Here Are The 2017 Nominations of The Florida Film Critics!


Oddly, the Florida Film Critics showed very little love to The Florida Project.  The acclaimed film only received one nomination, for Willem DaFoe.

BEST PICTURE

  • “Call Me By Your Name”
  • “Dunkirk”
  • “Get Out”
  • “Lady Bird”
  • “The Shape Of Water”
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST DIRECTOR

  • Christopher Nolan – “Dunkirk”
  • Greta Gerwig – “Lady Bird”
  • Guillermo del Toro – “The Shape of Water”
  • Jordan Peele – “Get Out”
  • Martin McDonagh – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST ACTOR

  • Daniel Kaluuya – “Get Out”
  • Gary Oldman – “Darkest Hour”
  • James Franco – “The Disaster Artist”
  • Robert Pattinson – “Good Time”
  • Timothée Chalamet – “Call Me By Your Name”

BEST ACTRESS

  • Cynthia Nixon – “A Quiet Passion
  • Frances McDormand – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Margot Robbie – “I, Tonya”
  • Sally Hawkins – “The Shape of Water”
  • Saoirse Ronan – “Lady Bird”

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Armie Hammer – “Call Me By Your Name”
  • Barry Keoghan – “The Killing of A Sacred Deer”
  • Michael Stuhlbarg – “Call Me By Your Name”
  • Sam Rockwell – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Willem Dafoe – “The Florida Project”

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Allison Janney – “I, Tonya”
  • Holly Hunter – “The Big Sick”
  • Hong Chau – “Downsizing”
  • Laurie Metcalf – “Lady Bird”
  • Mary J. Blige – “Mudbound”

BEST ENSEMBLE

  • “Dunkirk”
  • “Get Out”
  • “I, Tonya”
  • “Lady Bird”
  • “The Big Sick”
  • “The Shape Of Water”
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

  • “Get Out”
  • “Lady Bird”
  • “The Big Sick”
  • “The Shape Of Water”
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST ADAPTED SCREENPLAY

  • “Call Me By Your Name”
  • “Marjorie Prime”
  • “Molly’s Game”
  • “The Disaster Artist”
  • “The Lost City of Z”
  • “Wonderstruck”

BEST CINEMATOGRAPHY

  • “Blade Runner 2049”
  • “Dunkirk”
  • “Personal Shopper”
  • “The Post”
  • “The Shape of Water”
  • “Wonderstruck”

BEST VISUAL EFFECTS

BEST ART DIRECTION/PRODUCTION DESIGN

  • Blade Runner 2049”
  • “Dunkirk”
  • “Phantom Thread”
  • “The Shape of Water”
  • “Wonderstruck”

BEST SCORE

  • “Blade Runner 2049”
  • “Dunkirk”
  • “Phantom Thread”
  • “The Shape of Water”
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST DOCUMENTARY

  • “Dawson City: Frozen Time”
  • “Ex Libris: New York Public Library”
  • “Faces Places”
  • “Jane”
  • “Joan Didion: The Center Will Not Hold”
  • “Kedi”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

  • “BPM”
  • “First They Killed My Father”
  • “Loveless”
  • “The Ornithologist”
  • “The Square”

BEST ANIMATED FILM

BEST FIRST FILM

BREAKOUT AWARD

  • Barry Keoghan
  • Greta Gerwig
  • Jordan Peele
  • Millicent Simmonds
  • Timothée Chalamet

The Vancouver Film Critics Circle Name Lady Bird The Best of 2017!


Best Film
“Lady Bird”

Best Actor
Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”

Best Actress
Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Best Supporting Actor 
Willem Dafoe, “The Florida Project”

Best Supporting Actress
Laurie Metcalf, “Lady Bird”

Best Director
Paul Thomas Anderson, “Phantom Thread”

Best Screenplay
Jordan Peele, “Get Out”

Best Foreign Language Film
“BPM”

Best Documentary
“Ex Libris: The New York Public Library”

Here Are The Online Film Critics Society Nominations!


The winners will be announced on December 28th.

It’s interesting to note that The Post is almost totally shut out here.  One thing I’ve noticed that critics who work for newspapers love The Post.  They see it as proof of their importance.  Online critics are far less impressed with The Post.  They tend to view it as a lament for a dead medium, a somewhat stodgy celebration of the past.  Whenever I finally get a chance to see The Post, I’ll let you know who’s right.

Best Picture
Call Me By Your Name
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
A Ghost Story
Lady Bird
mother!
Phantom Thread
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Director
Paul Thomas Anderson – Phantom Thread
Greta Gerwig – Lady Bird
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out
Guillermo del Toro – The Shape of Water

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name
James Franco – The Disaster Artist
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour
Robert Pattinson – Good Time

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water
Cynthia Nixon – A Quiet Passion
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird

Best Supporting Actor
Armie Hammer – Call Me By Your Name
Richard Jenkins – The Shape of Water
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Patrick Stewart – Logan
Michael Stuhlbarg – Call Me By Your Name

Best Supporting Actress
Mary J. Blige – Mudbound
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Ensemble
Get Out
Mudbound
Lady Bird
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Breakout Star
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name
Tiffany Haddish – Girls Trip
Daniel Kaluuya – Get Out
Dafne Keen – Logan
Brooklynn Prince – The Florida Project

Best Original Screenplay
Jordan Peele – Get Out
Greta Gerwig – Lady Bird
Paul Thomas Anderson – Phantom Thread
Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water
Martin McDonagh – Three Billboards

Best Adapted Screenplay
Sofia Coppola – The Beguiled
James Ivory – Call Me By Your Name
Scott Nestadter and Micheal Weber – The Disaster Artist
James Gray – Lost City of Z
Aaron Sorkin – Molly’s Game

Best Editing
Paul Machliss and Jonathan Amos – Baby Driver
Lee Smith – Dunkirk
Ben Safdie and Ronald Bronstein – Good Time
Tatiana S Riegel – I, Tonya
Sidney Wolinsky – The Shape of Water

Best Cinematography
Roger Deakins – Blade Runner 2049
Hoyte van Hoytema – Dunkirk
Darius Khondji – Lost City of Z
Rachel Morrison – Mudbound
Dan Laustsen – The Shape of Water

Best Animated Feature
Coco
The Breadwinner
In This Corner Of The World
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

Best Foreign Film
BPM (Beats Per Minute)
First They Killed My Father
Nocturama
Raw
The Square
Thelma

Best Documentary
Dawson City: Frozen Time
Ex Libris: The New York Public Library
Faces Places
Jane
The Work

Memorial Award
Jonathan Demme
John Hurt
Bill Paxton
George A. Romero
Harry Dean Stanton

Lifetime Achievement Award
Willem Dafoe
Daniel Day-Lewis
Roger Deakins
Christopher Plummer
Agnes Varda

Here Are The Chicago Film Critics Association Nominations!


Okay, only a few more precursors to go and we’ll be caught up.

Yesterday, The Chicago Film Critics Association announced their nominees for the best of 2017!  I’m happy that they did so because it gives me an excuse to use that picture of Al Capone that I use whenever I post anything about the Chicago Film Critics.

Here are their nominees!

Best Picture
“Call Me By Your Name”
“Dunkirk”
“Lady Bird”
“The Shape of Water”
“Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

Best Director
Guillermo Del Toro, “The Shape of Water”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Luca Guadagnino, “Call Me By Your Name”
Christopher Nolan, “Dunkirk”
Jordan Peele, “Get Out”

Best Actress
Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Vicky Krieps, “Phantom Thread”
Frances McDormand, “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Best Actor
Timothee Chalamet, “Call Me By Your Name”
Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
James Franco, “The Disaster Artist”
Gary Oldman, “Darkest Hour”
Harry Dean Stanton, “Lucky”

Best Supporting Actress
Mary J. Blige, “Mudbound”
Holly Hunter, “The Big Sick”
Allison Janney, “I, Tonya”
Lesley Manville, “Phantom Thread”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”

Best Supporting Actor
Willem Dafoe, “The Florida Project”
Armie Hammer, “Call Me By Your Name”
Jason Mitchell, “Mudbound”
Sam Rockwell, “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”
Michael Stuhlbarg, “Call Me By Your Name”

Best Adapted Screenplay
“Blade Runner 2049”
“Call My By Your Name”
“The Disaster Artist”
“Logan”
“Mudbound”

Best Original Screenplay
“The Big Sick”
“Get Out”
“Lady Bird”
“Phantom Thread”
“The Shape of Water”
“Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

Best Animated Film
“The Breadwinner”
“Coco”
“The LEGO Batman Movie”
“Loving Vincent”
“Your Name”

Best Documentary
“Abacus: Small Enough to Jail”
“City of Ghosts”
“Ex Libris: New York Public Library”
“Faces Places”
“Jane”
“Kedi”

“BPM (Beats Per Minute)”
“A Fantastic Woman”
“Loveless”
“Raw”
“The Square”

Best Art Direction
“Beauty and the Beast”
“Blade Runner 2049”
“Dunkirk”
“Phantom Thread”
“The Shape of Water”

Best Editing
“Baby Driver”
“Call Me By Your Name”
“Dunkirk”
“The Florida Project”
“Get Out”

Best Original Score
“Blade Runner 2049”
“Dunkirk”
“Phantom Thread”
“The Shape of Water”
“War For the Planet of the Apes”

Best Cinematography
“Blade Runner 2049”
“Dunkirk”
“The Florida Project”
“Mudbound”
“The Shape of Water”

Breakthrough Performer
Timothee Chalamet, “Call Me By Your Name”
Dafne Keen, “Logan”
Jessie Pinnick, “Princess Cyd”
Brooklynn Prince, “The Florida Project”
Florence Pugh, “Lady Macbeth”
Bria Vinaite, “The Florida Project”

Breakthrough Filmmaker
Kogonada, “Columbus”
Jordan Peele, “Get Out”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
John Carroll Lynch, “Lucky”
Julia Ducournau, “Raw”

Here Are The Seattle Film Critics Nominations!


Earlier today, the Seattle Film Critics Society announced their nominations for the best of 2017!  The winners will be announced on December 18th.

The most interesting thing about Seattle’s nominations?  The amount of love that they showed to Blade Runner 2049, an acclaimed film that, with the exception of Roger Deakins’s cinematography, was running the risk of being forgotten during the precursor season.  They also showed some love to Logan and The Disaster Artist, which made me happy.

With a tip of the hat to AwardsWatch, here are their nominations:

BEST PICTURE OF THE YEAR:

Blade Runner 2049 (Warner Bros.)

The Disaster Artist (A24)

Dunkirk (Warner Bros.)

The Florida Project (A24)

Get Out (Universal)

Lady Bird (A24)

Logan (20th Century Fox)

Phantom Thread (Focus Features)

The Post (20th Century Fox)

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Fox Searchlight)

 

BEST DIRECTOR:

Sean Baker – The Florida Project

Greta Gerwig – Lady Bird

Christopher Nolan – Dunkirk

Jordan Peele – Get Out

Denis Villeneuve – Blade Runner 2049

 

BEST ACTOR in a LEADING ROLE:

Daniel Day-Lewis – Phantom Thread

James Franco – The Disaster Artist

Daniel Kaluuya – Get Out

Gary Oldman – Darkest Hour

Robert Pattinson – Good Time

 

BEST ACTRESS in a LEADING ROLE:

Sally Hawkins – The Shape of Water

Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Margot Robbie – I, Tonya

Saoirse Ronan – Lady Bird

Meryl Streep – The Post

 

BEST ACTOR in a SUPPORTING ROLE:

Willem Dafoe – The Florida Project

Barry Keoghan – The Killing of a Sacred Deer

Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Michael Shannon – The Shape of Water

Patrick Stewart – Logan

 

BEST ACTRESS in a SUPPORTING ROLE:

Tiffany Haddish – Girls Trip

Holly Hunter – The Big Sick

Allison Janney – I, Tonya

Lesley Manville – Phantom Thread

Laurie Metcalf – Lady Bird

 

BEST ENSEMBLE CAST:

Call Me by Your Name

Get Out

Lady Bird

The Post

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

BEST SCREENPLAY:

The Big Sick – Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani

The Disaster Artist – Scott Neustadter & Michael H. Weber

Get Out – Jordan Peele

Lady Bird – Greta Gerwig

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Martin McDonagh

 

BEST ANIMATED FEATURE:

The Breadwinner – Nora Twomey, director

Coco – Adrian Molina, Lee Unkrich, directors

The LEGO Batman Movie – Chris McKay, director

Loving Vincent – Dorota Kobiela, Hugh Welchman, directors

Your Name. – Makoto Shinkai, director

 

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM:

Blade of the Immortal – Takashi Miike, director
BPM (Beats Per Minute) – Robin Campillo, director

Frantz – François Ozon, director

Raw – Julia Ducournau, director

Thelma – Joachim Trier, director

 

BEST DOCUMENTARY FEATURE:

City of Ghosts – Matthew Heineman, director

Ex Libris: The New York Public Library – Frederick Wiseman, director

Faces Places – JR, Agnès Varda, co-directors

LA 92 – Daniel Lindsay, T.J. Martin, directors

Step – Amanda Lipitz, director

 

BEST CINEMATOGRAPHY:

Blade Runner 2049 – Roger A. Deakins

Columbus – Elisha Christian

Dunkirk – Hoyte von Hoytema

The Florida Project – Alexis Zabé

The Shape of Water – Dan Laustsen

 

BEST COSTUME DESIGN:

Beauty and the Beast – Jacqueline Durran

Blade Runner 2049 – Rénee April

Darkest Hour – Jacqueline Durran

Phantom Thread – Mark Bridges

The Shape of Water – Luis Sequeira

 

BEST FILM EDITING:

Baby Driver – Paul Machliss, Jonathan Amos

Blade Runner 2049 – Joe Walker

Dunkirk – Lee Smith

Get Out – Gregory Plotkin

Lady Bird – Nick Houy

 

BEST ORIGINAL SCORE:

Blade Runner 2049 – Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer

Dunkirk – Hans Zimmer

Phantom Thread – Jonny Greenwood

War for the Planet of the Apes – Michael Giacchino

Wonderstruck – Carter Burwell

 

BEST PRODUCTION DESIGN:

Blade Runner 2049 – Dennis Gassner (Production Designer); Alessandra Querzola (Set Decorator)

Dunkirk – Nathan Crowley (Production Designer); Gary Fettis (Supervising Set Decorator)

Murder on the Orient Express – Jim Clay (Production Designer); Rebecca Alleway (Set Decorator)

Phantom Thread – Mark Tildesley (Production Designer); Véronique Melery (Set Decorator)

The Shape of Water – Paul Denham Austerberry (Production Designer); Shane Vieau, Jeff Melvin (Set Decorators)

 

BEST VISUAL EFFECTS:

Blade Runner 2049 – John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer
Dunkirk – Andrew Jackson, Andrew Lockley, Scott Fisher, Paul Corbould

The Shape of Water – Dennis Berardi, Luke Groves, Trey Harrell, Kevin Scott

Valerian and the City of a Thousand Planets – Scott Stokdyk, Jérome Lionard

War for the Planet of the Apes – Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist

 

BEST YOUTH PERFORMANCE (18 years of age or younger upon start of filming):

Dafne Keen – Logan
Sophia Lillis It

Brooklynn Prince – The Florida Project

Millicent Simmonds – Wonderstruck

Jacob Tremblay – Wonder

 

VILLAIN OF THE YEAR:

Dennis and various multiple personalities – Split – portrayed by James McAvoy

Martin – The Killing of a Sacred Deer – portrayed by Barry Keoghan

Pennywise – It – portrayed by Bill Skarsgård

Philip Krauss – Detroit – portrayed by Will Poulter

Richard Strickland – The Shape of Water – portrayed by Michael Shannon

Here Are The Nominations From The San Diego Film Critics Society!


The San Diego Film Critics Society announced their nominations for the best of 2017 earlier today!  The actual winners will be announce on December 11th.

Check them out below!

(I know this might seem a little dry to some people but I love lists.)

(By the way, in case you’re wondering which sites I usually put the most trust in when it comes to Oscar coverage, here they are: AwardsWatch and AwardsCircuit.  Two of my favorite sites ever, right there.)

Best Picture
CALL ME BY YOUR NAME
DUNKIRK
GET OUT
LADY BIRD
THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI

Best Director
Christopher Nolan, DUNKIRK
Greta Gerwig, LADY BIRD
Guillermo del Toro, THE SHAPE OF WATER
Jordan Peele, GET OUT
Martin McDonagh, THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI

Best Actor
Gary Oldman, DARKEST HOUR
James Franco, THE DISASTER ARTIST
James McAvoy, SPLIT
Robert Pattinson, GOOD TIME
Timothée Chalamet, CALL ME BY YOUR NAME

Best Actress
Frances McDormand, THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI
Margot Robbie, I, TONYA
Sally Hawkins, MAUDIE
Sally Hawkins, THE SHAPE OF WATER
Saoirse Ronan, LADY BIRD

Best Supporting Actor
Ethan Hawke, MAUDIE
Oscar Isaac, SUBURBICON
Sam Rockwell, THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI
Willem Dafoe, THE FLORIDA PROJECT
Woody Harrelson, THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI

Best Supporting Actress
Allison Janney I, TONYA
Bria Vinaite, THE FLORIDA PROJECT
Catherine Keener, GET OUT
Holly Hunter, THE BIG SICK
Laurie Metcalf, LADY BIRD

Best Comedic Performance
Daniel Craig, LOGAN LUCKY
Ezra Miller, JUSTICE LEAGUE
James Franco, THE DISASTER ARTIST
Lil Rel Howery, GET OUT
Ray Romano, THE BIG SICK

Best Original Screenplay
Christopher Nolan, DUNKIRK
Greta Gerwig, LADY BIRD
Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani, THE BIG SICK
Jordan Peele, GET OUT
Martin McDonagh, THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI

Best Adapted Screenplay
James Gray, THE LOST CITY OF Z
James Ivory, CALL ME BY YOUR NAME
Scott Neustadter & Michael H. Weber, THE DISASTER ARTIST
Sofia Coppola, THE BEGUILED
Virgil Williams & Dee Rees, MUDBOUND

Best Documentary
EX LIBRIS: THE NEW YORK PUBLIC LIBRARY
FACES PLACES
JANE
LAST MEN IN ALEPPO
THE WORK

Best Animated Film
COCO
LOVING VINCENT
MY ENTIRE HIGH SCHOOL SINKING INTO THE SEA
MY LIFE AS A ZUCCHINI
THE BOSS BABY

Best Foreign Language Film
BPM (BEATS PER MINUTE)
FACES PLACES
THE OTHER SIDE OF HOPE
THE SQUARE
THELMA

Best Editing
Jonathan Amos & Paul Machliss, BABY DRIVER
Jon Gregory, THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
Lee Smith, DUNKIRK
Sarah Broshar, Michael Kahn, THE POST
Sidney Wolinsky, THE SHAPE OF WATER

Best Cinematography
Ben Richardson, WIND RIVER
Dan Laustsen, THE SHAPE OF WATER
Darius Khondji, THE LOST CITY OF Z
Hoyte Van Hoytema, DUNKIRK
Roger Deakins, BLADE RUNNER 2049

Best Production Design
Anne Ross, THE BEGUILED
Alessandora Querzola and Dennis Gassner, BLADE RUNNER 2049
Nathan Crowley, DUNKIRK
Paul D. Austerberry, THE SHAPE OF WATER
Sarah Greenwood, BEAUTY AND THE BEAST

Best Visual Effects
BEAUTY AND THE BEAST
BLADE RUNNER 2049
DUNKIRK
THE SHAPE OF WATER
WAR FOR THE PLANET OF THE APES

Best Costume Design
Jacqueline Durran, BEAUTY and the BEAST
Jenny Eagan, HOSTILES
Luis Sesqueria, THE SHAPE OF WATER
Mark Bridges, PHANTOM THREAD
Sonia Grande, THE LOST CITY OF Z
Stacey Battat, THE BEGUILED

Best Use of Music
BABY DRIVER
BEAUTY AND THE BEAST
CALL ME BY YOUR NAME
DUNKIRK
THE SHAPE OF WATER

Breakthrough Artist
Barry Keoghan
Brooklyn Prince
Greta Gerwig
Jordan Peele
Sophia Lillis
Timothée Chalamet

Best Ensemble
GET OUT
LADY BIRD
MUDBOUND
THE POST
THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI

Here Are The 15 Semi-Finalists For The Best Documentary Oscar!


Yesterday, the Academy announced the 15 semi-finalists for the Best Documentary Feature Oscar.

I’ve seen quite  a few documentaries this year but I haven’t seen any of the films listed below.  Quite a few of them are on Netflix.  Abacus: Small Enough to Jail can be found on YouTube.  I have a feeling that An Inconvenient Sequel will win, just because Al Gore will probably trash Trump during his acceptance speech.

Anyway, here are the semi-finalists:

Abacus: Small Enough TO Jail,

Chasing Coral,

City of Ghosts,

Ex Libris — The New York Public Library,

Faces Places,

Human Flow,

Icarus,

An Inconvenient Sequel,

Jane,

LA 92,

Last Man in Aleppo,

Long Strange Trip,

One Of Us,

Strong Island,

Unrest