Here’s What Won At Cannes!


Here’s what won at this year’s Cannes Film Festival!  As always, the list is full of intrigue and surprises.

Also, as always, it’s debatable whether any of this will actually effect that Oscar race.  To be honest, other than The Tree of Life, it’s hard to think of any recent Oscar nominee that was undeniably helped by a victory at Cannes.  During the Festival, both Robert Pattinson and Adam Sandler (yes, Adam Sandler) started to receive some Oscar buzz but neither of them — nor their films, Good Time or The Meyerowitz Stories — were honored.

(As enjoyably weird as it would be for Adam Sandler to become an Oscar nominee, I imagine The Meyerowitz Stories will be ignored come Oscar time because it’s a Netflix film.  If the Academy couldn’t even give one nomination to the previous Netflix contender — the powerful and important Beasts of No Nation — I doubt that they’re going to surrender their bias for a film starring Adam Sandler and Ben Stiller.)

That said, I am very, very happy to see that one of my favorite artists, Sofia Coppola, was honored!  I can’t wait to see The Beguiled!

Here’s the winners:

2017 Main Competition winners: 

Palme d’Or: The Square (Ruben Ostlund)
Gran Prix: “BPM (Beats Per Minute)” (Robin Campillo)
Jury Prize: “Loveless” (Andrey Zvyagintsev)
Best Director: Sofia Coppola — The Beguiled
Best Actor: Joaquin Phoenix — You Were Never Really Here
Best Actress: Diane Kruger — In The Fade
Best Screenplay: “The Killing of a Sacred Deer” (Yorgos Lanthimos, Efthimis Filippou) and “You Were Never Really Here” (Lynne Ramsay)

OTHER PRIZES

Camera d’Or: “Jeune femme” (Montparnasse-Bienvenüe) (Léonor Serraille)

Short Films Palme d’Or: “Xiao Cheng Er Yue” (Qiu Yang)

Short Films Special Mention: “Katto” (Teppo Airaksinen)

Golden Eye Documentary Prize: “Faces Places” (Visages Villages) (Agnès Varda, JR)

Ecumenical Jury Prize: “Radiance” (Naomi Kawase)

2017 Un Certain Regard winners: 

Un Certain Regard Prize: Mohammad Rasoulof – A Man of Integrity
Best Actress: 
Jasmine Trinca – Fortunata
Best Poetic Narrative:
 Mathieu Amalric – Barbara
Best Direction: 
Taylor Sheridan – Wind River
Jury Prize:
 Michel Franco – April’s Daughter

2017 International Critics Week winners:

Nespresso Grand Prize: Emmanuel Gras – Makala
France 4 Visionary Award: Fellipe Gamarano Barbosa – Gabriel and the Mountain
Leica Cine Discovery Prize for Short Film: Laura Ferrés – Los Desheredados
Gan Foundation Support for Distribution Award: Fellipe Gamarano Barbosa – Gabriel and the Mountain
SACD Award: Léa Mysius – Ava
Canal+ Award: Aleksandra Terpińska – The Best Fireworks

2017 Director’s Fortnight winners:

Art Cinema Award: Chloé Zhao – The Rider
SACD Award: Claire Denis – Let the Sunshine In, Philippe Garrel – Lover for a Day
Europa Cinemas Label Award: Jonas Carpignano – A Ciambra
Illy Prize for Short Film: Benoit Grimalt – Back to Genoa City

Here Are The Nominations Of The Online Film Critics Society!


oj

The Online Film Critics Society announced their nominations today.  Along with the usual suspects, the 7 and a half hour documentary OJ: Made in America also picked up a nomination for best picture.

Best Picture

Arrival
The Handmaiden
Hell or High Water
Jackie
La La Land
Manchester By the Sea
Moonlight
O.J.: Made in America
Paterson
The Witch

Best Animated Feature

Finding Dory
Kubo and the Two Strings
Moana
The Red Turtle
Zootopia

Best Director

Damien Chazelle – La La Land
Barry Jenkins – Moonlight
Pablo Larraín – Jackie
Kenneth Lonergan – Manchester By the Sea
Denis Villeneuve – Arrival

Best Actor

Casey Affleck – Manchester By the Sea
Adam Driver – Paterson
Ryan Gosling – La La Land
Viggo Mortensen – Captain Fantastic
Denzel Washington – Fences

Best Actress

Amy Adams – Arrival
Isabelle Huppert – Elle
Ruth Negga – Loving
Natalie Portman – Jackie
Emma Stone – La La Land

Best Supporting Actor

Mahershala Ali – Moonlight
Tom Bennett – Love & Friendship
Jeff Bridges – Hell or High Water
Lucas Hedges – Manchester By the Sea
Michael Shannon – Nocturnal Animals

Best Supporting Actress

Viola Davis – Fences
Lily Gladstone – Certain Women
Naomie Harris – Moonlight
Octavia Spencer – Hidden Figures
Michelle Williams – Manchester By the Sea

Best Original Screenplay

Hell or High Water – Taylor Sheridan
Jackie – Noah Oppenheim
La La Land – Damien Chazelle
The Lobster – Yorgos Lanthimos, Efthymis Filippou
Manchester By the Sea – Kenneth Lonergan

Best Adapted Screenplay

Arrival – Eric Heisserer, Ted Chiang
Elle – David Birke, Philippe Djian
Love & Friendship – Whit Stillman
Moonlight – Barry Jenkins, Tarell Alvin McCraney
Nocturnal Animals – Tom Ford

Best Editing

Arrival – Joe Walker
Cameraperson – Nels Bangerter
Jackie – Sebastian Sepulveda
La La Land – Tom Cross
Moonlight – Joi McMillon, Nat Sanders

Best Cinematography

Arrival – Bradford Young
Jackie – Stéphane Fontaine
La La Land – Linus Sandgren
Moonlight – James Laxton
The Neon Demon – Natasha Braier

Best Film Not in the English Language

Elle – France
The Handmaiden – South Korea
Neruda – Chile
The Salesman – Iran
Toni Erdmann – Germany

Best Documentary

13th
Cameraperson
I Am Not Your Negro
O.J.: Made in America
Weiner

Best Non-U.S. Release

After the Storm
The Death of Louis XIV
The Girl With All the Gifts
Graduation
Nocturma
Personal Shopper
A Quiet Passion
Staying Vertical
The Unknown Girl
Yourself and Yours

The Austin Film Critics Association Has Announced Their Nominations!


moonlightThe Austin Film Critics Association announced their nominees for the best of 2016 earlier today!  So, let’s see what my fellow Texans selected:

Best Film:

Best Director:

Best Actor:

  • Casey Affleck, Manchester by the Sea
  • Colin Farrell, The Lobster
  • Denzel Washington, Fences
  • Joel Edgerton, Loving
  • Ryan Gosling, La La Land

Best Actress:

  • Amy Adams, Arrival
  • Annette Bening, 20th Century Women
  • Isabelle Huppert, Elle
  • Natalie Portman, Jackie
  • Ruth Negga, Loving

Best Supporting Actor:

Best Supporting Actress:

  • Greta Gerwig, 20th Century Women
  • Michelle Williams, Manchester by the Sea
  • Min-hee Kim, The Handmaiden
  • Naomie Harris, Moonlight
  • Viola Davis, Fences

Best Original Screenplay:

Best Adapted Screenplay:

  • Eric Heisserer, Arrival
  • Luke Davies, Lion
  • Park Chan-wook, Jeong Seo-kyeong, The Handmaiden
  • Tom Ford, Nocturnal Animals
  • Whit Stillman, Love & Friendship

Best Cinematography:

Best Score:

Best Foreign-Language Film:

  • The Brand New Testament
  • Elle
  • The Handmaiden
  • Things to Come
  • Toni Erdmann

Best Documentary:

  • 13th
  • I Am Not Your Negro
  • O.J.: Made in America
  • Tower
  • Weiner

Best Animated Film:

Best First Film:

  • The Birth of a Nation
  • The Edge of Seventeen
  • Krisha
  • Swiss Army Man
  • The Witch

The Robert R. “Bobby” McCurdy Memorial Breakthrough Artist Award:

Best Austin Film:

  • Loving (dir. Jeff Nichols)
  • Midnight Special (dir. Jeff Nichols)
  • Slash (dir. Clay Liford)
  • Tower (dir. Keith Maitland)
  • Transpecos (dir. Greg Kwedar)

la-la-land-full-poster-image-691x1024

The Phoenix Critics Circle Has Risen From The Ashes With These Nominees!


The members of the Phoenix Film Critics Circle challenge their rival in the Phoenix Film Critics Society.

The members of the Phoenix Film Critics Circle challenge their rival in the Phoenix Film Critics Society.

Here are the nominees of the Phoenix Critics Circle, who should not be mistaken for the Phoenix Film Critics Society.  Do the Circle and the Society have regular rumbles, like the Sharks and the Jets?  I’d like to think that they do.

The winners will be announced on the 17th!

BEST PICTURE
Arrival
Hell or High Water
La La Land
Manchester by the Sea
Moonlight

BEST COMEDY FILM
Deadpool
The Edge of Seventeen
Hail, Caesar!
Hunt for the Wilderpeople
The Nice Guys

BEST SCIENCE FICTION FILM
10 Cloverfield Lane
Arrival
Midnight Special

BEST HORROR FILM
The Conjouring 2
Don’t Breathe
The Witch

BEST MYSTERY OR THRILLER FILM
Green Room
Hell or High Water
Nocturnal Animals

BEST ANIMATED FILM
Kubo and the Two Strings
Moana
Zootopia

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
The Handmaiden
Neruda
Things to Come
The Wailing

BEST DOCUMENTARY
13th
Gleason
O.J.: Made in America
Tickled
Weiner

BEST ACTOR
Casey Affleck, Manchester by the Sea
Andrew Garfield, Hacksaw Ridge
Ryan Gosling, La La Land
Viggo Mortensen, Captain Fantastic

BEST ACTRESS
Amy Adams, Arrival
Annette Bening, 20th Century Women
Jessica Chastain, Miss Sloane
Natalie Portman, Jackie
Emma Stone, La La Land

BEST SUPPORTING ACTOR
Mahershala Ali, Moonlight
Jeff Bridges, Hell or High Water
Ben Foster, Hell or High Water
John Goodman, 10 Cloverfield Lane
Michael Shannon, Nocturnal Animals

BEST SUPPORTING ACTRESS
Viola Davis, Fences
Greta Gerwig, 20th Century Women
Naomie Harris, Moonlight
Helen Mirren, Eye in the Sky
Michelle Williams, Manchester by the Sea

BEST DIRECTOR
Damian Chazelle, La La Land
Barry Jenkins, Moonlight
Kenneth Lonergan, Manchester by the Sea
Denis Villeneuve, Arrival

BEST SCREENPLAY
Damien Chazelle, La La Land
Efthimis Filippou, Yorgos Lanthimos, The Lobster
Eric Heisserer, Arrival
Barry Jenkins, Moonlight
Taylor Sheridan, Hell or High Water

BEST SCORE
Nicholas Britell, Moonlight
Justin Hurwitz, La La Land
Johann Johannsson, Arrival
Mica Levi, Jackie

The San Diego Film Critics Society Pick The Best of 2016 Come Hell or High Water!


hell-or-high-water

The San Diego Film Critics Society announced their picks for the best of 2016 earlier today and guess what?  They did not give best picture to Moonlight.  They did not give best picture to La La Land (though it did come in second in the voting).  They didn’t even give best picture to Manchester By The Sea.

No — San Deigo gave best picture to Hell or High Water!

Here’s the rest of the winners from San Diego:

Best Picture: HELL OR HIGH WATER
Runner Up: LA LA LAND

Best Director: David Mackenzie, HELL OR HIGH WATER
Runner Up: Damien Chazelle, LA LA LAND

Best Actor, Male: Casey Affleck, MANCHESTER BY THE SEA
Runner Up: Viggo Mortensen, CAPTAIN FANTASTIC

Best Actor, Female: Sonia Braga, AQUARIUS
Runner Up: Emma Stone, LA LA LAND

Best Supporting Actor, Male – Tied: Ben Foster, HELL OR HIGH WATER & Mahershala Ali, MOONLIGHT

Best Supporting Actor, Female: Michelle Williams, MANCHESTER BY THE SEA
Runner Up: Judy Davis, THE DRESSMAKER

Best Comedic Performance: Ryan Gosling, THE NICE GUYS
Runner Up: Alden Ehrenreich, HAIL, CAESAR!

Best Ensemble: HELL OR HIGH WATER
Runner Up: HIDDEN FIGURES

Breakthrough Artist: Lily Gladstone, CERTAIN WOMEN
Runner Up: Lucas Hedges, MANCHESTER BY THE SEA

Best Original Screenplay: Taylor Sheridan, HELL OR HIGH WATER
Runner Up: Efthimis Filippou, Yorgos Lanthimos, THE LOBSTER

Best Adapted Screenplay: Whit Stillman, LOVE & FRIENDSHIP
Runner Up: Taika Waititi, HUNT FOR THE WILDERPEOPLE

Best Documentary: WEINER
Runner Up: GLEASON

Best Animated Film: KUBO AND THE TWO STRINGS
Runner Up: APRIL AND THE EXTRAORDINARY WORLD

Best Foreign Language Film: MOUNTAINS MAY DEPART
Runners Up – Tied: MOTHER (EMA), NERUDA

Best Editing: Blu Murray, SULLY
Runner Up: Joan Sobel, NOCTURNAL ANIMALS

Best Cinematography: Giles Nuttgens, HELL OR HIGH WATER
Runners Up – Tied: James Laxton, MOONLIGHT, Linus Sandgren, LA LA LAND

Best Production Design: HAIL, CAESER! 
Runner Up: LA LA LAND

Best Visual Effects: THE JUNGLE BOOK
Runner Up: ARRIVAL

Best Costume Design: Mary Zophres, LA LA LAND
Runner Up: Madeline Fontaine, JACKIE

Best Use of Music in a Film: SING STREET
Runners Up – Tied: JACKIE, LA LA LAND

Body of Work: Michael Shannon – NOCTURNAL ANIMALS, MIDNIGHT SPECIAL, LOVING, ELVIS & NIXON

The San Francisco Film Critics Also Love Moonlight!


moonlight

The San Francisco Film Critics also announced their picks for the best of 2016 earlier today and guess what won?

That’s right — Moonlight!

Here’s a complete list of winners and nominees:

BEST PICTURE

ARRIVAL
HELL OR HIGH WATER
LA LA LAND
MANCHESTER BY THE SEA
MOONLIGHT (Winner)

BEST DIRECTOR

Damien Chazelle  – LA LA LAND
Barry Jenkins   – MOONLIGHT (Winner)
Kenneth Lonergan  – MANCHESTER BY THE SEA
Jeff Nichols –  LOVING
Denis  Villeneuve  – ARRIVAL

BEST ACTOR

Casey Affleck  – MANCHESTER BY THE SEA
Joel Edgerton – LOVING
Ryan Gosling – LA LA LAND
Tom Hanks – SULLY
Denzel Washington  – FENCES (Winner)

BEST ACTRESS

Amy Adams – ARRIVAL
Annette Bening – 20th CENTURY WOMEN
Isabelle Huppert  – ELLE (Winner)
Ruth Negga – LOVING
Natalie Portman – JACKIE

BEST SUPPORTING ACTOR

Mahershala Ali – MOONLIGHT (Winner)
Jeff Bridges  – HELL OR HIGH  WATER
Ralph Fiennes – A BIGGER SPLASH
Ben Foster  – HELL OR HIGH WATER
Michael Shannon – NOCTURNAL ANIMALS

BEST SUPPORTING ACTRESS

Viola Davis – FENCES (Winner)
Greta Gerwig  – 20th CENTURY WOMEN
Lily Gladstone – CERTAIN WOMEN
Naomie Harris –  MOONLIGHT
Michelle Williams  – MANCHESTER BY THE SEA

BEST SCREENPLAY, ORIGINAL (tie)

HELL OR HIGH WATER  –  Taylor Sheridan
LA LA LAND  – Damien Chazelle
THE LOBSTER – Yorgos Lanthimos and Efthymis Filippou
MANCHESTER BY THE SEA  – Kenneth Lonergan (Winner)
MOONLIGHT  – Barry Jenkins (Winner)

BEST SCREENPLAY, ADAPTED

ARRIVAL – Eric Heisserer (Winner)
ELLE  –  David Birke
THE HANDMAIDEN  – Park Chan-wook and Jeong Seo-Gyeong
FENCES – August Wilson
NOCTURNAL ANIMALS – Tom Ford

BEST CINEMATOGRAPHY

ARRIVAL  – Bradford Young
JACKIE   –  Stephane Fontaine
LA LA LAND   – Linus Sandgren
MOONLIGHT  –  James Laxton (Winner)
SILENCE  –  Rodrigo Pietro

PRODUCTION DESIGN

ARRIVAL  – Patrice Vermette
THE HANDMAIDEN  –  Ryu Seong-hee (Winner)
JACKIE   – Jean Rabasse
LA LA LAND –  David Wasco
THE WITCH  –  Craig Lathrop

ORIGINAL SCORE

ARRIVAL  –  Johann Johannsson
HELL OR HIGH WATER  – Nick Cave and Warren Ellis
JACKIE   – Mica Levi (Winner)
LA LA LAND –  Justin Hurwitz
MOONLIGHT  – Nicholas Britell

FILM EDITING (tie)

ARRIVAL  –  Joe Walker (Winner)
HELL OR HIGH WATER  – Jake Roberts
LA LA LAND –  Tom Cross
MANCHESTER BY THE SEA  – Jennifer Lame
MOONLIGHT  – Nat Sanders and Joi McMillon (Winner)

BEST ANIMATED FEATURE

FINDING DORY
KUBO AND THE TWO STRINGS
MOANA
THE RED TURTLE (Winner)
ZOOTOPIA

BEST FOREIGN LANGUAGE PICTURE

ELLE
THE HANDMAIDEN (Winner)
NERUDA
THE SALESMAN
TONI ERDMANN

BEST DOCUMENTARY

13TH
CAMERAPERSON
FIRE AT SEA
I AM NOT YOUR NEGRO (Winner)
OJ: MADE IN AMERICA

SPECIAL CITATION

THE FITS (Winner)
KRISHA
PUSHING DEAD

Tommy_Wiseau_in_The_Room

The Washington D.C. Area Film Critics Go Crazy For La La Land!


la-la-land

Oscar season continued today as the Washington D.C. Area Film Critics announced their picks for the best of 2016!  What films and performers were honored in America’s capitol?

Here the complete list!

Best Film

Best Director

Best Actor

Best Actress

  • Amy Adams (Arrival)
  • Annette Bening (20th Century Women)
  • Ruth Negga (Loving)
  • Natalie Portman (Jackie) — Winner
  • Emma Stone (La La Land)

Best Supporting Actor

Best Supporting Actress

  • Viola Davis (Fences) — Winner
  • Greta Gerwig (20th Century Women)
  • Naomie Harris (Moonlight)
  • Molly Shannon (Other People)
  • Michelle Williams (Manchester by the Sea)

Best Acting Ensemble

Best Youth Performance:

  • Lucas Hedges (Manchester by the Sea) — Winner
  • Lewis MacDougall (A Monster Calls)
  • Sunny Pawar (Lion)
  • Hailee Steinfeld (The Edge of Seventeen)
  • Anya Taylor-Joy (The Witch)

Best Voice Performance

  • Jason Bateman (Zootopia)
  • Auli’i Cravalho (Moana)
  • Ellen DeGeneres (Finding Dory)
  • Ginnifer Goodwin (Zootopia)
  • Liam Neeson (A Monster Calls) — Winner

Best Motion Capture Performance

  • Liam Neeson (A Monster Calls)
  • Mark Rylance (The BFG) — Winner

Best Original Screenplay

Best Adapted Screenplay

  • Eric Heisserer, Based on the Story “Story of Your Life” by Ted Chiang (Arrival) — Winner
  • August Wilson, Based on his Play (Fences)
  • Luke Davies, Adapted from the Memoir “A Long Way Home” by Saroo Brierley (Lion)
  • Patrick Ness, Based on his Novel (A Monster Calls)
  • Tom Ford, Based on the Novel “Tony and Susan” by Austin Wright (Nocturnal Animals)

Best Animated Feature

Best Documentary

  • Gleason
  • I Am Not Your Negro
  • O.J.: Made in America
  • 13th — Winner
  • Weiner

Best Foreign Language Film

  • Elle — Winner
  • Julieta
  • The Handmaiden
  • The Salesman
  • Toni Erdmann

Best Production Design

Best Cinematography

Best Editing

Best Original Score

The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC