Lisa’s Oscar Predictions For December!


With awards season now in full swing, I’m a lot more confident when it comes to making my Oscar predictions.  While I don’t know if it’s possible to guess with one hundred per cent accuracy, I would say that I’m 99.9% sure that these predictions are going to line up with January’s nominations.

If I’m wrong … well, keep it to yourself.

Be sure to check out my earlier predictions for November, October, September, August, July, June, May, April, March, February, and January.

Best Picture

Call Me By Your Name

The Disaster Artist

Dunkirk

The Florida Project

Get Out

Lady Bird

The Post

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing Missouri

Best Director

Guillermo Del Toro for The Shape Of Water

Greta Gerwig for Lady Bird

Christopher Nolan for Dunkirk

Jordan Peele for Get Out

Steven Spielberg for The Post

Best Actor

Timothee Chalamet in Call Me By Your Name

Daniel Day-Lewis in Phantom Thread

James Franco in The Disaster Artist

Daniel Kaluuya in Get Out

Gary Oldman in Darkest Hour

Best Actress

Sally Hawkins in The Shape of Water

Frances McDormand in Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Margot Robbie in I, Tonya

Saoirse Ronan in Lady Bird

Meryl Streep in The Post

Best Supporting Actor

Willem DaFoe in The Florida Project

Woody Harrelson in Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Christopher Plummer in All The Money In The World

Sam Rockwell in Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Michael Stuhlbarg in Call Me By Your Name

Best Supporting Actress

Mary J. Blige in Mudbound

Tiffany Haddish in Girls Trip

Holly Hunter in The Big Sick

Allison Janney in I, Tonya

Laurie Metcalf in Lady Bird

In case you’re wondering which sites I use to keep informed about the developments in the Oscar race, my two favorites are Awards Circuit and Awards Watch.  Both of them are more than worth a visit and are run by people who have a much better track record than I do, as far as predicting these things is concerned!

 

 

Advertisements

Here Are The 2017 Nominations From The Chicago Independent Film Critics!


The Chicago Independent Film Critics Circle should not be mistaken for the Chicago Film Critics Association.  However, since they’re both in Chicago, that does give me an excuse to once again use this picture of Al Capone.

Here are the nominees!

THE 10 BEST INDEPENDENT FILMS (in alphabetical order):

The Big Sick, Call Me By Your Name, The Florida Project, Get Out, A Ghost Story, Lady Bird, Lucky, Mudbound, The Shape of Water, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

THE 10 BEST STUDIO FILMS (in alphabetical order):

Baby Driver, Blade Runner 2049, Dunkirk, Logan, The Lost City of Z, mother!, Phantom Thread, The Post, Star Wars: The Last Jedi, Wonder Woman


The complete list of nominees for the 2017 CIFCC Awards:

BEST INDEPENDENT FILM

BEST STUDIO FILM

BEST FOREIGN FILM

  • Raw
  • The Square
  • Thelma

BEST DOCUMENTARY

  • Faces Places
  • Jane
  • Whose Streets?

BEST ANIMATED FILM

BEST DIRECTOR

  • Greta Gerwig, Lady Bird
  • Christopher Nolan, Dunkirk
  • Jordan Peele, Get Out

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

  • The Big Sick- Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani
  • Get Out- Jordan Peele
  • Lady Bird- Greta Gerwig

BEST ADAPTED SCREENPLAY

  • Call Me By Your Name- James Ivory
  • The Disaster Artist- Scott Neustadter and Michael H. Weber
  • Mudbound– Dee Rees and Virgil Williams

BEST ACTOR

  • Timothée Chalamet, Call Me By Your Name
  • Daniel Kaluuya, Get Out
  • Gary Oldman, Darkest Hour

BEST ACTRESS

  • Sally Hawkins, The Shape of Water
  • Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Saoirse Ronan, Lady Bird

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Willem Dafoe, The Florida Project
  • Richard Jenkins, The Shape of Water
  • Sam Rockwell, Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri
  • Michael Stuhlbarg, Call Me By Your Name

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Tiffany Haddish, Girls Trip
  • Allison Janney, I, Tonya
  • Laurie Metcalf, Lady Bird

BEST ENSEMBLE CAST

  • Get Out
  • Mudbound
  • The Post
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST CINEMATOGRAPHY

  • Blade Runner 2049– Roger Deakins
  • Dunkirk- Hoyte van Hoytema
  • The Shape of Water– Dan Laustsen

BEST PRODUCTION DESIGN

  • Blade Runner 2049– Dennis Gassner
  • mother!- Philip Messina
  • The Shape of Water- Paul D. Austerberry

BEST EDITING

BEST COSTUME DESIGN AND MAKEUP

  • Darkest Hour– Jacqueline Durran (costumes), Kazuhiro Tsuji, Lucy Sibbick and David Malinowski (makeup)
  • Phantom Thread– Mark Bridges (costumes), Paul Engelen (makeup)
  • The Shape of Water– Luis Sequeria (costumes), Jordan Samuel and Paula Fleet (makeup)

BEST ORIGINAL SCORE

BEST VISUAL EFFECTS


TRAILBLAZER AWARD

  • Sean Baker, The Florida Project
  • Jordan Peele, Get Out
  • Dee Rees, Mudbound

IMPACT AWARD

  • Greta Gerwig, Lady Bird
  • Patty Jenkins, Wonder Woman
  • Jordan Peele, Get Out

Here Are The 2017 Nominations of The Florida Film Critics!


Oddly, the Florida Film Critics showed very little love to The Florida Project.  The acclaimed film only received one nomination, for Willem DaFoe.

BEST PICTURE

  • “Call Me By Your Name”
  • “Dunkirk”
  • “Get Out”
  • “Lady Bird”
  • “The Shape Of Water”
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST DIRECTOR

  • Christopher Nolan – “Dunkirk”
  • Greta Gerwig – “Lady Bird”
  • Guillermo del Toro – “The Shape of Water”
  • Jordan Peele – “Get Out”
  • Martin McDonagh – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST ACTOR

  • Daniel Kaluuya – “Get Out”
  • Gary Oldman – “Darkest Hour”
  • James Franco – “The Disaster Artist”
  • Robert Pattinson – “Good Time”
  • Timothée Chalamet – “Call Me By Your Name”

BEST ACTRESS

  • Cynthia Nixon – “A Quiet Passion
  • Frances McDormand – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Margot Robbie – “I, Tonya”
  • Sally Hawkins – “The Shape of Water”
  • Saoirse Ronan – “Lady Bird”

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Armie Hammer – “Call Me By Your Name”
  • Barry Keoghan – “The Killing of A Sacred Deer”
  • Michael Stuhlbarg – “Call Me By Your Name”
  • Sam Rockwell – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Willem Dafoe – “The Florida Project”

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Allison Janney – “I, Tonya”
  • Holly Hunter – “The Big Sick”
  • Hong Chau – “Downsizing”
  • Laurie Metcalf – “Lady Bird”
  • Mary J. Blige – “Mudbound”

BEST ENSEMBLE

  • “Dunkirk”
  • “Get Out”
  • “I, Tonya”
  • “Lady Bird”
  • “The Big Sick”
  • “The Shape Of Water”
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

  • “Get Out”
  • “Lady Bird”
  • “The Big Sick”
  • “The Shape Of Water”
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST ADAPTED SCREENPLAY

  • “Call Me By Your Name”
  • “Marjorie Prime”
  • “Molly’s Game”
  • “The Disaster Artist”
  • “The Lost City of Z”
  • “Wonderstruck”

BEST CINEMATOGRAPHY

  • “Blade Runner 2049”
  • “Dunkirk”
  • “Personal Shopper”
  • “The Post”
  • “The Shape of Water”
  • “Wonderstruck”

BEST VISUAL EFFECTS

BEST ART DIRECTION/PRODUCTION DESIGN

  • Blade Runner 2049”
  • “Dunkirk”
  • “Phantom Thread”
  • “The Shape of Water”
  • “Wonderstruck”

BEST SCORE

  • “Blade Runner 2049”
  • “Dunkirk”
  • “Phantom Thread”
  • “The Shape of Water”
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST DOCUMENTARY

  • “Dawson City: Frozen Time”
  • “Ex Libris: New York Public Library”
  • “Faces Places”
  • “Jane”
  • “Joan Didion: The Center Will Not Hold”
  • “Kedi”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

  • “BPM”
  • “First They Killed My Father”
  • “Loveless”
  • “The Ornithologist”
  • “The Square”

BEST ANIMATED FILM

BEST FIRST FILM

BREAKOUT AWARD

  • Barry Keoghan
  • Greta Gerwig
  • Jordan Peele
  • Millicent Simmonds
  • Timothée Chalamet

Finally, Here Are The Winners From The Indiana Film Journalists Association!


Okay, one final precursor to share with everyone today.  The Indiana Film Journalists Association announced their picks for the best of 2017 on Monday.  They really liked Lady Bird and The Shape of Water.  They also liked Harry Dean Stanton for his final film role.

Best Film

Winner: “Lady Bird”
Runner-up: “The Shape of Water”

Other Finalists (listed alphabetically):

“Blade Runner 2049”
“Brigsby Bear”
“Dunkirk”
“The Florida Project”
“Get Out”
“The Post”
“Star Wars: The Last Jedi”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Best Animated Feature

Winner: “Coco”
Runner-Up: “Loving Vincent”

Best Foreign Language Film

Winner: “Faces Places”
Runner-Up: “BPM (Beats Per Minute)”

Best Documentary

Winner: “Let It Fall: Los Angeles 1982-1992”
Runner-Up: “Liyana”

Best Original Screenplay

Winner: Greta Gerwig, “Lady Bird”
Runner-up: Jordan Peele, “Get Out”

Best Adapted Screenplay

Winner: Scott Frank, James Mangold and Michael Green, “Logan”
Runner-up: Hampton Fancher and Michael Green, “Blade Runner 2049”

Best Director

Winner: Greta Gerwig, “Lady Bird”
Runner-up: Guillermo del Toro, “The Shape of Water”

Best Actress

Winner: Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Runner-up: Sally Hawkins, “Maudie”

Best Supporting Actress

Winner: Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Runner-up: Allison Janney, “I, Tonya”

Best Actor

Winner: Harry Dean Stanton, “Lucky”
Runner-up: Gary Oldman, “Darkest Hour”

Best Supporting Actor

Winner: Willem Dafoe, “The Florida Project”
Runner-up: Doug Jones, “The Shape of Water”

Best Vocal/Motion Capture Performance

Runner-up: Sean Gunn & Bradley Cooper, “Guardians of the Galaxy, Vol. 2”

Best Ensemble Acting

Winner: “The Florida Project”
Runner-up: “The Post”

Best Musical Score

Winner: Alexandre Desplat, “The Shape of Water”
Runner-up: Hans Zimmer and Benjamin Wallfisch, “Blade Runner 2049”

Breakout of the Year

Winner: Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name” and “Lady Bird”
Runner-up: Kogonada, “Columbus”

Original Vision Award

Winner: “Loving Vincent”
Runner-up: “Brigsby Bear

The Hoosier Award

Winner: “Columbus”
(As a special award, no runner-up is declared in this category.)

Here’s What The Southeast Film Critics Association Picked As the Best of 2017!


Best Film: “Get Out”
Runner-up: “The Shape Of Water”

Best actor: Gary Oldman, “Darkest Hour”
Runner-up: James Franco, “The Disaster Artist”

Best actress: Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Runner-up: Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Best supporting actor: Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Runner-up: Willem Dafoe, “The Florida Project”

Best supporting actress: Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Runner-up: Allison Janney, “I, Tonya”

Best ensemble: “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Runner-up: “The Post”

Best director: Guillermo Del Toro, “The Shape of Water”
Runner-up: Christopher Nolan, “Dunkirk”

Best original screenplay: Jordan Peele, for “Get Out”
Runner-up: Greta Gerwig, for “Lady Bird”

Best adapted screenplay: James Ivory, for “Call Me By My Name”
Runner-up: Dee Rees and Virgil Williams, for “Mudbound”

Best documentary: “Jane”
Runner-up: “Faces Places”

Best foreign-language film: “First They Killed My Father”
Runner-up: “The Square”

Best animated film: “Coco”
Runner-up: “Loving Vincent”

Best cinematography: Hoyte Van Hoytema, for “Dunkirk”
Runner-Up: Roger Deakins, for “Blade Runner 2049”

The Gene Wyatt Award: “Mudbound
Runner-Up: “The Florida Project”

SEFCA Top 10 of 2017
1. “Get Out”
2. “The Shape Of Water”
3. “Dunkirk”
4. “Lady Bird”
5. “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
6. “The Post”
7. “The Florida Project”
8. “Call Me By Your Name”
9. “Darkest Hour”
10. “The Disaster Artist”

The Los Angeles Online Film Critics Society Honors The Shape of Water and Hugh Jackman!


The Los Angeles Online Film Critics Society has named their picks for the best of 2017!

Best Picture
“The Shape of Water”

Best Actress
Sally Hawkins – “The Shape of Water”

Best Actor
Gary Oldman – “Darkest Hour”

Best Supporting Actress
Allison Janney – I, Tonya

Best Supporting Actor – TIE
Patrick Stewart – “Logan ”
Michael Stuhlbarg – “Call Me by Your Name”

Best Adapted Screenplay
Aaron Sorkin – “Molly’s Game”

Best Original Screenplay
Jordan Peele – “Get Out”

Best Male Director
Guillermo del Toro – “The Shape of Water”

Best Female Director
Greta Gerwig – “Lady Bird”

Best Animated Film
“Coco”

Best Foreign Film
“The Square”

Best Documentary – TIE
“Jane”
“Jim & Andy: The Great Beyond”

Best Visual Effects
“War for The Planet of the Apes”

Best Cinematography
Roger Deakins, “Blade Runner 2049”

Best Blockbuster
“Wonder Woman”

Best Independent Film
“Lady Bird”

Best First Feature
Jordan Peele, “Get Out”

Best Comedy or Musical
“The Big Sick ”

Best Action/War
“Baby Driver”

Best Sci-Fi/Horror
“Get Out ”

Best Actor or Actress 23 and Under
Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Best Stunt Work
“Baby Driver”

Best Score
Alexandre Desplat, “The Shape of Water”

Best Editing
Paul Machliss and Jonathan Amos, “Baby Driver”

Best Visual Effect Performance
Andy Serkis, “War for the Planet of the Apes”

Special Awards 

Trailblazer Award: Jessica Chastain

LAOFCS Achievement Award: Hugh Jackman

The St. Louis Film Critics Association Names The Shape Of Water As The Best of 2017!


On Sunday, the St. Louis Film Critics Association announced their picks for the best of 2017!

You can check out their nominees here and their winners below!

Best Film: The Shape of Water
Runner-up: The Post

Best Director: Guillermo del Toro – The Shape of Water
Runner-u: Denis Villeneuve – Blade Runner 2049

Best Actor: Gary Oldman – Darkest Hour
Runner-up: James Franco – The Disaster Artist

Best Actress: Frances McDormand – Three Billboard Outside Ebbing, Missouri
Runner-up: Sally Hawkins – The Shape of Water

Best Supporting Actor: Richard Jenkins – The Shape of Water
Runner-up: Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress: Laurie Metcalf – Lady Bird
Runner-up: Holly Hunter – The Big Sick

Best Original Screenplay: The Shape of Water – Guillermo del Toro & Vanessa Taylor
Runner-up: Lady Bird — Greta Gerwig

Best Adapted Screenplay: The Disaster Artist – Scott Neustadter & Michael H. Weber (Screenplay); Greg Sestero and Tom Bissell (Book)
Runners-up: Call Me By Your Name – James Ivory (Screenplay); Andre Aciman (Book) and Molly’s Game – Aaron Sorkin (Screenplay); Molly Bloom (Book) – tie

Best Editing: Baby Driver – Jonathan Amos and Paul Machliss
Runners-up: Dunkirk – Lee Smith and Sidney Wolinsky – The Shape of Water (tie)

Best Cinematography: Blade Runner 2049 – Roger Deakins
Runner-up: Hoyte Van Hoytema – Dunkirk

Best Production Design: The Shape of Water – Paul D. Austerberry
Runner-up: Blade Runner 2049 – Dennis Gassner

Best Visual Effects: Blade Runner 2049
Runner-up: The Shape of Water

Best Score: Phantom Thread – Jonny Greenwood
Runner-up: Dunkirk – Hans Zimmer

Best Soundtrack: Baby Driver
Runner-up: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animated Feature: Coco
Runner-up: Loving Vincent

Best Documentary Feature: Jane
Runner-up: Last Men in Aleppo

Best Foreign Language Feature: Land of Mine
Runner-up: First They Killed My Father

Best Scene: The Disaster Artist – Sixty-seven takes of “I did not hit her”.
Runners-up: Baby Driver – Baby gets coffee/opening credits and Lady Bird – The coach directing The Tempest using chalk talk (tie)