Here Are The Nominations From The Houston Film Critics!


This year, Houston proved once again that Texas is better than the upper 48.  In the face of adversity, Texans came together and helped each other out and basically but the rest of America to shame.

Then to top it all off, The Houston Film Critics got together and came up with an intriguing list of the films and performances that they consider to be the best of 2017!

Love you, Houston!

Here are their nominations:

Picture:
The Big Sick
Call Me By Your Name
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
Lady Bird
Logan
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Director:
Guillermo del Toro, “The Shape of Water”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Christopher Nolan, “Dunkirk”
Jordan Peele, “Get Out”
Steven Spielberg, “The Post”

Actor:
Timothee Chalamet, “Call Me By Your Name”
James Franco, “The Disaster Artist”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
Robert Pattinson, “Good Time”
Andy Serkis, “War for the Planet of the Apes

Actress:
Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Brooklyn Prince, “The Florida Project”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Supporting Actor:
Willem Defoe, “The Florida Project”
Richard Jenkins, “The Shape of Water”
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Patrick Stewart, “Logan
Michael Stuhlbarg, “Call Me By Your Name”

Supporting Actress:
Holly Hunter, “The Big Sick”
Allison Janney, “I, Tonya”
Dafne Keen, “Logan
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Octavia Spencer, “The Shape of Water”

Screenplay:
“The Big Sick,” Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani
“Get Out,” Jordan Peele
“Lady Bird,” Greta Gerwig
“The Post,” Elizabeth Hanna and Josh Singer
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh

Cinematography:
Blade Runner 2049,” Roger Deakins
“Call Me By Your Name,” Sayombhu Mukdeeprom
“Dunkirk,” Hoyte van Hoytema
“The Shape of Water,” Dan Laustsen
“Wonder Wheel,” Vittoria Storaro

Animated Film:
“The Breadwinner”
“Coco”
“Despicable Me 3”
The Lego Batman Movie
“Loving Vincent”

Original Score:
Blade Runner 2049,” Ben Wallfisch and Hans Zimmer
“Dunkirk,” Hans Zimmer
“The Post,” John Williams
“The Shape of Water,” Alexandre Desplat
War for the Planet of the Apes,” Michael Giacchino

Best Original Song:
“Evermore” (“Beauty and the Beast”)
“I Get Overwhelmed” (“A Ghost Story”)
“Never Forget” (“Murder on the Orient Express”)
“Remember Me” (“Coco”)
“Visions of Gideon” (“Call Me By Your Name”)

Foreign Language Film:
“BPM”
“Blade of the Immortal”
“First They Killed My Father”
“The Square”
“Thelma”

Documentary Feature:
“Faces Places”
“Jane”
“Kedi”
“Step”
“The Work”

Visual Effects:
Blade Runner 2049
“The Shape of Water”
War for the Planet of the Apes

Poster:
Baby Driver
It
“Logan Lucky”
“Mother”
“The Shape of Water”

Texas Independent Film Award:
A Ghost Story
“Mr. Roosevelt”
“Mustang Island”
“The Secret Life of Lance Letscher”
Song to Song

Advertisements

Here Are The Seattle Film Critics Nominations!


Earlier today, the Seattle Film Critics Society announced their nominations for the best of 2017!  The winners will be announced on December 18th.

The most interesting thing about Seattle’s nominations?  The amount of love that they showed to Blade Runner 2049, an acclaimed film that, with the exception of Roger Deakins’s cinematography, was running the risk of being forgotten during the precursor season.  They also showed some love to Logan and The Disaster Artist, which made me happy.

With a tip of the hat to AwardsWatch, here are their nominations:

BEST PICTURE OF THE YEAR:

Blade Runner 2049 (Warner Bros.)

The Disaster Artist (A24)

Dunkirk (Warner Bros.)

The Florida Project (A24)

Get Out (Universal)

Lady Bird (A24)

Logan (20th Century Fox)

Phantom Thread (Focus Features)

The Post (20th Century Fox)

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Fox Searchlight)

 

BEST DIRECTOR:

Sean Baker – The Florida Project

Greta Gerwig – Lady Bird

Christopher Nolan – Dunkirk

Jordan Peele – Get Out

Denis Villeneuve – Blade Runner 2049

 

BEST ACTOR in a LEADING ROLE:

Daniel Day-Lewis – Phantom Thread

James Franco – The Disaster Artist

Daniel Kaluuya – Get Out

Gary Oldman – Darkest Hour

Robert Pattinson – Good Time

 

BEST ACTRESS in a LEADING ROLE:

Sally Hawkins – The Shape of Water

Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Margot Robbie – I, Tonya

Saoirse Ronan – Lady Bird

Meryl Streep – The Post

 

BEST ACTOR in a SUPPORTING ROLE:

Willem Dafoe – The Florida Project

Barry Keoghan – The Killing of a Sacred Deer

Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Michael Shannon – The Shape of Water

Patrick Stewart – Logan

 

BEST ACTRESS in a SUPPORTING ROLE:

Tiffany Haddish – Girls Trip

Holly Hunter – The Big Sick

Allison Janney – I, Tonya

Lesley Manville – Phantom Thread

Laurie Metcalf – Lady Bird

 

BEST ENSEMBLE CAST:

Call Me by Your Name

Get Out

Lady Bird

The Post

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

BEST SCREENPLAY:

The Big Sick – Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani

The Disaster Artist – Scott Neustadter & Michael H. Weber

Get Out – Jordan Peele

Lady Bird – Greta Gerwig

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Martin McDonagh

 

BEST ANIMATED FEATURE:

The Breadwinner – Nora Twomey, director

Coco – Adrian Molina, Lee Unkrich, directors

The LEGO Batman Movie – Chris McKay, director

Loving Vincent – Dorota Kobiela, Hugh Welchman, directors

Your Name. – Makoto Shinkai, director

 

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM:

Blade of the Immortal – Takashi Miike, director
BPM (Beats Per Minute) – Robin Campillo, director

Frantz – François Ozon, director

Raw – Julia Ducournau, director

Thelma – Joachim Trier, director

 

BEST DOCUMENTARY FEATURE:

City of Ghosts – Matthew Heineman, director

Ex Libris: The New York Public Library – Frederick Wiseman, director

Faces Places – JR, Agnès Varda, co-directors

LA 92 – Daniel Lindsay, T.J. Martin, directors

Step – Amanda Lipitz, director

 

BEST CINEMATOGRAPHY:

Blade Runner 2049 – Roger A. Deakins

Columbus – Elisha Christian

Dunkirk – Hoyte von Hoytema

The Florida Project – Alexis Zabé

The Shape of Water – Dan Laustsen

 

BEST COSTUME DESIGN:

Beauty and the Beast – Jacqueline Durran

Blade Runner 2049 – Rénee April

Darkest Hour – Jacqueline Durran

Phantom Thread – Mark Bridges

The Shape of Water – Luis Sequeira

 

BEST FILM EDITING:

Baby Driver – Paul Machliss, Jonathan Amos

Blade Runner 2049 – Joe Walker

Dunkirk – Lee Smith

Get Out – Gregory Plotkin

Lady Bird – Nick Houy

 

BEST ORIGINAL SCORE:

Blade Runner 2049 – Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer

Dunkirk – Hans Zimmer

Phantom Thread – Jonny Greenwood

War for the Planet of the Apes – Michael Giacchino

Wonderstruck – Carter Burwell

 

BEST PRODUCTION DESIGN:

Blade Runner 2049 – Dennis Gassner (Production Designer); Alessandra Querzola (Set Decorator)

Dunkirk – Nathan Crowley (Production Designer); Gary Fettis (Supervising Set Decorator)

Murder on the Orient Express – Jim Clay (Production Designer); Rebecca Alleway (Set Decorator)

Phantom Thread – Mark Tildesley (Production Designer); Véronique Melery (Set Decorator)

The Shape of Water – Paul Denham Austerberry (Production Designer); Shane Vieau, Jeff Melvin (Set Decorators)

 

BEST VISUAL EFFECTS:

Blade Runner 2049 – John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer
Dunkirk – Andrew Jackson, Andrew Lockley, Scott Fisher, Paul Corbould

The Shape of Water – Dennis Berardi, Luke Groves, Trey Harrell, Kevin Scott

Valerian and the City of a Thousand Planets – Scott Stokdyk, Jérome Lionard

War for the Planet of the Apes – Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist

 

BEST YOUTH PERFORMANCE (18 years of age or younger upon start of filming):

Dafne Keen – Logan
Sophia Lillis It

Brooklynn Prince – The Florida Project

Millicent Simmonds – Wonderstruck

Jacob Tremblay – Wonder

 

VILLAIN OF THE YEAR:

Dennis and various multiple personalities – Split – portrayed by James McAvoy

Martin – The Killing of a Sacred Deer – portrayed by Barry Keoghan

Pennywise – It – portrayed by Bill Skarsgård

Philip Krauss – Detroit – portrayed by Will Poulter

Richard Strickland – The Shape of Water – portrayed by Michael Shannon

Here Are The 2017 Nominations of the San Francisco Film Critics Circle!


Yesterday, the San Francisco Film Critics Circle announced their nominees for the best of 2017!  The winner will be announces tomorrow!

Like almost all of the precursors so far, San Francisco seems to really like The Shape of Water.

Best Picture
CALL ME BY YOUR NAME
THE FLORIDA PROJECT
GET OUT
THE SHAPE OF WATER
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI

Best Director
Sean Baker  – THE FLORIDA PROJECT
Guillermo del Toro  – THE SHAPE OF WATER
Greta Gerwig  – LADY BIRD
Christopher Nolan  – DUNKIRK
Jordan Peele – GET OUT

Best Actor
Timothee Chalamet – CALL ME BY YOUR NAME
James Franco  – THE DISASTER ARTIST
Daniel Kaluuya  – GET OUT
Gary Oldman – DARKEST HOUR
Andy Serkis  – WAR FOR THE PLANET OF THE APES

Best Actress
Annette Bening – FILM STARS DON’T DIE IN LIVERPOOL
Sally Hawkins – THE SHAPE OF WATER
Frances McDormand  – THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
Margot Robbie – I, TONYA
Saoirse Ronan – LADY BIRD

Best Supporting Actor 
Willem Dafoe  – THE FLORIDA PROJECT
Armie Hammer – CALL ME BY YOUR NAME
Richard Jenkins – THE SHAPE OF WATER
Sam Rockwell  – THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
Michael Stuhlbarg  – CALL ME BY YOUR NAME

Best Supporting Actress
Holly Hunter – THE BIG SICK
Allison Janney – I, TONYA
Melissa Leo – NOVITIATE
Lesley Manville – PHANTOM THREAD
Laurie Metcalf – LADY BIRD

Best Foreign Language Film
BPM
A FANTASTIC WOMAN
FRANTZ
IN THE FADE
THE SQUARE

Best Animated Feature
THE BREADWINNER
COCO
THE LEGO BATMAN MOVIE
LOVING VINCENT
YOUR NAME

Best Documentary
BRIMSTONE & GLORY
CITY OF GHOSTS
DAWSON CITY: FROZEN TIME
FACES PLACES
JANE

Best Cinematography
BLADE RUNNER 2049 – Roger Deakins
DUNKIRK – Hoyte van Hoytema
THE FLORIDA PROJECT – Alexis Zabe
THE SHAPE OF WATER – Dan Laustsen
WONDER WHEEL – Vittorio Storaro

Best Production Design
BLADE RUNNER 2049  – Dennis Gassner
DUNKIRK  – Nathan Crowley
PHANTOM THREAD  – Mark Tildesley
THE SHAPE OF WATER  – Paul D. Austerberry
WONDERSTRUCK – Mark Friedberg

Best Editing
BABY DRIVER – Paul Machliss and Jonathan Amos
BLADE RUNNER 2049 – Joe Walker
DUNKIRK – Lee Smith
THE POST – Michael Kahn
THE SHAPE OF WATER – Sidney Wolinsky

Best Screenplay (original)
THE BIG SICK – Kumail Nanjiani and Emily V. Gordon
GET OUT – Jordan Peele
LADY BIRD  – Greta Gerwig
THE SHAPE OF WATER  – Guillermo Del Toro and Vanessa Taylor
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI  – Martin McDonagh

Best Screenplay (adapted)
THE DISASTER ARTIST  – Scott Neustadter and Michael H. Weber
CALL ME BY YOUR NAME  – James Ivory
MOLLY’S GAME – Aaron Sorkin
MUDBOUND  – Dee Rees and Virgil Williams
WONDERSTRUCK  – Brian Selznick

Best Original Score
BLADE RUNNER 2049  – Hans Zimmer and Benjamin Wallfisch
DUNKIRK  – Hans Zimmer
PHANTOM THREAD  – Jonny Greenwood
THE SHAPE OF WATER  – Alexandre Desplat
WAR FOR THE PLANET OF THE APES – Michael Giacchino

Special Citation (for that underappreciated indie gem)
BRIMSTONE & GLORY
COLUMBUS
THE OTHER KIDS

Spider-Man: Homecoming Slings In With Two Official Trailers


spider-man-homecoming

It’s been rumored that the Spider-Man: Homecoming trailer will appear in front of Rogue One: Star Wars Story. It’s logical considering Sony has let Spider-Man to play in the Marvel Cinematic Universe sandbox which also happens to share spot in the Walt Disney Empire with Lucasfilm. Yet, we don’t have to wait for next week’s Rogue One to see this trailer. Like all superhero blockbuster films the trailers themselves get their premiere on-line (after a live premiere on Jimmy Kimmel Live) and this is no different with the first official trailer for Spider-Man: Homecoming.

So, without further ado, here’s not one, but two trailers for Spider-Man: Homecoming.

Domestic: this one definitely focuses more on the high school aspect of Spider-Man’s life.

International: this one a bit more action-packed with a focus on Spider-Man’s heroics and more time showcasing the villains.

Doctor Strange Trailer Arrives At SDCC 2016


Doctor Strange

San Diego Comic-Con for the past decade has always been a major mainstay for Marvel Studios when it comes to releasing their latest news and trailer for their upcoming films. There has been rumors the last couple years that Marvel Studios may skip Comic-Con and it’s venerable Hall H altogether in the near-future. Marvel Studios being owned by Disney means they have access to their parent company’s own D23 event. There’s even talk of just having a yearly Marvel Con to showcase everything Marvel.

Until that occurs many who attend San Diego Comic-Con will stand hours (some even days) to be able to get into Hall H and be the first to see what Marvel Studios has up it’s sleeves. This year we get the latest trailer on their biggest gamble to date: Doctor Strange.

A gamble in that it will delve deeply into the one aspect of the Marvel Universe it has so far avoided: magic.

One cannot make a film about Doctor Strange and not portray the magic and sorcery, the otherworldly dimensions and demons, spells and illusions. This is the bread and butter of the Sorcerer Supreme and if this latest trailer is any indication then filmmaker Scott Derrickson may have just broken the code in how to integrate this aspect of the Marvel Universe into the grounded, albeit hyper-reality, of the Marvel Cinematic Universe.

Doctor Strange arrives this November 4, 2016.

The Central Ohio Film Critics Have Announced Their Nominations!


Here are the Central Ohio Film Critics Nominations!

Best Film

-The Big Short
Ex Machina
Inside Out
Mad Max: Fury Road
The Martian
-The Revenant
-Room
Sicario
-Spotlight
Star Wars: Episode VII – The Force Awakens

Best Director

-Alejandro González Iñárritu, The Revenant
-Todd Haynes, Carol
-Tom McCarthy, Spotlight
-George Miller, Mad Max: Fury Road
-Ridley Scott, The Martian
-Denis Villeneuve, Sicario

Best Actor

-Matt Damon, The Martian
-Johnny Depp, Black Mass
-Leonardo DiCaprio, The Revenant
-Michael Fassbender, Steve Jobs
-Jacob Tremblay, Room

Best Actress

-Cate Blanchett, Carol
-Brie Larson, Room
-Saoirse Ronan, Brooklyn
-Charlize Theron, Mad Max: Fury Road
-Alicia Vikander, The Danish Girl

Best Supporting Actor

-Benicio Del Toro, Sicario
-Tom Hardy, The Revenant
-Oscar Isaac, Ex Machina
-Mark Ruffalo, Spotlight
-Sylvester Stallone, Creed

Best Supporting Actress

-Jennifer Jason Leigh, The Hateful Eight
-Rooney Mara, Carol
-Rachel McAdams, Spotlight
-Alicia Vikander, Ex Machina
-Kate Winslet, Steve Jobs

Best Ensemble

-The Big Short
Ex Machina
-The Hateful Eight
-Spotlight
Steve Jobs

Actor of the Year (for an exemplary body of work)

-Cate Blanchett (Carol, Cinderella, and Truth)
-Michael Fassbender (Macbeth, Slow West, and Steve Jobs)
-Domhnall Gleeson (Brooklyn, Ex Machina, The Revenant, and Star Wars: Episode VII – The Force Awakens)
-Tom Hardy (Child 44, Legend, Mad Max: Fury Road, and The Revenant)
-Alicia Vikander (Burnt, The Danish Girl, Ex Machina, The Man from U.N.C.L.E., Seventh Son, and Testament of Youth)

Breakthrough Film Artist

-Sean Baker, Tangerine – (for producing, directing, screenwriting, film editing, cinematography, camera operation, and casting)
-Joel Edgerton, The Gift – (for producing, directing, and screenwriting)
-David Robert Mitchell, It Follows – (for producing, directing, and screenwriting)
-Daisy Ridley, Star Wars: Episode VII – The Force Awakens – (for acting)
-Jacob Tremblay, Room – (for acting)
-Alicia Vikander, Burnt, The Danish Girl, Ex Machina, The Man from U.N.C.L.E., Seventh Son, and Testament of Youth – (for acting)

Best Cinematography

-Roger Deakins, Sicario
-Emmanuel Lubezki, The Revenant
-Robert Richardson, The Hateful Eight
-John Seale, Mad Max: Fury Road
-Dariusz Wolski, The Martian

Best Film Editing

-Maryann Brandon and Mary Jo Markey, Star Wars: Episode VII – The Force Awakens
-Tom McArdle, Spotlight
-Stephen Mirrione, The Revenant
-Margaret Sixel, Mad Max: Fury Road
-Joe Walker, Sicario

Best Adapted Screenplay

-Emma Donoghue, Room
-Drew Goddard, The Martian
-Nick Hornby, Brooklyn
-Charles Randolph and Adam McKay, The Big Short
-Aaron Sorkin, Steve Jobs

Best Original Screenplay

-Pete Docter, Meg LeFauve, and Josh Cooley, Inside Out
-Alex Garland, Ex Machina
-Taylor Sheridan, Sicario
-Josh Singer and Tom McCarthy, Spotlight
-Quentin Tarantino, The Hateful Eight

Best Score

-Carter Burwell, Carol
-Michael Giacchino, Inside Out
-Jóhann Jóhannsson, Sicario
-Junkie XL, Mad Max: Fury Road
-Ennio Morricone, The Hateful Eight

Best Documentary

-Amy
-Best of Enemies
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
-The Look of Silence
-The Wolfpack

Best Foreign Language Film

-The Assassin (Nie yin niang)
-Goodnight Mommy (Ich seh, ich sech)
-Phoenix
-The Tribe (Plemya)
-Timbuktu
-Wild Tales (Relatos salvajes)

Best Animated Film

-Anomalisa
-The Good Dinosaur
Inside Out
-The Peanuts Movie
Shaun the Sheep Movie

Best Overlooked Film

-The End of the Tour
The Gift
-Me and Earl and the Dying Girl
-Mistress America
-Slow West
-The Tribe (Plemya)

Austin Loves Carol!


mara_blanchett_carol

The Austin Film Critics Association announced their nominations earlier today and guess what?  They really, really like Carol!

Love you, Austin!

(I don’t know if I love Carol but seriously, Austin’s the best!)

Best Film:
Anomalisa
Carol
Mad Max: Fury Road
Spotlight
Trumbo

Best Director:
Todd Haynes, Carol
Tom McCarthy, Spotlight
Adam McKay, The Big Short
George Miller, Mad Max: Fury Road
Quentin Tarantino, The Hateful Eight

Best Actor:
Bryan Cranston, Trumbo
Leonardo DiCaprio, The Revenant
Michael Fassbender, Steve Jobs
Michael B. Jordan, Creed
Jacob Tremblay, Room

Best Actress:
Cate Blanchett, Carol
Brie Larson, Room
Rooney Mara, Carol
Saoirse Ronan, Brooklyn
Charlize Theron, Mad Max: Fury Road

Best Supporting Actor:
Benicio Del Toro, Sicario
Idris Elba, Beasts of No Nation
Oscar Isaac, Ex Machina
Michael Shannon, 99 Homes
Sylvester Stallone, Creed

Best Supporting Actress:
Elizabeth Banks, Love & Mercy
Jennifer Jason Leigh, The Hateful Eight
Kristen Stewart, Clouds of Sils Maria
Alicia Vikander, Ex Machina
Kate Winslet, Steve Jobs

Best Original Screenplay:
Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley, Inside Out
Alex Garland, Ex Machina
Taylor Sheridan, Sicario
Josh Singer & Tom McCarthy, Spotlight
Quentin Tarantino, The Hateful Eight

Best Adapted Screenplay:
Emma Donoghue, Room
Charlie Kaufman, Anomalisa
Phyllis Nagy, Carol
Charles Randolph and Adam McKay, The Big Short
Aaron Sorkin, Steve Jobs

Best Cinematography:
Roger Deakins, Sicario
Edward Lachman, Carol
Emmanuel Lubezki, The Revenant
Robert Richardson, The Hateful Eight
John Seale, Mad Max: Fury Road

Best Score:
Carter Burwell, Carol
Michael Giacchino, Inside Out
Tom Holkenborg (as Junkie XL), Max Max: Fury Road
Ennio Morricone, The Hateful Eight
Rich Vreeland (as Disasterpeace), It Follows

Best Foreign-Language Film:
Mustang
Phoenix
Son of Saul
The Tribe
Victoria

Best Documentary:
Amy
Best of Enemies
Cartel Land
The Look of Silence
Where to Invade Next

Best Animated Film:
Anomalisa
The Good Dinosaur
Inside Out
The Peanuts Movie
Shaun the Sheep Movie

Best First Film:
Bone Tomahawk
The Diary of a Teenage Girl
Ex Machina
Mustang
Son of Saul

The Robert R. “Bobby” McCurdy Memorial Breakthrough Artist Award:
Abraham Attah, Beasts of No Nation
Amy Schumer, Trainwreck
Mya Taylor, Tangerine
Jacob Tremblay, Room
Alicia Vikander, Ex-Machina

Best Austin Film:
Arlo and Julie (dir: Steve Mims)
A Brave Heart: The Lizzie Velasquez Story (dir: Sara Hirsh Bordo)
Kumiko, the Treasure Hunter (dir: David Zellner)
Peace Officer (dir: Brad Barber, Scott Christopherson)
Two Step (dir: Alex R. Johnson)