Here Are The SAG Nominations for 2017!


Mudbound

As far as Oscar precursors are concerned, all of the critic groups are fun to follow but the guilds are what you really need to pay attention to.  The reason is simple enough.  Critics may have influence but they’re not members of the Academy.

The Guilds, on the other hand, do include members who are voting members of the Academy.  And the biggest branch of the Academy is the Actors Branch.  That’s why the Screen Actors Guild nominations are traditionally viewed as being one of the most important of the precursors.

Of course, getting a SAG nomination does not always translate into an Oscar nomination.  It’s rare that the SAG noms and the Oscar noms line up 100%.  I can still remember, back in 2015, when we were all briefly excited when Beasts of No Nation and Straight Outta Compton picks up Best Ensemble nominations.  Of course, when the Oscar noms came out, Compton got one nomination and Beasts was totally shut out.

Another thing to keep in mind is that, according to Clayton Davis on Awards Circuit, the screeners for The Post and Phantom Thread weren’t sent out in time for either of those movies to be a factor in the voting.  Believe me, I was really excited when it seemed as if The Post had been totally snubbed.  The last thing I want to do next year is have to sit through another one of Meryl Streep’s speeches about how she’s just an average, middle class person from New Jersey who went to public school.  (Meryl always comes across like the type who would brag about being on a first name basis with her maid.)  But, it would appear that there is a perfectly understandable reason for The Post‘s lack of a nomination.

Anyway, here’s my main takeaways:

  1. Get Out‘s Daniel Kaluuya is emerging as a pretty strong contender for best actor.  I’d be surprised if he actually won over Timothee Chalamet and Gary Oldman but it does more and more likely that he will at least receive a nomination.
  2. Denzel Washington for Roman Israel, Esq?  Did anyone actually see that movie?  I didn’t so I don’t know if Denzel’s nomination was deserved or not.  Washington got a Golden Globe nomination as well.
  3. The biggest surprises in Best Supporting Actor?  Not only did Armie Hammer and Michael Stuhlbarg not get nominated but Steve Carell did.
  4. My favorite nomination is The Big Sick for Best Ensemble.
  5. Mudbound keeps its Oscar hopes alive, with its nomination here.
  6. I don’t have a sixth reason but I don’t do odd numbers.

Here are the film nominations:

Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture
THE BIG SICK
GET OUT
LADY BIRD
MUDBOUND
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI

Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role
Timothée Chalamet, CALL ME BY YOUR NAME
James Franco, THE DISASTER ARTIST
Daniel Kaluuya, GET OUT
Gary Oldman, DARKEST HOUR
Denzel Washington, ROMAN J. ISRAEL, ESQ.

Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role
Judi Dench, VICTORIA AND ABDUL
Sally Hawkins, THE SHAPE OF WATER
Frances McDormand, THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
Margot Robbie, I, TONYA
Saoirse Ronan, LADY BIRD

Outstanding Performance by Male Actor in a Supporting Role
Steve Carell, BATTLE OF THE SEXES
Willem Dafoe, THE FLORIDA PROJECT
Woody Harrelson, THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
Richard Jenkins, THE SHAPE OF WATER
Sam Rockwell, THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI

Outstanding Performance by a Female Actor in a Supporting Role
Mary J. Blige, MUDBOUND
Hong Chau, DOWNSIZING
Holly Hunter, THE BIG SICK
Allison Janney, I, TONYA
Laurie Metcalf, LADY BIRD

Outstanding Performance by a Stunt Ensemble in a Motion Picture
BABY DRIVER
DUNKIRK
LOGAN
WAR FOR THE PLANET OF THE APES
WONDER WOMAN

The Big Sick

Advertisements

Here Are The Nominations From The Houston Film Critics!


This year, Houston proved once again that Texas is better than the upper 48.  In the face of adversity, Texans came together and helped each other out and basically but the rest of America to shame.

Then to top it all off, The Houston Film Critics got together and came up with an intriguing list of the films and performances that they consider to be the best of 2017!

Love you, Houston!

Here are their nominations:

Picture:
The Big Sick
Call Me By Your Name
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
Lady Bird
Logan
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Director:
Guillermo del Toro, “The Shape of Water”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Christopher Nolan, “Dunkirk”
Jordan Peele, “Get Out”
Steven Spielberg, “The Post”

Actor:
Timothee Chalamet, “Call Me By Your Name”
James Franco, “The Disaster Artist”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
Robert Pattinson, “Good Time”
Andy Serkis, “War for the Planet of the Apes

Actress:
Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Brooklyn Prince, “The Florida Project”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Supporting Actor:
Willem Defoe, “The Florida Project”
Richard Jenkins, “The Shape of Water”
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Patrick Stewart, “Logan
Michael Stuhlbarg, “Call Me By Your Name”

Supporting Actress:
Holly Hunter, “The Big Sick”
Allison Janney, “I, Tonya”
Dafne Keen, “Logan
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Octavia Spencer, “The Shape of Water”

Screenplay:
“The Big Sick,” Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani
“Get Out,” Jordan Peele
“Lady Bird,” Greta Gerwig
“The Post,” Elizabeth Hanna and Josh Singer
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh

Cinematography:
Blade Runner 2049,” Roger Deakins
“Call Me By Your Name,” Sayombhu Mukdeeprom
“Dunkirk,” Hoyte van Hoytema
“The Shape of Water,” Dan Laustsen
“Wonder Wheel,” Vittoria Storaro

Animated Film:
“The Breadwinner”
“Coco”
“Despicable Me 3”
The Lego Batman Movie
“Loving Vincent”

Original Score:
Blade Runner 2049,” Ben Wallfisch and Hans Zimmer
“Dunkirk,” Hans Zimmer
“The Post,” John Williams
“The Shape of Water,” Alexandre Desplat
War for the Planet of the Apes,” Michael Giacchino

Best Original Song:
“Evermore” (“Beauty and the Beast”)
“I Get Overwhelmed” (“A Ghost Story”)
“Never Forget” (“Murder on the Orient Express”)
“Remember Me” (“Coco”)
“Visions of Gideon” (“Call Me By Your Name”)

Foreign Language Film:
“BPM”
“Blade of the Immortal”
“First They Killed My Father”
“The Square”
“Thelma”

Documentary Feature:
“Faces Places”
“Jane”
“Kedi”
“Step”
“The Work”

Visual Effects:
Blade Runner 2049
“The Shape of Water”
War for the Planet of the Apes

Poster:
Baby Driver
It
“Logan Lucky”
“Mother”
“The Shape of Water”

Texas Independent Film Award:
A Ghost Story
“Mr. Roosevelt”
“Mustang Island”
“The Secret Life of Lance Letscher”
Song to Song

Here Are The Chicago Film Critics Association Nominations!


Okay, only a few more precursors to go and we’ll be caught up.

Yesterday, The Chicago Film Critics Association announced their nominees for the best of 2017!  I’m happy that they did so because it gives me an excuse to use that picture of Al Capone that I use whenever I post anything about the Chicago Film Critics.

Here are their nominees!

Best Picture
“Call Me By Your Name”
“Dunkirk”
“Lady Bird”
“The Shape of Water”
“Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

Best Director
Guillermo Del Toro, “The Shape of Water”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Luca Guadagnino, “Call Me By Your Name”
Christopher Nolan, “Dunkirk”
Jordan Peele, “Get Out”

Best Actress
Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Vicky Krieps, “Phantom Thread”
Frances McDormand, “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Best Actor
Timothee Chalamet, “Call Me By Your Name”
Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
James Franco, “The Disaster Artist”
Gary Oldman, “Darkest Hour”
Harry Dean Stanton, “Lucky”

Best Supporting Actress
Mary J. Blige, “Mudbound”
Holly Hunter, “The Big Sick”
Allison Janney, “I, Tonya”
Lesley Manville, “Phantom Thread”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”

Best Supporting Actor
Willem Dafoe, “The Florida Project”
Armie Hammer, “Call Me By Your Name”
Jason Mitchell, “Mudbound”
Sam Rockwell, “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”
Michael Stuhlbarg, “Call Me By Your Name”

Best Adapted Screenplay
“Blade Runner 2049”
“Call My By Your Name”
“The Disaster Artist”
“Logan”
“Mudbound”

Best Original Screenplay
“The Big Sick”
“Get Out”
“Lady Bird”
“Phantom Thread”
“The Shape of Water”
“Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

Best Animated Film
“The Breadwinner”
“Coco”
“The LEGO Batman Movie”
“Loving Vincent”
“Your Name”

Best Documentary
“Abacus: Small Enough to Jail”
“City of Ghosts”
“Ex Libris: New York Public Library”
“Faces Places”
“Jane”
“Kedi”

“BPM (Beats Per Minute)”
“A Fantastic Woman”
“Loveless”
“Raw”
“The Square”

Best Art Direction
“Beauty and the Beast”
“Blade Runner 2049”
“Dunkirk”
“Phantom Thread”
“The Shape of Water”

Best Editing
“Baby Driver”
“Call Me By Your Name”
“Dunkirk”
“The Florida Project”
“Get Out”

Best Original Score
“Blade Runner 2049”
“Dunkirk”
“Phantom Thread”
“The Shape of Water”
“War For the Planet of the Apes”

Best Cinematography
“Blade Runner 2049”
“Dunkirk”
“The Florida Project”
“Mudbound”
“The Shape of Water”

Breakthrough Performer
Timothee Chalamet, “Call Me By Your Name”
Dafne Keen, “Logan”
Jessie Pinnick, “Princess Cyd”
Brooklynn Prince, “The Florida Project”
Florence Pugh, “Lady Macbeth”
Bria Vinaite, “The Florida Project”

Breakthrough Filmmaker
Kogonada, “Columbus”
Jordan Peele, “Get Out”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
John Carroll Lynch, “Lucky”
Julia Ducournau, “Raw”

Belatedly, Here Are The Nominations of the North Texas Film Critics!


Two days ago, the North Texas Film Critics Association announced their nominations for the best of 2017!

On twitter, there’s been a lot of speculation as to why the NTFCA totally snubbed Call Me By Your Name in their nominations.  Hilariously, some people — all from out-of-state, of course — are assuming that the NTFCA must be made up of evangelical, right-wingers because it’s a Texas organization.  Seriously, those people have no idea how left-wing most members of the Texas media are.  Texas may be a Republican state but most of our native film critics are somewhere to the left of Bernie Sanders.

Anyway, here are the nominees:

BEST PICTURE
“Baby Driver”
“The Big Sick”
“Dunkirk”
“Get Out”
“The Florida Project”
“Lady Bird”
“Logan”
“The Post”
“The Shape of Water”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST ACTOR
James Franco, “The Disaster Artist”
Jake Gyllenhaal, “Stronger”
Tom Hanks, “The Post”
Hugh Jackman, “Logan”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
James McAvoy, “Split”
Kumail Nanijiani, “The Big Sick”
Gary Oldman, “Darkest Hour”
Robert Pattinson, “Good Time”
Jeremy Renner, “Wind River”
Andy Serkis, “War for the Planet of the Apes”

BEST ACTRESS
Jessica Chastain, “Molly’s Game”
Judi Dench, “Victoria & Abdul”
Gal Gadot, “Wonder Woman”
Jennifer Lawrence, “mother!”
Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Brooklynn Prince, “The Florida Project”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Emma Stone, “Battle of the Sexes”
Meryl Streep, “The Post”

BEST SUPPORTING ACTRESS
Mary J. Blige, “Mudbound”
Holly Hunter, “The Big Sick”
Allison Janney, “I, Tonya”
Nicole Kidman, “The Killing of a Sacred Deer”
Tatiana Maslany, “Stronger”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Octavia Spencer, “The Shape of Water”
Tilda Swinton, “Okja”
Kristin Scott Thomas, “Darkest Hour”
Bria Vinaite, “The Florida Project”
Allison Williams, “Get Out”

BEST SUPPORTING ACTOR
Steve Carell, “Battle of the Sexes”
Daniel Craig, “Logan Lucky”
Bryan Cranston, “Last Flag Flying”
Willem Dafoe, “The Florida Project”
Idris Elba, “Molly’s Game”
Will Poulter, “Detroit”
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Ray Romano, “The Big Sick”
Mark Rylance, “Dunkirk”
Patrick Stewart, “Logan”

BEST DIRECTOR
Sean Baker, “The Florida Project”
Guillermo del Toro, “The Shape of Water”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Patty Jenkins, “Wonder Woman”
Christopher Nolan, “Dunkirk”
Jordan Peele, “Get Out”
Steven Spielberg, “The Post”
Aaron Sorkin, “Molly’s Game”
Denis Villeneuve, “Blade Runner 2049”
Joe Wright, “Darkest Hour”

BEST CINEMATOGRAPHY
Thimios Bakatakis, “The Killing of a Sacred Deer”
Roger Deakins, “Blade Runner 2049”
Hoyte Van Hoytema, “Dunkirk”
Matthew Jensen, “Wonder Woman”
Dan Laustsen, “The Shape of Water”
Janusz Kaminski, “The Post”
Michael Seresin, “War for the Planet of the Apes”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
“First They Killed My Father”
“In the Fade”
“Menashe”
“Raw”
“The Square”

BEST DOCUMENTARY
“Abacus: Small Enough to Jail”
“Chasing Coral”
“City of Ghosts”
“Cries from Syria”
“An Inconvenient Sequel: Truth to Power”
“Jane”
“Step”

BEST ANIMATED FEATURE
“The Breadwinner”
“Cars 3”
“Coco”
“Despicable Me 3:
“The LEGO Batman Movie”
“Loving Vincent”

Here Are The Seattle Film Critics Nominations!


Earlier today, the Seattle Film Critics Society announced their nominations for the best of 2017!  The winners will be announced on December 18th.

The most interesting thing about Seattle’s nominations?  The amount of love that they showed to Blade Runner 2049, an acclaimed film that, with the exception of Roger Deakins’s cinematography, was running the risk of being forgotten during the precursor season.  They also showed some love to Logan and The Disaster Artist, which made me happy.

With a tip of the hat to AwardsWatch, here are their nominations:

BEST PICTURE OF THE YEAR:

Blade Runner 2049 (Warner Bros.)

The Disaster Artist (A24)

Dunkirk (Warner Bros.)

The Florida Project (A24)

Get Out (Universal)

Lady Bird (A24)

Logan (20th Century Fox)

Phantom Thread (Focus Features)

The Post (20th Century Fox)

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Fox Searchlight)

 

BEST DIRECTOR:

Sean Baker – The Florida Project

Greta Gerwig – Lady Bird

Christopher Nolan – Dunkirk

Jordan Peele – Get Out

Denis Villeneuve – Blade Runner 2049

 

BEST ACTOR in a LEADING ROLE:

Daniel Day-Lewis – Phantom Thread

James Franco – The Disaster Artist

Daniel Kaluuya – Get Out

Gary Oldman – Darkest Hour

Robert Pattinson – Good Time

 

BEST ACTRESS in a LEADING ROLE:

Sally Hawkins – The Shape of Water

Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Margot Robbie – I, Tonya

Saoirse Ronan – Lady Bird

Meryl Streep – The Post

 

BEST ACTOR in a SUPPORTING ROLE:

Willem Dafoe – The Florida Project

Barry Keoghan – The Killing of a Sacred Deer

Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Michael Shannon – The Shape of Water

Patrick Stewart – Logan

 

BEST ACTRESS in a SUPPORTING ROLE:

Tiffany Haddish – Girls Trip

Holly Hunter – The Big Sick

Allison Janney – I, Tonya

Lesley Manville – Phantom Thread

Laurie Metcalf – Lady Bird

 

BEST ENSEMBLE CAST:

Call Me by Your Name

Get Out

Lady Bird

The Post

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

BEST SCREENPLAY:

The Big Sick – Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani

The Disaster Artist – Scott Neustadter & Michael H. Weber

Get Out – Jordan Peele

Lady Bird – Greta Gerwig

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Martin McDonagh

 

BEST ANIMATED FEATURE:

The Breadwinner – Nora Twomey, director

Coco – Adrian Molina, Lee Unkrich, directors

The LEGO Batman Movie – Chris McKay, director

Loving Vincent – Dorota Kobiela, Hugh Welchman, directors

Your Name. – Makoto Shinkai, director

 

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM:

Blade of the Immortal – Takashi Miike, director
BPM (Beats Per Minute) – Robin Campillo, director

Frantz – François Ozon, director

Raw – Julia Ducournau, director

Thelma – Joachim Trier, director

 

BEST DOCUMENTARY FEATURE:

City of Ghosts – Matthew Heineman, director

Ex Libris: The New York Public Library – Frederick Wiseman, director

Faces Places – JR, Agnès Varda, co-directors

LA 92 – Daniel Lindsay, T.J. Martin, directors

Step – Amanda Lipitz, director

 

BEST CINEMATOGRAPHY:

Blade Runner 2049 – Roger A. Deakins

Columbus – Elisha Christian

Dunkirk – Hoyte von Hoytema

The Florida Project – Alexis Zabé

The Shape of Water – Dan Laustsen

 

BEST COSTUME DESIGN:

Beauty and the Beast – Jacqueline Durran

Blade Runner 2049 – Rénee April

Darkest Hour – Jacqueline Durran

Phantom Thread – Mark Bridges

The Shape of Water – Luis Sequeira

 

BEST FILM EDITING:

Baby Driver – Paul Machliss, Jonathan Amos

Blade Runner 2049 – Joe Walker

Dunkirk – Lee Smith

Get Out – Gregory Plotkin

Lady Bird – Nick Houy

 

BEST ORIGINAL SCORE:

Blade Runner 2049 – Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer

Dunkirk – Hans Zimmer

Phantom Thread – Jonny Greenwood

War for the Planet of the Apes – Michael Giacchino

Wonderstruck – Carter Burwell

 

BEST PRODUCTION DESIGN:

Blade Runner 2049 – Dennis Gassner (Production Designer); Alessandra Querzola (Set Decorator)

Dunkirk – Nathan Crowley (Production Designer); Gary Fettis (Supervising Set Decorator)

Murder on the Orient Express – Jim Clay (Production Designer); Rebecca Alleway (Set Decorator)

Phantom Thread – Mark Tildesley (Production Designer); Véronique Melery (Set Decorator)

The Shape of Water – Paul Denham Austerberry (Production Designer); Shane Vieau, Jeff Melvin (Set Decorators)

 

BEST VISUAL EFFECTS:

Blade Runner 2049 – John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer
Dunkirk – Andrew Jackson, Andrew Lockley, Scott Fisher, Paul Corbould

The Shape of Water – Dennis Berardi, Luke Groves, Trey Harrell, Kevin Scott

Valerian and the City of a Thousand Planets – Scott Stokdyk, Jérome Lionard

War for the Planet of the Apes – Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist

 

BEST YOUTH PERFORMANCE (18 years of age or younger upon start of filming):

Dafne Keen – Logan
Sophia Lillis It

Brooklynn Prince – The Florida Project

Millicent Simmonds – Wonderstruck

Jacob Tremblay – Wonder

 

VILLAIN OF THE YEAR:

Dennis and various multiple personalities – Split – portrayed by James McAvoy

Martin – The Killing of a Sacred Deer – portrayed by Barry Keoghan

Pennywise – It – portrayed by Bill Skarsgård

Philip Krauss – Detroit – portrayed by Will Poulter

Richard Strickland – The Shape of Water – portrayed by Michael Shannon

The Washington D.C. Area Film Critics Get In With Get Out!


Today, the Washington D.C. Area Film Critics announced their picks for the best of 2017!  After picking up awards from many of the other precursors, Get Out has finally been named best picture of the year.  While it’s always debatable how much weight these various groups carry with the Academy, Get Out can use all the help it can get to become one of the few horror films to ever receive a best picture nomination.

​Best Film
Call Me by Your Name
Dunkirk
Get Out – WINNER
Lady Bird
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Christopher Nolan – Dunkirk – WINNER
Jordan Peele – Get Out
Dee Rees – Mudbound

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
James Franco – The Disaster Artist
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour – WINNER

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing Missouri – WINNER
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – The Post

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project
Armie Hammer – Call Me By Your Name
Jason Mitchell – Mudbound
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing Missouri – WINNER
Michael Stuhlbarg – Call Me By Your Name

Best Supporting Actress
Mary J. Blige – Mudbound
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird – WINNER

Best Acting Ensemble
Dunkirk
It
Mudbound
The Post
Three Billboards Outside Ebbing Missouri – WINNER

Best Youth Performance
Dafne Keen – Logan
Sophia Lillis – It
Brooklynn Prince – The Florida Project – WINNER
Millicent Simmonds – Wonderstruck
Jacob Tremblay – Wonder

Best Voice Performance
Will Arnett – The LEGO Batman Movie
Gael García Bernal – Coco
Michael Cera – The LEGO Batman Movie
Bradley Cooper – Guardians of the Galaxy Vol. 2
Anthony Gonzalez – Coco – WINNER

Best Motion Capture Performance
Andy Serkis – War for the Planet of the Apes – WINNER
Dan Stevens – Beauty and the Beast
Steve Zahn – War for the Planet of the Apes
Taika Waititi – Thor: Ragnarok

Best Original Screenplay
Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick
Jordan Peele – Get Out – WINNER
Greta Gerwig – Lady Bird
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing Missouri
Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water

Best Adapted Screenplay
Hampton Fancher & Michael Green, Story by Hampton Fancher – Blade Runner 2049
James Ivory – Call Me by Your Name
Scott Neustadter & Michael H. Weber – The Disaster Artist
Aaron Sorkin – Molly’s Game
Virgil Williams and Dee Rees – Mudbound – WINNER

Best Animated Feature
The Breadwinner
Coco – WINNER
Despicable Me 3
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

Best Documentary
City of Ghosts
Faces Places
An Inconvenient Sequel: Truth to Power
Jane – WINNER
Step

Best Foreign Language Film
BPM (Beats Per Minute) – WINNER
First They Killed My Father
In the Fade
The Square
Thelma

Best Production Design
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049 – WINNER
Dunkirk
The Shape of Water
Wonder Woman

Best Cinematography
Roger A. Deakins – Blade Runner 2049 – WINNER
Sayombhu Mukdeeprom – Call Me by Your Name
Hoyte Van Hoytema – Dunkirk
Rachel Morrison – Mudbound
Dan Laustsen – The Shape of Water

Best Editing
Baby Driver – WINNER
Blade Runner 2049
Dunkirk
Get Out
The Shape of Water

Best Original Score
Blade Runner 2049 – WINNER
Coco
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing Missouri

The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC:
An Inconvenient Sequel: Truth to Power
Last Flag Flying
Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House
Spider-Man: Homecoming
The Post – WINNER

Here Are The 20 Semi-Finalists For The Best Visual Effects Oscar!


On December 4th, the Academy announced the 20 semi-finalists who are in the running for the Best Visual Effects Oscar!

And here they are: