The Washington D.C. Area Film Critics Get In With Get Out!


Today, the Washington D.C. Area Film Critics announced their picks for the best of 2017!  After picking up awards from many of the other precursors, Get Out has finally been named best picture of the year.  While it’s always debatable how much weight these various groups carry with the Academy, Get Out can use all the help it can get to become one of the few horror films to ever receive a best picture nomination.

​Best Film
Call Me by Your Name
Dunkirk
Get Out – WINNER
Lady Bird
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Christopher Nolan – Dunkirk – WINNER
Jordan Peele – Get Out
Dee Rees – Mudbound

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
James Franco – The Disaster Artist
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour – WINNER

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing Missouri – WINNER
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – The Post

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project
Armie Hammer – Call Me By Your Name
Jason Mitchell – Mudbound
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing Missouri – WINNER
Michael Stuhlbarg – Call Me By Your Name

Best Supporting Actress
Mary J. Blige – Mudbound
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird – WINNER

Best Acting Ensemble
Dunkirk
It
Mudbound
The Post
Three Billboards Outside Ebbing Missouri – WINNER

Best Youth Performance
Dafne Keen – Logan
Sophia Lillis – It
Brooklynn Prince – The Florida Project – WINNER
Millicent Simmonds – Wonderstruck
Jacob Tremblay – Wonder

Best Voice Performance
Will Arnett – The LEGO Batman Movie
Gael García Bernal – Coco
Michael Cera – The LEGO Batman Movie
Bradley Cooper – Guardians of the Galaxy Vol. 2
Anthony Gonzalez – Coco – WINNER

Best Motion Capture Performance
Andy Serkis – War for the Planet of the Apes – WINNER
Dan Stevens – Beauty and the Beast
Steve Zahn – War for the Planet of the Apes
Taika Waititi – Thor: Ragnarok

Best Original Screenplay
Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick
Jordan Peele – Get Out – WINNER
Greta Gerwig – Lady Bird
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing Missouri
Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water

Best Adapted Screenplay
Hampton Fancher & Michael Green, Story by Hampton Fancher – Blade Runner 2049
James Ivory – Call Me by Your Name
Scott Neustadter & Michael H. Weber – The Disaster Artist
Aaron Sorkin – Molly’s Game
Virgil Williams and Dee Rees – Mudbound – WINNER

Best Animated Feature
The Breadwinner
Coco – WINNER
Despicable Me 3
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

Best Documentary
City of Ghosts
Faces Places
An Inconvenient Sequel: Truth to Power
Jane – WINNER
Step

Best Foreign Language Film
BPM (Beats Per Minute) – WINNER
First They Killed My Father
In the Fade
The Square
Thelma

Best Production Design
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049 – WINNER
Dunkirk
The Shape of Water
Wonder Woman

Best Cinematography
Roger A. Deakins – Blade Runner 2049 – WINNER
Sayombhu Mukdeeprom – Call Me by Your Name
Hoyte Van Hoytema – Dunkirk
Rachel Morrison – Mudbound
Dan Laustsen – The Shape of Water

Best Editing
Baby Driver – WINNER
Blade Runner 2049
Dunkirk
Get Out
The Shape of Water

Best Original Score
Blade Runner 2049 – WINNER
Coco
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing Missouri

The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC:
An Inconvenient Sequel: Truth to Power
Last Flag Flying
Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House
Spider-Man: Homecoming
The Post – WINNER

Advertisements

Here Are The 2017 Annie Award Nominations!


On December 4th, the Annie Award nominations were announced.  The Annies honor the year’s best in animation.  This year, just like almost everyone else who has handed out an award, the Annies are very appreciative of Coco.

Anyway, there are a lot of nominations so instead of posting them all below, I’m just going to post a few key categories.  For a full list, check out the post at Awardscircuit.

Best Animated Feature

Captain Underpants: The First Epic Movie
DreamWorks Animation

Cars 3
Pixar Animation Studios

Coco
Pixar Animation Studios

Despicable Me 3
Illumination

The Boss Baby
DreamWorks Animation

Best Animated Feature-Independent

In This Corner of the World
Taro Maki, GENCO, Inc. and Masao Maruyama,
MAPPA Co., Ltd

Loving Vincent
BreakThru Films, Production Company Trademark
Films, Co-Production Company

Napping Princess
Nippon TV
The Big Bad Fox & Other Tales
Folivari / Panique! / Studiocanal

The Breadwinner
Cartoon Saloon / Aircraft Pictures / Melusine
Productions

Voice Acting In An Animated Feature

Nick Kroll in Captain Underpants

Anthony Gonzalez in Coco

Saara Chaudry in The Breadwinner

Laara Sadiq in The Breadwinner

Zach Galifianakis in The Lego Batman Movie