Here Are The 2019 Nominations of the Online Film Critics Society!


On Monday, the Online Film Critics Society (OFCS) announced their nominations for the best of 2019 and here they are!  The Irishman has the most nomination, with 8.  Meanwhile, Once Upon A Time In Hollywood received seven while Parasite and Marriage Story received six each.

The winners will be announced on January 6th!

Best Picture

The Irishman
Jojo Rabbit
Knives Out
Marriage Story
1917
Once Upon a Time… in Hollywood
Parasite
Portrait of a Lady on Fire
Uncut Gems
Us

Best Animated Feature

Frozen II
How to Train Your Dragon: The Hidden World
I Lost My Body
Missing Link
Toy Story 4

Best Director

Bong Joon-ho – Parasite
Sam Mendes – 1917
Celine Sciamma – Portrait of a Lady on Fire
Martin Scorsese – The Irishman
Quentin Tarantino – Once Upon a Time… in Hollywood

Best Actor

Antonio Banderas – Pain and Glory
Robert De Niro – The Irishman
Adam Driver – Marriage Story
Joaquin Phoenix – Joker
Adam Sandler – Uncut Gems

Best Actress

Awkwafina – The Farewell
Scarlett Johansson – Marriage Story
Lupita Nyong’o – Us
Florence Pugh – Midsommar
Renée Zellweger – Judy

Best Supporting Actor

Willem Dafoe – The Lighthouse
Al Pacino – The Irishman
Joe Pesci – The Irishman
Brad Pitt – Once Upon a Time… in Hollywood
Song Kang-ho – Parasite

Best Supporting Actress

Laura Dern – Marriage Story
Jennifer Lopez – Hustlers
Florence Pugh – Little Women
Margot Robbie – Once Upon a Time… in Hollywood
Shuzhen Zhao – The Farewell

Best Original Screenplay

Knives Out – Rian Johnson
Marriage Story – Noah Baumbach
Once Upon a Time… in Hollywood – Quentin Tarantino
Parasite – Bong Joon-ho, Han Jin-won
Us – Jordan Peele

Best Adapted Screenplay

A Beautiful Day in the Neighborhood – Micah Fitzerman-Blue, Noah Harpster
Hustlers – Lorene Scafaria
The Irishman – Steven Zaillian
Jojo Rabbit – Taika Waititi
Little Women – Greta Gerwig

Best Editing

Ford v Ferrari – Andrew Buckland, Michael McCusker
The Irishman – Thelma Schoonmaker
1917 – Lee Smith
Once Upon a Time… in Hollywood – Fred Raskin
Parasite – Jinmo Yang

Best Cinematography

The Irishman – Rodrigo Prieto
The Lighthouse – Jarin Blaschke
1917 – Roger Deakins
Once Upon a Time… in Hollywood – Robert Richardson
Portrait of a Lady on Fire – Claire Mathon

Best Original Score

Joker – Hildur Guðnadóttir
Little Women – Alexandre Desplat
Marriage Story – Randy Newman
1917 – Thomas Newman
Us – Michael Abels

Best Debut Feature

Mati Diop – Atlantics
Melina Matsoukas – Queen & Slim
Tyler Nilson, Michael Schwartz – The Peanut Butter Falcon
Joe Talbot – The Last Black Man in San Francisco
Olivia Wilde – Booksmart

Best Film Not in the English Language

Atlantics
Monos
Pain and Glory
Parasite
Portrait of a Lady on Fire

Best Documentary

American Factory
Apollo 11
For Sama
Honeyland
One Child Nation

The North Texas Film Critics Association Selects The Irishman As The Best of 2019!


The North Texas Film Critics Association announced their picks for the best of 2019 earlier today.  Speaking as a North Texas film critic, I’m a bit annoyed that I wasn’t consulted but oh well!  (To quote King of the Hill, “North Texas?  More like South Oklahoma!”)  Here are their winners:

BEST FILM

Winner: THE IRISHMAN

Runners-up: 1917; PARASITE; THE FAREWELL; MARRIAGE STORY; JOJO RABBIT; THE PEANUT BUTTER FALCON; A BEAUTIFUL DAY IN THE NEIGHBORHOOD; ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD; FORD V FERRARI; JOKER

BEST ACTOR

Winner: Joaquin Phoenix, JOKER

Runners-up: Robert De Niro, THE IRISHMAN; Adam Driver, MARRIAGE STORY; Adam Sandler, UNCUT GEMS and Leonardo DiCaprio, ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD

BEST ACTRESS

Winner: Charlize Theron, BOMBSHELL

Runners-up: Scarlett Johansson, MARRIAGE STORY; Renée Zellweger, JUDY; Awkwafina, THE FAREWELL and Lupita Nyong’o, US

BEST SUPPORTING ACTOR

Winner: Tom Hanks, A BEAUTIFUL DAY IN THE NEIGHBORHOOD

Runners-up: Joe Pesci, THE IRISHMAN; Brad Pitt, ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD; Al Pacino, THE IRISHMAN and Song Kang-Ho, PARASITE

BEST SUPPORTING ACTRESS

Winner: Zhao Shuzhen, THE FAREWELL

Runners-up: Laura Dern, MARRIAGE STORY; Scarlett Johansson, JOJO RABBIT; Kathy Bates, RICHARD JEWELL and Annette Bening, THE REPORT

BEST DIRECTOR

Winner: Sam Mendes, 1917

Runners-up: Martin Scorsese, THE IRISHMAN; Quentin Tarantino, ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD; Noah Baumbach, MARRIAGE STORY and Lulu Wang, THE FAREWELL

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Winner: PARASITE (South Korea)

Runners-up: PAIN AND GLORY (Spain) and LES MISÉRABLES (France)

BEST DOCUMENTARY

Winner: APOLLO 11

Runners-up: AMERICAN FACTORY; ONE CHILD NATION; DAVID CROSBY: REMEMBER MY NAME and ROLLING THUNDER REVUE: A BOB DYLAN STORY

BEST ANIMATED FILM

Winner: TOY STORY 4

Runners-up: ABOMINABLE and HOW TO TRAIN YOUR DRAGON: THE HIDDEN WORLD

BEST CINEMATOGRAPHY

Winner: Roger Deakins, 1917,

Runner-ups: Jarin Blaschke, THE LIGHTHOUSE; Rodrigo Prieto, THE IRISHMAN; Hoyte Van Hoytema, AD ASTRA; Robert Richardson, ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD and Phedon Papamichael, FORD V FERRARI

BEST NEWCOMER

Winner: Roman Griffin Davis was awarded Best Newcomer for JOJO RABBIT

GARY MURRAY AWARD (Best Ensemble)

Winner: KNIVES OUT

The Cinema Audio Society Announces Their Nominees For 2019


The Cinema Audio Society has announced their nominations for 2019!  So, for everyone struggling to make their predictions in the Sound Editing and Sound Mixing category, here’s a helpful guide:

MOTION PICTURE – LIVE ACTION

Ford v Ferrari
Production Mixer – Steven A. Morrow CAS
Re-recording Mixer – Paul Massey CAS
Re-recording Mixer – David Giammarco CAS
Scoring Mixer – Tyson Lozensky
ADR Mixer – David Betancourt
Foley Mixer – Richard Duarte

Joker
Production Mixer – Tod Maitland CAS
Re-recording Mixer – Dean A Zupancic
Re-recording Mixer – Tom Ozanich
Scoring Mixer – Daniel Kresco
ADR Mixer – Thomas J. O’Connell
Foley Mixer – Richard Duarte

Once Upon a Time in… Hollywood
Production Mixer – Mark Ulano CAS
Re-recording Mixer – Michael Minkler CAS
Re-recording Mixer – Christian Minkler CAS
Foley Mixer – Kyle Rochlin

Rocketman
Production Mixer – John Hayes
Re-recording Mixer – Mike Prestwood Smith
Re-recording Mixer – Mathew Collinge
ADR Mixer – Mark Appleby
Foley Mixer – Glen Gathard

The Irishman
Production Mixer – Tod Maitland CAS
Re-recording Mixer – Tom Fleischman CAS
Re-recording Mixer – Eugene Gearty
ADR Mixer – Mark DeSimone CAS
Foley Mixer – George A. Lara CAS

MOTION PICTURE—ANIMATED

Abominable
Original Dialogue Mixer – Tighe Sheldon
Re-recording Mixer – Myron Nettinga
Scoring Mixer – Nick Wollage
Foley Mixer – David Jobe

Frozen II
Original Dialogue Mixer – Paul McGrath CAS
Re-recording Mixer – David E. Fluhr CAS
Re-recording Mixer – Gabriel Guy CAS
Song Mixer – David Boucher
Scoring Mixer – Greg Hayes
ADR Mixer – Doc Kane CAS
Foley Mixer – Scott Curtis

How to Train Your Dragon: The Hidden World
Original Dialogue Mixer – Tighe Sheldon
Re-recording Mixer – Gary A. Rizzo CAS
Re-recording Mixer – Scott R. Lewis
Re-recording Mixer – Shawn Murphy
Foley Mixer – Blake Collins CAS

The Lion King
Original Dialogue Mixer – Ronald Judkins CAS
Re-recording Mixer – Lora Hirschberg
Re-recording Mixer – Christopher Boyes
Scoring Mixer – Alan Meyerson CAS
Foley Mixer – Blake Collins CAS

Toy Story 4
Original Dialogue Mixer – Doc Kane CAS
Re-recording Mixer – Michael Semanick CAS
Re-recording Mixer – Nathan Nance
Scoring Mixer – David Boucher
ADR Mixer – Vince Caro CAS
Foley Mixer – Scott Curtis

MOTION PICTURE—DOCUMENTARY

Apollo 11
Re-recording Mixer – Eric Milano
Re-recording Mixer – Brian Eimer

Echo in the Canyon
Re-recording Mixer – Chris Jenkins
Re-recording Mixer – Paul Karpinski

Making Waves: The Art of Cinematic Sound
Production Mixer – David J. Turner
Re-recording Mixer – Tom Myers
Scoring Mixer – Dan Blanck
Foley Mixer – Frank Rinella

Miles Davis: Birth of the Cool
Production Mixer – Gautam Choudhury
Re-recording Mixer – Benny Mouthon CAS

Woodstock: 3 Days That Changed Everything
Re-recording Mixer – Kevin Peters

Here Are The Art Directors Guild’s Nominees For The Best Of 2019


PERIOD FILM
Ford v Ferrari
Production Designer: François Audouy
The Irishman
Production Designer: Bob Shaw
Jojo Rabbit
Production Designer: Ra Vincent
Joker
Production Designer: Mark Friedberg
1917
Production Designer: Dennis Gassner
Once Upon a Time… in Hollywood
Production Designer: Barbara Ling

FANTASY FILM
Ad Astra
Production Designer: Kevin Thompson
Aladdin
Production Designer: Gemma Jackson
Avengers: Endgame
Production Designer: Charles Wood
Dumbo
Production Designer: Rick Heinrichs
Maleficent: Mistress of Evil
Production Designer: Patrick Tatopoulos
Star Wars: The Rise of Skywalker
Production Designers: Rick Carter, Kevin Jenkins

CONTEMPORARY FILM 
A Beautiful Day in the Neighborhood
Production Designer: Jade Healy
John Wick: Chapter 3 – Parabellum
Production Designer: Kevin Kavanaugh
Knives Out
Production Designer: David Crank
Parasite
Production Designer: Lee Ha-Jun
Us
Production Designer: Ruth De Jong

4. ANIMATED FILM
Abominable
Production Designer: Max Boas
Frozen II
Production Designer: Michael Giaimo
How To Train Your Dragon: The Hidden World
Production Designer: Pierre-Olivier Vincent
The Lion King
Production Designer: James Chinlund
Toy Story 4
Production Designer: Bob Pauley

Here Are The 2019 Nominations of the Detroit Film Critics Society!


Earlier on Friday, the Detroit Film Critics Society released their nominations for the best of 2019!

Now, back in 2018, the DFCS honored some great films that were overlooked by the Academy, films like Eighth Grade, A Quiet Place, and First Reformed.  I mean, I really, really loved the 2018 DFCS awards.  And you know what?  I’m pretty happy with what they came up with for 2019 as well!  I especially like the nomination for Anna Paquin in The Irishman.  With all the overblown controversy about how many lines she spoke in the film, it is often overlooked that she gave a great performance and, with just the power of her withering glare, pretty much transformed Peggy into the conscience of the film.

Here are the DFCS nominees for the best of 2019!  The winners will be announced on December 9th!

BEST PICTURE
The Irishman
Jojo Rabbit
Marriage Story
Once Upon a Time… in Hollywood
Parasite

BEST DIRECTOR
Noah Baumbach – Marriage Story
Bong Joon-ho – Parasite
Martin Scorsese – The Irishman
Quentin Tarantino – Once Upon a Time… in Hollywood
Taika Waititi – Jojo Rabbit

BEST ACTRESS
Scarlett Johansson – Marriage Story
Julianne Moore – Gloria Bell
Lupita Nyong’o – Us
Charlize Theron – Bombshell
Renee Zellweger – Judy

BEST ACTOR
Robert De Niro – The Irishman
Adam Driver – Marriage Story
Robert Pattinson – The Lighthouse
Joaquin Phoenix – Joker
Adam Sandler – Uncut Gems

SUPPORTING ACTOR
Willem Dafoe – The Lighthouse
Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood
Joe Pesci – The Irishman
Brad Pitt – Once Upon a Time… in Hollywood
Sam Rockwell – Richard Jewell
Wesley Snipes – Dolemite Is My Name

SUPPORTING ACTRESS
Kathy Bates – Richard Jewell
Laura Dern – Marriage Story
Scarlett Johansson – Jojo Rabbit
Anna Paquin – The Irishman
Florence Pugh – Little Women

BEST SCREENPLAY
The Irishman
The Lighthouse
Marriage Story
Once Upon a Time… in Hollywood
Parasite

BEST ANIMATED FILM
Frozen II
How to Train Your Dragon: The Hidden World
I Lost My Body
Klaus
Toy Story 4

BEST USE OF MUSIC
1917
Once Upon a Time… in Hollywood
Rocketman
Uncut Gems
Wild Rose

BEST ENSEMBLE
Dolemite Is My Name
The Farewell
The Irishman
Once Upon a Time… in Hollywood
Parasite

BEST DOCUMENTARY
Amazing Grace
Apollo 11
Horror Noire: A History of Black Horror
Knocking Down the House
Rolling Thunder Review: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

BREAKTHROUGH
Ana de Armas – actress (Knives Out, The Informer, Yesterday)
Jessie Buckley – actress (Wild Rose, Judy)
Kaitlyn Dever – actress (Booksmart, Them That Follow)
Aisling Franciosi – actress (The Nightingale)
Paul Walter Hauser – actor (Richard Jewell)
Florence Pugh – actress (Fighting with My Family, Midsommar, Little Women)
Lulu Wang – director (The Farewell)
Olivia Wilde – director (Booksmart)

Here Are The 2019 Annie Nominations!


The Annie nominations were announced earlier today.  The Annies honor the best in animation and, this year, a lot of attention is being paid to them because the race for Best Animated Feature seems to be wide open.  It’s easy to imagine either Toy Story 4 or Frozen II winning the Oscar but it’s also just as easy to imagine a dark horse like Missing Link or maybe Klaus sneaking away with the award.

Now, I’m not going to post all of the Annie nominations here because there’s a lot of them and space is limited.  If you want to see the complete list, Awards Circuit has it.  Just click here.  However, here are the Annie nominees for Best Feature Film:

Frozen II,

How To Train Your Dragon: The Hidden World,

Klaus,

Missing Link,

Toy Story 4

I’ve seen all of these except for Klaus, which I’ll be watching this sometime this week.  Still, if I was guessing, I’d say that these five films will probably also be the eventual nominees for Best Animated Film.  As of right now, I’d go with Toy Story 4 for the win but, again, I haven’t watched Klaus yet.

Here Are The Hollywood Critics Association’s Nominations For The Best of 2019


The Hollywood Critics Association was, up until a few days ago, known as the Los Angeles Online Film Critics Society.  Perhaps realizing that HCA just plans looks better than LAOFCS, they announced yesterday that they were changing their name.

They also announced their nominees for the best of films and performances of 2019!  While the HCA may not be one of the major precursors of awards season, their nominations do give a fairly good picture of which films and performances are currently being touted as possible Oscar nominees.

And here they are:

BEST PICTURE

  • “1917”
  • “Booksmart”
  • “The Farewell”
  • “The Irishman”
  • “Joker”
  • “Jojo Rabbit”
  • “Parasite”
  • “Marriage Story”
  • “Once Upon a Time in Hollywood”
  • “Waves

BEST ACTOR

  • Adam Driver, “Marriage Story”
  • Eddie Murphy, “Dolemite Is My Name”
  • Joaquin Phoenix, “Joker”
  • Leonardo DiCaprio, “Once Upon a Time in Hollywood”
  • “Taron Egerton, “Rocketman”

BEST ACTRESS

  • Awkwafina, “The Farewell”
  • “Charlize Theron, “Bombshell”
  • Lupita Nyong’o, “Us”
  • Renée Zellweger, “Judy”
  • Scarlett Johansson, “Marriage Story”

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Brad Pitt, “Once Upon a Time in Hollywood”
  • Joe Pesci, “The Irishman”
  • Shia LaBeouf, “Honey Boy”
  • Sterling K. Brown, “Waves”
  • Tom Hanks, “A Beautiful Day in the Neighborhood”

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Jennifer Lopez, “Hustlers”
  • Laura Dern, “Marriage Story”
  • Margot Robbie, “Once Upon a Time in Hollywood”
  • Taylor Russell, “Waves”
  • Zhao Shuzhen, “The Farewell”

BEST MALE DIRECTOR

  • Bong Joon-ho, “Parasite”
  • Martin Scorsese, “The Irishman”
  • Noah Baumbach, “Marriage Story”
  • Quentin Tarantino, “Once Upon a Time in Hollywood”
  • Taika Waititi, “Jojo Rabbit”

BEST FEMALE DIRECTOR

  • Alma Har’el, “Honey Boy”
  • Greta Gerwig, “Little Women”
  • Lorene Scafaria, “Hustlers”
  • Lulu Wang, “The Farewell”
  • Olivia Wilde, “Booksmart”

ORIGINAL SCREENPLAY

  • Bong Joon-ho & Han Jin-won, “Parasite”
  • Emily Halpern, Sarah Haskins, Susanna Fogel, & Katie Silberman, “Booksmart”
  • Lulu Wang, “The Farewell”
  • Noah Baumbach, “Marriage Story”
  • Rian Johnson, “Knives Out”

ADAPTED SCREENPLAY

  • Anthony McCarten, “The Two Popes”
  • Lorene Scafaria, “Hustlers”
  • Scott Silver and Todd Phillips, “Joker”
  • Steven Zailian, “The Irishman”
  • Taika Waititi, “Jojo Rabbit”

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR OR ACTRESS 23 AND UNDER

  • Kaitlyn Dever, “Booksmart”
  • Julia Butters, “Once Upon a Time in Hollywood”
  • Noah Jupe, “Honey Boy”
  • Roman Griffin Davis, “Jojo Rabbit”
  • Thomasin McKenzie, “Jojo Rabbit”

BREAKTHROUGH PERFORMANCE

  • Jessie Buckley, “Wild Rose”
  • Kelvin Harrison Jr., “Waves”
  • Paul Walter Hauser, “Richard Jewell”
  • Taylor Russell, “Waves”
  • Zack Gottsagen, “The Peanut Butter Falcon”

BEST CAST

  • “Avengers: Endgame”
  • “The Irishman”
  • “Knives Out”
  • “Once Upon a Time in Hollywood”
  • “Waves”

BEST FIRST FEATURE

  • “Brittany Runs a Marathon”
  • “Booksmart”
  • “Honey Boy”
  • “The Peanut Butter Falcon”
  • “Queen & Slim”

BEST INDEPENDENT FILM

  • “Booksmart”
  • “The Farewell”
  • “Honey Boy”
  • “Luce”
  • “Waves”

BEST ACTION/WAR FILM

  • “1917”
  • “Avengers: Endgame”
  • “Captain Marvel”
  • “Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw”
  • “John Wick: Chapter 3 — Parabellum”

BEST ANIMATED FILM

  • “Abominable”
  • “Frozen II”
  • “How to Train Your Dragon: The Hidden World”
  • “Missing Link”
  • “Toy Story 4”

BEST BLOCKBUSTER

  • “Avengers: Endgame”
  • “Captain Marvel”
  • “Once Upon a Time in Hollywood”
  • “Shazam!”
  • “Spider-Man: Far from Home”

BEST COMEDY/MUSICAL

  • “Booksmart”
  • “Blinded by the Light”
  • Dolemite Is My Name”
  • “Long Shot”
  • “Rocketman”

BEST DOCUMENTARY

  • “American Factory”
  • “Apollo 11”
  • “Hail Satan?”
  • “The Kingmaker”
  • “Love, Antosha”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

  • “The Farewell”
  • “Monos”
  • “Pain & Glory”
  • “Parasite”
  • “Portrait of a Lady on Fire”

BEST HORROR FILM

  • “Crawl”
  • “Doctor Sleep”
  • “Midsommar”
  • “Ready or Not”
  • “Us”

BEST ANIMATED OR VFX PERFORMANCE

  • Josh Brolin, “Avengers: Endgame”
  • Robert De Niro, “The Irishman”
  • Rosa Salazar, “Alita: Battle Angel”
  • Ryan Reynolds, “Detective Pikachu”
  • Tom Hanks, “Toy Story 4”

BEST CINEMATOGRAPHY

  • Drew Daniel, “Waves”
  • Jarin Blaschke, “The Lighthouse”
  • Lawrence Sher, “Joker”
  • Robert Richardson, “Once Upon a Time in Hollywood”
  • Roger Deakins, “1917”

BEST COSTUME DESIGN

  • Arianne Phillips, “Once Upon a Time in Hollywood”
  • Julian Day, “Rocketman”
  • Jacqueline Durran, “Little Women”
  • Ruth E. Carter, “Dolemite Is My Name”
  • Mark Bridges, “Joker”

BEST EDITING

  • Fred Raskin, “Once Upon a Time in Hollywood”
  • Lee Smith, “1917”
  • Michael McCusker, “Ford v Ferrari”
  • Thelma Schoonmaker, ‘The Irishman”
  • Yang Jin-mo, “Parasite”

BEST HAIR AND MAKEUP

  • “Bombshell”
  • “Joker”
  • “Judy”
  • “Rocketman”
  • “The Irishman”

BEST ORIGINAL SONG

  • “Catchy Song” from “The Lego Movie: The Second Part”
  • “Glasgow” from “Wild Rose”
  • “(I’m Gonna) Love Me Again” from “Rocketman”
  • “Into the Unknown” from “Frozen II”
  • “Speechless” from “Aladdin”

BEST SCORE

  • Alexandre Desplat, “Little Women”
  • Hildur Guðnadóttir, “Joker”
  • Michael Abels, “Us”
  • Thomas Newman, “1917”
  • Trent Reznor and Atticus Ross, “Waves”

BEST STUNT WORK

  • “1917”
  • “Avengers: Endgame”
  • “Captain Marvel”
  • “Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw”
  • “John Wick: Chapter 3 — Parabellum”

BEST VISUAL EFFECTS

  • “1917”
  • “Ad Astra”
  • “Avengers: Endgame”
  • “Alita: Battle Angel”
  • “The Irishman”

The winners will announced in December!