The Final Trailer for IT: Chapter Two


With the 50th Annual San Diego Comic Con in full swing, Warner Bros. is wasting no time in showcasing their wares. Here we have the final trailer for Andy Muschietti’s IT: Chapter Two. The more I see of this, the more I’m amazed by the casting choices. James Ransome (Eddie) and Bill Hader (Richie) really feel like the perfect matches for their roles so far. Granted, the trailer is just a taste of what we’ll see later on, but I’m hopeful.

IT: Chapter Two finds the members of the Loser’s Club returning to Derry, 27 years after their first encounter with Pennywise the Clown (Bill Skarsgard). Will they be able to get past their fears? Can they recreate the magic they had? Will they avoid the deadlights?

It: Chapter Two, also starring Jessica Chastain, James McAvoy, Jay Ryan, Andy Bean, and Isaiah Mustafa, opens in theatres on September 6th.

Enjoy!

What If Lisa Picked The Oscar Nominees: 2017 Edition


With the Oscar nominations due to be announced tomorrow, now is the time that the Shattered Lens indulges in a little something called, “What if Lisa had all the power.” Listed below are my personal Oscar nominations. Please note that these are not the films that I necessarily think will be nominated. The fact of the matter is that the many of them will not. Instead, these are the films that would be nominated if I was solely responsible for deciding the nominees this year. Winners are starred and listed in bold.

(You’ll also note that I’ve added four categories, all of which I believe the Academy should adopt — Best Voice-Over Performance, Best Casting, Best Stunt Work, and Best Overall Use Of Music In A Film.)

(Click on the links to see my nominations for 201620152014201320122011, and 2010!)

Best Picture

Baby Driver

The Big Sick

The Disaster Artist

*A Ghost Story*

It

Kedi

Lady Bird

The Meyerowitz Stories

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Wonder Woman

Best Director

Greta Gerwig for Lady Bird

Patty Jenkins for Wonder Woman

*David Lowery for A Ghost Story*

Martin McDonagh for Three Billboard Outside Ebbing, Missouri

Andy Muschietti for It

Edgar Wright for Baby Driver

Best Actor

*Sam Elliott in The Hero*

James Franco in The Disaster Artist

Jake Gyllenhaal in Stronger

Daniel Kaluuya in Get Out

James McAvoy in Split

Robert Pattinson in Good Time

Best Actress

Gal Gadot in Wonder Woman

Sally Hawkins in Maudie

Frances McDormand in Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cynthia Nixon in A Quiet Passion

Aubrey Plaza in Ingrid Goes West

*Saoirse Ronan in Lady Bird*

Best Supporting Actor

Woody Harrelson in Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Sam Rockwell in Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Adam Sandler in The Meyerowitz Stories

Bill Skarsgard in It

*Patrick Stewart in Logan*

Jason Sudekis in Colossal

Best Supporting Actress

Holly Hunter in The Big Sick

Catherine Keener in Get Out

Sophia Lillis in It

*Laurie Metcalf in Lady Bird*

Carey Mulligan in Mudbound

Ella Rumpf in Raw

Best Voice-Over or Stop Motion Performance

Will Arnett in The LEGO Batman Movie

Gael Garcia Bernal in Coco

Bradley Cooper in Guardians of the Galaxy, Volume 2

Doug Jones in The Shape of Water

*Andy Serkis in War for the Planet of the Apes*

Dan Stevens in Beauty and the Beast

Best Original Screenplay

The Big Sick

Get Out

A Ghost Story

*Lady Bird*

The Meyerowitz Stories

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay

Before I Fall

*The Disaster Artist*

It

Logan

Their Finest

Wonder Woman

Best Animated Film

Cars 3

Coco

*The Lego Batman Movie*

Leap!

Best Documentary Feature

Karl Marx City

*Kedi*

Risk

Step

Strong Island

32 Pills: My Sister’s Suicide

Best Foreign Language Film

First They Killed My Father

Frantz

*Kedi*

Raw

Best Casting

The Big Sick

Detroit

Dunkirk

Get Out

Lady Bird

*The Meyerowitz Stories*

Best Cinematography

Blade Runner 2049

Dunkirk

*A Ghost Story*

It

Lost City of Z

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Costume Design

Beauty and the Beast

The Beguiled

Free Fire

Thor: Ragnarok

Victoria & Abdul

*Wonder Woman*

Best Editing

*Baby Driver*

Before I Fall

Dunkirk

A Ghost Story

It

Wonder Woman

Best Makeup and Hairstyling

The Disaster Artist

Guardians of the Galaxy Volume 2

Lady MacBeth

Logan Lucky

My Cousin Rachel

*Thor: Ragnarok*

Best Original Score

Blade Runner 2049

A Ghost Story

*Good Time*

Dunkirk

The Shape of Water

Wind River

Best Original Song

“Buddy’s Business” from Brawl In Cell Block 99

“Evermore” from Beauty and the Beast

“Friends are Family” from The Lego Batman Movie

“How Does A Moment Last Forever” from Beauty and the Beast

“Myron/Byron” from The Meyerowitz Stories

*”The Pure and the Damned” from Good Time*

Best Overall Use Of Music

Atomic Blonde

*Baby Driver*

The Disaster Artist

Guardians of the Galaxy Volume 2

Thor: Ragnarok

T2: Trainspotting

Best Production Design

*Beauty and the Beast*

The Beguiled

Blade Runner 2049

It Comes At Night

Logan

Thor: Ragnarok

Best Sound Editing

Baby Driver

*Dunkirk*

Kong: Skull Island

Spider-Man: Homecoming

War For The Planet of the Apes

Wonder Woman

Best Sound Mixing

Baby Driver

*Dunkirk*

Kong: Skull Island

Spider-Man: Homecoming

War For The Planet of the Apes

Wonder Woman

Best Stuntwork

Baby Driver

Dunkirk

Logan

Spider-Man: Homecoming

Thor: Ragnarok 

*Wonder Woman*

Best Visual Effects

Blade Runner 2049

Guardians of the Galaxy Vol. 2

Spider-Man: Homecoming

Thor: Ragnarok

Valerian and the City of a Thousand Planets

*War For The Planet of the Apes*

Films Listed By Number of Nominations

9 Nominations — Wonder Woman

7 Nominations — Baby Driver, Dunkirk, It, Three Billboards Outside Ebbing Missouri

6 Nominations — A Ghost Story, Lady Bird, Thor: Ragnarok

5 Nominations — Beauty and the Beast, The Disaster Artist, The Meyerowitz Stories

4 Nominations — The Big Sick, Blade Runner 2049, Get Out, Guardians of the Galaxy Vol. 2, Logan, Spider-Man: Homecoming, War For The Planet Of The Apes

3 Nominations — Good Time, Kedi, The LEGO Batman Movie

2 Nominations — Before I Fall, The Beguiled, Coco, Kong: Skull Island, Raw, Shape of Water

1 Nominations — Atomic Blonde, Brawl in Cell Block 99, Cars 3, Colossal, Detroit, First They Killed My Father, Frantz, Free Fire, The Hero, Ingrid Goes West, It Comes At Night, Karl Marx City, Lady MacBeth, Leap!, Logan Lucky, Lost City of Z, Maudie, Mudbound, My Cousin Rachel, A Quiet Passion, Risk, Split, Step, Strong Island, Stronger, T2: Trainspotting, Their Finest, 32 Pills: My Sister’s Suicide, Valerian and the City of a Thousand Planets, Victoria & Abdul, Wind River

Films Listed By Number of Wins

3 Oscars — A Ghost Story, Lady Bird

2 Oscars — Baby Driver, Dunkirk, Good Time, Kedi, War For the Planet of the Apes, Wonder Woman

1 Oscar — Beauty and the Beast, The Disaster Artist, The Hero, The LEGO Batman Movie, Logan, The Meyerowitz Stories, Thor: Ragnarok

Will the Academy be smart enough to agree with me?  Probably not.  We’ll see what happens tomorrow!

 

Blade Runner 2049 wins in New Mexico!


Yesterday, the New Mexico Film Critics Association named their picks for the best of 2017!  They also became the first group to pick Blade Runner 2049 as the best film of 2017.

Here are their winners:

Best Picture
Winner: “Blade Runner 2049”
Runner Up: “Lady Bird:

Best Director
Winner: Greta Gerwig, “Lady Bird”
Runner Up: Denis Villeneuve, “Blade Runner 2049”

Glenn Strange Honorary Awards

  • Glenn Close
  • Olivia De Haviland
  • John Carpenter
  • David Lynch

Best Actor
Winner: Sam Elliot, “The Hero”
Runner Up: James Franco, “The Disaster Artist”

Best Actress
Winner: Jennifer Lawrence, “mother!”
Runner Up: Jessica Rothe, “Happy Death Day”

Best Supporting Actress
Winner: Catherine Kenner, “Get Out”
Runner Up: Maryana Spivak, “Loveless”

Best Supporting Actor
Winner: Harrison Ford, “Blade Runner 2049”
Runner Up: Ewen Bremner, “Trainspotting II”

Best Ensemble
Winner: “Raw”
Runner Up: “The Killing of a Sacred Deer”

Best Original Screenplay
Winner: “November”
Runner Up: “Lady Bird”

Best Adapted Screenplay
Winner: “The Disaster Artist”
Runner Up: “Call Me By Your Name”

Best Animated Film
Winner: “Loving Vincent”
Runner Up: “The Breadwinner”

Best Foreign Language Film
Winner: “November” (Estonia)
Runner Up: “BPM” (France)

Best Editing
Winner: “November”
Runner Up: “Blade Runner 2049”

Best Cinematography
Winner: “Blade Runner 2049”
Runner Up: “Song of Granite”

Best Music/Score
Winner: “The Shape of Water”
Runner Up: “mother!”

Best Production Design
Winner: “Blade Runner 2049”
Runner Up: “The Shape of Water”

Best Documentary
Winner: “City of Ghosts”
Runner Up: “Faces Places”

Best Young Actor/Actress
Winner: Garance Mirillier, “Raw”
Runner Up: Sophia Lillis, “It”

Best Original Song
Winner: “The Misery of Love” from “Call Me By Your Name”
Runner Up: “Prayers for this World” from “Cries from Syria”

Here Are The Seattle Film Critics Nominations!


Earlier today, the Seattle Film Critics Society announced their nominations for the best of 2017!  The winners will be announced on December 18th.

The most interesting thing about Seattle’s nominations?  The amount of love that they showed to Blade Runner 2049, an acclaimed film that, with the exception of Roger Deakins’s cinematography, was running the risk of being forgotten during the precursor season.  They also showed some love to Logan and The Disaster Artist, which made me happy.

With a tip of the hat to AwardsWatch, here are their nominations:

BEST PICTURE OF THE YEAR:

Blade Runner 2049 (Warner Bros.)

The Disaster Artist (A24)

Dunkirk (Warner Bros.)

The Florida Project (A24)

Get Out (Universal)

Lady Bird (A24)

Logan (20th Century Fox)

Phantom Thread (Focus Features)

The Post (20th Century Fox)

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Fox Searchlight)

 

BEST DIRECTOR:

Sean Baker – The Florida Project

Greta Gerwig – Lady Bird

Christopher Nolan – Dunkirk

Jordan Peele – Get Out

Denis Villeneuve – Blade Runner 2049

 

BEST ACTOR in a LEADING ROLE:

Daniel Day-Lewis – Phantom Thread

James Franco – The Disaster Artist

Daniel Kaluuya – Get Out

Gary Oldman – Darkest Hour

Robert Pattinson – Good Time

 

BEST ACTRESS in a LEADING ROLE:

Sally Hawkins – The Shape of Water

Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Margot Robbie – I, Tonya

Saoirse Ronan – Lady Bird

Meryl Streep – The Post

 

BEST ACTOR in a SUPPORTING ROLE:

Willem Dafoe – The Florida Project

Barry Keoghan – The Killing of a Sacred Deer

Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Michael Shannon – The Shape of Water

Patrick Stewart – Logan

 

BEST ACTRESS in a SUPPORTING ROLE:

Tiffany Haddish – Girls Trip

Holly Hunter – The Big Sick

Allison Janney – I, Tonya

Lesley Manville – Phantom Thread

Laurie Metcalf – Lady Bird

 

BEST ENSEMBLE CAST:

Call Me by Your Name

Get Out

Lady Bird

The Post

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

BEST SCREENPLAY:

The Big Sick – Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani

The Disaster Artist – Scott Neustadter & Michael H. Weber

Get Out – Jordan Peele

Lady Bird – Greta Gerwig

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Martin McDonagh

 

BEST ANIMATED FEATURE:

The Breadwinner – Nora Twomey, director

Coco – Adrian Molina, Lee Unkrich, directors

The LEGO Batman Movie – Chris McKay, director

Loving Vincent – Dorota Kobiela, Hugh Welchman, directors

Your Name. – Makoto Shinkai, director

 

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM:

Blade of the Immortal – Takashi Miike, director
BPM (Beats Per Minute) – Robin Campillo, director

Frantz – François Ozon, director

Raw – Julia Ducournau, director

Thelma – Joachim Trier, director

 

BEST DOCUMENTARY FEATURE:

City of Ghosts – Matthew Heineman, director

Ex Libris: The New York Public Library – Frederick Wiseman, director

Faces Places – JR, Agnès Varda, co-directors

LA 92 – Daniel Lindsay, T.J. Martin, directors

Step – Amanda Lipitz, director

 

BEST CINEMATOGRAPHY:

Blade Runner 2049 – Roger A. Deakins

Columbus – Elisha Christian

Dunkirk – Hoyte von Hoytema

The Florida Project – Alexis Zabé

The Shape of Water – Dan Laustsen

 

BEST COSTUME DESIGN:

Beauty and the Beast – Jacqueline Durran

Blade Runner 2049 – Rénee April

Darkest Hour – Jacqueline Durran

Phantom Thread – Mark Bridges

The Shape of Water – Luis Sequeira

 

BEST FILM EDITING:

Baby Driver – Paul Machliss, Jonathan Amos

Blade Runner 2049 – Joe Walker

Dunkirk – Lee Smith

Get Out – Gregory Plotkin

Lady Bird – Nick Houy

 

BEST ORIGINAL SCORE:

Blade Runner 2049 – Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer

Dunkirk – Hans Zimmer

Phantom Thread – Jonny Greenwood

War for the Planet of the Apes – Michael Giacchino

Wonderstruck – Carter Burwell

 

BEST PRODUCTION DESIGN:

Blade Runner 2049 – Dennis Gassner (Production Designer); Alessandra Querzola (Set Decorator)

Dunkirk – Nathan Crowley (Production Designer); Gary Fettis (Supervising Set Decorator)

Murder on the Orient Express – Jim Clay (Production Designer); Rebecca Alleway (Set Decorator)

Phantom Thread – Mark Tildesley (Production Designer); Véronique Melery (Set Decorator)

The Shape of Water – Paul Denham Austerberry (Production Designer); Shane Vieau, Jeff Melvin (Set Decorators)

 

BEST VISUAL EFFECTS:

Blade Runner 2049 – John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer
Dunkirk – Andrew Jackson, Andrew Lockley, Scott Fisher, Paul Corbould

The Shape of Water – Dennis Berardi, Luke Groves, Trey Harrell, Kevin Scott

Valerian and the City of a Thousand Planets – Scott Stokdyk, Jérome Lionard

War for the Planet of the Apes – Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist

 

BEST YOUTH PERFORMANCE (18 years of age or younger upon start of filming):

Dafne Keen – Logan
Sophia Lillis It

Brooklynn Prince – The Florida Project

Millicent Simmonds – Wonderstruck

Jacob Tremblay – Wonder

 

VILLAIN OF THE YEAR:

Dennis and various multiple personalities – Split – portrayed by James McAvoy

Martin – The Killing of a Sacred Deer – portrayed by Barry Keoghan

Pennywise – It – portrayed by Bill Skarsgård

Philip Krauss – Detroit – portrayed by Will Poulter

Richard Strickland – The Shape of Water – portrayed by Michael Shannon

Here Are The Nominations From The San Diego Film Critics Society!


The San Diego Film Critics Society announced their nominations for the best of 2017 earlier today!  The actual winners will be announce on December 11th.

Check them out below!

(I know this might seem a little dry to some people but I love lists.)

(By the way, in case you’re wondering which sites I usually put the most trust in when it comes to Oscar coverage, here they are: AwardsWatch and AwardsCircuit.  Two of my favorite sites ever, right there.)

Best Picture
CALL ME BY YOUR NAME
DUNKIRK
GET OUT
LADY BIRD
THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI

Best Director
Christopher Nolan, DUNKIRK
Greta Gerwig, LADY BIRD
Guillermo del Toro, THE SHAPE OF WATER
Jordan Peele, GET OUT
Martin McDonagh, THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI

Best Actor
Gary Oldman, DARKEST HOUR
James Franco, THE DISASTER ARTIST
James McAvoy, SPLIT
Robert Pattinson, GOOD TIME
Timothée Chalamet, CALL ME BY YOUR NAME

Best Actress
Frances McDormand, THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI
Margot Robbie, I, TONYA
Sally Hawkins, MAUDIE
Sally Hawkins, THE SHAPE OF WATER
Saoirse Ronan, LADY BIRD

Best Supporting Actor
Ethan Hawke, MAUDIE
Oscar Isaac, SUBURBICON
Sam Rockwell, THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI
Willem Dafoe, THE FLORIDA PROJECT
Woody Harrelson, THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI

Best Supporting Actress
Allison Janney I, TONYA
Bria Vinaite, THE FLORIDA PROJECT
Catherine Keener, GET OUT
Holly Hunter, THE BIG SICK
Laurie Metcalf, LADY BIRD

Best Comedic Performance
Daniel Craig, LOGAN LUCKY
Ezra Miller, JUSTICE LEAGUE
James Franco, THE DISASTER ARTIST
Lil Rel Howery, GET OUT
Ray Romano, THE BIG SICK

Best Original Screenplay
Christopher Nolan, DUNKIRK
Greta Gerwig, LADY BIRD
Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani, THE BIG SICK
Jordan Peele, GET OUT
Martin McDonagh, THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI

Best Adapted Screenplay
James Gray, THE LOST CITY OF Z
James Ivory, CALL ME BY YOUR NAME
Scott Neustadter & Michael H. Weber, THE DISASTER ARTIST
Sofia Coppola, THE BEGUILED
Virgil Williams & Dee Rees, MUDBOUND

Best Documentary
EX LIBRIS: THE NEW YORK PUBLIC LIBRARY
FACES PLACES
JANE
LAST MEN IN ALEPPO
THE WORK

Best Animated Film
COCO
LOVING VINCENT
MY ENTIRE HIGH SCHOOL SINKING INTO THE SEA
MY LIFE AS A ZUCCHINI
THE BOSS BABY

Best Foreign Language Film
BPM (BEATS PER MINUTE)
FACES PLACES
THE OTHER SIDE OF HOPE
THE SQUARE
THELMA

Best Editing
Jonathan Amos & Paul Machliss, BABY DRIVER
Jon Gregory, THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
Lee Smith, DUNKIRK
Sarah Broshar, Michael Kahn, THE POST
Sidney Wolinsky, THE SHAPE OF WATER

Best Cinematography
Ben Richardson, WIND RIVER
Dan Laustsen, THE SHAPE OF WATER
Darius Khondji, THE LOST CITY OF Z
Hoyte Van Hoytema, DUNKIRK
Roger Deakins, BLADE RUNNER 2049

Best Production Design
Anne Ross, THE BEGUILED
Alessandora Querzola and Dennis Gassner, BLADE RUNNER 2049
Nathan Crowley, DUNKIRK
Paul D. Austerberry, THE SHAPE OF WATER
Sarah Greenwood, BEAUTY AND THE BEAST

Best Visual Effects
BEAUTY AND THE BEAST
BLADE RUNNER 2049
DUNKIRK
THE SHAPE OF WATER
WAR FOR THE PLANET OF THE APES

Best Costume Design
Jacqueline Durran, BEAUTY and the BEAST
Jenny Eagan, HOSTILES
Luis Sesqueria, THE SHAPE OF WATER
Mark Bridges, PHANTOM THREAD
Sonia Grande, THE LOST CITY OF Z
Stacey Battat, THE BEGUILED

Best Use of Music
BABY DRIVER
BEAUTY AND THE BEAST
CALL ME BY YOUR NAME
DUNKIRK
THE SHAPE OF WATER

Breakthrough Artist
Barry Keoghan
Brooklyn Prince
Greta Gerwig
Jordan Peele
Sophia Lillis
Timothée Chalamet

Best Ensemble
GET OUT
LADY BIRD
MUDBOUND
THE POST
THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI

The Washington D.C. Area Film Critics Get In With Get Out!


Today, the Washington D.C. Area Film Critics announced their picks for the best of 2017!  After picking up awards from many of the other precursors, Get Out has finally been named best picture of the year.  While it’s always debatable how much weight these various groups carry with the Academy, Get Out can use all the help it can get to become one of the few horror films to ever receive a best picture nomination.

​Best Film
Call Me by Your Name
Dunkirk
Get Out – WINNER
Lady Bird
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Christopher Nolan – Dunkirk – WINNER
Jordan Peele – Get Out
Dee Rees – Mudbound

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
James Franco – The Disaster Artist
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour – WINNER

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing Missouri – WINNER
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – The Post

Best Supporting Actor
Willem Dafoe – The Florida Project
Armie Hammer – Call Me By Your Name
Jason Mitchell – Mudbound
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing Missouri – WINNER
Michael Stuhlbarg – Call Me By Your Name

Best Supporting Actress
Mary J. Blige – Mudbound
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird – WINNER

Best Acting Ensemble
Dunkirk
It
Mudbound
The Post
Three Billboards Outside Ebbing Missouri – WINNER

Best Youth Performance
Dafne Keen – Logan
Sophia Lillis – It
Brooklynn Prince – The Florida Project – WINNER
Millicent Simmonds – Wonderstruck
Jacob Tremblay – Wonder

Best Voice Performance
Will Arnett – The LEGO Batman Movie
Gael García Bernal – Coco
Michael Cera – The LEGO Batman Movie
Bradley Cooper – Guardians of the Galaxy Vol. 2
Anthony Gonzalez – Coco – WINNER

Best Motion Capture Performance
Andy Serkis – War for the Planet of the Apes – WINNER
Dan Stevens – Beauty and the Beast
Steve Zahn – War for the Planet of the Apes
Taika Waititi – Thor: Ragnarok

Best Original Screenplay
Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick
Jordan Peele – Get Out – WINNER
Greta Gerwig – Lady Bird
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing Missouri
Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water

Best Adapted Screenplay
Hampton Fancher & Michael Green, Story by Hampton Fancher – Blade Runner 2049
James Ivory – Call Me by Your Name
Scott Neustadter & Michael H. Weber – The Disaster Artist
Aaron Sorkin – Molly’s Game
Virgil Williams and Dee Rees – Mudbound – WINNER

Best Animated Feature
The Breadwinner
Coco – WINNER
Despicable Me 3
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

Best Documentary
City of Ghosts
Faces Places
An Inconvenient Sequel: Truth to Power
Jane – WINNER
Step

Best Foreign Language Film
BPM (Beats Per Minute) – WINNER
First They Killed My Father
In the Fade
The Square
Thelma

Best Production Design
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049 – WINNER
Dunkirk
The Shape of Water
Wonder Woman

Best Cinematography
Roger A. Deakins – Blade Runner 2049 – WINNER
Sayombhu Mukdeeprom – Call Me by Your Name
Hoyte Van Hoytema – Dunkirk
Rachel Morrison – Mudbound
Dan Laustsen – The Shape of Water

Best Editing
Baby Driver – WINNER
Blade Runner 2049
Dunkirk
Get Out
The Shape of Water

Best Original Score
Blade Runner 2049 – WINNER
Coco
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing Missouri

The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC:
An Inconvenient Sequel: Truth to Power
Last Flag Flying
Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House
Spider-Man: Homecoming
The Post – WINNER

Horror Film Review: It (dir by Andy Muschietti)


Here’s something that Leonard Wilson and I have often pondered here at the TSL offices:

Why is it sometimes easier to write about a film that you hate than a film that you love?

Seriously, whenever I watch a film that I hate, the review is practically written in my head before the end credits have even finished.  Take Wolves At The Door, for instance.  It took me 15 minutes to write that review, largely because I hated the movie and I knew exactly why.  Perhaps it’s because the films that we hate are usually films that have absolutely nothing going on beneath the surface.  It’s a lot easier to write a review when you don’t have to consider things like nuance or subtext.

But, whenever I see a film that I absolutely love, it always takes me longer to write the review.  It’s intimidating to try to explain why you loved a film.  After all, if you loved it then you want everyone else to love it too.  And you want to be able to explain yourself with something more than just: “This was a really good movie.”

Take It, for instance.  It opened last month.  I saw it on opening weekend.  I thought it was a great movie, one that worked in almost every way possible.  I thought it was well-acted.  I thought Andy Muschietti did an excellent job directing it.  I thought that the film’s screenwriters did a wonderful job adapting a challenging novel.  When It was scary, it made me scream.  When It was funny, it made me laugh.  Most importantly, when It was dramatic, it brought tears to my eyes.  It was not just a brilliant horror movie but it was a brilliant movie period, one of the best of the year so far.

And yet, it’s taken me a month to write the 300 words that you just read.  Fortunately, back in September, Ryan C. posted a review of his own.

I assume that most of our readers have already seen It or, at the very least, they’re familiar with what the film is generally about.  It’s based on the famous novel by Stephen King, a work that many feel is King’s best.  It follows a group of 12 year-old outcasts, the so-called Losers Club, as they spend the summer of 1989 trying to avoid both local bullies and Pennywise the Dancing Clown (played by Bill Skarsgard), the cannibalistic demon who lives in the sewers and who awakens every 27 years so that it can feed.  Pennywise has already killed George, the younger brother of Bill Denborough (Jaeden Leiberher), the unofficial leader of the Losers Club.

Now, don’t get me wrong.  Pennywise is terrifying.  If horror films actually get Oscar nominations, Bill Skarsgard would, at the very least, be in the running for best supporting actor.  But what’s interesting is that Pennywise is not necessarily the scariest thing about the film.  As both outcasts and children, the members of the Losers Club are in the unique position to be able to understand that, despite its placid surface, Derry would be a scary place even without a killer clown.  Much like the town of Twin Peaks, there is much going on underneath the surface.

Overweight Ben Hanscom (Jeremy Ray Taylor) is attacked by bully Henry Bowers (a terrifying Nicholas Hamilton), who proceeds to try to carve his name into Ben’s stomach.

Hypochondriac Eddie Kaspbrak (Jack Dylan Glazer) is literally held prisoner by his domineering mother.

African-American Mike Hanlon (Chosen Jacobs) and Jewish Stan Uris (Wyatt Oleff) spend their days being targeted over their skin color and religion.

Beverly Marsh (Sophia Lillis) lives in poverty with her sexually abusive father.

Ever since the disappearance of George, Bill Denborough has watched his family fall apart.

Richie Tozier (Finn Wolfhard) tells jokes because making people laugh is the only way he can convince them not to beat him up.

Even the fearsome Henry Bowers lives with an abusive father who has obviously passed down his twisted worldview to his son.

And yet, despite all of that, It is not a relentlessly grim movie.  In some ways, it’s one of the most hopeful horror films that I’ve ever seen.  This may be a horror film but it’s also a celebration of friendship.  The members of the Losers Club may be outcasts but at least they have each other.  It may be a horror film but it’s also a coming-of-age story, an adventure of growing up that the members of the Losers Club will never forget.  (Except, of course, they will…but not until the sequel…)  All of the child actors are natural and believable in their roles.  Since he gets the funniest lines, Finn Wolfhard is an obvious audience favorite but really, the entire ensemble does a good job.

Between Get Out at the start of the year and It in September, this has been a very good year for horror.  It is one of the best films of 2017 so see it.