The Atlanta Film Critics Circle Love Pizza


The Atlanta Film Critics Circle has named Paul Thomas Anderson’s Licorice Pizza the best film of 2021!

Here are all of their winners:

Top 10 Films
1. LICORICE PIZZA
2. THE POWER OF THE DOG
3. THE GREEN KNIGHT
4. BELFAST
​5. TICK, TICK…BOOM!
6. DRIVE MY CAR
7. TITANE
8. WEST SIDE STORY
9. FLEE
10. DUNE & THE WORST PERSON IN THE WORLD (TIE)

Best Director
Jane Campion – THE POWER OF THE DOG

Best Lead Actor
Benedict Cumberbatch – THE POWER OF THE DOG

Best Lead Actress
Alana Haim – LICORICE PIZZA & Kristen Stewart – SPENCER (TIE)

Best Supporting Actor
Bradley Cooper – LICORICE PIZZA

Best Supporting Actress
Kirsten Dunst – THE POWER OF THE DOG

Best Ensemble Cast
LICORICE PIZZA & MASS (TIE)

Best Screenplay
Paul Thomas Anderson – LICORICE PIZZA

Best Documentary
FLEE

Best Foreign Language Film
DRIVE MY CAR (Japan)

Best Animated Film
THE MITCHELLS VS. THE MACHINES

Best Cinematography
Ari Wegner – THE POWER OF THE DOG

Best Original Score
Hans Zimmer – DUNE

BREAKTHROUGH PERFORMER
Agathe Rousselle – TITANE

BEST FIRST FILM
Lin-Manuel Miranda – TICK, TICK…BOOM!

The Atlanta Film Critics Circle Honors Nomadland


The Atlanta Film Critics Circle announced their picks for the best of 2020 earlier today and it was yet another victory for Nomadland.  At this point, Nomadland winning an award from a critics group has become a bit like the sun going up and down during the morning and the evening.  It’s going to happen everyday, or at least it’s going to happen until the sun goes supernova and eliminates all life on this planet.

(Agck!  That’s a scary thought!)

In other news, Atlanta gives us pretty much the usual collection of winners.  Riz Ahmed won best actor for Sound of Metal.  Paul Raci took home another very deserved supporting actor win for the same film.  Carey Mulligan won an also much deserved prize for her work in Promising Young Woman.  Maria Bakalova won another supporting actress prize for the Borat movie, which has emerged as this year’s movie to nominate to own the cons.

(On Earth 2, Hollywood long ago took a random right turn and suddenly, PureFlix films is picking up all sorts of awards.  Oscar-winner Kevin Sorbo?  On Earth 2, that’s such a common event that Kirk Cameron makes a joke about it every time he hosts the Academy Awards.)

I have to admit that I keep hoping that one of these critics groups will just do something totally unexpected and crazy.  I mean, they could have really shaken up the race by giving their best picture prize to Money Plane.  Or maybe Hillbilly Elegy.  With the way that television and movies are becoming one in the same, they really should have considered honoring a Lifetime film.  At this point, I just want to see something really crazy happen, y’know?

Anyway, here are the winners from Atlanta!*

Top 10 Films
1. NOMADLAND
2. PROMISING YOUNG WOMAN
3. SOUND OF METAL
4. THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
5. MINARI
6. ONE NIGHT IN MIAMI
7. FIRST COW
8. THE FATHER
9. MANK
10. DA 5 BLOODS

Honorable Mentions: SOUL, MA RAINEY’S BLACK BOTTOM, PALM SPRINGS & TIME

Best Lead Actor
Winner: Riz Ahmed – SOUND OF METAL
First Runner Up: Chadwick Boseman – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM

Best Lead Actress
Winner: Carey Mulligan – PROMISING YOUNG WOMAN
First Runner Up: Frances McDormand – NOMADLAND

Best Supporting Actor
Winner: Paul Raci – SOUND OF METAL
First Runner Up: Sacha Baron Cohen – THE TRIAL OF THE CHICAGO 7

Best Supporting Actress
Winner: Maria Bakalova – BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM
First Runner Up: Youn Yuh-jung – MINARI

Best Ensemble Cast
Winner: THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
First Runner Up: ONE NIGHT IN MIAMI

Best Director
Winner: Chloé Zhao – NOMADLAND
First Runner Up: Emerald Fennell – PROMISING YOUNG WOMAN

Best Screenplay
Winner: Emerald Fennell – PROMISING YOUNG WOMAN
First Runner Up: Aaron Sorkin – THE TRIAL OF THE CHICAGO 7

Best Documentary
Winner: TIME
First Runner Up: COLLECTIVE

Best Foreign Language Film
Winner: ANOTHER ROUND
First Runner Up: BACURAU

Best Animated Film
Winner: SOUL
First Runner Up: WOLFWALKERS

Best Cinematography
Winner: NOMADLAND
First Runner Up: NEWS OF THE WORLD

Best Original Score
Winner: Trent Reznor & Atticus Ross – SOUL
First Runner Up: Trent Reznor & Atticus Ross – MANK

BREAKTHROUGH PERFORMER
Winner: Kingsley Ben-Adir – ONE NIGHT IN MIAMI
First Runner Up: Maria Bakalova – BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM

BEST FIRST FILM
Winner: Emerald Fennell – PROMISING YOUNG WOMAN
First Runner Up: Regina King – ONE NIGHT IN MIAMI

*But, in a way, aren’t we all winners from Atlanta?

The Atlanta Film Critics Circle Names Parasite The Best of 2019


Earlier today, the Atlanta Film Critics Circle announced their picks for the best of 2019!

Their choice for picture: Bong Joon-ho’s Parasite!

Here’s a full list of winners:

Top 10 Films

  • Parasite
  • The Irishman
  • Marriage Story
  • Once Upon a Time…in Hollywood
  • 1917
  • Little Women
  • Uncut Gems
  • Knives Out
  • Pain and Glory
  • Apollo 11

Best Film: Parasite

Best Lead Actor: Adam Driver in “Marriage Story”

Best Lead Actress: Renee Zellweger in “Judy”

Best Supporting Actor: Brad Pitt in “Once Upon a Time…in Hollywood”

Best Supporting Actress: Laura Dern in “Marriage Story”

Best Ensemble: “The Irishman”

Best Director: Bong Joon-ho for “Parasite”

Best Screenplay: Bong Joon-ho and Han Jin Woo for “Parasite”

Best Documentary: “Apollo 11”

Best International Film: “Parasite” (South Korea)

Best Animated Film: “Toy Story 4”

Best Cinematography: Roger Deakins for “1917”

Best Original Score: Thomas Newman for “1917”

Best Breakthrough Performance: Kelvin Harrison Jr. for “Luce” and “Waves”

Best First Feature Film: Olivia Wilde for “Booksmart”

The Atlanta Film Critics Circle have a favorite and it’s The Favourite!


The Atlanta Film Critics Circle announced their picks for the best of 2018 on Monday and their favorite was …. The Favourite!

Here’s a full list of the winners:

Top Ten Films

1. THE FAVOURITE
2. A STAR IS BORN
3. ROMA
4. A QUIET PLACE
5. FIRST REFORMED
6. EIGHTH GRADE
7. BLACKkKLANSMAN
8. Tie: FIRST MAN
8. Tie: WON’T YOU BE MY NEIGHBOR?
10. BLACK PANTHER

Best Lead Actor
Ethan Hawke in FIRST REFORMED

Best Lead Actress
Olivia Colman in THE FAVOURITE

Best Supporting Actor
Sam Elliott in A STAR IS BORN

Best Supporting Actress
Emma Stone in THE FAVOURITE

Best Ensemble Cast
THE FAVOURITE

Best Director
Alfonso Cuarón for ROMA

Best Screenplay
THE FAVOURITE

Best Documentary
WON’T YOU BE MY NEIGHBOR?

Best Foreign Language Film
ROMA

Best Animated Film
ISLE OF DOGS

Best Cinematography
Alfonso Cuarón for ROMA

Best Original Score
Justin Hurwitz for FIRST MAN

AFCC Special Award for BREAKTHROUGH PERFORMER
Tie: Elsie Fisher (EIGHTH GRADE) and Lady Gaga (A STAR IS BORN)

AFCC Special Award for BEST FIRST FILM
Bradley Cooper for A STAR IS BORN