Here Are The Chicago Film Critics Association Nominations!


Okay, only a few more precursors to go and we’ll be caught up.

Yesterday, The Chicago Film Critics Association announced their nominees for the best of 2017!  I’m happy that they did so because it gives me an excuse to use that picture of Al Capone that I use whenever I post anything about the Chicago Film Critics.

Here are their nominees!

Best Picture
“Call Me By Your Name”
“Dunkirk”
“Lady Bird”
“The Shape of Water”
“Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

Best Director
Guillermo Del Toro, “The Shape of Water”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Luca Guadagnino, “Call Me By Your Name”
Christopher Nolan, “Dunkirk”
Jordan Peele, “Get Out”

Best Actress
Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Vicky Krieps, “Phantom Thread”
Frances McDormand, “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Best Actor
Timothee Chalamet, “Call Me By Your Name”
Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
James Franco, “The Disaster Artist”
Gary Oldman, “Darkest Hour”
Harry Dean Stanton, “Lucky”

Best Supporting Actress
Mary J. Blige, “Mudbound”
Holly Hunter, “The Big Sick”
Allison Janney, “I, Tonya”
Lesley Manville, “Phantom Thread”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”

Best Supporting Actor
Willem Dafoe, “The Florida Project”
Armie Hammer, “Call Me By Your Name”
Jason Mitchell, “Mudbound”
Sam Rockwell, “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”
Michael Stuhlbarg, “Call Me By Your Name”

Best Adapted Screenplay
“Blade Runner 2049”
“Call My By Your Name”
“The Disaster Artist”
“Logan”
“Mudbound”

Best Original Screenplay
“The Big Sick”
“Get Out”
“Lady Bird”
“Phantom Thread”
“The Shape of Water”
“Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

Best Animated Film
“The Breadwinner”
“Coco”
“The LEGO Batman Movie”
“Loving Vincent”
“Your Name”

Best Documentary
“Abacus: Small Enough to Jail”
“City of Ghosts”
“Ex Libris: New York Public Library”
“Faces Places”
“Jane”
“Kedi”

“BPM (Beats Per Minute)”
“A Fantastic Woman”
“Loveless”
“Raw”
“The Square”

Best Art Direction
“Beauty and the Beast”
“Blade Runner 2049”
“Dunkirk”
“Phantom Thread”
“The Shape of Water”

Best Editing
“Baby Driver”
“Call Me By Your Name”
“Dunkirk”
“The Florida Project”
“Get Out”

Best Original Score
“Blade Runner 2049”
“Dunkirk”
“Phantom Thread”
“The Shape of Water”
“War For the Planet of the Apes”

Best Cinematography
“Blade Runner 2049”
“Dunkirk”
“The Florida Project”
“Mudbound”
“The Shape of Water”

Breakthrough Performer
Timothee Chalamet, “Call Me By Your Name”
Dafne Keen, “Logan”
Jessie Pinnick, “Princess Cyd”
Brooklynn Prince, “The Florida Project”
Florence Pugh, “Lady Macbeth”
Bria Vinaite, “The Florida Project”

Breakthrough Filmmaker
Kogonada, “Columbus”
Jordan Peele, “Get Out”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
John Carroll Lynch, “Lucky”
Julia Ducournau, “Raw”

The Boston Society of Film Critics Discover Phantom Thread


For a film that didn’t even have a definite title for most the year, Phantom Thread is starting to look like a strong Oscar dark horse.  Yesterday, the Boston Society of Film Critics selected it as the best film of the year!

Here’s a full list of the Boston winners:

Best Film
PHANTOM THREAD
Runner-up: The Shape of Water

Best Director
Paul Thomas Anderson, PHANTOM THREAD
Runner-up: Guillermo del Toro, THE SHAPE OF WATER

Best Actor
Daniel Kaluuya, GET OUT
Runner up: Timothée Chalamet, CALL ME BY YOUR NAME

Best Actress
Sally Hawkins, THE SHAPE OF WATER
Runner up: Vicky Krieps, PHANTOM THREAD

Best Supporting Actor
Willem Dafoe, THE FLORIDA PROJECT
Runner up: Sam Rockwell, THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI

Best Supporting Actress
Laurie Metcalf, LADY BIRD
Runner-up: Allison Janney, I, TONYA

Best Ensemble
THE MEYEROWITZ STORIES (NEW AND SELECTED)
Runner-up: BPM

Best Screenplay
LADY BIRD
Runner up: GET OUT

Best Foreign Language Film
THE SQUARE
Runner-up: BPM

Best Documentary
DAWSON CITY: FROZEN TIME
Runner up: FACES PLACES

Best Animated Film
COCO
Runner up: LOVING VINCENT

Best New Filmmaker
Jordan Peele (GET OUT)

Best Cinematography
DUNKIRK
Runner-up: BLADE RUNNER 2049

Best Original Score
PHANTOM THREAD
Runners-up: DAWSON CITY: FROZEN TIME and THE SHAPE OF WATER

Best Editing
A GHOST STORY
Runner up: I, TONYA