACES PLACES
JANE
LAST MEN IN ALEPPO
THE WORK

Best Animated Film
COCO
LOVING VINCENT
MY ENTIRE HIGH SCHOOL SINKING INTO THE SEA
MY LIFE AS A ZUCCHINI
THE BOSS BABY

Best Foreign Language Film
BPM (BEATS PER MINUTE)
FACES PLACES
THE OTHER SIDE OF HOPE
THE SQUARE
THELMA

Best Editing
Jonathan Amos & Paul Machliss, BABY DRIVER
Jon Gregory, THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
Lee Smith, DUNKIRK
Sarah Broshar, Michael Kahn, THE POST
Sidney Wolinsky, THE SHAPE OF WATER

Best Cinematography
Ben Richardson, WIND RIVER
Dan Laustsen, THE SHAPE OF WATER
Darius Khondji, THE LOST CITY OF Z
Hoyte Van Hoytema, DUNKIRK
Roger Deakins, BLADE RUNNER 2049

Best Production Design
Anne Ross, THE BEGUILED
Alessandora Querzola and Dennis Gassner, BLADE RUNNER 2049
Nathan Crowley, DUNKIRK
Paul D. Austerberry, THE SHAPE OF WATER
Sarah Greenwood, BEAUTY AND THE BEAST

Best Visual Effects
BEAUTY AND THE BEAST
BLADE RUNNER 2049
DUNKIRK
THE SHAPE OF WATER
WAR FOR THE PLANET OF THE APES

Best Costume Design
Jacqueline Durran, BEAUTY and the BEAST
Jenny Eagan, HOSTILES
Luis Sesqueria, THE SHAPE OF WATER
Mark Bridges, PHANTOM THREAD
Sonia Grande, THE LOST CITY OF Z
Stacey Battat, THE BEGUILED

Best Use of Music
BABY DRIVER
BEAUTY AND THE BEAST
CALL ME BY YOUR NAME
DUNKIRK
THE SHAPE OF WATER

Breakthrough Artist
Barry Keoghan
Brooklyn Prince
Greta Gerwig
Jordan Peele
Sophia Lillis
Timothée Chalamet

Best Ensemble
GET OUT
LADY BIRD
MUDBOUND
THE POST
THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI

The Washington D.C. Area Film Critics Get In With Get Out!


Today, the Washington D.C. Area Film Critics announced their picks for the best of 2017!  After picking up awards from many of the other precursors, Get Out has finally been named best picture of the year.  While it’s always debatable how much weight these various groups carry with the Academy, Get Out can use all the help it can get to become one of the few horror films to ever receive a best picture nomination.

​Best Film
Call Me by Your Name
Dunkirk
Get Out – WINNER
Lady Bird
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Christopher Nolan – Dunkirk – WINNER
Jordan Peele – Get Out
Dee Rees – Mudbound

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
James Franco – The Disaster Artist
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour – WINNER

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing Missouri – WINNER
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – The Post

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project
Armie Hammer – Call Me By Your Name
Jason Mitchell – Mudbound
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing Missouri – WINNER
Michael Stuhlbarg – Call Me By Your Name

Best Supporting Actress
Mary J. Blige – Mudbound
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird – WINNER

Best Acting Ensemble
Dunkirk
It
Mudbound
The Post
Three Billboards Outside Ebbing Missouri – WINNER

Best Youth Performance
Dafne Keen – Logan
Sophia Lillis – It
Brooklynn Prince – The Florida Project – WINNER
Millicent Simmonds – Wonderstruck
Jacob Tremblay – Wonder

Best Voice Performance
Will Arnett – The LEGO Batman Movie
Gael García Bernal – Coco
Michael Cera – The LEGO Batman Movie
Bradley Cooper – Guardians of the Galaxy Vol. 2
Anthony Gonzalez – Coco – WINNER

Best Motion Capture Performance
Andy Serkis – War for the Planet of the Apes – WINNER
Dan Stevens – Beauty and the Beast
Steve Zahn – War for the Planet of the Apes
Taika Waititi – Thor: Ragnarok

Best Original Screenplay
Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick
Jordan Peele – Get Out – WINNER
Greta Gerwig – Lady Bird
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing Missouri
Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water

Best Adapted Screenplay
Hampton Fancher & Michael Green, Story by Hampton Fancher – Blade Runner 2049
James Ivory – Call Me by Your Name
Scott Neustadter & Michael H. Weber – The Disaster Artist
Aaron Sorkin – Molly’s Game
Virgil Williams and Dee Rees – Mudbound – WINNER

Best Animated Feature
The Breadwinner
Coco – WINNER
Despicable Me 3
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

Best Documentary
City of Ghosts
Faces Places
An Inconvenient Sequel: Truth to Power
Jane – WINNER
Step

Best Foreign Language Film
BPM (Beats Per Minute) – WINNER
First They Killed My Father
In the Fade
The Square
Thelma

Best Production Design
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049 – WINNER
Dunkirk
The Shape of Water
Wonder Woman

Best Cinematography
Roger A. Deakins – Blade Runner 2049 – WINNER
Sayombhu Mukdeeprom – Call Me by Your Name
Hoyte Van Hoytema – Dunkirk
Rachel Morrison – Mudbound
Dan Laustsen – The Shape of Water

Best Editing
Baby Driver – WINNER
Blade Runner 2049
Dunkirk
Get Out
The Shape of Water

Best Original Score
Blade Runner 2049 – WINNER
Coco
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing Missouri

The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC:
An Inconvenient Sequel: Truth to Power
Last Flag Flying
Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House
Spider-Man: Homecoming
The Post – WINNER

Here Are The Nominations of the Los Angeles Online Film Critics!


On December 4th, because there weren’t already enough critics group to keep track of, the Los Angeles Online Film Critics (founded 2016) announced the nominees for their inagural awards!  The winners will be named on January 3rd, 2018.

Here are the nominees.  There’s a lot of them.

BEST PICTURE 

“The Big Sick”
“Colossal”
“Call Me By Your Name”
“Get Out”
“I, Tonya”
“Lady Bird”
“Molly’s Game”
“The Post”
“The Shape of Water”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST FEMALE DIRECTOR

Dee Rees, “Mudbound
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Kathryn Bigelow, “Detroit”
Patty Jenkins, “Wonder Woman
Sofia Coppola, “The Beguiled”

BEST MALE DIRECTOR

Christopher Nolan, “Dunkirk”
Guillermo del Toro, “The Shape of Water”
Jordan Peele, “Get Out”
Luca Guadagnino, “Call Me By Your Name”
Steven Spielberg, “The Post”

BEST ANIMATED / VISUAL EFFECT PERFORMANCE

Andy Serkis, “War for the Planet of the Apes
Doug Jones, “The Shape of Water”
Dan Stevens, “Beauty and the Beast

BEST EDITING

Baby Driver
“Dunkirk”
“I, Tonya”
“The Post”
“The Shape of Water”

BEST SCORE

Blade Runner 2049
“Dunkirk”
“Phantom Thread”
“The Shape of Water”
War for the Planet of the Apes

BEST STUNT WORK

“Atomic Blonde”
Baby Driver
“Dunkirk”
“John Wick: Chapter 2”
Wonder Woman

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR OR ACTRESS UNDER 23 YEARS OLD

Brooklynn Prince, “The Florida Project”
Dafne Keen, “Logan
Jacob Tremblay, “Wonder”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Timothée Chalamet, “Call Me By Your Name”

BEST SCI-FI/ HORROR

Blade Runner 2049
“Get Out”
It
It Comes at Night
“The Shape of Water”

BEST ACTION/WAR

Baby Driver
“Dunkirk”
Logan
War for the Planet of the Apes
Wonder Woman

BEST COMEDY/MUSICAL

“The Big Sick”
“The Disaster Artist”
“Girls Trip”
“I, Tonya”
“Lady Bird”

BEST FIRST FEATURE

Aaron Sorkin, “Molly’s Game”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Kogonada, “Columbus”
Jeremy Gasper, “Patti Cake$”
Jordan Peele, “Get Out”

BEST INDEPENDENT FILM

“The Big Sick”
“Colossal”
A Ghost Story
“I, Tonya”
“Lady Bird”

BEST BLOCKBUSTER

Beauty and the Beast”
“Dunkirk”
Logan
War for the Planet of the Apes
Wonder Woman”

BEST CINEMATOGRAPHY

Bruno Delbonnel, “Darkest Hour”
Dan Laustsen, “The Shape of Water”
Hoyte van Hoytema, “Dunkirk”
Rachel Morrison, “Mudbound
Roger Deakins, “Blade Runner 2049”

BEST VISUAL EFFECTS

“Blade Runner 2049”
“Dunkirk”
“The Shape of Water”
“War for the Planet of the Apes”
“Wonder Woman”

BEST DOCUMENTARY

“An Inconvenient Sequel”
“Jane”
“Jim & Andy: The Great Beyond”
“Step”
“Whose Streets?”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

“BPM,” France
“First They Killed My Father,” Cambodia
“In the Fade,” Germany
“The Square,” Sweden
“Thelma,” Norway

BEST ANIMATED FILM

“The Breadwinner”
“Coco”
“Captain Underpants: The First Epic Movie”
The LEGO Batman Movie”
“Loving Vincent”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani, “The Big Sick”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Guillermo del Toro & Vanessa Taylor, “The Shape of Water”
Jordan Peele, “Get Out”
Martin McDonagh, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Aaron Sorkin, “Molly’s Game”
Luca Guadagnino, James Ivory, & Walter Fasano, “Call Me by Your Name”
Michael H. Weber & Scott Neustadter, “The Disaster Artist”
Scott Frank, James Mangold, & Michael Green, “Logan
Virgil Williams & Dee Rees, “Mudbound

BEST SUPPORTING ACTRESS

Allison Janney, “I, Tonya”
Holly Hunter, “The Big Sick”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Octavia Spencer, “The Shape of Water”
Tiffany Haddish, “Girls Trip”

BEST SUPPORTING ACTOR

Idris Elba, “Molly’s Game”
Michael Stuhlbarg, “Call Me By Your Name”
Patrick Stewart, “Logan
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Williem Dafoe, “The Florida Project”

BEST ACTRESS

Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Jessica Chastain, “Molly’s Game”
Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”

BEST ACTOR

Daniel Kaluuya, “Get Out”
Gary Oldman, “Darkest Hour”
James Franco, “The Disaster Artist”
Timothée Chalamet, “Call Me By Your Name”
Tom Hanks, “The Post”

The LAFCA embraces Call Me By Your Name!


Awards season continues with the Los Angeles Film Critics Association.  Here are their picks for the best of 2017!

PICTURE: “Call Me by Your Name”
Runner-up: “The Florida Project”

DIRECTOR: Guillermo del Toro, “The Shape of Water” and Luca Guadagnino, “Call Me by Your Name” (tie)

ACTOR: Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”
Runner-up: James Franco, “The Disaster Artist”

ACTRESS: Sally Hawkins, “The Shape Of Water”
Runner-up: Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

SUPPORTING ACTOR: Willem Dafoe, “The Florida Project”
Runner-up: Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

SUPPORTING ACTRESS: Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Runner-up: Mary J. Blige, “Mudbound

SCREENPLAY: Jordan Peele, “Get Out”
Runner-up: Martin McDonagh, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

ANIMATION: “The Breadwinner”
Runner-up: “Coco”

FOREIGN LANGUAGE FILM: “BPM” (Beats Per Minute) and “Loveless” (tie)

DOCUMENTARY / NON-FICTION FILM: “Faces Places”
Runner-up: “Jane”

NEW GENERATION: Greta Gerwig

FILM EDITING: Lee Smith, “Dunkirk”
Runner-up: Tatiana S. Riegel, “I, Tonya”

CINEMATOGRAPHY: Dan Laustsen, “The Shape of Water”
Runner-up: Roger Deakins, “Blade Runner 2049

PRODUCTION DESIGN: Dennis Gassner, “Blade Runner 2049
Runner-up: Paul D. Austerberry, “The Shape of Water”

MUSIC/SCORE: Jonny Greenwood, “Phantom Thread”
Runner-up: Alexandre Desplat, “The Shape of Water”

DOUGLAS E. EDWARDS INDEPENDENT/EXPERIMENTAL FILM/VIDEO: “Purge This Land” from director Lee Anne Schmitt

CAREER ACHIEVEMENT: Max von Sydow