On Monday, the Florida Film Critics Circle announced their picks for the best of 2019! For best picture, they selected the French-language film, Portrait of a Lady on Fire! Portrait of a Lady on Fire has, as of late, emerged as a bit of an Oscar dark horse. While it would be surprising (and history making) to see two international films nominated for best picture in the same year, strangers things have happened. After all, just three years ago, I was proudly declaring that there was no way that Academy would ever nominate a Netflix film for any of the big prizes.
Here are the winners and nominees from Florida:
BEST PICTURE
1917 – Runner-up
Ad Astra
Marriage Story
Portrait of a Lady on Fire – WINNER
The Irishman
BEST ACTOR
Adam Driver, Marriage Story – WINNER
Adam Sandler, Uncut Gems
Antonio Banderas, Pain and Glory – Runner-up
Franz Rogowski, Transit
Joaquin Phoenix, Joker
Taron Egerton, Rocketman
BEST ACTRESS
Charlize Theron, Bombshell
Elisabeth Moss, Her Smell
Florence Pugh, Midsommar – Runner-up
Renée Zellweger, Judy
Scarlett Johansson, Marriage Story – WINNER
BEST SUPPORTING ACTOR
Anthony Hopkins, The Two Popes
Brad Pitt, Once Upon a Time in Hollywood
Joe Pesci, The Irishman – WINNER
John Lithgow, Bombshell – Runner-up
Tom Hanks, A Beautiful Day in the Neighborhood
BEST SUPPORTING ACTRESS
Annette Bening, The Report
Isla Fisher, The Beach Bum – Runner-up (tie)
Jennifer Lopez, Hustlers
Laura Dern, Marriage Story – WINNER
Margot Robbie, Bombshell – Runner-up (tie)
Scarlett Johansson, Jojo Rabbit
Zhao Shuzhen, The Farewell
BEST ENSEMBLE
Little Women – WINNER
Marriage Story
Parasite
The Farewell – Runner-up
The Irishman
BEST DIRECTOR
Céline Sciamma, Portrait of a Lady on Fire – WINNER
Greta Gerwig, Little Women
Sam Mendes, 1917 – Runner-up
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Bong Joon-Ho and Han Jin-Won, Parasite
Céline Sciamma, Portrait of a Lady on Fire
Lulu Wang, The Farewell – Runner-up
Noah Baumbach, Marriage Story
Quentin Tarantino, Once Upon a Time in Hollywood
Ronald Bronstein, Benny Safdie and Josh Safdie, Uncut Gems – WINNER
BEST ADAPTED SCREENPLAY
Anthony McCarten, The Two Popes
Greta Gerwig, Little Women – WINNER
Micah Fitzerman-Blue and Noah Harpster, A Beautiful Day in the Neighborhood
Steven Zaillian, The Irishman – Runner-up
Taika Waititi, Jojo Rabbit
Terrence Malick, A Hidden Life
BEST CINEMATOGRAPHY
Claire Mathon, Portrait of a Lady on Fire – Runner-up
Hoyte Van Hoytema, Ad Astra
Jorg Widmer, A Hidden Life
Roger Deakins, 1917 – WINNER
BEST VISUAL EFFECTS
Ad Astra – Runner-up (tie)
Avengers: Endgame – Runner-up (tie)
Alita: Battle Angel – WINNER
BEST ART DIRECTION/PRODUCTION
Barbara Ling, Once Upon a Time in Hollywood – WINNER
Kevin Constant, Christa Munro, Alison Sadler, David Scott and Gary Warsaw, Ad Astra – Runner-up
Simon Elsley, Elaine Kusmishko, Rod McLean, Niall Moroney, Stephen Swain and Robert Voyset, 1917
BEST SCORE
Daniel Lopatin, Uncut Gems – WINNER
Hildur Guðnadóttir, Joker
Max Richter, Ad Astra
Randy Newman, Marriage Story
Thomas Newman, 1917
BEST DOCUMENTARY
American Factory
Apollo 11 – WINNER
Honeyland – Runner-up
The Biggest Little Farm
BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Long Day’s Journey Into Night
Pain and Glory
Parasite – Runner-up
Portrait of a Lady on Fire – WINNER
The Farewell
BEST ANIMATED FILM
Frozen 2
How to Train Your Dragon: The Hidden World
I Lost My Body – WINNER
Toy Story 4 – Runner-up
Weathering With You
BEST FIRST FILM
Booksmart
Honeyland – Runner-up
Queen & Slim – WINNER
The Last Black Man in San Francisco
PAULINE KAEL BREAKOUT AWARD
Florence Pugh, Midsommar, Fighting With My Family and Little Women – WINNER
Honor Swinton Byrne, The Souvenir
Lulu Wang, The Farewell – Runner-up
Roman Griffin Davis, Jojo Rabbit