The Florida Film Critics Name Dunkirk The Best of 2017!


The Florida Film Critics have announced their picks for the best of 2017!  Check out the nominees here and the winners below!

Best Picture — Dunkirk

Best Director — Christopher Nolan for Dunkirk

Best Actor — Timothee Chalamet, Call Me By Your Name

Best Actress — Margot Robbie, I, Tonya

Best Supporting Actor — Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress — Allison Janney, I, Tonya

Best Ensemble — Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Original Screenplay — Get Out

Best Adapted Screenplay — Call Me By Your Name

Best Cinematography — Blade Runner 2049

Best Visual Effects — Blade Runner 2049

Best Art Direction/Production Design — Blade Runner 2049

Best Score — Blade Runner 2049

Best Documentary — Jane

Best Foreign Language Film — BPM

Best Animated Film — Coco

Best First Film — Get Out

Pauline Kael Breakout Award — Timothee Chalamet

The Golden Orange — The Cast and Crew of The Florida Project

Here Are The 2017 Nominations of The Florida Film Critics!


Oddly, the Florida Film Critics showed very little love to The Florida Project.  The acclaimed film only received one nomination, for Willem DaFoe.

BEST PICTURE

  • “Call Me By Your Name”
  • “Dunkirk”
  • “Get Out”
  • “Lady Bird”
  • “The Shape Of Water”
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST DIRECTOR

  • Christopher Nolan – “Dunkirk”
  • Greta Gerwig – “Lady Bird”
  • Guillermo del Toro – “The Shape of Water”
  • Jordan Peele – “Get Out”
  • Martin McDonagh – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST ACTOR

  • Daniel Kaluuya – “Get Out”
  • Gary Oldman – “Darkest Hour”
  • James Franco – “The Disaster Artist”
  • Robert Pattinson – “Good Time”
  • Timothée Chalamet – “Call Me By Your Name”

BEST ACTRESS

  • Cynthia Nixon – “A Quiet Passion
  • Frances McDormand – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Margot Robbie – “I, Tonya”
  • Sally Hawkins – “The Shape of Water”
  • Saoirse Ronan – “Lady Bird”

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Armie Hammer – “Call Me By Your Name”
  • Barry Keoghan – “The Killing of A Sacred Deer”
  • Michael Stuhlbarg – “Call Me By Your Name”
  • Sam Rockwell – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Willem Dafoe – “The Florida Project”

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Allison Janney – “I, Tonya”
  • Holly Hunter – “The Big Sick”
  • Hong Chau – “Downsizing”
  • Laurie Metcalf – “Lady Bird”
  • Mary J. Blige – “Mudbound”

BEST ENSEMBLE

  • “Dunkirk”
  • “Get Out”
  • “I, Tonya”
  • “Lady Bird”
  • “The Big Sick”
  • “The Shape Of Water”
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

  • “Get Out”
  • “Lady Bird”
  • “The Big Sick”
  • “The Shape Of Water”
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST ADAPTED SCREENPLAY

  • “Call Me By Your Name”
  • “Marjorie Prime”
  • “Molly’s Game”
  • “The Disaster Artist”
  • “The Lost City of Z”
  • “Wonderstruck”

BEST CINEMATOGRAPHY

  • “Blade Runner 2049”
  • “Dunkirk”
  • “Personal Shopper”
  • “The Post”
  • “The Shape of Water”
  • “Wonderstruck”

BEST VISUAL EFFECTS

BEST ART DIRECTION/PRODUCTION DESIGN

  • Blade Runner 2049”
  • “Dunkirk”
  • “Phantom Thread”
  • “The Shape of Water”
  • “Wonderstruck”

BEST SCORE

  • “Blade Runner 2049”
  • “Dunkirk”
  • “Phantom Thread”
  • “The Shape of Water”
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST DOCUMENTARY

  • “Dawson City: Frozen Time”
  • “Ex Libris: New York Public Library”
  • “Faces Places”
  • “Jane”
  • “Joan Didion: The Center Will Not Hold”
  • “Kedi”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

  • “BPM”
  • “First They Killed My Father”
  • “Loveless”
  • “The Ornithologist”
  • “The Square”

BEST ANIMATED FILM

BEST FIRST FILM

BREAKOUT AWARD

  • Barry Keoghan
  • Greta Gerwig
  • Jordan Peele
  • Millicent Simmonds
  • Timothée Chalamet

Finally, Here Are The Winners From The Indiana Film Journalists Association!


Okay, one final precursor to share with everyone today.  The Indiana Film Journalists Association announced their picks for the best of 2017 on Monday.  They really liked Lady Bird and The Shape of Water.  They also liked Harry Dean Stanton for his final film role.

Best Film

Winner: “Lady Bird”
Runner-up: “The Shape of Water”

Other Finalists (listed alphabetically):

“Blade Runner 2049”
“Brigsby Bear”
“Dunkirk”
“The Florida Project”
“Get Out”
“The Post”
“Star Wars: The Last Jedi”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Best Animated Feature

Winner: “Coco”
Runner-Up: “Loving Vincent”

Best Foreign Language Film

Winner: “Faces Places”
Runner-Up: “BPM (Beats Per Minute)”

Best Documentary

Winner: “Let It Fall: Los Angeles 1982-1992”
Runner-Up: “Liyana”

Best Original Screenplay

Winner: Greta Gerwig, “Lady Bird”
Runner-up: Jordan Peele, “Get Out”

Best Adapted Screenplay

Winner: Scott Frank, James Mangold and Michael Green, “Logan”
Runner-up: Hampton Fancher and Michael Green, “Blade Runner 2049”

Best Director

Winner: Greta Gerwig, “Lady Bird”
Runner-up: Guillermo del Toro, “The Shape of Water”

Best Actress

Winner: Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Runner-up: Sally Hawkins, “Maudie”

Best Supporting Actress

Winner: Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Runner-up: Allison Janney, “I, Tonya”

Best Actor

Winner: Harry Dean Stanton, “Lucky”
Runner-up: Gary Oldman, “Darkest Hour”

Best Supporting Actor

Winner: Willem Dafoe, “The Florida Project”
Runner-up: Doug Jones, “The Shape of Water”

Best Vocal/Motion Capture Performance

Runner-up: Sean Gunn & Bradley Cooper, “Guardians of the Galaxy, Vol. 2”

Best Ensemble Acting

Winner: “The Florida Project”
Runner-up: “The Post”

Best Musical Score

Winner: Alexandre Desplat, “The Shape of Water”
Runner-up: Hans Zimmer and Benjamin Wallfisch, “Blade Runner 2049”

Breakout of the Year

Winner: Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name” and “Lady Bird”
Runner-up: Kogonada, “Columbus”

Original Vision Award

Winner: “Loving Vincent”
Runner-up: “Brigsby Bear

The Hoosier Award

Winner: “Columbus”
(As a special award, no runner-up is declared in this category.)

The Vancouver Film Critics Circle Name Lady Bird The Best of 2017!


Best Film
“Lady Bird”

Best Actor
Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”

Best Actress
Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Best Supporting Actor 
Willem Dafoe, “The Florida Project”

Best Supporting Actress
Laurie Metcalf, “Lady Bird”

Best Director
Paul Thomas Anderson, “Phantom Thread”

Best Screenplay
Jordan Peele, “Get Out”

Best Foreign Language Film
“BPM”

Best Documentary
“Ex Libris: The New York Public Library”

Here Are The Online Film Critics Society Nominations!


The winners will be announced on December 28th.

It’s interesting to note that The Post is almost totally shut out here.  One thing I’ve noticed that critics who work for newspapers love The Post.  They see it as proof of their importance.  Online critics are far less impressed with The Post.  They tend to view it as a lament for a dead medium, a somewhat stodgy celebration of the past.  Whenever I finally get a chance to see The Post, I’ll let you know who’s right.

Best Picture
Call Me By Your Name
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
A Ghost Story
Lady Bird
mother!
Phantom Thread
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Director
Paul Thomas Anderson – Phantom Thread
Greta Gerwig – Lady Bird
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out
Guillermo del Toro – The Shape of Water

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name
James Franco – The Disaster Artist
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour
Robert Pattinson – Good Time

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water
Cynthia Nixon – A Quiet Passion
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird

Best Supporting Actor
Armie Hammer – Call Me By Your Name
Richard Jenkins – The Shape of Water
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Patrick Stewart – Logan
Michael Stuhlbarg – Call Me By Your Name

Best Supporting Actress
Mary J. Blige – Mudbound
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Ensemble
Get Out
Mudbound
Lady Bird
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Breakout Star
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name
Tiffany Haddish – Girls Trip
Daniel Kaluuya – Get Out
Dafne Keen – Logan
Brooklynn Prince – The Florida Project

Best Original Screenplay
Jordan Peele – Get Out
Greta Gerwig – Lady Bird
Paul Thomas Anderson – Phantom Thread
Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water
Martin McDonagh – Three Billboards

Best Adapted Screenplay
Sofia Coppola – The Beguiled
James Ivory – Call Me By Your Name
Scott Nestadter and Micheal Weber – The Disaster Artist
James Gray – Lost City of Z
Aaron Sorkin – Molly’s Game

Best Editing
Paul Machliss and Jonathan Amos – Baby Driver
Lee Smith – Dunkirk
Ben Safdie and Ronald Bronstein – Good Time
Tatiana S Riegel – I, Tonya
Sidney Wolinsky – The Shape of Water

Best Cinematography
Roger Deakins – Blade Runner 2049
Hoyte van Hoytema – Dunkirk
Darius Khondji – Lost City of Z
Rachel Morrison – Mudbound
Dan Laustsen – The Shape of Water

Best Animated Feature
Coco
The Breadwinner
In This Corner Of The World
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

Best Foreign Film
BPM (Beats Per Minute)
First They Killed My Father
Nocturama
Raw
The Square
Thelma

Best Documentary
Dawson City: Frozen Time
Ex Libris: The New York Public Library
Faces Places
Jane
The Work

Memorial Award
Jonathan Demme
John Hurt
Bill Paxton
George A. Romero
Harry Dean Stanton

Lifetime Achievement Award
Willem Dafoe
Daniel Day-Lewis
Roger Deakins
Christopher Plummer
Agnes Varda

Rising From the Flame, The Phoenix Critics Circle Reveals Their Nominations For The Best of 2017!


 

Yesterday, the Phoenix Critics Circle revealed their nominations for the best films and performances of 2017!

Best Picture

  • “Dunkirk”
  • “The Florida Project”
  • “Lady Bird”
  • “The Shape of Water”
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Best Comedy Film

  • “The Big Sick”
  • “The Disaster Artist”
  • “I, Tonya”
  • “Lady Bird”
  • “Logan Lucky”

Best Science Fiction Film

Best Horror Film

Best Mystery or Thriller Film

  • “The Beguiled”
  • “Get Out”
  • “The Killing of a Sacred Deer”
  • “mother!”
  • “Murder on the Orient Express”
  • “The Post”
  • “Split”
  • “Wind River”

Best Animated Film

Best Foreign Language Film

  • “BPM (Beats per Minute)”
  • “In the Fade”
  • Raw”
  • “The Square”
  • “Thelma”

Best Documentary

  • “City of Ghosts”
  • “Jane”
  • “Step”
  • “Whose Streets”

Best Actor

  • Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”
  • Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
  • James Franco, “The Disaster Artist”
  • Daniel Kaluuya, “Get Out”
  • Gary Oldman, “Darkest Hour”
  • Harry Dean Stanton, “Lucky”

Best Actress

  • Jessica Chastain, “Molly’s Game”
  • Sally Hawkins, “The Shape of Water”
  • Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Margot Robbie, “I, Tonya”
  • Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Best Supporting Actor

  • Willem Dafoe, “The Florida Project”
  • Armie Hammer, “Call Me By Your Name”
  • Richard Jenkins, “The Shape of Water”
  • Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Michael Stuhlbarg, “Call Me by Your Name”

Best Supporting Actress

  • Mary J. Blige, “Mudbound”
  • Holly Hunter, “The Big Sick”
  • Allison Janney, “I Tonya”
  • Laurie Metcalf, “Lady Bird”
  • Octavia Spencer, “The Shape of Water”

Best Director

Best Screenplay

  • Greta Gerwig, “Lady Bird”
  • Liz Hannah and Josh Singer, “The Post”
  • Martin McDonagh, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Jordan Peele, “Get Out”
  • Aaron Sorkin, “Molly’s Game”

Best Score

  • Alexandre Desplat, “The Shape of Water”
  • Jonny Greenwood, “Phantom Thread”
  • Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer, “Blade Runner 2049”
  • Hans Zimmer, “Dunkirk”

 

Here Are The Nominations From The Houston Film Critics!


This year, Houston proved once again that Texas is better than the upper 48.  In the face of adversity, Texans came together and helped each other out and basically but the rest of America to shame.

Then to top it all off, The Houston Film Critics got together and came up with an intriguing list of the films and performances that they consider to be the best of 2017!

Love you, Houston!

Here are their nominations:

Picture:
The Big Sick
Call Me By Your Name
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
Lady Bird
Logan
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Director:
Guillermo del Toro, “The Shape of Water”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Christopher Nolan, “Dunkirk”
Jordan Peele, “Get Out”
Steven Spielberg, “The Post”

Actor:
Timothee Chalamet, “Call Me By Your Name”
James Franco, “The Disaster Artist”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
Robert Pattinson, “Good Time”
Andy Serkis, “War for the Planet of the Apes

Actress:
Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Brooklyn Prince, “The Florida Project”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Supporting Actor:
Willem Defoe, “The Florida Project”
Richard Jenkins, “The Shape of Water”
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Patrick Stewart, “Logan
Michael Stuhlbarg, “Call Me By Your Name”

Supporting Actress:
Holly Hunter, “The Big Sick”
Allison Janney, “I, Tonya”
Dafne Keen, “Logan
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Octavia Spencer, “The Shape of Water”

Screenplay:
“The Big Sick,” Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani
“Get Out,” Jordan Peele
“Lady Bird,” Greta Gerwig
“The Post,” Elizabeth Hanna and Josh Singer
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh

Cinematography:
Blade Runner 2049,” Roger Deakins
“Call Me By Your Name,” Sayombhu Mukdeeprom
“Dunkirk,” Hoyte van Hoytema
“The Shape of Water,” Dan Laustsen
“Wonder Wheel,” Vittoria Storaro

Animated Film:
“The Breadwinner”
“Coco”
“Despicable Me 3”
The Lego Batman Movie
“Loving Vincent”

Original Score:
Blade Runner 2049,” Ben Wallfisch and Hans Zimmer
“Dunkirk,” Hans Zimmer
“The Post,” John Williams
“The Shape of Water,” Alexandre Desplat
War for the Planet of the Apes,” Michael Giacchino

Best Original Song:
“Evermore” (“Beauty and the Beast”)
“I Get Overwhelmed” (“A Ghost Story”)
“Never Forget” (“Murder on the Orient Express”)
“Remember Me” (“Coco”)
“Visions of Gideon” (“Call Me By Your Name”)

Foreign Language Film:
“BPM”
“Blade of the Immortal”
“First They Killed My Father”
“The Square”
“Thelma”

Documentary Feature:
“Faces Places”
“Jane”
“Kedi”
“Step”
“The Work”

Visual Effects:
Blade Runner 2049
“The Shape of Water”
War for the Planet of the Apes

Poster:
Baby Driver
It
“Logan Lucky”
“Mother”
“The Shape of Water”

Texas Independent Film Award:
A Ghost Story
“Mr. Roosevelt”
“Mustang Island”
“The Secret Life of Lance Letscher”
Song to Song