The St. Louis Film Critics Association Names Once Upon A Time In Hollywood The Best of 2019!


Here are the winners!

Best Picture

1917 (Runner-up)
Dolemite Is My Name
The Irishman
Jojo Rabbit
Little Women
Long Day’s Journey Into Night
Marriage Story
Once Upon a Time in Hollywood – WINNER
The Two Popes
Waves

Best Director

Sam Mendes, 1917
Martin Scorsese, The Irishman
Taika Waititi, Jojo Rabbit
Quentin Tarantino, Once Upon a Time in Hollywood – WINNER
Bong Joon Ho, Parasite (Runner-up)

Best Actress

Cynthia Erivo, Harriet
Scarlett Johansson, Marriage Story – WINNER
Saoirse Ronan, Little Women
Charlize Theron, Bombshell
Renée Zellweger, Judy (Runner-up)

Best Actor

Adam Driver, Marriage Story
Eddie Murphy, Dolemite Is My Name
Joaquin Phoenix, Joker (Runner-up)
Jonathan Pryce, The Two Popes
Adam Sandler, Uncut Gems – WINNER

Best Supporting Actress

Annette Bening, The Report
Laura Dern, Marriage Story (Runner-up)
Scarlett Johansson, Jojo Rabbit
Florence Pugh, Little Women
Margot Robbie, Bombshell and Once Upon a Time in Hollywood – WINNER

Best Supporting Actor

Anthony Hopkins, The Two Popes
Al Pacino, The Irishman
Joe Pesci, The Irishman (Runner-up)
Brad Pitt, Once Upon a Time in Hollywood – WINNER
Wesley Snipes, Dolemite Is My Name

Best Original Screenplay

Booksmart
Marriage Story – WINNER (tie)
Once Upon a Time in Hollywood – WINNER (tie)
Parasite
Queen & Slim

Best Adapted Screenplay

The Irishman – WINNER
Jojo Rabbit (Runner-up)
Joker
Little Women (Runner-up)
The Two Popes

Best Cinematography

1917 – WINNER
The Irishman
Joker
The Lighthouse (Runner-up)
Once Upon a Time in Hollywood

Best Editing

1917 (Runner-up)
Ford v Ferrari
The Irishman (Runner-up)
Marriage Story
Once Upon a Time in Hollywood – WINNER

Best Production Design

1917 (Runner-up)
The Irishman
Little Women (Runner-up)
Once Upon a Time in Hollywood – WINNER
Parasite

Best Visual Effects

1917 (Runner-up)
Ad Astra (Runner-up)
Alita: Battle Angel
Avengers: Endgame – WINNER
The Irishman

Best Music Score

1917 – WINNER
Ad Astra
Avengers: Endgame
How to Train Your Dragon: The Hidden World
Marriage Story (Runner-up)

Best Music Soundtrack

Frozen II (Runner-up)
Once Upon a Time in Hollywood – WINNER
Rocketman
Waves (Runner-up)
Yesterday

Best Action Film

1917 – WINNER
Alita: Battle Angel
Avengers: Endgame (Runner-up)
Captain Marvel
John Wick 3: Parabellum

Best Animated Feature

Frozen II (Runner-up)
How to Train Your Dragon: The Hidden World
Klaus (Runner-up)
Missing Link
Toy Story 4 – WINNER

Best Comedy

Booksmart – WINNER
Dolemite Is My Name
The Farewell
Jojo Rabbit (Runner-up)
Knives Out

Best Documentary Feature

Apollo 11 – WINNER
The Biggest Little Farm
Honeyland
Linda Ronstadt: The Sound of My Voice (Runner-up)

Best Horror Film

The Lighthouse
Midsommar
Parasite (Runner-up)
Ready Or Not
Us – WINNER

Best International Feature Film (Foreign Film)

By the Grace of God
Long Day’s Journey Into Night (Runner up)
Pain and Glory
Parasite – WINNER
Portrait of a Lady on Fire

Best Scene

“Avengers Assemble,” Avengers: Endgame
Apartment fight, Marriage Story
Charlie sings, Marriage Story
Spahn Ranch, Once Upon a Time in Hollywood – WINNER
Jack visits cottage, Yesterday (Runner-up)

The African-American Film Critics Association Honors Us


The African American Film Critics Association has selected Jordan Peele’s Us as the best film of the year!

Here’s a full list of their winners:

Best Film: “Us” (Universal Pictures)

Best Director: Jordan Peele (“Us,” Universal Pictures)

Best Actor: Eddie Murphy (“Dolemite Is My Name,” Netflix)

Best Actress: Lupita Nyong’o (“Us,” Universal Pictures)

Best Supporting Actor: Jamie Foxx (“Just Mercy,” Warner Bros. Pictures)

Best Supporting Actress: Da’Vine Joy Randolph (“Dolemite Is My Name,” Netflix)

Best Breakout Performance: Kelvin Harrison, Jr. (“Waves,” A24)

Best Animated Film: “Abominable” (Universal Pictures)

Best Documentary: “The Black Godfather” (Netflix)

Best Foreign Film: “Parasite” (Neon)

Best Independent Film: “The Last Black Man in San Francisco” (A24)

Best Screenplay (Presented with The Black List): Bong Joon-ho, “Parasite” (Neon)

Impact Award: “Queen & Slim” (Universal Pictures)

We See You Award: Taylor Russell (“Waves,” A24)

The AAFCA 2019 Top Ten Films

1. “Us” (Universal Pictures)

2. “Dolemite Is My Name” (Netflix)

3. “Just Mercy” (Warner Bros. Pictures)

4. “Clemency” (Neon)

5. “The Irishman” (Netflix)

6. “Queen & Slim” (Universal Pictures)

7. “Waves” (A24)

8. TIE “Parasite” (Neon) and “Atlantics” (Netflix)

9. The Farewell (A24)

10. “Harriet” (Focus Features)

The San Diego Film Critics Society Honors The Irishman


The San Diego Film Critics Society announced their picks for the best of 2019 earlier today!

And here they are!

(Check out a list of the nominations here!)

Best Picture

  • Winner: THE IRISHMAN
    Runner Up: MARRIAGE STORY

Best Director

  • Winner: Benny Safdie, Josh Safdie, UNCUT GEMS
    Runner Up: Noah Baumbach, MARRIAGE STORY

Best Actor

  • (TIE) Adam Driver, MARRIAGE STORY Joaquin Phoenix, JOKER

Best Actress

  • Winner: Lupita Nyong’o, US
    Runner Up: Renée Zellweger, JUDY

Best Supporting Actor

  • (TIE) Joe Pesci, THE IRISHMAN & Brad Pitt, ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD

Best Supporting Actress

  • Winner: Zhao Shuzhen, THE FAREWELL
    Runner Up: Laura Dern, MARRIAGE STORY

Best Comedic Performance

  • Winner: Wesley Snipes, DOLEMITE IS MY NAME
    Runner Up: Taika Waititi, JOJO RABBIT

Best Original Screenplay

  • Winner: Noah Baumbach, MARRIAGE STORY
    Runner Up: Benny Safdie, Josh Safdie, UNCUT GEMS

Best Adapted Screenplay

  • Winner: J.C. Lee, Julius Onah, LUCE
    Runner Up: Steven Zaillian, THE IRISHMAN

Best Documentary
Runner Up: LOVE, ANTOSHA

  • Winner: ONE CHILD NATION

Best Animated Film

  • Winner: I LOST MY BODY
    Runner Up: TOY STORY 4

Best Foreign-Language Film

  • Winner: PARASITE
    Runner Up: TRANSIT

Best Costume Design

  • Winner: Ruth E. Carter, DOLEMITE IS MY NAME
    Runner Up: Anna Robbins, DOWNTON ABBEY

Best Editing

  • Winner: Andrew Buckland, Michael McCusker & Dirk Westervelt, FORD V FERRARI
    Runner Up: Benny Safdie, Ronald Bronstein, UNCUT GEMS

Best Cinematography

  • Winner: Jarin Blaschke, THE LIGHTHOUSE
    Runner Up: Roger Deakins, 1917

Best Production Design

  • Winner: Dennis Gassner, 1917
    Runner Up: Jess Gonchor, LITTLE WOMEN

Best Visual Effects

  • Winner: AD ASTRA
    Runner Up: 1917

Best Use of Music

  • Winner: ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD
    Runner Up: JOJO RABBIT

Best Ensemble

  • Winner: KNIVES OUT
    Runner Up: THE IRISHMAN

Breakthrough Artist

  • Winner: Florence Pugh, LITTLE WOMEN, MIDSOMMAR
    Runner Up: Kelvin Harrison Jr., LUCE, WAVES

Here Are The Nominations Of The Seattle Film Critics Society!


The winners will be revealed on December 16th!

BEST PICTURE OF THE YEAR

1917 (Universal Pictures)
The Farewell (A24)
Ford v Ferrari (20th Century Fox)
The Irishman (Netflix)
The Lighthouse (A24)
Little Women (Sony Pictures)
Marriage Story (Netflix)
Once Upon a Time…in Hollywood (Sony Pictures)
Parasite (NEON)
Uncut Gems (A24)

BEST DIRECTOR

Robert Eggers – The Lighthouse
Greta Gerwig – Little Women
Bong Joon-ho – Parasite
Josh & Benny Safdie – Uncut Gems
Martin Scorsese – The Irishman

BEST ACTOR in a LEADING ROLE

Antonio Banderas – Pain and Glory
Robert De Niro –The Irishman
Adam Driver – Marriage Story
Joaquin Phoenix – Joker
Adam Sandler – Uncut Gems

BEST ACTRESS in a LEADING ROLE

Awkwafina – The Farewell
Scarlett Johansson – Marriage Story
Lupita Nyong’o – Us
Saoirse Ronan – Little Women
Renée Zellweger – Judy

BEST ACTOR in a SUPPORTING ROLE

Willem Dafoe – The Lighthouse
Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood
Song Kang-ho – Parasite
Joe Pesci – The Irishman
Brad Pitt – Once Upon a Time…in Hollywood

BEST ACTRESS in a SUPPORTING ROLE

Laura Dern – Marriage Story
Jennifer Lopez – Hustlers
Florence Pugh – Little Women
Taylor Russell – Waves
Zhao Shuzhen – The Farewell

BEST ENSEMBLE CAST

The Irishman
Knives Out
Little Women
Once Upon a Time…in Hollywood
Parasite

BEST ACTION CHOREOGRAPHY

1917
Avengers: Endgame
Ford v Ferrari
John Wick: Chapter 3 – Parabellum Shadow

BEST SCREENPLAY

The Farewell – Lulu Wang
The Irishman – Steven Zaillian
Knives Out – Rian Johnson
Marriage Story – Noah Baumbach
Parasite – Bong Joon-ho, Han Jin-won (screenplay); Bong Joon-ho (story)

BEST ANIMATED FEATURE

Frozen II – Chris Buck & Jennifer Lee, directors
How to Train Your Dragon: The Hidden World – Dean DeBlois, director
I Lost My Body – Jérémy Clapin, director
Missing Link – Chris Butler, director
Toy Story 4 – Josh Cooley, director

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

The Farewell – Lulu Wang, director
Monos – Alejandro Landes, director
Pain and Glory – Pedro Almodóvar, director
Parasite – Bong Joon-ho, director
Portrait of a Lady on Fire – Céline Sciamma, director

BEST DOCUMENTARY FEATURE

American Factory – Steven Bognar, Julia Reichert, directors Apollo 11 – Todd Douglas Miller, director
For Sama – Waad al-Kateab, Edward Watts, directors
Fyre – Chris Smith, director
Honeyland – Ljubomir Stefanov & Tamara Kotevska, directors

BEST CINEMATOGRAPHY

1917 – Roger Deakins
The Lighthouse – Jarin Blaschke
Once Upon a Time…in Hollywood – Robert Richardson
Parasite – Hong Kyung-pyo
Portrait of a Lady on Fire – Claire Mathon

BEST COSTUME DESIGN

Dolemite is My Name – Ruth E. Carter
Downton Abbey – Anna Mary Scott Robbins
Little Women – Jacqueline Durran
Once Upon a Time…in Hollywood – Arianne Phillips
Rocketman – Julian Day

BEST FILM EDITING

1917 – Lee Smith
The Irishman – Thelma Schoonmaker
Once Upon a Time…in Hollywood – Fred Raskin
Parasite – Yang Jin-mo
Uncut Gems – Ronald Bronstein, Benny Safdie

BEST ORIGINAL SCORE

1917 – Thomas Newman
Joker – Hildur Guðnadóttir
The Last Black Man in San Francisco – Emile Mosseri
Uncut Gems – Daniel Lopatin
Us – Michael Abels

BEST PRODUCTION DESIGN

1917 – Dennis Gassner (Production Designer); Lee Sandales (Set Decorator)
The Irishman – Bob Shaw (Production Designer); Regina Graves (Set Decorator)
Little Women – Jess Gonchor (Production Designer); Claire Kaufman (Set Decorator)
Once Upon a Time…in Hollywood – Barbara Ling (Production Designer); Nancy Haigh (Set Decorator)
Parasite – Lee Ha-jun (Production Designer)

BEST VISUAL EFFECTS

1917 – Guillaume Rocheron, Greg Butler, Dominic Tuohy
Ad Astra – Allen Maris, Jedediah Smith, Guillaume Rocheron, Scott R. Fisher
Alita: Battle Angel – Nick Epstein, Joe Letteri, Eric Saindon
Avengers: Endgame – Dan DeLeeuw, Matt Aitken, Russell Earl, Dan Sudick
The Irishman – Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Stephane Grabli, Nelson Sepulveda

BEST YOUTH PERFORMANCE (18 years of age or younger upon start of filming)

Julia Butters – Once Upon a Time…in Hollywood
Kyliegh Curran – Doctor Sleep
Roman Griffith Davis – Jojo Rabbit
Noah Jupe – Honey Boy

Thomasin McKenzie – Jojo Rabbit

VILLAIN OF THE YEAR

Arthur Fleck/The Joker – Joker – portrayed by Joaquin Phoenix
Red – Us – portrayed by Lupita Nyong’o
The Red Dress – In Fabric – portrayed by a red dress
Rose the Hat – Doctor Sleep – portrayed by Rebecca Ferguson

Russell Bufalino – The Irishman – portrayed by Joe Pesci

The New York Film Critics Online Named Parasite The Best of 2019


Yesterday, the New York Film Critics Online voted on and announced their picks for the best of 2019!

And here they are:

  • Picture: “Parasite” (NEON)
  • Director: Bong Joon-ho, “Parasite” (NEON)
  • Actor: Joaquin Phoenix, “Joker” (Warner Bros.)
  • Actress: Lupita Nyong’o, “Us” (Universal Pictures)
  • Supporting Actor: Joe Pesci, “The Irishman” (Netflix)
  • Supporting Actress: Laura Dern, “Marriage Story” (Netflix)
  • Screenplay: Bong Joon-ho and Han Jin-Won, “Parasite” (NEON)
  • Breakthrough Performer: Kelvin Harrison Jr., “Luce” (A24) and “Waves” (A24)
  • Debut Director: Lila Avilés, “The Chambermaid” (Kino Lorber)
  • Ensemble Cast: Mary Vernieu, “Knives Out” (Lionsgate)
  • Documentary: Todd Douglas Miller, “Apollo 11” (NEON)
  • Foreign Language: Céline Sciamma, “Portrait of a Lady on Fire” (NEON)
  • Animated Feature: Jérémy Clapin, “I Lost My Body” (Netflix)
  • Cinematography: Roger Deakins, “1917” (Universal Pictures)
  • Use of Music: Elton John, Bernie Taupin, Giles Martin, Matthew Margeson, “Rocketman” (Paramount Pictures)

Top 10 Films

  • 1917” (Universal Pictures)
  • The Farewell” (A24)
  • Hustlers” (STX Films)
  • The Irishman” (Netflix)
  • Jojo Rabbit” (Fox Searchlight Pictures)
  • Joker” (Warner Bros.)
  • Marriage Story” (Netflix)
  • Once Upon a Time in…Hollywood” (Sony Pictures)
  • Parasite” (NEON)
  • The Two Popes” (Netflix)

The National Board of Review Selects The Irishman and Adam Sandler


The National Board of Review, which is generally considered to be the first major precursors of the Awards Season, announced their picks for the best of 2019 earlier today and it was a good day for both The Irishman and Adam Sandler.

I haven’t seen Uncut Gems yet but, from a historical point of view, I’d love to see Adam Sandler pick up an Oscar nomination because that would seriously be the plot twist that, just a few months ago, no one saw coming.

Here are the National Board of Review’s selections!

  • Best Film:  THE IRISHMAN
  • Best Director:  Quentin Tarantino, ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD
  • Best Actor:  Adam Sandler, UNCUT GEMS
  • Best Actress: Renée Zellweger, JUDY
  • Best Supporting Actor: Brad Pitt, ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD
  • Best Supporting Actress:  Kathy Bates, RICHARD JEWELL
  • Best Original Screenplay:  Josh Safdie, Benny Safdie, Ronald Bronstein, UNCUT GEMS
  • Best Adapted Screenplay:  Steven Zaillian, THE IRISHMAN
  • Breakthrough Performance: Paul Walter Hauser, RICHARD JEWELL
  • Best Directorial Debut:  Melina Matsoukas, QUEEN & SLIM
  • Best Animated Feature:  HOW TO TRAIN YOUR DRAGON: THE HIDDEN WORLD
  • Best Foreign Language Film: PARASITE
  • Best Documentary:  MAIDEN
  • Best Ensemble:  KNIVES OUT
  • Outstanding Achievement in Cinematography: Roger Deakins, 1917
  • NBR Icon Award: Martin Scorsese, Robert De Niro, Al Pacino
  • NBR Freedom of Expression Award:  FOR SAMA
  • NBR Freedom of Expression Award:  JUST MERCY

Top Films (in alphabetical order)

  • 1917
  • Dolemite is My Name
  • Ford v Ferrari
  • Jojo Rabbit
  • Knives Out
  • Marriage Story
  • Once Upon a Time…in Hollywood
  • Richard Jewell
  • Uncut Gems
  • Waves

Top 5 Foreign Language Films (in alphabetical order)

  • Atlantics
  • Invisible Life
  • Pain and Glory
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Transit

Top 5 Documentaries (in alphabetical order)

  • American Factory
  • Apollo 11
  • The Black Godfather
  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese
  • Wrestle

Top 10 Independent Films (in alphabetical order)

  • The Farewell
  • Give Me Liberty
  • A Hidden Life
  • Judy
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Midsommar
  • The Nightingale
  • The Peanut Butter Falcon
  • The Souvenir
  • Wild Rose

The Atlanta Film Critics Circle Names Parasite The Best of 2019


Earlier today, the Atlanta Film Critics Circle announced their picks for the best of 2019!

Their choice for picture: Bong Joon-ho’s Parasite!

Here’s a full list of winners:

Top 10 Films

  • Parasite
  • The Irishman
  • Marriage Story
  • Once Upon a Time…in Hollywood
  • 1917
  • Little Women
  • Uncut Gems
  • Knives Out
  • Pain and Glory
  • Apollo 11

Best Film: Parasite

Best Lead Actor: Adam Driver in “Marriage Story”

Best Lead Actress: Renee Zellweger in “Judy”

Best Supporting Actor: Brad Pitt in “Once Upon a Time…in Hollywood”

Best Supporting Actress: Laura Dern in “Marriage Story”

Best Ensemble: “The Irishman”

Best Director: Bong Joon-ho for “Parasite”

Best Screenplay: Bong Joon-ho and Han Jin Woo for “Parasite”

Best Documentary: “Apollo 11”

Best International Film: “Parasite” (South Korea)

Best Animated Film: “Toy Story 4”

Best Cinematography: Roger Deakins for “1917”

Best Original Score: Thomas Newman for “1917”

Best Breakthrough Performance: Kelvin Harrison Jr. for “Luce” and “Waves”

Best First Feature Film: Olivia Wilde for “Booksmart”