Here Are the 70 Songs That Are Eligible For Best Original Song of 2017!


 

Today, the Academy announced the 70 songs that will be eligible to be nominated for best original song!  So, if you’re putting down bets and making out your predictions, here are your best song possibilities:

“U.N.I (You And I)” from “And the Winner Isn’t”
“Love And Lies” from “Band Aid”
“If I Dare” from “Battle of the Sexes”
“Evermore” from “Beauty and the Beast
“How Does A Moment Last Forever” from “Beauty and the Beast
“Now Or Never” from “Bloodline: Now or Never”
“She” from “Bombshell: The Hedy Lamarr Story”
“Your Hand I Will Never Let It Go” from “The Book of Henry”
“Buddy’s Business” from “Brawl in Cell Block 99”
“The Crown Sleeps” from “The Breadwinner”
“World Gone Mad” from “Bright”
“Mystery Of Love” from “Call Me by Your Name”
“Visions Of Gideon” from “Call Me by Your Name”
“Captain Underpants Theme Song” from “Captain Underpants The First Epic Movie”
“Ride” from “Cars 3”
“Run That Race” from “Cars 3”
“Tell Me How Long” from “Chasing Coral”
“Broken Wings” from “City of Ghosts”
“Remember Me” from “Coco”
“Prayers For This World” from “Cries from Syria”
“There’s Something Special” from “Despicable Me 3”
“It Ain’t Fair” from “Detroit”
“A Little Change In The Weather” from “Downsizing”
“Stars In My Eyes (Theme From Drawing Home)” from “Drawing Home”
“All In My Head” from “Elizabeth Blue”
“Dying For Ya” from “Elizabeth Blue”
“Green” from “Elizabeth Blue”
“Can’t Hold Out On Love” from “Father Figures”
“Home” from “Ferdinand”
“I Don’t Wanna Live Forever” from “Fifty Shades Darker
“You Shouldn’t Look At Me That Way” from “Film Stars Don’t Die in Liverpool”
“This Is How You Walk On” from “Gifted”
“Summer Storm” from “The Glass Castle
“The Pure And The Damned” from “Good Time”
“This Is Me” from “The Greatest Showman”
“The Hero” from “The Hero
“How Shall A Sparrow Fly” from “Hostiles”
“Just Getting Started” from “If You’re Not in the Obit, Eat Breakfast”
“Truth To Power” from “An Inconvenient Sequel: Truth to Power”
“Next Stop, The Stars” from “Kepler’s Dream”
“The Devil & The Huntsman” from “King Arthur: Legend of the Sword
“Have You Ever Wondered” from “Lake of Fire”
“I’ll Be Gone” from “Lake of Fire”
“We’ll Party All Night” from “Lake of Fire”
“Friends Are Family” from “The Lego Batman Movie
“Found My Place” from “The Lego Ninjago Movie”
“Stand Up For Something” from “Marshall”
“Rain” from “Mary and the Witch’s Flower”
“Myron/Byron” from “The Meyerowitz Stories (New and Selected)”
“Longing For Summer” from “Moomins and the Winter Wonderland”
“Mighty River” from “Mudbound”
“Never Forget” from “Murder on the Orient Express”
“Hold The Light” from “Only the Brave”
“PBNJ” from “Patti Cake$”
“Tuff Love (Finale)” from “Patti Cake$”
“Lost Souls” from “The Pirates of Somalia”
“How A Heart Unbreaks” from “Pitch Perfect 3”
“The Promise” from “The Promise”
“Kaadanayum Kaalchilambe” from “Pulimurugan”
“Maanathe Maarikurumbe” from “Pulimurugan”
“Stubborn Angel” from “Same Kind of Different as Me”
“Dancing Through The Wreckage” from “Served Like a Girl”
“Keep Your Eyes On Me” from “The Shack”
“On The Music Goes” from “Slipaway”
“The Star” from “The Star”
“Jump” from “Step”
“Tickling Giants” from “Tickling Giants”
“Fly Away” from “Trafficked”
“Speak To Me” from “Voice from the Stone”
“Walk On Faith” from “Year by the Sea”

The Academy also announced that 141 films will be eligible for Best Original Score.  In the interest of space, I’m not going to post them all here.  You can check out the list on Awards Watch!

Wrap it Up. DFW Has Spoken!


Reunion Tower (picture by Erin Nicole)

Awards season is fun and all but today is the really the only day that matters.  Today is the day that the film critics of my home town — the Dallas-Fort Worth Film Critics Association — announce their picks for the best of 2017!

And who got the love down here in DFW?

The Shape of Water!

Check out all the winners below:

Best Picture
The Shape Of Water

Best Actor
Gary Oldman – Darkest Hour

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape Of Water

Best Supporting Actor
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing Missouri

Best Supporting Actress
Allison Janney – I, Tonya

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape Of Water

Best Foreign Language Film
The Square

Best Documentary
City Of Ghosts

Best Animated Film
Coco

Best Screenplay
Greta Gerwig – Lady Bird

Best Cinematography
Dan Laustsen – The Shape Of Water

Best Musical Score
Alexandre Desplat – The Shape Of Water

The Russell Smith Award (Independent Film)
The Florida Project

And, finally, here are the nominations of the St. Louis Film Critics Association!


As soon as I post this, I will be caught up on sharing all of the precursor awards here on the Shattered Lens (or, at the very least, all of the precursor awards that have been announced so far.  There’s several more to come).  It’s not a minute to soon either!  Tomorrow, the SAG Nominations will be announced.  That’s one of the biggest of the precursors.

Anyway, the St. Louis Film Critics Association announce their nominations yesterday.  The winners will be announced on December 17th.

Here are the nominees!

BEST PICTURE

  • “Get Out”
  • “Lady Bird”
  • “The Shape of Water”
  • “The Post”
  • “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

BEST DIRECTOR

  • Greta Gerwig, “Lady Bird”
  • Jordan Peele, “Get Out”
  • Denis Villeneuve, “Blade Runner 2049”
  • Guillermo del Toro, “The Shape of Water”
  • Steven Spielberg, “The Post”

BEST ACTRESS

  • Kristen Stewart, “Personal Shopper”
  • Saoirse Ronan, “Lady Bird”
  • Sally Hawkins, “The Shape of Water”
  • Meryl Streep, “The Post”
  • Frances McDormand, “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

BEST ACTOR

  • Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
  • Daniel Kaluuya, “Get Out”
  • James Franco, “The Disaster Artist”
  • Tom Hanks,”The Post”
  • Gary Oldman, “Darkest Hour”

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Kristin Scott Thomas, “Darkest Hour”
  • Holly Hunter, “The Big Sick”
  • Laurie Metcalf, “Lady Bird”
  • Hong Chau, “Downsizing”
  • Octavia Spencer, “The Shape of Water”

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Michael Shannon, “The Shape of Water”
  • Sam Rockwell, “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”
  • Richard Jenkins, “The Shape of Water”
  • William Dafoe, “The Florida Project”
  • Woody Harrelson, “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

  • “The Big Sick”
  • “Lady Bird”
  • “Get Out”
  • “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”
  • “The Shape of Water”

BEST ADAPTED SCREENPLAY

BEST CINEMATOGRAPHY

BEST SOUNDTRACK

BEST EDITING

  • “Darkest Hour”
  • “The Post”
  • “Baby Driver”
  • “The Shape of Water”
  • “Dunkirk”

BEST PRODUCTION DESIGN

BEST VISUAL EFFECTS

BEST SCORE

BEST DOCUMENTARY

  • “Jane”
  • “Last Man in Aleppo”
  • “Never Say Goodbye: The Kshe Documentary”
  • “Whose Streets?”
  • “City of Ghosts”

BEST ANIMATED MOVIE

  • “Despicable Me 3”
  • “Loving Vincent”
  • The LEGO Batman Movie”
  • “Coco”
  • “Captain Underpants: The First Epic Movie”

BEST FOREIGN FILM

  • “Frantz”
  • “The Square”
  • “Graduation”
  • “Land of Mine”
  • “First They Killed My Father”

BEST SCENE

  • Harlem Shuffle Opening, “Baby Driver”
  • Elio’s Dad’s Monologue, “Call Me By Your Name”
  • Stairway Fight, “Atomic Blonde”
  • Coach Directing The Tempest, “Lady Bird”
  • ‘Oh, hi, Mark,’ “The Disaster Artist

WORST FILM

Rising From the Flame, The Phoenix Critics Circle Reveals Their Nominations For The Best of 2017!


 

Yesterday, the Phoenix Critics Circle revealed their nominations for the best films and performances of 2017!

Best Picture

  • “Dunkirk”
  • “The Florida Project”
  • “Lady Bird”
  • “The Shape of Water”
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Best Comedy Film

  • “The Big Sick”
  • “The Disaster Artist”
  • “I, Tonya”
  • “Lady Bird”
  • “Logan Lucky”

Best Science Fiction Film

Best Horror Film

Best Mystery or Thriller Film

  • “The Beguiled”
  • “Get Out”
  • “The Killing of a Sacred Deer”
  • “mother!”
  • “Murder on the Orient Express”
  • “The Post”
  • “Split”
  • “Wind River”

Best Animated Film

Best Foreign Language Film

  • “BPM (Beats per Minute)”
  • “In the Fade”
  • Raw”
  • “The Square”
  • “Thelma”

Best Documentary

  • “City of Ghosts”
  • “Jane”
  • “Step”
  • “Whose Streets”

Best Actor

  • Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”
  • Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
  • James Franco, “The Disaster Artist”
  • Daniel Kaluuya, “Get Out”
  • Gary Oldman, “Darkest Hour”
  • Harry Dean Stanton, “Lucky”

Best Actress

  • Jessica Chastain, “Molly’s Game”
  • Sally Hawkins, “The Shape of Water”
  • Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Margot Robbie, “I, Tonya”
  • Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Best Supporting Actor

  • Willem Dafoe, “The Florida Project”
  • Armie Hammer, “Call Me By Your Name”
  • Richard Jenkins, “The Shape of Water”
  • Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Michael Stuhlbarg, “Call Me by Your Name”

Best Supporting Actress

  • Mary J. Blige, “Mudbound”
  • Holly Hunter, “The Big Sick”
  • Allison Janney, “I Tonya”
  • Laurie Metcalf, “Lady Bird”
  • Octavia Spencer, “The Shape of Water”

Best Director

Best Screenplay

  • Greta Gerwig, “Lady Bird”
  • Liz Hannah and Josh Singer, “The Post”
  • Martin McDonagh, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Jordan Peele, “Get Out”
  • Aaron Sorkin, “Molly’s Game”

Best Score

  • Alexandre Desplat, “The Shape of Water”
  • Jonny Greenwood, “Phantom Thread”
  • Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer, “Blade Runner 2049”
  • Hans Zimmer, “Dunkirk”

 

Blade Runner 2049 wins in New Mexico!


Yesterday, the New Mexico Film Critics Association named their picks for the best of 2017!  They also became the first group to pick Blade Runner 2049 as the best film of 2017.

Here are their winners:

Best Picture
Winner: “Blade Runner 2049”
Runner Up: “Lady Bird:

Best Director
Winner: Greta Gerwig, “Lady Bird”
Runner Up: Denis Villeneuve, “Blade Runner 2049”

Glenn Strange Honorary Awards

  • Glenn Close
  • Olivia De Haviland
  • John Carpenter
  • David Lynch

Best Actor
Winner: Sam Elliot, “The Hero”
Runner Up: James Franco, “The Disaster Artist”

Best Actress
Winner: Jennifer Lawrence, “mother!”
Runner Up: Jessica Rothe, “Happy Death Day”

Best Supporting Actress
Winner: Catherine Kenner, “Get Out”
Runner Up: Maryana Spivak, “Loveless”

Best Supporting Actor
Winner: Harrison Ford, “Blade Runner 2049”
Runner Up: Ewen Bremner, “Trainspotting II”

Best Ensemble
Winner: “Raw”
Runner Up: “The Killing of a Sacred Deer”

Best Original Screenplay
Winner: “November”
Runner Up: “Lady Bird”

Best Adapted Screenplay
Winner: “The Disaster Artist”
Runner Up: “Call Me By Your Name”

Best Animated Film
Winner: “Loving Vincent”
Runner Up: “The Breadwinner”

Best Foreign Language Film
Winner: “November” (Estonia)
Runner Up: “BPM” (France)

Best Editing
Winner: “November”
Runner Up: “Blade Runner 2049”

Best Cinematography
Winner: “Blade Runner 2049”
Runner Up: “Song of Granite”

Best Music/Score
Winner: “The Shape of Water”
Runner Up: “mother!”

Best Production Design
Winner: “Blade Runner 2049”
Runner Up: “The Shape of Water”

Best Documentary
Winner: “City of Ghosts”
Runner Up: “Faces Places”

Best Young Actor/Actress
Winner: Garance Mirillier, “Raw”
Runner Up: Sophia Lillis, “It”

Best Original Song
Winner: “The Misery of Love” from “Call Me By Your Name”
Runner Up: “Prayers for this World” from “Cries from Syria”

Here Are The Chicago Film Critics Association Nominations!


Okay, only a few more precursors to go and we’ll be caught up.

Yesterday, The Chicago Film Critics Association announced their nominees for the best of 2017!  I’m happy that they did so because it gives me an excuse to use that picture of Al Capone that I use whenever I post anything about the Chicago Film Critics.

Here are their nominees!

Best Picture
“Call Me By Your Name”
“Dunkirk”
“Lady Bird”
“The Shape of Water”
“Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

Best Director
Guillermo Del Toro, “The Shape of Water”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Luca Guadagnino, “Call Me By Your Name”
Christopher Nolan, “Dunkirk”
Jordan Peele, “Get Out”

Best Actress
Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Vicky Krieps, “Phantom Thread”
Frances McDormand, “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Best Actor
Timothee Chalamet, “Call Me By Your Name”
Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
James Franco, “The Disaster Artist”
Gary Oldman, “Darkest Hour”
Harry Dean Stanton, “Lucky”

Best Supporting Actress
Mary J. Blige, “Mudbound”
Holly Hunter, “The Big Sick”
Allison Janney, “I, Tonya”
Lesley Manville, “Phantom Thread”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”

Best Supporting Actor
Willem Dafoe, “The Florida Project”
Armie Hammer, “Call Me By Your Name”
Jason Mitchell, “Mudbound”
Sam Rockwell, “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”
Michael Stuhlbarg, “Call Me By Your Name”

Best Adapted Screenplay
“Blade Runner 2049”
“Call My By Your Name”
“The Disaster Artist”
“Logan”
“Mudbound”

Best Original Screenplay
“The Big Sick”
“Get Out”
“Lady Bird”
“Phantom Thread”
“The Shape of Water”
“Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

Best Animated Film
“The Breadwinner”
“Coco”
“The LEGO Batman Movie”
“Loving Vincent”
“Your Name”

Best Documentary
“Abacus: Small Enough to Jail”
“City of Ghosts”
“Ex Libris: New York Public Library”
“Faces Places”
“Jane”
“Kedi”

“BPM (Beats Per Minute)”
“A Fantastic Woman”
“Loveless”
“Raw”
“The Square”

Best Art Direction
“Beauty and the Beast”
“Blade Runner 2049”
“Dunkirk”
“Phantom Thread”
“The Shape of Water”

Best Editing
“Baby Driver”
“Call Me By Your Name”
“Dunkirk”
“The Florida Project”
“Get Out”

Best Original Score
“Blade Runner 2049”
“Dunkirk”
“Phantom Thread”
“The Shape of Water”
“War For the Planet of the Apes”

Best Cinematography
“Blade Runner 2049”
“Dunkirk”
“The Florida Project”
“Mudbound”
“The Shape of Water”

Breakthrough Performer
Timothee Chalamet, “Call Me By Your Name”
Dafne Keen, “Logan”
Jessie Pinnick, “Princess Cyd”
Brooklynn Prince, “The Florida Project”
Florence Pugh, “Lady Macbeth”
Bria Vinaite, “The Florida Project”

Breakthrough Filmmaker
Kogonada, “Columbus”
Jordan Peele, “Get Out”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
John Carroll Lynch, “Lucky”
Julia Ducournau, “Raw”

Belatedly, Here Are The Nominations of the North Texas Film Critics!


Two days ago, the North Texas Film Critics Association announced their nominations for the best of 2017!

On twitter, there’s been a lot of speculation as to why the NTFCA totally snubbed Call Me By Your Name in their nominations.  Hilariously, some people — all from out-of-state, of course — are assuming that the NTFCA must be made up of evangelical, right-wingers because it’s a Texas organization.  Seriously, those people have no idea how left-wing most members of the Texas media are.  Texas may be a Republican state but most of our native film critics are somewhere to the left of Bernie Sanders.

Anyway, here are the nominees:

BEST PICTURE
“Baby Driver”
“The Big Sick”
“Dunkirk”
“Get Out”
“The Florida Project”
“Lady Bird”
“Logan”
“The Post”
“The Shape of Water”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST ACTOR
James Franco, “The Disaster Artist”
Jake Gyllenhaal, “Stronger”
Tom Hanks, “The Post”
Hugh Jackman, “Logan”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
James McAvoy, “Split”
Kumail Nanijiani, “The Big Sick”
Gary Oldman, “Darkest Hour”
Robert Pattinson, “Good Time”
Jeremy Renner, “Wind River”
Andy Serkis, “War for the Planet of the Apes”

BEST ACTRESS
Jessica Chastain, “Molly’s Game”
Judi Dench, “Victoria & Abdul”
Gal Gadot, “Wonder Woman”
Jennifer Lawrence, “mother!”
Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Brooklynn Prince, “The Florida Project”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Emma Stone, “Battle of the Sexes”
Meryl Streep, “The Post”

BEST SUPPORTING ACTRESS
Mary J. Blige, “Mudbound”
Holly Hunter, “The Big Sick”
Allison Janney, “I, Tonya”
Nicole Kidman, “The Killing of a Sacred Deer”
Tatiana Maslany, “Stronger”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Octavia Spencer, “The Shape of Water”
Tilda Swinton, “Okja”
Kristin Scott Thomas, “Darkest Hour”
Bria Vinaite, “The Florida Project”
Allison Williams, “Get Out”

BEST SUPPORTING ACTOR
Steve Carell, “Battle of the Sexes”
Daniel Craig, “Logan Lucky”
Bryan Cranston, “Last Flag Flying”
Willem Dafoe, “The Florida Project”
Idris Elba, “Molly’s Game”
Will Poulter, “Detroit”
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Ray Romano, “The Big Sick”
Mark Rylance, “Dunkirk”
Patrick Stewart, “Logan”

BEST DIRECTOR
Sean Baker, “The Florida Project”
Guillermo del Toro, “The Shape of Water”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Patty Jenkins, “Wonder Woman”
Christopher Nolan, “Dunkirk”
Jordan Peele, “Get Out”
Steven Spielberg, “The Post”
Aaron Sorkin, “Molly’s Game”
Denis Villeneuve, “Blade Runner 2049”
Joe Wright, “Darkest Hour”

BEST CINEMATOGRAPHY
Thimios Bakatakis, “The Killing of a Sacred Deer”
Roger Deakins, “Blade Runner 2049”
Hoyte Van Hoytema, “Dunkirk”
Matthew Jensen, “Wonder Woman”
Dan Laustsen, “The Shape of Water”
Janusz Kaminski, “The Post”
Michael Seresin, “War for the Planet of the Apes”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
“First They Killed My Father”
“In the Fade”
“Menashe”
“Raw”
“The Square”

BEST DOCUMENTARY
“Abacus: Small Enough to Jail”
“Chasing Coral”
“City of Ghosts”
“Cries from Syria”
“An Inconvenient Sequel: Truth to Power”
“Jane”
“Step”

BEST ANIMATED FEATURE
“The Breadwinner”
“Cars 3”
“Coco”
“Despicable Me 3:
“The LEGO Batman Movie”
“Loving Vincent”