Here Are Your 2017 Oscar Winners!


Here are the winners of the 90th annual Academy Awards!

Best Picture — The Shape of Water

Best Director — Guillermo Del Toro for The Shape Of Water

Best Actor — Gary Oldman, Darkest Hour

Best Actress — Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actor — Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress — Allison Janney, I, Tonya

Best Original Screenplay– Jordan Peele, Get Out

Best Adapted Screenplay — James Ivory, Call Me By Your Name

Best Animated Feature — Coco

Best Production Design — The Shape of Water

Best Cinematography — Blade Runner 2049

Best Costume Design — Phantom Thread

Best Film Editing — Dunkirk

Best Hair and Makeup — Darkest Hour

Best Sound Mixing — Dunkirk

Best Sound Editing — Dunkirk

Best Visual Effects — Blade Runner 2049

Best Original Score — The Shape of Water

Best Original Song — “Remember Me” from Coco

Best Foreign Language Film — A Fantastic Woman

Best Documentary Feature — Icarus

Best Animated Short — Dear Basketball

Best Live Action Short — The Silent Child

Best Documentary Short — Heaven is a Traffic Jam on the 405

Here Are The 2017 Nominations From The Chicago Independent Film Critics!


The Chicago Independent Film Critics Circle should not be mistaken for the Chicago Film Critics Association.  However, since they’re both in Chicago, that does give me an excuse to once again use this picture of Al Capone.

Here are the nominees!

THE 10 BEST INDEPENDENT FILMS (in alphabetical order):

The Big Sick, Call Me By Your Name, The Florida Project, Get Out, A Ghost Story, Lady Bird, Lucky, Mudbound, The Shape of Water, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

THE 10 BEST STUDIO FILMS (in alphabetical order):

Baby Driver, Blade Runner 2049, Dunkirk, Logan, The Lost City of Z, mother!, Phantom Thread, The Post, Star Wars: The Last Jedi, Wonder Woman


The complete list of nominees for the 2017 CIFCC Awards:

BEST INDEPENDENT FILM

BEST STUDIO FILM

BEST FOREIGN FILM

  • Raw
  • The Square
  • Thelma

BEST DOCUMENTARY

  • Faces Places
  • Jane
  • Whose Streets?

BEST ANIMATED FILM

BEST DIRECTOR

  • Greta Gerwig, Lady Bird
  • Christopher Nolan, Dunkirk
  • Jordan Peele, Get Out

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

  • The Big Sick– Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani
  • Get Out- Jordan Peele
  • Lady Bird- Greta Gerwig

BEST ADAPTED SCREENPLAY

  • Call Me By Your Name- James Ivory
  • The Disaster Artist- Scott Neustadter and Michael H. Weber
  • Mudbound– Dee Rees and Virgil Williams

BEST ACTOR

  • Timothée Chalamet, Call Me By Your Name
  • Daniel Kaluuya, Get Out
  • Gary Oldman, Darkest Hour

BEST ACTRESS

  • Sally Hawkins, The Shape of Water
  • Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Saoirse Ronan, Lady Bird

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Willem Dafoe, The Florida Project
  • Richard Jenkins, The Shape of Water
  • Sam Rockwell, Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri
  • Michael Stuhlbarg, Call Me By Your Name

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Tiffany Haddish, Girls Trip
  • Allison Janney, I, Tonya
  • Laurie Metcalf, Lady Bird

BEST ENSEMBLE CAST

  • Get Out
  • Mudbound
  • The Post
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST CINEMATOGRAPHY

  • Blade Runner 2049– Roger Deakins
  • Dunkirk- Hoyte van Hoytema
  • The Shape of Water– Dan Laustsen

BEST PRODUCTION DESIGN

  • Blade Runner 2049– Dennis Gassner
  • mother!- Philip Messina
  • The Shape of Water- Paul D. Austerberry

BEST EDITING

BEST COSTUME DESIGN AND MAKEUP

  • Darkest Hour– Jacqueline Durran (costumes), Kazuhiro Tsuji, Lucy Sibbick and David Malinowski (makeup)
  • Phantom Thread– Mark Bridges (costumes), Paul Engelen (makeup)
  • The Shape of Water– Luis Sequeria (costumes), Jordan Samuel and Paula Fleet (makeup)

BEST ORIGINAL SCORE

BEST VISUAL EFFECTS


TRAILBLAZER AWARD

  • Sean Baker, The Florida Project
  • Jordan Peele, Get Out
  • Dee Rees, Mudbound

IMPACT AWARD

  • Greta Gerwig, Lady Bird
  • Patty Jenkins, Wonder Woman
  • Jordan Peele, Get Out

Here’s What The Southeast Film Critics Association Picked As the Best of 2017!


Best Film: “Get Out”
Runner-up: “The Shape Of Water”

Best actor: Gary Oldman, “Darkest Hour”
Runner-up: James Franco, “The Disaster Artist”

Best actress: Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Runner-up: Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Best supporting actor: Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Runner-up: Willem Dafoe, “The Florida Project”

Best supporting actress: Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Runner-up: Allison Janney, “I, Tonya”

Best ensemble: “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Runner-up: “The Post”

Best director: Guillermo Del Toro, “The Shape of Water”
Runner-up: Christopher Nolan, “Dunkirk”

Best original screenplay: Jordan Peele, for “Get Out”
Runner-up: Greta Gerwig, for “Lady Bird”

Best adapted screenplay: James Ivory, for “Call Me By My Name”
Runner-up: Dee Rees and Virgil Williams, for “Mudbound”

Best documentary: “Jane”
Runner-up: “Faces Places”

Best foreign-language film: “First They Killed My Father”
Runner-up: “The Square”

Best animated film: “Coco”
Runner-up: “Loving Vincent”

Best cinematography: Hoyte Van Hoytema, for “Dunkirk”
Runner-Up: Roger Deakins, for “Blade Runner 2049”

The Gene Wyatt Award: “Mudbound
Runner-Up: “The Florida Project”

SEFCA Top 10 of 2017
1. “Get Out”
2. “The Shape Of Water”
3. “Dunkirk”
4. “Lady Bird”
5. “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
6. “The Post”
7. “The Florida Project”
8. “Call Me By Your Name”
9. “Darkest Hour”
10. “The Disaster Artist”

The St. Louis Film Critics Association Names The Shape Of Water As The Best of 2017!


On Sunday, the St. Louis Film Critics Association announced their picks for the best of 2017!

You can check out their nominees here and their winners below!

Best Film: The Shape of Water
Runner-up: The Post

Best Director: Guillermo del Toro – The Shape of Water
Runner-u: Denis Villeneuve – Blade Runner 2049

Best Actor: Gary Oldman – Darkest Hour
Runner-up: James Franco – The Disaster Artist

Best Actress: Frances McDormand – Three Billboard Outside Ebbing, Missouri
Runner-up: Sally Hawkins – The Shape of Water

Best Supporting Actor: Richard Jenkins – The Shape of Water
Runner-up: Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress: Laurie Metcalf – Lady Bird
Runner-up: Holly Hunter – The Big Sick

Best Original Screenplay: The Shape of Water – Guillermo del Toro & Vanessa Taylor
Runner-up: Lady Bird — Greta Gerwig

Best Adapted Screenplay: The Disaster Artist – Scott Neustadter & Michael H. Weber (Screenplay); Greg Sestero and Tom Bissell (Book)
Runners-up: Call Me By Your Name – James Ivory (Screenplay); Andre Aciman (Book) and Molly’s Game – Aaron Sorkin (Screenplay); Molly Bloom (Book) – tie

Best Editing: Baby Driver – Jonathan Amos and Paul Machliss
Runners-up: Dunkirk – Lee Smith and Sidney Wolinsky – The Shape of Water (tie)

Best Cinematography: Blade Runner 2049 – Roger Deakins
Runner-up: Hoyte Van Hoytema – Dunkirk

Best Production Design: The Shape of Water – Paul D. Austerberry
Runner-up: Blade Runner 2049 – Dennis Gassner

Best Visual Effects: Blade Runner 2049
Runner-up: The Shape of Water

Best Score: Phantom Thread – Jonny Greenwood
Runner-up: Dunkirk – Hans Zimmer

Best Soundtrack: Baby Driver
Runner-up: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animated Feature: Coco
Runner-up: Loving Vincent

Best Documentary Feature: Jane
Runner-up: Last Men in Aleppo

Best Foreign Language Feature: Land of Mine
Runner-up: First They Killed My Father

Best Scene: The Disaster Artist – Sixty-seven takes of “I did not hit her”.
Runners-up: Baby Driver – Baby gets coffee/opening credits and Lady Bird – The coach directing The Tempest using chalk talk (tie)

Here Are The Online Film Critics Society Nominations!


The winners will be announced on December 28th.

It’s interesting to note that The Post is almost totally shut out here.  One thing I’ve noticed that critics who work for newspapers love The Post.  They see it as proof of their importance.  Online critics are far less impressed with The Post.  They tend to view it as a lament for a dead medium, a somewhat stodgy celebration of the past.  Whenever I finally get a chance to see The Post, I’ll let you know who’s right.

Best Picture
Call Me By Your Name
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
A Ghost Story
Lady Bird
mother!
Phantom Thread
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Director
Paul Thomas Anderson – Phantom Thread
Greta Gerwig – Lady Bird
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out
Guillermo del Toro – The Shape of Water

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name
James Franco – The Disaster Artist
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour
Robert Pattinson – Good Time

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water
Cynthia Nixon – A Quiet Passion
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird

Best Supporting Actor
Armie Hammer – Call Me By Your Name
Richard Jenkins – The Shape of Water
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Patrick Stewart – Logan
Michael Stuhlbarg – Call Me By Your Name

Best Supporting Actress
Mary J. Blige – Mudbound
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Ensemble
Get Out
Mudbound
Lady Bird
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Breakout Star
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name
Tiffany Haddish – Girls Trip
Daniel Kaluuya – Get Out
Dafne Keen – Logan
Brooklynn Prince – The Florida Project

Best Original Screenplay
Jordan Peele – Get Out
Greta Gerwig – Lady Bird
Paul Thomas Anderson – Phantom Thread
Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water
Martin McDonagh – Three Billboards

Best Adapted Screenplay
Sofia Coppola – The Beguiled
James Ivory – Call Me By Your Name
Scott Nestadter and Micheal Weber – The Disaster Artist
James Gray – Lost City of Z
Aaron Sorkin – Molly’s Game

Best Editing
Paul Machliss and Jonathan Amos – Baby Driver
Lee Smith – Dunkirk
Ben Safdie and Ronald Bronstein – Good Time
Tatiana S Riegel – I, Tonya
Sidney Wolinsky – The Shape of Water

Best Cinematography
Roger Deakins – Blade Runner 2049
Hoyte van Hoytema – Dunkirk
Darius Khondji – Lost City of Z
Rachel Morrison – Mudbound
Dan Laustsen – The Shape of Water

Best Animated Feature
Coco
The Breadwinner
In This Corner Of The World
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

Best Foreign Film
BPM (Beats Per Minute)
First They Killed My Father
Nocturama
Raw
The Square
Thelma

Best Documentary
Dawson City: Frozen Time
Ex Libris: The New York Public Library
Faces Places
Jane
The Work

Memorial Award
Jonathan Demme
John Hurt
Bill Paxton
George A. Romero
Harry Dean Stanton

Lifetime Achievement Award
Willem Dafoe
Daniel Day-Lewis
Roger Deakins
Christopher Plummer
Agnes Varda

Here’s What Won In Chicago!


 

The Chicago Film Critics Association has spoken!  Check out their nominees here and the winners below!

THE 2017 CHICAGO FILM CRITICS ASSOCIATION AWARDS

Best Picture- “Lady Bird”

Best Director- Christopher Nolan, “Dunkirk”

Best Actor- Timothée Chalamet, “Call Me By Your Name”

Best Actress- Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Best Supporting Actor- Willem Dafoe, “The Florida Project”

Best Supporting Actress- Laurie Metcalf, “Lady Bird”

Best Original Screenplay- Jordan Peele, “Get Out”

Best Adapted Screenplay- James Ivory, “Call Me By Your Name”

Best Foreign Language Film- “The Square”

Best Documentary- “Jane”

Best Animated Feature- “Coco”

Best Cinematography- Roger Deakins, “Blade Runner 2049

Best Editing- Jonathan Amos and Paul Machliss, “Baby Driver

Best Art Direction- “Blade Runner 2049

Best Original Score- Jonny Greenwood, “Phantom Thread”

Most Promising Performer- Timothee Chalamet, “Call Me By Your Name”

Most Promising Filmmaker- Greta Gerwig, “Lady Bird”

Florida Wins With The San Francisco Film Critics!


Yesterday, the San Francisco Film Critics Circle announced their picks for the best of 2017!

You can check out their nominations here and their winners below!

Best Picture — The Florida Project

Best Director — Guillermo Del Toro for The Shape of Water

Best Actor — Andy Serkis in War for the Planet of the Apes

Best Actress — Margot Robbie in I, Tonya

Best Supporting Actor — Willem DaFoe in The Florida Project

Best Supporting Actress — Laurie Metcalf in Lady Bird

Best Foreign Language Film — BPM

Best Animated Film — Coco

Best Documentary — Faces Places

Best Cinematography — Roger Deakins, Blade Runner 2049

Best Production Design — Paul D. Austerberry, The Shape of Water

Best Editing — Paul Machliss and Jonathan Amos, Baby Driver

Best Original Screenplay — Jordan Peele, Get Out

Best Adapted Screenplay — James Ivory, Call Me By Your Name

Best Original Score — Johnny Greenwood, Phantom Thread

Special Citation (for that underrated indie gem) — Brimstone & Glory

Marlon Riggs Award: Peter Bratt