The Dallas-Ft. Worth Film Critics Association Names 1917 As The Best of 2019!


Reunion Tower (picture by Erin Nicole)

Here are the winners in Dallas!

BEST PICTURE

Winner: 1917

Runners-up: MARRIAGE STORY (2); PARASITE (3); THE IRISHMAN (4); ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD (5); JOJO RABBIT (6); LITTLE WOMEN (7); THE FAREWELL (8); THE TWO POPES (9); KNIVES OUT (10)

BEST ACTOR

Winner: Adam Driver, MARRIAGE STORY

Runners-up: Joaquin Phoenix, JOKER (2); Antonio Banderas, PAIN AND GLORY (3); Leonardo DiCaprio, ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD (4); Robert De Niro, THE IRISHMAN (5)

BEST ACTRESS

Winner: Scarlett Johansson, MARRIAGE STORY

Runners-up: Renée Zellweger, JUDY (2); Charlize Theron, BOMBSHELL (3); Saoirse Ronan, LITTLE WOMEN (4); Awkwafina, THE FAREWELL (5, tie); Lupita Nyong’o, US (5, tie)

BEST SUPPORTING ACTOR

Winner: Brad Pitt, ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD

Runners-up: Willem Dafoe, THE LIGHTHOUSE (2); Joe Pesci, THE IRISHMAN (3); Al Pacino, THE IRISHMAN (4); Shia LaBeouf, HONEY BOY (5)

BEST SUPPORTING ACTRESS

Winner: Laura Dern, MARRIAGE STORY

Runners-up: Margot Robbie, BOMBSHELL (2); Florence Pugh, LITTLE WOMEN (3); Jennifer Lopez, HUSTLERS (4); Annette Bening, THE REPORT (5)

BEST DIRECTOR

Winner: Sam Mendes, 1917

Runners-up: Bong Joon-ho, PARASITE (2); Martin Scorsese, THE IRISHMAN (3); Quentin Tarantino, ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD (4); Noah Baumbach, MARRIAGE STORY (5)

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Winner: PARASITE

Runners-up: PAIN AND GLORY (2); THE FAREWELL (3); LES MISÉRABLES (4); PORTRAIT OF A LADY ON FIRE (5)

BEST DOCUMENTARY

Winner: APOLLO 11

Runners-up: ONE CHILD NATION (2); AMERICAN FACTORY (3); HONEYLAND (4); FOR SAMA (5)

BEST ANIMATED FILM

Winner: TOY STORY 4

Runner-up: I LOST MY BODY

BEST SCREENPLAY

Winner: Noah Baumbach, MARRIAGE STORY

Runner-up: Steven Zaillian, THE IRISHMAN

BEST CINEMATOGRAPHY

Winner: Roger Deakins, 1917

Runner-up: Hong Kyung-pyo, PARASITE

BEST MUSICAL SCORE

Winner: Thomas Newman, 1917

Runner-up: Alexandre Desplat, LITTLE WOMEN

RUSSELL SMITH AWARD (best low-budget or cutting-edge independent film)

Winner: THE LIGHTHOUSE

Wrap it Up. DFW Has Spoken!


Reunion Tower (picture by Erin Nicole)

Awards season is fun and all but today is the really the only day that matters.  Today is the day that the film critics of my home town — the Dallas-Fort Worth Film Critics Association — announce their picks for the best of 2017!

And who got the love down here in DFW?

The Shape of Water!

Check out all the winners below:

Best Picture
The Shape Of Water

Best Actor
Gary Oldman – Darkest Hour

Best Actress
Sally Hawkins – The Shape Of Water

Best Supporting Actor
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing Missouri

Best Supporting Actress
Allison Janney – I, Tonya

Best Director
Guillermo del Toro – The Shape Of Water

Best Foreign Language Film
The Square

Best Documentary
City Of Ghosts

Best Animated Film
Coco

Best Screenplay
Greta Gerwig – Lady Bird

Best Cinematography
Dan Laustsen – The Shape Of Water

Best Musical Score
Alexandre Desplat – The Shape Of Water

The Russell Smith Award (Independent Film)
The Florida Project

The Dallas-Fort Worth Film Critics Association Honors Moonlight!


Dallas is my home -- deal with it, haters!

The Dallas-Forth Worth Film Critics Association met today and the critics from my hometown named Moonlight the best film of 2016!

Hey, DFWFCA — why haven’t I been invited to join yet!?

Anyway, here are the winners in Dallas:

BEST PICTURE

Winner: MOONLIGHT
Runners-up: MANCHESTER BY THE SEA; LA LA LAND; HELL OR HIGH WATER; ARRIVAL; JACKIE; LOVING; 20TH CENTURY WOMEN; HACKSAW RIDGE; SILENCE

BEST ACTOR

Winner: Casey Affleck, MANCHESTER BY THE SEA
Runners-up: Denzel Washington, FENCES; Joel Edgerton, LOVING; Ryan Gosling, LA LA LAND; Tom Hanks, SULLY

BEST ACTRESS

Winner: Natalie Portman, JACKIE
Runners-up: Emma Stone, LA LA LAND; Ruth Negga, LOVING; Amy Adams, ARRIVAL; Annette Bening, 20TH CENTURY WOMEN

BEST SUPPORTING ACTOR

Winner: Mahershala Ali, MOONLIGHT
Runners-up: Jeff Bridges, HELL OR HIGH WATER; Michael Shannon, NOCTURNAL ANIMALS; Lucas Hedges, MANCHESTER BY THE SEA; Ben Foster, HELL OR HIGH WATER

BEST SUPPORTING ACTRESS

Winner: Viola Davis, FENCES
Runners-up: Naomie Harris, MOONLIGHT; Michelle Williams, MANCHESTER BY THE SEA; Greta Gerwig, 20TH CENTURY WOMEN; Judy Davis, THE DRESSMAKER

BEST DIRECTOR

Winner: Barry Jenkins, MOONLIGHT
Runners-up: Damien Chazelle, LA LA LAND; Kenneth Lonergan, MANCHESTER BY THE SEA; David Mackenzie, HELL OR HIGH WATER; Denis Villeneuve, ARRIVAL

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Winner: THE HANDMAIDEN
Runners-up: TONI ERDMANN; ELLE; NERUDA; THE SALESMAN

BEST DOCUMENTARY

Winner: TOWER
Runners-up: 13TH; GLEASON; I AM NOT YOUR NEGRO; WEINER

BEST ANIMATED FILM

Winner: ZOOTOPIA
Runners-up: KUBO AND THE TWO STRINGS; MOANA

BEST SCREENPLAY

Winner: Kenneth Lonergan, MANCHESTER BY THE SEA
Runner-up: Barry Jenkins, MOONLIGHT

BEST CINEMATOGRAPHY

Winner: Linus Sandgren, LA LA LAND
Runner-up: Rodrigo Prieto, SILENCE

BEST MUSICAL SCORE

Winner: Justin Hurwitz, LA LA LAND
Runner-up: Mica Levi, JACKIE

RUSSELL SMITH AWARD (best low-budget or cutting-edge independent film)

Winner: MOONLIGHT