Wrap it Up. DFW Has Spoken!


Reunion Tower (picture by Erin Nicole)

Awards season is fun and all but today is the really the only day that matters.  Today is the day that the film critics of my home town — the Dallas-Fort Worth Film Critics Association — announce their picks for the best of 2017!

And who got the love down here in DFW?

The Shape of Water!

Check out all the winners below:

Best Picture
The Shape Of Water

Best Actor
Gary Oldman – Darkest Hour

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape Of Water

Best Supporting Actor
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing Missouri

Best Supporting Actress
Allison Janney – I, Tonya

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape Of Water

Best Foreign Language Film
The Square

Best Documentary
City Of Ghosts

Best Animated Film
Coco

Best Screenplay
Greta Gerwig – Lady Bird

Best Cinematography
Dan Laustsen – The Shape Of Water

Best Musical Score
Alexandre Desplat – The Shape Of Water

The Russell Smith Award (Independent Film)
The Florida Project

Advertisements

And, finally, here are the nominations of the St. Louis Film Critics Association!


As soon as I post this, I will be caught up on sharing all of the precursor awards here on the Shattered Lens (or, at the very least, all of the precursor awards that have been announced so far.  There’s several more to come).  It’s not a minute to soon either!  Tomorrow, the SAG Nominations will be announced.  That’s one of the biggest of the precursors.

Anyway, the St. Louis Film Critics Association announce their nominations yesterday.  The winners will be announced on December 17th.

Here are the nominees!

BEST PICTURE

  • “Get Out”
  • “Lady Bird”
  • “The Shape of Water”
  • “The Post”
  • “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

BEST DIRECTOR

  • Greta Gerwig, “Lady Bird”
  • Jordan Peele, “Get Out”
  • Denis Villeneuve, “Blade Runner 2049”
  • Guillermo del Toro, “The Shape of Water”
  • Steven Spielberg, “The Post”

BEST ACTRESS

  • Kristen Stewart, “Personal Shopper”
  • Saoirse Ronan, “Lady Bird”
  • Sally Hawkins, “The Shape of Water”
  • Meryl Streep, “The Post”
  • Frances McDormand, “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

BEST ACTOR

  • Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
  • Daniel Kaluuya, “Get Out”
  • James Franco, “The Disaster Artist”
  • Tom Hanks,”The Post”
  • Gary Oldman, “Darkest Hour”

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Kristin Scott Thomas, “Darkest Hour”
  • Holly Hunter, “The Big Sick”
  • Laurie Metcalf, “Lady Bird”
  • Hong Chau, “Downsizing”
  • Octavia Spencer, “The Shape of Water”

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Michael Shannon, “The Shape of Water”
  • Sam Rockwell, “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”
  • Richard Jenkins, “The Shape of Water”
  • William Dafoe, “The Florida Project”
  • Woody Harrelson, “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

  • “The Big Sick”
  • “Lady Bird”
  • “Get Out”
  • “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”
  • “The Shape of Water”

BEST ADAPTED SCREENPLAY

BEST CINEMATOGRAPHY

BEST SOUNDTRACK

BEST EDITING

  • “Darkest Hour”
  • “The Post”
  • “Baby Driver”
  • “The Shape of Water”
  • “Dunkirk”

BEST PRODUCTION DESIGN

BEST VISUAL EFFECTS

BEST SCORE

BEST DOCUMENTARY

  • “Jane”
  • “Last Man in Aleppo”
  • “Never Say Goodbye: The Kshe Documentary”
  • “Whose Streets?”
  • “City of Ghosts”

BEST ANIMATED MOVIE

  • “Despicable Me 3”
  • “Loving Vincent”
  • The LEGO Batman Movie”
  • “Coco”
  • “Captain Underpants: The First Epic Movie”

BEST FOREIGN FILM

  • “Frantz”
  • “The Square”
  • “Graduation”
  • “Land of Mine”
  • “First They Killed My Father”

BEST SCENE

  • Harlem Shuffle Opening, “Baby Driver”
  • Elio’s Dad’s Monologue, “Call Me By Your Name”
  • Stairway Fight, “Atomic Blonde”
  • Coach Directing The Tempest, “Lady Bird”
  • ‘Oh, hi, Mark,’ “The Disaster Artist

WORST FILM

Rising From the Flame, The Phoenix Critics Circle Reveals Their Nominations For The Best of 2017!


 

Yesterday, the Phoenix Critics Circle revealed their nominations for the best films and performances of 2017!

Best Picture

  • “Dunkirk”
  • “The Florida Project”
  • “Lady Bird”
  • “The Shape of Water”
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Best Comedy Film

  • “The Big Sick”
  • “The Disaster Artist”
  • “I, Tonya”
  • “Lady Bird”
  • “Logan Lucky”

Best Science Fiction Film

Best Horror Film

Best Mystery or Thriller Film

  • “The Beguiled”
  • “Get Out”
  • “The Killing of a Sacred Deer”
  • “mother!”
  • “Murder on the Orient Express”
  • “The Post”
  • “Split”
  • “Wind River”

Best Animated Film

Best Foreign Language Film

  • “BPM (Beats per Minute)”
  • “In the Fade”
  • Raw”
  • “The Square”
  • “Thelma”

Best Documentary

  • “City of Ghosts”
  • “Jane”
  • “Step”
  • “Whose Streets”

Best Actor

  • Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”
  • Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
  • James Franco, “The Disaster Artist”
  • Daniel Kaluuya, “Get Out”
  • Gary Oldman, “Darkest Hour”
  • Harry Dean Stanton, “Lucky”

Best Actress

  • Jessica Chastain, “Molly’s Game”
  • Sally Hawkins, “The Shape of Water”
  • Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Margot Robbie, “I, Tonya”
  • Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Best Supporting Actor

  • Willem Dafoe, “The Florida Project”
  • Armie Hammer, “Call Me By Your Name”
  • Richard Jenkins, “The Shape of Water”
  • Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Michael Stuhlbarg, “Call Me by Your Name”

Best Supporting Actress

  • Mary J. Blige, “Mudbound”
  • Holly Hunter, “The Big Sick”
  • Allison Janney, “I Tonya”
  • Laurie Metcalf, “Lady Bird”
  • Octavia Spencer, “The Shape of Water”

Best Director

  • Sean Baker, “The Florida Project”
  • Guillermo del Toro, “The Shape of Water”
  • Greta Gerwig, “Lady Bird”
  • Christopher Nolan, “Dunkirk”
  • Jordan Peele, “Get Out”
  • Edgar Wright, “Baby Driver”

Best Screenplay

  • Greta Gerwig, “Lady Bird”
  • Liz Hannah and Josh Singer, “The Post”
  • Martin McDonagh, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Jordan Peele, “Get Out”
  • Aaron Sorkin, “Molly’s Game”

Best Score

  • Alexandre Desplat, “The Shape of Water”
  • Jonny Greenwood, “Phantom Thread”
  • Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer, “Blade Runner 2049”
  • Hans Zimmer, “Dunkirk”

 

Here Are The Nominations From The Houston Film Critics!


This year, Houston proved once again that Texas is better than the upper 48.  In the face of adversity, Texans came together and helped each other out and basically but the rest of America to shame.

Then to top it all off, The Houston Film Critics got together and came up with an intriguing list of the films and performances that they consider to be the best of 2017!

Love you, Houston!

Here are their nominations:

Picture:
The Big Sick
Call Me By Your Name
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
Lady Bird
Logan
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Director:
Guillermo del Toro, “The Shape of Water”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Christopher Nolan, “Dunkirk”
Jordan Peele, “Get Out”
Steven Spielberg, “The Post”

Actor:
Timothee Chalamet, “Call Me By Your Name”
James Franco, “The Disaster Artist”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
Robert Pattinson, “Good Time”
Andy Serkis, “War for the Planet of the Apes

Actress:
Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Brooklyn Prince, “The Florida Project”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Supporting Actor:
Willem Defoe, “The Florida Project”
Richard Jenkins, “The Shape of Water”
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Patrick Stewart, “Logan
Michael Stuhlbarg, “Call Me By Your Name”

Supporting Actress:
Holly Hunter, “The Big Sick”
Allison Janney, “I, Tonya”
Dafne Keen, “Logan
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Octavia Spencer, “The Shape of Water”

Screenplay:
“The Big Sick,” Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani
“Get Out,” Jordan Peele
“Lady Bird,” Greta Gerwig
“The Post,” Elizabeth Hanna and Josh Singer
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh

Cinematography:
Blade Runner 2049,” Roger Deakins
“Call Me By Your Name,” Sayombhu Mukdeeprom
“Dunkirk,” Hoyte van Hoytema
“The Shape of Water,” Dan Laustsen
“Wonder Wheel,” Vittoria Storaro

Animated Film:
“The Breadwinner”
“Coco”
“Despicable Me 3”
The Lego Batman Movie
“Loving Vincent”

Original Score:
Blade Runner 2049,” Ben Wallfisch and Hans Zimmer
“Dunkirk,” Hans Zimmer
“The Post,” John Williams
“The Shape of Water,” Alexandre Desplat
War for the Planet of the Apes,” Michael Giacchino

Best Original Song:
“Evermore” (“Beauty and the Beast”)
“I Get Overwhelmed” (“A Ghost Story”)
“Never Forget” (“Murder on the Orient Express”)
“Remember Me” (“Coco”)
“Visions of Gideon” (“Call Me By Your Name”)

Foreign Language Film:
“BPM”
“Blade of the Immortal”
“First They Killed My Father”
“The Square”
“Thelma”

Documentary Feature:
“Faces Places”
“Jane”
“Kedi”
“Step”
“The Work”

Visual Effects:
Blade Runner 2049
“The Shape of Water”
War for the Planet of the Apes

Poster:
Baby Driver
It
“Logan Lucky”
“Mother”
“The Shape of Water”

Texas Independent Film Award:
A Ghost Story
“Mr. Roosevelt”
“Mustang Island”
“The Secret Life of Lance Letscher”
Song to Song

Here Are The Chicago Film Critics Association Nominations!


Okay, only a few more precursors to go and we’ll be caught up.

Yesterday, The Chicago Film Critics Association announced their nominees for the best of 2017!  I’m happy that they did so because it gives me an excuse to use that picture of Al Capone that I use whenever I post anything about the Chicago Film Critics.

Here are their nominees!

Best Picture
“Call Me By Your Name”
“Dunkirk”
“Lady Bird”
“The Shape of Water”
“Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

Best Director
Guillermo Del Toro, “The Shape of Water”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Luca Guadagnino, “Call Me By Your Name”
Christopher Nolan, “Dunkirk”
Jordan Peele, “Get Out”

Best Actress
Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Vicky Krieps, “Phantom Thread”
Frances McDormand, “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Best Actor
Timothee Chalamet, “Call Me By Your Name”
Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
James Franco, “The Disaster Artist”
Gary Oldman, “Darkest Hour”
Harry Dean Stanton, “Lucky”

Best Supporting Actress
Mary J. Blige, “Mudbound”
Holly Hunter, “The Big Sick”
Allison Janney, “I, Tonya”
Lesley Manville, “Phantom Thread”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”

Best Supporting Actor
Willem Dafoe, “The Florida Project”
Armie Hammer, “Call Me By Your Name”
Jason Mitchell, “Mudbound”
Sam Rockwell, “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”
Michael Stuhlbarg, “Call Me By Your Name”

Best Adapted Screenplay
“Blade Runner 2049”
“Call My By Your Name”
“The Disaster Artist”
“Logan”
“Mudbound”

Best Original Screenplay
“The Big Sick”
“Get Out”
“Lady Bird”
“Phantom Thread”
“The Shape of Water”
“Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

Best Animated Film
“The Breadwinner”
“Coco”
“The LEGO Batman Movie”
“Loving Vincent”
“Your Name”

Best Documentary
“Abacus: Small Enough to Jail”
“City of Ghosts”
“Ex Libris: New York Public Library”
“Faces Places”
“Jane”
“Kedi”

“BPM (Beats Per Minute)”
“A Fantastic Woman”
“Loveless”
“Raw”
“The Square”

Best Art Direction
“Beauty and the Beast”
“Blade Runner 2049”
“Dunkirk”
“Phantom Thread”
“The Shape of Water”

Best Editing
“Baby Driver”
“Call Me By Your Name”
“Dunkirk”
“The Florida Project”
“Get Out”

Best Original Score
“Blade Runner 2049”
“Dunkirk”
“Phantom Thread”
“The Shape of Water”
“War For the Planet of the Apes”

Best Cinematography
“Blade Runner 2049”
“Dunkirk”
“The Florida Project”
“Mudbound”
“The Shape of Water”

Breakthrough Performer
Timothee Chalamet, “Call Me By Your Name”
Dafne Keen, “Logan”
Jessie Pinnick, “Princess Cyd”
Brooklynn Prince, “The Florida Project”
Florence Pugh, “Lady Macbeth”
Bria Vinaite, “The Florida Project”

Breakthrough Filmmaker
Kogonada, “Columbus”
Jordan Peele, “Get Out”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
John Carroll Lynch, “Lucky”
Julia Ducournau, “Raw”

Belatedly, Here Are The Nominations of the North Texas Film Critics!


Two days ago, the North Texas Film Critics Association announced their nominations for the best of 2017!

On twitter, there’s been a lot of speculation as to why the NTFCA totally snubbed Call Me By Your Name in their nominations.  Hilariously, some people — all from out-of-state, of course — are assuming that the NTFCA must be made up of evangelical, right-wingers because it’s a Texas organization.  Seriously, those people have no idea how left-wing most members of the Texas media are.  Texas may be a Republican state but most of our native film critics are somewhere to the left of Bernie Sanders.

Anyway, here are the nominees:

BEST PICTURE
“Baby Driver”
“The Big Sick”
“Dunkirk”
“Get Out”
“The Florida Project”
“Lady Bird”
“Logan”
“The Post”
“The Shape of Water”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST ACTOR
James Franco, “The Disaster Artist”
Jake Gyllenhaal, “Stronger”
Tom Hanks, “The Post”
Hugh Jackman, “Logan”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
James McAvoy, “Split”
Kumail Nanijiani, “The Big Sick”
Gary Oldman, “Darkest Hour”
Robert Pattinson, “Good Time”
Jeremy Renner, “Wind River”
Andy Serkis, “War for the Planet of the Apes”

BEST ACTRESS
Jessica Chastain, “Molly’s Game”
Judi Dench, “Victoria & Abdul”
Gal Gadot, “Wonder Woman”
Jennifer Lawrence, “mother!”
Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Brooklynn Prince, “The Florida Project”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Emma Stone, “Battle of the Sexes”
Meryl Streep, “The Post”

BEST SUPPORTING ACTRESS
Mary J. Blige, “Mudbound”
Holly Hunter, “The Big Sick”
Allison Janney, “I, Tonya”
Nicole Kidman, “The Killing of a Sacred Deer”
Tatiana Maslany, “Stronger”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Octavia Spencer, “The Shape of Water”
Tilda Swinton, “Okja”
Kristin Scott Thomas, “Darkest Hour”
Bria Vinaite, “The Florida Project”
Allison Williams, “Get Out”

BEST SUPPORTING ACTOR
Steve Carell, “Battle of the Sexes”
Daniel Craig, “Logan Lucky”
Bryan Cranston, “Last Flag Flying”
Willem Dafoe, “The Florida Project”
Idris Elba, “Molly’s Game”
Will Poulter, “Detroit”
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Ray Romano, “The Big Sick”
Mark Rylance, “Dunkirk”
Patrick Stewart, “Logan”

BEST DIRECTOR
Sean Baker, “The Florida Project”
Guillermo del Toro, “The Shape of Water”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Patty Jenkins, “Wonder Woman”
Christopher Nolan, “Dunkirk”
Jordan Peele, “Get Out”
Steven Spielberg, “The Post”
Aaron Sorkin, “Molly’s Game”
Denis Villeneuve, “Blade Runner 2049”
Joe Wright, “Darkest Hour”

BEST CINEMATOGRAPHY
Thimios Bakatakis, “The Killing of a Sacred Deer”
Roger Deakins, “Blade Runner 2049”
Hoyte Van Hoytema, “Dunkirk”
Matthew Jensen, “Wonder Woman”
Dan Laustsen, “The Shape of Water”
Janusz Kaminski, “The Post”
Michael Seresin, “War for the Planet of the Apes”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
“First They Killed My Father”
“In the Fade”
“Menashe”
“Raw”
“The Square”

BEST DOCUMENTARY
“Abacus: Small Enough to Jail”
“Chasing Coral”
“City of Ghosts”
“Cries from Syria”
“An Inconvenient Sequel: Truth to Power”
“Jane”
“Step”

BEST ANIMATED FEATURE
“The Breadwinner”
“Cars 3”
“Coco”
“Despicable Me 3:
“The LEGO Batman Movie”
“Loving Vincent”

The Boston Society of Film Critics Discover Phantom Thread


For a film that didn’t even have a definite title for most the year, Phantom Thread is starting to look like a strong Oscar dark horse.  Yesterday, the Boston Society of Film Critics selected it as the best film of the year!

Here’s a full list of the Boston winners:

Best Film
PHANTOM THREAD
Runner-up: The Shape of Water

Best Director
Paul Thomas Anderson, PHANTOM THREAD
Runner-up: Guillermo del Toro, THE SHAPE OF WATER

Best Actor
Daniel Kaluuya, GET OUT
Runner up: Timothée Chalamet, CALL ME BY YOUR NAME

Best Actress
Sally Hawkins, THE SHAPE OF WATER
Runner up: Vicky Krieps, PHANTOM THREAD

Best Supporting Actor
Willem Dafoe, THE FLORIDA PROJECT
Runner up: Sam Rockwell, THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI

Best Supporting Actress
Laurie Metcalf, LADY BIRD
Runner-up: Allison Janney, I, TONYA

Best Ensemble
THE MEYEROWITZ STORIES (NEW AND SELECTED)
Runner-up: BPM

Best Screenplay
LADY BIRD
Runner up: GET OUT

Best Foreign Language Film
THE SQUARE
Runner-up: BPM

Best Documentary
DAWSON CITY: FROZEN TIME
Runner up: FACES PLACES

Best Animated Film
COCO
Runner up: LOVING VINCENT

Best New Filmmaker
Jordan Peele (GET OUT)

Best Cinematography
DUNKIRK
Runner-up: BLADE RUNNER 2049

Best Original Score
PHANTOM THREAD
Runners-up: DAWSON CITY: FROZEN TIME and THE SHAPE OF WATER

Best Editing
A GHOST STORY
Runner up: I, TONYA