The Boston Society Of Film Critics Honors If Beale Street Could Talk and Lynne Ramsay!


Earlier today, the Boston Society of Film Critics announced their picks for the best of 2018.  Along with selecting If Beale Street Could Talk as best picture, they also gave best director to You Were Never Really Here‘s Lynne Ramsay.

Best Film: If Beale Street Could Talk
Runner-up: Shoplifters

Best Director: Lynne Ramsay (You Were Never Really Here)
Runner-up: Yorgos Lanthimos (The Favourite)

Best Actor: John C. Reilly (Stan & Ollie)
Runner-up: Ethan Hawke (First Reformed)

Best Actress: Melissa McCarthy (Can You Ever Forgive Me?)
Runner-up: Sakura Ando (Shoplifters)

Best Supporting Actor: Richard E. Grant (Can You Ever Forgive Me?)
Runners-up (tie): Brian Tyree Henry (If Beale Street Could Talk) and Steven Yeun (Burning)

Best Supporting Actress: Regina King (If Beale Street Could Talk)
Runner-up: J. Smith-Cameron (Nancy)

Best Ensemble: Shoplifters
Runner-up: The Favourite

Best Screenplay: Nicole Holofcener and Jeff Whitty (Can You Ever Forgive Me?)
Runner-up: Tamara Jenkins (Private Life)

Best Documentary: Won’t You Be My Neighbor?
Runner-up: Three Identical Strangers

Best Animated Film: Isle of Dogs
Runner-up: Ralph Breaks the Internet

Best Foreign Language Film: Shoplifters
Runner-up: Cold War

Best New Filmmaker: Bo Burnham (Eighth Grade)
Runner-up: Ari Aster (Hereditary)

Best Cinematography: Alfonso Cuarón (ROMA)
Runner-up: Lukasz Zal (Cold War)

Best Editing: Tom Cross (First Man)
Runner-up: Bob Murawski and Orson Welles (The Other Side of the Wind)

Best Original Score: Nicholas Britell (If Beale Street Could Talk)
Runner-up: Justin Hurwitz (First Man) and Jonny Greenwood (You Were Never Really Here)

Here Are The Chicago Film Critics Association Nominations For 2018!


On Friday, the Chicago Film Critics Association announced their nominations for the best of 2018!  The winners will be announced on Saturday night.

Here are the nominees!

BEST PICTURE
The Favourite
First Reformed
Hereditary
Roma
A Star is Born

BEST DIRECTOR
Bradley Cooper, A Star is Born
Alfonso Cuarón, Roma
Yorgos Lanthimos, The Favourite
Lynne Ramsay, You Were Never Really Here
Paul Schrader, First Reformed

BEST ACTOR
Christian Bale, Vice
Bradley Cooper, A Star is Born
Ethan Hawke, First Reformed
Rami Malek, Bohemian Rhapsody
Joaquin Phoenix, You Were Never Really Here

BEST ACTRESS
Yalitza Aparicio, Roma
Toni Collette, Hereditary
Lady Gaga, A Star is Born
Regina Hall, Support the Girls
Melissa McCarthy, Can You Ever Forgive Me?

BEST SUPPORTING ACTOR
Mahershala Ali, Green Book
Timothee Chalamet, Beautiful Boy
Richard E. Grant, Can You Ever Forgive Me?
Michael B. Jordan, Black Panther
Steven Yeun, Burning

BEST SUPPORTING ACTRESS
Olivia Colman, The Favourite
Elizabeth Debicki, Widows
Zoe Kazan, The Ballad of Buster Scruggs
Regina King, If Beale Street Could Talk
Rachel Weisz, The Favourite

BEST ADAPTED SCREENPLAY
BlacKkKlansman by Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott & Spike Lee
Can You Ever Forgive Me? by Nicole Holofcener & Jeff Whitty
The Death of Stalin by Armando Iannucci, David Schneider & Ian Martin
If Beale Street Could Talk by Barry Jenkins
A Star is Born by Eric Roth, Bradley Cooper & Will Fetters

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Eighth Grade by Bo Burnham
The Favourite by Deborah Davis & Tony McNamara
First Reformed by Paul Schrader
Roma by Alfonso Cuaron
Vice by Adam McKay

BEST ANIMATED FEATURE
Incredibles 2
Isle of Dogs
Ralph Breaks the Internet
Ruben Brandt: Collector
Spider-Man: Into the Spider-verse

BEST DOCUMENTARY
Free Solo
Minding the Gap
RBG
Three Identical Strangers
Won’t You Be My Neighbor?

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Burning
Capernaum
Cold War
Roma
Shoplifters

BEST ART DIRECTION
Annihilation
Black Panther
The Favourite
Paddington 2
Roma

BEST CINEMATOGRAPHY
Cold War – Lukasz Zal
The Favourite – Robbie Ryan
First Man – Linus Sandgren
If Beale Street Could Talk – James Laxton
Roma – Alfonso Cuaron

BEST EDITING
First Man
The Other Side of the Wind
Roma
Widows
You Were Never Really Here

BEST ORIGINAL SCORE
First Man – Justin Hurwitz
If Beale Street Could Talk – Nicholas Britell
Mandy – Johan Johannson
Suspiria – Thom Yorke
You Were Never Really Here – Jonny Greenwood

BEST USE OF VISUAL EFFECTS
Annihilation
Black Panther
First Man
Mission: Impossible – Fallout
Paddington 2

MOST PROMISING FILMMAKER
Ari Aster, Hereditary
Bo Burnham, Eighth Grade
Bradley Cooper, A Star is Born
Bing Liu, Minding the Gap
Boots Riley, Sorry to Bother You

MOST PROMISING PERFORMER
Yalitza Aparicio, Roma
Elsie Fisher, Eighth Grade
Lady Gaga, A Star is Born
Thomasin Harcourt McKenzie, Leave No Trace
John David Washington, BlacKkKlansman & Monsters and Men

Here Are The 2017 Nominations From The Chicago Independent Film Critics!


The Chicago Independent Film Critics Circle should not be mistaken for the Chicago Film Critics Association.  However, since they’re both in Chicago, that does give me an excuse to once again use this picture of Al Capone.

Here are the nominees!

THE 10 BEST INDEPENDENT FILMS (in alphabetical order):

The Big Sick, Call Me By Your Name, The Florida Project, Get Out, A Ghost Story, Lady Bird, Lucky, Mudbound, The Shape of Water, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

THE 10 BEST STUDIO FILMS (in alphabetical order):

Baby Driver, Blade Runner 2049, Dunkirk, Logan, The Lost City of Z, mother!, Phantom Thread, The Post, Star Wars: The Last Jedi, Wonder Woman


The complete list of nominees for the 2017 CIFCC Awards:

BEST INDEPENDENT FILM

BEST STUDIO FILM

BEST FOREIGN FILM

  • Raw
  • The Square
  • Thelma

BEST DOCUMENTARY

  • Faces Places
  • Jane
  • Whose Streets?

BEST ANIMATED FILM

BEST DIRECTOR

  • Greta Gerwig, Lady Bird
  • Christopher Nolan, Dunkirk
  • Jordan Peele, Get Out

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

  • The Big Sick– Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani
  • Get Out- Jordan Peele
  • Lady Bird- Greta Gerwig

BEST ADAPTED SCREENPLAY

  • Call Me By Your Name- James Ivory
  • The Disaster Artist- Scott Neustadter and Michael H. Weber
  • Mudbound– Dee Rees and Virgil Williams

BEST ACTOR

  • Timothée Chalamet, Call Me By Your Name
  • Daniel Kaluuya, Get Out
  • Gary Oldman, Darkest Hour

BEST ACTRESS

  • Sally Hawkins, The Shape of Water
  • Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Saoirse Ronan, Lady Bird

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Willem Dafoe, The Florida Project
  • Richard Jenkins, The Shape of Water
  • Sam Rockwell, Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri
  • Michael Stuhlbarg, Call Me By Your Name

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Tiffany Haddish, Girls Trip
  • Allison Janney, I, Tonya
  • Laurie Metcalf, Lady Bird

BEST ENSEMBLE CAST

  • Get Out
  • Mudbound
  • The Post
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST CINEMATOGRAPHY

  • Blade Runner 2049– Roger Deakins
  • Dunkirk- Hoyte van Hoytema
  • The Shape of Water– Dan Laustsen

BEST PRODUCTION DESIGN

  • Blade Runner 2049– Dennis Gassner
  • mother!- Philip Messina
  • The Shape of Water- Paul D. Austerberry

BEST EDITING

BEST COSTUME DESIGN AND MAKEUP

  • Darkest Hour– Jacqueline Durran (costumes), Kazuhiro Tsuji, Lucy Sibbick and David Malinowski (makeup)
  • Phantom Thread– Mark Bridges (costumes), Paul Engelen (makeup)
  • The Shape of Water– Luis Sequeria (costumes), Jordan Samuel and Paula Fleet (makeup)

BEST ORIGINAL SCORE

BEST VISUAL EFFECTS


TRAILBLAZER AWARD

  • Sean Baker, The Florida Project
  • Jordan Peele, Get Out
  • Dee Rees, Mudbound

IMPACT AWARD

  • Greta Gerwig, Lady Bird
  • Patty Jenkins, Wonder Woman
  • Jordan Peele, Get Out

The St. Louis Film Critics Association Names The Shape Of Water As The Best of 2017!


On Sunday, the St. Louis Film Critics Association announced their picks for the best of 2017!

You can check out their nominees here and their winners below!

Best Film: The Shape of Water
Runner-up: The Post

Best Director: Guillermo del Toro – The Shape of Water
Runner-u: Denis Villeneuve – Blade Runner 2049

Best Actor: Gary Oldman – Darkest Hour
Runner-up: James Franco – The Disaster Artist

Best Actress: Frances McDormand – Three Billboard Outside Ebbing, Missouri
Runner-up: Sally Hawkins – The Shape of Water

Best Supporting Actor: Richard Jenkins – The Shape of Water
Runner-up: Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress: Laurie Metcalf – Lady Bird
Runner-up: Holly Hunter – The Big Sick

Best Original Screenplay: The Shape of Water – Guillermo del Toro & Vanessa Taylor
Runner-up: Lady Bird — Greta Gerwig

Best Adapted Screenplay: The Disaster Artist – Scott Neustadter & Michael H. Weber (Screenplay); Greg Sestero and Tom Bissell (Book)
Runners-up: Call Me By Your Name – James Ivory (Screenplay); Andre Aciman (Book) and Molly’s Game – Aaron Sorkin (Screenplay); Molly Bloom (Book) – tie

Best Editing: Baby Driver – Jonathan Amos and Paul Machliss
Runners-up: Dunkirk – Lee Smith and Sidney Wolinsky – The Shape of Water (tie)

Best Cinematography: Blade Runner 2049 – Roger Deakins
Runner-up: Hoyte Van Hoytema – Dunkirk

Best Production Design: The Shape of Water – Paul D. Austerberry
Runner-up: Blade Runner 2049 – Dennis Gassner

Best Visual Effects: Blade Runner 2049
Runner-up: The Shape of Water

Best Score: Phantom Thread – Jonny Greenwood
Runner-up: Dunkirk – Hans Zimmer

Best Soundtrack: Baby Driver
Runner-up: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animated Feature: Coco
Runner-up: Loving Vincent

Best Documentary Feature: Jane
Runner-up: Last Men in Aleppo

Best Foreign Language Feature: Land of Mine
Runner-up: First They Killed My Father

Best Scene: The Disaster Artist – Sixty-seven takes of “I did not hit her”.
Runners-up: Baby Driver – Baby gets coffee/opening credits and Lady Bird – The coach directing The Tempest using chalk talk (tie)

The Seattle Film Critics Name Get Out The Best of 2017!


“Get out!”

That’s not just what the city of Seattle told Mayor Ed Murray earlier this year.  It’s also the title of the film that the Seattle Film Critics have officially selected as their pick for the best of 2017!

Check out their nominees here and the winners below!

BEST PICTURE OF THE YEAR

Get Out (Universal)

BEST DIRECTOR

Christopher Nolan – Dunkirk

BEST ACTOR in a LEADING ROLE

Daniel Day-Lewis – Phantom Thread

BEST ACTRESS in a LEADING ROLE

Saoirse Ronan – Lady Bird

BEST ACTOR in a SUPPORTING ROLE

Willem Dafoe – The Florida Project

BEST ACTRESS in a SUPPORTING ROLE

Laurie Metcalf – Lady Bird

BEST ENSEMBLE CAST

Get Out

BEST SCREENPLAY

Lady Bird – Greta Gerwig

BEST ANIMATED FEATURE

Coco – Adrian Molina, Lee Unkrich, directors

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Raw – Julia Ducournau, director

BEST DOCUMENTARY FEATURE

Faces Places – JR, Agnès Varda, co-directors

BEST CINEMATOGRAPHY

Blade Runner 2049 – Roger A. Deakins

BEST COSTUME DESIGN

Phantom Thread – Mark Bridges

BEST FILM EDITING

Dunkirk – Lee Smith

BEST ORIGINAL SCORE

Phantom Thread – Jonny Greenwood

BEST PRODUCTION DESIGN

Blade Runner 2049 – Dennis Gassner (Production Designer); Alessandra Querzola (Set Decorator)

BEST VISUAL EFFECTS

War for the Planet of the Apes – Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist

BEST YOUTH PERFORMANCE (18 years of age or younger upon start of filming)

Brooklynn Prince – The Florida Project

VILLAIN OF THE YEAR

Dennis and various multiple personalities – Split – portrayed by James McAvoy

Here’s What Won In Chicago!


 

The Chicago Film Critics Association has spoken!  Check out their nominees here and the winners below!

THE 2017 CHICAGO FILM CRITICS ASSOCIATION AWARDS

Best Picture- “Lady Bird”

Best Director- Christopher Nolan, “Dunkirk”

Best Actor- Timothée Chalamet, “Call Me By Your Name”

Best Actress- Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Best Supporting Actor- Willem Dafoe, “The Florida Project”

Best Supporting Actress- Laurie Metcalf, “Lady Bird”

Best Original Screenplay- Jordan Peele, “Get Out”

Best Adapted Screenplay- James Ivory, “Call Me By Your Name”

Best Foreign Language Film- “The Square”

Best Documentary- “Jane”

Best Animated Feature- “Coco”

Best Cinematography- Roger Deakins, “Blade Runner 2049

Best Editing- Jonathan Amos and Paul Machliss, “Baby Driver

Best Art Direction- “Blade Runner 2049

Best Original Score- Jonny Greenwood, “Phantom Thread”

Most Promising Performer- Timothee Chalamet, “Call Me By Your Name”

Most Promising Filmmaker- Greta Gerwig, “Lady Bird”

Rising From the Flame, The Phoenix Critics Circle Reveals Their Nominations For The Best of 2017!


 

Yesterday, the Phoenix Critics Circle revealed their nominations for the best films and performances of 2017!

Best Picture

  • “Dunkirk”
  • “The Florida Project”
  • “Lady Bird”
  • “The Shape of Water”
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Best Comedy Film

  • “The Big Sick”
  • “The Disaster Artist”
  • “I, Tonya”
  • “Lady Bird”
  • “Logan Lucky”

Best Science Fiction Film

Best Horror Film

Best Mystery or Thriller Film

  • “The Beguiled”
  • “Get Out”
  • “The Killing of a Sacred Deer”
  • “mother!”
  • “Murder on the Orient Express”
  • “The Post”
  • “Split”
  • “Wind River”

Best Animated Film

Best Foreign Language Film

  • “BPM (Beats per Minute)”
  • “In the Fade”
  • Raw”
  • “The Square”
  • “Thelma”

Best Documentary

  • “City of Ghosts”
  • “Jane”
  • “Step”
  • “Whose Streets”

Best Actor

  • Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”
  • Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
  • James Franco, “The Disaster Artist”
  • Daniel Kaluuya, “Get Out”
  • Gary Oldman, “Darkest Hour”
  • Harry Dean Stanton, “Lucky”

Best Actress

  • Jessica Chastain, “Molly’s Game”
  • Sally Hawkins, “The Shape of Water”
  • Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Margot Robbie, “I, Tonya”
  • Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Best Supporting Actor

  • Willem Dafoe, “The Florida Project”
  • Armie Hammer, “Call Me By Your Name”
  • Richard Jenkins, “The Shape of Water”
  • Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Michael Stuhlbarg, “Call Me by Your Name”

Best Supporting Actress

  • Mary J. Blige, “Mudbound”
  • Holly Hunter, “The Big Sick”
  • Allison Janney, “I Tonya”
  • Laurie Metcalf, “Lady Bird”
  • Octavia Spencer, “The Shape of Water”

Best Director

Best Screenplay

  • Greta Gerwig, “Lady Bird”
  • Liz Hannah and Josh Singer, “The Post”
  • Martin McDonagh, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Jordan Peele, “Get Out”
  • Aaron Sorkin, “Molly’s Game”

Best Score

  • Alexandre Desplat, “The Shape of Water”
  • Jonny Greenwood, “Phantom Thread”
  • Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer, “Blade Runner 2049”
  • Hans Zimmer, “Dunkirk”

 

Florida Wins With The San Francisco Film Critics!


Yesterday, the San Francisco Film Critics Circle announced their picks for the best of 2017!

You can check out their nominations here and their winners below!

Best Picture — The Florida Project

Best Director — Guillermo Del Toro for The Shape of Water

Best Actor — Andy Serkis in War for the Planet of the Apes

Best Actress — Margot Robbie in I, Tonya

Best Supporting Actor — Willem DaFoe in The Florida Project

Best Supporting Actress — Laurie Metcalf in Lady Bird

Best Foreign Language Film — BPM

Best Animated Film — Coco

Best Documentary — Faces Places

Best Cinematography — Roger Deakins, Blade Runner 2049

Best Production Design — Paul D. Austerberry, The Shape of Water

Best Editing — Paul Machliss and Jonathan Amos, Baby Driver

Best Original Screenplay — Jordan Peele, Get Out

Best Adapted Screenplay — James Ivory, Call Me By Your Name

Best Original Score — Johnny Greenwood, Phantom Thread

Special Citation (for that underrated indie gem) — Brimstone & Glory

Marlon Riggs Award: Peter Bratt

Here Are The Seattle Film Critics Nominations!


Earlier today, the Seattle Film Critics Society announced their nominations for the best of 2017!  The winners will be announced on December 18th.

The most interesting thing about Seattle’s nominations?  The amount of love that they showed to Blade Runner 2049, an acclaimed film that, with the exception of Roger Deakins’s cinematography, was running the risk of being forgotten during the precursor season.  They also showed some love to Logan and The Disaster Artist, which made me happy.

With a tip of the hat to AwardsWatch, here are their nominations:

BEST PICTURE OF THE YEAR:

Blade Runner 2049 (Warner Bros.)

The Disaster Artist (A24)

Dunkirk (Warner Bros.)

The Florida Project (A24)

Get Out (Universal)

Lady Bird (A24)

Logan (20th Century Fox)

Phantom Thread (Focus Features)

The Post (20th Century Fox)

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Fox Searchlight)

 

BEST DIRECTOR:

Sean Baker – The Florida Project

Greta Gerwig – Lady Bird

Christopher Nolan – Dunkirk

Jordan Peele – Get Out

Denis Villeneuve – Blade Runner 2049

 

BEST ACTOR in a LEADING ROLE:

Daniel Day-Lewis – Phantom Thread

James Franco – The Disaster Artist

Daniel Kaluuya – Get Out

Gary Oldman – Darkest Hour

Robert Pattinson – Good Time

 

BEST ACTRESS in a LEADING ROLE:

Sally Hawkins – The Shape of Water

Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Margot Robbie – I, Tonya

Saoirse Ronan – Lady Bird

Meryl Streep – The Post

 

BEST ACTOR in a SUPPORTING ROLE:

Willem Dafoe – The Florida Project

Barry Keoghan – The Killing of a Sacred Deer

Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Michael Shannon – The Shape of Water

Patrick Stewart – Logan

 

BEST ACTRESS in a SUPPORTING ROLE:

Tiffany Haddish – Girls Trip

Holly Hunter – The Big Sick

Allison Janney – I, Tonya

Lesley Manville – Phantom Thread

Laurie Metcalf – Lady Bird

 

BEST ENSEMBLE CAST:

Call Me by Your Name

Get Out

Lady Bird

The Post

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

BEST SCREENPLAY:

The Big Sick – Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani

The Disaster Artist – Scott Neustadter & Michael H. Weber

Get Out – Jordan Peele

Lady Bird – Greta Gerwig

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Martin McDonagh

 

BEST ANIMATED FEATURE:

The Breadwinner – Nora Twomey, director

Coco – Adrian Molina, Lee Unkrich, directors

The LEGO Batman Movie – Chris McKay, director

Loving Vincent – Dorota Kobiela, Hugh Welchman, directors

Your Name. – Makoto Shinkai, director

 

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM:

Blade of the Immortal – Takashi Miike, director
BPM (Beats Per Minute) – Robin Campillo, director

Frantz – François Ozon, director

Raw – Julia Ducournau, director

Thelma – Joachim Trier, director

 

BEST DOCUMENTARY FEATURE:

City of Ghosts – Matthew Heineman, director

Ex Libris: The New York Public Library – Frederick Wiseman, director

Faces Places – JR, Agnès Varda, co-directors

LA 92 – Daniel Lindsay, T.J. Martin, directors

Step – Amanda Lipitz, director

 

BEST CINEMATOGRAPHY:

Blade Runner 2049 – Roger A. Deakins

Columbus – Elisha Christian

Dunkirk – Hoyte von Hoytema

The Florida Project – Alexis Zabé

The Shape of Water – Dan Laustsen

 

BEST COSTUME DESIGN:

Beauty and the Beast – Jacqueline Durran

Blade Runner 2049 – Rénee April

Darkest Hour – Jacqueline Durran

Phantom Thread – Mark Bridges

The Shape of Water – Luis Sequeira

 

BEST FILM EDITING:

Baby Driver – Paul Machliss, Jonathan Amos

Blade Runner 2049 – Joe Walker

Dunkirk – Lee Smith

Get Out – Gregory Plotkin

Lady Bird – Nick Houy

 

BEST ORIGINAL SCORE:

Blade Runner 2049 – Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer

Dunkirk – Hans Zimmer

Phantom Thread – Jonny Greenwood

War for the Planet of the Apes – Michael Giacchino

Wonderstruck – Carter Burwell

 

BEST PRODUCTION DESIGN:

Blade Runner 2049 – Dennis Gassner (Production Designer); Alessandra Querzola (Set Decorator)

Dunkirk – Nathan Crowley (Production Designer); Gary Fettis (Supervising Set Decorator)

Murder on the Orient Express – Jim Clay (Production Designer); Rebecca Alleway (Set Decorator)

Phantom Thread – Mark Tildesley (Production Designer); Véronique Melery (Set Decorator)

The Shape of Water – Paul Denham Austerberry (Production Designer); Shane Vieau, Jeff Melvin (Set Decorators)

 

BEST VISUAL EFFECTS:

Blade Runner 2049 – John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer
Dunkirk – Andrew Jackson, Andrew Lockley, Scott Fisher, Paul Corbould

The Shape of Water – Dennis Berardi, Luke Groves, Trey Harrell, Kevin Scott

Valerian and the City of a Thousand Planets – Scott Stokdyk, Jérome Lionard

War for the Planet of the Apes – Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist

 

BEST YOUTH PERFORMANCE (18 years of age or younger upon start of filming):

Dafne Keen – Logan
Sophia Lillis It

Brooklynn Prince – The Florida Project

Millicent Simmonds – Wonderstruck

Jacob Tremblay – Wonder

 

VILLAIN OF THE YEAR:

Dennis and various multiple personalities – Split – portrayed by James McAvoy

Martin – The Killing of a Sacred Deer – portrayed by Barry Keoghan

Pennywise – It – portrayed by Bill Skarsgård

Philip Krauss – Detroit – portrayed by Will Poulter

Richard Strickland – The Shape of Water – portrayed by Michael Shannon

Here Are The 2017 Nominations of the San Francisco Film Critics Circle!


Yesterday, the San Francisco Film Critics Circle announced their nominees for the best of 2017!  The winner will be announces tomorrow!

Like almost all of the precursors so far, San Francisco seems to really like The Shape of Water.

Best Picture
CALL ME BY YOUR NAME
THE FLORIDA PROJECT
GET OUT
THE SHAPE OF WATER
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI

Best Director
Sean Baker  – THE FLORIDA PROJECT
Guillermo del Toro  – THE SHAPE OF WATER
Greta Gerwig  – LADY BIRD
Christopher Nolan  – DUNKIRK
Jordan Peele – GET OUT

Best Actor
Timothee Chalamet – CALL ME BY YOUR NAME
James Franco  – THE DISASTER ARTIST
Daniel Kaluuya  – GET OUT
Gary Oldman – DARKEST HOUR
Andy Serkis  – WAR FOR THE PLANET OF THE APES

Best Actress
Annette Bening – FILM STARS DON’T DIE IN LIVERPOOL
Sally Hawkins – THE SHAPE OF WATER
Frances McDormand  – THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
Margot Robbie – I, TONYA
Saoirse Ronan – LADY BIRD

Best Supporting Actor 
Willem Dafoe  – THE FLORIDA PROJECT
Armie Hammer – CALL ME BY YOUR NAME
Richard Jenkins – THE SHAPE OF WATER
Sam Rockwell  – THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
Michael Stuhlbarg  – CALL ME BY YOUR NAME

Best Supporting Actress
Holly Hunter – THE BIG SICK
Allison Janney – I, TONYA
Melissa Leo – NOVITIATE
Lesley Manville – PHANTOM THREAD
Laurie Metcalf – LADY BIRD

Best Foreign Language Film
BPM
A FANTASTIC WOMAN
FRANTZ
IN THE FADE
THE SQUARE

Best Animated Feature
THE BREADWINNER
COCO
THE LEGO BATMAN MOVIE
LOVING VINCENT
YOUR NAME

Best Documentary
BRIMSTONE & GLORY
CITY OF GHOSTS
DAWSON CITY: FROZEN TIME
FACES PLACES
JANE

Best Cinematography
BLADE RUNNER 2049 – Roger Deakins
DUNKIRK – Hoyte van Hoytema
THE FLORIDA PROJECT – Alexis Zabe
THE SHAPE OF WATER – Dan Laustsen
WONDER WHEEL – Vittorio Storaro

Best Production Design
BLADE RUNNER 2049  – Dennis Gassner
DUNKIRK  – Nathan Crowley
PHANTOM THREAD  – Mark Tildesley
THE SHAPE OF WATER  – Paul D. Austerberry
WONDERSTRUCK – Mark Friedberg

Best Editing
BABY DRIVER – Paul Machliss and Jonathan Amos
BLADE RUNNER 2049 – Joe Walker
DUNKIRK – Lee Smith
THE POST – Michael Kahn
THE SHAPE OF WATER – Sidney Wolinsky

Best Screenplay (original)
THE BIG SICK – Kumail Nanjiani and Emily V. Gordon
GET OUT – Jordan Peele
LADY BIRD  – Greta Gerwig
THE SHAPE OF WATER  – Guillermo Del Toro and Vanessa Taylor
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI  – Martin McDonagh

Best Screenplay (adapted)
THE DISASTER ARTIST  – Scott Neustadter and Michael H. Weber
CALL ME BY YOUR NAME  – James Ivory
MOLLY’S GAME – Aaron Sorkin
MUDBOUND  – Dee Rees and Virgil Williams
WONDERSTRUCK  – Brian Selznick

Best Original Score
BLADE RUNNER 2049  – Hans Zimmer and Benjamin Wallfisch
DUNKIRK  – Hans Zimmer
PHANTOM THREAD  – Jonny Greenwood
THE SHAPE OF WATER  – Alexandre Desplat
WAR FOR THE PLANET OF THE APES – Michael Giacchino

Special Citation (for that underappreciated indie gem)
BRIMSTONE & GLORY
COLUMBUS
THE OTHER KIDS