Here Are The Online Film Critics Society Nominations!

The winners will be announced on December 28th.

It’s interesting to note that The Post is almost totally shut out here.  One thing I’ve noticed that critics who work for newspapers love The Post.  They see it as proof of their importance.  Online critics are far less impressed with The Post.  They tend to view it as a lament for a dead medium, a somewhat stodgy celebration of the past.  Whenever I finally get a chance to see The Post, I’ll let you know who’s right.

Best Picture
Call Me By Your Name
The Florida Project
Get Out
A Ghost Story
Lady Bird
Phantom Thread
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Director
Paul Thomas Anderson – Phantom Thread
Greta Gerwig – Lady Bird
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out
Guillermo del Toro – The Shape of Water

Best Actor
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name
James Franco – The Disaster Artist
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour
Robert Pattinson – Good Time

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape of Water
Cynthia Nixon – A Quiet Passion
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird

Best Supporting Actor
Armie Hammer – Call Me By Your Name
Richard Jenkins – The Shape of Water
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Patrick Stewart – Logan
Michael Stuhlbarg – Call Me By Your Name

Best Supporting Actress
Mary J. Blige – Mudbound
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird

Best Ensemble
Get Out
Lady Bird
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Breakout Star
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name
Tiffany Haddish – Girls Trip
Daniel Kaluuya – Get Out
Dafne Keen – Logan
Brooklynn Prince – The Florida Project

Best Original Screenplay
Jordan Peele – Get Out
Greta Gerwig – Lady Bird
Paul Thomas Anderson – Phantom Thread
Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water
Martin McDonagh – Three Billboards

Best Adapted Screenplay
Sofia Coppola – The Beguiled
James Ivory – Call Me By Your Name
Scott Nestadter and Micheal Weber – The Disaster Artist
James Gray – Lost City of Z
Aaron Sorkin – Molly’s Game

Best Editing
Paul Machliss and Jonathan Amos – Baby Driver
Lee Smith – Dunkirk
Ben Safdie and Ronald Bronstein – Good Time
Tatiana S Riegel – I, Tonya
Sidney Wolinsky – The Shape of Water

Best Cinematography
Roger Deakins – Blade Runner 2049
Hoyte van Hoytema – Dunkirk
Darius Khondji – Lost City of Z
Rachel Morrison – Mudbound
Dan Laustsen – The Shape of Water

Best Animated Feature
The Breadwinner
In This Corner Of The World
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

Best Foreign Film
BPM (Beats Per Minute)
First They Killed My Father
The Square

Best Documentary
Dawson City: Frozen Time
Ex Libris: The New York Public Library
Faces Places
The Work

Memorial Award
Jonathan Demme
John Hurt
Bill Paxton
George A. Romero
Harry Dean Stanton

Lifetime Achievement Award
Willem Dafoe
Daniel Day-Lewis
Roger Deakins
Christopher Plummer
Agnes Varda

Here Are The 2017 Annie Award Nominations!

On December 4th, the Annie Award nominations were announced.  The Annies honor the year’s best in animation.  This year, just like almost everyone else who has handed out an award, the Annies are very appreciative of Coco.

Anyway, there are a lot of nominations so instead of posting them all below, I’m just going to post a few key categories.  For a full list, check out the post at Awardscircuit.

Best Animated Feature

Captain Underpants: The First Epic Movie
DreamWorks Animation

Cars 3
Pixar Animation Studios

Pixar Animation Studios

Despicable Me 3

The Boss Baby
DreamWorks Animation

Best Animated Feature-Independent

In This Corner of the World
Taro Maki, GENCO, Inc. and Masao Maruyama,
MAPPA Co., Ltd

Loving Vincent
BreakThru Films, Production Company Trademark
Films, Co-Production Company

Napping Princess
Nippon TV
The Big Bad Fox & Other Tales
Folivari / Panique! / Studiocanal

The Breadwinner
Cartoon Saloon / Aircraft Pictures / Melusine

Voice Acting In An Animated Feature

Nick Kroll in Captain Underpants

Anthony Gonzalez in Coco

Saara Chaudry in The Breadwinner

Laara Sadiq in The Breadwinner

Zach Galifianakis in The Lego Batman Movie