Here Are The Chicago Indie Critics Nominations


The Chicago Indie Critics (call them the CIC, if you really want to impress people with your precursor knowledge) released their nomination for the best of 2020 yesterday.  The winners will be announced on January 2nd, 2021 which …. OH MY GOD, THAT’S JUST A FEW DAYS AWAY!

One thing I like about the CIC nominations is that they have two best picture categories — one for low-budget indie films and one for big-budget studio productions.

Here are their nominations:

BEST INDEPENDENT FILM (budgets under $20 million)
THE FATHER
FIRST COW
NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS
NOMADLAND
PROMISING YOUNG WOMAN

BEST STUDIO FILM (budgets over $20 million)
DA 5 BLOODS
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
MANK
SOUL
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
ANOTHER ROUND
BACURAU
BEANPOLE
HIS HOUSE
THE LIFE AHEAD

BEST DOCUMENTARY
BOYS STATE
DICK JOHNSON IS DEAD
RISING PHOENIX
THE SOCIAL DILEMMA
TIME

BEST ANIMATED FILM
ONWARD
OVER THE MOON
SOUL
THE WILLOUGHBYS
WOLFWALKERS

BEST DIRECTOR
Emerald Fennell – PROMISING YOUNG WOMAN
Spike Lee – DA 5 BLOODS
George C. Wolfe – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
Florian Zeller – THE FATHER
Chloe Zhao – NOMADLAND

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
MANK – Jack Fincher
NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS – Eliza Hittman
PALM SPRINGS – Andy Siara
PROMISING YOUNG WOMAN – Emerald Fennell
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 – Aaron Sorkin

BEST ADAPTED SCREENPLAY
THE FATHER – Florian Zeller
FIRST COW – Kelly Reichardt and Jonathan Raymond
I’M THINKING OF ENDING THINGS – Charlie Kaufman
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM – Ruben Santiago-Hudson
NOMADLAND – Chloe Zhao

BEST ACTOR
Riz Ahmed – SOUND OF METAL
Chadwick Boseman – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
Anthony Hopkins – THE FATHER
Delroy Lindo – DA 5 BLOODS
Steven Yeun – MINARI

BEST ACTRESS
Nicole Beharie – MISS JUNETEENTH
Viola Davis – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
Sidney Flanigan – NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS
Frances McDormand – NOMADLAND
Carey Mulligan – PROMISING YOUNG WOMAN

BEST SUPPORTING ACTOR
Chadwick Boseman – DA 5 BLOODS
Bo Burnham – PROMISING YOUNG WOMAN
Sacha Baron Cohen – THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
Frank Langella – THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
Yayha Abdul-Mateen II – THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
Bill Murray – ON THE ROCKS

BEST SUPPORTING ACTRESS
Maria Bakalova – BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM
Olivia Colman – THE FATHER
Talia Ryder – NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS
Amanda Seyfried – MANK
Youn Yuh-jung – MINARI

BEST ENSEMBLE CAST
DA 5 BLOODS
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
MINARI
ONE NIGHT IN MIAMI
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7

BEST CINEMATOGRAPHY
DA 5 BLOODS
EMMA
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
MANK
NOMADLAND
TENET

BEST PRODUCTION DESIGN
EMMA
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
MANK
TENET

BEST COSTUME DESIGN
EMMA
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
MANK
SYLVIE’S LOVE

BEST MAKEUP
BIRDS OF PREY
EMMA
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
POSSESSOR

BEST EDITING
THE FATHER
NOMADLAND
TENET
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
WANDER DARKLY

BEST MUSICAL SCORE
MANK
THE MIDNIGHT SKY
MINARI
SOUL
TENET

BEST ORIGINAL SONG
“Husavik” – EUROVISION SONG CONTEST: THE STORY OF FIRE SAGA
“Loyal Brave True” – MULAN
“Speak Now” – ONE NIGHT IN MIAMI
“This Day” – JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
“Wuhan Flu” – BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM

BEST VISUAL EFFECTS
THE INVISIBLE MAN
JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY
THE MIDNIGHT SKY
TENET
WONDER WOMAN 1984

SPECIAL AWARDS

TRAILBLAZER AWARD
Honors the work of an artist who truly pushes the boundaries of the medium in terms of form and content
Radha Blank
Chadwick Boseman
Emerald Fennell
Steve McQueen
Chloe Zhao

IMPACT AWARD
Given to a person whose work has had a positive impact on society
Chadwick Boseman
Garrett Bradley
Scott H. Dehn
Ryan Oestreich
Chloe Zhao

Minari Takes The Grand Jury Prize at Sundance


Well, another Sundance Film Festival has come to a close!  Here’s what won at this year’s festival.  If this year is like other years, a few of the films mentioned below will also be players once Oscar season begins later this year.  For instance, just from what I’ve read, I wouldn’t be surprised to see Minari‘s name come up quite a bit between now and next January.

  • U.S. Grand Jury Prize: Dramatic: “Minari” Lee Isaac Chung
  • U.S. Grand Jury Prize: Documentary: “Boys State,” Jesse Moss and Amanda McBaine
  • Alfred P. Sloan Feature Film Prize: “Tesla”
  • Adobe Mentorship Award for Editing: Carla Guttierez and Affonso Gonçalves
  • Producers Award: Huriyyah Muhammad, “Farewell Amor”
  • Short Film Grand Jury Prize: “So What If the Goats Die,” Sofia Alaoui
  • NEXT Audience Award: “I Carry You With Me,” Heidi Ewing
  • NEXT Innovator Award: “I Carry You With Me,” Heidi Ewing
  • World Cinema Documentary Special Jury Award for Editing: “Softie,” Mila Aung-Thwin, Sam Soko, and Ryan Mullins
  • World Cinema Documentary Special Jury Award for Cinematography: “Acasa, My Home,” Mircea Topoleanu and Radu Ciorniciuc
  • World Cinema Documentary Special Jury Award for Creative Storytelling: “The Painter and the Thief,” Benjamin Ree
  • Directing Award: World Cinema Documentary: Iryna Tsilyk, “The Earth Is Blue as an Orange”
  • Directing Award: U.S. Dramatic: Radha Blank, “The 40-Year-Old Version”
  • Directing Award: U.S. Documentary: Garrett Bradley, “Time”
  • World Cinema Grand Jury Prize: Documentary: Hubert Sauper, “Epicentro”
  • World Cinema Dramatic Special Jury Award for Acting: Ben Whishaw, “Surge”
  • World Cinema Dramatic Special Jury Award for Visionary Filmmaking: Lemohang Jeremiah Mosese, “This is Not a Burial, This is a Resurrection”
  • World Cinema Dramatic Special Jury Award for Best Screenplay: Fernanda Valadez and Astrid Rondero, “Identifying Features”
  • Directing Award: World Cinema Dramatic: Maïmouna Doucouré, “Cuties”
  • World Cinema Grand Jury Prize World Dramatic: “Yalda, A Night for Forgiveness,” Massoud Bakhshi
  • Audience Award: World Cinema Documentary: “The Reason I Jump”
  • Audience Award: World Cinema Dramatic: “Identifying Features”
  • Audience Award: U.S. Documentary: “Crip Camp”
  • U.S. Documentary Special Jury Award for Emerging Filmmaker: Arthur Jones, “Feels Good Man”
  • Audience Award: U.S. Dramatic: “Minari,” Lee Isaac Chung
  • U.S. Documentary Special Jury Award for Social Impact Filmmaking: Elyse Steinberg, Josh Kriegman, and Eli Despres, “The Fight”
  • U.S. Documentary Special Jury Award for Innovation in Nonfiction Storytelling: Kirsten Johnson, “Dick Johnson Is Dead”
  • U.S. Documentary Special Jury Award for Editing: Tyler H. Walk, “Welcome to Chechnya”
  • U.S. Dramatic Special Jury Award for Ensemble Cast: “Charm City Kids”
  • U.S. Dramatic Special Jury Award for Auteur Filmmaking: Josephine Decker, “Shirley”
  • U.S. Dramatic Special Jury Award for Neorealism: Eliza Hittman, “Never Rarely Sometimes Always”
  • Waldo Salt Screenwriting Award: Edson Oda, “Nine Days”
  • Directing Award: U.S. Documentary: Garrett Bradley, “Time”