Here Are The SAG Nominations!


The SAG nominations were announced this morning.

For those of you keeping track of precursors and using them to shape your own predictions, the SAG nominations are usually a pretty big deal.  It’s rare that every film that gets a best ensemble nomination also gets a best picture nominations.  (In the past, The Big Sick, Trumbo, and Beasts of No Nation all got ensemble noms without also getting a best picture nomination.)  But, at the same time, the SAG is full of Academy members (the Actor’s Division is the largest part of the Academy) so their nominations are definitely a good sign of the way the winds are blowing.

So, a look at the nominations below — very bad news for Adam Sandler.  I have a hard time seeing how he can get an Oscar nomination without also a Golden Globe or SAG nomination.  Good news for Christian Bale, who is rapidly becoming the male Meryl Streep as far as automatic nominations are concerned.  Good news for Bombshell.  Good news for me, because I predicted that the liberals in Hollywood would embrace Bombshell for the same reason that they embraced films like Vice and The Big Short (i,e., “honoring Jay Roach and Adam McKay movies to own the cons”).  Potentially bad news for Kathy Bates, who received a Golden Globe nomination for her performance in Richard Jewell but not one from SAG.  Bad news for 1917, which was totally rejected by the SAG.  Potentially good news for Joker, which may have missed out on Ensemble but still picked up nominations for Joaquin Phoenix and the stunts crew.

Anyway, here are the SAG film nominees:

Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role:

Christian Bale (“Ford v Ferrari”)
Leonardo DiCaprio (“Once Upon a Time in Hollywood”)
Adam Driver (“Marriage Story”)
Taron Egerton (“Rocketman”)
Joaquin Phoenix (“Joker”)

Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role:

Cynthia Erivo (“Harriet”)
Scarlett Johansson (“Marriage Story”)
Lupita Nyong’o (“Us”)
Charlize Theron (“Bombshell”)
Renée Zellweger (“Judy”)

Outstanding Performance by a Male Actor in a Supporting Role:

Jamie Foxx (“Just Mercy”)
Tom Hanks (“A Beautiful Day in the Neighborhood”)
Al Pacino (“The Irishman”)
Joe Pesci (“The Irishman”)
Brad Pitt (“Once Upon a Time in Hollywood”)

Outstanding Performance by a Female Actor in a Supporting Role:

Laura Dern (“Marriage Story”)
Scarlett Johansson (“Jojo Rabbit”)
Nicole Kidman (“Bombshell”)
Jennifer Lopez (“Hustlers”)
Margot Robbie (“Bombshell”)

Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture:

“Bombshell” (Lionsgate)
“The Irishman” (Netflix)
“Jojo Rabbit” (Fox)
“Once Upon a Time in Hollywood” (Sony)
“Parasite” (Neon)

Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Motion Picture:

“Avengers: Endgame”
“Ford v Ferrari”
“The Irishman”
“Joker”
“Once Upon a Time in Hollywood”

The Detroit Film Critics Society Embraces Parasite!


Earlier today, The Detroit Film Critics Society became the latest group to name Parasite the best film of 2019!

You can check out the DFCS’s nominees here and its winners below!

Best Film — Parasite

Best Director — Martin Scorsese, The Irishman

Best Actress — Scarlett Johansson, Marriage Story

Best Actor — Adam Driver, Marriage Story

Best Supporting Actor — Joe Pesci, The Irishman

Best Supporting Actress — Laura Dern, Marriage Story

Best Screenplay — Noah Baumbach, Marriage Story

Best Animated Film — Toy Story 4

Best Use of Music — Once Upon A Time In Hollywood

Best Ensemble — Once Upon A Time In Hollywood

Best Documentary — Apollo 11

Breakthrough — Florence Pugh (Fighting With My Family, Midsommar, Little Women)

 

The Southeastern Film Critics Association Name Parasite The Best of 2019!


Parasite continued it’s critical victory run today as it was named the best film of the year by the Southeastern Film Critics Association!

TOP 10 FILMS

Parasite
The Irishman
Once Upon a Time…in Hollywood
Marriage Story
1917
Jojo Rabbit
Little Women
The Farewell
Uncut Gems
Ford v Ferrari

BEST ACTOR

  • Adam Driver, Marriage Story
  • Runner-Up: Joaquin Phoenix, Joker

BEST ACTRESS

  • Renee Zellweger, Judy
  • Runner-Up: Lupita Nyong’o, Us

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Brad Pitt, Once Upon a Time…in Hollywood
  • Runner-Up: Joe Pesci, The Irishman

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Laura Dern, Marriage Story
  • Runner-Up: Florence Pugh, Little Women

BEST ENSEMBLE

  • Knives Out
  • Runner-Up: The Irishman

BEST DIRECTOR

  • Martin Scorsese, The Irishman
  • Runner-Up: Bong Joon-ho, Parasite

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

  • Bong Joon-ho and Jin Won Han, Parasite
  • Runner-Up: Noah Baumbach, Marriage Story

BEST ADAPTED SCREENPLAY

  • Steven Zaillian, The Irishman
  • Runner-Up: Greta Gerwig, Little Women

BEST DOCUMENTARY

  • Apollo 11
  • Runner-Up: American Factory

BEST FOREIGN-LANGUAGE FILM

  • Parasite
  • Runner-Up: Pain and Glory

BEST ANIMATED FILM

  • Toy Story 4
  • Runner-Up: I Lost My Body

BEST CINEMATOGRAPHY

  • Roger Deakins, 1917
  • Runner-Up: Robert Richardson, Once Upon a Time…in Hollywood

THE GENE WYATT AWARD FOR FILM THAT BEST EVOKES THE SPIRIT OF THE SOUTH

  • The Peanut Butter Falcon
  • Runner-Up: Just Mercy

The San Diego Film Critics Society Honors The Irishman


The San Diego Film Critics Society announced their picks for the best of 2019 earlier today!

And here they are!

(Check out a list of the nominations here!)

Best Picture

  • Winner: THE IRISHMAN
    Runner Up: MARRIAGE STORY

Best Director

  • Winner: Benny Safdie, Josh Safdie, UNCUT GEMS
    Runner Up: Noah Baumbach, MARRIAGE STORY

Best Actor

  • (TIE) Adam Driver, MARRIAGE STORY Joaquin Phoenix, JOKER

Best Actress

  • Winner: Lupita Nyong’o, US
    Runner Up: Renée Zellweger, JUDY

Best Supporting Actor

  • (TIE) Joe Pesci, THE IRISHMAN & Brad Pitt, ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD

Best Supporting Actress

  • Winner: Zhao Shuzhen, THE FAREWELL
    Runner Up: Laura Dern, MARRIAGE STORY

Best Comedic Performance

  • Winner: Wesley Snipes, DOLEMITE IS MY NAME
    Runner Up: Taika Waititi, JOJO RABBIT

Best Original Screenplay

  • Winner: Noah Baumbach, MARRIAGE STORY
    Runner Up: Benny Safdie, Josh Safdie, UNCUT GEMS

Best Adapted Screenplay

  • Winner: J.C. Lee, Julius Onah, LUCE
    Runner Up: Steven Zaillian, THE IRISHMAN

Best Documentary
Runner Up: LOVE, ANTOSHA

  • Winner: ONE CHILD NATION

Best Animated Film

  • Winner: I LOST MY BODY
    Runner Up: TOY STORY 4

Best Foreign-Language Film

  • Winner: PARASITE
    Runner Up: TRANSIT

Best Costume Design

  • Winner: Ruth E. Carter, DOLEMITE IS MY NAME
    Runner Up: Anna Robbins, DOWNTON ABBEY

Best Editing

  • Winner: Andrew Buckland, Michael McCusker & Dirk Westervelt, FORD V FERRARI
    Runner Up: Benny Safdie, Ronald Bronstein, UNCUT GEMS

Best Cinematography

  • Winner: Jarin Blaschke, THE LIGHTHOUSE
    Runner Up: Roger Deakins, 1917

Best Production Design

  • Winner: Dennis Gassner, 1917
    Runner Up: Jess Gonchor, LITTLE WOMEN

Best Visual Effects

  • Winner: AD ASTRA
    Runner Up: 1917

Best Use of Music

  • Winner: ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD
    Runner Up: JOJO RABBIT

Best Ensemble

  • Winner: KNIVES OUT
    Runner Up: THE IRISHMAN

Breakthrough Artist

  • Winner: Florence Pugh, LITTLE WOMEN, MIDSOMMAR
    Runner Up: Kelvin Harrison Jr., LUCE, WAVES

Here Are The Nominations Of The Seattle Film Critics Society!


The winners will be revealed on December 16th!

BEST PICTURE OF THE YEAR

1917 (Universal Pictures)
The Farewell (A24)
Ford v Ferrari (20th Century Fox)
The Irishman (Netflix)
The Lighthouse (A24)
Little Women (Sony Pictures)
Marriage Story (Netflix)
Once Upon a Time…in Hollywood (Sony Pictures)
Parasite (NEON)
Uncut Gems (A24)

BEST DIRECTOR

Robert Eggers – The Lighthouse
Greta Gerwig – Little Women
Bong Joon-ho – Parasite
Josh & Benny Safdie – Uncut Gems
Martin Scorsese – The Irishman

BEST ACTOR in a LEADING ROLE

Antonio Banderas – Pain and Glory
Robert De Niro –The Irishman
Adam Driver – Marriage Story
Joaquin Phoenix – Joker
Adam Sandler – Uncut Gems

BEST ACTRESS in a LEADING ROLE

Awkwafina – The Farewell
Scarlett Johansson – Marriage Story
Lupita Nyong’o – Us
Saoirse Ronan – Little Women
Renée Zellweger – Judy

BEST ACTOR in a SUPPORTING ROLE

Willem Dafoe – The Lighthouse
Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood
Song Kang-ho – Parasite
Joe Pesci – The Irishman
Brad Pitt – Once Upon a Time…in Hollywood

BEST ACTRESS in a SUPPORTING ROLE

Laura Dern – Marriage Story
Jennifer Lopez – Hustlers
Florence Pugh – Little Women
Taylor Russell – Waves
Zhao Shuzhen – The Farewell

BEST ENSEMBLE CAST

The Irishman
Knives Out
Little Women
Once Upon a Time…in Hollywood
Parasite

BEST ACTION CHOREOGRAPHY

1917
Avengers: Endgame
Ford v Ferrari
John Wick: Chapter 3 – Parabellum Shadow

BEST SCREENPLAY

The Farewell – Lulu Wang
The Irishman – Steven Zaillian
Knives Out – Rian Johnson
Marriage Story – Noah Baumbach
Parasite – Bong Joon-ho, Han Jin-won (screenplay); Bong Joon-ho (story)

BEST ANIMATED FEATURE

Frozen II – Chris Buck & Jennifer Lee, directors
How to Train Your Dragon: The Hidden World – Dean DeBlois, director
I Lost My Body – Jérémy Clapin, director
Missing Link – Chris Butler, director
Toy Story 4 – Josh Cooley, director

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

The Farewell – Lulu Wang, director
Monos – Alejandro Landes, director
Pain and Glory – Pedro Almodóvar, director
Parasite – Bong Joon-ho, director
Portrait of a Lady on Fire – Céline Sciamma, director

BEST DOCUMENTARY FEATURE

American Factory – Steven Bognar, Julia Reichert, directors Apollo 11 – Todd Douglas Miller, director
For Sama – Waad al-Kateab, Edward Watts, directors
Fyre – Chris Smith, director
Honeyland – Ljubomir Stefanov & Tamara Kotevska, directors

BEST CINEMATOGRAPHY

1917 – Roger Deakins
The Lighthouse – Jarin Blaschke
Once Upon a Time…in Hollywood – Robert Richardson
Parasite – Hong Kyung-pyo
Portrait of a Lady on Fire – Claire Mathon

BEST COSTUME DESIGN

Dolemite is My Name – Ruth E. Carter
Downton Abbey – Anna Mary Scott Robbins
Little Women – Jacqueline Durran
Once Upon a Time…in Hollywood – Arianne Phillips
Rocketman – Julian Day

BEST FILM EDITING

1917 – Lee Smith
The Irishman – Thelma Schoonmaker
Once Upon a Time…in Hollywood – Fred Raskin
Parasite – Yang Jin-mo
Uncut Gems – Ronald Bronstein, Benny Safdie

BEST ORIGINAL SCORE

1917 – Thomas Newman
Joker – Hildur Guðnadóttir
The Last Black Man in San Francisco – Emile Mosseri
Uncut Gems – Daniel Lopatin
Us – Michael Abels

BEST PRODUCTION DESIGN

1917 – Dennis Gassner (Production Designer); Lee Sandales (Set Decorator)
The Irishman – Bob Shaw (Production Designer); Regina Graves (Set Decorator)
Little Women – Jess Gonchor (Production Designer); Claire Kaufman (Set Decorator)
Once Upon a Time…in Hollywood – Barbara Ling (Production Designer); Nancy Haigh (Set Decorator)
Parasite – Lee Ha-jun (Production Designer)

BEST VISUAL EFFECTS

1917 – Guillaume Rocheron, Greg Butler, Dominic Tuohy
Ad Astra – Allen Maris, Jedediah Smith, Guillaume Rocheron, Scott R. Fisher
Alita: Battle Angel – Nick Epstein, Joe Letteri, Eric Saindon
Avengers: Endgame – Dan DeLeeuw, Matt Aitken, Russell Earl, Dan Sudick
The Irishman – Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Stephane Grabli, Nelson Sepulveda

BEST YOUTH PERFORMANCE (18 years of age or younger upon start of filming)

Julia Butters – Once Upon a Time…in Hollywood
Kyliegh Curran – Doctor Sleep
Roman Griffith Davis – Jojo Rabbit
Noah Jupe – Honey Boy

Thomasin McKenzie – Jojo Rabbit

VILLAIN OF THE YEAR

Arthur Fleck/The Joker – Joker – portrayed by Joaquin Phoenix
Red – Us – portrayed by Lupita Nyong’o
The Red Dress – In Fabric – portrayed by a red dress
Rose the Hat – Doctor Sleep – portrayed by Rebecca Ferguson

Russell Bufalino – The Irishman – portrayed by Joe Pesci

The Toronto Film Critics Association Announced Their Picks For The Best of 2019


Canada has spoken!

Or, at least, one city in Canada has spoken.  On Sunday, the Toronto Film Critics Association named Parasite the best film of 2019.  Here’s a full list of the winners at Toronto:

Best Picture

“PARASITE”

Best Foreign Language Film

“PARASITE”

Best Director

BONG JOON-HO, “PARASITE”

Best Actress

LUPITA NYONG’O – “US”

Best Actor

ADAM DRIVER – “MARRIAGE STORY”

Best Supporting Actress

LAURA DERN – “MARRIAGE STORY”

Best Supporting Actor

BRAD PITT – “ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD”

Best Documentary Feature

“AMERICAN FACTORY”

Best Animated Feature

“MISSING LINK”

Best First Feature

“BOOKSMART”

Best Screenplay

“THE IRISHMAN”

Love you, Canada!

 

Here Are The 2019 Nominations of the San Diego Film Critics Society!


On December 6th, the San Diego Film Critics Society announced their nominees for the best of 2019 and here they are!

Best Picture
1917
THE IRISHMAN
JOKER
MARRIAGE STORY
ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD

Best Director
Noah Baumbach, MARRIAGE STORY
Sam Mendes, 1917
Benny Safdie, Josh Safdie, UNCUT GEMS
Martin Scorsese, THE IRISHMAN
Quentin Tarantino, ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD

Best Actor
Christian Bale, FORD V FERRARI
Adam Driver, MARRIAGE STORY
Eddie Murphy, DOLEMITE IS MY NAME
Joaquin Phoenix, JOKER
Adam Sandler, UNCUT GEMS

Best Actress
Awkwafina, THE FAREWELL
Scarlett Johansson, MARRIAGE STORY
Lupita Nyong’o, US
Saoirse Ronan, LITTLE WOMEN
Renée Zellweger, JUDY

Best Supporting Actor
Willem Dafoe, THE LIGHTHOUSE
Al Pacino, THE IRISHMAN
Joe Pesci, THE IRISHMAN
Brad Pitt, ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD
Wesley Snipes, DOLEMITE IS MY NAME

Best Supporting Actress
Laura Dern, MARRIAGE STORY
Thomasin McKenzie, JOJO RABBIT
Florence Pugh, LITTLE WOMEN
Zhao Shuzhen, THE FAREWELL
Octavia Spencer, LUCE

Best Comedic Performance
Daniel Craig, KNIVES OUT
Eddie Murphy, DOLEMITE IS MY NAME
Sam Rockwell, JOJO RABBIT
Wesley Snipes, DOLEMITE IS MY NAME
Taika Waititi, JOJO RABBIT

Best Original Screenplay
Noah Baumbach, MARRIAGE STORY
Bong Joon Ho, Jin Won Han, PARASITE
Rian Johnson, KNIVES OUT
Benny Safdie, Josh Safdie, UNCUT GEMS
Quentin Tarantino, ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD

Best Adapted Screenplay
Greta Gerwig, LITTLE WOMEN
J.C. Lee, Julius Onah, LUCE
Todd Phillips, Scott Silver, JOKER
Taika Waititi, Christine Leunens, JOJO RABBIT
Steven Zaillian, THE IRISHMAN

Best Documentary
APOLLO 11
THE BIGGEST LITTLE FARM
LOVE, ANTOSHA
ONE CHILD NATION
THEY SHALL NOT GROW OLD

Best Animated Film
ABOMINABLE
HOW TO TRAIN YOUR DRAGON: THE HIDDEN WORLD
I LOST MY BODY
MISSING LINK
TOY STORY 4

Best Foreign-language Film
THE FAREWELL
PAIN & GLORY
PARASITE
PORTRAIT OF A LADY ON FIRE
TRANSIT

Best Costume Design
Ruth E. Carter, DOLEMITE IS MY NAME
Julian Day, ROCKETMAN
Jacqueline Durran, LITTLE WOMEN
Arianne Phillips, ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD
Anna Robbins, DOWNTON ABBEY

Best Editing
Andrew Buckland, Michael McCusker & Dirk Westervelt, FORD V FERRARI
Jennifer Lame, MARRIAGE STORY
Fred Raskin, ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD
Benny Safdie, Ronald Bronstein, UNCUT GEMS
Thelma Schoonmaker, THE IRISHMAN

Best Cinematography
Jarin Blaschke, THE LIGHTHOUSE
Roger Deakins, 1917
Hoyte Van Hoytema, AD ASTRA
Rodrigo Prieto, THE IRISHMAN
Phedon Papamichael, FORD V FERRARI

Best Production Design
Dennis Gassner, 1917
Jess Gonchor, LITTLE WOMEN
Clay A. Griffith, DOLEMITE IS MY NAME
Barbara Ling, ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD
Bob Shaw, THE IRISHMAN
Donal Woods, DOWNTON ABBEY

Best Visual Effects
1917
AD ASTRA
THE AERONAUTS
AVENGERS: ENDGAME
THE IRISHMAN

Best Use of Music
JOJO RABBIT
JOKER
ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD
ROCKETMAN
YESTERDAY

Best Ensemble
DOWNTON ABBEY
THE IRISHMAN
KNIVES OUT
MARRIAGE STORY
ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD

Breakthrough Artist
Jessie Buckley, JUDY, WILD ROSE
Julia Butters, ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD
Roman Griffin Davis, JOJO RABBIT
Kelvin Harrison Jr., LUCE, WAVES
Florence Pugh, LITTLE WOMEN, MIDSOMMAR