4 Shots From 4 Irish Films: In The Name of the Father, The Butcher Boy, Six Shooter, Calvary


Happy St. Patrick’s Day!

4 Shots From 4 Films

In The Name of the Father (1993, dir by Jim Sheridan)

The Butcher Boy (1997, dir by Neil Jordan)

Six Shooter (2004, dir by Martin McDonagh)

Calvary (2014, dir by John Michael McDonagh)

What If Lisa Picked The Oscar Nominees: 2017 Edition


With the Oscar nominations due to be announced tomorrow, now is the time that the Shattered Lens indulges in a little something called, “What if Lisa had all the power.” Listed below are my personal Oscar nominations. Please note that these are not the films that I necessarily think will be nominated. The fact of the matter is that the many of them will not. Instead, these are the films that would be nominated if I was solely responsible for deciding the nominees this year. Winners are starred and listed in bold.

(You’ll also note that I’ve added four categories, all of which I believe the Academy should adopt — Best Voice-Over Performance, Best Casting, Best Stunt Work, and Best Overall Use Of Music In A Film.)

(Click on the links to see my nominations for 201620152014201320122011, and 2010!)

Best Picture

Baby Driver

The Big Sick

The Disaster Artist

*A Ghost Story*

It

Kedi

Lady Bird

The Meyerowitz Stories

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Wonder Woman

Best Director

Greta Gerwig for Lady Bird

Patty Jenkins for Wonder Woman

*David Lowery for A Ghost Story*

Martin McDonagh for Three Billboard Outside Ebbing, Missouri

Andy Muschietti for It

Edgar Wright for Baby Driver

Best Actor

*Sam Elliott in The Hero*

James Franco in The Disaster Artist

Jake Gyllenhaal in Stronger

Daniel Kaluuya in Get Out

James McAvoy in Split

Robert Pattinson in Good Time

Best Actress

Gal Gadot in Wonder Woman

Sally Hawkins in Maudie

Frances McDormand in Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cynthia Nixon in A Quiet Passion

Aubrey Plaza in Ingrid Goes West

*Saoirse Ronan in Lady Bird*

Best Supporting Actor

Woody Harrelson in Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Sam Rockwell in Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Adam Sandler in The Meyerowitz Stories

Bill Skarsgard in It

*Patrick Stewart in Logan*

Jason Sudekis in Colossal

Best Supporting Actress

Holly Hunter in The Big Sick

Catherine Keener in Get Out

Sophia Lillis in It

*Laurie Metcalf in Lady Bird*

Carey Mulligan in Mudbound

Ella Rumpf in Raw

Best Voice-Over or Stop Motion Performance

Will Arnett in The LEGO Batman Movie

Gael Garcia Bernal in Coco

Bradley Cooper in Guardians of the Galaxy, Volume 2

Doug Jones in The Shape of Water

*Andy Serkis in War for the Planet of the Apes*

Dan Stevens in Beauty and the Beast

Best Original Screenplay

The Big Sick

Get Out

A Ghost Story

*Lady Bird*

The Meyerowitz Stories

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay

Before I Fall

*The Disaster Artist*

It

Logan

Their Finest

Wonder Woman

Best Animated Film

Cars 3

Coco

*The Lego Batman Movie*

Leap!

Best Documentary Feature

Karl Marx City

*Kedi*

Risk

Step

Strong Island

32 Pills: My Sister’s Suicide

Best Foreign Language Film

First They Killed My Father

Frantz

*Kedi*

Raw

Best Casting

The Big Sick

Detroit

Dunkirk

Get Out

Lady Bird

*The Meyerowitz Stories*

Best Cinematography

Blade Runner 2049

Dunkirk

*A Ghost Story*

It

Lost City of Z

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Costume Design

Beauty and the Beast

The Beguiled

Free Fire

Thor: Ragnarok

Victoria & Abdul

*Wonder Woman*

Best Editing

*Baby Driver*

Before I Fall

Dunkirk

A Ghost Story

It

Wonder Woman

Best Makeup and Hairstyling

The Disaster Artist

Guardians of the Galaxy Volume 2

Lady MacBeth

Logan Lucky

My Cousin Rachel

*Thor: Ragnarok*

Best Original Score

Blade Runner 2049

A Ghost Story

*Good Time*

Dunkirk

The Shape of Water

Wind River

Best Original Song

“Buddy’s Business” from Brawl In Cell Block 99

“Evermore” from Beauty and the Beast

“Friends are Family” from The Lego Batman Movie

“How Does A Moment Last Forever” from Beauty and the Beast

“Myron/Byron” from The Meyerowitz Stories

*”The Pure and the Damned” from Good Time*

Best Overall Use Of Music

Atomic Blonde

*Baby Driver*

The Disaster Artist

Guardians of the Galaxy Volume 2

Thor: Ragnarok

T2: Trainspotting

Best Production Design

*Beauty and the Beast*

The Beguiled

Blade Runner 2049

It Comes At Night

Logan

Thor: Ragnarok

Best Sound Editing

Baby Driver

*Dunkirk*

Kong: Skull Island

Spider-Man: Homecoming

War For The Planet of the Apes

Wonder Woman

Best Sound Mixing

Baby Driver

*Dunkirk*

Kong: Skull Island

Spider-Man: Homecoming

War For The Planet of the Apes

Wonder Woman

Best Stuntwork

Baby Driver

Dunkirk

Logan

Spider-Man: Homecoming

Thor: Ragnarok 

*Wonder Woman*

Best Visual Effects

Blade Runner 2049

Guardians of the Galaxy Vol. 2

Spider-Man: Homecoming

Thor: Ragnarok

Valerian and the City of a Thousand Planets

*War For The Planet of the Apes*

Films Listed By Number of Nominations

9 Nominations — Wonder Woman

7 Nominations — Baby Driver, Dunkirk, It, Three Billboards Outside Ebbing Missouri

6 Nominations — A Ghost Story, Lady Bird, Thor: Ragnarok

5 Nominations — Beauty and the Beast, The Disaster Artist, The Meyerowitz Stories

4 Nominations — The Big Sick, Blade Runner 2049, Get Out, Guardians of the Galaxy Vol. 2, Logan, Spider-Man: Homecoming, War For The Planet Of The Apes

3 Nominations — Good Time, Kedi, The LEGO Batman Movie

2 Nominations — Before I Fall, The Beguiled, Coco, Kong: Skull Island, Raw, Shape of Water

1 Nominations — Atomic Blonde, Brawl in Cell Block 99, Cars 3, Colossal, Detroit, First They Killed My Father, Frantz, Free Fire, The Hero, Ingrid Goes West, It Comes At Night, Karl Marx City, Lady MacBeth, Leap!, Logan Lucky, Lost City of Z, Maudie, Mudbound, My Cousin Rachel, A Quiet Passion, Risk, Split, Step, Strong Island, Stronger, T2: Trainspotting, Their Finest, 32 Pills: My Sister’s Suicide, Valerian and the City of a Thousand Planets, Victoria & Abdul, Wind River

Films Listed By Number of Wins

3 Oscars — A Ghost Story, Lady Bird

2 Oscars — Baby Driver, Dunkirk, Good Time, Kedi, War For the Planet of the Apes, Wonder Woman

1 Oscar — Beauty and the Beast, The Disaster Artist, The Hero, The LEGO Batman Movie, Logan, The Meyerowitz Stories, Thor: Ragnarok

Will the Academy be smart enough to agree with me?  Probably not.  We’ll see what happens tomorrow!

 

Here’s What Won At The Golden Globes!


Check out the nominations here and the winners below!

Best Picture (Drama) — Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Picture (Comedy) — Lady Bird

Best Director — Guillermo Del Toro, The Shape of Water

Best Screenplay — Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing Missouri

Best Actor (Drama) — Gary Oldman, Darkest Hour

Best Actor (Comedy) — James Franco, The Disaster Artist

Best Actress (Drama) — Frances McDormand, Three Billboard Outside Ebbing, Missouri

Best Actress (Comedy) — Saoirse Ronan, Lady Bird

Best Supporting Actor — Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress — Allison Janney, I, Tonya

Best Animated Feature Film — Coco

Best Foreign Language Film — In the Fade

Best Original Song — “The Is Me” from The Greatest Showman

Best Original Score — Alexandre Desplat, The Shape of Water

 

Here Are The 2017 Nominations of The Florida Film Critics!


Oddly, the Florida Film Critics showed very little love to The Florida Project.  The acclaimed film only received one nomination, for Willem DaFoe.

BEST PICTURE

  • “Call Me By Your Name”
  • “Dunkirk”
  • “Get Out”
  • “Lady Bird”
  • “The Shape Of Water”
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST DIRECTOR

  • Christopher Nolan – “Dunkirk”
  • Greta Gerwig – “Lady Bird”
  • Guillermo del Toro – “The Shape of Water”
  • Jordan Peele – “Get Out”
  • Martin McDonagh – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST ACTOR

  • Daniel Kaluuya – “Get Out”
  • Gary Oldman – “Darkest Hour”
  • James Franco – “The Disaster Artist”
  • Robert Pattinson – “Good Time”
  • Timothée Chalamet – “Call Me By Your Name”

BEST ACTRESS

  • Cynthia Nixon – “A Quiet Passion
  • Frances McDormand – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Margot Robbie – “I, Tonya”
  • Sally Hawkins – “The Shape of Water”
  • Saoirse Ronan – “Lady Bird”

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Armie Hammer – “Call Me By Your Name”
  • Barry Keoghan – “The Killing of A Sacred Deer”
  • Michael Stuhlbarg – “Call Me By Your Name”
  • Sam Rockwell – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Willem Dafoe – “The Florida Project”

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Allison Janney – “I, Tonya”
  • Holly Hunter – “The Big Sick”
  • Hong Chau – “Downsizing”
  • Laurie Metcalf – “Lady Bird”
  • Mary J. Blige – “Mudbound”

BEST ENSEMBLE

  • “Dunkirk”
  • “Get Out”
  • “I, Tonya”
  • “Lady Bird”
  • “The Big Sick”
  • “The Shape Of Water”
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

  • “Get Out”
  • “Lady Bird”
  • “The Big Sick”
  • “The Shape Of Water”
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST ADAPTED SCREENPLAY

  • “Call Me By Your Name”
  • “Marjorie Prime”
  • “Molly’s Game”
  • “The Disaster Artist”
  • “The Lost City of Z”
  • “Wonderstruck”

BEST CINEMATOGRAPHY

  • “Blade Runner 2049”
  • “Dunkirk”
  • “Personal Shopper”
  • “The Post”
  • “The Shape of Water”
  • “Wonderstruck”

BEST VISUAL EFFECTS

BEST ART DIRECTION/PRODUCTION DESIGN

  • Blade Runner 2049”
  • “Dunkirk”
  • “Phantom Thread”
  • “The Shape of Water”
  • “Wonderstruck”

BEST SCORE

  • “Blade Runner 2049”
  • “Dunkirk”
  • “Phantom Thread”
  • “The Shape of Water”
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST DOCUMENTARY

  • “Dawson City: Frozen Time”
  • “Ex Libris: New York Public Library”
  • “Faces Places”
  • “Jane”
  • “Joan Didion: The Center Will Not Hold”
  • “Kedi”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

  • “BPM”
  • “First They Killed My Father”
  • “Loveless”
  • “The Ornithologist”
  • “The Square”

BEST ANIMATED FILM

BEST FIRST FILM

BREAKOUT AWARD

  • Barry Keoghan
  • Greta Gerwig
  • Jordan Peele
  • Millicent Simmonds
  • Timothée Chalamet

Here Are The Online Film Critics Society Nominations!


The winners will be announced on December 28th.

It’s interesting to note that The Post is almost totally shut out here.  One thing I’ve noticed that critics who work for newspapers love The Post.  They see it as proof of their importance.  Online critics are far less impressed with The Post.  They tend to view it as a lament for a dead medium, a somewhat stodgy celebration of the past.  Whenever I finally get a chance to see The Post, I’ll let you know who’s right.

Best Picture
Call Me By Your Name
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
A Ghost Story
Lady Bird
mother!
Phantom Thread
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Director
Paul Thomas Anderson – Phantom Thread
Greta Gerwig – Lady Bird
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out
Guillermo del Toro – The Shape of Water

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name
James Franco – The Disaster Artist
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour
Robert Pattinson – Good Time

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water
Cynthia Nixon – A Quiet Passion
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird

Best Supporting Actor
Armie Hammer – Call Me By Your Name
Richard Jenkins – The Shape of Water
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Patrick Stewart – Logan
Michael Stuhlbarg – Call Me By Your Name

Best Supporting Actress
Mary J. Blige – Mudbound
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Ensemble
Get Out
Mudbound
Lady Bird
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Breakout Star
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name
Tiffany Haddish – Girls Trip
Daniel Kaluuya – Get Out
Dafne Keen – Logan
Brooklynn Prince – The Florida Project

Best Original Screenplay
Jordan Peele – Get Out
Greta Gerwig – Lady Bird
Paul Thomas Anderson – Phantom Thread
Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water
Martin McDonagh – Three Billboards

Best Adapted Screenplay
Sofia Coppola – The Beguiled
James Ivory – Call Me By Your Name
Scott Nestadter and Micheal Weber – The Disaster Artist
James Gray – Lost City of Z
Aaron Sorkin – Molly’s Game

Best Editing
Paul Machliss and Jonathan Amos – Baby Driver
Lee Smith – Dunkirk
Ben Safdie and Ronald Bronstein – Good Time
Tatiana S Riegel – I, Tonya
Sidney Wolinsky – The Shape of Water

Best Cinematography
Roger Deakins – Blade Runner 2049
Hoyte van Hoytema – Dunkirk
Darius Khondji – Lost City of Z
Rachel Morrison – Mudbound
Dan Laustsen – The Shape of Water

Best Animated Feature
Coco
The Breadwinner
In This Corner Of The World
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

Best Foreign Film
BPM (Beats Per Minute)
First They Killed My Father
Nocturama
Raw
The Square
Thelma

Best Documentary
Dawson City: Frozen Time
Ex Libris: The New York Public Library
Faces Places
Jane
The Work

Memorial Award
Jonathan Demme
John Hurt
Bill Paxton
George A. Romero
Harry Dean Stanton

Lifetime Achievement Award
Willem Dafoe
Daniel Day-Lewis
Roger Deakins
Christopher Plummer
Agnes Varda

The Utah Film Critics Tell A Ghost Story


The Utah Film Critics Association picked one of my favorite films of the year for best picture!  Good for them!

Check out the winners below:

Best Picture
A Ghost Story
runner-up: Dunkirk

Best Director
Christopher Nolan, Dunkirk
runner-up: David Lowery, A Ghost Story

Best Actor, Female
Sally Hawkins, The Shape of Water
runner-up: Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Actor, Male
Andy Serkis, War for the Planet of the Apes
runner-up: James Franco, The Disaster Artist

Best Supporting Actor, Female
Tatiana Maslany, Stronger
runner-up: Allison Janney, I, Tonya

Best Supporting Actor, Male
Willem Dafoe, The Florida Project
runner-up: Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay
Hampton Fancher and Michael Green, Blade Runner 2049
runner-up: Scott Neustadter & Michael H. Weber, The Disaster Artist

Best Original Screenplay
Jordan Peele, Get Out
runners-up: Greta Gerwig, Lady Bird and Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (tie)

Best Cinematography
Roger Deakins, Blade Runner 2049
runner-up: Hoyte van Hoytema, Dunkirk

Best Score
Alexandre Desplat, The Shape of Water
runner-up: Hans Zimmer & Benjamin Wallfisch, Blade Runner 2049

Best Documentary Feature
Jane
runner-up: Chasing Coral

Best Animated Feature
Coco
runner-up: The LEGO Batman Movie

Best Non-English Language Film
Thelma
runners-up: Raw and A Fantastic Woman (tie)

Rising From the Flame, The Phoenix Critics Circle Reveals Their Nominations For The Best of 2017!


 

Yesterday, the Phoenix Critics Circle revealed their nominations for the best films and performances of 2017!

Best Picture

  • “Dunkirk”
  • “The Florida Project”
  • “Lady Bird”
  • “The Shape of Water”
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Best Comedy Film

  • “The Big Sick”
  • “The Disaster Artist”
  • “I, Tonya”
  • “Lady Bird”
  • “Logan Lucky”

Best Science Fiction Film

Best Horror Film

Best Mystery or Thriller Film

  • “The Beguiled”
  • “Get Out”
  • “The Killing of a Sacred Deer”
  • “mother!”
  • “Murder on the Orient Express”
  • “The Post”
  • “Split”
  • “Wind River”

Best Animated Film

Best Foreign Language Film

  • “BPM (Beats per Minute)”
  • “In the Fade”
  • Raw”
  • “The Square”
  • “Thelma”

Best Documentary

  • “City of Ghosts”
  • “Jane”
  • “Step”
  • “Whose Streets”

Best Actor

  • Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”
  • Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
  • James Franco, “The Disaster Artist”
  • Daniel Kaluuya, “Get Out”
  • Gary Oldman, “Darkest Hour”
  • Harry Dean Stanton, “Lucky”

Best Actress

  • Jessica Chastain, “Molly’s Game”
  • Sally Hawkins, “The Shape of Water”
  • Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Margot Robbie, “I, Tonya”
  • Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Best Supporting Actor

  • Willem Dafoe, “The Florida Project”
  • Armie Hammer, “Call Me By Your Name”
  • Richard Jenkins, “The Shape of Water”
  • Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Michael Stuhlbarg, “Call Me by Your Name”

Best Supporting Actress

  • Mary J. Blige, “Mudbound”
  • Holly Hunter, “The Big Sick”
  • Allison Janney, “I Tonya”
  • Laurie Metcalf, “Lady Bird”
  • Octavia Spencer, “The Shape of Water”

Best Director

Best Screenplay

  • Greta Gerwig, “Lady Bird”
  • Liz Hannah and Josh Singer, “The Post”
  • Martin McDonagh, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Jordan Peele, “Get Out”
  • Aaron Sorkin, “Molly’s Game”

Best Score

  • Alexandre Desplat, “The Shape of Water”
  • Jonny Greenwood, “Phantom Thread”
  • Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer, “Blade Runner 2049”
  • Hans Zimmer, “Dunkirk”