The San Francisco Film Critics also announced their picks for the best of 2016 earlier today and guess what won?
That’s right — Moonlight!
Here’s a complete list of winners and nominees:
BEST PICTURE
ARRIVAL
HELL OR HIGH WATER
LA LA LAND
MANCHESTER BY THE SEA
MOONLIGHT (Winner)
BEST DIRECTOR
Damien Chazelle – LA LA LAND
Barry Jenkins – MOONLIGHT (Winner)
Kenneth Lonergan – MANCHESTER BY THE SEA
Jeff Nichols – LOVING
Denis Villeneuve – ARRIVAL
BEST ACTOR
Casey Affleck – MANCHESTER BY THE SEA
Joel Edgerton – LOVING
Ryan Gosling – LA LA LAND
Tom Hanks – SULLY
Denzel Washington – FENCES (Winner)
BEST ACTRESS
Amy Adams – ARRIVAL
Annette Bening – 20th CENTURY WOMEN
Isabelle Huppert – ELLE (Winner)
Ruth Negga – LOVING
Natalie Portman – JACKIE
BEST SUPPORTING ACTOR
Mahershala Ali – MOONLIGHT (Winner)
Jeff Bridges – HELL OR HIGH WATER
Ralph Fiennes – A BIGGER SPLASH
Ben Foster – HELL OR HIGH WATER
Michael Shannon – NOCTURNAL ANIMALS
BEST SUPPORTING ACTRESS
Viola Davis – FENCES (Winner)
Greta Gerwig – 20th CENTURY WOMEN
Lily Gladstone – CERTAIN WOMEN
Naomie Harris – MOONLIGHT
Michelle Williams – MANCHESTER BY THE SEA
BEST SCREENPLAY, ORIGINAL (tie)
HELL OR HIGH WATER – Taylor Sheridan
LA LA LAND – Damien Chazelle
THE LOBSTER – Yorgos Lanthimos and Efthymis Filippou
MANCHESTER BY THE SEA – Kenneth Lonergan (Winner)
MOONLIGHT – Barry Jenkins (Winner)
BEST SCREENPLAY, ADAPTED
ARRIVAL – Eric Heisserer (Winner)
ELLE – David Birke
THE HANDMAIDEN – Park Chan-wook and Jeong Seo-Gyeong
FENCES – August Wilson
NOCTURNAL ANIMALS – Tom Ford
BEST CINEMATOGRAPHY
ARRIVAL – Bradford Young
JACKIE – Stephane Fontaine
LA LA LAND – Linus Sandgren
MOONLIGHT – James Laxton (Winner)
SILENCE – Rodrigo Pietro
PRODUCTION DESIGN
ARRIVAL – Patrice Vermette
THE HANDMAIDEN – Ryu Seong-hee (Winner)
JACKIE – Jean Rabasse
LA LA LAND – David Wasco
THE WITCH – Craig Lathrop
ORIGINAL SCORE
ARRIVAL – Johann Johannsson
HELL OR HIGH WATER – Nick Cave and Warren Ellis
JACKIE – Mica Levi (Winner)
LA LA LAND – Justin Hurwitz
MOONLIGHT – Nicholas Britell
FILM EDITING (tie)
ARRIVAL – Joe Walker (Winner)
HELL OR HIGH WATER – Jake Roberts
LA LA LAND – Tom Cross
MANCHESTER BY THE SEA – Jennifer Lame
MOONLIGHT – Nat Sanders and Joi McMillon (Winner)
BEST ANIMATED FEATURE
FINDING DORY
KUBO AND THE TWO STRINGS
MOANA
THE RED TURTLE (Winner)
ZOOTOPIA
BEST FOREIGN LANGUAGE PICTURE
ELLE
THE HANDMAIDEN (Winner)
NERUDA
THE SALESMAN
TONI ERDMANN
BEST DOCUMENTARY
13TH
CAMERAPERSON
FIRE AT SEA
I AM NOT YOUR NEGRO (Winner)
OJ: MADE IN AMERICA
SPECIAL CITATION
THE FITS (Winner)
KRISHA
PUSHING DEAD