The North Texas Film Critics Association Selects The Irishman As The Best of 2019!


The North Texas Film Critics Association announced their picks for the best of 2019 earlier today.  Speaking as a North Texas film critic, I’m a bit annoyed that I wasn’t consulted but oh well!  (To quote King of the Hill, “North Texas?  More like South Oklahoma!”)  Here are their winners:

BEST FILM

Winner: THE IRISHMAN

Runners-up: 1917; PARASITE; THE FAREWELL; MARRIAGE STORY; JOJO RABBIT; THE PEANUT BUTTER FALCON; A BEAUTIFUL DAY IN THE NEIGHBORHOOD; ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD; FORD V FERRARI; JOKER

BEST ACTOR

Winner: Joaquin Phoenix, JOKER

Runners-up: Robert De Niro, THE IRISHMAN; Adam Driver, MARRIAGE STORY; Adam Sandler, UNCUT GEMS and Leonardo DiCaprio, ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD

BEST ACTRESS

Winner: Charlize Theron, BOMBSHELL

Runners-up: Scarlett Johansson, MARRIAGE STORY; Renée Zellweger, JUDY; Awkwafina, THE FAREWELL and Lupita Nyong’o, US

BEST SUPPORTING ACTOR

Winner: Tom Hanks, A BEAUTIFUL DAY IN THE NEIGHBORHOOD

Runners-up: Joe Pesci, THE IRISHMAN; Brad Pitt, ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD; Al Pacino, THE IRISHMAN and Song Kang-Ho, PARASITE

BEST SUPPORTING ACTRESS

Winner: Zhao Shuzhen, THE FAREWELL

Runners-up: Laura Dern, MARRIAGE STORY; Scarlett Johansson, JOJO RABBIT; Kathy Bates, RICHARD JEWELL and Annette Bening, THE REPORT

BEST DIRECTOR

Winner: Sam Mendes, 1917

Runners-up: Martin Scorsese, THE IRISHMAN; Quentin Tarantino, ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD; Noah Baumbach, MARRIAGE STORY and Lulu Wang, THE FAREWELL

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Winner: PARASITE (South Korea)

Runners-up: PAIN AND GLORY (Spain) and LES MISÉRABLES (France)

BEST DOCUMENTARY

Winner: APOLLO 11

Runners-up: AMERICAN FACTORY; ONE CHILD NATION; DAVID CROSBY: REMEMBER MY NAME and ROLLING THUNDER REVUE: A BOB DYLAN STORY

BEST ANIMATED FILM

Winner: TOY STORY 4

Runners-up: ABOMINABLE and HOW TO TRAIN YOUR DRAGON: THE HIDDEN WORLD

BEST CINEMATOGRAPHY

Winner: Roger Deakins, 1917,

Runner-ups: Jarin Blaschke, THE LIGHTHOUSE; Rodrigo Prieto, THE IRISHMAN; Hoyte Van Hoytema, AD ASTRA; Robert Richardson, ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD and Phedon Papamichael, FORD V FERRARI

BEST NEWCOMER

Winner: Roman Griffin Davis was awarded Best Newcomer for JOJO RABBIT

GARY MURRAY AWARD (Best Ensemble)

Winner: KNIVES OUT

Belatedly, Here Are The Nominations of the North Texas Film Critics!


Two days ago, the North Texas Film Critics Association announced their nominations for the best of 2017!

On twitter, there’s been a lot of speculation as to why the NTFCA totally snubbed Call Me By Your Name in their nominations.  Hilariously, some people — all from out-of-state, of course — are assuming that the NTFCA must be made up of evangelical, right-wingers because it’s a Texas organization.  Seriously, those people have no idea how left-wing most members of the Texas media are.  Texas may be a Republican state but most of our native film critics are somewhere to the left of Bernie Sanders.

Anyway, here are the nominees:

BEST PICTURE
“Baby Driver”
“The Big Sick”
“Dunkirk”
“Get Out”
“The Florida Project”
“Lady Bird”
“Logan”
“The Post”
“The Shape of Water”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST ACTOR
James Franco, “The Disaster Artist”
Jake Gyllenhaal, “Stronger”
Tom Hanks, “The Post”
Hugh Jackman, “Logan”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
James McAvoy, “Split”
Kumail Nanijiani, “The Big Sick”
Gary Oldman, “Darkest Hour”
Robert Pattinson, “Good Time”
Jeremy Renner, “Wind River”
Andy Serkis, “War for the Planet of the Apes”

BEST ACTRESS
Jessica Chastain, “Molly’s Game”
Judi Dench, “Victoria & Abdul”
Gal Gadot, “Wonder Woman”
Jennifer Lawrence, “mother!”
Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Brooklynn Prince, “The Florida Project”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Emma Stone, “Battle of the Sexes”
Meryl Streep, “The Post”

BEST SUPPORTING ACTRESS
Mary J. Blige, “Mudbound”
Holly Hunter, “The Big Sick”
Allison Janney, “I, Tonya”
Nicole Kidman, “The Killing of a Sacred Deer”
Tatiana Maslany, “Stronger”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Octavia Spencer, “The Shape of Water”
Tilda Swinton, “Okja”
Kristin Scott Thomas, “Darkest Hour”
Bria Vinaite, “The Florida Project”
Allison Williams, “Get Out”

BEST SUPPORTING ACTOR
Steve Carell, “Battle of the Sexes”
Daniel Craig, “Logan Lucky”
Bryan Cranston, “Last Flag Flying”
Willem Dafoe, “The Florida Project”
Idris Elba, “Molly’s Game”
Will Poulter, “Detroit”
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Ray Romano, “The Big Sick”
Mark Rylance, “Dunkirk”
Patrick Stewart, “Logan”

BEST DIRECTOR
Sean Baker, “The Florida Project”
Guillermo del Toro, “The Shape of Water”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Patty Jenkins, “Wonder Woman”
Christopher Nolan, “Dunkirk”
Jordan Peele, “Get Out”
Steven Spielberg, “The Post”
Aaron Sorkin, “Molly’s Game”
Denis Villeneuve, “Blade Runner 2049”
Joe Wright, “Darkest Hour”

BEST CINEMATOGRAPHY
Thimios Bakatakis, “The Killing of a Sacred Deer”
Roger Deakins, “Blade Runner 2049”
Hoyte Van Hoytema, “Dunkirk”
Matthew Jensen, “Wonder Woman”
Dan Laustsen, “The Shape of Water”
Janusz Kaminski, “The Post”
Michael Seresin, “War for the Planet of the Apes”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
“First They Killed My Father”
“In the Fade”
“Menashe”
“Raw”
“The Square”

BEST DOCUMENTARY
“Abacus: Small Enough to Jail”
“Chasing Coral”
“City of Ghosts”
“Cries from Syria”
“An Inconvenient Sequel: Truth to Power”
“Jane”
“Step”

BEST ANIMATED FEATURE
“The Breadwinner”
“Cars 3”
“Coco”
“Despicable Me 3:
“The LEGO Batman Movie”
“Loving Vincent”